Niet snel keuze voor Zeeland PZC Nieuwe inkomstenbron voor boeren heet vogelbescherming Deltaraad wordt een onderonsje Provincie treedt niet op tegen verfspatten Flinke uitbreiding kan uienbedrijven meer lucht geven 13 Bedrijven aarzelen over vestiging Themamiddag over Zeeuwse schilders Oorlogsveteranen krijgen eigen café in Vlissingen Fazant ontregelt treinverkeer Provincie volgt zorgplannen Milieuzaken niet in Den Bosch Werkstraf voor huisvredebreuk Overslag Antwerpse haven blijft groeien woensdag 10 november 2004 LnrHenkPostma pRNEUZEN - Veel bedrijven aarzelen zich in Zeeland te vesti gen, Dit vanwege 'beperkte eco nomische verwachtingen'. Ook liet voorlopige negatieve besluit over de Westerschelde Contai ner Terminal speelt mee. Dat meldt de Stichting Economische Promotie en Acquisitie Zeeland (SEPAZ) in het jaarverslag over "2003. ■Niettemin worden af en toe suc cessen geboekt. Dankzij de SE- -pAZ werd bijvoorbeeld Allied Mineral Products naar Tholen ihaald, en vestigde Fabory Cen- re zich in Middelburg. De stich ting speelde ook een belangrijke 'rol bij de komst van het UWV tallcenter naar Goes. Dat meldt het dagelijks provinciebestuur Ineen toelichting op het jaarver- 'slag. Uit het jaarverslag blijkt dat de ..SEPAZ vorig jaar contacten had met bijna vijftig grotere, kleine en zeer kleine bedrijven "die overwogen zich in Zeeland te vestigen, dan wel binnen Zee land te verhuizen. In veel geval len werd van vestiging afgezien, 'dan wel werd de besluitvorming Uitgesteld. In een deel van de ge- 'feilen gold als reden dat het marktgebied niet groot genoeg "was. In andere gevallen lukte i '"het niet een passende bedrijfslo- catie te vinden. i Opvallend tie SEPAZ signaleert daarnaast 'nog enkele 'opvallende zaken', merendeel van de vraag II 'richt zich op de regio, slechts zel- pden op een gemeente. De vraag 15 liit de eigen regio neemt jaar- 'Ijks toe. Een groot deel van de 'vraag richt zich op bedrijfson- roerend goed. Doorstartende !i: bedrijven uit de regio hebben fi jen toenemende behoefte aan r attra facilitaire ondersteuning 15 vanuit een bedrijvencentrum, KAPELLE - De Christelij- ke-Maatschappelijke Vrouwen beweging Passage houdt mor gen vanaf 13 uur een themamid dag Kunst en Cultuur in De Vroone te Kapelle. Joost Bakker vertelt over Zeeuw seschilders. De voormalige zee- loods en kunstverzamelaar open- jde in 1996 een kleine gale- irie-kunsthandel in Middelburg en heeft zich gespecialiseerd in 'de Zeeuwse kunst uit de periode '1900-1960. J. Heuving, leraar ;aan het ROC te Goes, laat de aanwezigen kennismaken met (debeelhouwkunst. maar de markt hiervoor is 'dun'. Volgens de SEPAZ is er een toe nemende behoefte aan waterge bonden (binnenvaart) facilitei ten. De belangstelling vanuit de watersportsector is aanwezig, maar de vestgingsmogelijkhe- den zijn gering. Tenslotte merkt de SEPAZ op dat de procedures rond de mogelijke vestiging van bedrijven tijdrovend zijn. Het draagvlak voor de SEPAZ, dat twee full-time functionaris sen in dienst heeft, brokkelt af. Steeds meer gemeenten zien de zin er niet meer van in aan de SEPAZ mee te betalen. Er wordt nu naar gestreefd de acti viteiten van de stichting organi satorisch onder te brengen bij het havenschap Zeeland Sea ports. Na 2006, zo is de bedoe ling, wordt alleen nog maar voor gemeenten gewerkt wan neer die daartoe een contract af sluiten. door Jelmer Oskam VLISSINGEN - In het Vlis- singse buurthuis Aldegonde is. vanaf komende vrijdag weke lijks een veteranencafé ge opend. Elke vrijdagmiddag" van twee tot zes uur kunnen oorlogsveteranen onder het ge not van een drankje met el kaar in gesprek komen. Het initiatief komt van de Vlissin- ger J. Tetteroo. Tetteroo is zelf oorlogsvete raan en denkt dat er behoefte is aan een dergelijk café. „Veel veteranen zitten nog steeds met bepaalde dingen die door hun hoofd spelen. Natuurlijk zijn er af en toe reünies, maar ik wilde iets organiseren waar veteranen regelmatig naar toe kunnen. Zo krijgen bezoekers echt de mogelijkheid om een band met elkaar op te bou wen. In andere delen van Ne derland zijn er al langer vete- ranencafés en die slaan goed aan." Volgens de oprichter is het café bedoeld voor iedere oorlogsveteraan die wil ko men. „Het is bedoeld voor vete ranen van alle mogelijke oorlo gen en vredesmissies. Marine, landmacht, luchtmacht, mare chaussee, iedereen is wel kom." Tetteroo geeft het café' even de tijd voordat het goed bezocht zal worden. „Komende vrijdag zal het nog geen storm lopen, maar dat is logisch. Dan is het de eerste keer. Er moet eerst een beetje ruchtbaarheid aan gegeven worden. Ik hoop dat de bezoekers elkaar onderling zullen vertellen van het café, zodat er steeds meer mensen komen." Van speciale activitei ten of thema-dagen is nog geen sprake, vertelt Tetteroo. „Bezoekers kunnen gewoon on der het genot van een drankje met elkaar praten of een spelle tje kaart spelen. Mocht het al lemaal een beetje op gang ko men, dan kijken we of er ook nog behoefte aan iets anders Op de voorgrond het grote parkeerterrein van Cobelfret, op de achtergrond buurman Scheldepoort. foto Willem Mieras door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De provincie neemt geen maatregelen tegen reparatiewerf Schelde poort in Vlissingen. De advocaat van het naastgelegen autotransportbedrijf Co belfret had daarom gevraagd, omdat verf- spetters op nieuwe auto's terecht zijn ge komen. Cobelfret en reparatiewerf Scheldepoort (onderdeel van de Koninklijke Schelde Groep) zijn in een juridisch gevecht ge wikkeld over verfspetters op meer dan vijfduizend nieuwe auto's. Cobelfret, die auto's (met name van het merk Ford) transporteert vanuit de haven van Vlis singen, verdenkt buurman Scheldepoort te hebben gemorst bij schilderwerkzaam heden aan schepen. De verf zou op de au to's zijn gewaaid. Beide partijen troffen elkaar op 26 okto ber voor de rechtbank in Middelburg. Tij dens de zitting is afgesproken dat weder zijds informatie zou worden uitgewisseld om zo te proberen het geschil op te los- sen.Tegelijkertijd heeft de advocaat na mens Cobelfret de provincie Zeeland ge vraagd tegen Scheldepoort op te treden in het kader van de milieuvergunning. Gedeputeerde Staten wijzen dat verzoek af. Ze zien, schrijven ze aan Provinciale Staten, de ernst van de zaak in en zeggen 'gedegen onderzoek' te hebben gedaan. Dat binnen de mogelijkheden die de pro vincie heeft. Want ze kan alleen oordelen of Scheldepoort zich heeft gehouden aan hetgeen staat vermeld in de door de pro vincie afgegeven milieuvergunning. Opheldering Het dagelijks provinciebestuur stelt dat ze Scheldepoort opheldering over de zaak heeft gevraagd. Schriftelijke stuk ken zijn vertrouwelijk aan GS ter be schikking gesteld. Die heeft de provincie beoordeeld en de reparatiewerf om een mondelinge toelichting gevraagd. Ook is onderzoek gedaan naar mogelijke plek ken waar vandaan de verfspatten zouden kunnen zijn overgewaaid. Daarbij is reke ning gehouden met de weersomstandighe den in de periode 1 augustus tot en met 8 september. Dat is de periode waarin Co belfret heeft aangegeven dat er schade aan auto's is ontstaan. Op basis van het onderzoek stelt de provincie dat ze niet heeft kunnen vaststellen dat de schade is veroorzaakt doordat verf van de scheeps werf is overgewaaid. Ook heeft de provin cie geen overtreding kunnen vaststellen van de milieuvergunning. Daarom ziet ze geen aanleiding Scheldepoort op basis van de milieuvergunning aan te pakken. door Rolf Bosboom KRUININGEN - Uienverwer- kende bedrijven in de gemeen te iteimerswaal zouden de mo gelijkheid moeten krijgen om, eenmalig, flink uit te breiden. De huidige planologische re gelgeving laat hooguit twin tig procent extra toe. Een ver ruiming daarvan, met maxi maal vijftig procent, zou de sector meer lucht kunnen ge ven. Dat blijkt uit een onderzoek dat Price Waterhouse Coo pers en BRO Adviseurs samen met brancheorganisatie Frugi- venta, de provincie en de ge meente hebben uitgevoerd. Aanleiding zijn de aanhou dende signalen van de uien- verwerkende bedrijven dat ze m de knel komen doordat ze onvoldoende mogelijkheden tot uitbreiding hebben. Niet haalbaar In het onderzoek zijn tien be- ]ven in de gemeente Rei- merswaal nader bekeken. Ze ven daarvan lieten weten uit- ö"»vcuöcu van meer jan twintig procent te heb- on; in één geval, ging het zelfs om 188 procent. Uit het japport blijkt dat er met de 1nv venterreinen Nishoek n ^ningen en Smokkel- hoek in Biezelinge, voldoende ruimte is om aan de ruimte nood te voldoen. Analyses van de financiële positie van de betrokken bedrijven laten zien dat volledige bedrijfsver- plaatsing voor hen niet haal baar is. Of voldoende andere geldbronnen kunnen worden aangeboord, is nog de vraag. De werkgroep die zich gebo gen heeft over de problema tiek vindt dat per bedrijf moet worden bepaald hoeveel uitbreidingsmogelijkheid zou moeten worden toegestaan, met een uiterste van vijftig procent. De uitbreiding is in elk geval eenmalig en moet aan strikte voorwaarden zijn gebonden. Precedent De werkgroep is zich er ook van bewust dat als de uiensec- tor meer ruimte zou krijgen, dat dat kan leiden tot 'prece dentwerking'. Bekend is dat ook andere niet-agrarische be drijven in het buitengebied graag een verruiming van hun bebouwingsmogelijkhe den zouden zien. Het provinciebestuur wil de aanbevelingen van de werk groep betrekken bij de opstel ling van het nieuwe Omge vingsplan, dat de opvolger wordt van het huidige Streek plan. door Ben Jansen BERGEN OP ZOOM - Vogelbe scherming kan voor boeren een interessante neventak in hun be drijfsvoering zijn. Er is geld be schikbaar voor een zodanig be heer van landbouwpercelen dat vogels zich er op hun gemak voe len. Volgens minister C. Veer man (Landbouw) kan een mede op vogels gerichte manier van boeren vooral voor jonge boeren een uitdaging zijn. Betrekken van de landbouw bij de bescherming van vogels is een van de aanbevelingen uit de conferentie over 25 jaar Vogel richtlijn die de Europese Unie gisteren en eergisteren in Ber gen op Zoom heeft gehouden. De EU wil ook dat het netwerk van speciale beschermingszones voor vogels (vogelrichtlij ngebie- den) volgend jaar wordt vol tooid en in 2008 uitgebreid naar open. Veerman zei niet te ver wachten dat dit laatste de visse rij mogelijkheden op zee be perkt. De vergelijking met de Waddenzee, waar de kokkelvis serij is stilgelegd, gaat naar zijn idee niet op. Veerman en C. Day, direc teur-generaal milieu van de EU, stelden tevreden vast dat sinds de invoering veel is gebeurd. De vogelriehtlijngebieden in de lid staten beslaan inmiddels ruim 356.600 vierkante kilometer (bijna tien keer de oppervlakte van Nederland; 8 procent van VLAKE - Een aanrijding met een fazant vlakbij het sta tion Kruiningen/Yerseke zorgde gisterochtend voor ruim drie kwartier vertraging. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwe gen werd in eerste instantie gedacht dat er een man was aangereden. Hij was gezien langs het spoor bij de Vlake- brug. Waarom hij daar liep is onbekend. Bij nader inzien bleek dat niet de man maar een fazant te zijn aangereden. Verder raakte niemand gewond. MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten moeten de voortgang van hun regionale spreidingsplannen zorgwo- ningen jaarlijks bijhouden. Die opdracht geeft de provin cie Zeeland hen. De plannen moeten jaarlijks worden aan gepast aan de geldende situatie. Scoop staat de gemeen ten daarin bij Er zijn drie spreidingsplannen zorgwoningen in Zeeland. Daarin hebben de gemeenten uit de Oosterscheideregio, Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren hun ambities en intita- tieven deze zomer samengebracht voor nieuwe woningen waarin zorg geleverd kan worden. Doel is in de toekomst voldoende zelfstandige woongele- genheden met voorzieningen te hebben voor het groeien de aantal ouderen. MIDDELBURG - Zeeuwse milieuzaken moeten in de toe komst in Rotterdam en niet door de rechtbank in Den Bosch worden behandeld, vindt het college van Gedepu teerde Staten. Bij de reorganisatie van het Openbaar Min- sterie ligt het in de bedoeling de vervolging van milieuza ken onder te brengen bij het landelijk opererend Functio neel Parket te Den Haag, met nevenvestigingen in onder meer Rotterdam en Den Bosch. Het collge wijst op de overeenkomsten tussen Rotterdam en Zeeland: „De lig ging aan de kust, de aanwezigheid van havens, de aard en omvang van de daar gevestigde industriële bedrijvig heid." In de handhavingspraktijk zijn de relaties met de regio Rotterdam veel sterker dan met Noord-Brabant en Lim burg, aldus GS. Tot slot wijst het ook op een praktische overweging; vanuit Zeeland is Rotterdam veel sneller te bereiken dan Den Bosch. MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Tholen realiseerde zich gisteren in Middelburg dat zijn actie fout was geweest. De man werd voor huisvredebreuk en het be kladden van muren door politierechter M. Meeuwisse con form de eis veroordeeld tot dertig uur werkstraf. De aan leiding tot zijn daad was dat hij wegens een forse huurachterstand zijn woning werd uitgezet. Hoewel de sloten van de buitendeuren waren veranderd, zag de man op 28 augustus vorig jaar in Tholen vlak na de ontruiming kans om de deur te forceren en de woning bin nen te gaan. „Ik wilde mijn kat, die nog opgesloten zat, be vrijden", vertelde hij op zitting. Later had hij zich afge reageerd door graffiti op de muren van het appartemen tencomplex te spuiten. Hij toonde zich bereid de schade van 813 euro aan de wo ningcorporatie te vergoeden. Met de slechtvalk gaat het weer wat beter. foto Ruben Oreel de oppervlakte van de EU). In deze speciale beschermingzones gelden strenge eisen. Daardoor zijn zogenoemde wetlands en an dere voor vogels belangrijke ge bieden gespaard gebleven. Dit wil nog niet zeggen dat het goed gaat met de vogelstand. Van de 524 soorten die de over koepelende vogelbeschermings organisatie Birdlife in de gaten houdt, is dit jaar van 43 procent de beschermingsstatus als on gunstig beoordeeld. In 1994 was dat 38 procent. Vooral weide en trekvogels baren zorgen. Zelfs de huismus en de spreeuw zijn op de lijst van bedreigde vo gelsoorten beland. Er zijn ook successen te melden. De slecht valk is een voorbeeld van een vo gel die er dankzij beschermings maatregelen weer enigszins bo venop begint te komen. Signaalfunctie Day onderstreepte het belang van bescherming van vogels. Ze hebben een signaalfunctie: als er iets mis is met de vogelstand, dan'is er iets mis met het milieu. Ook Veerman erkende dat. Aan de conferentie namen 150 afgevaardigden deel van de 25 lidstaten, drie kandidaatlidsta ten, Turkije, de EU en organisa- toes op het gebied van vogelbe scherming, milieu en bedrijfsle ven. De conferentie heeft een tien-puntenplan opgeleverd. Dat voorziet, naast versterking van de rol van de landbouw bij de vogelbescherming en uitbrei ding van de speciale bescher mingszones, onder meer in af stemming van de Vogelrichtlijn met andere Europese beleidster reinen, meer onderzoek en meer voorlichting. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De nieuwe Deltaraad, die eind deze maand feestelijk van start gaat, wordt een bestuurlijk-ambtelijk onder onsje. De vergaderingen van de club vinden achter gesloten deu ren plaats. Nochtans wil de raad 'functione ren als communicatie- en infor matiekanaal voor een breed pu bliek', Dit blijkt uit het zoge noemde Deltamemorandum, waarin taak en werkwijze van de Deltaraad worden geregeld. In het nieuwe overlegorgaan ko men bestuurders van de provin cies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant te zitten, samen met ambtenaren van de ministe ries van Verkeer en Waterstaat (V en W) en Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). Zee land levert in de persoon van ge deputeerde M. Kramer (PvdA, natuur en water) de eerste voor zitter. De oprichting van de Deltaraad vloeit voort uit de toekomstvisie voor de deltawateren. Daarin staan aanbevelingen voor acties om de zieke wateren (gevolg van het deltaplan) weer gezond te maken, met als uitgangspunt: herstel van de getij-invloed. De raad moet bevorderen dat er ook werkelijk wat gedaan wordt aan sanering. De nadruk ligt, aldus het memo randum, op 'afstemming en coör dinatie' tussen de provincies en de departementen. Het is niet de bedoeling een 'extra besluitvor mingslaag' tussen de vele al be staande overlegvormen te from melen. Wel is het mogelijk dat de Deltaraad gezamenlijke pro jecten oppakt. Onder de raad komt een advies groep. Die is, geheel volgens de traditie van het poldermodel, no dig voor inbreng van kennis, dis cussie en het vergai'en van 'draagvlak'. In de groep zitten gemeenten, waterschappen en belangenorganisaties uit de drie provincies Onder leiding van een onafhankelijk voorzitter moeten negentien adviseurs aan de slag. Dan is er ook nog sprake van een ambtelijk overleg, dat de bij eenkomsten van de Deltaraad voorbereidt: het Deltateam. Dit team bestaat uit ambtenaren van de partijen die de raad vor men, aangevuld met twee verte genwoordigers van gemeenten en waterschappen, en een com municatie-adviseur. Tot de onderwerpen die de Del taraad aangaan horen in elk ge val: een studie naar de zoetwa tervoorziening in de delta, het in beeld brengen van de voorde len die herstel van het getij ople vert, inpassing van de rijksnota Ruimte in de plannen voor de deltawateren. De Deltaraad wordt 26 novem ber te Willemstad officieel geïn stalleerd. door Conny van Gremberghe ANTWERPEN - De haven van Antwerpen blijft, voor zover het trafieken betreft, groeien. De voorbije negen maanden werd in de haven bijna 113,5 miljoen ton overgeslagen: een stijging van zeven procent ten opzichte van dezelfde periode in 2003. De sterkste stijging kende het container- en roro-verkeer. Bei de sectoren boekten een stijging van bijna 13 procent. Ook wer den er veel meer auto's, trailers en trucks in Antwerpen overge slagen 9,2 procent). De groei is vooral toe te schrijven aan een intensivering van de short- sea-export naar het Verenigd Koninkrijk en Spanje. De over slag van conventioneel stuk goed, vooral staalproducten, steeg met vijf procent. Voorts is het opmerkelijk dat Antwerpen haar positie van kolenhaven sterk heeft uitgebouwd. De ko- lenaanvoer steeg met 31 procent tot 7,1 miljoen ton. De sluiting van enkele Europese kolenmij nen is hiervan de oorzaak. Ant werpen boekte alleen een terug gang van 1,3 procent in het vloei baar massagoed, de olieproduc ten. Opvallend is dat het aantal zeeschepen daalde met 1,2 pro cent tot 11.603 schepen. Het ge middeld tonnage steeg evenwel met bijna zes procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13