W atertoren inspireert zc Treble in Vlissingen en Oostburg 27 isemble jst door enaissance woensdag 10 november 2004 gidst het Dio- [Bysiu Consort het publiek fDoopsgezinde Kerk in Mid- M in een rondreisje door enaissance. Het programma from humanism, to the om of God. maissance als cultuurpeno- loopt grofweg van 1450 tot I De stroming begon vanuit en verspreidde zich heel, langzaam door Europa, tal leefde de belangstelling r de antieke cultuur van de ien en de Romeinen op stop. Vandaar de term 'we- geboorte'. Waar God tot dan eenige, allesbepalende, cen- factor was geweest, werd rde vlag van het humanis- guook de mens zelf onder- p Jnkunst en wetenschap, ide veertiende eeuw bepleit- iItaliaanse dichter Patrarca opleving. Het zou echter ze- honderd jaar duren voordat joordrong tot andere kunst- Den. In de beeldhouwkunst Ihet naakt en de vrijstaan- iguur zijn herintrede. De go- in de bouwkunst maakte ts voor een nieuwe eenvoud lijn, vorm en verhoudingen, •schilderkunst werd natuur- leni nagestreefd, het per lief ontwikkeld en de mens raalgesteld. rék. had men er geen idee hoe de muziek van de Grie- a de Romeinen geklonken Wel was mogelijk om aan and van antieke geschriften mctie van muziek opnieuw liniëren, De enorm ingewik- polyfone muziek van de garde moest wijken voor ueuwe, eenvoudige muziek, ana expressie voorop stond tekst en muziek elk- gelijken waren. Die elemen taren bij de Grieken al handen op één buik. Onze lyrische poëzie' hebben de Griekse gewoonte om niordracht van een gedicht ten lier te begeleiden, tdeverspreiding van de nieu- ideeën tijd nodig had, blijkt 01 brief van bisschop Ciril- it 1549. Hij beklaagt zich steeds over ingewikkelde eek in de kerk. 'Terwijl één 'Sanctus' zingt, zingt een t'Sabaoth', en weer een an- 1310113 tua'. Dit onder ge en gestamel, zo- Kmeer doen denken aan nn januari dan aan bloe- amei.' len n 1999 opgerichte Dyoni- onsort bestaat uit de blok- sten Benny Aghassi, Anto- en Pedro Castro. Het smble richt zich op de uitvoe- van zowel kerkelijk als we- ijk repertoire uit de Renais- iDe programma's worden ffigesteld op grond van geko- tkema's. Je kunt je daarbij srlijk afvragen hoe je op iaaissance-blokfluit bij- leeld een potje humanisme Helemaal ondoenlijk Omdat het repertoire fluiten uit die tijd vaak oor- tójk vocaal was, is het lijk om aan de hand van de den een rode draad te samen ellen. Douwe Eisenga pus Consort: vrijdag, Doopsge- ■fak Middelburg, 20.00 uur. e kerk als opdrachtgever van hedendaagse composi ties. In lang vervlogen tijden had Bach het er maar wat druk mee, tegenwoordig komt het niet meer voor. Een initiatief uit Broek op Langedijk brengt daar veran dering in. De resultaten zijn voor iedereen verrassend, vooral voor het publiek. Zondagmiddag speelt in de Grote Kerk in Veere het duo De Watertoren, bestaande uit slagwerker Martijn Krijnen en pianist Laurens de Boer. Ze worden bijgestaan door sopraan Claudia de Clercq. Het ensem ble is volgens De Boer ontstaan uit vriendschap. „Martijn en ik kennen elkaar van het Rotter dams Conservatorium, we zijn zelfs huisgenoten geweest. Ons huis heette De Watertoren, dat leek ons ook een goede naam voor een ensemble. Een waterto ren is het reservoir dat ervoor zorgt dat er druk staat op de wa terleidingen van de mensen. Wij willen ook druk op het publiek zetten, we willen ze voorzien van inspiratie." De hang naar inspiratie, naar het hogere, deelt de pianist met zijn broer Jan Andries de Boer, werkzaam als predikant in Broek op Langedijk. Met z'n tweeën bedachten ze een plan om een hedendaagse compositie in de context van de kerkdienst te plaatsen. Het werd het stuk Ewig van de Nederlandse com ponist Peter Jan Wagemans. De Boer: „Het was een verbazing wekkende ervaring. De muziek sloeg in als een bom en dat bij mensen die zich normaal afzij dig houden van dergelijke mu ziek. Er kwam een man op mij af die de muziek achteraf graag bij de begrafenis van zijn vrouw gebruikt had." Het succes deed de musici en de dominee besluiten een groter project onder de naam 'Een Vuurgloed' op te zetten. Het drietal koos thema's en bijbehó-" rende bijbelteksten. Voor elk thema zocht De Boer vervolgens een componist. „Ik heb steeds gekeken naar het oeuvre van een componist en onderzocht welk thema daarbij past. Flo- nan Magnus Maier bijvoor beeld, heeft het thema hel gekre gen. Florian is een Rotterdamse componist die uit de heavy me- tel-hoek komt. Hij heeft een stuk geschreven met heftig slag werk en zelfs passages waarin gegrunt moet worden." 'Grunten', het grommend schreeuw-zingen uit de heavy metal, je verwacht het niet in welke kerk dan ook. Toch heeft ook Maiers stuk, gebaseerd op een tekst uit Jeremia, zijn vuur doop al gehad. Het kerkpubliek was ontdaan en tegelijkertijd wildenthousiast, zo staat er in een verslag van deze gebeurte nis. Zeven composities heeft het duo op deze manier verzameld. Wer ken van zowel nieuwkomers als Dimitris Andrilopoulos en Lars Skoglund die allebei recent de Prijs voor Jonge Componisten wonnen, als oudgedienden als Daan Manneke. Opmerkelijk is dat het Fonds voor de Scheppen de Toonkunst en het Fonds voor Podiumkunsten het project vol ledig steunden. Daar zag men niet alleen de kwaliteit van de componisten, maar ook de kracht van het idee. Het past vol gens de Boer, wiens vader overi gens nog als predikant in Mid delburg heeft gestaan, in deze tijd. „Het was verrassend dat de gevraagde componisten zonder uitzondering enthousiast rea geerden op dit plan. Het is blijk baar geen taboe meer om je met iets -als inspiratie bezig te hou den." Douwe Eisenga De Watertoren: zondag, Grote Kerk Veere, 14.30 uur. Pianist Laurens de Boer van De Watertoren. foto Allard Willemse Het Dionysus Consort, bestaande uit Pedro Castro, Antonia Tejeda en Benny Aghassi. De populaire meidengroep Treble treedt zaterdag op in het Arsenaaltheater in Vlis singen en later deze maand in het Ledeltheater in Oostburg. Treble stond begin dit jaar op de eerste plaats van de hitpara de met de single 'Ramaganana'. In de zomer bracht de Limburg se band het debuutalbum No Trouble uit. Op deze cd worden de meiden ondersteund door topmuzikanten die hun sporen hebben verdiend bij onder meer Marco Borsato en Twarres. Maar de muziek is door de mei den van Treble geschreven en ze bespelen zelf verschillende in strumenten. Het trio bestaat uit de 28-jarige Caroline Hoffman en de zusjes Nina (19) en Djem (17) van Dijk. Tien jaar geleden begon nen ze samen muziek te maken en al snel volgden straatoptre dens. Niet alleen in Nederland maar ook in Italië en Grieken land tijdens vakanties. De mei den zingen meerstemmig en be- geléiden zichzelf op djembe's en conga's. In 2002 won het trio de prijs voor het beste jonge mu ziektalent van Limburg. Platen maatschappij CNR zag wat in Treble en bracht in 2003 de eer ste single uit, die een half jaar later Marco Borsato van de eer ste plaats in de hitparade stoot te. Treble: zaterdag, Arsenaaltheater Vlissingen en. vrijdag 26 november, Ledeltheater Oostburg, aanvang bei de keren 20.15 uur. i_ De leden van de fotoclub De Draad ontspanner exposeren gedurende no vember en december eigen werk in zorgcentrum De Zoute Viever in Oost-Souburg. Er zijn 25 foto's opge- hangen met als thema Typisch t Zeeuws. Ze zijn te bekijken tijdens kantoortijden. Galerie Haamstede, Kunst geen Kunst, in Haamstede houdt een opval lend kleurrijke expositie. Zo schilder de Arris Tijseling een serie Huisalta ren en werden de gouaches van Theo Barend geïnspireerd op de muziek- en danswereld van Cuba. Sprookjes- achtig en kleurrijk zijn de Dui zend-en-een-nacht lampjes uit Iran op de afdeling Kleinkunst, met voorts keramieke feestvarkens van Margreet Huisman en getekende kip van Nico- lette. Tot en met 30 december te zien van donderdag tot en met zaterdag e& de laatste zondag van de maand van 12.00 tot 17.00 uur. Katten-galerie Alexandra in Zierik- heeft tot en met 26 december jverk in huis van dertig kunstenaars. Het betreft zilveren sieraden, glas, grafiek, keramiek en de categorie di- J^en. Men kan er terecht van don derdag tot en met zondag van 11.00 ot 17.00 uur en op donderdag ook, evenals op de koopavonden rond sint enkerst, van 18.30 tot 21.00 uur. Jn november en december exposeert d üt ^00m Wormerveer zeef- dfnKken en printen van onder meer Nederlandse vuurtorens in de gang van de röntgenafdeling en het labora torium en in de wachtkamer van poli klinische operatiekamer van zieken huis Walcheren in Vlissingen. Kunstenaar Wim van de Wege legde zich in stilte toe op het schilderen van het Zeeuwse landschap. Hij treedt nu eindelijk naar buiten en ex poseert in 't Kerkje van Ellesdiek in Ellewoutsdijk. Vrijdag wordt de ten toonstelling geopend tijdens een avond (20.00 uur) waarin het Zeeuw se landschap centraal staat. Hieraan werken mee Jan Gunter, zanger van poëtische ballades over het de natuur in Zeeland, de dichter Hans Dinge- manse en Marien en Aleida Stouten, die enkele orgelwerken ten gehore brengen begeleid door dwarsfluit. Ook Van de Wege zelf bespeelt het or gel. De expositie is te bezichtigen tij dens activiteiten in 't Kerkje en voorts op 20 en 27 november en 11 en 30 december van 13.30 tot 16.00 uur. In de expositiegang van verpleeghuis Cornelia in Zierikzee zijn tot en met 31 december sterrenbeelden in olie verf te zien van Tonnie Schouwenaar. Dagelijks van 08.30 tot 20.00 uur. In galerie Het Oude Raadhuid in Burgh-Haamstede is tot eind decem ber een expositie te zien van figuratie ve olieverfschilderijen van Gretha Olijslager en digitale fotografie van Geert Weggen. De galerie is geopend van donderdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 17.00 uur, evenals de laatste zondag van de maand. Marleen Stevense schildert voorname lijk met olieverf op hout. Ze werkt vaak in opdracht, zoals portretten van mensen en dieren tot en met recla me voor een winkel. Tot en met 30 no vember te zien het hofje Onder de To ren in Middelburg van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 17.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur. Het cultureel 'café' in galerie Kats in Kats staat zondag in het teken van de poëzie. Een aantal mensen heeft toe gezegd een gedicht voor te dragen. De galerie is zondag geopend van 15.30 tot 20.30 uur. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 9 ja nuari 2005. De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 2 oktober 2005. Japan se indigo, kimono's en textielkunst. Ned. Architectuurinstituut: t/m 21 no vember 2004. Extreme Makeover. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 14 november. Ronan Erwan Bouroullec; t/m 9 januari 2005. Tin, van tin gegoten, uit tin genoten; t/m 9 januari 2005. Zinnen en minnen: Schilders van het dagelijks leven in de zeventiende eeuw. Nederlands Fotomuseum: t/m 5 de cember 2004. Fotonotities 1992-2004. 160 dagen uit het fotografisch dag boek van Hans Eijkelboom. Kunsthal Rotterdam: t/m 9 januari 2005. Leven onder de wassende maan. De schoonheid van de Oriënt. Museum Het Schielandshuis: t/m 20 februari 2005. U bevindt zich hier!. Hoe zag Rotterdam er ook al weer uit voordat de bommen van mei 1940 de hele stadsdriehoek platlegden? Maritiem Museum Rotterdam: t/m 20 februari 2005. Zeeschilders. Chabot Museum: t/m 23 januari 2005. Emil Nolde: Ungemalte Bilder, aqua rellen (1938-1945). ANTWERPEN UHKA: tot 14 november: Collectie Herfst 2004 en Interventie Honoré d'O; tot 28 november - Luc Deleu T.O.P Office-Values KMSK tot 28 november - Antwerpen onder de V-Bommen 1944-'45 Prov. Diamantmuseum: tot 31 decem ber - De man versier(d)(t): diamantju- welen voor de man. MOMIJ: tot 12 december - Mariage 2 van Peter Decupere en Stijn Meuris tot 30 januari 2005 - Malign Muses - When Fashion Turns Back. Fotomuseum: Oude vleugel - tot 14 november - Rolling Stones/Nieuwe vleugel - tot 2 januari 2005 - Antwer pen, werf van de eeuw. Museum Plantin Moretus: tot 16 ja nuari 2005 - Antwerpen Wereldboe kenstad 2004 - ABC 2004. Museum Mayer Van den Bergh: tot 17 januari 2005 - Vorstelijke luxe. GENT Kunsthal Sint-Pietersabdij: tot 16 no vember - Bart Van Leuven, foto's. Huis van Alijn: tot 14 november, De passie voor het circusleven. Groot Vleeshuis: tot 28 november - Wase landschappen - fotografie van Roger Van Vossel. SMAK: tot 9 januari 2005 - John Mc- Cracken; tot 16 januari - Ren- dez-Vous van Pascale-Marthine Tayou. Caermersklooster: tot 9 januari 2005 - Imigongo uit Rwanda. Museum voor Schone Kunsten: tot 6 februari 2005 -Variétés: Spiegel van de dolle jaren. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart 2005 - Het Hart. BRUGGE Sint-Salvatorskathedraal: tot 15 no vember - Van vloer tot gewelf. Kunsthalle Lophem: tot 27 november - Yves Netzhammer, Süsser Wind im Gesicht - digitale beeldende kunst. Stadshallen: tot eind november - Ro din, Modigliani, Degas e.a. Magdalenazaal: tot 19 december - Beeld Balg, fototentoonstelling. 10 t/m 16 november WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt wekelijks Feestboom. Het betreft een vrije bewerking van enkele verhalen van Toon Teilegen. Middenin de nacht wordt tovenaar Hakketak wakker van alweer een knalfeest van Eekhoorn, die het le ven viert in een grote boom. Volgens Hakketak is dit zijn boom en dus neemt hij een kloek besluit: Eekhoorn moet er uit. Een vrolijke en spannende voorstelling over jaloezie voor iedereen vanaf vijf jaar. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Duo Bellyfull Het duo Bellyfull verzorgt een optreden. Het bestaat uit de Fransman Didier Vincent en de Engels man Trevor Coles. Coles speelt twaalf- en zessnarige akoesti sche gitaren en een beetje mandoline. Vincent de akoesti sche en de elektrische gitaar, mandoline en mondharmonica. Beiden zingen. •De Zeeuwse Stromen, Renesse, 18.00 uur Galili Dance Galili Dance brengt de avondvullende voorstelling 'Me'. Itzik Galili, artistiek leider van Galili Dance, maakte de cho reografie voor deze voorstelling waarin hij dans, film, thea ter en muziek met elkaar verbindt. De percussiegroep Per- cossa maakte voor 'Me' een origineel muziekstuk dat onder meer live op typemachines wordt uitgevoerd. •Scheldetheater. Terneuzen, 20.00 uur Desafinado In Desafinado worden regelmatig concerten gegeven. Deze keer treedt de Blues Sessie Band op. •Desafinado, Middelburg, 21.00 uur Yumi Yumi Het Japanse meisjesduo Yumi Yumi geeft een concert. Deze meidenband, die zichzelf met drumkit en samplemachi ne begeleidt, is een rariteit in de Europese popscene. •Café De Vlinder, Zierikzee, 21.00 uur DONDERDAG Showboat Muziektheater GOV brengt de première van de musical Showboat. Medewerking verleent de Stichting Dansz. De musical is van de hand van Jerome Kern. Het verhaal speelt zich af in de jaren tachtig van de 19de eeuw toen showboats op de Mis sissippi voeren. Kapitein Andy, de eigenaar van een show boat, bewaakt zijn dochter Magnolia. Dan wordt ze verliefd op een beroepsgokker en verlaat het schip. Gastsolisten zijn Mark McFadyen, Mare Claessen en Marjolein van Zonne veld. Het Antwerps Begeleidingsorkest staat onder leiding van dirigent Hans Swinnen, regisseur is Hugo Segers en de choreografie is van Lia Sorber. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Walvismuziek Peter de Graef brengt de theatermonoloog Walvismuziek. Het is het levensverhaal van Dolores Price en gebaseerd op de roman She's come undone, geschreven door Wally Lamb. Het wordt met veel aanstekelijke humor verteld, maar ook met het nodige sarcasme. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Love me just a little bit more Love me just a little bit more is een nieuwe Nederlandse co medy-musical. Ruim twintig hits van de legendarische meidengroep Dolly Dots passeren de revue. Het is een nostalgische trip terug in de tijd. Met onder ande ren Froukje de Both en Linda Wagenmakers. Deze voorstel ling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Musica Ducis Het kamerorkest Musica Ducis geeft een concert. Het orkest staat onder leiding van dirigent Alexandru Las- cae en heeft een vaste kern van 22 jonge, professionele strij kers. Er worden werken gespeeld van R. Vaughan Williams, A. Marcello, J.S. Bach, G.F. Handel en I. Stravinsky. Als so listen treden op Nienke Oostenrijk (sopraan) en Pauline Oos tenrijk (hobo). •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Dionysus Consort Het Dionysus Consort uit Barcelona geeft een concert. Het programma heet From humanism to the kingdom of God en omvat religieuze en profane muziek uit het Europa van de vijftiende en zestiende eeuw. Het trio - Benny Aghas si, Antonia Tejeda en Pedro Castro - speelt op Renaissan- ce-blokfluiten. •Doopsgezinde Kerk, Middelburg, 20.00 uur Showboat Muziektheater GOV brengt de musical Showboat. Zie donderdag. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Heer Hendrik Toneelvereniging Heer Hendrik speelt het stuk Dwazen. In dit blijspel, een komische fabel, heeft de Amerikaanse au teur Neil Simon zich laten inspireren door Tsjechov, die eveneens gewone mensen laat zien die nooit volmaakt zijn. Ze zijn niet in staat tot het maken van keuzes. Humor met een schrijnende ondertoon. •Heer Hendrikhuis, 's-Heer Hendrikskinderen, 20.00 uur Margriet Eshuijs Margriet Eshuijs brengt het unplugged concert Flowerchild. Het optreden is sfeervol, intiem en speciaal voor de kleinere podia gemaakt. Liedjes als House for sale, Black Pearl en God is asleep blijven spannend, ook in een ingetogen versie en nemen het publiek mee terug in de tijd, Het concert telt ook heel veel nieuwe liedjes. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Met Hart en Ziel Met Hart en Ziel brengt de ontwikkeling van de popmuziek in Nederland in kaart. Deze popmuziektheatershow wordt in spectaculair tempo door woord, beeld en geluid aan het publiek gepresenteerd en neemt je in vogelvlucht mee door de tijd, van de Thielman Brothers tot dj Tiësto en van The Beatles tot Kane. De Band of Glory neemt de muzikale inbreng voor haar rekening. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur Heren van Borsele Live Vier bands uit de gemeente Borsele treden op. Onder de titel Heren van Borsele Live zijn achtereenvolgens te horen Not James Dean, Surrender, BB Case en de Juke Joints. Ze spelen allemaal een set van driekwartier. Ook zijn er 'gastoptredens', want zo zullen Kees en Jewannes van Sur render meespelen bij de Juke Joints en zo zijn er nog meer verrassende combinaties. Het geheel wordt afgesloten met een spetterende finale, waaraan alle bands deelnemen. De presentatie is in handen van Bert van Leerdam. •De Stenge, Heinkenszand, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27