Zalm mist inkomsten PZC Dioxine-affaire breidt zich steeds verder uit Jonger entaal hoort bij het zoeken naar identiteit Hoge Raad handhaaft veroordeling huisarts wegens doden vrouw akkoord kost zeker 364 miljoen In verbondenheid langs Amsterdamse moskeeën lefensie nog aren betrokken ij Afghanistan Bevolkingsgroei naar peil 1920 Beroep justitie in zaak-Kesbir Tekort aan schurftmedicijn Verhaal over snoepjes verzonnen Cel voor fraude met rijbewijzen Milde straffen 'ontvoeringszaak' basiqair.com of 0900-0737,2Sc" Zijn werkgevers wei bereid om WAO-ers in dienst te nemen? woensdag 10 november 2004 DEN HAAG - Het akkoord van vakbeweging, werkgevers en ka- linet zadelt minister Zalm van Financien op met een begro tingsgat van ten minste 364 mil- joen euro. Dat geld loopt hij mis doordat er meer mag worden gespaard met de belastingvriendelijke le- imclnnnreffeling. krijgen deelnemers aan de jgêüng straks een heffingskor- lig (douceurtje) van de Belas- ingdienst. oplopend tot 183 eu ro per jaar. Behalve door deze ersoepelingen die zijn afgespro- en in het sociaal akkoord, topt Zalm ook veel geld mis oordat de bezuinigingen op vut prepensioen minder opleve- I dan gedacht. Volgens het i lentraal Planbureau, dat de Jannen doorrekende om vanaf 006 de premies voor vut en pre- ensioen te kunnen belasten, le de ingrepen ruim 600 mil- leneuro minder op in 2007, op- spend tot zo'n 1,25 miljard in F- dangrijkste oorzaak is dat eel werknemers alternatieven igrijpen om toch belasting- r nendelijk te sparen voor ver- roegde uittreding. Dit kan sor meer oudedagspensioen op bouwen en dat voor het 65ste rensjaar te laten uitkeren, of oor deel te nemen aan de le- msloopregeling (waarbij bruto ion opzij wordt gezet om te spa- mvoor betaald verlof). 'erzacht uvendien loopt Zalm ook nog 3mis, doordat de bezuinigin- jlop de WAO zijn verzacht en de WW uitgesteld. Hoe- t is, moeten de ambtena- j7, n nog uitrekenen. het sociaal akkoord is onder sr afgesproken dat de nieuwe AO die vanaf 2006 gaat gel- •S n, niet alleen toegankelijk is 161 voor mensen die nooit meer kun nen werken, maar ook voor men sen van wie niet vaststaat dat hun aandoening blijvend is. Verder komt het zogeheten WAO-hiaat te vervallen. Nu val len WAO'ers na een aantal jaren (afhankelijk van hun leeftijd en aantal dienstjaren) terug in een lagere vervolguitkering. Straks houden zij een uitkering geba seerd op 70 procent van het loon. Ook komen werknemers die ge deeltelijk worden afgekeurd en aan het werk blijven, eerder in aanmerking voor een loonaan- vulling. Uitgesteld De bezuinigingen op de WW die op 1 januari aanstaande zouden ingaan, zijn uitgesteld tot 1 april. In de tussentijd hebben vakbonden en werkgevers de tijd om alternatieve plannen te bedenken. Wel moeten die een even grote daling van het aantal WW'ers opleveren. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Jongeren heb ben overal hun eigen taaltje. Dat verschilt van Leeuwarden tot Amsterdam en van Rotter dam tot Kerkrade. Echter ook binnen een stad zijn verschil len merkbaar, zoals bijvoor beeld tussen Amsterdam-West en de Bijlmer. „Iedere vriendengroep heeft zo z'n eigen taaltje", aldus journaliste Maaike Oppier. De Haagse schreef 'Lekker belang rijk', een boek over jongeren- taal in Nederland. Oppier was op een 'witte' school waar ze twee meisjes 'weet je' hoorde zeggen op een manier zoals al lochtonen dat vaak doen. Ze vond dit interessant en besloot zich te verdiepen in jongeren- taal. „Ik ben naar diverse plaatsen gegaan waar veel jon geren komen om het met ze te hebben over hun taalgebruik. Het viel me op dat ze het leuk vonden om erover te praten." 'Oppier wil met haar boek la ten zien wat taal betekent voor jongeren. „Dat is niet makkelijk, omdat taalgebruik constant verandert. Jongeren proberen met een eigen taal hun weg te zoeken. Het heeft ook te maken met puberen en je afzetten tegen je ouders." In sommige gevallen verschilt de taal die jongeren met elkaar spreken van stad tot stad, maar in veel gevallen zijn zelfs de verschillen per vrienden groep groot. „Den Haag heeft een grote Hindoestaanse ge meenschap, in Rotterdam wo nen relatief veel Surinamers en in Utrecht veel Marokka nen. Die bevolkingsgroepen hebben veel invloed op het mix-taaltje dat dan ontstaat." Taal wordt 'sneller', geeft Op pier aan. „Kijk maar naar jon geren die msn'en (chatten) en sms'en. Ze schrijven geen hele zinnen meer en korten woor den af naar 'ff' of 'w8'." Op pier vertelt: „Veel jongeren zeggen ook 'die meisje'. Of dat slecht is? Ik heb er met weten schappers over gesproken en die zeggen dat het vanzelf ge accepteerd wordt als veel men sen het gebruiken. Taal is al tijd in beweging." ANP '3: AB0EL - Nederland zal nog lier een paar jaar militairen in- rtten in Afghanistan. heeft defensieminister jylamp gisteren gezegd tijdens m bezoek aan de Afghaanse Jofdstad Kaboel. „De Afghaan- regering denkt zelf nog drie vijf jaar hulp nodig te heb- n. Zolang de Navo in Afgha- zal Nederland een renredige bijdrage leveren", erzekerde Kamp. ).00j Ie Afghaanse president Karzai enthousiast over de inzet van Nederlanders. „Jullie hebben grotere bijdrage geleverd de grote landen", zei hij gis- eren na een gesprek met Kamp. ij wil ook graag Nederlandse fepen in Afghanistan houden. We laten jullie echt niet zo- aar gaan", zei Karzai. Neder- nd is al vanaf het begin (in 102) bij de internationale ope- atie in Afghanistan betrokken. p dit moment is er een Apa- 7 'a-eenheid van zes gevechtshe- 'opters en 130 militairen gesta ard in Kaboel. GPD AMSTERDAM - Deelnemers aan de tocht 'Fietsen voor Verbondenheid' reden gisteren langs moskeeën in Am sterdam. De fietstocht werd georganiseerd door de Samenwer kende Nederlands-Marokkaanse Organisaties Amster dam om de verbondenheid tussen de diverse bevolkings- door Henk van Inqen DEN HAAG - Het ministerie van Landbouw heeft in de dioxi ne-affaire nog eens 76 boerderij en geblokkeerd. Hiermee komt het aantal afgegrendelde vee houderijen uit op bijna tweehon derd. LTO Nederland verwacht VokJEns Mij DRAACT "ZE- CvEEAl Si,l POE dat nog meer boerenbedrijven op slot gaan. Al deze bedrijven hebben met di oxine besmette aardappelschil len, die worden gebruikt als vee voer, ontvangen van fritesfabri- kanten. De afgrendeling dient als voorzorg, om te voorkomen dat producten met te hoge dioxi negehaltes in de handel komen. Bij eerste onderzoeken van vlees van geblokkeerde varkensbedrij ven zijn geen te hoge gehaltes ge vonden. De verontreiniging is veroor zaakt door Duitse mergelklei van het mijnbouwbedrijf WBB Fuchs, die gebruikt wordt voor het wassen en sorteren van de aardappelen. De klei is voor zo ver bekend aan tien Nederland se bedrijven geleverd. In eerste instantie werd alleen een ver hoogd gehalte dioxine gevonden in aardappelresten van fritesma- ker McCain uit Lelystad. Maar ook in aardappelresten van aard- appelschilbedrijf B. Schaap Be heer BV uit Biddinghuizen is nu te veel van de kankerverwekken de stof aangetroffen. Hierdoor zijn nog eens 76 boerderijen op slot gegaan. Directeur E. Schaap zegt nog niet door het: ministerie op de hoogte te zijn gesteld. „Ik vind het een kwalijke zaak dat ik het via de media moet vernemen." Het bedrijf heeft vorige week al maatregelen genomen na berich ten dat het bij McCain mis was gegaan én gebruikt de klei niet meer. Uit diverse tests is naar voren gekomen dat alle aardap pelproducten zoals frites en aardappelschijfjes van McCain niet besmet zijn. Dat komt vol gens minister Veerman van Landbouw, doordat aardappe len nagenoeg geen vet bevatten en dioxine zich daarin dus niet kan ophopen. Zeer waarschijn lijk is het bij het wassen en spoe len verkeerd gegaan. De minis ter vermoedt dat er klei is ach tergebleven op de aardappelen en de schillen, ondanks diverse wasbeurten. Veerman vindt dat de schillen toch als diervoeder gebruikt mo gen blijven worden. Wel laat hij in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer weten dat de vei ligheid van het gebruik van rest- en bijproducten uit de le vensmiddelenindustrie in de diervoedersector nader moet worden onderzocht. Voorzitter Martin Tielen van de branche vereniging van de diervoederin dustrie juicht die stap toe. „On danks alle veiligheidscontroles die zijn ingebouwd, is het toch fout gegaan. Het is goed na te gaan hoe dat kan om dit in de toekomst te voorkomen." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Euthanasie of toch moord? Dat was tot nog toe de vraag in de zaak van een 56-jarige huisarts uit Amster dam. De Hoge Raad in Den Haag gaf gisteren als hoogste rechtscollege het finale ant woord: de arts heeft zich schul dig gemaakt aan moord, toen hij in februari 1997 het leven van een terminale bejaarde vrouw beëindigde. Daarmee blijft het oordeel van het gerechtshof in Amsterdam van kracht. In juni 2003 stelde het hof vast dat het handelen van de arts niet als euthanasie kon worden bestempeld, aange zien de vrouw niet zelf om de le vensbeëindiging vroeg en ook niet ondraaglijk leed. Het hof, en nu dus ook de Hoge Raad, stellen vast dat de actie van de arts juridisch alleen VOORBURG - De bevolkingsgroei in Nederland was in het derde kwartaal van 2004 de laagste sinds 1920. In dat kwartaal groeide het aantal inwoners met 14.000. De lage groei heeft te maken met een laag geboortecijfer en de af nemende aantallen immigranten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek berekende dat er nu 16,3 miljoen men sen in Nederland wonen. Het CBS verklaarde de lage groei gisteren door de minder gunstige economie. Daardoor is zowel het aantal immi granten als het aantal geboorten laag. ANP DEN HAAG - Minister Donner (Justitie) legt zich niet neer bij de uitspraak van de kortgedingrechter dat het Koerdische PKK-kopstuk N. Kesbir niet mag worden uit geleverd aan Turkije. Hij laat zogeheten spoedappèl in stellen, zo heeft zijn woordvoerder gisteren laten weten. De kortgedingrechter in Den Haag kwam maandag tot de conclusie dat de toezeggingen die de Turkse ambassade heeft gedaan over Kesbirs veiligheid na uitlevering, onvol doende zijn. Kesbir werd in 2001 in Nederland aangehouden. In Tur kije wordt ze verantwoordelijk gehouden voor terroris tische acties. Zelf ontkent ze. ANP EINDHOVEN - Het Maxima Medisch Centrum in Eindho ven is naarstig op zoek naar voldoende medicijnen om zo snel mogelijk enkele honderden mensen te behandelen die mogelijk zijn besmet met een vorm van schurft. Het ziekenhuis beschikt zelf niet over voldoende middelen. Een woordvoerster van het ziekenhuis heeft dit gisteren De aandoening is niet gevaarlijk. ANP HAARLEM - De vijf meisjes die vrijdag zeiden onwel te zijn geworden van snoepjes die ze van een onbekende man kregen, hebben het verhaal verzonnen. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. De meisjes worden nu aangeklaagd voor het doen van val se aangifte en er wordt onderzocht welke kosten op hen kunnen worden verhaald. De waarheid kwam aan het licht doordat de meisjes tegen strijdige verklaringen aflegden. Het voorval veroorzaakte veel commotie. De vijf lagen een nacht in het ziekenhuis en de politie hield een grootschalig buurtonderzoek. GPD ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft drie oud-meclewerkers van het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen veroordeeld tot celstraffen van 2,5 tot vier jaar. Twee examinatoren en een systeembeheerder heb ben duizenden euro's verdiend aan het omzetten van Iraakse rijbewijzen in Nederlandse. Twee rijschoolhouders uit Den Haag en Rotterdam moe ten respectievelijk achttien en vijftien maanden de cel in. Zij boden een pakket met slagingsgarantie aan voor onge veer 2000 euro. De kandidaten legden het 'examen' af bij de twee betrokken examinatoren die door de rijschoolhou ders betaald werden met onder meer reisjes. A7VP DEN HAAG - De zaak van de twee Haagse zussen die in augustus nogal wat stof deed opwaaien, blijkt uiteinde lijk niet veel meer dan een uit de hand gelopen familieru zie. Dat werd gisteren duidelijk tijdens een zitting voor de politierechter in Den Haag. De rechter legde de twee verdachten, de vader en de broer van de zussen, lichte straffen op. De vader van de zussen werd veroordeeld tot 41 dagen gevangenisstraf, gelijk aan het voorarrest. De broer kreeg 54 dagen cel waarvan veertien voorwaardelijk opgelegd. ANP groepen uit te dragen, nu de spanningen in de samenle ving door de moord op Theo van Gogh oplopen. foto Toussaint Kluiters/ANP Advertentie maar kan worden bestempeld als moord. Het gerechtshof tekende daarbij aan dat de kwalificatie 'moord' niet in overeenstemming is met het daaraan in het algemeen ver bonden maatschappelijke ge voel, maar dat het in deze zaak een juridisch-technische term betreft. Het hof legde een week voorwaardelijke celstraf op, waarbij de constatering van de rechtbank werd overgenomen, dat de arts naar eer en geweten had gehandeld. De arts had het leven beëindigd van een 85-jarige vrouw, die in haar eigen ontlasting en met stinkende wonden in bed lag. De huisarts reageerde gisteren verbitterd op het vonnis van de Hoge Raad. „Juristen gaan op de stoel van de arts zitten, dat is een ramp voor de beroepsgroep, en nog veel belangrijker, voor de patiënten", zo liet hij weten na afloop van de zaak. ANP Alles wat u nodig heeft voor een goedkope en geslaagde winter sportvakantie is nu makkelijk en snel te boeken bij Basiq Air. Boek nu uw vliegreis, huurauto, skipas, skihuur of skiles op: 'Vanaf Rotterdam Airport. Enkele reis, excl belastingen, wijzigingen voorbehouden kaMMhïaJtadlMMlA] (Advertentie) Soms zijn werkgevers inderdaad sceptisch, maar de overheid geeft ze juist daarom een steuntje in de rug met regelingen als premie kortingen en vergoeding van ziekengeld. En UWV maakt er werk van om die regelingen bekend te maken, om zo uw kans op passend werk te vergroten. Heeft u nog meer vragen over de herbeoordeling voor mensen met een WAO-, WAZ- of Wajong-uitkering? Kom dan naar een van de voorlichtingsbijeenkomsten die ook in uw regio worden gehouden. Kijk voor de data en locaties op uwv.nl. Of bel de UWV Telefoon: 0900 - 92 94 (lokaal tarief) fUWV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3