BELISOL ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Politie pakt terreurnetwerk aan NTERNATIONALE LÜr PRIJSSTUNT! A Extra waakzaamheid bij Walcherse moskeeën expert Kabinet voert bestrijding van terrorisme fors op Palestijns bestuur verdeelt de macht grootscheepse acties in Den Haag, Amsterdam en Amersfoort Sterftecijfers liekenhuizen zijn te hoog Gonzales volgt Ashcroft op in VS Veel minder inbraken in Zeeland Booij op dreef in Argentinië ■KW IMBii mam SPECIALIST IN KOZIJNEN. RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc. alu en hout 300 lit* showroom Nobeiweg 2124 Goes (r.Mrt McDonaWsk ma - vr open 1G.OO 17.30. za 10.CO -16.00 upr 9° "jy" NO 4 Vriendelijk Vriendelijk herfstweer met nu en dan ton, '„ok wal bewolking en middagtemperratu- ren rond 9 graden. >46e jaargang no. 267 donderdag 11 november 2004 nummer 1,25 internet: www.pzc.nl pnnnze redactie binnenland )EN HAAG - In het kader Tan een grootscheepse actie tgen moslimterrorisme zijn isteren in Den Haag, Am- terdam en Amersfoort ze- ren aanhoudingen verricht. a fe gaat om een onderzoek van >t landelijk parket en de natio- ale recherche. In dit stadium staat geen link met de moord p Theo van Gogh. Dat zei jofdofficier van het landelijk lü iarket M. van Erve gisteravond jdens een persconferentie in en Haag. Een van de in Den aag aangehouden mannen is [wond in een ambulance afge- oerd. De arrestatie gebeurde oor een speciale aanhoudings- enheid. De omsingeling van het i and door mariniers en politie heeft Den Haag de hele dag in Se ban gehouden, n gelijkbare taferelen speel- 01 zich ook af in Amersfoort, aar werd in de wijk Schot- irst-Noord een man aangehou- HL die banden zou hebben met nnDen Haag opgepakte perso- in. In Amersfoort werden ne en woningen uit voorzorg ont- limd. In Amsterdam werden icr mannen aangehouden, ra|)e arrestaties in Den Haag be- innen rond 16.30 uur toen ,j»«hoten werden gehoord in de mgeving van de portiekwo- ing. Een halfuur later kwam politie met twee mannen lei aar buiten, van wie er een ge- mfvond was aan een schouder, [et een robot heeft de politie )EX HAAG - Met meer aan- ei dacht voor de interne veiligheid, kunnen de sterftecijfers in de ftderlandse ziekenhuizen fors inlaag. In ziekenhuizen overlij den elk jaar onnodig veel patiën ten als gevolg van foutief (me- ps disch) handelen. (Ijle gezamenlijke Nederlandse ïekenhuizen kunnen jaarlijks lissen de duizend en de 4500 stra levens redden door beter e ldten op hun eigen veilig- eid. Dit stelt Shell Nederland iai in een gisteren verschenen on derzoek naar veiligheid en onvei- gheid in de zorgsector. e;.; I)e oliemaatschappij verrichtte re jaar onderzoek in opdracht van pinister Hoogervorst van Volks- ezondheid. Het Shell-onder- Kk maakt deel uit van het pro- ramma 'Sneller Beter', waarin loogervorst doelbewust verte- gwoordigers van het (commer ce) bedrijfsleven onderzoek nat doen naar verschillende aü knelpunten in de (publieke) 'rgsector. Meer aandacht voor oiligheid kan de Nederlandse fenhuizen een extra kosten- lesparing opleveren van drie f jard euro per jaar, blijkt uit ft onderzoek van Shell. GPD pagina 4 •ziekenhuizen leren niet van blunders vervolgens gezocht naar explo sieven in de woning. De belege ring van het pand begon, nadat arrestatie-eenheden van de poli tie gisterochtend om kwart voor drie in de Antheunisstraat had den geprobeerd verdachten aan te houden in het kader van een terrorismeonderzoek. De ver dachten gooiden een handgra naat, waardoor vier politiemen sen gewond raakten. Ook vielen er schoten. Voordat de handgra naat werd gegooid, deed zich een ontploffing voor bij de voor deur, waarschijnlijk door een boobytrap. Direct na het wer pen van de handgranaat werd de straat ontruimd en de buurt afgezet. Buurtbewoners werden opgevangen in de kantine van de Haagse Hogeschool. De Bijzondere Bijstands Een heid van de mariniers en de Bri gade Speciale Beveiligingen van de Marechaussee stonden de po litie bij. Op de platte daken rond het bewuste pand lagen scherpschutters. De hele dag be paalden het donkerblauw van ME-busjes en met bivakmutsen uitgeruste speciale eenheden het beeld in de wijk. Honderden belangstellenden posteerden zich achter hekken. Eind van de middag ontstonden relletjes tus sen autochtone en allochtone toeschouwers. Waarschijnlijk ging het om aanhangers van voetbalclub ADO die het aan de stok kregen met Marokkaanse jongeren. Beroep Premier Balkenende deed giste ren een 'klemmend beroep op ie- dereen om op zijn eigen manier te werken aan een vreedzame sa menleving.' Het extremisme raakt volgens Balkenende aan de wortels van de rechtsstaat en de democratie. „Van scholen blijf je af, van kerken en moskee ën blijf je af. En van mensen die hun mening geven blijf je af." Na zijn verhaal in de Kamer ver trok Balkenende naar Uden waar dinsdagavond door brand stichting een islamitische school verloren ging. ANP pagina 3 partijen sluiten rijen pagina 4 modelstaat in frontlinie Leden van een speciale eenheid houden het pand in Den Haag in de gaten. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Moskeeën waar haat wordt gepredikt of opgeroe pen tot strijd tegen het Westen zullen worden gesloten. De Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst wordt uitgebreid. In Zeeland betekent dat de regiona le inlichtingendienst er twee per sonen bij krijgt. Verder trekt kabinet extra geld uit om personen en gebouwen beter te beveiligen en kan in de toekomst van iemand met een dubbele nationaliteit de Neder landse nationaliteit worden af genomen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijven de mi nisters Remkes (Binnenlandse Zaken) en Donner (Justitie) dat Nederland zich niet kan neerleg- ,gen bij het gegeven dat 'kleine minderheden met moord en ge weld een klimaat scheppen waarin anderen hun eigen over tuiging en mening niet meer zou den durven uiten'. De nationale recherche wordt uitgebreid met een eenheid ter rorisme. De AIVD zal intensie ver zoeken onbekende geradica liseerde of extremistische pers oenen die nog niet voorkomen in de veiligheidsdossiers. Behalve politici zullen voortaan ook publieke personen, zoals opiniemakers, beter worden be schermd. Daarvoor worden extra agenten aangetrokken. Leraren, ideologen en imams die oproepen tot radicalisering zullen strenger worden ver volgd. Als zij geen Nederlander zijn, worden ze het land uitge zet. Als ze een dubbele nationali teit hebben, wordt hun Neder landse paspoort afgenomen. Zeeland De regionale inlichtingendienst van de Zeeuwse politie wordt uitgebreid met twee personen. Momenteel werken twee men sen bij die dienst die de schakel vormt tussen de AIVD (Neder landse veiligheidsdienst) en de politie. Korpschef F. Gouds waard maakte dat gisteren be kend. Het besluit is genomen in overleg met de hoofdofficier van justitie en de korpsbeheerder. In- tem werd volgens hem al gespro ken over een versterking van die dienst sinds de aanslagen in Ma drid en de toename van de ter reurdreiging in Nederland. De Advertentie DVD Recorder met 160 GB harddisk Bel 020- door Wendy van den Hurk en Eugène Verstraeten MIDDELBURG - Moskeeën in Middelburg en Vlissingen wor den sinds vorige week extra in de gaten gehouden. Zo rijdt er geregeld een surveillancewagen van de politie langs en hebben de gebedshuizen zelf burger wachten ingezet. Na de aanslagen van 11 septem ber in New York was de Vlissing- se Touba-moskee als eerste mos kee slachtoffer van bedreigin gen. De ruiten sneuvelden. „Om dit soort situaties te voorkomen, hebben we direct na de moord op Theo van Gogh initiatief tot beveiliging genomen", vertelt woordvoerder Ahmed El Khar- bouchi. „Bij het vrijdaggebed en het suikerfeest dit weekend post een burgerwacht. Ik heb ook al surveillancewagens van de poli tie zien rondrijden. We hebben met de politie afgesproken dat er permanente bewaking komt als het misgaat." Hetzelfde is het geval in de Mid delburgse Yildirim Beyazit-mos- kee. Geen vaste bewaking, maar extra alertheid. „Op gezette tij den posten buiten wat jongens. Zoals gisteravond, toen binnen vierhonderd mensen aan het bid den waren. Er is nog geen direc te aanleiding tot beveiliging, maar we willen escalatie voor zijn. Het zijn immers gekke tij den", zegt woordvoerder Yilmaz Coban. Spanningen De politie laat bij monde van woordvoerder Alwin Don weten extra alert te zijn op spannin gen in de buurt. „We rijden wat vaker met onze wagens langs de gebedshuizen en wippen af en toe eens binnen. Dat doen we bij alle objecten, die op dit moment politiek gevoelig liggen. Ook de shoarmazaak om de hoek, bij wijze van spreken." In de gemeente Terneuzen wor den vooralsnog geen extra maat regelen genomen om de moskee- en in Terneuzen en Axel te bevei- Het andere gezicht van Heineken Alberto Gonzales (r) wordt de opvolger van de Amerikaanse minister John Ashcroft van Justitie. Hij komt uit Texas, de 'thuisstaat' van president Bush. Gonzales wordt de eer ste Latijns-Amerikaan die minister van Justi- (T tie van de VS wordt. Het aantal inbraken in woningen in de provincie Zeeland is dit jaar bijna gehalveerd. Volgens de Zeeuwse politie is dit vooral te danken aan de aanhouding van een aantal veelplegers. „Inbrekersbendes weten nu dat ze niet in Zeeland moeten zijn", aldus politie- woordvoerder J. van Mourick. Het gaat hockeyster Minke Booij momenteel voor de wind bij het toernooi om de Champions Trophy in Argen tinië De routinier van 27 die de jonge meiden op sleep touw moet nemen, gaat met Oranje na drie duels ven-as- O send aan kop. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18, 19 en 20; Economie: 21, 22, 23 en 25 foto Ed Oudenaarden/ANP aanslag op Theo van Gogh heeft ervoor gezorgd dat die uitbrei ding met spoed ter hand wordt genomen. De korpschef stelde dat met de uitbreiding de druk op de AIVD wordt verminderd. Volgens hem is er geen sprake van een acute terreurdreiging in Zeeland. De uitbreiding moet ge zien worden als antwoord op de behoefte aan meer informatie over veiligheidsrisico's. van onze redactie buitenland RAMALLAH - De top van het Palestijnse bestuur heeft onder ling de taken verdeeld met het oog op de onafwendbare bekend making van de dood van Jasser Arafat. Het is nog een kwestie van tijd voordat de comateuze president zijn laatste adem uitblaast, zei minister Nabil Shaath van Bui tenlandse Zaken gisteren tegen de Amerikaanse nieuwszender CNN. Arafat ligt al sinds 29 ok tober in een ziekenhuis bij Pa rijs. In Ramallah op de Westelijke Jordaanoever, waar Arafats hoofdkwartier staat, besloot de top van de Palestijnse bestuur de taken van de president voor lopig te verdelen over drie perso nen. De tweede man van de PLO, ex-premier Abbas, zal for meel leiding gaan geven aan de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie. Premier Qurei blijft rege ringsleider en krijgt de macht over de veiligheidsdiensten. De voorzitter van het Palestijn se parlement, Rawhi Fattuh, zal gedurende zestig dagen na de dood van Arafat functioneren als de officiële voorman van de Palestijnse Autoriteit. Hij moet verkiezingen voorbereiden die binnen zestig dagen gehouden moeten worden. Met de tijdige verdeling van de Palestijnse bestuursfuncties, die een onderlinge machtsstrijd na Arafats dood moet voorkomen, lijkt alles in gereedheid ge bracht voor de officiële bekend making van de dood van Arafat. Dinsdagavond werd al bekend dat de Palestijnse leider in Ram allah wordt begraven en dat zijn lichaam eerst naar Cairo wordt gebracht voor een uit- vaartceremonie op een vlieg veld, waar ook Arabische en an dere leiders afscheid kunnen ne men. ANP (Advertentie) ligen. Een woordvoerder van de gemeente Terneuzen liet dat gis teren weten. „De burgemeester heeft bijna wekelijks overleg met de politie, waarbij dit onder werp uiteraard ook aan bod is gekomen", aldus de woordvoer der. „Gezien de gebeurtenissen in de rest van Nederland heeft het wel de aandacht, maar beslo ten is dat geen aanvullende maatregelen worden genomen om de moskeeën te beveiligen." (Advertentie) Gratis Alessi schaal bij Crizal Alizé brillenglazen Zie onze advertentie deze hran www.jeziethetwel. nl Crizal j KRANT VOOR ZEELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 Vooi automatische incasso slem ik toé ii) afschrijving van mijn (postlbankrekenmgnummer 111 m 11111 711688 555530" l Noteert u mij voor een proef- j abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestem- j ming voor automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer J (proef geldt eenmalig binnen zes j meenden) CU Noteert u mij voor een abon- nement. De eerste twee j weken ontvang ik de krant j gratis. Daarna wil ik betalen: j D per maand met automati- sclie incasso 19,95). per kwartaal met automa- 1 tische incasso 58,00) Q per jaar met automatische J incasso 222,50). j Stuur de2e bon naar: PZC, afdeling lezersservice j Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis 1 0800 - 0 231 231 WÊÊÊÊKÊÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1