Stimuleringsfonds voor starters Ontspanning ouderen is noodzaak TOYOTA BUSINESS NEWS! PZC PZC Moeder waarschuwt tegen drugs 1 1 \udget van maximaal 180.000 euro beschikbaar voor leningen agenda bespaart u tot 60% ESTËE LAUDER LaBan Raadslid in cassatie tegen vonnis Maand cel voor geweld in relatie Maand cel voor vals honderdje Horecabestuur Veere het beste VVD en LSD willen ruimte bij kern voor bedrijven woensdag 10 november 2004 plKZEE - Het dagelijks ge- ptebestuur wil een jaarlijks ydael van 180.000 euro be- jjilbaar stellen voor het ver lakken van leningen aan star- Kndewoningkopers met een be- [tkt inkomen. De gemeente wil itmiee de mogelijkheid voor het aanschaffen van een koop- oning vergroten en daarmee .doorstroming binnen het be stand aan huurwoningen bevor- - deren. jensen die in aanmerking wil- komen voor een startersle- ig, dienen op Schouwen-Dui- elaiid te wonen en meerderja- ■g te zijn. De gemeente onder lid! twee doelgroepen. De te bestaat uit mensen die op moment dat zij een aan- iaag voor een starterslening in- enen, minimaal een jaar zelf- andig een huurhuis bewonen. Ei huishouden dat de lening aivraagt en verkrijgt, zal de mrwoning ook daadwerkelijk ij moeten maken voor nieuwe jrhuur. Daarmee hoopt de ge- peente de doorstroming aan hui- a ie stimuleren. Een tweede roep die de gemeente met sestarterslening een handrei- ngwil bieden, zijn mensen die ronen en zich nog niet eerder dfstandig hadden gevestigd. regeling geldt zowel voor ieuwe als bestaande woningen iet een maximale aankoopprijs 160.000 euro. De maximale arterslening bedraagt 30.000 aro. Met het beschikbare bud- van 180.000 euro zouden arlijks dus zes leningen tot het Baximale bedrag verstrekt kun- worden, lafond hi inkomensplafond voor de invragers acht de gemeente Kt nodig omdat dat vanzelf oortvloeit uit de koopprijs grens en de maximale hoogte ia de starterslening. iet betreft een annuïteitenle- cgmet een looptijd van dertig ar. In de eerste drie jaar behoe- kn er geen rente en aflossing te lorden betaald. De klant kan Advertentie Indien u geïnvesteerd heeft in een Dobson warmtepomp op uw gasrekening. Voor informatie: 1 www.aeowarmte.nl lel. 06-22052598 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; [j zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) j centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Te|: (0113)315500 pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet ^•pzc.nl E-mail: web@pzc.nl daarna een draagkrachttoets aanvragen om zijn capaciteit tot aflossing op dat moment vast te stellen. Zo'n draagkrachttoets kan in la tere jaren opnieuw plaatsvin den. Naar verwachting groeit in de loop der tijd het inkomen zo dat de starter de marktconfor me rente en aflossing kan beta len. Financieel is de aankoop van een eigen huis voor jonge huishoudens en doorstromers uit huurwoningen meestal een iets te grote stap. Volgens wethouder W. Renden geeft de gemeente met deze star terslening deze mensen het ont brekende steuntje in de rug. „Zij kunnen nu toch eigenaar van een koophuis worden. Zo sti muleert de gemeente én het ei gen woningbez it én de doorstro ming op de woningmarkt." De starterslening overbrugt het verschil tussen de aankoopkos- ten van de woning en het bedrag dat de starter maximaal kan le nen volgens de normen van de Nationale Hypotheekgarantie. Aandacht Het dagelijks gemeentebestuur stelt de i-aad voor de verorde ning voor het stimuleringsfonds startersregeling per 1 januari 2005 in werking te laten treden. Via voorlichting zal de regeling onder de aandacht worden ge bracht van banken, makelaars en woningcorporaties. De gemeenteraad moet zich in de vergadering van donderdag 16 december uitspreken over dit voorstel. IREEKACTIVITEITEN -HAAMSTEDE Duinoord, IÖ uur: filmmiddag voor ouderen: IWERVE - Dorpshuis Zuudende, Muur: Dorpsraadsvergadering. Bij Simon is de ellende gewoon op het schoolplein begonnen, zonder dat iemand het in de gaten had. Ook zijn medeleerlingen niet. door Mieke van der Jaqt GOES - „Een sluipmoordenaar", noemt Jeanneke het. Ze hadden hem nog net op tijd in de gaten: het monster dat kin deren in de drugs en uit het leven trekt. „Ik heb het jaren niet gezien en niet ge weten. Simon, mijn zoon, was ziek en zielig, wilde niet meer leven, vluchtte alle kanten op en ik kon helemaal niks doen. Om veel van wat er gebeurd is, kan ik me wel voor mijn kop slaan, maar voor één ding dank ik de hemel op mijn blote knieën: toen Simon zover was dat hij hulp accepteerde, kreeg hij het ook meteen. Hij kon bij Narconon in Zutphen terecht en inmiddels is hij alweer wie hij was." Narconon is een organisatie zonder winstoogmerk met twee doelstellingen. De eerste geldt voor de korte termijn. Het is mensen van hun drugsverslaving afhelpen, zodat ze, geestelijk en licha melijk gezond, weer een positieve bij drage kunnen leveren in de maatschap pij. Op de lange tentlijn streeft Narco non naar een drugsvrije samenleving. Om de ene verslaving niet in te ruilen voor een andere, worden bij Narconon geen middelen ingezet als methadon, an- ti-depressiva of andere psychopharma- ca. Met Simon ging het jaren geleden fout. Jeanneke zag haar zoon in de proble men raken, zonder te weten wat er de oorzaak van was. „Hij maakte zijn havo niet af, begon over zelfmoord en kon zelfs de eenvoudigste baantjes niet volhouden. Ik miste soms geld uit mijn portemonnee. Een jongen die nooit agressief was geweest, ging angstaan jagende taal uitslaan. Ik zag wel dat er veel verdriet, onmacht en boosheid was, maar ik kon er zelf niets aan doen. Als hij het bij mij weer verbruid had, ging hij naar zijn vader om na een poosje, als het daar weer misliep, terug te komen." Stemmen „Omdat ik het zelf niet meer wist, zocht ik hulp, maar die kon er alleen komen als hij er zelf om vroeg. Wat we niet wisten, was dat de problemen - hij hoorde ook stemmen en had andere psy chotische verschijnselen - door drugs veroorzaakt werden. Het is wettelijk niet mogelijk om een kind van zeven tien tot behandeling te dwingen. Als dat wel had gekund, was ons en zeker Simon een hoop ellende bespaard geble ven." De zoektocht naar hulp en hulpverle ners werd niet minder frustrerend toen Jeanneke eenmaal wist dat drugs haar zoon naar de ondergang trokken. Wachtlijsten en de voorwaarde van vrij willigheid maakten dat ze ook bij de be geleiding geen steun kon vinden. „De situatie was volkomen onhoudbaar en misschien is het dan verstandiger je kind op straat te zetten. Maar dat doe je eenvoudig niet. Gelukkig bleef het al tijd mogelijk van tijd tot tijd, tussen de buien door, te praten. Nog geen halfjaar geleden vroeg hij in zijn wanhoop om hulp. Goddank, nu kon ik wat doen. Ik kwam bij Narconon terecht, die vinden dat iemand die hulp vraagt, het ook a la minute moet krijgen. Hij kon bij Narco non in Zutphen komen en nu is hij al twee maanden clean. Hij krijgt weer lol in zijn leven, hoort geen stemmen meer, verzorgt zich weer en heeft weer sjans. Op scholen gaat hij vertellen hoe stom het is om aan drugs, ook softdrugs, te beginnen. Als je maar een béétje aanleg hebt voor psychische labiliteit, verme nigvuldigt drugsgebruik de kans op een psychose met tien." Simon en andere bewoners van het Nar- conon-huis in Zutphen bezoeken niet alleen scholen in het voortgezet onder wijs. Jeanneke: „Heel vaak begint het al op foto Willem Mieras de basisschool. Daar krijgen kinderen in de gevoeligste leeftijd al wiet aange boden." Blij als ze is dat Simon weer een toekomst heeft, heeft Jeanneke be sloten zoveel mogelijk informatie rond te strooien over de risico's van drugs en over Narconon. „Ik vind dat mensen moeten beseffen dat niet alleen kinde ren uit asociale milieus aan de drugs kunnen raken. Dat er mensen zijn die op schoolpleinen laten dealen, ook op de basisschool. Bij Simon is het ook zo begonnen." Lobbyen In mailtjes en brieven probeert Jeanne ke verder de aandacht te vestigen op Narconon. „Er zijn wereldwijd van die huizen als in Zutphen, maar in Neder land is er maar weinig geld voor. Simon zit in een leuk, oud huis met goede, be trokken hulpverleners. Er zijn er alleen veel te weinig. Er is geld nodig om meer plaats te maken voor die honderden jon geren die nog met die ellende rondlopen en vooral voor de organisatie van de voorlichting door ex-verslaafden. Bij Narconon kun je op verschillende ma nier helpen. Je kunt geld storten. Vrij willige hulp kan ook, met bouwen en klussen, administratie en boekhouding. Ikzelf probeer te lobbyen. Omdat ik weet dat er nog heel veel mensen zijn die meemaken wat wij hebben meege maakt." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een verrassings- tocht, een ontspanningsmiddag en een kerstinstuif. Dat, plus als klap op de vuurpijl een vijfdaag se reis, staat op het programma van de Anbo op Schouwen-Dui- veland. De ouderenbond hoopt met de aangeboden ontspanning ouderen actief te kunnen hou den. Het jaar 2004 zit er bijna op, maar dat weerhoudt de regio Schouwen-Duiveland van de ouderenbond er niet van nog voor het einde van het jaar haar leden tal van activiteiten voor te schotelen. Belangrijk, volgens J. van Wezel van de regioraad Advertentie PARFUMERIE- Trelpurii der wereldmerken l D D i l B m van de ouderenbond. „Hoe meer je ouderen uit de sleur kunt ha len, des te beter is het voor hun gezondheid. De investering in ontspanning verdien je terug in een lagere doktersrekening. Ont spanning is daarom voor oude ren geen luxe maar noodzaak." Een noodzaak waar de Anbo zo goed mogelijk op in probeert te spelen. Volgens Van Wezel door gaans met succes. Begin novem ber werd een zogeheten 'verras- singstocht' naar de Zak van Zuid-Beveland gehouden. De be langstelling daarvoor was zo groot dat besloten werd de tocht wegens succes te prolongeren. Van Wezel: „Er was plaats voor 100 mensen en we kregen 180 aanmeldingen. Die tachtig men sen kun je dan toch niet in de kou laten staan? Als ik zie hoe verkwikt mensen daar vandaan komen. Daar teren ze echt maan den op." De tweede verrassingstocht - per luxe toerbus - staat gepland voor maandag 22 november. Na een rondrit door 'de zak' strij ken de reizigers neer in Goes voor een ontspanningsmiddag met zang, dans en bingo. De Anbo-leden staat nog meer te wachten. Zaterdag 13 november wordt in Dreischor een ontspan ningsmiddag voor senioren ge houden en de de afdeling Zierik- zee houdt tweede kerstdag een kerstinstuif in Anbo-onderko- men De Paternoster in Zierik- zee. Aanvang 14.00 uur. Zater dag 8 januari wordt in dorps huis De Schulse in Burgh-Haam- stede de gebruikelijke nieuw jaarsbijeenkomst van de oude renbond gehouden. Jannekee, Wannes en En'rik schotelen in de bezoekers een 'jaaroverzicht' in Schouws dialect voor. Komend voorjaar biedt de Anbo haar leden een vijfdaagse reis naar de Veluwezoom aan. De rei ziger! verblijven in hotel De Vin- kenweide in Brummen en wor den getracteerd op diverse dag trips in de omgeving. Een rond rit over de Veluwe wordt - als het weer meewerkt - gecombi neerd met een picknick en een bezoek aan Nederlands kleinste stadje: Bronkhorst. Verder op het programma bezoe ken aan openluchtmuseum Los Hoes in Ootmarsum, een mos- terdfabriek in Doesburg en hout kunstenaar Theo Jans. Ook be zichtiging van een middeleeuws kasteels staat gepland. De regioraad van de Anbo be- RENESSE - Het Schouwen-Duivelandse raadslid R. Raats is bij de Hoge Raad in cassatie gegaan tegen zijn veroordeling. Plet Gerechtshof in Den Haag nam het eer dere vonnis van de politierechter in Middelburg ongewij zigd over: een werkstraf van 160 uur en 500 euro boete of in totaal negentig dagen vervangende hechtenis. Ook het Hof acht bewezen dat Raats moet hebben gewe ten van de 110 wietplanten in de auto van een vriend met wie hij op 29 december 2002 meereed. Even buiten zijn woonplaats Renesse werd hij die dag aangehouden. Vol gens de politie heeft Raats zich tegen zijn aanhouding ver zet en is hij gevlucht. Twee weken nadien werd Raats thuis alsnog van zijn bed gelicht. Bij zijn arrestatie trof de politie 28 gram hennep en een busje traangas aan. Raats heeft altijd ontkend van de wietplanten in de kof ferbak te hebben afgeweten. Dat hij in eerste instantie de benen nam, was omdat het raadslid 'bang was voor be richten in de pers'. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Terneuzen wegens excessief geweld in de relatiesfeer con form de eis veroordeeld tot een maand cel. De man mis handelde 27 juli in Terneuzen na een avondje stappen zijn vriendin. In de woning kwam het tot een geweldsuit barsting. Op de slaapkamer begon de verdachte het slacht offer fors toe te takelen door haar in het gezicht te slaan. Ook kreeg ze de nodige schoppen te verwerken. Toen de vrouw naar buiten vluchtte, werd ze aan haar haren terug naar binnen gesleept. Inmiddels was ook de politie gearri veerd. Buiten had de Terneuzenaar ook een fiets tegen de auto van de moeder van zijn vriendin gesmeten. Het scha debedrag van 930 euro heeft hij vergoed. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde gisteren bij verstek een 21-ja rige man uit Litouwen voor het uitgeven van vals geld tot een maand gevangenisstraf. De veroordeling van de Litouwer viel samen met het oprollen van een bende valse munters, die begin deze week werd opgepakt in Litou wen. Daar werden al geruime tijd de valse honderd-euro biljetten gedrukt, die in Europa werden verspreid. Ook de verdachte behoorde tot de groep. Hij betaalde 5 septem ber in de Terneuzense koffieshop Checkpoint met het bil jet van honderd euro toen hij voor twaalf euro wiet kocht. Het valse biljet, dat werd gescand, viel moeilijk van echt te onderscheiden. Uiteindelijk kwam men er toch achter dat het honderd eurobiljet vals was. De Litouwer werd daarop aangehouden en in bewaring gesteld. Het was vol gens de politierechter niet uitgesloten dat de man inmid dels terug op het vliegtuig naar Litouwen is gezet. VEERE - Koninklijke Horeca Nederland heeft het regio bestuur van Veere uitgeroepen tot Beste Afdeling 2004. De afdeling zou niet alleen als een hecht team opereren, ook is ze gewaardeerd om haar inzet voor een goed imago van de horeca. Behalve een beker en een oorkonde, ont vangt de winnaar eigen briefpapier, waarop de uitverkie zing staat vermeld. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De fracties van WD en LSD kunnen er niet mee instemmen dat het dage lijks gemeentebestuur geen me dewerking wil verlenen aan het verplaatsen van bedrijven naar de rand van de kern. LSD en WD vinden dat lokale ondernemingen de kans moeten behouden zich op een lokaal be drijventerrein te vestingen, dan- wel in de kernen te kunnen blij ven. Beide fracties voeren dit aan in hun algemene beschou wingen op de begroting 2005. Bedrijven elders zullen zich, wat de WD betreft, op de afge sproken locaties Zierikzee, Brui- nisse en Burgh-Haamstede moe ten vestigen. Verder vindt de li berale fractie dat er eerst een vi sie over de toekomst van bedrij venterreinen moet komen voor dat er uitspraken worden ge daan. Alert! geeft aan twijfels te heb ben over de haalbaarheid van het businesspark aan de Weg naar de Val. Deze fractie ba seert haar twijfels op de geringe belangstelling die het bedrijfsle ven tot dusver aan de dag heeft gelegd voor het businesspark. Alert! pleit verder voor opwaar dering van Zierikzee in een bre de zin. Zogeheten citymarketing moet in de optiek van deze frac tie bijdragen aan een verrijking van het winkelaanbod. Aantrek kelijk straatmeubilair, goede parkeervoorzieningen, een goe de routing en duidelijke beweg wijzering kunnen aan die op waardering een bijdrage leve ren, volgens Alert! De PvdA zou vooral het Haven plein in Zierikzee veel gezelliger willen zien en zegt daarmee een wens van veel burgers te uiten. Deze fractie vindt dat het dage lijks gemeentebestuur deze wens als kaderstellend moet ne men in het horecaontwikkelings- beleid. Wat de bedrijventerreinen be treft, stelt de PvdA de revitalise ring van bestaande locaties bo ven nieuw te ontwikkelen bedrij venterreinen. (Advertentie) Anbo-voorman J. van Wezel blijft proberen ouderen te activeren. foto Dirk-Jan Gjeltema zint zich nog op de vraag of er actie dient te worden onderno men tegen de bezuinigingsplan nen van het kabinet. De leden worden daarover nog geraad pleegd. Avensis Verso. Vanaf 27.690,-/€ 499,- p.mnd. Wil je 5, 6 of 7 zitplaatsen? De Avensis Verso heeft geweldig veel ruimte en ziet er fantastisch uit: de ideale MPV voor werk en privé. Nu tijdelijk een portable DVD-speler kado! Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA kop< rtné abobsUn 31 KO* Wi gmgsOeerd «o I JOOJ Umjxïi (Topu lux) ofav Mcpcnecral leut <8 -nJ tn 20.000 km p 3 ati ETW Bi fcrmWcl CKjJoiwa m«l ro d»m Frip rC. 8IW.e«: kottn riplur miktfl tn tvirttd witiukvjnmtvin 6,5 l/IOOlmOS,* taWIJti* 8,91100km (ll-ZkmUCOj 123-2l3gcflm "COtxOxdm Drti Icwtnm h 6.V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41