Niet aflatende strijd voor recht De wereld komt naar Zeeland In vogelvlucht door de Nederlandse pophistorie f Sr 17 Geen buslijn Goes-Gent Vijf gedaagden voor kantonrechter Welkom bij Zeeuwse invalswegen Hulst ontziet bedrijfsleven 'kunst Dorpsorkesten in Groede en Oost-Souburg woensdag 10 november 2004 rinnrEmile Calon Staatsraad D. Slump kijkt P. de Bos uit Vrouwenpolder doordringend aan. „U bent n°gal overtuigd van uw eigen gelijk." De Bos heeft geen be denktijd nodig. „Ja, dat ben ik", ant woordt de 65-jarige met een krachtige stem terwijl hij de rechter van de van State zelfverzekerd aan- kijkt. De Bos is al een aantal jaren in een ju ridisch gevecht verwikkeld met de ge meente Veere. Tot gisteren kreeg hij [vijf maal het lid op de neus. Eerst tweemaal van de gemeentelijke Com missie voor Beroep- en Bezwaarschrif ten, Vervolgens vond ook de gemeenteraad van Veere dat hij ongelijk had. De in wonervan Vrouwenpolder zocht daar na zijn heil bij de Middelburgse recht bank. Wederom tevergeefs. Tot zijn grote verontwaardiging werd zijn be roep ook daar tot tweemaal toe ver worpen. Om die reden reisde hij giste- Raad van State Veerenaar P. de Bos voert al jarenlang een juridische strijd die zich vooral afspeelt rond het woordje 'de' in een bestem mingsplan van de gemeente; gisteren stond hij voor de Raad van State. foto Dirk-Jan Gjeltema ren af naar Den Haag. Hij vindt name lijk dat hem recht moet worden ge daan. „Desnoods ga ik door tot Straatsburg, tot het Europees Hof." De strijd tussen De Bos en de gemeen te draait om de verbouwde bergruimte van zijn buurman. Die veranderde en kelejaren geleden zijn bergruimte tot .woonkamer. Dat gebeurde volgens De in strijd met het bestemmings- Bergruimte [Hij vindt dat die extra woonkamer, [diegrenst aan zijn perceel, weer omge bouwd moet worden tot bergruimte. 'DeBos vreest namelijk dat na verloop van tijd die extra woonkamer nog ver- jder wordt vergroot, waardoor zijn pri vacy nog meer wordt aangetast. 'inden beginne vond De Bos gehoor bij de gemeente. Een ambtenaar gaf hem gelijk en vertelde hem dat die verbou wing niet door de beugel kon. Enkele maanden later kreeg hij echter een brief van de gemeente waarin verteld werd dat die bewuste ambtenaar zich had vergist. Weliswaar was de verbou wing illegaal gebeurd, zonder vergun ning, maar via een procedure kon die zaak worden rechtgetrokken omdat er volgens het bestemmingsplan op die plaats wel mocht worden gebouwd. Toen De Bos dat hoorde was hij - op z'n zachtst gezegd - hooglijk ver baasd. Vanaf dat moment beet hij zich vast in de zaak. De Bos is namelijk zeer recht door zee. Onrecht kan hij niet velen. Om die reden vertrok hij ja ren geleden ook bij de FAO, de voed sel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties. Hij kon de enorme geldverspilling en bureaucratie van die organisatie niet langer aanzien en werd na een aantal tussenstappen, _d©-- cent aan de HTS in Vlissingen. Tot nu toe is de stap van de gemeente Veere, om de verbouwing van de aan bouw tot woonkamer te legaliseren, door alle instanties goedgekeurd. Ook de rechtbank van Middelburg vindt dat er niets mis is met dat besluit. Wiskundig De Bos meent echter dat alle instan ties iets belangrijks negeren. Dat is de bepaling in het bestemmingsplan dat er gebouwd mag worden tot dé erf- grens. In de visie van De Bos draait al les om het woordje de. Zijn buren wo nen immers in een vrijstaand huis en dus hebben ze vier erfgrenzen en is er geen 'de erfgrens'. Wiskundig heeft hij bepaald dat de erfgrens niet grenst aan een van de zijden van het perceel van de buren maar dwars over het per ceel loopt. Die redenering is tot nu toe door niemand overgenomen. Dat ver bittert De Bos. Hij vindt dat alle rechtsprekenden hem onrecht aan doen door dat woordje 'de' te negeren en te doen alsof dat lidwoord niet in het bestemmingsplan staat. In zijn kwaadheid zegt hij dan ook ronduit dat de gemeente Veere cor rupt is, dat de rechtbank daarin mee gaat en dat iedereen iedereen dekt. Hij overweegt zelfs de Middelburgse rechter, die zijn zaak behandelde, pu bliekelijk uit te maken voor een schurk. Op die manier hoopt hij dat hij uiteindelijk voor het Europees ge rechtshof gedaagd wordt. Daar ver wacht hij uiteindelijk gelijk te krij gen. Gisteren, voor de zitting van de Raad van State, weigerde De Bos de Veerse beleidsambtenaar W. Boogaard de hand te schudden. Vervolgens beende hij met grote tred de zaal in waarin staatsraad Slump wachtte. Die keek hem aanvankelijk welwillend aan. Als staatsraad ziet Slump bijna dagelijks mensen die zich ten einde raad tot de Raad van State wenden in hun ge vecht tegen ambtelijke regels en bepa lingen. Hij bood De Bos als eerste het woord. Die vond het niet nodig nog maals alles uit de doeken te doen. Hij had immers een dik pak papier naar Den Haag gestuurd waarin alles staat. Toen zijn zaak voor de tweede maal voor de Middelburgse rechtbank dien de vond hij het ook niet nodig om nog een mondelinge toelichting te geven. Volgens hem is zijn standpunt duide lijk verwoord in al zijn geschriften. Boogaard op zijn beurt greep gisteren bij de Raad van State wel de kans nog maals het standpunt van de gemeente Veere naar voren te brengen. Hij pleit te voor een ruime interpretatie en ci teerde een van de artikelen van het ge meentelijk bestemmingsplan waarin staat dat 'één van de zijgevels in de erf- scheiding mag worden gebouwd'. De staatsraad wilde vervolgens van De Bos weten wat hij van het woordje 'mag' moest denken. De inwoner van Vrouwenpolder wachtte het einde van de vraag niet eens af en gaf direct te verstaan dat het niet om 'mag' gaat maar om 'de'. Hij noemde het bewuste artikel volstrekt overbodig en wees naar zijn bewijsvoering, waaruit blijkt dat er niet gebouwd mag wor den tegen zijn erf af scheiding aan. Slump wilde gisteren van De Bos ook nog weten of hij ook nog een uit spraak moet doen over het optreden van de Middelburgse rechtbank. „U heeft nogal een tirade tegen die recht bank." De Bos greep die gelegenheid aan om zijn grieven tegen de recht bank nog eens te spuien. „Ik vind het zeer schandalig dat ik geen antwoord krijg van die rechtbank op een vraag van mij." Tot slot liet hij echter weten dat hij op dit moment niet zit te wach ten op een uitspraak over de recht bank. Straatsburg Welgeteld zeventien minuten na aan vang van de zitting viel er niets meer te vertellen en sloot Slump de bijeen komst. De Bos beende naar buiten en hoopt dat hem over zes weken recht wordt gedaan. Gebeurt dat niet, dan gaat hij gewoon door en probeert hij de zaak van de verbouwde bergruimte in Vrouwenpolder op de agenda van het Europees Hof in Straatsburg te krijgen. „Want ik heb gelijk. Tot nu toe heeft niemand het tegendeel kun nen bewijzen." GOES - De kans dat er een doorgaande busverbinding komt tussen Goes en Gent is klein. Dat blijkt uit een nota van de provincie. Het initiatief voor een dergelijke lijn is er al lang, maar bleek nooit haalbaar. Afgesproken werd dat het plan opnieuw zou worden bekeken na de opening van de Westerscheldetunnel, maar er zijn nog steeds veel haken en ogen. Zo zijn er grote verschillen tussen de reizi gerstarieven in Nederland en Vlaanderen en zijn de ex ploitatiekosten hoog, terwijl het Rijk steeds minder geld voor openbaar vervoer beschikbaar stelt. Een subsidie in het kader van de Euregio Scheldemond zit er de komende jaren ook niet in. Gedeputeerde Staten zijn dus negatief, maar stellen dat ze de problematiek rondom de grensover schrijdende buslijnen bij het opstellen van een nieuw be leidsplan voor het openbaar vervoer nog eens zullen bekij ken. Reizigers die van van Goes naar Gent reizen met de bus doen daar momenteel twee uur en twintig minuten over, omdat ze twee keer moeten overstappen. ZIERIKZEE - Drie van de vijf gedaagden die gistermid dag daadwerkelijk naar de zitting van de kantonrechter in Zierikzee kwamen, hadden voor de tweede keer een for se snelheidsovertreding begaan. Alle drie hadden zij, op verschillende wegen op Schouwen-Duiveland, ruim der tig kilometer te hard gereden. Zij kwamen er dan ook niet vanaf met een kleine boete maar moesten elk een bedrag tussen de 238 en 274 euro betalen. Bovendien werden zij veroordeeld tot een voorwaardelijke intrekking van hun rijbewijs van tenminste vier maanden. De moeder van een vierde gedaagde ging onverrichterzake terug naar huis met een boete van vijftig euro voor haar zoon voor balda digheid. De rechter vond het verweer, er waren excuses aangeboden, onvoldoende. De vijfde gedaagde kreeg voor een ingewikkelde verzekeringskwestie wel de schuld maar geen straf opgelegd. MIDDELBURG - Automobilisten die Zeeland binnenrij den, worden binnenkort met een bord welkom geheten. De borden, met een veiwijzing naar de website Welkom in Zeeland, komen bij de vijf belangrijkste invalswegen te staan. Gedeputeerde Staten zijn daar gisteren mee ak koord gegaan. De kosten, ruim tienduizend euro, worden ten laste gebracht van de campagne Welkom in Zeeland. HULST - De invoering van een tarievendifferentiatie voor de onroerendezaakbelasting (ozb) in Hulst, die met ingang van volgend jaar van kracht moet zijn, pakt gunsti ger uit voor de bedrijven dan voor particuliere woningbe zitters. De woningen in Hulst stegen de voorbije jaren fors in prijs. De gemiddelde waardestijging kwam bij de laatste taxatie voor de ozb uit op 59 procent, voor be drijfspandengemiddeld op 29 procent. Hulst wou de loka le belasting met enkele procenten verhogen, maar komt daar op aandringen van de commissie middelen ietwat op terug. De nieuwe gedifferentieerde voorstellen leveren ei genaren en gebruikers van woningen gemiddeld een voor deel van vijf eurocent per 2268 euro waardebezit op. Bij bedrijven is het voordeeltje per waarde-eenheid het tien voudige. Afrikaanse zangeres in Porgy Bess door Raymond de Frel TERNEUZEN - De Zuid-Afrikaanse jazz-zan- geres Tutu Puoane treedt zaterdag samen met het Ewout Pierreux Trio op in Porgy Bess in Terneuzen. Zij doet dat op uitnodiging van de stichting Porgy Jazz. De 25-jarige Tutu Puoane werd geboren in Pretoria, waar zij opgroei de in een muzikale familie. Haar grootvader was klas siek pianist en haar moe der was een zangeres met een passie voor jazz. Puoane volgde aanvanke lijk dezelfde weg als haar grootvader, maar haar pia nolerares gaf haar al snel het dringende advies om verder te gaan als zange- res. Tijdens haar studie ont- Dioette Puoane Jack van Poll, die toen in Kaapstad woonde. Van Poll nam haar in 2001 samen met Chantal Willie mee naar Nederland, om onder ande re op te treden op het Schel de Jazz Festival in Terneu zen. Puoane richt zich op jazz 1 re zijn meest pure vorm, waarbij ze meer praat dan 2ugt- De Zuid-Afrikaanse blinkt uit in het scatten, i waarin ze zich onder scheidt door haar lome ti ming. .PianistEwout Pierreux stu- deerde aan de jazzafdeling van het Lemmensinstituut re Leuven. Nu geeft hij ook zelf les, hoofdzakelijk aan Kunsthumaniora in Ant- 1 werPen. Pierreux speelt Tr rr Jazzisfaction en het Voltage Sextet. Hij jeemt bassist Davide Pe- cca en drummer Her- rean Pardon mee naar Ter- neuzen. Petrocca is van Ita- aanse afkomst, maar woont al jaren in Stuttgart, ^groeide hij uit tot één van de meest gerespec- jazzbassisten in uitsland. Herman Pardon studeerde aan het conserva- num in Rotterdam. Als hij momenteel ac- )11 de Jazzstudio in werpen. Het optreden «Bat om 21.00 uur. Filmtheater Schuttershof brengt vrijdagavond de Britse documentaire 'Peace in one day', waarin Kofi Annan (r) een prominente rol speelt. door Ernst Jan Rozendaal GOES - De voorstelling Met Hart Ziel, die vrijdag te zien is in 't Beest in Goes, gaat over de evolutie van de popmuziek in Nederland. Met hulp van Veroni- ca-presentator Jeroen Kijk in de Vegte raast de achtkoppige Band of Glory door de Neder landse popgeschiedenis. Met Hart Ziel is voor iedereen toegankelijk, maar coördinator Rens Schot en muziekprogram- meur Robbert van Hoften van 't Beest hopen vooral op veel scholieren. In het kader van het vak Culturele en Kunstzinnige Vorming (CKV) kunnen zij met een bezoek aan de popmuziek- theatershow studiepunten ver dienen, Het aanbod van toneel, theater en film voor CKV-leerlingen is groot. Muziek is een onderge schoven kindje. „Van scholen krijgen wij vaak verzoeken of we iets willen doen in de muzi kale sector", vertelt Schot. „Het is een misverstand te denken dat jongeren vanzelf wel bij het muziekaanbod in theaters en popzalen uitkomen. Als ze de keuze hebben, gaan ze naar de film. Met Hart Ziel is een voorstelling die leerlingen de poppodia binnenhaalt." Met Hart Ziel is in samenwer king met de Vereniging van Ne derlandse Poppodia ontwikkeld bij Hedon in Zwolle. De voor stelling sluit aan op de gelijkna mige televisieserie die vorig jaar door Teleac is uitgezonden. In vogelvlucht komt vijftig jaar Ne derlandse popmuziek voorbij. De Band of Glory speelt onder meer liedjes van de Tielman Brothers, Peter en zijn rockets, Focus, Golden Earring, Herman Brood, Doe Maar, De Dijk, Mar co Borsato en Within Tempta tion. De muzikanten dossen zich uit als de artiesten die ze nadoen. Kijk in de Vegte praat de ver schillende nummers aan elkaar en plaatst ze zodoende in een ka der. Het scenario is geschreven door popjournalist Jan van der Plas. Het grote risico van een educa tieve voorstelling is dat iets wat leuk is op een schoolse manier wordt gebracht. Dat is bij Met Hart Ziel niet het geval, be zweert Schot. „Iedereen kan zijn popkennis komen bijspijke ren. Dat gebeurt niet truttig en niet zwaar op de hand. Met Hart Ziel is duidelijk gemaakt door mensen die weten waar over ze het hebben. De muzikali teit staat voorop. Het geheel wordt wel met een knipoog ge bracht, maar het wordt geen pa rodie." Voor CKV-leerlingen is allerlei lesmateriaal rondom Met Hart Ziel vervaardigd, maar tij dens de voorstelling zal nie mand daarmee worden lastigge vallen. „Dan kan natuurlijk niet", zegt Schot. „Het is en blijft gewoon een Beestcon cert." Theaterconcert: Met Hart Ziel, vrijdag in 't Beest in Goes, aan vang: 21 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het filmthea ter Schuttershof neemt - met in gang van vrijdag - als enige bioscoop in Zeeland deel aan Ci- nemaNet Europe (CNE). Dat is een digitaal filmnetwerk van honderdtachtig filmtheaters in negen Europese landen. Volgens directeur Maaike Ritsema van Cinema Middelburg betekent het een verrijking van het Zeeuwse filmaanbod. CNE is voortgekomen uit het project DocuZone dat er vooral naar streefde documentaires in de bioscopen vertoond te krij gen. Via DocuZone was het mo gelijk projectoren te huren en zo doende documentaires die op dvd zijn uitgebracht in bioscoop zalen te vertonen. CNE gaat een grote stap verder. De aangesloten bioscoopzalen beschikken over een kwalitatief hoogstaande projector, een ser ver en een schotelantenne. Niet alleen wordt het daardoor mak kelijker om documentaires, ani matiefilms, beeldexperimenten, kunstenaarsfilms en speelfilms (digitaal) te vertonen, ook be staat de mogelijkheid over grote afstand te communiceren. Zo kan bijvoorbeeld het publiek in Middelburg vragen stellen aan een regisseur in Polen of Mexi co. „Met CNE halen we de we reld naar Zeeland toe", beves tigt Ritsema. „Dit systeem is ide aal voor kleinere bioscopen in uithoeken als Middelburg, om dat de kosten van allerlei activi teiten enorm afnemen, waar door het mogelijk is meer risi co's te nemen in de programme ring. Het biedt ook allerlei moge lijkheden rondom de gewone filmvertoningen. In Kinepolis in Antwerpen zie je bijvoorbeeld dat ze voorafgaand aan de film het Journaal uitzenden, zodat niemand daarvoor hoeft thuis te blijven. Dat soort dingen wordt hier ook mogelijk." A-theaters Het Schuttershoftheater nam tot dusver niet deel aan DocuZo ne, omdat daarbij alleen A-thea ters zijn aangesloten. Aan CNE kunnen ook B-theaters mee doen. Bovendien wordt een voor schot genomen op de toekomst, omdat Cinema Middelburg een plek krijgt in het Middelburgse A-theater. De kosten voor CNE zijn gering. De apparatuur wordt geleased tegen een be drag dat niet in verhouding staat tot de aanschafkosten van de apparatuur. „De voordelen zijn evident", zegt Ritsema. „De komende ja ren zal het aanbod van digitale producties toenemen. Het opne men van een film op 35 millime ter is veel kostbaarder dan het maken van een digitale film. De ze apparatuur geeft digitale op namen haarscherp weer. We zit ten ook niet meer met het pro bleem dat we moeten wachten tot de kopie van een film het he le land is doorgeweest. Vanaf de eerste week dat een film uit is, kunnen we hem vertonen. In een veel betere kwaliteit, want zo'n veelgebruikte kopie zat vol met krassen." Ritsema benadrukt dat het voor lopig vooral gaat om documen taires. Deelname aan CNE bete kent dat elke maand een Europe se doucmentaire wordt ver toond en elke twee maanden een Nederlandse. „De makers van speelfilms wagen zich nog niet aan digitale film, voor documen tairemakers is de lichte en mak kelijk te hanteren apparatuur juist ideaal. De documentaires die wij via dit systeem gaan ver tonen, zouden anders vrijwel ze ker niet in Zeeland te zien zijn." CNE begint vrijdagavond (21 uur) in honderdtachtig Europe se filmtheaters. Allemaal verto nen ze die dag de Britse docu mentaire Peace in one day. Daarin is de vijfjarige reis vast gelegd van filmmaker Jeremy Gilley die bij prominenten over de hele wereld ijvert voor een dag van de vrede. Hij slaagt daarin, want 21 september zal door de Verenigde Naties als zo danig worden uitgeroepen. Rit sema: „Een uiterst actuele film." Zaterdag en zondag volgen in Middelburg nog de documentai res The White DiatJiond (za 20 uur). Bola de Nieve (za 22 uur), My Louis Armstrong Years (zo 15 uur) en I am from nowhere (zo 20 uur). Vrijdag 19 t/m zo 21 november vertoont het Schut tershoftheater - voorafgaand aan de hoofdfilm - ook de ge ruchtmakende film Stripshow 1850 die Paul en Menno de Nooijer hebben gemaakt voor het Zeeuws Museum. „Zonder deze apparatuur hadden we dat in zo'n uitstekende kwaliteit niet kunnen doen", aldus Ritse- In de voorstelling Met Hart en Ziel komt vijftig jaar Nederlandse popmuziek voorbij. De Band of Glory speelt onder meer liedjes van Peter en zijn rockets, Golden Earring, Herman Brood en Marco Borsato. door Raymond de Frel GROEDE - De Hongaars-Roe meense dorpsorkesten Szigony en Palatka doen zaterdag het Zcemvs-Vlaamse dorp Groede aan. Een dag later geven beide gezelschappen acte de présence in Oost-Souburg. De concerten vinden plaats in het kader van 'Hongarije aan zee', het Hongaars cultureel sei zoen dat in het teken staat van de Europese eenwording. Beide orkesten komen uit het Hongaar se taalgebied Transsylvanië en Gyimes in Roemenië. Zij leggen zich toe op eeuwenoude, ontroe rende songs. Zaterdag spelen de orkesten op uitnodiging van Het Vlaemsche Erfgoed in de Lutherse Kerk in Groede. Zondagmiddag doen de muzikanten Razzmatazz in Oost-Souburg aan. Het ensem ble Szigony bestaat uit zes muzi kanten. De hoogbejaarde Janos Zerkula zingt en speelt viool. Hij wordt begeleid door Fülöp Berszan, Judit Abraham en Robert Kerényi. Het danskoppel Zsuzsanna Vargar en Ferenc Sara laat zich leiden door dit viertal. Het concert in Groede begint om 20.00 uur. In Razzmatazz in Oost-Souburg begint het con cert om 15.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17