Vlaams Blok is verboden Duitsers herdenken val van Muur PZC Rechter tikt VS op vingers over Guantanamo Bay Tijd van je Leven? Kribbige sfeer Kay en Milosevic-rechters lijk modes Rellen en grote schietpartij eisen opnieuw levens in Ivoorkust Partijen sluiten jvereenkomsten over Darfoer GALL GALL Republiekje nKaukasus Ferjaagt leider Extreem rechtse partij gaat door onder andere naam Overleg rookverbod cafés België Frankrijk test chemische castratie China geeft cijfers broeikasgas Frans haantje gered Iran: massaproductie raketten woensdag 10 november 2004 n— rpriantie buitenland in HAAG - Na acn pauze van „eken heeft het Jocgosla- tTribunaal gisteren het Milos- TO-proces hervat. Van wat op u agenda stond, is weinig te- „hlgtkomm. l)e zittingsdag jjdiade met geprikkelde woor- lennisselingen tussen opgedron- ,D advocaat Kay enerzijds en krtchlers Robinson en lord Bo- miv anderzijds. yjüJA - De Soedanese rege twee rebellengroepen uit West-Soedanese regio Dar- hebben gisteren twee over getekend die moe ien leiden tot het einde van de Vijandelijkheden en tot betere hulpverlening aan de talrijke julhecmden in Darfoer. |)e overeenkomsten vormen een Cangrijke doorbraak in het sle en tot dusverre weinig overleg De Nigeri- Ue president Obasanjo, de voorzitter van de Afri Unie, zat de plechtige on- Eekenmg van de overeenkom- ai in de Nigeriaanse hoofd- bdAbuja voor. laken lade partijen moeten de vijan- Idijkheden staken. De regering idooft met deze akkoorden de tótmacht niet meer in te zet- es tegen doelen in Darfoer. Het eed van de akkoorden is nog kt merkbaar in de regio zelf. let Werelvoedselprogramma r: de VN heeft gisteren laten neten dat het geweld er juist toe- leemt en dat hulp daardoor veel Echtelingen niet kan bereiken. IV F/AFP (Advertentie) Genieten is Joseph Guy VS Cogna 70cl De zitting had moeten beginnen met een mondelinge toelichting van Kay op zijn verzoek om ethische redenen van zijn taak te worden ontheven. Maar tot verrassing van menigeen stelde voorzittend rechter Robinson dat eerst moest worden bepaald of de rechters eigenlijk bevoegd zijn hierover een beslissing te ne men. Het geredetwist hierover nam meer dan de helft van de zittingsdag in beslag. Kay had zijn verzoek volgens de procedure van het VN-tribunaal ingediend bij Hans Holthuis, het hoofd van de griffie. Die ver wees de zaak terug aan de rech ters, omdat die vertrouwder zijn met de feiten van het proces. Gisterochtend probeerden de rechters de hete aardappel terug te spelen naar Holthuis, met een beroep op de procedure Kay merkte op het niet op prijs te stellen dat verschillende orga nen van het hof met de zaak gaan 'jojoën'. Nadat ook VN-aanklager Nice had bepleit dat Holthuis moeilijk een be sluit kan nemen in deze, gingen de rechters akkoord met hun ei gen bevoegdheid. Daarop kon Kay zijn verzoek inhoudelijk toelichten. Hij legde nog eens uit dat hij geen degelijke verde diging kan voeren omdat de ver dachte hem geen instructies geeft. Ook heeft Milosevic fel ge protesteerd tegen het gedwon gen toewijzen van een advocaat. De erecodes van advocaten la ten het volgens Kay niet meer toe dat hij op zijn post doorgaat. De rechters merkten geprikkeld op dat Kay te weinig ingaat op eerdere jurisprudentie van het tribunaal. De zitting wordt van daag voortgezet. ANP Gemeten Genieten IOSKOU - Duizenden boze in- ronersvan de Russische Kauka- osrepubliek Karatsjajevo- sjerkessië hebben president Hoeslafa Batdijev weggejaagd. Ze protesteren tegen de moord opmen zakenlieden die wordt toegeschreven aan de schoon zoon van Batdijev. Demonstranten namen in Tsjer- tek voor de tweede keer deze weck het regeringsgebouw waar- o Batdijev zetelt, in bezit. Ze- kor dertien poütieagenten raak- on gewond tijdens de bestor ming. Do demonstranten eisen dat de president van de Russische deel- epubliek binnen 24 uur af- Vlaams Blok-president Frank Vanhecke (r) en partijleider Philip Dewinter spreken elkaar buiten het Brusselse Paleis van Justitie. foto Francois Lenoir/RTR door Pascale Thewissen BRUSSEL - Het Vlaams Blok is een ra cistische en dus criminele organisatie. Het Hof van Cassatie in Brussel (verge lijkbaar met de Nederlandse Hoge Raad) heeft gisteren die omstreden uit spraak van de Gentse rechter bevestigd. Het vonnis betekent het einde voor het Vlaams Blok 'oude stijl'. Komend week end richten Filip Dewinter en consorten een nieuwe partij op. Het Vlaams Blok, concludeerde het Gentse Hof van Beroep op 21 april, is een racistische partij. „U gebruikt de criminaliteitscijfers niet enkel om de bevolking te informeren maar om op systematische en eenzijdige wijze aan te zetten tot vreemdelingen haat", stond in dat vonnis. Ex- treem-rechts ging in beroep maar zon der succes. Het Hof van Cassatie veegde gisteren alle 21 bezwaren van het Blok van tafel. Met de uitspraak van de hoogste rech ter komt een eind aan de geruchtmaken de rechtszaak tegen het Vlaams Blok, die vijf jaar geleden werd aangespan nen door het Centrum voor Gelijke Kan sen en Racismebestrijding en de Liga voor de Mensenrechten. De achterban van het Blok hoeft echter niet te vrezen. Zondag al komt de partij- i*aad bijeen om een nieuwe ex- treem-rechtse partij op te richten. Er doen vier namen de ronde: Vlaamse Li ga, Vlaamse Vrijheidspartij, Vlaams Be lang of Vlaamse Volkspartij. Het Hof van Cassatie benadrukte dat een politieke partij niet boven de wet staat. De draagkracht van het vonnis reikt ver. Zo kan bijvoorbeeld het post bedrijf weigeren om brieven van het Blok rond te brengen en riskeert ieder een die voor de partij werkt, opgepakt te worden, omdat ze lid zijn van een cri minele organisatie. Door een nieuwe partij op te richten, worden dat soort problemen ondervangen. Ontgoocheling Toch was de ontgoocheling bij het Blok groot. De zitting werd bijgewoond door de vier kopstukken: Filip Dewinter, ka merlid Gerolf Annemans, senator Wim Verreyken en partijvoorzitter Frank Vanhecke. De laatste reageerde furieus. „Ik ben geschokt en buitengewoon ver ontwaardigd. Het Blok, de grootste par tij van Vlaanderen, is buiten de wet ge steld. Dit is een aanfluiting voor de de mocratie. Mag ik eraan herinneren dat wij nog nooit een verkiezing hebben ver loren." In de zaal steeg na lezing van het vonnis luid boegeroep en applaus op. Het Centrum voor Racismebestrij ding reageerde opgetogen. „Maar nu moeten we verder. We moeten waak zaam blijven. Het Blok wekt de indruk de veroordeling naast zich neer te leg gen. Maar een oppervlakkige opsmuk- operatie en een nieuwe naam nemen het racistische karakter van de partij uiter aard niet weg." Ook de andere politieke partijen in Vlaanderen denken er zo over. Het 'cordon sanitaire', de politie ke schutskring waarbij samenwerking met het Blok wordt uitgesloten, blijft in tact. Jen zich over de wijd heide corruptie bij over- eidsinstanties en de criminele ctiviteiten van functionarissen, «zeven vermoorde zakenman en verdwenen in de nacht van fop 11 oktober. Gieren werden hun lichamen ■neen verlaten mijnschacht ge- ronden. Zomerverblijf zevental zou zijn omge went na een bijeenkomst op K zomerverblijf van Ali Kal- de schoonzoon van presi- Batdijev. Kaitov was al ge- «4?^ °P verdenking van be- Rkenheid bij de moorden, ge dagen na de meervoudige td werd de vice-premier ■lde re8i°- tevens verantwoor- W voor de staatsveiligheid, geschoten. Mogelijk ging v. 6611 vei'geldingsactie. urt>ers denken dat Batdijev lit K°onzo°n de hand boven Ut lloudt en de zaak in Qedoofpot wil stoppen. ^tsjajevo-Tsjerkessië is niet door Wierd Puk BERLIJN - Duitsland heeft gis teren herdacht dat vijftien jaar geleden de Berlijnse Muur werd opengebroken. Politici van alle partijen legden kransen bij het gedenkteken in de Bernauer Strasse in de Duit se hoofdstad. Parlementsvoorzit ter Thierse (SPD), afkomstig uit de voormalige DDR, noemde de val van de muur op 9 november 1989 'één van de gelukkigste ge beurtenissen in de Duitse ge schiedenis'. Volgens bondskanselier Schroder is de negende novem ber een 'dag van triomf van wij heid en democratie'. Ook elders in Duitsland, langs het voormali ge IJzeren Gordijn dat het kapi talistische Westen en het com munistische Oosten scheidde, hadden herdenkingen plaats. Op 9 november 1989, na maan den van burgerprotesten, maak te de Oost-Duitse leiding be kend dat burgers het land moch ten verlaten. Daarop trokken duizenden naar de grens en be gon een enthousiaste menigte met het slopen van de Muur die Berlijn decennia lang in tweeën had gedeeld. Elf maanden later kwam een eind aan de Duitse Democratische Republiek. In de Bondsrepubliek is een de bat op gang gekomen over de in richting van een centrale herden- kingsplek aan de Brandenbur ger Tor, vlakbij de Bondskanse- larij en de Rijksdag. Maandag dienden politici van de rege ringspartijen SPD en Bündnis '90/De Groenen, samen met de oppositiepartijen CDU en FDP, hiertoe een initiatiefvoorstel in. SPD-burgemeester Wowereit van Berlijn zei echter niets in het voorstel te zien. In plaats daarvan moeten de vele reeds be staande plekken waar aan de ge schiedenis van de Muur wordt herinnerd, beter worden onder houden, zei hij. Wowereit was niet de enige poli ticus die opriep tot ruimere aan dacht voor de geschiedenis van de gedeelde stad. Uit onderzoek blijkt dat nu al eenderde van de Duitsers niet meer weet waar 9 november 1989 aan herinnert. Bondsdagvoorzitter Thierse wil het verloop van de Muur door Berlijn met een rode lijn marke ren. Plij meent dat een nieuwe gedenkplaats te zeer zal concur reren met het in aanbouw zijnde Holocaustmonument, het reeds bestaande monument voor de ge vallen sovjetsoldaten en het ge plande monument voor vermoor de Roma- en Sinti-zigeuners. Andere politici waarschuwen te gen een 'Disney-achtige herden kingscultuur'. Daarmee doelen zij op de voormalige grensover gang Checkpoint Charley in de Friedrichstrasse, waar acteurs in militair uniform zich door toe risten laten fotograferen, staan de naast een replica van de voor malige Amerikaanse grenspost. Gisteren oordeelde een Berlijn se rechtbank dat vier hoge voor malige DDR-militairen medever antwoordelijk zijn voor het doodschieten van mannen aan de voormalige Duits-Duitse grens. De ex-militairen, (van 63 tot 71 jaar), kregen echter geen straf mede omdat zij berouw hadden getoond. Daarmee komt een eind aan het laatste proces we gens moord aan de voormalige grens. GPD (Advertentie) J Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 van onze redactie buitenland ABIDJAN - Door rellen en een grote schietpartij in de Ivoriaan- se havenstad Abidjan zijn giste ren minstens zeven mensen om het leven gekomen. Meer dan honderd mensen raakten ge wond, aldus een lokaal zieken huis in het West-Afrikaanse land. De eerste Franse burgers zijn al uit Ivoorkust geëvacu eerd, aldus het Franse leger gis teravond Over de toedracht van de schiet partij bestaan verschillende le zingen. Volgens de betogers vie len de doden en gewonden, na dat Franse troepen het vuur op hen hadden geopend. Het Fran se leger beschuldigt juist de aan hangers van president Gbagbo van de schietpartij. De betoging tegen de aanwezig heid van 4000 Franse militairen in het West-Afrikaanse land vond plaats in een rijk distnet van Abidjan. Tienduizenden aanhangers van Gbagbo verza melden zich bij het Hotel Ivoire, dat vlakbij de presidentsresiden- tie ligt. Zij eisten dat de Fransen hun mi litaire voertuigen voor het hotel weghaalden. Toen de Fransen dit uiteindelijk deden, werd van uit de menigte het vuur op hen geopend. Volgens de Fransen ontstond hierop een vuurge vecht tussen de menigte en Ivori- aanse troepen. Een Ivoriaanse militair kwam hierbij om het le ven. Nadat het hotel was be- BRUSSEL - Rokers kunnen waarschijnlijk binnenkort geen sigaret meer opsteken in Belgische cafés en restau rants. De minister van Volksgezondheid Demotte onder handelt met de horecabranche over een volledig rookver bod. zo is gisteren bekend geworden. België volgt daarmee enkele andere Europese landen. Ier land heeft de sigaretten al verbannen uit de pubs, Zwe den doet hetzelfde vanaf de zomer van 2005. In Neder land heeft minister Hoogervorst (Volksgezondheid) een stappenplan afgesproken met de branche: daarbij is tot 2009 geen algeheel rookverbod voorzien. ANP PARIJS - Frankrijk gaat zogenoemde chemische castratie testen om het groeiende aantal zedendelinquenten aan te pakken. Dat heeft de Franse minister van Justitie Domini que Perben gisteren gezegd in de krant Le Parisien. De proef zal twee jaar duren. In die periode worden 48 vrijwilligers behandeld mét twee medicijnen die mannelij ke hormonen reduceren. Met chemische castratie wil de Franse regering voorko men dat zedendelinquenten vervallen in het opnieuw ple gen van dezelfde misdaden. In Duitsland, Denemarken, Zweden en de Amerikaanse staten Californië en Texas wordt chemische castratie al toegepast. ANP/AFP PEKING - China is gisteren voor het eerst gekomen met cijfers over de uitstoot van broeikasgassen. Omdat het gaat om het jaar 1994 verwachten deskundigen dat de uit stoot inmiddels flink is toegenomen. De Verenigde Naties maken zich zorgen. In het rapport stelt China dat tien jaar geleden 2,6 mil jard ton kooldioxide is uitgestoten, alsmede 34,3 miljoen ton methaangas. De totale hoeveelheid plaatst China met- een als tweede op de lijst van vervuilers, na de Verenigde Staten. ANP/AFP PARIJS - Franse wetenschappers hebben een plan be dacht om een van de beroemdste symbolen van Frankrijk, het haantje, van de ondergang te redden. Van twintig exemplaren wordt het sperma ingevroren dat minimaal zestig jaar bewaard kan worden. Dat meldde de BBC gis teren. Het Franse haantje staat al honderden jaren symbool voor de Franse strijdlust. Uit onderzoek is onlangs geble ken dat er nog maar tweehonderd van dit type hanen in Frankrijk zijn, allemaal bij amateurfokkers. ANP TEHERAN - Iran is in staat om de Shahab-3-raket op gro te schaal te produceren. Dat heeft de Iraanse minster Ali Shamkhani van Defensie gisteren gezegd tegen het persbureau ISNA. De raket kan Israël bereiken. Shamkhani ontkende geruchten dat Iran aan een raket werkt met een bereik van vierduizend kilometer. Dat wa ren volgens hem roddels die Israël rondstrooit om Europa bang te maken voor Iran. ANP/DPA door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft nieuwe te genslag ondervonden bij de be rechting van buitenlandse ver dachten van terrorisme op de Amerikaanse marinebasis Guan tanamo Bay op Cuba. Het tribu naal tegen de Jemeniet Salim Ahmed Hamdan - een chauffeur van Osama bin Laden - is stilge legd na een uitspraak van een fe derale rechter in Washington. Rechtei* James Robertson oor deelde dat Hamdan de kans had moeten krijgen om aan te tonen dat hij een krijgsgevangene is. In dat geval heeft hij een grotere rechtsbescherming dan nu. Ham dan staat te boek als een 'onwet tige strijder', en mag daarom volgens de Amerikaanse rege ring bei-echt worden door een militaire commissie ('tribu naal'), die minder strenge eisen stelt aan bewijsmateriaal en geen mogelijkheid biedt voor ho ger beroep bij een onafhankelij ke rechter. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft hoger beroep aan getekend. Volgens de Amerikaanse rege ring zijn de Verdragen van Genève, die de rechten van krijgsgevangenen bepalen, niet van toepassing op 'onwettige' Al Qaedastrijders. Het proces tegen Hamdan zou op 7 december van start gaan, maar rechter Robertson meent dat de Jemeniet eerst recht heeft op een deugdelijke hoorzit ting over de vraag of hij een on wettige strijder dan wel een krijgsgevangene is. Ook vindt hij dat de verdachte recht heeft op inzage in het be wijsmateriaal en persoonlijk aanwezig mag zijn bij het pro ces. Consequenties De officier die de militaire com missies voorzit, kolonel Brown- back, heeft de tribunalen stilge legd om de consequenties van de uitspraak te bestuderen. Men senrechtenorganisaties reageer den verheugd. Volgens de militaire advocaat van Hamdan zijn de tribunalen illegaal. Hamdan zegt dat hij geen terro rist is, nooit lid is geweest van Al Qaeda en nauwelijks wat ver diende als chauffeur van Osama bin Laden. GPD (Advertentie) stormd, staken de betogers het in brand. De rellen in Abidjan braken uit toen op radio en tele visie een gerucht de ronde deed dat de Franse militairen een staatsgreep wilden plegen tegen Gbagbo. Volgens de Franse be velhebber Poncet zijn de Franse militairen in Ivoorkust enkel aanwezig om Franse staatsbur gers te beschermen. De Franse regering heeft ondertussen be sloten vliegtuigen te sturen naar Ivoorkust om de 2000 Fransen en andere buitenlanders van voedsel, water en medicijnen te voorzien. Mensen die weg wil len, worden geëvacueerd. Neder land heeft aangeboden vliegtui gen te sturen naar Ivoorkust om te helpen met de evacuatie. ANP/RTR/AFP Maak bij Noordzee 100.7 FM elke dag kans op een geweldige ervaring in Berlijn, Miami, Marrakech, London of Kaapstad en de laatste kaarten voor '80's 90's Flashback The Party'! Ga naar www.noordzeefm.nl Ei9 en laat ons je origineelste, w£m I Kfl grappigste, ontroerendste Vertrekpunt herinnering ('flashback') weten en wie weet beleef jij binnen- £V - EEN Kmi LEVEN kort de 'Tijd van je Leven'! music entertainment radio

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5