Ik heb een nieuwe baan )avid Bade maakt badende beelden ELICHT Glas vezelproj eet onderwijs maakt kans op extra geld 17 Infomarkt over Sloeweg Grieks restaurant moet dicht Onderzoek gratis busvervoer Proefdraaien bij kinderopvang lunst Wh U ingans komen belden waaraan Bade Open weekend op Moermond zaterdag 13 november 2004 oorwaardelijke Iraf voor lishandelen kat DDELBÜBG - De Middel de politierechter B. Doore- 5 Boekhout heeft gisteren iJ5-jarige vrouw uit Vlissin- negens dierenmishandeling üfonu de eis twee weken voor- ardelijke gevangenisstraf jreclasseringstoezicht opge- i verdachte gooide op 19 ja- ari dit jaar een jonge kat te- i een raam van de woning de buren. De vrouw zag het tl meer zitten om voor de ka- te zorgen. Het dier was af- mstig van een nest jonge kat- ibij de buren. Ze had zich la- ioverhalen door haar kinde- omhetbeestjeinhuis te ne- mToen de verzorging haar te- |Werd, bracht ze de poes te- naar de buren. voelden er niets voor om de terug te nemen en zetten het ivoor de deur van haar wo- l Bi] de Vlissingse sloegen nallestoppen door, met pijn- evolgen voor de kat. De is voor haar psychische oblemen in behandeling bij ergis. De kat is naar het die sel gebracht, waar het dier naar omstandigheden goed K oete voor egaal werk DDELBURG - De economi- a politierechter heeft giste- iBoreca Exploitatie Axel BV illegaal werk veroordeeld Kluizend euro boete. Bulgaarse vrouw bleek dit r zonder tewerkstellingsver- igin een seksclub in Vlis- jai te hebben gewerkt. De een vals paspoort, eigenaar van het bedrijf uit ïdrecht verklaarde met bui- landers voor controle naar ïreemdelingendienst in Goes gaan. „Deze keer hadden ze tijd.'' De bedrijfsleider zei paspoort te hebben gecontro- rd. Dat was in de ogen van de rniet goed gedaan. „Het art had kenmerkende ver- illen. Bij de foto zat een snee- kleur van de ogen oorde niet met die van de Bul- Hij bekleedt al twaalf jaar dezelfde functie, maar sinds anderhalf jaar voelt het alsof hij een nieuwe baan heeft. Commissaris van de koningin Wim van Gelder is opgebloeid na het vertrek van een paar dominante gedepu teerden. De resterende twee jaar tot zijn pensioen dient hij met plezier en volledig uit. In maart 2003 stapten vier van de zes ge deputeerden op. Vooral het vertrek van de PvdA'er Daan Bruinooge en de WD' ers Jaap Hennekeij en Gert van Zwie- ten zorgde voor een geheel andere sfeer in het dagelijks provinciebestuur. Hun vervangers zijn veel minder dominant en zoeken meer de conversatie dan de confrontatie. Dat biedt de commissaris van de koningin meer ruimte voor deel name aan de discussies. Bovendien wordt zijn inbreng op prijs gesteld. Hij is zelfs nog wat te bescheiden. Wim van Gelder: „Ik heb nog nooit zo'n verandering meegemaakt in de 25 jaar dat ik in de provinciale politiek zit. Het nieuwe college heeft een heel andere stijl van besturen. De nieuwe stijl is col legiaal, open, transparant, extern-ge- Wim van Gelder richt. We zijn de communicatieve pro vincie geworden, zo ervaar ik het." De sfeer in het oude college werd be paald door een paar dominante persoon lijkheden - Bruinooge,1 Hennekeij, Van Zwieten. Ze waren niet alleen nadruk kelijk aanwezig, merkt Van Gelder op, ze wisten ook precies wat ze wilden, waarom en hoe ze het wilden. „Ze had den de mening van anderen niet zo no dig." De opvolgers van het drietal en van CDA'er Lous Coppoolse - Harry van Waveren, Jacques Suurmond, Thijs Kra mer, George van Heukelom - zoeken veel meer de dialoog. Met elkaar en met de omgeving. Met Van Gelder dus ook. Een verademing? „Nou, in elk geval een „Het nieuwe college van Gedeputeerde Staten stelt mijn inbreng wel op prijs", merkt commissaris van de koningin Wim van Gelder. foto Mechteld Jansen plezierige situatie." Niet alleen voor hemzelf trouwens. Ook de gedeputeer den Toine Poppelaars en Gert de Kok komen volgens hem 'beter tot hun recht'. „Het college voert nu open discussies. We durven ook onze twijfels te uiten. Dat gebeurde voorheen niet. Vergade ringen duurden onder het vorige college soms maar een half uur. Ik voelde me soms net een veilingmeester, die de ver- gaderpunten afhamerde. Nu duren de vergaderingen veel langer. Er wordt ge discussieerd en er zijn themabijeenkom sten." Dat leidt tot betere standpunten, die bo vendien door het hele college gedragen worden, stelt Van Gelder vast. Hij herin nert zich nog het beleid van de provin cie over de bejaardenoorden. Gedepu teerde Alex Dijkwel kreeg veel weer stand. „En omdat het standpunt niet dooL—het volledige college gedragen werd, stond Dijkwel er uiteindelijk al leen voor." Er was destijds wel collegiaal bestuur, maar tegelijkertijd was de benadering veel 'departementalistischer', oordeelt Van Gelder, kwesties werden veel meer benaderd vanuit de eigen portefeuille. De mening van de collega's deed er niet altijd toe, die van de commissaris van de koningin nog veel minder. En nu? „Nu stelt het college mijn in breng wel op prijs. En als voorzitter van het college van Gedeputeerde Sta ten moet ik. binnen de discussies die worden gevoerd, zoeken naar de ge meenschappelijke standpunten. Mijn rol als voorzitter is dus ook veranderd. Met dit college heb ik het gevoel een nieuwe baan te hebben gekregen." Dat komt niet alleen door de verander de verhoudingen met de gedeputeerden. De nieuwe relatie met de leden van Pro vinciale Staten draagt daar evenzeer aan bij. Door het dualisme is zijn voor zittersrol 'enerverender' geworden, vindt de commissaris. „Die vraagt meer energie. De vergaderingen zijn levendi ger en langer. Er zijn veel meer interrup ties, initiatiefvoorstellen, moties, vra gen. Daarom is ook spreektijd inge voerd, zodat ze zich meer op de hoofdlij nen concentreren. Als een vergadering drie dagdelen duurt, is het soms lastig alert te blijven. Anderzijds betrap ik me zelf erop dat ik, door die verlevendiging van de debatten, meer luister. In de vori ge periode waren de debatten voorspel baarder, het leken soms wel stemverkla ringen." Het was wel even wennen aan die 'nieu we baan', maar moeilijk was het aller minst, benadrukt hij. „Toen ik nog gede puteerde was in Noord-Holland, deed ik hetzelfde als wat ik nu doe. Ik had daar mijn inbreng in de discussie. Dus zo moeilijk is het nu niet. En trouwens, aan positieve dingen pas je je onmiddel lijk aan." Wim van Gelder werd in 1992 benoemd tot commissaris van de koningin in Zee land. Hij wordt 65 op 21 januari 2007. Dan kan hij met pensioen. Nu zijn werk hem hernieuwde vreugde biedt, zal hij niet vrijwillig eerder ver trekken. HEINKENSZAND - De provincie informeert omwonen den en belangstellenden woensdag 17 november over de milieu-effectrapportage die is gemaakt voor de verbre ding van de Sloeweg. In een zogenaamde quick scan is ge keken hoe het verkeer dat sinds de aanleg van de Wes- terscheldetunnel is toegenomen, het beste kan worden afgewikkeld. De informatiemarkt wordt gehouden in De Stenge in Heinkenszand en begint om 18.30 uur. Vanaf dat tijdstip wordt er drie keer, telkens op het halve uur, een toelichting gegeven op de plannen die in kaarten aan de muren hangen. De resultaten van een haalbaar- heidstoets van zeven tracévarianten komen tijdens de markt aan bod. MIDDELBURG - Het Griekse restaurant Rhodos in Mid delburg moet een half jaar dicht. Dat besliste de economi sche politierechter G. van Unnik gisteren in Middelburg. De 25-jarige eigenaar moet ook 1500 euro boete betalen. De verdachte leefde al geruime tijd de milieuvoorschrif ten niet na. Zo werd bij een controle op 11 februari gecon stateerd dat het papierafval niet gescheiden was gehou den van groente-, fruit- en tuinafval, dat de brandblus sers niet aan de jaarlijkse controle zijn onderworpen en dat de vetafscheider/slibvangput verstopt zat met vet en dus niet goed was gereinigd. In de strafmaat werd meegenomen dat het bedrijf twee keer eerder van de politierechter een voorwaardelijke stil legging heeft gehad. De Middelburger zou met de noorder- zon zijn vertrokken. „Het lijkt me in het belang van ieder- een dat de zaak wordt stilgelegd", meikte de politierech ter op. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. SLUIS - De gemeente Sluis wil een onderzoek laten uit voeren naar de haalbaarheid van gratis openbaar vervoer in Zeeuws - Vlaanderen. Een motie van de PvdA, waarin werd gevraagd om samen met de buurgemeenten Temeu- zen en Hulst onderzoek te doen, werd door een ruime meerderheid aanvaard. Enkel Nieuw West zag niets in een dei'gelijk onderzoek. Fractieleider A. Rozendaal be toogde dat openbaar vervoer nooit helemaal gratis zal worden, aangezien de kosten toch op het bordje van de be lastingbetaler worden gelegd. „Mensen die geen gebruik maken van dit vervoer betalen ook mee aan die extra kos ten. Dit systeem is niet goed en derhalve is onderzoek niet nodig", meende Rosendaal. Volgens J. Wielakker (PvdA) kan de instelling van gratis openbaar vervoer in de streek een grote toeristische trek pleister worden. Daarnaast zal het gebruik van de auto af nemen. Dit is het volgens hem een goede zaak voor het mi lieu. KRUININGEN - Reimerswaalse ouders en hun kinderen kunnen de komende maand gratis kennismaken met Kin deropvang De Bevelanden. In Petteflet in Hansweert, Knots in Kruiningen, Kokkelburg in Yerseke en Hotel de Koperwiek in Rilland kunnen kinderen tot dertien jaar maximaal twee dagen komen proefdraaien in de kinder dagverblijven of de buitenschoolse opvang. mstenaar plaatst kleurrijke sculpturen bij stadhuis in Vlissingen arErnst Jan Rozendaal BSINGEN - De Vlissingers opkijken, komende _g. Dan worden de eer drie beelden geplaatst van i^oep van zeven die kunste- J David Bade (Curasao, ill maakt om de renovatie ihet stadhuis te completeren, polyester sculpturen zijn kleurrijk, humoristisch wnfronterend. „Ik vind het dat een beeld een ith in the face is." kis nog druk in de weer bij Eoai Polyesterverwerking in Brabantse Beek en Donk. drie beelden die woensdag idengeplaatst zijn nog aller- klaar. Dat is typerend Je werkwijze van de in indam woonachtige kunste- De meeste kunstenaars die beeld voor de openbare -■'.emaken, leveren van tevo- uitgewerkt plan in, com- st met schaalmodel. Is dat Maal door de opdrachtgever jCepteerd, dan hoeven ze er v'aak geen hand meer naar steken. Naar aanwijzin- 1van de kunstenaar wordt beeld in een fabriek vex*vaar- i. riet bij Bade. Niet alleen eist de mogelijkheid om tot het "'e moment veranderingen 1brengen, meestal voert me ook eigenhandig uit. In J® Donk werkt hij samen WW Piotr Kluba. „Hij is 5 s aan mijn manier van J» gewend", zegt Bade "•fnd. -Ik kan hier 's mor- B binnenkomen en dan zeg tl!06" t0Ch zus of zo.' begint hij te vloeken, heel °m te horen van een Pool. - m] ra het gaan begrijpen. "em helemaal enthou- j| laatste is goed voorstelbaar, eover zijn werk praat, m te stuiten. Dat zullen toners van Vlissingen het jaar ook merken. Hij .«namehjk nauw betrekken S^vnnvijfvandeze- tóiuDatziJndevijf 'ha ldat h niet 20 £enoemd Ge» Zf maa^- maar om- roDUPekknigenindevij- o l !adilulsPlein, links fculvofdi?gang van het momenteel de laatste hand legt. Het ene beeld heet 'De zapper'. Op een bruine bank zit een dik ke, onderuitgezakte figuur. In zijn ene hand heeft hij een fles, in de andere een afstandsbedie ning. Zijn hoofd doet denken aan een opengeklapte ouderwet se wereldbol. De wereldbol is een persoonlijk element dat Ba- de heeft toegevoegd. „Vanuit Vlissingen vertrokken de slaven handelaars, onder andere naar Curasao. Daar ben ik geboren." Met de afstandsbediening speelt Bade in op het idee van transpa rantie dat architect Wytze Pa- tijn in het vernieuwde stadhuis heeft gebracht. Zapt hij het ge meentebestuur weg? Probeert hij ze juist te sturen, als burger die zijn volksvertegenwoordi gers heeft gekozen? Met de bank heeft Bade het woord straatmeu- bilair letterlijk genomen. Hals over kop Het tweede beeld, dat aanvanke lijk 'De skater' heette maardoor Bade is herdoopt tot 'Hals over kop', gaat een relatie aan met de dominant vormgegeven invali- denopgang. Het is zes meter hoog, uitgevoerd in blauw, paars en geel. Het is een pot pourri van alledaagse elemen ten, van skateboards, voetbal schoenen, een schijnwerper, een koptelefoon, een verkeersspie- gel en kubussen tot een bezem aan toe. Opvallend zijn ook de oranje verkeerspilonnen die er in zijn verwerkt, wat de associa tie oproept met een drakenrug. Bade twijfelt nog of hij een gele baan om en om zal laten cirke len. „En misschien wil ik er nog wel een kubus bij. Dan wordt Piotr helemaal gek." De derde sculptuur die woens dag wordt geplaatst - de eerste van de badende beelden - is nog allerminst af. Het is een aanzet voor 'Big Mama (under con struction)'. Met hulp van Vlissin gers wil Bade dit beeld verder 'aankleden'. Bade is een van de belangrijkste kunstenaai's in Nederland. Op 23-jarige leeftijd kreeg hij de Prix de Rome, waarna tentoon stellingsmakers als Rudi Fuchs, Chiis Dercon en Jan Hoet met hem wegliepen. Sinds hij in 1998 voor het Museum Jan Cu- nen in Oss een kunstproject uit voerde met driehonderd vm- bo-leerlingen is de interactie David Bade (r) en Piotr Kluba werken aan het beeld 'Hals over kop'. met zijn publiek een steeds be langrijker element geworden in zijn oeuvre. Drie jaar geleden maakte hij zijn eerste beeld voor de openbare ruimte, aan de Blaak in Rotterdam. Een jaar la- Haagse Gemeentemuseum. „Te kenen, schilderen en beeldhou wen lopen bij mij door elkaar. Ik heb altijd materialen van de ze tijd gebruikt, zoals piepschuim, klei, hout, kaï'ton, ter volgde een beeld bij het plastic, enzovoort. Voor dat foto Kees Martens beeld in Rotterdam werd ik uit gekozen door een topcommissie. Ik heb ontzettend mijn best moe ten doen om ze te overtuigen dat ik dat niet in brons wilde uitvoe ren. Ik ben een kind van deze tijd, ik wilde een hedendaags materiaal. Ik kwam uit op po lyester. Zo ben ik ook hier in Beek en Donk terechtgekomen. Het klikte meteen. De directeur van Ascom is van mijn leeftijd. 'Hé Bade, kom je weer hob- byen?\ vraagt hij altijd." Bade werkt als een schilder of een kleiende beeldhouwer aan zijn grote beelden. Bevallen din gen hem niet, dan kan hij ze op het laatste moment veranderen. „Mijn handschrift en mijn toets zijn belangrijk. Bij de meeste beelden in de openbare ruimte kun je zien dat ze op schaal zijn ontworpen en daarna vergroot. Dat vind ik jammer. Als ik aan beelden van dit formaat begin, liggen ze eerst op de grond. Voortdurend moet ik voor ogen houden hoe ze eruit zien als ze overeind staan. Staan ze een maal rechtop, dan wil ik nog steeds veranderingen kunnen aanbrengen als ik denk dat ze daar beter van worden. Mijn cre do is dat goede beelden ont staan. Die bedenk je niet. In con ceptuele kunst geloof ik dus al helemaal niet." Workshops Een buitenbeeld moet ook een i-elatie aangaan met de omge ving. Vandaar dat Bade de Vlis singse bevolking, onder meer via workshops, wil betrekken bij de totstandkoming van zijn beeldengroep. „Ik ben de ma ker, ik blijf dus de coach, maar ik wil heel graag een richting aangegeven krijgen. Ik zie het ook als de taak van een kunste naar mensen bewust te maken. De meeste mensen denken dat ze niet creatief zijn. terwijl ie dereen als kind heeft gespeeld. Ik wil die authentieke verbeel dingskracht aanboren die ieder mens oorspi'onkelijk heeft. Het is toch jammer dat dat spel, die verbeeldingskracht, gedoofd wordt als we volwassen wor den?" Dat een gemeente een kunste naar zo'n vrijheid geeft bij de uitvoering van een grote op dracht (meer dan honderddui zend euro) in de openbare ruim te, is uitzonderlijk. Medio vol gend jaar moet de beeldengroep klaar zijn, terwijl van vijf van de zeven beelden onduidelijk is hoe ze er precies uit gaan zien. „Ik heb zoiets nooit eerder mee gemaakt", zegt Bade. „Het ge tuigt van een enorme durf." door Rolf Bosboom GOES - De ideeën om het Zeeuwse onderwijs zo breed mo gelijk aan te sluiten op het glas vezelnetwerk, maken een goede kans op een flinke extra finan ciële bijdrage. Het ziet ernaar uit dat het initiatief wordt uit verkoren voor het landelijke pro ject Samen Snel op Glas. Onder de naam Zeeuws Initia tief Educatief Netwerk (Zien) worden al enige tijd pogingen ondernomen om basisscholen, voortgezet onderwijs en middel baar beroepsonderwijs gezamen lijk aan te sluiten op het glasve zelnetwerk. Met breedbandver bindingen kunnen scholen opti maal profiteren van onderwijs vernieuwingen, waarbij het ge bruik van de computer en elek tronische leermiddelen steeds belangrijker wordt. Een geza menlijk netwerk maakt ook het beheer ervan eenvoudiger en goedkoper. Het Zien-project kan al rekenen op een Europese subsidie van vier ton. Ook de provincie wil bijdragen (160.000 eui'o). Verder is energiebedrijf Delta onder voorwaarden bereid er maxi maal 100.000 euro in te steken. De scholen dienen er zelf ook een bedrag van in totaal ruim drie ton in te investeren. Eigen budget Het initiatief is daarnaast voor gedragen bij Samen Snel op Glas, dat landelijk twee van der gelijke projecten wil ondersteu nen. Het principe is dat dan het ei gen budget wordt verdubbeld. Een van de twee plaatsen voor Samen Snel op Glas lijkt al ver geven, maar Zien is volop in de race voor de andere plek, aldus F. Peeters, lid van de stuur groep. „Als Zeeuwse regio ma ken we grote kans op een maxi- mumbijdrage van één miljoen euro." Dat zou de haalbaarheid van de plannen aanzienlijk verhogen. Aanvankelijk werd ervan uitge gaan dat zestig procent van de scholen moesten meedoen; nu is een aantal van veertig aanslui tingen al voldoende om Zien daadwerkelijk te kunnen realise ren. Dat zou dan in de loop van volgend jaar moeten gebeuren. Het onderwijsveld werd deze week tijdens een bijeenkomst in Goes geïnformeerd over de stand van zaken. De belangstel ling viel Peeters wat tegen, maar onder de aanwezigen wa ren wel veel vertegenwoordigers van organisaties met veel vesti gingen. De afgelopen tijd hebben al heel wat scholen aangegeven wat te zien in het breedbandproject. De komende periode wordt ge probeerd definitieve toezeggin gen te krijgen. Peeters: „Een in tentie is nog wat anders dan een handtekening." Zeelandnet Als voorwaarde voor haar bij drage verlangt Delta een promi nente rol van dochter Zeeland- net bij de uitvoering. Het pro ject moet echter Europees wor den aanbesteed, anders dreigt de Europese subsidie in gevaar te komen. Zeelandnet was tot nu toe wel vertegenwoordigd in de stuur groep. Om de zaken zuiver te houden, stappen de vertegen woordigers ervan eruit. Ook de twee CDA-Statenleden, me- de-initiatiefnemei's van Zien, stappen uit de stuurgroep. Zij vinden dat hun bijdrage er in middels op zit. RENESSE - Landgoed Moer mond in Renesse houdt op 27 en 28 november een open land goed-weekend. Het slot is op bei de dagen geopend voor publiek. In de kasteeltuin worden drie tot vier keer roofvogelshows ge geven door Ruben en Eva van Maaren. Op het terrein is heb verder mogelijk een rondrit te maken in een Hollandse wago nette. De familie Brouwer uit 's Heer Hendrikskinderen showt diverse koetsen en rijtuigen. De inwendige mens komt ook aan de beurt. Naast de Zeeuwse bolussen zijn bekende en min der bekende slokjes verkrijg baar, zoals Zeeuws Zilt of Schouwse Boerenpap. Het landgoed is beide dagen ge opend van 11.00 uur tot 17.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17