Economie lijdt onder verdieping e» Kleintjes Kleintjes online én in de krant Kustlicht even weg uit Breskens Tom Lanoye kent Nederland amper terug O Ondernemers willen vier rijstroken N59 REGISTREREN _|r Voorlichting hulp O-Europi Wethouder Terneuzen: Zeeland moet compensatie eisen van België woensdag 10 november 2004 BRESKENS - Met behulp van grote kranen is het kustlicht van het Oranjeplein in Breskens gelicht en naar de opslagplaats van waterschap Zeeuws-Vlaanderen in Nummer Een gebracht. Vol gens toeschouwers belandde het torentje daarbij onbedoeld nog in het zand, maar volgens de kraandrijvers was alles onder con trole. „De ketting bleef even achter de kap hangen, maar het kust licht is zeker niet gevallen. Het is een moeilijk gevaarte, de toren weegt tien ton en het zwaartepunt ligt exact in het midden", door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De Vlaamse schrijver Tom Lanoye staat be kend om zijn maatschappij-kri tische teksten. Geen wonder dat de tweede literaire avond in de Zeeuwse Bibliotheek in het te ken stond van de moord op Theo van Gogh. Het had net zo goed een debat avond kunnen zijn. Ware het niet dat de dialoog ontbrak. Tij dens de lezingavond, georgani seerd door de Stichting Literai re Activiteiten Zeeland (SLAZ), kon Lanoye zijn bevindingen over de samenleving kwijt. Inter viewer Jan van Damme vroeg de gast dan ook direct naar zijn vi sie op de actuele moordzaak. „Bij Theo van Gogh denk ik niet direct aan onschuld," vertelde Lanoye. „Ik had bewondering voor zijn moed op het witte doek, maar je kunt niet zomaar moslims uitmaken voor geiten- neukers. Net zo min als dat het Vlaams Blok geen racistische pamfletten op Belgische deur matten mag gooien. Als schrij ver en columnist ben je verant woordelijk voor je teksten. Je moet je juist willen verdedigen, het liefst met zoveel mogelijk sa tire. Dat probeer ik ook." De schrijver vertelde dat de moord ook in zijn thuisland Bel gië maatschappelijke discussies heeft doen oplaaien. „Alleen lo pen in België geen controversië le artiesten rond. Extreem-recht se teksten zijn in de Tweede We reldoorlog verbrand. Het is nu zaak om, net als bij Dutroux, te onderzoeken hoe de dader bij zijn daad komt. Het monster komt niet uit de lucht vallen." Geshockeerd noemt Lanoye zich over zijn noorderburen. „Harry van Potter als premier, Dikkertje Dap als kroonprins en nu deze moord. Ik ben in shock. Ik ken Nederland amper terug." Na het gesprek over vrijheid van meningsuiting nam de Bel gische gast plaats achter de mi crofoon. Tijd voor een mono loog, over iets heel anders. Uit zijn nieuwste boek Niejg Land las Lanoye gedid voor, gelieerd aan de Eerstel reldoorlog. „Er heeft maan dichter ooit over die oorlog schreven en dat was Pao] Ostaijen." Niet alleen o? zijn grootvader vluchtte weg naar Chicago bleef Sint-Niklaas hangen") spri oorlog tot Lanoyes verbêej „Soldaten vochten vanaf da: ment tegen machines. Ma moesten voortaan mazzel) ben in plaats van moed," Lanoye startte zijn serie via zingen met een Engels geè geschreven vanuit het pen tief van een Britse militair gende gedichten werden pc tistischer van toon. Si schreeuweriger sprak L zijn publiek toe, zoals na België van hem gewend ia de luisteraars kropen steeds der op hun stoelen. Niet 03 de zware klemtonen de tiek verstoorden. Nee, heti bliek zat ouderwets op helps je van haar stoel. GOES - Verenigingen en orgs saties die steun verlenen aam den en dorpen in Midden- Oost-Europa, kunnen daan subsidie krijgen. De nationale commissie its temationale samenwerk^ duurzame ontwikkeling hiervoor geld beschikte het zogeheten Matra-prop ma. Hierover geeft het COSï land vrijdag informatie ml COS-kantoor aan Ravelip Groene Jager in Goes. Bé stellenden kunnen zich ten aanmelden. Het gaat oma projecten in landen als Ros nië, Bulgarije, Rusland, te ne Kroatië en Servië-Moa gro. Ze moeten erop genet:; de samenleving te versterks zijn een vervolg op de noodt die vanuit Nederland begm ren negentig op gang kwam. aldus Fons de Waal. De omstanders hadden een andere mening: „Hij viel, de leuning is ingedeukt en ook de kap is niet meer heel." Tot aan de herinrichting van het Spuiplein ligt het kustlicht in de opslagplaats. Het torentje is ooit door het voor malige waterschap Het Vrije van Sluis geschonken aan de bewo ners van Breskens. Na de herinrichting van Breskens krijgt het kustlicht een plaats aan de kop van het Spuiplein. foto Wilma Valk door Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - Zeeland moet niet alleen natuurcompenseren- de maatregelen eisen voor de verdieping van de Westerschel- de, maar vooral ook economi sche compensatiemaatregelen. Dit stelt de Terneuzen havenwet houder A. van Waes in het CDA-ledenblad. Volgens Van Waes maken de Zeeuwse bestuurders en stands- en belangenorganisaties de fout natuurmaatregelen te eisen ter compensatie van de verdieping van de waterweg, terwijl er voor een aantal van deze voorziene in grepen - ontpoldering, verzil- ting - geen maatschappelijk draagvlak bestaat. „Voorts wordt de economische compensatie vergeten en is het juist door de verdieping van de Schelde dat de Zeeuwse econo mie in een nadeligere positie komt ten opzichte van Antwer pen. Mijn vrees is dat Zeeland met lege handen kom te staan. Geen garanties voor de WCT, geen aanpassing van het oude en voor onze havens nadelige loodsenverdrag uit 1839, geen oostelijke spoorlijn in de Ka naalzone, nee, niks." Van Waes hoopt dat de Zeeuw en lering trekken uit het succes volle lobbywerk van de Ant werpse havenbaronnen en dat zij voor een nieuw prestigieus project - een nieuwe zeesluis bij Terneuzen en een aanpassing van het Kanaal van Gent naar Terneuzen - de Zeeuwse belan gen met ondergeschikt maken aan de Vlaamse, de Gentse. De Gentse schepen voor haven zaken en feestelijkheden, D. Ter- mont, wil volgens Van Waes be stuurders aan de Zeeuwse zijde van de grens doen geloven dat het belang van een nieuwe zeesluis vooral ook een Temeu- zens, een Zeeuws belang is. Van Waes meent echter dat Termont - die de voorbije maanden van inleiding naar inleiding reist - zijn portefeuilles nogal eens door elkaar haalt als hij het heeft over het nut van de nieuwe zeesluis voor de Kanaal zone. „De baten en de lasten voor dit soort projecten horen gelegd te worden waar ze horen. De Ka naalzone moet echter wel leren van Antwerpen en zowel aan Ne derlandse als Belgische kant voor de belangen gaan van de Kanaalzone als geheel", aldus Van Waes. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De Ondernemers kring Schouwen-Duiveland (OSD) gaat zich hard maken voor een verdubbeling van het aantal rijstroken op de N59. Het gaat om het traject tussen het Hellegatsplein en de Greve- lingendam tot de afslag Philips- dam. De OSD wil hiervoor een gaan lobbyen bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het bestuur van de Vereniging voor Bedrijven Goeree-Overflak- kee (VBGO) raadpleegt momen teel de eigen leden over het inha ken op deze lobby. De OSD zoek brede steun voor zijn plannen en heeft al een oriënterend ge sprek achter de rug met de pro vincie Zeeland. Voorzitter A. Schouw: „Uit een eerste reac tie van de provincie blijkt dat de verkeersbewegingen op de N59 nu al gevolgd worden om dat er met de toenemende ver keersdrukte problemen voor zien worden. Maar een verbre ding ziet de provincie voorals nog als een lastig karwei." De OSD wil ook de provincie Zuid-Holland, het MKB, de Bra bants Zeeuwse Werkgeversvere niging en de betrokken gemeen tebesturen benaderen voor een actieve ondersteuning aan een lobby in Den Haag. De onderne merskring verwacht dat ook de ze organisaties doordrongen zijn van het economisch belang van de N59. „De doorstroming op de N59 is van april tot okto ber beroerd", zegt Schouw. „Voor zowel het bedrijfsleven als het toerisme is dat schade lijk. Schouwen-Duiveland heeft het toerisme tot speerpunt ge maakt en wil het seizoen verlen gen. Goeree-Overflakkee gaat de komende jaren het toerisme ontwikkelen en er komt daar ook nog een industrieterrein bij. De druk op die weg zal alleen maar toenemen." Vlot Een vlotte doorstroming op de Midden-Zeelandroute is sinds de oprichting, nu vijftien jaar ge leden, een van de speerpunten van de ondernemerskring ge weest. Met de bypasses bij de sluizen van Kats en (in 2005) bij Bruinisse zijn twee knelpunten opgelost. De kring denkt dat een vierbaansweg van het Helle gatsplein tot de Philipsdam vol doende verlichting zal brengen Stapsgewijs plaatsen registreer lez®'fact(verjngiink in je maS "Advertentie opgeven. Kies de rubriek waarin je je advertentie wilt plaatsen Je advertentie is gratis als je iets aanbiedt dat minder dan 100 euro kost Geef hier de tekst op voor je internetadvertentie Val meer op met een foto bij je internetadvertentie Vergeet je telefoonnummer/e-mail niet te vermelden bij de advertentie in de krant ra- Val meer op door je tekst in kleur te plaatsen op internet Met de pluscode is je advertentie makkelijk te vinden op internet. Als abonnee plaatsje per jaar 3 x gratis als je ie» aanbiedt dat meer dan 100 euro kost SHS- os»— Geef aan in welk dagblad je wilt plaatsen Betaal via een automatische machtiging of je creditcard PZC Klopt alles? Klik dan op accoord Een fotoicoon geeft aan datje op internet een foto geplaatst hebt Snel gevonden. Snel verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42