>zc iportvelden punt van discussie PAUL HAENEN !9N0V IE2I auping Een boerenschuur van duizend verflatjes Mosselen komen nu ook al uit Canada MIDDELBURG Boerderij scoort als woonplaats ouderen Milde houding rechter Kinderopvang ingewikkeld? gemeenteraad Noord-Beveland krijgt eindelijk kans om zich uit te spreken tandaard irofielschets in teimerswaal Aanhouding na mishandeling Begrip van rechter voor Tholenaar Werf gevonden voor Mohawk II zeeuwse almanak De liefste 1^0113-315649 ailTedactieSpzc.nl bus 31,4460 AA Goes ESdden-Zeiland: 0113-315520; Klaanderen: 0114-372770; 020-4562500, roensdag 10 november 2004 Welnee, met bg Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas. De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien. wwwki nderopvangzee landnl BERGWEG 16 GOES 0113 - 232739 editie Bevelanden-Tholen jflfHarmfin van der Werf IPELLE - Met meer mensen een boerderij wonen, als ze der zijn, dat scoort onder le- n van de Nederlandse Bond n plattelandsvrouwen, afde- ng Zeeland. i een enquête die de vrou- ênorganisatie onder haar le en heeft gehouden, komt dit [delijk naar voren. Niet zo Wonderlijk, gezien de achter- rond van de Nederlandse Bond n Plattelandsvrouwen, komt direct als gedachte naar boven. Volgens Aly Wisse, actief in de werkgroep die het onderzoek uit voerde, klopt dat idee echter niet. „Het overgrote deel van on ze leden woont helemaal niet op een boerderij." Gisteren presenteerde de Zeeuw se tak van de Nederlandse Bond van de Plattelandsvrouwen de resultaten van de enquête 'hoe wilt u later wonen' op een stu diedag in De Vroone in Kapelle. Wat dus opviel, was de grote ani mo voor het op latere leeftijd wo nen op een boerderij met meer huishoudens; bijna een derde wil dat. Terwijl, constateerde één van de sprekers, directeur P. van Doorne van woningcorpo ratie Zeeuwland in Zierikzee, weinig deelnemers (slechts één procent) op latere leeftijd in een groep wil wonen. „In een woonboerderij hoef je ook niet per se alles samen te doen", verklaarde Wisse het ver schil. „Je woont wel op dezelfde plek bij elkaar, bijvoorbeeld in een aantal woningen op het erf van een boerderij, maar wel zelf standig." Van Doorne raadde de werkgroep aan dat aspect ver der uit te diepen. Het idee sprak hem wel aan. De overheid, de provincie, zou er meer ruimte voor moeten bieden. Gedepu teerde H. van Waveren, ook aan wezig, had het over maximaal drie wooneenheden per boerde rij. Dat mag wat betreft Van Doorne wel wat meer worden, als daar kennelijk veel behoefte aan bestaat. Vierhonderd enquêteformulie ren zijn in totaal teruggekomen. Op een ledenbestand van zo'n 2.500 in Zeeland is dat veel. Nog niet alle enquêtes waren giste ren verwerkt. Uit de voorlopige resultaten komt in elk geval zon neklaar naar voren dat de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in Zeeland, als ze op leeftijd zijn, zo lang mogelijk zelfstandig willen blij ven wonen, 't liefst in hun eigen dorp (53 procent) en gelijkvloers (56 procent). Volgens gedeputeerde Van Wa veren wordt daaraan gewerkt. Waar het even kan, worden in dorpen woonzorgvoorzieningen gemaakt. orlnqrid Huibers „JENKERKE - Na jaren van Ede voornemens, beloftes en (eindelijk een onderzoek rijgt de gemeenteraad van Htrd-Beveland donderdag 18 vember de kans zelf eens iets zeggen over de toekomst van Noord-Bevelandse sport vel- dat zou best eens een interes- ite discussie kunnen worden, een de verschillende visies de afgelopen maanden al n gegeven door enerzijds ad- sbureau Oranjewoud en an- jds het college van burge- eesteren wethouders, anjewoud onderzocht op ver- ek van B W hoe er het best uinigd zou kunnen worden de buitensportterreinen op [eiland. Voorwaarde was dat een duidelijke afweging ge- (Advertentie) Je stapt met je beste been uit bed. Onbekenden heb- inde nacht van maandag op ■^g enkele duizenden eu- do u't een woning aan Öeiï 1 1]k m Yerseke. Twee n' e 'n de tuin stonden, ^n ze ook mee. maakt zou worden tussen het in stand houden van twee bestaan de accommodaties en het bou wen van één groot nieuw com plex. Daarop concludeerde het bu reau dat alle voetbalclubs het beste zouden kunnen gaan spe len op de bestaande complexen in Colijnsplaat en Kamperland. De aanleg van een nieuw sport park in Kortgene is volgens het bureau niet alleen veel duurder, maar ook onhandig omdat dan grote groepen voetballers voor hun trainingen en wedstrijden moeten gaan reizen. Het reizen zou daarentegen beperkt blijven wanneer de velden in Colijns plaat en Kamperland gehand haafd blijven. Het college kiest een heel ande re koers. Dat wil de sportcom plexen in Kamperland, Colijns plaat en Kortgene de komende vijf jaar in stand houden. Die tijd moet worden benut om te onderzoeken of de aanleg van één groot, luxe sportcomplex op het eiland toch te realiseren is. Dat lijkt vooral ingegeven door de vestiging van de voetbal- school van de broers Dennis en Gérard de Nooijer afgelopen sep tember in Kortgene. De broers trainen er talentvolle Zeeuwse jeugdvoetballers in de leeftijd van acht tot achttien jaar. B W willen vijf jaar de tijd ne men voor het onderzoek naar de haalbaarheid van een nieuw sportpark om de voetbalschool de kans te geven om zichzelf te bewijzen. Afgelopen raadsvergadering werd wethouder C. Schippers (sport) overigens op het matje geroepen, omdat hij afgelopen zomer verzuimde de raad in te lichten over de aanschaf en plaatsing van vier lichtmasten fUININGEN - De nieuwe bur- ester van de gemeente Rei- iwaal heeft bij voorkeur een testants christelijke levens- tuiging en is bereid om - als ti zover komt - mee te doen i een burgemeestersverkie- Dat staat in de profiel- ïee zijn alle enigszins op ende zaken genoemd, want Ier lijkt de profielschets wel door de VNG verstrekte daardschets. Hij lijkt op al- Jdere profielschetsen die her der worden opgesteld als er pi meuwe burgemeester moet amen. lij of zij moet een bruggenbou- fer zijn, beschikt over commu tatieve vaardigheden, is een tördinator en kan goed netwer- öi. Verder wenst de raad ie- jand die gemakkelijk benader- jaar en vriendelijk is, en gevoel joorhumor heeft. Al met al lijkt or op dat men tevreden is vertrekkende burgemees ter Verbree, want in de profiel- enets staan weinig zaken die ■""tinent niet op hem van toe- r-singzijn. Met document valt verder af le'den dat de nieuwe burge meester een uitgebreid taken- 4ket krijgt; dus niet alleen de eüjke taken op het gebied ®i openbare orde en veilig- jjei(f De huidige burgemeester een ook altijd een uitgebreide brtefeuille gehad. 5 gemeenteraad komt maan- JL °kt°ber bijeen voor een vergadering waarin de pro- <T ets wordt vastgesteld, pmssaris van de Koningin ^er is daarbij aanwe- *L j Schets is vastgesteld, end S0^'c^atieProce(dure Daan Boonman maakt een Ovezandse woning en de landbouwschuur tot in detail na. foto Willem Mieras door Rob Paardekam 's-GRAVENPOLDER - Hij is er al zes jaar mee bezig en nog steeds zijn ze volgens Daan Boonman uit Heinkenszand niet af: de woning en de land bouwschuur die hij in een schaal van 1 op 25 namaakt. „Het is een gebed zonder eind." Het gaan om de schuur en de woning die tientallen jaren aan de Slake in Ovezande hebben gestaan. De woning (uit 1923) staat er nog, maar is flink ver bouwd. De landbouwschuur (uit 1911) is al in 1972 afgebro ken. „Die verkeerde in zeer slechte staat", zegt Boonman, die van 1960 tot 1989 eigenaar van de gebouwen was. Volgens hem staan er nog maar heel weinig dergelijke schuren in Zeeland. „En dan staan ze meestal nog te verpauperen ook. Als we tien jaar verder zijn, is er misschien wel hele maal geen meer te vinden. Daarom hoop ik dat mijn werk goed wordt bewaard." Deze maand staan de woning, de schuur, het wagenhuis en de varkensstal in de bibliotheek in 's-Gravenpolder. Boonman is er ook vaak te vinden, want hij vertelt heel graag over zijn hobby. Bijvoorbeeld over het materiaal dat hij heeft ge bruikt om de schuur te maken. „Ik heb veel houtsoorten gepro beerd, maar ze waren bijna alle maal ongeschikt, omdat ze na een tijdje krom trekken. Toen zei iemand me ineens dat ik van die verflatjes van Histor moest gebruiken. Dat bleek een gouden tip. Er zijn er mis schien wel duizend in gegaan." Detail Boonman heeft alles tot in de tail nagemaakt. Van de stroba len in de schuur tot de stoel tjes, tafels en de bedsteden in het woonhuis. Toch is hij nog lang niet klaar. Sterker nog: hij heeft nog tien tallen ideeën. Zo meet hij tij dens het interview één van de bedsteden op, omdat hij daar nog een bedje voor wil maken. Kippenhok Andere plannen die hij nog heeft, zijn het maken van een kippenhok, het plaatsen van echte dakpannen, in plaats van het papier dat nu op het dak zit en het in parten verdelen van de lichtvoorziening. Nu kan het licht alleen in de hele schuur aan of uit, maar dat vindt Boonman niet realistisch. „Een boer die in een bepaald deel van zijn schuur bezig is, laat in de andere delen het licht niet branden." Het plaatsen van echte dakpan netjes zal niet meevallen. „Ik weet dat ze er zijn", zegt Boon man. „Maar ik heb geen idee waar. Ik heb nog geprobeerd om ze zelf te maken, maar dat gaat echt niet, omdat in een dakpan een golfbeweging zit en je ook nog eens met een scha duwzijde te maken hebt." Boonman heeft nog niet be dacht wat er uiteindelijk met zijn bouwwerken moet gebeu ren en dat gaat hij ook niet doen. „Dat moeten mijn kinderen straks maar bepalen", zegt hij. „Een museum zou een optie kunnen zijn. Als ze er maar goed voor zorgen, want dit mag natuurlijk niet verloren gaan." door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselhandel in Yerseke wordt steeds internatio- naler. Canada is door het mossel- bedrijf Prins en Dingemanse als nieuw aanvoerland ontdekt. Om grote hoeveelheden gaat het nog niet, laat woordvoerder A. van Oost van Prins en Dinge manse weten. De Canadese mos selen zijn een mooie aanvulling op het gewone aanbod. „En dat wij tegenwoordig ook uit Cana da importeren, toont aan dat Yerseke zich aan het ontwikke len is tot draaischijf in de West-Europese mosselhandel, zoals Aalsmeer dat is voor de in ternationale bloemenhandel." De Canadese mosselen worden ingevlogen via Schiphol, Brus sel en Luik. Prins en Dingeman se brengt de mosselen op de markt in de Benelux, in België. Nederland en Luxemburg, waar ze verhoudingsgewijs veel op brengen. Dat maakt de invoer per vliegtuig rendabel. De leverancier in Canada werkt met de door Prins en Dingeman se gepatenteerde verpakking voor levende mosselen. Vandaar de band met dat bedrijf. De Ca nadese mosselen zijn van hetzelf de ras als de Nederlandse. De invoer uit het verre Canada is min of meer uit nood geboren. Het aanbod van Nederlandse mosselen is de laatste jaren te klein om in de vraag te voor zien. In het seizoen 2006-2007 dreigt door het uitblijven van mosselzaadval m de Waddenzee dit jaar helemaal een tekort. De mosselhandel in Yerseke zal het over twee jaar grotendeels van importen moeten hebben, als ook na de winter blijkt dat er nog weinig mosselzaad in de Waddenzee ligt. De aanvoer uit Canada is dan een druppel op een gloeiende plaat. Yersekse mosselboeren die nooit vies zijn geweest van een buitenlands avontuur, de Roem van Yerseke is bijvoor beeld al sinds jaar en dag actief in Duitsland en Denemarken, zullen het vooral van importen uit die twee landen en ook uit Ierland en Engeland moeten heb ben. Met name Ierland is de laat ste tijd als mosselproducent op gekomen dankzij Nederlandse investeerders. Voortouw Zij zoeken hun heil buiten de landsgrenzen, omdat zij in Ne derland niet meer kunnen groeien. Een flinke juridische hobbel moest eerst worden geno men, voordat Iers mosselzaad ook in de Oosterschelde mocht langs één van de velden in Kort gene. Ook kreeg de wethouder toen het verwijt dat hij met de plaatsing van de lichtmasten de discussie over de toekomst van de Noord-Bevelandse sportvel den vertroebeld zou hebben. De raadscommissie vergadert donderdag 18 november over de sportvelden. Die bijeenkomst vindt plaats in het gemeente huis in Wissenkerke en begint om 19.30 uur. GOES - Een 62-jarige man uit de gemeente Reimerswaal is gistermiddag aangehouden wegens mishandeling van een 48-jarige man uit de gemeente Kapelle. Het handge meen vond plaats op de 's-Gravenpolderseweg en was het gevolg van een uit de hand gelopen discussie tussen beide mannen. Het slachtoffer raakte gewond aan zijn gezicht en liep een gekneusd tussenschot in de neus op. De politie maakte een proces-verbaal op tegen de man uit de ge meente Reimerswaal. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Tholen is gis teren in Middelburg voor mishandeling veroordeeld tot veertig uur voorwaardelijke werkstraf. Zowel de politie rechter als de officier van justitie hadden begrip voor de omstandigheden waarin de mishandeling plaats had ge vonden. De man hoorde 18 maart dit jaar bij zijn thuis komst van zijn vrouw dat zij hem verliet voor een ander. Ze had een relatie met een vrouw. „Die wil mij, maar niet jou", had ze gezegd. De verdachte gaf toe haar toen bij de strot te hebben gepakt. Ook had hij haar opgetild. „Maar het was niet de bedoeling haar te mishandelen", verzeker de hij. De officier sprak over een aangrijpend verhaal en de rechter repte over een echtelijk drama. De man en de vrouw zitten midden in een echtscheidingsprocedure, waarbij ook de omgangsregeling voor de drie kinderen van belang is. De vrouw vroeg 250 euro smartengeld, maar die werd niet ontvankelijk verklaard. VLISSINGEN - De Noorse scouts van de Mohawk II heb ben een werf gevonden waar ze hun gehavende zeilschip kunnen repareren. De helling in de buurt van Oslo is ge specialiseerd in de reparatie van oude schepen als de Mo hawk H. Naar verwachting wordt binnen enkele weken het schip naar Noorwegen getransporteerd. Voor het ver voer van het schip is een zogeheten crib aangeschaft waar mee het vaartuig veilig naar Noorwegen kan worden ver voerd. Volgens het Vlissingse gemeenteraadslid N. Peters zijn gesprekken met een Noorse transporteur bijna afge rond- Met een schip van deze onderneming vaart de Mo hawk n naar Oslo terug. Vervolgens gaan de scouts sa men met personeel van de werf het schip herstellen. In middels lopen de inzamelingsacties voor bekostiging van vervoer en reparatie van het gehavende schip ten einde. De Mohawk II bevindt zich inmiddels bijna vier maanden bij Scheldepoort in Vlissingen-Oost. Het Noorse schip zonk in de nacht van 18 op 19 juli voor de boulevard van Vlissingen, na een aanvaring met de Arnemuidse vissers boot ARM 20. Dit schip had geringe schade, maar de Mo hawk II zonk binnen enkele minuten. De twintig opvaren den konden allemaal worden gered. MIDDELBURG - De twee inbra ken die een 35-jarige man uit Wemeldinge op 15 augustus in zijn toenmalige woonplaats Sint Maartensdijk pleegde, waren een roep om aandacht. Dat bleek gisteren bij politie rechter M. Meeuwisse, waar de man moest voorkomen wegens diefstal van elektrisch gereed schap uit een bedrijfswagen en het stelen van sigaretten uit een supermarkt. De man was twintig jaar ver slaafd aan harddrugs en alco hol. Met een strafblad vol vermo gensdelicten was hij in een uit zichtloze positie verzeild ge raakt. Hij wilde niet meer op straat leven en brak daarom tweemaal in. Twee dagen later gaf hij zich aan bij de politie, want hij wilde slechts één ding: een dak boven zijn hoofd. Het betekende de omslag in zijn leven. Hij kwam onder de hoede van een religieuze stichting, waar hij naar zijn zeggen een prima dagbesteding heeft. Officier van justitie J. Zonder van liet meewegen dat de man weer toekomst heeft en eiste 160 uur werkstraf en twaalf weken voorwaardelijkegevangenis- straf. De rechter vond het positief dat de verdachte op de goede weg is. Hij legde 200 uur werkstraf plus zes weken voorwaardelijke ge vangenisstraf op. Aan de eigenaar van de super markt moet 900 euro schadever goeding worden betaald. (Advertentie) STADSSCHOUWBURG tel: 0900-3300033 www.theaterverkoopzeelandnl worden verzaaid om op te groeien tot consumptierijpe mos selen. De firma Delisea van J. Dingemanse nam het voortouw in die strijd, waarbij alles draai de om de vraag: zijn Ierse mosse len nou schadelijk voor het Oos- terschelde-milieu of niet? Vori ge week is die vraag door de Raad van State opnieuw ontken nend beantwoord. Dingemanse meldt er geen gras over te laten groeien. Vrijdag of volgende week maandag laat hij de eerste partijen mosselzaad en halfwasmosselen - 'het is wat de klant wil', aldus mosselhande laar - uit Ierland naar Yerseke overkomen. Het is niet zo dat pappa en mamma een wedstrijdje hou den wie het best ligt bij de ver se vrucht hunner schoten. Maar toch, pappa vindt het wel erg fijn als de acht maan den oude Wolf hem een kusje geeft en hij mamma voor de verandering links laat liggen. Ook nu wilde Wolf eerst even op bed bij pappa kroelen. Mamma lag verderop en wenkte naar Wolf. Het kind reageerde meteen. Pappa kreeg een klap en Wolf ploe terde zich puffend en steu nend door de zachte dekens een weg naar die heerlijk zachte en stralende mamma. Alsof mamma een berg was, werd, ze door de baby beklom men. Via de benen besteeg Wolf mamma's buik. Met de knuistjes stevig aan haar haar trok hij zich omhoog. Maar Wolf klom dapper ver der. Een voetje op mamma's wang en hij was bijna waar hij wil de zijn. Het Ikea-wandlampje Stdmma, was echt de allerlief ste.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31