chap woedend op Middelburg Joodse Gemeente viert opbloei synagoge Pleidooi voor studentencampus op azc-terrein Kinderopvang ingewikkeld? ladsleden kunnen niet rekenen, aldus Waterschap Zeeuwse Eilanden in brief erkdienst voor thandicapten Eerste paal voor basisschool Oleanderhof Naam Total gezuiverd College vraagt naar inkoop stroom Baileys voor minderjarigen beboet Brievenbus opgeblazen WINTERSALE [~^T 25% KORTING that Ajax 0113-315649 zc.fi! redactie1® pzc.nl 53if 4460 AA Goes »ntie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; c-Vlaanderen: 0114-372770; 531:020-4562500. daq 13 november 2004 Welnee, niet bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas. De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen Op onze website kunt u het gelijk zien, wwwkinderopvangzeelandnl BERGWEG 16 GOES 0113 - 232739 editie Walcheren - De gemeente van Middelburg schaadt nago van het Waterschap Eilanden (WZE) als nbewust overheidsorgaan, het schap in een ende brief aan de Middel- ie gemeenteraad. Volgens use Eilanden kunnen de bovendien niet reke- waterschap vindt dat de lelburgse raad een zwaar inzet door een ander op het matje te „Er moet wel sprake een zwaarwegende re- wanneer de ene overheid protesteert bij een andere over onderwerpen die tot de autonomie van overheid", aldus se- J. de Visser waarnemend dijkgraaf de Hoef van het schap in jbrief aan de raad van Mid- Oorzaak van de ruzie is de hoog te van de waterschapsbelasting voor volgend jaar. Deze week nam de gemeenteraad van Mid delburg met algemene stemmen een motie aan waarin het water schap opgeroepen wordt de tariefstijging te beperken. De lo kale politici drongen er bij het waterschap op aan om de tarie ven alsnog met eenzelfde percen tage te verlagen als de waar destijging van het onroerend goed - net zoals de gemeente Middelburg dat doet. Zo wordt voorkomen dat gezinnen vol gend jaar beduidend meer kwijt zijn. Middelburg riep ook andere ge meenten boven de Westerschel- de op om zich tegen de verho ging van de belasting te keren. Het Kapelse college van burge meester en wethouders wil de motie van Middelburg onder steunen. Net als Middelburg heeft de gemeente Kapelle de on- roerende-zaakbelasting naar be neden bijgesteld, omdat de waar de van de huizen met gemiddeld veertig procent is gestegen. Ka pelle wil, net als Middelburg, niet dat de lasten voor de bur gers buitenproportioneel stij gen. De Zalmsnip is immers ook al afgeschaft. Volgens WZE kunnen de Middel burgse gemeenteraadsleden niet rekenen. „Uw raad stelt ten on rechte dat de gemeente Middel burg de tarieven van de ozb met eenzelfde percentage verlaagt als de te vernachten gemiddel de waardestijging van 40 pro cent. Echter uw tarieven wor den niet verlaagd met 40 pro cent, maar met 28,6 procent", zo maken De Visser en Van de Hoef duidelijk. En dan volgt er een lesje rekenen: „Dat komt omdat het percentage waar destijging niet omgekeerd even redig is aan het percentage ta- riefsdaling." Om de waardestijging te com penseren, zou het schap de tarie ven moeten verlagen met 28 pro cent. De instelling kiest er ech ter voor om de tarieven met 20 procent te laten dalen. De rest wordt gebruikt om de rekenin gen van de gemeenten te beta len, zo schrijft het waterschap. „De 8 procent is grotendeels no dig om de kosten te dekken die het gevolg zijn van de torenhoge declaraties van de gemeenten voor de tegenvallende taxatie kosten." WZE sluit zijn brief af met de conclusie dat de voorgenomen tariefstelling 'alleszins redelijk' is en dat de raad het imago van het waterschap als kostenbewus te overheid heeft geschaad. IDELBURG - De economi- politierechter in Middel- gheeft gisteren een 37-jari- Vlissinger beboet voor het ftreden van de milieuvoor- lillen. I voor het bewaren van en gevaarlijke stoffen in garagebox in Middelburg euro boete, waarvan 800 (voorwaardelijk. In de gara nd op 12 mei afval, een vat erolie, afgewerkte olie en af topte accu's aangetroffen de Vhssinger niet op de juis- ijze had opgeslagen. Zo lag een vloeistofdichte vloer in srage. „Het was een bende", 'politierechter G. van Un- ietmilieudelict samen. DDELBURG - In de Morgen- 'inMiddelburg wordt mor era bijzondere kerkdienst enden voor mensen met een tondelijke handicap of een ttionele beperking. staat onder leiding Mis. Vogel. Het kinderkoor notenkrakers verzorgen het ®kale deel. bijeenkomst vindt plaats in kerk in de Adriaen Lauwe- ^traat en begint om 14.30 (Advertentie) Zwembadweg 3 »2Q/n 10.00-17.00 uur >31' 11 00-17.00 uur I Wh Mng op skikleding rT* '*9 ski's/snowboards I JMTIS PARKEREN Leerlingen kijken vol spanning naar de eerste paal die voor hun nieuwe school wordt geslagen. door Wendy van den Hurk ARNEMUIDEN - Driehonderd krijsende kinderen en een 25 nieter hoge paal die met veel geweld de grond in wordt gesla gen en ijzige kou. Niet gek dat veel leer lingen van het toekomstige Oleanderhof in Arnemuiden hun oorwarmers uit de kast hebben gehaald. Meester Pape doet zo zijn best, schreeu wend in zijn megafoon, zijn laarzen half in de modder gezakt. Zelfs zijn gele vei ligheidshelm lijkt onopvallend. Het wel komstwoord gaat volledig aan zijn leer lingen voorbij. Zo'n enorme paal („veel hoger dan de kerktoren") en het oorver dovende lawaai, dat is pas spannend. Aan de Van Cittersweg in Arnemuiden verrijst zomer 2005 een nieuwe school, het Oleanderhof. Het is de fusie van Het Baken en de Koningin Beatrixschool. No dig ook, vertelt directeur H. Pape. „Ei genlijk was Het Baken niet meer dan wat noodlokalen bij elkaar. Het werd min of meer per ongeluk permanente huisves ting. Als je ergens een deur sluit, ram melt het hele gebouw." Gemakkelijk was het niet om de fusie te bewerkstelligen. „Eerst was er het gesteg gel om de bouwplaats en toen werden er archeologische vondsten gedaan. Later ontstond er zelfs nog een gerucht over grondvervuiling," verzucht Pape. „Daar om ben ik nu echt opgelucht dat we ein delijk van start kunnen gaan." Het is een origineel ontwerp, verraadt de schooldirecteur. „Een landelijke vorm met eigentijdse uitstraling: aluminium aan het zadeldak en glasplanelen aan de voorgevel. De binnenmuren krijgen een terracottakleur en er komt een marmo- leum vloer te liggen." Naast een boven verdieping voor de hogere groepen, komt er in cle nok een plateau waar coördinato ren rustig kunnen werken. Aanwas Na januari gaat Pape de school organisa torisch indelen. Met 13 lokalen en 325 kinderen valt er genoeg te doen. Wat Pape gaat doen met zijn overtollige perso neel, weet hij nog niet. „Maar ik ver wacht een leerlingaanwas, zodat ze op door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Een spreekge stoelte in het voormalige Middel burgse gemeentehuis is het eni ge dat nog herinnert aan de oude synagoge uit 1705. Op de plek waar het gebouwtje ooit stond, een achtertuin aan de He renstraat, verrees in 1994 een nieuw gebedshuis. Dat is tien jaar geleden, en dat vieren de Zeeuwse joden in december. Ook al heeft ze het meeste zelf niet meegemaakt, Rachel Herz vertelt over het verleden alsof ze erbij was. „Eeuwen geleden, in 1705, mocht de synagoge niet opzichtig zijn. Daarom werd het niet meer dan een kerkje, ver scholen in een achtertuin. In de oorlog sloegen de Duitsers er hun in beslag genomen radio's op, tot een Engelse granaat in 1944 het dak verwoestte. Na de bevrijding keerden weinig jood se overlevenden terug. De syna- (Advertentie) KORTING tijdens onze opendagen op 11 cr\r(é^ batterijen en schoonmaakmiddelen! batterijen en schoonmaakmiddelen! J Geldig in olie vestigingen. Zie ook onze advertentie op pagina W 8 goge werd een ruïne." Een paal stenen muurtjes, stevig begroeid inmiddels, daar konden de jo den niet terecht, vertelt de secre taris van de Joodse Gemeente. „We verkasten naar achteraf- zaaltjes in cafés, waar we soms tussen kerstbomen zaten te bid den." Totdat een chirurg er in 1986 werk van maakte. De synagoge werd herbouwd: maandenlang werd er met kruiwagens door het smalle straatje af en aan ge reden. Zes jaar later was het godshuis klaar. Minder somber, met een helblauw plafond en grote ramen. Voorzitter Micha de Vries zag het al voor zich; dit zou een mu seum worden en meer niet. Maai- dat was niet het geval. „In tegendeel zelfs. Er kwamen steeds meer mensen samen. Hele families kwamen hier op vrijdag sabbat vieren. De joodse ge meenschap bloeide weer." Herz: „Het bijzondere is dat we samen voor die opbloei zorgden. Dan zaten we bij Hebreeuwse les en ging het de hele tijd van 'Oh ja, zo moest dat!' - ook bij onszelf. We onderwezen el kaar." Inmiddels zijn veertig mensen aangesloten bij de joodse ge meenschap. Zelfs negerjoden en Voorzitter Micha de Vries en secretaris Rachel Herz in hun synagoge in Middelburg. Chinese joden. Een hechte club, al zegt Herz het zelf. „Is er ie mand ziek, dan zorgen we voor diegene. We helpen elkaar. De drempel ligt laag." Mozaïekoverleg Dat geldt ook voor andersgelovi gen. Bij open dagen komen ze uit alle religies. Met christelijke en islamitische organisaties on derhoudt De Vries regelmatig 'mozaïekoverleg'. Er worden ideeën uitgewisseld en de actua liteiten komen aan bod. „Zeker nu interessant. Toch zijn er geen spanningen. Ook leden zijn niet bang voor aanslagen, zoals twee maanden terug in Aalten. Je kunt daar niet voor thuisblij- MIDDELBURG - Total Raffinaderij Nederland BV is gis teren in Middelburg door de economische politierechter vrijgesproken van de risico's van het veroorzaken van een ernstig bedrijfsongeval. Officier van Justitie L. Boogert vond aanvankelijk bewezen dat een man op 6 september 2002 bij graafwerkzaamheden op het terrein van Total ernstig letsel had opgelopen. Hij eiste dan ook een boete van 4500 euro. Het slachtoffer bleek bij de werkzaamhe den schadelijke stoffen te hebben ingeademd. De man werd een week in het ziekenhuis opgenomen, had daarna nog klachten maar hij heeft er geen blijvend letsel aan overgehouden. KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal gaat de Vere niging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) vragen of ook ge bruikers van gemeentelijke gebouwen en andere voorzie ningen, zoals scholen of sportkantines, mee kunnen doen aan de gezamenlijke inkoop van stroom. Dat antwoorden B en W van Reimerswaal op vragen van M. van der Meij- den (WD). Zij pleitte voor het betrekken van meer instel lingen bij de inkoop van stroom, omdat het hen veel geld kan schelen. De VZG verzorgt nu de gezamenlijke inkoop van stroom voor alle gemeenten in Zeeland. MIDDELBURG - De economische politierechter G. van Unnik heeft gisteren in Middelburg de voetbalvereniging WHS (Wij Houden Stand) uit Sint Annaland voor de ver koop van sterkedrank aan minderjarigen 500 euro boete, waarvan 400 euro voorwaardelijk, opgelegd. Een kantine medewerkster had 7 februari dit jaar Baileys aan meisjes van 14 en 16 jaar verkocht. Een opsporingsambtenaar zag dit. De barmedewerkster had verzuimd de meisjes naar hun legitimatiebewijs te vragen. De secretaris van de voetbalclub zei dat de vrijwilligster nog maar net nieuw was en (nog) niet op de hoogte was van de instructies. Het bestuur van WHS was geschrok ken van de boete van 550 euro: het schikkingsvoorstel van justitie. De politierechter vroeg naar de financiële omstandighe den. „We spelen net quitte met ons kluppie", zei de be stuurder. Daarmee hield Van Unnik rekening. MIDDELBURG - Vandalen hebben donderdagnacht een brievenbus op de hoek van de Nieuwe Vlissingseweg en de Abeelseweg in Middelburg opgeblazen. De brievenbus had een waarde van meer dan duizend euro. Een gedeelte van de inhoud is verbrand. foto Ruben Oreel het Oleanderhof terechtkunnen. Anders is er een overgangsregeling." De leerlingen vinden alles best. Als zij hun tweede verdieping maar krijgen. „Dan zitten we voortaan boven!" Chan- tal uit groep 7 ziet het helemaal zitten. Haar vriendinnetjes uit de klas noemen him wensen op. Een glijbaan, een speel tuin en vooral heel veel kleuren. „En een lift, zodat we niet hoeven traplopen," roept Naomi van tien. Ook haar klasgenootje Eline kan niet wachten tot de school klaar is. „Jam mer genoeg zit ik dan nog maar een jaar op school." Ze wijst naar klei ne Rhodé. „Die heeft geluk. Zij zit nog maar in groep 4 en mag dan nog vier jaar." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De studen ten van de Roosevelt Aca demy moeten niet verspreid over de stad worden gehuis vest. Er kan beter een campus gemaakt worden op het ter rein van het asielzoekerscen trum in Middelburg. Dat zegt het onafhankelijk raadslid A. Damman. Deze maand staat op de agen da van de Middelburgse ge meenteraad het voorstel om de studenten te verdelen over zes locaties. Vijf daarvan zijn in de binnenstad. Damman vraagt zich af of dat wel goed is voor de stad. „Waarom zou den alleen locaties in de bin nenstad, waar nu ouderen ge nieten van hun welverdiende oude dag, geschikt zijn voor studenten? En in hoeverre zijn onze welkome studiebol- len bereid te integreren in be staande woonwijken en in goede harmonie te leven met hun omgeving? Mijn voorstel is om op termijn een campus te realiseren op de azc-locatie aan de Stromenweg", aldus Damman. „De studenten kun nen dan bij elkaar worden ge huisvest. Dat biedt mogelijk heden voor collectieve voor zieningen. En in de binnen stad blijft zo meer ruimte over voor ouderen- en jonge renhuisvesting." Damman wijst op het nieuwe asielbeleid en de daarmee ge paard gaande sluiting van veel opvanglocaties: „Het voortijdig beëindigen van de overeenkomst tussen het Cen traal orgaan Opvang Asielzoe kers met de gemeente, lijkt niet uitgesloten." Het raadslid wil dat het col lege van B en W de moge lijkheid van een campus aan de Stromenweg onderzoekt. Hij stelt daaraan wel de voorwaarde dat de studenten huisvesting voor het school jaar 2005-2006 op geen enke le wijze in het geding mag ko men. Damman legt zijn plan maan dag voor aan de raadscommis sie Ruimte. (Advertentie) op de dames-, heren- en kinderkleding van o.a. McGregor RivcrWoods öc Gaastra Timberland feeling home Langstraat 11-13, Zouteiande Tel. (0118) 566003 Zondags open foto Lex de Meester ven." Om te vieren dat de syna goge tien jaar bestaat, is er van 7 tot en met 15 december een Joodse Week in Middelburg. Die bestaat onder meer uit een expo sitie, een traditionele kosjere maaltijd en wijnproeverij van kosjere wijn in het gebedshuis. Daar mag iedereen aan mee doen. zeeuwse almanak Hoorde die Temeuzense ras-Ajacied het nou goed? Was dat echt de trainer van Ajax die in een radiospotje multivitaminetabletten aan prees, die ervoor moeten zor gen dat je topprestaties kunt leveren? Afgaande op de pres taties van de Amsterdammers in de voorbije weken conclu deerde de Temeuzenaar dat- het met dat pillenbedrijf wei- eens heel snel afgelopen kan zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11