Raad steunt ondernemer Rilland PZC PZC Blije moeder waarschuwt tegen drugs TOYOTA BUSINESS NEWS! Diamanten en briljanten paar in Reimerswaal Disk-symposium over ongehoorzaamheid ,11 Eerderheid vindt dat eigenaar benzinestation ruimte moet krijgen LaBan agenda bespaart u tot 60% Steunpunt ouderen in Scherpenisse Politie bekeurt 124 hardrijders Maand cel voor geweld in relatie Souburger veroordeeld voor heling woensdag 10 november 2004 ilLLAND - Een meerderheid jiule Reimerswaalse gemeente- iad is van mening dat onderne- „er \V. van Gorsel de ruimte noet krijgen om allerhande acti- jteiten te ontplooien hij zijn enzinestation aan de Valckenis- jiveg in Rilland. atuurlijk moeten die wel enigs zins bij een benzinepomp pas sen. Het college heeft nu echter een voorstel gepresenteerd, waarin heel weinig kan. Een wasstraat en een beperkte hore- cavoorziening zijn nu de enige mogelijkheden. P. Koeman (CDA) herinnerde er aan dat de toenmalige wethou der M. van Overloop in maart nog nadrukkelijk heeft gezegd dat er meer mogelijk zou zijn dan alleen een wasstraat. Hij vindt dat het geen pas heeft om zaken nu weer te beperken. Koe man vindt dat de ondernemer de ruimte moet krijgen voor, zo als hij het noemt, Kwik-Fit-ach- tige activiteiten, zoals bijvoor beeld het vervangen van banden of uitlaten. A. Jumelet (Christen- Unie) vindt zelfs dat er een gara gebedrijf kan komen. Hij vroeg zich af wat daarop tegen is. N. van der Hoest (LR) zei dat onder nemers zo veel als mogelijk de ruimte moeten krijgen. Ook BBR en PvdA voelen weinig voor allerlei beperkingen. Provincie Wethouder J. Bliek verdedigde het collegestandpunt door te stellen dat het eerste plan, waar in de ondernemer wel van alles mocht doen, door de provincie naar de prullenbak is verwezen, terwijl het meer beperkte plan wel is goedgekeurd. Hij denkt dat de provincie weer zal tegen stribbelen als de raad zijn zin krijgt en de ondernemer toch ruimte krijgt voor verregaande ontwikkelingen. Overigens vinden bijna alle par tijen ook dat de ondernemer wel erg weinig ruimte krijgt voor zijn horeca-activiteiten: vierhon derd vierkante meter. Ze stellen dat de ondernemer tien procent van zijn bedrijfsperceel voor ho- recadoeleinden mag gebruiken en dat is zo'n duizend vierkante meter. Ook daarin gaf Bliek niet toe. Later deze maand, in de be sluitvormende gemeenteraads vergadering, komt het college met een definitief voorstel. Dan blijkt of B en W tegemoetkomen aan de wensen van de raad. (Advertentie) ;STËE LAUDER PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken MIDDELBURG STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- ik, Stadhuis, voormalige Synagoge de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- ndsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra- soude ambachten; ieuwe wijkgebouw De Spinne, achter ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se- intiné ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart ccrouderen, buurtwerk Goese Polder; Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De .competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen- jaciiviteiten voor alle WAO-ers; Wiotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor inderen van 4-8 jaar; IANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: eniorensoos; REINKENSZAND - Sporthal De Sten- .13.30-15.30 uur: Sport- en spelin- jlfvoorkinderen tussen 4 en 12 aar; AMPERLAND - Jhr. Mr. de Casem- roothuis, 19.30 uur: Seminair over bij- 6ise toekomstverachting; APELLE -Sportgebouw Molenvate, "30 uur: Koersbal; Vroone, 09.30 uur Houtsnijclub; 3.30 uur Sociëteit, damessocièteit, joelen; 14.00 uur: Ouderenkoor; 13,30 urKoersbal (gymzaal); ORTGENE - Gymzaal in de Bern- Kdstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; IRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 Biljarten en/of kaarten voor 'AO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: oersbal voor 50-plussers; [WADEN DAM ME - Berkenhof, Lange- sgje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder- beelden van Anton Beijens en indeltuinen met Orangerieplanten en sierpartijen geopend voor publiek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 iKoersballen ANBO; HORE-Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- 8 HOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek- feg, 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; ÏEMELDINGE - Dorpscentrum De We- 1 uur; Digitaal lokaal, Compu- U Hechtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 iu ir.Volksdansen; fERSEKE - Hal Zorgcentrum Vrede- ;t, 10.00 uur: Verkoop kleding War- ig's damesmode; Het Trefpunt. 300-17.00 uur: Biljarten. (Advertentie) Indien u geïnvesteerd heeft in een üobson warmtepomp op uw gasrekenlng. Voor informatie: www.oeowarmte nl tel. 06-22052598 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 F-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie btationspark 28 Postbus 31 I 4460 AA goes Iel: <0113)315500 I Pax: (0113)315669 b-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: Bij Simon is de ellende gewoon op het schoolplein begonnen, zonder dat iemand het in de gaten had. Ook zijn medeleerlingen niet. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt GOES - „Een sluipmoordenaar", noemt Jeanneke het. Ze hadden hem nog net op tijd in de gaten: het monster dat kin deren in de drugs en uit het leven trekt. „Ik heb het jaren niet gezien en niet ge weten. Simon, mijn zoon, was ziek en zielig, wilde niet meer leven, vluchtte alle kanten op en ik kon helemaal niks doen. Om veel van wat er gebeurd is, kan ik me wel voor mijn kop slaan, maar voor één ding dank ik de hemel op mijn blote knieën: toen Simon zover was dat hij hulp accepteerde, kreeg hij het ook meteen. Hij kon bij Narconon in Zutphen terecht en inmiddels is hij alweer wie hij was. Narconon is een organisatie zonder winstoogmerk met twee doelstellingen. De eerste geldt voor de korte termijn. Het is mensen van hun drugsverslaving afhelpen, zodat ze, geestelijk en licha melijk gezond, weer een positieve bij drage kunnen leveren in de maatschap pij. Op de lange termijn streeft Narco non naar een drugsvrije samenleving. Om de ene verslaving niet in te ruilen voor een andere, worden bij Narconon geen middelen ingezet als methadon, an tidepressiva of andere psychopharma- ca. Met Simon ging het jaren geleden fout. Jeanneke zag haar zoon in de proble men raken, zonder te weten wat er de oorzaak van was. „Hij maakte zijn havo niet af, begon over zelfmoord en kon zelfs de eenvoudigste baantjes niet vol houden. Ik miste soms geld uit mijn por temonnee. Een jongen die nooit agres sief was geweest, ging angstaanjagende taal uitslaan. Ik zag wel dat er veel ver driet, onmacht en boosheid was, maar ik kon er zelf niets aan doen. Als hij het bij mij weer verbruid had, ging hij naar zijn vader om na een poosje, als het daar weer misliep, terug te komen." Stemmen „Omdat ik het zelf niet meer wist, zocht ik hulp, maar die kon er alleen komen als hij er zelf om vroeg. Wat we niet wis ten, was dat de problemen, hij hoorde ook stemmen en had andere psychoti sche verschijnselen, door drugs veroor zaakt werden. Het is wettelijk niet mo gelijk om een kind van zeventien tot be handeling te dwingen. Als dat wel had gekund, was ons en zeker Simon een hoop ellende bespaard gebleven." De zoektocht naar hulp en hulpverle ners werd niet minder frustrerend toen Jeanneke eenmaal wist dat drugs haar zoon naar de ondergang trokken. Wachtlijsten en de voorwaarde van vrij willigheid maakten dat ze ook bij de be geleiding geen steun kon vinden. „De situatie was volkomen onhoudbaar en misschien is het dan verstandiger je kind op straat te zetten. Maar dat doe je eenvoudig niet. Gelukkig bleef het al tijd mogelijk van tijd tot tijd, tussen de buien door, te praten. Nog geen halfjaar geleden vroeg hij in zijn wanhoop om hulp. Goddank, nu kon ik wat doen. Ik kwam bij Narconon terecht, die vinden dat iemand die hulp vraagt, het ook a la minute moet krijgen. Hij kon bij Narco non in Zutphen komen en nu is hij al twee maanden clean. Hij krijgt weer lol in zijn leven, hoort geen stemmen meer, verzorgt zich weer en heeft weer sjans. Op scholen gaat hij vertellen hoe stom het is om aan drugs, ook softdrugs, te beginnen. Als je maar een béétje aanleg hebt voor psychische labiliteit, verme nigvuldigt drugsgebruik de kans op een psychose met tien." Simon en andere bewoners van het Nar- conon-huis in Zutphen bezoeken niet alleen scholen in het voortgezet onder wijs. Jeanneke: „Heel vaak begint het al op de basisschool. Daar krijgen kinderen in de gevoeligste leeftijd al wiet aange boden." Blij als ze is dat Simon weer een toekomst heeft, heeft Jeanneke be sloten zoveel mogelijk informatie rond te strooien over de risico's van drugs en over Narconon. „Ik vind dat mensen moeten beseffen dat niet alleen kinde ren uit asociale milieus aan de drugs kunnen raken. Dat er mensen zijn die op schoolpleinen laten dealen, ook op de basisschool. Bij Simon is het ook zo begonnen." Lobbyen In mailtjes en brieven probeert Jeanne ke verder de aandacht te vestigen op Narconon. „Er zijn wereldwijd van die huizen als in Zutphen, maar in Neder land is er maar weinig geld voor. Simon zit in een leuk, oud huis met goede, be trokken hulpverleners. Er zijn er alleen veel te weinig. Er is geld nodig om meer plaats te maken voor die honderden jon geren die nog met die ellende rondlopen en vooral voor de organisatie van de voorlichting door ex-verslaafden. Bij Narconon kun je op verschillende ma nier helpen. Je kunt geld storten op re keningnummer 954965655 ten name van Narconon Zutphen. Vrijwillige hulp kan ook, met bouwen en klussen, administratie en boekhouding. Ikzelf probeer te lobbyen. Omdat ik weet dat er nog heel veel mensen zijn die meema ken wat wij hebben meegemaakt." door Lucas Boot REIMERSWAAL - Het was gis teren dubbel feest in de gemeen te Reimerswaal. In Hansweert vierde het echtpaar Nelis het diamanten huwelijk. Even ver derop in Krabbendijke beleefde het echtpaar Van Iwaarden zijn 65ste trouwdag. Gisterochtend feliciteerde bur gemeester A. Verbree van Rei merswaal de echtelieden A. Ne lis (82) en M. Nelis (79) met het zestigjarige huwelijk. Nelis ont moette zijn vrouw toen hij met zijn broer een rondje door Yerse- ke liep. In zijn geboortedorp Hansweert was volgens hem niets te doen. „Ik hoorde het ge tik van hakken achter ons, dus toen wist ik al dat het om twee dames ging. Ze passeerden ons niet. In plaats daarvan sloegen ze de hoeden van onze hoof den." Hij vertelt dat hij één van de Het echtpaar Van Iwaarden. meisjes beetpakte en die werd, zo bleek later, uiteindelijk zijn vrouw. Ze werkte in de bloemen- zaak van haar vader in Yerseke. A. Nelis had een baan bij de douane in IJzendijke. Volgens één van hun negen kinderen wa ren dat roerige tijden, net na de Tweede Wereldoorlog. Nelis moest smokkelaars tegenhou den aan de grens met België. „Hij heeft er wel eens ééntje neergeschoten, maar dat mocht", zegt een zoon van het echtpaar. Nelis schreef een boekje over zijn leven waarin hij onder meer over zijn tijd bij de douane ver telt. Het echtpaar heeft maar liefst zeventien kleinkinderen en twaalf achterkleinkinderen. In Krabbendijke was het wet houder J. Bliek van de gemeente Reimerswaal die bij het echt paar Van Iwaarden op de koffie kwam ter gelegenheid van het briljanten huwelijk. De echtelie den, nu ieder negentig jaar oud, leerden elkaar op een basis school in Oostdijk kennen. Op school plaagde C. van Iwaarden zijn aanstaande vrouw L. van Iwaarden altijd een beetje. „Ze kwam uit Rilland en moest bij ons in het dorp eerst inburge ren", lacht hij. Op zeventiende jarige leeftijd kregen ze een relatie, die op hun achttiende 'officieel' werd. C. van Iwaarden vertelt erg enthou siast over hun trouwdag. „We stapten net het gemeentehuis uit, toen mijn militaire compag nie om de hoek kwam zetten. Die maakten een ereboog van ge weren waar wij onderdoor lie- SCHERPENISSE - Woningbouworganisatie Castria wil aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse veertien tot achttien seniorenwoningen bouwen met een steunpunt voor ouderen, „De vraag naar senioren woningen is groot, ook in Scherpenisse", zegt Ko Drogendijk van Castria Wo nen. „Scherpenisse is nog een blinde vlek op onze kaart. Een steunpunt voor ouderen is daar hard nodig." Castria heeft wel ideeën voor het steunpunt. „Scherpenisse heeft geen eigen huisarts. Het zou bijvoorbeeld kunnen dat een huisarts in zo'n steunpunt ruimte krijgt voor het houden van een spreekuur. Zo hebben we wel meer ideeën, maar die moeten nog worden uitgewerkt." Een probleem op de korte termijn is dat er aan de Laban Deurloostraat nog een gymzaal staat die door scholen en verenigingen wordt gebruikt. Voorheen waren er ook basisscholen gevestigd. Die zijn een paar jaar geleden verhuisd naar de Waterto renstraat. „De gymzaal moet echter nog een jaar of tien mee", zegt wethouder Wim van Kempen van de gemeente Tholen. „Dan pas is de zaal afgeschreven. We willen ook liever eerder bouwen. Of dat toch mogelijk is, daar gaan we binnenkort met Castria over praten. KAPELLE - Op de N289 bij Kapelle is gisterochtend tus sen 7.30 en 13.00 uur een snelheidcontrole gehouden. De politie bekeurde 124 hardrijders. In totaal werden 934 voertuigen gecontroleerd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 22-jarige inwoner van Temeuzen wegens excessief geweld in de relatiesfeer con form de eis veroordeeld tot een maand cel. De man mis handelde 27 juli in Terneuzen na een avondje stappen zijn vriendin. Op de slaapkamer begon de verdachte haar in het gezicht te slaan. Ook kreeg ze de nodige schoppen te verwerken. Toen de vrouw naar buiten vluchtte, werd ze aan haar haren terug naar binnen gesleept. Inmiddels was ook de politie gearriveerd. Buiten had de Terneuze- naar ook een fiets tegen de auto van de moeder van zijn vriendin gesmeten. Het schadebedrag van 930 euro heeft hij vergoed. De verdachte gaf zelf als reden voor het ge- dat hij de frustraties over zijn gokschulden afreageerde op zijn vriendin. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg veroordeeld tot 240 uur werkstraf voor de heling van gestolen spullen. Daarnaast legde de politierechter de man 34 dagen gevangenisstraf op, maar die heeft hij al in voorarrest uitgezeten. De gesto len goederen kwamen van een Vlissinger, die eerder dit jaar is veroordeeld wegens oplichting van een aantal be drijven. In de woning van de Souburger en in een loods die hij in Middelburg huurde werden een BMW, een zaag- tafel, steigermateriaal, een breedbeeldtelevisie, een for nuis, een droger en een combi-ketel aangetroffen. De man vertelde een beroepsverzamelaar te zijn en het merendeel van de goederen via internet te hebben gekocht. Officier van justitie J. Zondervan meende dat de man heel goed wist dat de goederen van diefstal afkomstig waren. Hij eiste drie maanden gevangenisstraf en 240 uur werkstraf. door Mieke van der Jagt RILLAND - Wordt het niet weer eens tijd voor burgerlijke ongehoorzaamheid? Disk Zee land vraagt zich dat af, nu de on tevredenheid van burgers met het overheidsbeleid groeit. Disk is vanouds geen actiegroep, maar een platform waarop de stemmen kunnen klinken van ge wone mensen, ook mensen die van een minimum-inkomen moe ten rondkomen of afhankelijk zijn van zaken die collectief ge regeld zijn. Toch vraagt Disk zich af of er geen constructieve manieren zijn waarop mensen duidelijk kunnen maken dat ze het ergens niet mee eens zijn. Donderdag 18 november houdt Disk het jaarlijkse avondsympo sium over de vraag wat burgers kunnen doen om te laten zien en voelen wat hen beweegt, vanaf 19.30 komen ervaringsdeskundi gen en provinciale politici hun licht laten schijnen over de kwestie. Vanuit Middelburg zul len gedeputeerde T. Poppelaars (CDA) en statenlid F. Luyben (SP) hun visie geven op het hui dige beleid en de reactie van bur gers daarop. Ton de Nooij, predikant in Vlis- singen zal een inleiding houden over burgerlijke ongehoorzaam heid. Hij zal een aantal stellin gen poneren op basis van de defi nitie van burgerlijke ongehoor zaamheid van prof. Schuyt, die tien kenmerken formuleerde. Vijf mensen zullen hun eigen er varingen in verschillende secto ren spiegelen aan het verhaal van De Nooij. Belangstellenden kunnen hun ei kwijt in een van de workshops die geleid worden door de des kundigen. Voor Disk blijven de vier P's uitgangspunt: Profit, Pe ople, Planet en Principles. Het avondsymposium wordt ge houden in De Poort van Antwer pen in Rilland en begint om 19.30 uur. (Advertentie) pen." Van Iwaarden werkte na zijn diensttijd in het schildersbe drijf van zijn vader in Krabben dijke. Vooi-dat zijn vrouw het fa miliebedrijf inrolde, werkte ze samen met haar vader op het land. Hoewel Van Iwaarden al gestopt is met werken, schildert hij bijna elke dag nog. Geen ko zijnen en deuren, maar heuse schilderijen. Het kwieke echt paar zorgt zelf voor het huishou den. Het echtpaar Nelis. foto's Willem Mieras Avensis Verso. Vanaf €27.690,-/€499,- p.mnd. Wil je 5, 6 of 7 zitplaatsen? De Avensis Verso heeft geweldig veel ruimte en ziet er fantastisch uit: de ideale MPV voor werk en privé. Nu tijdelijk een portable DVD-speler kado! Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Aciie loopt viiul I ottcOft Urn 31 deeembei 200a. Mits geegótrcetd vm 1 |uk 2005. leauprjs (Tt^ola lew) o.b.v. Tuil opefaboml leut, W mnd. en 20.000 km p.j. wel. BTW cn brandstol Gecalculeerd met 75% no claim. Priji incL BTW, e»d kosten rijldaar maken en veruftjdenngsbijdragc BrandstoT- n 6.5 L/lOOkm OS,4 km/l) lol 8,9 L/i00kJll (11,2 km/l), C07 173 - 213 gr/km. Wijngingen toorbehouden. Diste, louwmars Parqut B.V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33