Economie lijdt onder verdieping t Autisme Leegstand dreigt door bouwdrang Lang en gezond teven, dat wil iedereen" Kustlicht even weg uit Breskens Dorpsraad Eede wil opknapbeurt tank uit oorlog Wethouder Terneuzen: Zeeland moet compensatie eisen van België Familieberich ten leven in een wereld die je niet begrijpt 99 V Diabetes Fonds woensdag 10 november 2004 De drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten willen de komende jaren meer huizen laten bou wen dan in het verleden. De plannen worden verwerkt in een woonvisie. Sluis heeft zijn woonvisie al af en zet in op de nieuwbouw van ruim 1550 woningen de ko mende tien jaar. Als Hulst en Terneuzen die trend vol gen, rijst de vraag of er niet gebouwd gaat worden voor leegstand. door Conny van Gremberqhe De meer dan 1500 woningen die Sluis wenselijk acht, moeten worden verdeeld over de ver schillende prijsklassen, waarbij een nadruk komt te liggen op de iets betere, ruimere, duurdere gezinswoningen en zogenoemde levensloopbestendige woningen voor zorgbehoevende ouderen. Volgens recent onderzoek zou er in West-Zeeuws-Vlaanderen een woningbehoefte bestaan van zo'n honderd woningen op jaarbasis voor de eerstkomende vier jaar. Veertig procent van de gewenste woningen zou door wo ningbouwcorporaties gebouwd moet worden en in verhuur moe ten worden gebracht. De geschetste verwachtingen en wensen in de gemeentelijke woonvisie van het nieuwe Sluis stroken absoluut niet met de be vindingen van Zebra Advies uit Eindhoven en NWR Quintis uit Tilburg, twee onderzoeksbu reaus die nog geen zeven jaar ge leden uitgebreid onderzoek de den naar de woningmarktont wikkelingen in Zeeuws-Vlaande- ren in opdracht van de gemeen ten en de corporaties. De onderzoeksbureaus consta teerden toen dat er in Zeeuws- Vlaanderen een overaanbod was van ruim 2500 woningen in de verhuursector, terwijl er een ge brek aan koopwoningen was opliep tot zo'n 3000 eenhei Ook werd opgemerkt dat 1 woningen in de streek ge» leegstonden. Aan die leegst is de voorbije jaren grotend een eind gekomen. Door sla en renovatieprojecten (Trinil Lievenspolder en Oudelar Hoeve in Terneuzen, betom ken oost- en west in Axel) a verkoop van huurwoningen, onevenwichtige situatie op woningmarkt in de streek w binnen enkele jaren weer is1 lans gebracht. In West-Zeeuws-Vlaande werd in 1997 de bouwbeho» voor de jaren tot 2004 gesd op in totaal 262 eenheden! aantal is in die jaren evern niet gebouwd, omdat de re geen woningcontingent ka toegewezen door de provux Op basis van de jarenlange a op bouwen meent de gemeg nu een inhaalslag te kunnenj ken. analyse De gemeente denkt tevens kunnen inspelen op de tre naar landelijk wonen. Met na in de Randstad zouden mensa ettelijke honderdduizenden-j negen zijn hun woonstede ik te ven-uilen voor vrijstaande® ningen in landelijke regio's. B woningen ontbreken nu, a moet er gebouwd worden, va bij het overigens volstrekt onÊ delijk blijft of die mensen ai daadwerkelijk hun tenten® len opslaan in West-Zeen® Vlaanderen. Als migratiegets heeft de regio bezuiden delta terschelde in het geheel |ccj niet kunnen scoren. Wanneer gemeenten hun oral veel laten hangen naar wat pn jectontwikkelaars willen, isa een gerede kan§ dat de stra weer te kampen krijgt met a grote woningleegstand. BRESKENS - Met behulp van grote kranen is het kustlicht van het Oranjeplein in Breskens gelicht en naar de opslagplaats van waterschap Zeeuws-Vlaanderen in Nummer Een gebracht. Vol gens toeschouwers belandde het torentje daarbij onbedoeld nog in het zand, maar volgens de kraandrijvers was alles onder con trole. „De ketting bleef even achter de kap hangen, maar het kust licht is zeker niet gevallen. Het is een moeilijk gevaarte, de toren weegt tien ton en het zwaartepunt ligt exact in het midden", aldus Fons de Waal. De omstanders hadden een andere mening: „Hij viel, de leuning is ingedeukt en ook de kap is niet meer heel." Tot aan de herinrichting van het Spuiplein ligt het kustlicht in de opslagplaats. Het torentje is ooit door het voor malige waterschap Het Vrije van Sluis geschonken aan de bewo ners van Breskens. Na de herinrichting van Breskens krijgt het kustlicht een plaats aan de kop van het Spuiplein. foto Wilma Valk door Raymond de Frel EEDE - De dorpsraad van Eede wil dat de Canadese tank bij het oorlogsmonument op de hoek van de Brieverstraat en rijks weg tussen Eede en Maldegem zo snel mogelijk een opknap beurt krijgt. De dorpsraad heeft daarom een verzoek ingediend bij het colle ge van burgemeester en wethou ders van de gemeente Sluis. Af gebladderde verf, roestplekken en een onleesbaar geworden re gistratienummer geven de tank een beeld dat veel te wensen Overlaat. „We zijn eigenlijk al jaren bezig om een opknapbeurt te bewerkstelligen. Al voor de gemeentelijke herindeling had den we een verzoek ingediend bij de gemeente Sluis-Aar- denburg. Er lag daarna zelfs al een plan klaar, maar dat is door de fusie in een lade blijven liggen. Maar gezien de aanstaan de herdenking willen we er nu echt werk van maken. We zoeken nu uit hoeveel de totale koste zal zijn", vertelt dorps raadsecretaris Theo Rammelae- re. Op 13 maart 2005 wordt bij het monument herdacht dat konin gin Wilhelmina zestig jaar gele den op de grens bij Eede voor het eerst na haar vlucht naar En geland weer voet op Nederland se bodem zette. Over het programma wil Ram- melaere nog niet veel meer kwijt dan dat 'er heel wat op sta pel staat', maar de gesprekken over de herdenkingsplechtig heid met de gemeente Sluis ge ven hem goede hoop op een op knapbeurt voor de Canadese tank. Rammelaere: „Op 25 ok tober was het voltallige college van B en W op bezoek in Eede. Toen hebben ze aangegeven wel geld beschikbaar te willen stellen voor het opknappen van de tank. Daarnaast zouden ze ook gehoor geven aan ons verzoek om het pleintje bij het monument wat aan te passen. Daar liggen namelijk nu nog wat bielzen die helemaal rot zijn." door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Zeeland moet niet alleen natuurcompenseren- de maatregelen eisen voor de verdieping van de Westerschel- de, maar vooral ook economi sche compensatiemaatregelen. Dit stelt de Terneuzen havenwet houder A. van Waes in het CDA-ledenblad. Volgens Van Waes maken de Zeeuwse bestuurders en stands- en belangenorganisaties de fout natuurmaatregelen te eisen ter compensatie van de verdieping Van de waterweg, terwijl er voor een aantal van deze voorziene in grepen - ontpoldering, verzil- ting - geen maatschappelijk draagvlak bestaat. „Voorts wordt de economische compensatie vergeten en is het juist door de verdieping van de Schelde dat de Zeeuwse econo mie in een nadeligere positie komt ten opzichte van Antwer pen. Mijn vrees is dat Zeeland met lege handen kom te staan. Geen garanties voor de WCT, geen aanpassing van het oude en voor onze havens nadelige loodsenverdrag uit 1839, geen oostelijke spoorlijn in de Ka naalzone, nee, niks." Van Waes hoopt dat de Zeeuw en lering trekken uit het succes volle lobbywerk van de Ant werpse havenbaronnen-en dat zij voor een nieuw prestigieus project - een nieuwe zeesluis bij Terneuzen en een aanpassing van het Kanaal van Gent naar Terneuzen - de Zeeuwse belan gen niet ondergeschikt maken aan de Vlaamse, de Gentse. De Gentse schepen voor haven zaken en feestelijkheden, D. Ter- mont, wil volgens Van Waes be stuurders aan de Zeeuwse zijde van de grens doen geloven dat het belang van een nieuwe zeesluis vooral ook een Terneu- zens, een Zeeuws belang is. Van Waes meent echter dat Termont - die de voorbije maanden van inleiding naar inleiding reist - zijn portefeuilles nogal eens door elkaar haalt als hij het heeft over het nut van de nieuwe zeesluis voor de Kanaal zone. „De baten en de lasten voor dit soort projecten horen gelegd te worden waar ze horen. De Ka naalzone moet echter wel leren van Antwerpen en zowel aan Ne derlandse als Belgische kant voor de belangen gaan van de Kanaalzone als geheel", aldus Van Waes. vervolg van pagina 10 Bedroefd, maar met een dankbare herinnering delen wij u mede, dal toch nog onverwacht van ons is heen gegaan onze lieve moeder, schoonmoeder, groot- en overgrootmoeder CORNELIA CRUSON-JANSEN weduwe van Pieter Jacobus Cruson in de leeftijd van 87 jaar. Breskens: P. C. Cruson M. J. Cruson-Risseeuw Mirjam en André Vivian, Jan Esther en Richard Marlijn, Lara Piek en Y vonne Amsterdam: C. I. Crson P. R. Cruson-Tamminen Anna Kiira Jacob Cadzand: N. van Akker-Cruson W. P. van Akker Yannick Junior Kelly Met dank voor de goede verzorging in "Ter Schelde" te Breskens. Breskens, 9 november 2004 Correspondentieadres: Boulevard de Wielingen 32 4506 JJ Cadzand De afscheidsbijeenkomst, waarvoor u wordt uitge nodigd, zal plaatsvinden op vrijdag 12 november om 9.30 uur in crematorium "Terneuzen", Bellamystraat 28c te Terneuzen. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren in de hal van het crematorium. Heel bijzonder, heel gewoon, gewoon een heel bijzondere man. Na een rijk en bewogen leven, omringd door hen die hem dierbaar waren, gesterkt met het Sacrament dei- Zieken, is zacht en kalm van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorgzame vader, opa en opapa JOHAN SERAPHIEN VERPLANKEN echtgenoot van Marie Van Craenenbroeck 27-7-1914 18-11 -2004 Sas van Gent Oostburg Sas van Gent: M.Verplanken- Van Craenenbroeck Zegge: Jeanette en Hendrik Herman- Verplanken Sas van Gent: Johan en Hedwig Verplanken- van Helsland Halsteren: Tiny en Peter Seits-Verplanken Klein-en achterkleinkinderem Familie Verplanken Familie Van Craenenbroeck Oostburg, 8 november 2004 Corr.adres:Frederik Hendrikplantsoen 13 4551 HR Sas van Gent De plechtige uitvaartdienst, waarbij wij U uitnodi gen. zal plaatshebben op vrijdag 12 november om 10.00 uur in de kerk van de Heilige Maria Hemel vaart te Sas van Gent, waarna U aansluitend de fami lie kunt condoleren voor in de kerk. Samenkomst in bovengenoemde kerk. De crematieplechtigheid zal aansluitend plaatsheb ben in het crematorium van Terneuzen aan de Bella mystraat 28C. Op donderdag 11 november om 18.30 uur zal er een gebedsdienst plaatsvinden in verzorgingshuis "de Redoute" aan de Rijsenburg 2 te Sas van Gent. Zij die geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen. Strooi uit mijn as Voor alle winden. Dat wat mijn lichaam was De weg kan vinden Naar alles wat het eens beminde, Naar wolk en zee En zich daarmee verbinden Bedroefd, maar dankbaar dat ze zolang in ons midden was. geven wij u kennis van het overlijden van onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder CATHARINA VAN DE PAS Weduwe van Jacobus Verburg Op de leeftijd van 91 jaar. Middelburg: J. J. M. Verburg J. F. Verburg-Geers Michel en Elise Fabienne, Danique Moniek Oost-Souburg: A. J. Verburg J. P. Verburg-Rotte Esther en Bathsua Caroline en Vincent St. Pancras: P. Ph. Verburg H. M. Verburg-van Baaren Mark en Angelique Frank Middelburg, 9 november 2004 Correspondentieadres: A. J. Verburg Middelburgsestraatweg 100 4388 VR Oost-Souburg Moeder ligt thuis opgebaard. Pieter Boddaertstraat 44. Middelburg. Gelegenheid tot afscheid nemen op woensdag en donderdag 10 en 11 november van 19.00 tot 20.00 uur. De crematie zal plaatsvinden op vrijdag 12 novem ber om 15.00 uur in hel crematorium. Westelijke Oude Havendijk 3 te Middelburg. Na afloop van de crematie is er gelegenheid de fami lie te condoleren. Autisme is een ernstige handicap. De NVA maakt zich sterk voor mensen met autisme. Steun daarom de NVA, Bilthoven: giro 479 ICBFc Tel. 0900-AUTISME (0900-288 47 63) 0,25 p/mln. Nederlandse Vereniging voor Autisme www.autisme-nva.nl jubilerend Diabetes Fonds plaatst uw gezondheid centraal Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes bestaat nog steeds. Helaas neemt het probleem jaarlijks toe, onze jubileumwens luidt daarom: de groei van het aantal diabe tespatiënten moet vanaf nu afnemen. Helpt u ons daarbij? Lees a.u.b. hieronder onze informatie en tips. Dan hebt u een goede kans om diabetes te voorkomen als u nog geen dia betes hebt; extra jaren langer te leven, als u (onwetend) al diabetespatiënt bent. Tip: check uw kans op diabe tes. Dat kan via www.langzal jeleven.nl. Deelnemers maken kans op een jubileumverras sing! U vindt daar info over dia betes en praktische Leef-Lan- ger-Adviezen. Al 850.000 mensen met diabetes in Nederland Het Diabetes Fonds benadrukt in haar jubileumjaar dat diabe tes ongemerkt is uitgegroeid tot een ware volksziekte. De levensverwachting van velen wordt door diabetes ernstig bedreigd. Wereldwijd zijn er al 1 77 miljoen patiënten. Neder land telt minstens 850.000 mensen met diabetes; daarvan weten ruim 400.000 zelfs niet dat zij diabetes hebben. In ons jubileumjaar willen wij graag ook die onbekende diabeten opsporen, ledereen kan daar om gratis zijn gezondheid tes ten via www.langzaljeleven.nl. Help ons de onderschatting van diabetes in Nederland te bestrijden. Een stille epidemie "Nederland wordt steeds dik ker", door ongezonde eetge woonten en onvoldoende li chaamsbeweging. Diabetes is - met overgewicht als een be langrijke oorzaak - een stille epi demie geworden. Diabetes treft 1 op de 20 Nederlanders en de verwachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. De oor zaak voor de snelle stijging is een combinatie van vergrijzing, overgewicht, ongezonde voe ding en te weinig beweging. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. Trof je vroeger meestal type 2 diabe tes aan bij mensen ouder dan 50 jaar, tegenwoordig zien we dat het al gewoon is geworden onder veertig- en dertig jari gen. Er zijn zelfs tieners met type 2 diabetes. Diabetes: sluipmoordenaar Gemiddeld wordt diabetes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als hart- en vaatziekten, nieraan doeningen, aantasting van het gezichtsvermogen, erectie stoornissen en been- en voe tamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uitein delijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Tip: Laat u bij twijfel testen door uw huisarts. Met één druppeltje bloed stelt de huis arts vast of u diabetes heeft. Een Nationaal Diabetes Preventie Onderzoek Waarom krijgt de ene persoon met overgewicht wel diabetes en de ander niet? Wanneer we dit weten kan wellicht de grote toename van mensen met type 2 diabetes stoppen. Daarom starten we een groot Nationaal j Diabetes Preventie Onderzoek waarin 4000 Nederlanders mi nimaal 5 jaar worden gevolgd door wetenschappers. Hier voor, net als voor andere onderzoeken, is veel geld no dig. Wij hopen dat u daaraan een jubileumbijdrage kunt leveren. Help diabetes de wereld uit Het Diabetes Fonds heeft uw hulp nodig. Alleen dan kunnen we: onderzoek blijven uitvoeren om meer te leren over dia betes werken aan preventie en ge nezing van deze zeer ern-1 stige ziekte het steeds groter wordend aantal mensen met diabetes stoppen het aantal onbekende diabe ten drastisch verminderen ledereen kan diabetes krijgen, daarom gaat diabetes ons alle maal aan. Een gift aan het Diabetes Fonds is écht een investering in de gezondheid van uzelf. Helpt u? Diabetes moet de we reld uit! M Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 139, 3818 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Ceef aan diabetes en geef om jezelf G i TO 5 766

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 50