Loopbaan Pobokova in gevaar NTTB heeft één plan te weinig Celstraf dreigt voor zwemwonder Phelps Liverpool eert Emlyn 'Crazy Horse' Hughes Twee ontplofte ballen in één week geldnood ritmisch gymnaste Seedorf kandidaat Gouden Bal N'Kufo berispt voor provocatie Sonck in Belgische selectie Roda JC uit bekertoernooi Van Marwijk dieper in problemen udit Polgar laar Corus chaaktoernooi 'aalvoetballer Vanenburg naar 'P Hasselt ^V-stadion Adidas staat voor een raadsel woensdag 10 november 2004 Liverpool-aanvoerder Emlvn Hughes toont het publiek in het Wembley stadion de FA Cup na de 3-0-winst op Newcastle United in 1974. foto EPA van onze sportredactie DEN HAAG - De bekerwed strijd tussen Liverpool en Midd lesbrough begint vanavond op Anfield Road met een minuut stilte. Liverpool herdenkt daar mee Emlyn Hughes, één van de drijvende krachten achter het succeselftal van de jaren ze ventig. Hughes overleed giste ren op 57-jarige leeftijd aan kan ker. Zijn bijnaam, 'Crazy Horse', dankte Hughes aan zijn aanval lende loopacties en ongekende inzet. Hij was aanvoerder toen Liverpool in 1977 ten koste van Borussia Mönchengladbach de eerste Europacup 1 uit de club geschiedenis won. Een jaar later prolongeerden de Reds hun Eu ropese titel door Club Brugge op Wembley te verslaan. Met Liverpool won Hughes ook de FA Cup, twee keer de Uefa Cup en viermaal het kampioen schap van Engeland. In 1977 was hij Engels voetballer van het jaar. Hughes kwam tot 62 in terlands, waarvan 23 als aan voerder. Zijn debuut vond eind 1969 plaats in het Olympisch Stadion van Amsterdam, toen Engeland een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Nederland met 1-0 won. Bij Oranje debu teerden destijds Ruud Krol en Gerrie Mühren. Twee jaar eerder, in 1967, had Liverpool-manager Bill Shan- kly de toen negentienjarige mid denvelder overgenomen van Blackpool. Shankly vormde Hughes, zoon van een rugby-in- ternational, om tot verdediger. Tot 1979, toen hij naar Wolver hampton Wanderers vertrok, speelde hij 665 wedstrijden voor de Reds. Hij maakte 48 doelpun ten. Shankly was de eerste die de kracht en de dynamiek van Hughes op de juiste waarde schatte. Dat bleek al toen hij de jonge voetballer op een avond in 1967 naast zich in de auto had. Shankly had haast, omdat Hughes zijn handtekening on der het contract met Liverpool ging zetten. De politie hield hun wagen aan; de verlichting deed het niet. Hughes kon zich jaren later de woede van de manager nog altijd voor de geest halen. „Weet je wie er in deze auto zit?", vroeg Shankly. „Nee", zei de agent. „Ik herken u niet." „Het gaat niet om mij, idioot", repliceerde Shankly. „Naast me zit de toekomstige aanvoerder van Engeland." Zijn hoge actieradius maakte Emlyn Hughes al snel schier on- mishaar voor Liverpool. In het successeizoen '72-'73 (landstitel en Uefa Cup) speelde hij 65 wed strijden voor de club. Toch voel de Hughes zich nooit de ster van het elftal. „Wij hadden drie echt grote spelers, vier misschien: Ke vin Keegan, Kenny Dalglish en Graeme Souness. Nou vooruit, Ray Clemence ook", zei hij ooit. Na zijn actieve carrière, waar voor hij werd beloond met een koninklijke onderscheiding, ken de hij weinig succes als mana ger Hughes' enthousiasme bleek beter tot zijn recht te ko men op de televisie. In de jaren tachtig was hij het gezicht van de BBC-sportquiz A Question of Sport. Later werkte hij als moti vatietrainer. Ruim een jaar gele den werd bij Hughes een hersen tumor geconstateerd. Gisteren overleed hij, thuis in Sheffield, omringd door zijn familie. GPD PARIJS - Clarence Seedorf en Ruud van Nistelrooij beho ren tot de vijftig kandidaten die door het tijdschrift Fran ce Football genomineerd zijn voor«de Gouden Bal, de Eu ropese voetballer van het jaar. Tot de vijftig behoort ook Zinedine Zidane, die voor de ne gende keer werd genomineerd. Dat is een record. Pavel Nedved, de winnaar van het vorig jaar, maakt kans zijn uitverkiezing te prolongeren. Onder de vijftig zijn zeven in Europa actieve Brazilianen, zes Fransen, zes Grieken, vijf Spanjaarden, vijf Portugezen en vijf Italianen. Van Nistelrooij is ook kandidaat om wereldvoetballer van het jaar te worden. Met Roy Makaay vormt hij de Ne derlandse kanshebbers bij de Fifa-verkiezing. ANP ENSCHEDE - Blaise N'Kufo is door de aanklager van de KNVB berispt voor zijn provocatie na de wedstrijd tegen ADO Den Haag. De spits wordt niet geschorst, maar krijgt wel een officiële waarschuwing. Volgens de KNVB heeft N'Kufo 'bijgedragen aan negatieve beeldvorming van het betaald voetbal. Een voetballer heeft een voor beeldfunctie. Ook al wordt hij uitgedaagd, hij dient zich altijd passend te gedragen', staat geschreven in het straf rapport van de KNVB. GPD BRUSSEL - Hoewel Wesley Sonck zondag ontbrak in de selectie van Ajax, heeft bondscoach Aimé Anthuenis de aanvaller toch opgenomen in zijn ploeg voor het kwalifi catieduel voor het wereldkampioenschap met Servië-Mon- tenegro. Zijn teamgenoot Tom de Mul viel af. Ook Feyenoorder Thomas Buffel en Stein Huysegems van AZ werden geselecteerd. Buffels ploeggenoot Bart van Goor ontbreekt wegens een langdurige schorsing. ANP DEVENTER - De druk op Roda JC-trainer Wiljan Vloet neemt toe. De 42-jarige coach wist zich in zijn eerste twee seizoenen in Kerkrade niet te plaatsen voor Europees voetbal. In zijn derde jaar komt het er waarschijnlijk weer niet van. De lage middenmoter van de eredivisie liet zich gis teravond in de derde ronde van de Amstel Cup verrassen door Go Ahead Eagles, de nummer zeventien van de eer ste divisie: 2-0. Kokmeijer en Tuhuteru maakten de doel punten. Vorig seizoen gingen de Limburgers vroegtijdig af tegen amateurclub Baronie. ANP HANNOVER - Trainer Bert van Marwijk blijft weinig be spaard in het Duitse voetbal. De voormalige coach van Feyenoord draait in zijn eerste seizoen met zijn club Bor ussia Dortmund al niet best in de Bundesliga. Gisteren ging de sukkelende ploeg van Van Marwijk ook in het na tionale bekertoernooi onderuit. Hannover 96 won voor ei gen publiek in een spectaculaire wedstrijd: 1-0. Van Marwijk moest de sensationale slotfase, met twee ge miste strafschoppen, vanaf de tribune bekijken. De scheidsrechter stuurde hem in de 71e minuut naar de tiï- bune wegens wangedrag. ANP strijd?', vraagt Gubbi zich af. Hij verwijst verder naar de ge brekkige trainingsmogelijkhe den van Pobokova in vergelij king met de internationale top. Bovendien kan ze tijdens wed strijden niet terugvallen op haar haar trainster Ramona Stook, omdat zij de vereiste coachlicen- tie niet bezit. Wil Uylenbroek, die vanuit het bondsbestuur als lid technische zaken belast is met de portefeuil le topsport, geeft Pobokova wei nig kans. „Gubbi heeft helemaal gelijk als hij stelt dat ze op deze manier de internationale top niet zal halen. Maar een andere manier is er niet. Er is geen en kele plek in Nederland waar ze dertig uur per week kan trai nen. En wij kunnen die omstan digheden ook niet creëren. We kunnen nu eenmaal niet zoveel investeren in een enkele sporter. Niets ten nadele van Anna, on der de omstandigheden doet ze het best goed, maar aan het feit dat er in Nederland nu eenmaal geen cultuur op het terrein van de ritmische gymnastiek is." Om straks als topsporter steun te krijgen van de KNGU moet de bond het idee hebben dat een plaats bij de beste acht in 2008 tot de mogelijkheden behoort. Uylenbroek: „Zover hoeven ze nu nog niet te zijn, maar ze moe ten er al wel naar op weg zijn, en over de omstandigheden be schikken om zover te kunnen ko men. Dan komen wij over de brug. Anna zit op een internatio nale wedstrijd nog ergens hal verwege het deelnemersveld en heeft bovendien niet de omstan digheden en faciliteiten waar door ze wel richting wereldtop kan groeien. Ik heb veel respect voor haar inzet en voor die van de mensen om haar heen, maar het is niet anders." GPD ^rfinvert van Veen ma Pobokova iKGEN OP ZOOM - De spor- :ve toekomst van Anna Pobo- vaziet er niet goed uit. De rit- Isch gymnaste uit Bergen op iom moet meer trainen en in- malionale wedstrijden bezoe- n om zich verder te ontwikke- i, Maar vooralsnog staan bij brek aan geld alle seinen op 0d, Het bedrijfsleven en de mnastiekbond KNGU willen tl in de talentvolle gymnaste resteren. ouders van Anna Pobokova innen haar sportloopbaan niet jger financieel ondersteunen, lefvader Bert Hermans: „Het udt een keer op. Anna heeft sinds kort een halfbroertje, iphael, bij. Die kost ook geld. >t is dan niet meer verant- jord voor elke buitenlandse ode reiskosten bij te lappen, itgeldiserniet." sGubbi, die zich al jarenlang iwerpt als Pobokova's mana- r, heeft zelfs per brief een odkreet doen uitgaan. 'Waren Deventer Masters Anna's itste internationale wed- UK AAN ZEE - Judit Polgar de veertiende en laatste deel- ffler in de kroongroep van het mis schaaktoernooi 2005. De l-jarige grootmeester uit Boe- pest maakt in januari in Wijk n Zee haar rentree in de haakwereld. In augustus be- dze van haar eerste kind. d het aantrekken van Polgar wen de nummers twee tot en etnegen van de wereld half ja- iari naar Wijk aan Zee. De wrner één, Garri Kasparov, itbreekt omdat hij in die perio- i een tweekamp speelt tegen Oezbeek Kasimdzhanov om iFIDE-wereldtitel. f deelnemersveld in de A-groep: •end (Ina/2), Kramnik (Rus/3), tmzevitsj (Rus/4), Topalov |~5), Leko (Hon/6), Adams ■S'7), Svidler (Rus/8), Polgar w/9), Ponomariov (Oek/13), [»)oek (Rus/15), Short (Eng/21), Vely (Ned/25), Sokolov w/37), Bruzon (Cub/59) ANP OES - Jermaine Vanenburg «el! met ingang van 1 januari 'or de Belgische zaalvoetbal- ob Cobra Primus Hasselt. Het Jgere neefje van ex-prof Ge- lld speelt dit seizoen voor de ederlandse eredivisionist Ter eek en de technicus is daar de volute smaakmaker. toenburg speelde drie weken wen een oefenwedstrijd met Hasselt en kreeg een aanbod !a "e ambitieuze club uit Bel ie f V(wmalig speler van onder tL t Stars, die door velen ordt pz'en als de beste zaal- WbaUer van Nederland, «Jt de vierde Nederlander bij intematio- Samir Ma in k" a" ""™U1 ^'ünholz spe- Jhaidige nummer vier an België. SCHOVEN - Het stadion van is een van de vier kandida- J °m de finale van het Uefa ™rnooiin2oo6 op 2007 te wten. PSV moet wedijve rt61 stadions in Glasgow, 5?» Mhene. In februari de Uefa erover. ANP Ook de Jgarigota en HlfluTm p De Nederlandse tafeltennis- bond (NTTB) presenteerde gisteren op sportcentrum Papendal een dapper plan. Op naar de 50.000 leden, luidde de titel. NOCNSF- voorzitter Erica Terpstra was enthousiast. Maar zal het plan ook slagen? door Koen de Vries ARNHEM - Je moet dezer da gen wel een enorm grote tafel- tennisliefhebber zijn, wil je tot het hoofdbestuur van de NTTB toetreden. Voorzitter Cees Koor- evaar noemde gisteren een aan tal onderdelen op van de puin hoop die hij vorig jaar mei aan trof, nadat het vorige bestuur was weggestuurd: een teruglo pend ledental, ongemotiveerd personeel, slecht management en als klap op de vuurpijl een te kort van 580.000 euro op een be groting van 1.500.000 euro. Koorevaar werd desondanks voorzitter, saneerde met zijn me debestuursleden dat het een lie ve lust was en maakte en pas sant ook nog plannen. Onder het motto 'Een verliezer heeft een excuus, een winnaar heeft een plan', lanceerde hij het stra tegisch manifest Op naar de 50.000. Kort samengevat komt het erop neer dat de NTTB het hoofd bo ven water wil houden door te groeien naar 50.000 leden. Dat kan bereikt worden door te in vesteren in communicatie, leden werving en opleiding. En door op de kleintjes te letten. De kwa liteit van de clubs moet voorop staan. Anders trek je geen nieu we leden. In 2008 moet de NTTB weer fi nancieel gezond zijn, 50.000 le den hebben, goed georganiseerd zijn en met de prestaties aanslui ting hebben gevonden bij de Eu ropese subtop. „Je moet bestuur lijke moed hebben om zulke drastische maatregelen te dur ven nemen", vond Erica Terp stra. Dat waren - zoals gebruike lijk - mooie woorden van de pre ses van NOCNSF. Het is alleen de vraag of ze ook bewaarheid analyse worden. Want één belangrijk on derdeel, een echt plan voor de topsport, ontbreekt. En hoe mooi en goed allerlei plannen ook zijn, als je de 'core-busi- ness' niet beheerst, slaagt de rest ook niet. Een sportbond trekt geen leden wanneer de toppers ruziënd over straat gaan. En dat was de laatste tijd nu juist wel het ge val. De bond schreef een gepe perd persbericht nadat Trinko Keen had aangegeven niet tegen Engeland te willen aantreden en de wereldbond ITTF tikte de NTTB hard op de vingers nadat de kersverse Nederlandse Li Jiao op de Open Deense kam pioenschappen de halve finale niet wilde spelen. Juist hier toonde de tafeltennisbond zich gisteren geen winnaar, omdat de bond niet met een plan kwam, maar met excuses: Trin ko Keen had contractbreuk ge pleegd en de zaak Li Jiao was een ongelooflijke blunder van een persoon die nog tot de orde geroepen zal worden. „Ik snap niet dat in dit soort za ken altijd alleen de negatieve za ken worden belicht", vond hoofdbestuurder 'topsport' Her man van Eeden serieus. „Ik heb nergens gelezen dat Li Jiao nu tiende van Europa is en daar door aan de toptwaalf mag deel nemen." En hoe het verder moet met Trinko Keen? „Bel hem zelf maar. Wij weten het niet. Hij heeft om een rustpauze ge vraagd." Eerder deze maand liet Bettine Vriesekoop weten dat er maar één mogelijkheid is om de zaken ten goede te laten keren bij de NTTB. Er moet een heuse coup komen. Ze bedoelde dat de zaken in de sectie topsport ri goureus anders moeten worden aangepakt. Er moet een echt top sportplan komen, met andere trainers, meer en betere trainin gen en een hoofd topsport die verstand van zaken heeft. Van Eeden, hoe goed van wil ook, heeft dat niet. NTTB-voorzitter Cees Koorevaar ziet de nood zaak echter niet. „Ik zie niet in dat topsport het uithangbord is van de NTTB. En we zijn een team. Herman van Eeden is één van ons en dat blijft zo." Onder tussen neemt de kritiek op het huidige, hard werkende bestuur hand over hand toe. Juist omdat het in de sectie topsport niet lek ker loopt. „Is het nog wel leuk om voorzitter te zijn van de NTTB". stelde Cees Koorevaar zichzelf de vraag. „Leuk kun je het misschien niet noemen, maar het is wel een uitdaging", was zijn antwoord. Hij heeft daarbij toch nog één uitdaging te weinig: het herstructureren van de topsport. door Mike van Damme AMSTERDAM - De bal in het doel knallen' krijgt dezer dagen een heel eigen lading. In de wed strijd Jong Ajax-Jong Heeren veen (4-2) ontplofte de wed strijdbal maandagavond vlak voor deze het doel in ging. Zater dag gebeurde precies hetzelfde bij de wedstrijd Anderlecht-La Louvière. Zaterdag schoot Anderlecht-spe- ler Walter Baseggio de bal zo hard richting het doel van La Louvière dat het voorwerp ont plofte. De zeer vermakelijke beelden gingen de wereld over en kwamen ook in een huiska mer in Friesland terecht. Hee renveen-verdediger Jos Hooi veld kon zijn ogen niet geloven toen hij zondag voor de televisie zat. Dat wil ik ook wel eens een keer doen, dacht hij bij het zien en horen van de knal. Nog geen 24 uur later lukte het hem. Met een beetje hulp van Ajax-keeper Kenneth Vermeer. In de 23ste minuut, bij de stand van 1-0 voor Ajax, schoot Hooi veld na een 'aanlegje' de bal van af de rand van het strafschopge bied op doel. Vermeer dook de verkeerde hoek in, maar raakte de bal nog met een nop van zijn rechterschoen. Scheidsrechterbal Het was niet voldoende om de bal uit het doel te houden, maar wel goed genoeg om een treffer te voorkomen. De bal ontplofte na het korte contact tussen de nop en het ventiel van de bal. Zaterdag werd het doelpunt van Baseggio nog goedgekeurd, hoe wel de reglementen voorschrij ven dat op de plek waar een bal ontploft een scheidsrechterbal wordt gegeven. Natuurlijk wa ren de Ajacieden daarvan op de hoogte na Studio Sport, al duur de het even voordat Vermeer zelf doorhad dat hij Ajax had be hoed voor een tegentreffer, zij het op een onorthodoxe manier. Vermeer: „De bal kwam op mijn nop. Ik wist gelijk dat die bal was ontploft. Ik dacht: 'hoe kan dat nou?' Maar ik wist niet met een dat het doelpunt afgekeurd moest worden. Dat duurde wel even." Gelukkig volgt de Belg Thomas Vermaelen zijn vaderlandse competitie op de voet. Hij had gelijk door dat het doelpunt af gekeurd moest worden. Hij ren de op scheidsrechter Van der Lip af en vroeg of hij ook naar Studio Sport had gekeken. Van der Lip had inderdaad ook zijn zondagavond voor de televi sie doorgebracht. Sterker nog, hij had met zijn assistenten op weg naar Amsterdam in de auto nog over het opmerkelijke inci dent in België gesproken. Met een zuiver geweten keurde hij de treffer af. Zou hij dat ook hebben gedaan als Baseggio zaterdag de bal niet opblies? „Ik ken de regels goed, dus wist wel wat ik zou moeten doen", aldus Van der Lip. „Al moet ik wel toegeven dat wat in België gebeurde een steuntje voor me was bij mijn be slissing." GPD AMSTERDAM - In het laborato rium van sportattributengigant Adidas buigen specialisten zich reeds over beide ontplofte bal len. Zowel Anderlecht als Ajax moest de Adidas-Finale onmid dellijk opsturen voor onder zoek. „We gaan vooralsnog uit van twee lostaande incidenten", zegt Frank Bastens, baldeskun- dige van Adidas Nederland, „maar normaal is het natuurlijk niet. Daarom kijken de experts er nu naar." Lekke ballen, dat was bekend. Zeker bij de oude, gestikte constructies. Maar moderne ballen die na schoten, in de lucht, als een bol lende binnenband uiteenspat ten, was ongekend. Bastens: „Dit zijn termisch gebonden bal len. Ballen die tegen hekwerk of boarding knallen, kunnen be schadigd raken. Maar wat nu ge beurt, is nieuw." Het nieuwste model Adidas Fi nale is sinds september in ge bruik en is vooral bekend van de Champions-Leaguewedstrij- den die ermee worden gespeeld. Adidas levert onder meer Ajax, Anderlecht, Bayern München en Real Madrid de bal, de clubs spe len er hun thuiswedstrijden mee. Bastens sluit vooralsnog uit dat de dalende temperatuur ermee te maken kan hebben. „De Fifa stelt zware eisen, de ballen zijn onder extreme omstandigheden getest." GPD van onze sportredactie WASHINGTON - Het Ameri kaanse zwemwonder Michael Phelps hangt een celstraf bo ven het hoofd wegens rijden on der invloed. De zesvoudig olym pisch kampioen werd don derdagnacht aangehouden in de plaats Salisbury nadat hij een stopteken had genegeerd. Bij zijn arrestatie legde de poli tie de negentienjarige Phelps ook een overtreding van de al- coholregels ten laste. In Ameri ka ligt de grens dat je alcohol houdende drank mag drinken op 21 jaar. Als Phelps schuldig wordt be vonden, kan hij worden be straft met een celstraf van maximaal een jaar en geldboe te van 1000 dollar. „Ik heb een fout gemaakt", be kende de zwemmer maandag. „Het is verkeerd, gevaarlijk en onacceptabel om met drank op in de auto te stappen. Ik ben ne gentien, maar het maakt niet uit hoe oud je bent. Je moet de verantwoordelijkheid nemen voor je eigen daden. Ik heb er heel erg spijt van." RTR/ANP Michael Phelps, hier winnend op het WK kortebaan in Indianapolis, riskeert een gevangenisstraf voor onder meer het rijden onder invloed. foto Patrick B. Kraemer/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19