Walcheren krijgt voedselbank PZC Geen twintig glazen, maar acht Zeeland helpt Roemenië moet weg uit loods Burgemeester Goes: laten we elkaar op straat blijven groeten 13 Nieuw pand Kadaster in Middelburg geopend Wekelijks levensmiddelenpakket voor mensen met lage inkomens ktie tegen murwerkkluis GROT€ KëfiH V€€R€ Gewonde bromfietser vlucht weg Prins Lowie de Eerste herkozen Jongerenraad wil woonstudie Alcoholvrije feesten voor jeugd Veel brommers niet in orde Concertconcours Zeeuwse musici QBOie K€RK V€€R€ zaterdag 13 november 2004 0DELBI-BG - In het bijzijn mde Middelburgse loco-burge- («Itr H. Kool-Blokland is gis- mchtend feestelijk het nieuwe ,lomt van het Kadaster in liddelburg geopend. Het pand *1 modern en transparant, en jt is precies wat het Kadaster il zijn- enkele maanden geleden was de instelling gevestigd in de Vrijlandstraat in Dauwendaele. Dat pand was te groot en te warm. „Zelfs zo erg dat het in de zomermaanden om te stikken was." zegt directeur P. Hoog werf. Voor het oude pand waren er dan ook twee oplossingen: „Opknappen of verhuizen." Het werd de laatste optie. In juni verhuisde het personeel naar het nieuwe onderkomen in het kantorenpark Veldzigt langs de Schroeweg. Het nieuwe pand is kleiner en moderner dan het gedateerde pand in Dauwendaele. Zo werkt een deel van het personeel aan zogeheten flexplekken - bu reaus die door meerdere mede werkers worden gebuikt. Ook verdween de bedrijfskantine. Die maakte plaats voor een broodjesservice. D. Burmanje, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Ka daster, opende gisteren het nieu we kantoor door een glaskunst- werk van kunstenares Karin Ho- des te onthullen bij de ingang van het pand. Net zoals de gla zen entree van het gebouw wil het Kadaster met het glaskunst werk de transparante manier van werken benadrukken, zo het Burmanje weten. De instelling deelt het gebouw met medewerkers van Kanters Bouwbedrijf die op de hoogste etage werken. Directeur H. de Pagter van dit bedrijf memoreer de dat het in Middelburg nog steeds lukt om huurders voor kantoorruimte te vinden. Ter wijl elders in Nederland de per centuele leegstand van kantoor ruimte in dubbele cijfers wordt geschreven. „Maar Veldzigt is dan ook een mooie locatie. En zomers staan hier altijd files, zo dat mensen voldoende tijd heb ben om het kantoor van het Ka daster te bekijken. nnr Miriam van den Broek JdDELBURG - Inwoners van Beheren die een zeer laag in- jmen hebben, kunnen vanaf Jgende maand een beroep Joen op de Voedselbank. Weke- (jks staat er een pakket klaar Wet in ieder geval brood, groen- joprichters van de gisteren op- nchte Stichting Voedselbank alcheren zijn Daniël en Saskia an der Meer uit Middelburg, voorgangersechtpaar van de nkstergemeente las vorig jaar a artikel over de minima op alcheren „Tien procent van inwoners kreeg vorig jaar een numuitkering. Vier procent ran leeft zelfs onder de mi- ;ns doordat ze schul- ihebben of geen inkomen heb- l Dat zijn meer mensen dan dachten, maar als je de cij- 1 er nog eens op na slaat, jkt het toch te kloppen. Een de acht kinderen gaat zonder bijt naar school toe. Wij von- ;dat we hier iets aan moesten n. Als voorgangers van de k zijn we altijd al een soort riengstuk van de maatschap- vertelt Daniël. Het Middel- igse echtpaar werkt intensief nen met de voedselbank in [terdam. „Ook zijn we aange- bij de Stichting Voedsel- ank Nederland. We wilden voedselbank niet op- m het wiel uitvinden. et doel van de voedselbank is moede te bestrijden en tegelij- rüjd de verspilling van levens welen te voorkomen. „De ;etten die wij eens per week HST - Bewoners van de Bees- BDiarkt in Hulst protesteren te il de bouw van een vuurwerk- bis in hun straat. Ze vrezen »r hun veiligheid. ij de winkel Max Korting ïdt momenteel een vuurwerk lis gebouwd voor duizend ki- wurwerk. Met de vuurwerk- fip in Enschede in gedachten, ütte bewoner B. Bouwhuizen handtekeningenactie in de art Die heeft 30 reacties op- krerd. Omwonenden vinden i Hulst nooit een bouwvergun- cghad mogen verstrekken. Ze uden duizend kilo vuurwerk (de woonwijk te veel. De ge- ante heeft de bezwaren in be deling. Er volgt spoedig een lorzitting. Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag durende de openingstij- |?n;zaterdags tot 12.00 uur iDACTIE BEVELANDEN/THOLEN 'tationspark 28 Jostbus31 *460 AA GOES Tel: 0113-315670 0113-315669 ■E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Miekevander Jagt fraek Janssen "nb Paardekam •^n de Vries (sport) to'menvan der Werf centrale redactie tationspark 28 J® AA goes Jel; (0113)315500 10113)315669 E-mail; rf 'NTERNET •ww.pzc.ni ™il:v»eb®pac.ni verstrekken, bevatten produc ten die om allerlei redenen niet naar de supermarkten kunnen. Met de producten zelf, is niks mis. Het gaat bijvoorbeeld om artikelen waarvan de etiketten niet goed zijn afgedrukt. Met de groenten en fruit is het een ander verhaal. Die komen ge woon van de groothandel Greenery." Het brood komt vol gende maand nog van een leve rancier uit Rotterdam. Van dei- Meer streeft er naar een deel van de producten voortaan te krijgen van Zeeuwse onderne mingen. Onterecht De initiatiefnemers willen voor komen dat er mensen zijn die on terecht de pakketten krijgen. Daarom wordt deelname aan de voedselbank geregeld door tus senkomst van de gemeenten en maatschappelijke instellingen. „Dat zijn organisaties die in beeld hebben wie onder de mini mumgrens leven. Zij verstrek ken de inschrijfformulieren voor ons." Het echtpaar Van der Meer wil 17 december beginnen met het verstrekken van dertig pakket ten. „De mensen moeten de pak ketten zelf komen ophalen. Dat werkt tweeledig. Mensen voelen zich hulpbehoevend als we de pakketten komen thuisbrengen. Bovendien kunnen ze het als gê nant ei-varen als buren zien wat we komen doen. Dat willen we niet. Daarnaast haal je mensen uit hun isolement als ze het huis uit moeten om het pakket op te halen." Waar ze de pakketten kunnen ophalen, is nog niet bekend. „We zoeken nog een gesponsor de bedrijfshal in Middelburg." Deelname aan de voedselbank is niet oneindig, „Mensen kunnen maximaal drie jaar meedoen. Dat is gebaseerd op het traject van schuldsanering." Marloes (1) en Mariela ondervragen leeftijdsgenoten in café De Dop. door Jelmer Oskam VLISSINGEN - 'De kater komt later'. Dat staat geschreven op de T-shirts van vier jonge dames in het Vlissingse café De Dop. Het zijn Jessica, Marloes, Ma riela en Arianna van het Zeeuws Consul tatiebureau voor Alcohol en Drugs. Met een kennistest in de hand en een fijne babbel proberen ze cafébezoekers be wuster te maken van het risico van over matig drankgebruik. Het project komt er op neer dat jonge ren worden geconfronteerd met negen alcohol-gerelateerde vragen, waarna er een gesprek ontstaat tussen ondervraag de en voorlichter. Het voorlichtings team was oorspronkelijk van plan om toe te slaan op de zogenaamde verveel- momenten; vroeg op de avond, wanneer de bezoekers nog enigszins nuchter zijn. Maar een groepje Brabanders heeft het vlammetje al vroeg aangewak kerd in het café, zodat er van zowel ver veling als nuchterheid geen sprake meer is. „Iedereen is al dronken. Ik heb al een hele stapel telefoonnummers en gedichtjes gekregen", zegt Arianna. „Maar ze doen wel goed mee en spreken er met ons en met elkaar over. Daar is ook onze bedoeling." Een belangrijk aspect van het project is de zogenaamde peermethodiek; voor lichting door leeftijdsgenoten. En dat blijkt al gauw een slimme zet te zijn ge weest. De vlotte dames komen gemakke lijk aan de praat met de cafégangers. Het vermijden van het wijzende vinger tje maakt de voorlichting voor veel be zoekers zelfs amusant. „Ze brengen het op een leuke manier. Ze hangen niet de wijsneus uit, maar houden gewoon een gezellig gesprek" zegt Mike, die slechts twee vragen fout heeft. „Een goede sco re, maar dat wil niet zeggen dat je je er ook aan houdt." En dat idee speelde wel bij meer cafébezoekers. „Ik drink meer dan bovengemiddeld en had maar één fout", zegt Chantal. „Ik weet wel dat het slecht voor me is, maar ik ga niet matigen. En dat geldt voor veel jon geren, denk ik. Het is een leuk initia tief, maar het helpt volgens mij niets." Nadenken Volgens teamcaptain Jessica gaat het er dan ook allereerst om dat de onder vraagden pver het probleem nadenken. „Het is niet ons doel om al het drankge bruik uit te roeien. Het gaat ons puur om overmatig gebruik. We willen jonge ren bewust maken van het risico daar van. Dat zal niet altijd lukken, maar op deze manier denken ze er in ieder geval over na. We hebben niet de illusie dat de actie bij iedereen aan zal slaan." Het overgrote deel van de ondervraag den, tot aan flink beschonken feestvar kens toe, blijkt goed op de hoogte te zijn van de gevolgen van overmatig alco- foto Ruben Oreel holgebruik. Het lijkt voor velen niet zo zeer een kwestie van niet weten, maar eerder van niet willen. Toch zijn er een paar vragen die de grote meerderheid consequent fout beantwoordt, vertelt Jessica. „Wat er met je lichaam gebeurt als je een alcoholvergiftiging hebt opge lopen, bijvoorbeeld. En vrijwel iedereen is van mening dat de gemiddelde jonge re twintig glazen per week drinkt, ter wijl dat er maar acht zijn. Blijkbaar denkt iedereen van elkaar dat ze veel meer drinken dan ze in werkelijkheid doen. Veel drinken wordt nou eenmaal gezien als stoer." Na een uurtje vertrekt het viertal naar café Fraggles, waar ze wederom een hoop dronken lieden treffen. Ook bar keeper Tommy, gehuld in Do- nald-Duck-pak, waagt zich aan de test. Score: één fout. Hij is er trots op. „Een prima score lijkt me," Bang dat zijn klanten vanaf nu minder drank zullen bestellen is hij niet. „Wij hebben er ook niets aan als iedereen spugend naar bui ten gaat. Ik vind het leuk dat de dames er zijn." door Jelmer Oskam GRIJPSKERKE - De stichting Zeeland Helpt Roemenië moet haar opslag- en verkoopplaats aan de Hondegemseweg in Grijpskerke verlaten. Nog geen (Advertentie) DE WATERTOREN EEN VUURGLOED Laurens de Boer piano Martijn Krijnen slagwerk Claudia de Clerq zang Toegang: 10,- Donateur NM 6 7,50 Info: 0118-623650 anderhalve maand na de ope ning is de stichting teruggeflo ten door de gemeente. Volgens het bestemmingsplan is de loods bestemd voor agrarische activi teiten en niet voor detailhandel. De stichting huurt een gedeelte van de oude loods van loon- en spuitbedrijf Jos de Voogd tegen een minimaal tarief. De ruimte wordt gebruikt als opslag- en verkoopplaats van goederen, waarvan de opbrengst naar een zorgcentrum in het Roemeense Pasarem gaat. Ook liggen er spullen opgeslagen die zijn be doeld voor transport naar Roe menië. Begin dit jaar kreeg het loon- en spuitbedrijf toestemming van de gemeente om uit te breiden. Het bedrijf verhuurde vervol gens een gedeelte van de oude loods aan Zeeland Helpt Roeme nië. Maar de stichting voldoet niet aan de eisen van het bestem mingsplan, dat voorschrijft dat er agrarische activiteiten plaats moeten vinden. En dus moet de organisatie uit de loods vertrek ken. Geschokt Jo de Voogd, vader van de ver huurder en drijvende kracht ach ter de opslag en verkoop, is ge schokt door het besluit. „Dit is een harde klap. Ik hoop dat er nog over te praten valt, want dit is echt mijn levenswerk. Het is een ramp voor de stichting als we echt uit de loods moeten. Ik weet nog niet hoe het dan ver der moet. We verdienen hele maal niets aan onze activiteiten en zitten zover wij weten geen branchegenoten in de weg. Dit is erg treurig." Toch heeft een collega uit Oost-Souburg aan de gemeente gevraagd om handhavend op te treden, tegen de 'illegale activi teiten'. Volgens een woordvoer der van de gemeente Veere kan de gemeente simpelweg geen on derscheid maken tussen com merciële bedrijven en onderne mingen die niet uit zijn op winst. „Het is een sneu verhaal voor de stichting, maar zo zijn de regels", zegt ze. „Handel is handel. Dat het geld vervolgens naar Roemenië wordt gestuurd, doet daar niets aan af. Het be stemmingsplan schrijft voor dat de loods agrarische doeleinden heeft en deze stichting valt daar niet onder." Jo de Voogd is verbaasd over het besluit. „We hebben destijds een mondeling advies gekregen van een gemeente-ambtenaar. Daar kunnen we ons dus helaas niet juridisch aan vastklampen. Maar er is ons toen geadviseerd om de oude loods te huren, om dat het nieuwe gedeelte ons pro blemen met de gemeente kon op leveren. Nu hebben we alsnog een probleem gekregen." Verrassing Voor De Voogd komt het besluit als een verrassing. „Er zijn veel meer van dergelijke bedrijven die niet aansluiten op het be stemmingsplan. Daar is tot nu toe ook niets mee gebeurd. We hebben er daarom ook nooit bij stilgestaan dat we teruggefloten konden worden." MIDDELBURG - Op het Groene Woud in Middelburg is donderdagavond een bromfietser gewond geraakt bij een aanrijding met een politieauto. De 16-jange Middelburg se jongen sloeg na de botsing op de vlucht. De politie wist hem later aan te houden in het ziekenhuis, waar hij zich met inwendig buikletsel meldde. De jongen reed op zijn brommer, zonder licht en zonder helm op in de richting van de Zandstraat. In een poging een tegemoetkomende politieauto te ontwijken, kwam hij ten val. Dat gebeurde nadat hij de auto aan de zijkant raakte en vervolgens te gen een aantal bielzen aanreed. Na zijn val, vluchtte hij naar een kennis. Zijn verwondingen waren zo ernstig dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Daar wachtte de politie hem op. De jongen is in het ziekenhuis opgenomen. Zijn brommer is in beslag genomen. GOES - Prins Carnaval van Goes, Lowie de Eerste, is don derdagavond tijdens het traditionele elfelf-bal van carna valsvereniging Arti herkozen. Volgens E. Meinsbergen van Arti omdat hij het vorig jaar goed deed. Op het bal maakte de vereniging ook het nieuwe motto bekend. De komende carnaval staat Goes in het teken van 'Mè ebbe 't lek boven waeter'. HEINKENSZAND - De Jongerenraad van Borsele wil dat de gemeente een onderzoek doet naar de behoefte aan woningen voor starters. De gemeente is al een poosje met starters bezig maar beperkt de voorgenomen maatregelen vooral tot starters in de koopsector. Wie voor het eerst een woning koopt, kan de torenhoge prijzen van tegen woordig immers maar moeilijk opbrengen. De Jongeren raad wil graag een definitie van de term starters en zou het liefst zien dat de gemeente jongeren vanaf 18 jaar die op zichzelf willen wonen, meerekent. Daarom lijkt het vooral noodzakelijk huurwoningen, appartementen en studentenhuisvesting te realiseren. SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse jongerenraad houdt de komende maanden drie Next Generation feesten voor kinderen van twaalf tot en met zestien jaar. Op deze avonden wordt geen alcohol geschonken en is toezicht van enkele volwassenen aanwezig. De jongerenraad hield al eerder een dergelijk feest. Zowel ouders als kinderen waren daar tevreden over. Als ook de komende feesten succesvol verlopen, wil de jongerenraad ze voortaan iede re twee maanden organiseren. Steeds in een andere kern. Het eerste Next Generation feest vindt plaats in Oude-Vossemeer. KAPELLE - Van de vijfentwintig brommers die de politie gistermorgen bij Kapelle heeft getest, was iets meer dan de helft - dertien stuks - niet in orde. Een groot aantal bleek opgevoerd. Tien exemplaren hadden te veel motor vermogen. Van de drie andere brommers die niet aan de voorschriften voldeden, had er één geen bel, ontbrak er bij één een gele plaat en maakte er één te veel lawaai. komt niet vaak voor. Over het algemeen gaan verschillende bevolkingsgroepen in Goes goed met elkaar om. Maar de laatste weken is het aantal incidenten zeker met afgenomen. Het lijkt allemaal nog vrij onschuldig, maar als je met oppast, leidt dat onherroepelijk tot verharding." door Harmen van der Werf GOES - Niet de gemeente Goes zal het initiatief nemen voor een dialoog tussen verschillende be volkingsgroepen. De oproep van de Goese gemeenteraad, afgelo pen donderdag, tot het blijven voeren van een open dialoog, is bedoeld voor alle Goesenaren persoonlijk, zegt burgemeester D. van der Zaag. Van der Zaag deed zelf in de ge meenteraad het voorstel om een uitspraak te doen over de toena me van geweld en bedreiging in Nederland na de moord op film maker Theo van Gogh. Waarom Van der Zaag: „Omdat ik het ge voel had dat wij als Goese politi ci de gebeurtenissen van de afge lopen weken niet zomaar aan ons voorbij kunnen laten gaan. Vanuit verschillende raadsfrac ties hoorde ik dezelfde geluiden, maar het initiatief om tot een ge zamenlijke uitspraak te komen, bleef uit. Ik vond dat jammer. Vandaar dat ik ermee kwam en dat is direct overgenomen, eens gezind." In de motie wordt opgeroepen- tot een open dialoog. Hoe gaat de gemeente Goes daaraan invul ling geven „Het is niet de bedoeling dat de gemeente zelf die dialoog gaat vormgeven. Het gaat om de indi viduele dialoog, tussen mensen onderling. Dat is belangrijker dan dat de gemeente of een ande re overheidsinstantie iets gaat organiseren. De gebeurtenissen van de laatste weken hebben er in Utrecht al voor gezorgd, las ik, dat buurtbewoners elkaar niet meer groeten. Terwijl ze dat anders wel deden. Op dat ni veau speelt zich dit af, heel indi vidueel, dat mensen opeens wor den beoordeeld op hun achter grond. Laten we elkaar alsje blieft gewoon blijven groeten op straat." Speelt dit dan ook in Goes? „Ook ja, in politierapporten die ik onder ogen krijg als burge meester, kwam je dat altijd al wel tegen. Beledigingen over en weer. Bijvoorbeeld: Marokka nen met drie letters ervoor die ik niet wens uit te spreken. Het Maar er is ook wat aan de hand in Nederland, lees wat de ze ventienjarige, van terreur ver dachte inwoner van Sas van Gent schreef op internet, over het doden van vijanden van de islam. „Zeker is er wat aan de hand. Vandaar ook onze oproep. En dat iemand zoiets op internet be weert, kan natuurlijk absoluut niet. Dat is misbruik maken van een godsdienst. Daaraan moet paal en perk worden gesteld. In Nederland heeft iedereen het recht alles te zeggen, maar dat legt iedereen ook beperkingen op, dat je niemand schoffeert of fysiek iets aandoet." SAS VAN GENT - Elf muziek verenigingen uit Zeeland en Bra bant concerteren vanavond in De Vlaanderenhal in Sas vgn Gent. Zij nemen deel aan een concertconcours van de KNMF. De zes Zeeuwse deelnemers aan het concours, dat van 10.00 tot 18.45 uur wordt gehouden, zijn: Weldoen door Vermaak uit Clin- ge; ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland; Luctor et Emergo uit Renesse; Accelerando uit Sint Annaland; Luctor et Emergo uit Zoutelande en Voorwaarts uit Koudekerke (Advertentie) GLORIA - ANTONIO VIVALDI REQUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent Toegang 6 35 p.p.; 4 kaarten 120 Info: 0118-623650

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13