Musical op Mississippi PZC Vrouw kijkt terug op tragisch leven V: woensdag 10 november 2004 Musica Ducis brengt veelzijdige kamermuziek Vrijdagavond staan de 22 strijkers van het Brabantse kamerorkest Musica Ducis in de Concertzaal in Middelburg. Op de lessenaars staat zowel mu ziek uit de Barok als uit de twin tigste eeuw. Soms staan er prachtige zinnen in de persberichten van muziek- ensembles. 'De leden van het ka merorkest Musica Ducis onder scheiden zich door een exceptio nele inzet naast een speciale voorkeur voor het spelen van ka mermuziek'. is zo'n zin die doet grinniken. Je zult maar een ka merorkest tegenkomen waarvan de leden niet van kamermuziek houden. Gelukkig maar zegt de kwaliteit van een persbericht niets over de kwaliteit van een orkest zelf. Dat zit wel snor bij Musica Du cis. Eén van de meest opvallen de kenmerken van het orkest is de enorme veelzijdigheid. Het re pertoire omvat vier eeuwen mu ziekgeschiedenis. Dirigent en ar tistiek leider van het orkest is de Roemeense Alexandru Las- cae die de musici zonder proble men, zelfs binnen één concert, langs de meest uiteenlopende stijlperioden laat wandelen. Het concert van vrijdag getuigt van die veelzijdigheid. De avond start met de Fantasia on a Theme by Thomas Tallis uit 1910 van de Engelse componist Ralph Vaughan Williams. Het bijzondere aan dit stuk is dat Vaughan Williams de noten ver deelde over een strijkkwartet, een klein ensemble én een gro ter ensemble. Deze drie lagen ge ven een opmerkelijk reliëf aan de muziek, al zal dit effect bij een kamerorkest met de omvang van Musica Ducis een beetje ver loren gaan. Het middendeel van het pro gramma brengt barokmuziek van Alessandro Marcello. Johan Sebastian Bach en Georg Fried- rich Handel. Marcello was niet veel meer dan een zondagscom ponist. onsterfelijk gemaakt door Bach die Marcello's Hobo- coneert in d gebruikte voor één van zijn klavecimbelconcerten. Het is dan ook dit hoboconcert dat vrijdag gespeeld wordt, met als solist de Nederlandse hoboïs te Pauline Oostenrijk. Van Bach en Handel klinkt een aantal aria's, gezongen door Nienke Oostenrijk. Het concert besluit met Symphonies d'Ar- chets van de in 1997 overleden Fransman Jean Francaix. Douwe Eisenga Musica Ducis- vrijdag, Concertzaal Middelburg, 20.00 uur. Pauline Oostenrijk speelt hobo bij Musica Ducis. Muziektheater GOV speelt Showboat, met geheel rechts Marjolein van Zonneveld. foto Co Coppoolse e begon als souffleur bij de Goese Operet te Vereniging. Dat is lang geleden. De operettevere niging heet nu Muziektheater GOV en Marjolein van Zonne veld is uitgegroeid tot een ve dette. Zij volgde een conser vatoriumopleiding, is inmid dels zangpedagoge en is al en kele jaren als professionele gastsoliste betrokken bij de producties van de GOV. In de musical Showboat, die don derdag in theater De Mythe in Goes in première gaat, speelt en zingt zij als Magno lia een hoofdrol. 'oor Van Zonneveld was de GOV een behaaglijke kweekvijver. Vrij snel na haar eerste kleine rolletje in 'lm weis- sen Rössl' in 1986 manifesteerde zij haar talent. Niet alleen als begaafd zangeres, maar zeker ook als comédienne. Bovendien bleek ze met dans ook heel aar dig uit de voeten te kunnen. Van Zonneveld was op dat moment nog werkzaam als secretaresse op basis van een degelijke Schoevers opleiding. Toen ze van diverse kanten het advies kreeg zich verder te scholen in zang, besloot ze haar talenten niet langer achter de tekstver werker te verbergen. Ze volgde een zangstudie aan het conserva torium in Tilburg en behaalde in 1998 haar diploma 'docent so lozang'. Showboat is een musical van Os car Hammerstein met composi ties van Jerome Kern. Het nos talgische verhaal speelt zich af in de jaren tachtig van de 19de eeuw toen showboats als de Cot ton Blossom op de Mississippi voeren. Kapitein Andy, eige naar van de showboat, bewaakt zijn dochter Magnolia als een vrek zijn schat. Zij wordt ver liefd op een beroepsgokker, Gay- lord Ravenal. Tegen de wil van haar vader verlaat Magnolia het schip, trouwt met Ravenal en gaat met hem naar Chicago. Het huwelijk blijkt minder rozen geur en maneschijn te bieden dan gehoopt. „Het is wat spel betreft een leu ke rol, omdat ik er een hele ont wikkeling in doormaak van jong meisje naar volwassen vrouw met veel levenservaring. Zang- technisch vergt de rol veel min der dan vorig jaar in de rol van Micaëla in de opera Carmen", zegt Van Zonneveld. Zij consta teert de laatste jaren vooral 'lie ve meisjes' te hebben vertolkt, terwijl ze ook best wel weer eens 'een doerak' zou willen spe len. „Maar dat zijn meestal de zogeheten soubrette-rollen en die worden door leden van de GOV zelf vertolkt. De hoofdrol len worden door de gastsolisten ingevuld en dat zijn dus vaak de onschuldige types." De gastsolisten naast Marjolein van Zonneveld zijn dit keer Mare Mc Fadyen als Ravenal en Mare Claesen als Joe. 'Show boat' lijkt een romantisch sprookje, maar subtiel klinkt er een aanklacht in door tegen de discriminatie van de zwarte be volking door de blanken des tijds. Een lied als 'Ol'man river' is veelzeggend in dit verband. Andere bekende songs zijn: 'Can't help lovin that man of mi ne' en 'Only make believe'. Ali Pankow Muziektheater GOV voert Showboat op in De Mythe in Goes op 11, 12, 13 en 14 november (matinee) en verder op 20 november in het Scheldelhea- ter in Temeuzen en op 27 november in de Stadsschouioburg Middelburg. De avondvoorstellingen beginnen om 20.00 uur, de matinee om 15.00 uur. Heel wat memorabele voor stellingen heeft de Vlaam se acteur Peter De Graef (1958) op zijn conto staan. Vaak van ei gen hand, zoals 'Et Voila', 'Om bat', 'Henry', 'Itak', 'Niks!' en 'Slachthuis 5', gelauwerd met toneelschrijfprijzen. Nu bewerk te hij het boek Walvismuziek, de biografie van de romanfi guur Dolores Price, van Wally Lamb, samen met Margrith Venegoor, tot een toneelstuk, dat hij solo op de planken brengt. Walvismuziek is het trieste ver haal van een oudere vrouw, zeer zwaarlijvig, leidend aan een (eet)verslaving, die terug kijkt op haar leven. „In essentie gaat het over het mysterie hoe het is om mens te zijn. Dat pro beer ik in al mijn stukken te be naderen, omdat ik dat privé nog al boeiend vind en daar getuige nis van wil afleggen", verklaart Peter De Graef. „We krijgen een levensverhaal te horen, maar om de haverklap onder breekt zij dat omdat zij iets wil zeggen, waarvan ze tegelijker tijd vreest dat niemand het be grijpt. Maar ze doet het toch." „Alles hangt namelijk samen. We voelen ons wel afgezonderd en geïsoleerd, maar eigenlijk maken we deel uit van één groot geheel. We hebben soms het idee dat niemand van ons houdt, maar dat maken wij ons zelf wijs. We worden over spoeld door bakken liefde, maar hebben daar gewoon geen voeling mee. Zo gaat het ook met die vrouw. Het is een tra gisch leven, waarover ze met enorme precisie van taal ver telt, een precisie die het ook grappig en ontroerend maakt." „Er wordt ontzettend gelachen, hoewel men op het einde dood stil is. Ik stuur de mensen wel een beetje met een knoop in hun maag naar huis. Ik zoek altijd naar de combinatie tussen tra giek en humor. Je kan je eigen verdriet voelen door je ermee te vereenzelvigen. Maar je kan ook zeggen, ik ga er boven han gen, boven hetgeen ik op het to neel krijg aangereikt en lach er om. Soms verdeelt die keuze de zaal en is er een aantal dat lacht en anderen die dat vrese lijk ongepast vinden." „De titel Walvismuziek komt van de roman, een sleutelpassa ge waarin de dikke vrouw een soort emotionele band ervaart met een aangespoelde walvis. Maar daar is in de voorstelling niets van terug te vinden, het haalde de vaart eruit. Overeind blijft dat het een tragische ver telling is met levensmuziek." Peter De Graef speelt, door om standigheden, als man een vrou wenrol. „Ik vind het verhaal be langrijk en niet wat staat daar een acteur knap een vrouw te spelen. Achteraf blijkt dat het een meerwaarde heeft. Na ver loop van tijd schijn je te verge ten dat het een man is. Ik kan ongegeneerd vertellen hoe ik op mijn dertiende ben verkracht en niemand zegt van goh, wat staat die te lullen, zeg, het is ge woon een vent. Het geheim er achter is, dat ik het hele verhaal vertel vanuit de verwondering en verbazing van het innerlijke kind in mij." „Het gaat om de authenticiteit. Ik moet het vanuit mijn eigen in nerlijk oplepelen. Het rare aan toneel is, dat iedereen weet dat het een leugen is en ik heb het ook niet meegemaakt. Maar om dat ik het met mijn eigen au thentieke emoties beadem, ge loof je het. Ik gedraag mij nau welijks als vrouw. Ik praat een beetje hoger, maar niet met een falsetstem of zo, ik ben geen idi oot. Verder blijf ik vooral Peter." Frans Doeleman Peter De Graef speelt Walvismuziek: donderdag, 't Beest Goes, 20.30 uur. ANTWERPEN Dood van een handelsreiziger. Thea- terklassieker door Toneelhuis en Jos- se De Pauw. wo. t/m za. Bourla 20.00 uur, zo. 15.00 uur Over \Touwen en andere vreemde we zens. Tragikomedie waarin niets lijkt wat het lijkt do. en vr. try out, za. première, Theater Het Klokhuis 20.30 uur Jesus, mijn jongen. Komedie door spekt van religieuze maar respectvol le humor. do. t/m za. Theater Het Ap peltje 20.30 uur, zo. 15.00 uur De geheime levens van Henry en Ali ce. Hilarische relatiekomedie, za. Noordtheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur The Shape of Things. Toneelstuk naar Neil Labute. vr. en za. 't klein Raamtheater 20.00 uur, zo. 15.00 uur Zattenacht! Toneelstuk over een drankvolle ontmoeting, vr. en za. EWT 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen Fakkeltheater: De Dienstlift, absurde komedie in sappig dialect, vr. en za. Rode Zaal 20.30 uur Voorstellingen in de Arenberg: Pippi Langkous, jeugdvoorstelling, wo. 15.00 en 19.00 uur; Concertje met op muziek gezette oorlogspoëzie, do. 20.45 uur; Mate De Coca, performan ce, do. 20.30 uur; Popconcert door sin- ger-songwriter Steve Harley The Cockney Rebel Band, vr. 20.15 uur; 20.30 uur Exsimplieity, cabarettheater door het Gents collectief Ontroerend Goed, vr. en za. 20.30 uur; De omloop der lage landen, theatershow van De Nieuwe Snaar, zo. en ma. 20.15 uur; Open Po dium, zo. 20.30 uur; The Next Dimen sion, totaaltheater door de Belgische band Praga Khan, di. 20.00 uur Jenufa. Opera in drie bedrijven Leos Janacek. wo. en za. Vlaamse Opera 20.00 uur Voorstellingen in De Singel: Concert met muziek uit Estland, blauwe zaal 20.00 uur; Elle était et elle est, même/ Étant donnés, dubbelvoorstelling van Jan Fabre, wo. do. en vr. rode zaal 20.00 uur; Uri Caine Project door Flat Earth Society en de Amerikaan se componist en pianist Uri Caine, za. rode zaal 20.00 uur; Cluster 3/Eetinzicht/Goodbye Stranger, pro ject, ma. en di. rode zaal 19.00 uur; Aruna Sairam Ensemble, concert met repertoire uit India, di. blauwe zaal 20.00 uur. Voorstellingen Zuiderpershuis: Con cert door de Malinese zangeres Naha- wa Doumbia, wo. 20.30 uur; Swart- mense. Afrikaanse poëzieavond, do. 20.30 uur; Bave Fall Inspiration, mul tidisciplinair project, vr. 20.30 uur; Dubbelconcert Nuru Kane Baye- fall Gnawa, za. 20.30 uur; Mike Sylla Baïfall Dream, modedefilé en con cert, zo. 15.00 uur Voorstellingen in Roma en Rataplan: The Acoustiscs, jazzconcert, vr. rata plan 20.30 uur; Sergent Garcia Sound System, concert, za. Roma Voorstellingen in het Sportpaleis: Night of the Proms, met orkest II No- vecento, James Brown, Joe Cocker en John Miles, wo. vr. en za. 20.30 uur; Sting, concert, zo. 20.15 uur 'GENT Op hoop van zegen - Seemannslieder. Theaterspektakel door ZT Hollandia. wo. vr. en za. Publiekstheater Groot Huis 20.30 uur De verzamelde werken van Shakes peare. Parodiemeesterwerk door drie Amerikaanse acteurs, vr. en za. Tea- ter Krakeel 20.15 uur Voorstellingen in de Tinnenpot: Mie- ke Maaike's obscene jeugd, toneel stuk, wo. en do. 20.00 uur; Huis clos - Met gesloten deuren, bewerking van roman van Sartre, wo. en do. 20.00 uur; Zwarte Roos, toneelstuk door theatergroep Wodan, vr. en za. 20.00 Voorstellingen in de Vooruit: Flat Earth Society meets Uri Caine, wo. 20.00 uur; As simple as that, heden daagse dans door Amgod, do. vr. en za. 20.00 uur; Olla Vogala brengt Bra- red Ataï, Marokkaans cultuurfesti val, vr. 20.00 uur; 10 Years Me- talheadz, vr. 22.00 uur; Almost dark, hedendaagse dans door Cie. Soit, di. 20.00 uur Concerten in de Bijloke: East of Eden: Mediterrane liefde en wijsheid, concert door Christian Zagaria en Hayet Ayad, do. 20.00 uur; Symfo nisch I: klassiek concert door DeFil- harmonie, za. Bijloke 20.00 uur BRUGGE De Kussenman. Toneelstuk naar de Anglo-Ierse auteur McDonagh over Katurian, door Zuidpool, wo. do. en vr. De Werf 20.30 uur Mimofant. Theater van en door Jobst Schnibbe en Jorre Vandenbussche. vr. en za. Het Net 20.30 uur Theatertour Rick De Leeuw Jan Hautekiet. wo. Stadsschouwburg 20.00 uur Brugges Festival: een boeiende reis in de wereldmuziek. Concerten door in ternationale topartiesten. Naked Ra ven (Australië) en Moya Brennan (Ier land), vr. Stadsschouwburg 20.00 uur. Beiaardconcert met volksmu ziek, za. en zo. Belfort 11.30 uur. Bal des Boïteux (België) en Gabriël Ya- coub (Frankrijk), za. Biekorf 14.00 en 16.00 uur. Beata Palya (Hongarije) en Misia (Portugal), za. Stadsschouw burg 20.00 uur. Guo Brothers (China) en Camea (Bulgarije), zo. Biekorf 14.00 en 16.00 uur. Joji Hirota Tai- ko Drummers (Japan UK) en Savira Yannatou Primavera en Salonico (Griekenland), zo. Stadsschouwburg 20.00 uur Beethoven Integrale in het Concertge bouw. Concerten door het Danel Kwartet, do. 11.30, 17.30 en 20.00 uur, vr. 11.30 en 20.00 uur, za. 11.30, 17.30, 20.00 en 21.30 uur, zo. 11.30 uur Blagovest. Concert door Orthodox koor uit Riga (Estland), do. Kerk van het Grootseminarie 20.00 uur Plan B. Concert door Gorki, za. C.C. De Valkaart 20.15 uur Anthony Braxton Quintet. Jazzcon cert. za. De Werf 20.30 uur Musica Flandrica. Boekenmarktcon cert. zo. Stadhuis Damme 11.00 uur Portret van een verloren lente. Musi cal door het Koninklijk Ballet van Vlaanderen, wo. C.C. De Valkaart 20.15 uur Forgeries, love and others matters. Hedendaagse dansvoorstelling, vr. en za. Concertgebouw 20.00 uur KNOKKE The India Army in Flanders Fields 1914-1918. Hostorie en muziek van de 1ste wereldoorlog door Het Raj- hans Orchestra m.m.v. Koninklijke Harmonie De Zeegalm en Jeugden- semble o.l.v. Hans Vermeersch. za. Scharpoord 20.00 uur The Melvins The Melvins is een van de meest invloedrijke cultbiij Ze doen drie speciale optredens in Europa: inPraijsi en in De Vleeshal in Middelburg. •De Vleeshal, Middelburg, 21.00 uur Duo Bellyfull Het duo Bellyfull verzorgt een optreden. Zie woensdag. •Café Baarends, Goes, 21.00 uur Highbye De band Highbye verzorgt een optreden. Het repertoire bestaat uit stevige ladies-rock ei se MTV-rok. •Murphy's Corner, Goes, 21.30 uur ZATERDAG De Tijdstrijd I)e Stichting Majoraat speelt de musical De Tijds Het stuk gaat deze middag in premère. •Stichting Majoraat, Vlissingen, 14.00 uur The Lighthouse The Lighthouse treedt op in de Brasserie. Jos Bode (zang), Frans Lemaire (piano), Peter den0: (saxen), Eric Heijnsdijk (contrabas) en Ton vandefi (drums) spelen lekker in het gehoor liggende melk jazz-standards, soms met een vleugje Latin. •De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Momix Dansgezelschap Momix creëert een surrealistische» Men is gespecialiseert in een combinatie van dansen: tiek. In de voorstelling Opus Cactus brengt het gezeh het doorgaans kale landschap van de woestijn vi bloei. Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Rigoletto De Roemeense Staatsopera Timisoara brengt Rigole Deze opera van Verdi is ontleend aan het boek LcEc se van Victor Hugo. De muzikale leiding is in h Italiaanse dirigent David Crescenzi. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur STEC Toneelvereniging STEC speelt het blijspel Gewoon li De voorstelling gaat over vier ex-psychiatrische pat! die samen in een huis wonen. Daar moeten ze weer» plaatsje in de normale maatschappij zien te veroven komt de wethouder kijken of de subsidie wel goed»! steed. De regie is in handen van Ineke Verduijn. •De Zwaan, Oost-Souburg. 20.00 uur Showboat Muziekgezelschap GOV presenteert de musical Shoii Zie donderdag. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Heer Hendrik Toneelvereniging Heer Hendrik speelt het stukDrrc Zie vrijdag. •Heer Hendrikhuis, 's Heer Hendrikskinderen, 20.M Lenny Kuhr Lenny Kuhr zingt Op de grens van jou en mij. Sinds 1993 had zij te kampen met een plotselingstes maar in 2003 was zij weer helemaal terug metniem toire. Haar vaste begeleidingsband bestaat uitGerar Graaf, Cor Musters en Eric Coenen. •Luctor et Emergo, Rilland, 20.00 uur Jubileumconcert De Christelijk Gemengde Zangvereniging Asaf geeft! bileumconcert. Deze Axelse zangvereniging bestaat 90 jaar en vend der het motto Te Deum werken uit verschillende tijd des, waaronder Te Deums van Michael Haydn en Wc Amadeus Mozart. Het koor wordt bijgestaan door te Divertimento uit Eeklo, aangevuld met de trompett' Peter Rouw en Paul Voet. Verder verlenen mede: organist Jos Vogel en de sopraan Astrid Mathijssete hele leiding berust bij dirigent Anton de Kort. •Gereformeerde Kerk, Axel, 20.00 uur 't Spektakel De Axelse toneelverenigng 't Spektakel brengt DePs Deze komedie van Raymond Cogen speelt op eena® van een bananenrepubliek. Tijdens een receptie met» me gasten pleegt het leger een staatsgreep. Het zoekt! president... De regie is van Jeanine Scheele. •De Halle, Axel, 20.00 uur Dorpsorkesten De dorpsorkesten Szigony uit Hongarije en Palatini menië treden op. Dit gebeurt in het kader van Hongarije aan zee, data in het teken staat van de Europese eenwording. Hctd ble Szigony bestaat uit zes leden en brengt ook eenö mee. Het orkest Palata speelt zonder electrischeveré en overrompelen met hun swingende muziek. Hungn geheim is ritme en timing. •Lutherse Kerk, Groede, 20.00 uur Sinfonietta Het Rotaryconcert komt voor rekening van het Affi» Sinfonietta. Het kamerorkest telt tweeëntwintig strijkers en sta* vorig seizoen onder leiding vanCandida Thompson. •Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.15 uur Treble Treble is niet de zoveelste doorsnee meidengroep. De groep bestaat uit drie knappe jongedames van» 28 jaar. Dat maakt dat ze de schijn tegen hebben.Ms zijn goed. De meiden smeden de meest uiteenlopen® ziekstijlen aaneen tot een eigenzinnige Treble-soute hun driestemmige zang. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Koppen De Zeeuwse Komedie speelt het toneelstuk Koppen. Dit is de toneelversie van de film Faces uit 1968 vat* Cassavetes. Koppen beschrijft een etmaal uit hetlen Richard en Maria Forst. Een dag waarop de ontman» van hun huwelijk plaatsgrijpt. Uit hun huwelijkis® verdwenen. Henk Geelhoed regisseerde. [/PODIUMSTIP]*Vestzak99, Vlissingen, 20.1»» Tim van der Sluijs Tim van der Sluijs brengt zijn oudejaarsconference- Als één van de weinige cabaretiers van zijn gen ""t,i kelde Tim zich tot een politiek actueel en kunstenaar. De actualieit van de dag bepaalt voor» deel de inhoud van zijn voorstellingen. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Na de regen Het Middelburgs Theater speelt het toneelstukN» In dit satirisch kantoordrama van Serge BelbdwSl meer gerookt worden op het werk. Daarom vlucht» kers naar het dak van hun bedrijfspand. Katinka^ Dool regisseerde Marianne Sinke, Freek Verdoes. y Jansen, Rob Dollenkamp, Ellen Jongejan, Barbara zer, Lara Andres en Jeanine Sinke. •Minitheater, Middelburg, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 58