Verdwalen met navigatiesysteem PZC 1 fl y aA Casper Hobbes Ouderwetse wegenkaart blijft een veilige optie weer Wie? puzzel Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Gemarineerde drumsticks ^'y/l/y/y/s/d A r ™,tr woensdag 10 november 2004 door Rudi Buis Zeker twee keer per week is het raak in het Overijsselse Dedemsvaart: radeloze chauf feurs die met hun trucks zijn vastgelopen. Vertrouwend op hun navigatiesysteem zijn ze ar geloos de Kortejacht opgere den, een smal zandpad. Te laat beseffen de chauffeurs dat ze niet op de Langejacht zijn, een weg waarlangs tal van bedrij ven liggen. Soms moet er zelfs een tractor aan te pas komen om de vracht wagens los te trekken, zegt buurtbewoner Anton Bontj er, die vaak genoeg heeft gezien dat routeplanners de twee straatnamen verwisselen. „Die gasten gaan volledig af op hun navigatiesysteem." Snel de bestemming intoetsen en een vriendelijke stem die met een 'rechtsaf, linksaf' de be stuurder de weg wijst: het lijkt ideaal. Geen gedoe meer met routekaar ten. Maar vrijwel elke chauf feur die in het bezit is van zo'n routesysteem, somt óók moeite loos missers op. Overal in Nederland zijn er plaatsen waar met name goed kope systemen het spoor bijster raken. Berucht is Hilversum, waar veel bestuurders klagen dat hun navigatiesysteem geen rekening houdt met éénrich- tingswegen, die een jaar of drie geleden door de gemeente zijn ingevoerd. Of in Dordrecht, waar problemen zijn met zoge heten pollers, paaltjes die de binnenstad overdag afsluiten voor verkeer. Niet alle systemen hebben dat door. Kwaliteit De kwaliteit verschilt sterk, be nadrukken experts. Voor een goed systeem zijn twee compo nenten belangrijk: de geografi sche gegevens waarover het sys teem beschikt én de software, die de gegevens via beeld en ge luid aan de automobilist door geeft. „Als een van de componenten slecht scoort, gaat het systeem fouten maken", zegt Eric de Laat van Falkplan-Andes, dat gespecialiseerd is in het aanma ken van geografische databe standen en software. Een navigatie-apparaat is niet al Bij fruitbedrijf Van Appeven in het Limburgse Herten weten ze daar alles van. „Wekelijks klop pen verdwaalde chauffeurs bij ons aan om te vragen waar het bedrijvenpark is. Nou, ze zijn in derdaad op de Groeneweg. maar niet op de Groeneweg in Roer mond, waar ze moeten zijnf', ijd even betrouwbaar. zegt directeur Van Appeven van het gelijknamige bedrijf. Sinds Herten bij Roermond is ge voegd, gaat 't mis, stelt hij. Dat is het probleem waar bedrij ven die geografische data leve ren tegenaan lopen: gegevens verouderen snel. Bij een veran derend wegennet biedt het foto Koen van Weel/GPD ouderwetse stratenboek ook geen soelaas. Maar: een straten- boek kan niet uitvallen „Boven dien weet je waar je bent", stelt De Laat van Falkplan-Andes. „Met een navigatiesysteem weet je na tien keer afslaan niet meer waar je bent. Dat geeft een on veilig gevoel." GPD Waarom leven we eigenlijk? vraagt mijn jongste. „Ik was liever een poes geweest, maar dan wel bij jou", zegt ze, terwijl ze zich op mijn warme schoot nestelt. Het poezenbestaan lijkt haar een stuk eenvoudiger. Ik weet het niet. Vroeger leerde je, dat je op aarde was om God te dienen. Ik houd haar maar vast en ze vraagt niet door. Mijn partner, vrijdenker en agnost vraagt me: waarom hebben mensen toch een identiteit no dig, waarom kunnen ze niet gewoon 'zijn'? Ik weet het niet. Ik kijk hem aan en zeg dat mensen alleen in relatie tot elkaar werkelijk kunnen be staan. We zijn geen eenzame wolven. Vage praat, ik weet het. Maar hij houdt van me en mompelt dat ik gelijk heb en zucht diep. Het ant woord op alle grote vragen is in de kern: „Ik weet het niet". Ons zijn verzet zich echter tegen onzekerheid. We willen houvast. Wie bent u? Ik vraag het mij wel eens af. Ik weet Marleen Blommaert uit mijn directe omgeving wie mijn columns le zen. Maar ken ik niet. Het is alsof ik op een po dium sta en verblind wordt door de spots. Hoe groot is de zaal? Hoeveel mensen zijn er? Wat vinden zij ervan? Geen idee. Wie bent u? Wie ben ik? Wat antwoordt u, als ze u die vraag stellen? Net als ik, noemt u waar schijnlijk uw naam. Maar dat is uw naam, niet wie u bent. In Zeeland volgt dan in veel gevallen nog het antwoord op de vraag van wie u er één bent. En als dat te onbekend is, van waar u bent. Het geeft informatie, maar zegt niet wie u bent. Het geeft houvast. En dat hebben we nodig in complexe tijden. Houvast. Mijn vriendin vroeg me vorige week, ben jij nog katholiek? Zou jij jezelf nog katholiek noemen? Goede vraag. Volgens de officiële leer zou het antwoord nee moeten zijn. Ik heb me niet aan de regels gehouden, die zij met elkaar hebben opgesteld. Toch voel ik me ka tholiek, het is een deel van mijn cultuur en op voeding geweest die nooit meer te veranderen is. Ik kan niet ongedaan maken wat was. Dat wil ik ook niet. Ik ben in die zin een optelsom van mensen, plaat sen en daden. Op die manier probeer ik het een beetje uit te leggen, wie ik ben. Maar het is niet wie ik ben. Mijn wezen laat zich niet vangen in woorden. Ik zoek naar hokjes die anderen ken nen en wijs de hokjes voor ze aan. Zeeuw, Moe der, Hulst, katholiek opgevoed, gestudeerd, kri tisch, rustig, gastvrij, chaotisch. Ik kan de co lumn verder vullen met hokjes. En nog zult u mijn wezen niet kennen. Er zijn voor mij voldoende plaatsen in de wereld waar mijn wezen tot zijn recht komt. Niet in de laatste plaats in mijn relaties thuis. Vele warme weldenkende behulpzame mensen bieden mij volop de gelegenheid om te zijn wie ik ben. Zon der (voor-)oordelen. De behoefte aan een duide lijke identiteit wordt daardoor kleiner. Wat weten van de verdachte van de moord op Theo van Gogh? Ja, dat hij verdachte is en niet van hier is. Zijn geboorteplaats is Amsterdam, terwijl zijn vader en moeder nog Tanger, Casa blanca of Chefchaoun konden zeggen. Geen werk, geen partner, geen kind, niet afgestu deerd, geen aansluiting, geen Nederlander, geen Marokkaan. In feite dus het omgekeerde van een identiteit. Iemand die zichzelf in zijn en onze huidige con text alleen kan identificeren aan de hand van wat niet is. Een groot gapend gat op zoek naar een warme schoot, op zoek naar zijn 'zijn'. Mis schien geven we te weinig aandacht aan het we zenlijke. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Bijbelse vrouw; 2. krachtig; 3. dans; 4. naakt; 5. tint; 6. doende; 7. cliënt; 8. kleur; 9. beeldverhaal; 10. kussenvulling; 11. vertrek; 12. bras partij; 13. gevatheid; 14. zoen. L E T~ O O z| S P L A "ST al z| o u s T A N K A L M i E T Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 M D E A R W I A 2 S T E E R R E K 3 w L A D L I S S 4 B V L O O O T L 5 M K E L E N U R 6 B S E E Z I N G 7 K D L A I N T E 8 W Z A W A T R T 9 s E T R R I P P 10 K A R P E K O K 11 K E A N M E E R 12 G E N L W A IJ G 13 F N L D A R I R 14 I K N U K S E N Horizontaal: 1. Op de smalle weg maken we U nat (6); 7. Arts met een strafbare praktijk (5); 8. Verlangen dat niet saaier kan zijn (5); 9. Als typiste doe je niet veel (5); 10. Varken in de put (4); 11. Zo'n vermelding kan nog een heel probleem zijn! (6); 12. Om aan te turnen of in te boksen (6). Verticaal: 2. In de grond is het een planeet (5); 3. Werkelijk voor de betekenis (6); 4. Die vogel heeft last van z'n ogen (6); 5. Aan die onzin kan men verslaafd raken (4); 6. Moet bij bingo elk zijn oogwit laten zien? (8); 10. Dat lichaamsdeel is er geweest in Engeland (4); 11. Dat handvat kan aangenaaid worden (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. B C D 12 A D F 5 C B E F 11 Oplossing van gisteren: Anagram: 1knap-knaap-dakpan 2. elan-angel-aanleg 3raam-drama-madera 4. leek-kerel-eerlyk 5. raaf-fraai-safari 6mand-maand-badman 7teak-kater-racket 8mode-moede-oedeem 9voer-vloer-eervol 10. kaar-draak-kaarde Eindoplossing: DAMESBROEK. Cryptogram: Horizontaal: 4. Bankieren; 6. ademtocht; 8. steriet; 9. roken; 10. nok. Verticaal: 1. Bandstoot; 2. mist; 3. Drachten; 5. netwerk; 7. morse. De volgende: 1.641 (x3,+39) De commissaris en de brigadier grepen moedig de gedaante aan, die ongericht in de blubbermassa rondtobde. „Plastic is slecht voor de ademhaling, heb ik gehoord", zei de politiechef. „Hij moet eruit, Snuf!" „Dat is zeker", gaf de brigadier zorgelijk toe. „Ik zou trou wens weieens willen weten, wie we hier voor hebben. Zou het de Coolemoon wezen?" Maar dat was niet het geval. Toen de heer Bas de taaie mas sa begon weg te rukken, werden de stuitende trekken van Bul Super zichtbaar, en daar keken de beide beambten na tuurlijk van op. „Heb ik ooit!", riep de commissaris uit. „Dat is wat je noemt op heterdaad! Dus jij bent de dader van deze aanslag. Ontbinding van een gebouw - dat is niet zo mooi, Super! En dat met jouw strafblad. Gerecht dat afkomstig zou kunnen zijn uit de Chinees-Indische keuken die zich in de jaren '50 en '60 in ons land heeft ontwikkeld en die tegenwoordig door lieden die het beter menen te weten als niet-origineel wordt bestempeld. Hoofdgerecht voor2 - 3 personen: 6 - 9 drumsticks van kip; 3 eetl. zoete Indonesische sojasaus (ketjap ma- nis); 2 eetl. (zonnebloem)olie; 1 eetl. goelah Djawa of bruine basterdsui ker; 2 eetl. limoen- of citroensap; 2 eetl. gembersiroop; 1 theel. sambal oelek; 1 teentje knoflook, ragfijn ge hakt of uitgeperst; zout; zwarte pe per uit de molen; 3 eetl. (zonne bloemolie; 2 theel. ailesbinder; 1 eetl. fijngesneden verse koriander of (Chinese) bieslook; 6 gekonfijte gem berbolletjes, ragfijn gehakt (ca. 2 eetl.); 3 - 4 eetl. seroendeng. Maak de drumsticks droog met keukenpa pier. Roer in een kom sojasaus, olie, goe lah Djawa of bruine basterdsuiker, li moen- of citroensap, gembersiroop, knof look en sambal oelek krachtig door el kaar. Leg de drumsticks 30 - 40 minuten in de nu verkregen marinade. Schep alles van tijd tot tijd even om. Maak de drum sticks daarna droog met keukenpapier en Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag £b zondag max. 9° 10° 9° 9° min. 7° 5° 5° 4° wind NO 3 W 4 NW 5 N 4 Zon O Maan vandaag op 7.54 onder 171 vandaag op 4.47 onder 16.0 Toonder Studio's Nautisch bericht De noordenwind neemt toe tot matig, kracht 3 of 4. Het zichtis goed, vanmiddag in (mot)regen soms ook matig. Waterstanden Nu kan je eindelijk je maat Hieper gezelschap gaan hou den." De ontaarde zakenman haalde piepend adem en het was duidelijk, dat er vele gedachten in hem omgingen. Voordat hij daaraan echter uiting had kunnen geven, werd de stille zomermorgen verscheurd door een bulderend geluid, ge volgd door een aanzwellende fluittoon. Het kwam van een van de bollen, die zich langzaam van de grond losmaakte, terwijl hij geweldige rookwolken uitstiet. „Dat moet Zijne Doorluchtigheid zijn", zei brigadier Snuf. „Hij vertrekt, geloof ik." „Alle d-donders!", stamelde Super. „D-daar gaat m'n t-toer... toerma... toermalijn! En n-net nu ik hem bijna eer lijk verdiend had!" „De getuigen gaan ervandoor", mompel de de politiechef. „Met onbekende bestemming, wed ik." woensdag Hoog water Laag water 10 oktober uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 0.10 214 12.21 207 6.15 152 18.42' Terneuzen 0.25 236 12.45 230 6.46 162 19.10' Cadzand 11.56 199 5.56 146 1820' Roompot Buiten 0.16 169 12.25 155 6.15 106 18.46' Roompot Binnen 1.16 143 13.31 128 7.25 96 19.35' Zierikzee 1.30 167 13.45 149 7.35 113 1955.' Krammersl. West 1.24 176 13.39 161 7.35 117 1956 Hansweert 0.56 251 13.09 245 7.08 179 1936i Stavenisse/Yers. 1.36 170 13.45 155 7.35 114 19.56' donderdag Hoog water Laag water 11 oktober uur cm uur cm uur cm uur1 Vlissingen 0.45 241 12.59 233 6.58 168 1922 Terneuzen 1.06 263 13.22 257 7.29 178 19.49 Cadzand 0.18 232 12.35 227 6.35 162 19.06 Roompot Buiten 0.45 187 12.57 175 6.50 115 19.05 Roompot Binnen 2.05 153 14.05 137 7.54 100 2025 Zierikzee 2.15 178 14.35 161 8.10 118 20.36 Krammersl. West 2.16 189 14.20 173 8.16 123 20.3C1 Hansweert 1.36 278 13.47 271 7.50 196 20.15: Stavenisse/Yers. 2.15 183 14.36 167 8.15 120 20.36 lichte sneeuw 9 matige sneeuw zware sneeuw pt lichte regen sp l| matige regen zware regen i m door Bill Watterson Europa: Onweersbuien Hans Belterman wrijf ze in met wat zout en peper. Houd de resterende marinade apart. Verhit een wok en voeg de olie toe. Bak de drumsticks er snel aan alle kanten goudbruin in. Verwijder de olie uit de wok. Schenk 2 1/2 deciliter kokend water bij de drumsticks en giet de marinade er door een zeefje over. Schep enkele malen om. Temper de warmtebron en laat alles afgedekt 18-20 minuten zachtjes sudde ren. Neem de drumsticks uit de pan en houd ze warm. Laat het vocht even door koken tot er niet veel meer dan 2 deciliter is overgebleven. Roer er ailesbinder door en voeg de helft van de gehakte gember toe. VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG IDNOVE^ Hoewel de temperatuur op de stranden langs de Middellat- Zee op veel plaatsen nog tot 20 graden oploopt, is het op w plaatsen wisselvallig. Op de Balearen, Sardinië en Corsica» een flinke onweersbui vallen. Meer buien vallen boven Half langs de kust van Kroatië. Ook op de Griekse en Turksesi^ kunnen pittige onweersbuien vallen. Langs de Spaanse Cos en in de Algarve is het wel droog. Op de Britse eilandenen het westen van Frankrijk vallen buien en waait een stevige r denwind. In het oosten van Frankrijk, in Duitsland en dew het rustiger, maar koud met maxima vaak onder de 5 gran*1 de bergen valt nog steeds af en toe wat sneeuw. (Advertentie) Waar wordt u omringd met aandacht, 1 ambachtelijke kennis en een ongekend assortiment kwaliteitsmeubelen en woonaccessoires? Juist, bij Joosse. Joosse InterïE'JFS Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel. 0118-601273 m. MAM ÉN PAP ZIJN WE£ ÉN HÉfJfJÉN 0N5 AÓHTÉPÓÉLATÉN MÉT PE OPPAS UIT TE ZWAKTE LMUNÉ. HIHI.PENK JE PAT ZÉ N0£ WÉÉT HOÉ WE CE V0PIÓÉ KÉÉP PPEIÓPEN HAAP NATUÜRKUm- AANTéKéNINÓéN pook het roii£rrESPOÉi£N? Zeeland: Droge start? Een storing, die vandaag over Door: Reinout van Duitsland in de richting van Nederland koerst, krijgt geleidelijk ook het weer in Zeelandmj greep. Maar vanochtend valt het wellicht nog mee. Omdat aeb de storing horende neerslag zich van oost naar west over het la: uitbreidt, duurt het mogelijk vrij lang voordat ook onze regio ermee te maken krijgt. Vanochtend is het al wel overwegend bewolkt met maar weinig ruimte voor de zon. Later vanochten; vanmiddag wordt de bewolking geleidelijk dikker en uiteindeTi gaat ook bij ons wat regen of motregen vallen. Grote hoevefr heden worden niet verwacht. Bij een tot matig toenemender«j delijke wind lopen de temperaturen vanmiddag op tot waarc? rond 9 graden. Vanavond en de komende nacht lost de storirc die de weersverandering van vandaag veroorzaakt, geleidelijk Het blijft daardoor nog lang bewolkt, maar een enkele opkladrc later in de nacht is zeker niet uitgesloten. Verder koelt hetnau* lijks af. De minima komen op waarden rond 7 graden uit. Morgen overdag blijft het op de meeste plaatsen droog en krijgen we de zon nu en dan te zien, vooral later op de dag als een rug van hogedruk vanuit het noorden invloed krijgt op het weer bij ons. De wind is matig en gaat uit het noord oosten waaien en de tempera turen komen uit op waarden rond 9 graden. Na morgen breiden storingen hun invloed geleidelijk weer tot over onze omgeving uit, al is nog niet helemaal duidelijk hoe actief ze nog zijn als ze overkomen. Het wordt wel wisselvalliger met maxima meest rond 9 gra- vfnwAomNGvoon den. Druilerig -jir 4 IF Minimumtemperatuur voor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2