)osterland analyseert behoeften jauping Basisscholen willen Ondernemersclub enthousiast op weg snel duidelijkheid Hardrijders pijnpunt in Brouwershaven \Dorpsraad wacht niet werkeloos af tot oordeel dorpshuis geveld wordt Kinderopvang ingewiKKeia.' Opschorten brede school steekt Kritiek op gifvrij beheer Bekend maakt bemind gaat door zeeuwse almanak De liefste IbbWW: 0113-315649 kt"' i_Hh.s31.4460 AA Goes Uflentie-exploitatie. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Noord- Reeuws- -Vlaanderen: 0114-372770; 5,st 020-4662500. loensdag 10 november 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland wrAli Pankow OOSTERLAND - Onder het mot to'Samen Overleven' inventari seert de dorpsraad van Ooster land bij verenigingen en kerken io deze kern de behoefte aan ac- Éommodaties. Aanleiding voor dit onderzoek is het voornemen wade gemeente drastisch te be zuinigen op de gemeentelijke ge bouwen. In het daartoe opgestel- d« 'Strategisch Accommodatie- ieleid' wordt de mogelijkheid tot sluiting van dorpshuis De Oosterhof aangevoerd. ^ar zijn we verschrikkelijk tan geschrokken", zegt voorzit- iH. Clerx van de dorpsraad. Zij heeft moeite met de wijze iaarop het gemeentebestuur tot fe conclusie is gekomen. Vol gas haar ligt daar nauwelijks fcn inventarisatie aan ten grond ig. Ondanks dat de kou nu pen uit de lucht lijkt en de ge beente eerst grondig onderzoek eeft toegezegd, is de dorpsraad ïiet gerust op de toekomst voor De Oosterhof. Die zorg wordt jooral ingegeven door de onder- andelingen die de gemeente op moment voert met woning- (Wiwereniging Zeeuwland Bier de volledige overdracht en alle dorpshuizen op Schou- a-Duiveland. Wijken tferx vreest dat de tarieven aan- felijk zullen stijgen als de wo- ingcorporatie eigenaar mocht irorden van de eilandelijke lorpshuizen. Bovendien is het yolgens de voorzitter dan nog laar de vraag hoe lang de dorps- uizen in stand gehouden wor- (Advertentie) Je stapt met je beste been uit bed. ZIERIKZEE - Binnen zes maan den moet duidelijk zijn hoe de huisvestingsproblemen van ba sisscholen Binnen de Veste en 1 Kofschip in Zierikzee kunnen «orden opgelost. Ongeacht de uitkomst van onderzoeken is uit breiding, al dan niet tijdelijk wn aard, op korte termijn nood- akelijk, zegt bovenschools ma nager E. de Keijzer. jjj een gesprek met wethouder -- W Renden (PvdA) hebben de 1 Rholen om opheldering ge vraagd over het recente raadsbe- totot onderzoeken. Enerzijds gaat dat voor Binnen de Veste dver de haalbaarheid van extra Ihkalen op de plaats van de gym- 'n de Raamstraat. Daar- t wordt de mogelijkheid Jjnn complete nieuwbouw van [nu openbare school buiten het "trum bekeken. In dat ver- M wordt gedacht aan één Poot gebouw, waarin ook 't Kof- de Meie en de Bea- cé waschool zouden kunnen wor- J®ondergebracht. ®et name 't Kofschip dreigt de «upe te worden van de onderzoe- «n. Waar in het geval van Bin- ]en Veste in het raadsbesluit noodlokalen zijn toege- om de huichge krapte op te t°^en, is aangegeven dat 't Kof- P de komende 'één tot vier ar ^et tekort aan groepsruim- maar intern moet oplossen. «Wijl ook daar de plannen oor uitbreiding klaarlagen. f ermijnen die in het raadsbe- J)aan gesteld, zijn onaccep- el voor locatiedirecteur van Anraad-Goossens en het jovenschools management. Te- omdat wordt aangegeven £het wel eens tot 2006 kan du- jVo°r^at er tijd is om de on- oeken uit te voeren. In het L met ^enden is aange- H» °P spoed, aldus Van An- I ho*. Keiizer- Ze gaan er -Qan ook vanuit dat uiterlijk eind april volgend jaar duidelijk is hoe de vlag er bij hangt. „Zes maanden moet voor de ge meente voldoende zijn om ant woord te kunnen geven op de vragen die nu voorliggen. Op ba sis daarvan kunnen verdere be sluiten worden genomen. Wat daar ook uitkomt, kort nadien zal er ook voor 't Kofschip een oplossing moeten komen. Als het aan mij ligt, gebeurt dat niet intern, maar in de vorm van extra voorzieningen", aldus de bovenschools manager. De Keijzer staat in principe niet negatief tegenover de vorming van een brede openbare basis scholengemeenschap in Zierik zee, zoals Renden voorstaat. „Waar het om gaat bij de scho len in dit verband: blijven we lo kalen aanplakken, of doen we het anders? Het is best goed dat eens breder te bekijken. Maar het moet wel beheersbaar blij ven." Of de gemeente aan de spoedbe- handeling van de scholen en het bovenschools management tege moet kan komen, is niet duide lijk. Wethouder Renden wil niet reageren op het overleg dat hij heeft gehad. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het ledental is de 150 gepasseerd en ZZ Neptunus heeft inmiddels ook een eigen lo go. De enkele weken geleden of ficieel opgerichte Zierikzecse on dernemersvereniging is enthou siast op weg naar nieuw elan voor Schouwen-Duivelands cen trumstad. ZZ Neptunus wil van Zierikzee weer een stad maken waar wat te beleven valt en dat streven wordt met het logo - een in Zie- rikzees zwart en rood uitgevoer de magneet - gesymboliseerd. Want een magneet, zo wordt ge redeneerd, staat voor aantrek kingskracht. De aantrekkings kracht van een winkelstad. Een winkelstad waar - als het aan Neptunus ligt - voorlopig één zondag per maand eilander, toerist en recreant iets extra's geboden wordt in de vorm van wat de KKK-zondag gedoopt is. KKK staat - met enige dichterlij ke vrijheid - voor Kunst, Kle ding en Kulinair. Tussen 14.00 en 16.00 uur is er de kunstwan deling door de straten van het historische stadje. Een wande ling die ook langs kledingzaken voert die speciaal voor de gele genheid open zijn; de wandelaar (Advertentie) Op deze etalage prijkt een sticker met het nieuwe logo van Neptunus: een magneet, als symbool van aantrekkingskracht. foto Dirk-Jan Gjeltema kan eveneens neerstrijken in di verse horeca-etablissementen voor een hapje en een drankje. Verder leven er ideeën voor za ken als een sportweekend met de Zierikzeese sportverenigin gen, een etalagewedstrijd, ver kiezing van de etalage van de maand en het uitroepen van za terdag tot muziekdag. Daarbij wordt ook de nu vaak onge bruikte muziektent in het cen trum een functie toegedicht. „We willen meer leven in Zierik zee", vat ZZ Neptunus-voorzit- ter D. Kersten het kort en bon dig samen. Om Zierikzee voor de komende feestdagen een feestelijk tintje te geven, is inmiddels in de mees te winkelstraten de kerstverlich ting aangebracht, aangekocht door de leden. Kersten hoopt in de toekomst ook feestverlich ting op Havenplein en Haven park voor elkaar te krijgen. Ver der staat op het verlanglijstje van de jonge ondernemersvereni ging nog het op poten zetten van een winterfeest met als middel punt een - tijdelijke - ijsbaan in het centrum van Zierikzee. „Dat gaat dit jaar niet meer luk ken", aldus Kersten. „Maar voor volgend jaar willen we daar toch echt werk van gaan maken." Achterhaald Dat een enorme meerderheid - één stem voor en 79 tegen - op de eerste officiële vergadering van ZZ Neptunus enkele weken geleden een streep haalde door de als achterhaald geziene de- cember-zegeltjesactie, tekent in de visie van Kersten de sfeer on der de Zierikzeese ondernemers die elkaar na de teloorgang van het Zierikzeese Ondernemers Collectief (ZOC) hebben terugge vonden bij ZZ Neptunus. Men wil vooruit, verandering, nieuw leven. Kersten: „Tot dusverre wordt er heel positief gereageerd op ZZ Neptunus. Maar voor wat be treft het aantal leden ben ik nog niet tevreden, hoor. Honderd vijf tig is niet slecht, maar ik wil met deze club toch naar een le dental van tweehonderd toe." Wat ZZ Neptunus anders - en daadkrachtiger - maakt dan het ZOC, is de structuur van de nieu we ondernemersvereniging. De verschillende wijken van Zierik zee worden vertegenwoordigd door ambassadeurs, en dat sys teem blijkt in de praktijk goed te werken. De ambassadeurs staan dicht bij hun achterban. Kersten; „Het sterke punt van het bestuur is dat de leden er van onafhankelijk zijn. WTe spre ken wel de taal van de onderne mer, maar zijn er zelf niet meer aan gebonden." den, of dat ze op termijn voor woningbouw moeten wijken. Misschien loopt het allemaal zo'n vaart niet, maar de dorps raad Oosterland wil in elk geval niet werkeloos toezien totdat bij de gemeente de pap is gestort. „We willen een analyse op basis van concrete gegevens over de behoefte aan accommodaties bij verenigingen en kerken op het dorp", vult bestuurslid D. Slie- ker aan. Hij hoopt die gegevens door middel van de enquête op korte termijn beschikbaar te hebben. De vragenlijst met bege leidend schrijven is begin deze week naar 29 verenigingen en drie kerkgenootschappen ge stuurd, met het verzoek de en quête voor 23 november inge vuld te retourneren aan de secre taris van de dorpsraad. „Het is van groot belang dat alle groeperingen dat ook echt doen. Pas dan kunnen we als dorps huis namens de hele bevolking spreken", aldus Slieker. De dorpsraad hecht aan een ge degen verwerking en analyse op basis van deze enquête en heeft daartoe de Hogeschool Zeeland ingeschakeld. Van die zijde is in middels de toezegging binnen dat hiervoor een student van de HZ beschikbaar is. „Uit de pot leefbaarheid betalen we daar 400 euro voor", zegt Clerx. Het bestuur van de dorpsraad hoopt het verslag van dit onder zoek en de analyse begin vol gend jaar aan de verantwoor delijk wethouder aan te bieden. In de enquête wordt niet alleen de huidige behoefte aan accom modaties gepeild, maar ook de te verwachte vraag in de toe komst. Zo bevat de inventarisa tie vragen over ontwikkeling van het ledenbestand, de bereid heid een andere ruimte binnen of buiten Oostei-land te betrek ken en over de mogelijkheid in combinatie met andere vereni gingen gebruik te maken van een accommodatie. „We willen best meedenken over oplossingen, want we besef fen dat de gemeente krap zit, maar het sluiten van het dorps huis lijkt ons absoluut onmoge lijk", zegt Clerx. Zij vraagt zich af waar de twee grote koren in Oosterland dan bijvoorbeeld zouden moeten repeteren. Of waar een bijeenkomst zoals kort geleden nog met de vertoning van de film over het 650-jarig bestaan zou moeten plaatsvin den. D. Slieker en H. Clerx van de dorpsraad Ossterland willen van de lokale verenigingen en genootschappen weten welke behoeften die precies hebben op accomodatiegebied. foto Dirk-Jan Gjeltema Welnee, met bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang. Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas. De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien. www. kinderopvangzeelandnl BERÊWE6 16 GOSS 0113 - 232739 ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelandse PvdA-fractie vindt het onaanvaardbaar dat de ontwikkeling van de bre de school is opgeschort. De PvdA vindt dat volgend jaar in ieder geval de schouders moeten worden gezet onder een verdere ontwikkeling van de bouwplannen, blijkt in hun algemene beschouwingen. In de Programmabegro ting 2005-2008 van de gemeente Schouwen-Duiveland is zowel de inhoudelijke ontwikkeling van de brede school als de bouw van het gebouw doorgeschoven naar 2006. Dat is ook reden voor de fracties Alert! en GroenLinks om in hun reactie op de gemeentelijke begroting naar de verdere ontwikkeling van de brede school te informeren. ZIERIKZEE - De fracties WD, Leefbaar Schouwen-Dui veland (LSD) en PvdA zetten vraagtekens bij het conve nant duurzaam beheer. De gemeente Schouwen-Duive land zet hiermee in op het grotendeels gifvrij (voor 75 pro cent) beheren van openbaar groen. Een doom in het oog van de WD, omdat deze insteek de afgelopen jaren niet tot het gewenste resultaat heeft geleid. „Met het gevolg dat veel inwoners de gifspuit zelf ter hand nemen en waar schijnlijk veel meer spuiten met méér belastende midde len dan wij als gemeente doen." Ook Leefbaar Schouwen-Duiveland spreekt van een niet meer te beheersen 'onkruiddruk'. Deze fractie stelt dat door een gerichte aanpak van onkruid economisch en mi lieutechnisch gezien voordeel is te behalen. Hoewel zorg voor het milieu hoog in het vaandel staat bij de PvdA, is deze partij geenszins overtuigd van het nut van het conve nant duurzaam beheer. Bij elk kernbezoek staat de kwali teit van het openbaar groen hoog op de agenda, consta teert de PvdA. ZIERIKZEE - De Ondememerskring Schouwen-Duive land wil in 2006 opnieuw scholieren de kans geven bedrij ven te bekijken. De gemeente heeft bij monde van wethou der A. Croné toegezegd het project, dat bekend is onder de naam Bekend maakt Bemind, weer te financieren. Het project is ook in 2002 en 2004 gehouden en slaat aan bij zowel de bedrijven op Schouwen-Duiveland als de leerlingen. Het afgelopen schooljaar deden zo'n 250 leer lingen mee uit de hoogste twee groepen van zeventien ba sisscholen en uit de tweede klassen van het voortgezet on derwijs. Zij konden op verschillende dagen in mei een twintigtal bedrijven bekijken. Wel bleek uit de evaluatie onder meer dat een datum in januari of februari passen der is in verband met de pakketkeuze die de vmbo-leerlin- gen in april moeten maken. Nu de financiering in een vroeg stadium is toegezegd, kan het project ook eerder ge organiseerd worden. door Piet Kleemans BROUWERSHAVEN - Hardrij ders en op ongewenste plaatsen geparkeerd staande auto's wek ken ergernis bij de inwoners van Brouwershaven. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens het bezoek van het Schou wen-Duivelandse college van B en W aan de smalstad. Net als in alle andere kernen geldt ook binnen de bebouwde kom van Brouwershaven een 3 0-kilometer-regime. Volgens sommige Brouwenaren lijkt het echter wel of het verkeer na het instellen van die limiet alleen maar harder is gaan rijden. Met name op onder meer de Haven Noordzijde zou volgens aanwo- nenden veel te hard gereden worden. Wethouder verkeer W. Renden reageerde op vragen vanuit een - goed gevulde - zaal dat snel heidsremmers mogelijk zijn, maar zeker niet zaligmakend. ,,Het is onze ervaring dat bij voorbeeld verkeersdrempels weer problemen oproepen. Tril lingen worden door drempels al leen maar verergerd." Controles Renden zegde wel toe de politie te zullen vragen extra te contro leren op naleving van de snel heidslimieten. De Brouwenaren mogen zelf suggesties doen voor wat betreft de plaatsen waar de extra controles uitgevoerd te die nen worden. Aan hinderlijk par keren, hetgeen volgens de Brou wenaren vooral in het oude ge deelte van Brouwershaven met z'n smalle straatjes overlast geeft, is volgens Renden niet zo bar veel te doen. „Parkeren ver bieden is vaak heel lastig." Vervelend, want volgens ver schillende Brouwenaren wordt - terwijl de smalle straatjes volge- parkeerd worden - veel te wei nig gebruik gemaakt van de par- keermogelijkheden op de ijs baan. Dat terrein aan de rand van Brouwershaven wordt tijdens de zomermaanden gehuurd door de gemeente Schouwen-Duive land. Er kunnen naar schatting honderd auto's staan, maar naar verluidt gebeurt het maar zel den dat het terrein volstaat. Langer Bewoners van omliggende stra ten maken er echter wel gretig gebruik van en zij vinden het dan weer jammer dat het terrein na 1 oktober - als het wintersei zoen aanbreekt - weer het do mein is van de ijsvereniging van wie de gemeente het huurt. Of het terrein nou niet iets langer als parkeerterrein gebruikt mag worden, was de vraag aan wet houder Renden. Die kon de vraag niet per om gaande beantwoorden, maar zeg de de vragenstellers toe te kij ken of - en zo ja hoeveel - ruim te er wat dat betreft in het huur contract zit. Het is niet zo dat pappa en mamma een wedstrijdje houden wie het best ligt bij de verse vrucht hunner schoten. Maar toch, pappa vindt het wel erg fijn als de acht maan den oude Wolf hem een kusje geeft en mamma voor de verandering eens links laat liggen. Ook nu ivilde Wolf eerst even op bed bij pappa kroelen. Mamma lag verderop en wenkte naar Wolf. Het kind reageerde meteen. Pappa kreeg een klap en Wolf ploeterde zich puffend en steu nend door de zachte dekens een weg tiaar die heerlijk zachte en stralende mamma. Alsof mamma een berg was, werd, ze door de baby beklom men. Via de benen besteeg Wolf mamma's buik. Met de knuistjes stevig aan haar haar trok hij zich omhoog. Maar Wolf klom dapper ver der. Een voetje op mamma's wang en hij was bijna waar hij wilde zijn. Het Ikea-wand- lampje Stamma, was echt de allerliefste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39