Werkzoekenden snel aan de slag PZC PZC Blije moeder waarschuwt tegen drugs TOYOTA BUSINESS NEWS! Sinds de bevrijding nooit meer peeën en juun gegeten Werf gevonden voor reparatie Mohawk II 11 Middelburg wil voorkomen dat mensen niets doen agenda LaBan Vrouw bestraft voor klap met glas Begrip van rechter voor Tholenar Maand cel voor geweld in relatie Politie bekeurt 124 hardrijders Toezichthouders staken controles politiekeurmerk bespaart u tot 60% woensdag 10 november 2004 Ah van der Sluis HDDELBURG - Middelburg >aat zich de komende jaren ac- iever inzetten om uitkeringsge- echtigden aan een baan te hel- ien, Volgend jaar al wil het ge meentebestuur tien zogeheten 'brugbanen' realiseren. Bedrijven kunnen dan iemand es maanden lang gratis in dienst nemen, die werkt met be- loud van uitkering. Werkgevers rerplichten zich wel om na het contract de persoon een vaste baan aan te bieden. In het nieuwe beleidsplan 'Nie mand aan de kant' staat werk centraal. „We willen voorkomen dat mensen wennen aan niets doen", zegt wethouder L. Luit- wieler. De gemeente Middel burg heeft daarbij gekeken naar de gemeente Tilburg. Werd vroe- eir gekeken naar cle scholing an uitkeringsgerechtigden, in het nieuwe beleid staat de vraag van werkgevers naar personeel entraal. Dat vraagt van de ge beente meer om een arbeids- parktbeleid. Middelburg gaat meer aan de slag als ar- leidsbureau. Traject oorbeelden daarvan zijn het zo- eheten 'workfirst'. Daarmee eeftde gemeente dit jaar al een legin gemaakt bij jongeren tus- en de 18 en 23 jaar. Na een ge- prek wordt een plan van aan- lak gemaakt. Dan volgt een tra- STREEKACTIVITEITEN (Advertentie) ESTÊE LAUDER PARFUMERIE- Ticlpunl der wereldmerken M I D D t t I U R O Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel; 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers |j Miriam van den Broek RonMagnée koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 4460 AA goes Tel: <0113)315500 pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet Www-pzc.nl E"mail: web@pzc.nl ject van dertien tot veertien we ken, waarin iemand direct aan de slag wordt gezet bij een werk gever. Wethouder Luitwieler wil dat workfirst-principe in elk geval continueren tot 1 au gustus 2005 voor alle nieuwe jongeren die een uitkering aan vragen. Op basis van het proef project wordt daarna bepaald of het ook zal worden toegepast op mensen boven de 23 jaar oud. De gemeente wil proberen om zoveel mogelijk uitkeringsge rechtigden aan een baan te hel pen. Een middel daarbij is de 'flexjob'. Mensen kunnen dan werkervaring opdoen, zonder prestatiedruk. Na afloop daarvan zouden uitkeringsge rechtigden vrij makkelijk aan werk te helpen moeten zijn. An dere ideeën zijn leer- en werk plekken en zogeheten 'uitzicht- banen'. Die laatste zijn bedoeld voor mensen, die bijvoorbeeld al jarenlang werkloos zijn. Om aan de slag te kunnen gaan met deze nieuwe vormen is het nodig dat eerst de mensen in de oude, ge subsidieerde banen uitstromen naar regulier werk. Nog dit jaar wil de gemeente inventariseren wat de capaciteiten zijn van de mensen die nu nog een ID-baan hebben. Met de werkgevers is wel afgesproken dat zij tot 1 juli 2005 de volledige subsidie ont vangen. Het aantal mensen dat moeilijk of helemaal niet aan een baan is te helpen, is de laatste jaren in Middelburg toegenomen. Het gaat om wat wordt genoemd 'blijvers in de bijstand'. De ge meente wil voor die mensen pro beren te voorkomen dat zij in een sociaal isolement terechtko men. Dat kan bijvoorbeeld door voor hen passend vrijwilligers werk te zoeken. Middelburg wil volgend jaar met tien inwoners die langdurig afhankelijk zijn van een uitkering, meedoen met het mens-mens-mens-project. Dat project is erop gericht op het voorkomen dat mensen in de armoede terechtkomen. De deel nemers worden intensief bege leid om te kijken wat hun kwali teiten en wensen zijn. De gemeenteraad van Middel burg neemt deze maand of in de cember een besluit over 'Nie mand aan de kant'. Dorpscomité Ritthem bijeen UTTHEM - Het dorpscomité litthem nodigt iedereen uit om ip dinsdag 16 november een penbare vergadering bij te wo- len in het plaatselijke dorps- uis. De vergadering begint om uur. Er zal onder andere andacht besteed worden aan iet sociaal cultureel plan van litthem, de afronding van het nndmolenpark bij Fort de Ruy- er en de verkeerssituatie in en m Ritthem. AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw i, Agathastraat 1, 14.00 uur: In- Kmatiebijeenkomst over nieuwbouw rouwershof in Domburg; OMBURG - Schuttershof, 19.00 - 0 30uur: Gym vanaf 50 jaar; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum nffioen, 13.30 - 17.00 uur: Inloopmid- ósg voor jongeren met onder meer ta- tvoetbal en darts; SEROOSKERKE - De Zandput, 20.00 Lezing over de aanleg van vijvers; VEERE Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 ur Gym vanaf vijftig jaar; lel Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: ejaardensoos; IISSINGEN - Sporthal Baskensburg, 503uur Power yoga. Bij Simon is de ellende gewoon op het schoolplein begonnen, zonder dat iemand het in de gaten had. Ook zijn medeleerlingen niet. foto Willem Mieras door Mieke van der Jaqt GOES - „Een sluipmoordenaar", noemt Jeanneke het. Ze hadden hem nog net op tijd in de gaten: het monster dat kin deren in de drugs en uit het leven trekt. „Ik heb het jaren niet gezien en met ge weten. Simon, mijn zoon, was ziek en zielig, wilde niet meer leven, vluchtte alle kanten op en ik kon helemaal niks doen. Om veel van wat er gebeurd is, kan ik me wel voor mijn kop slaan, maar voor één ding dank ik de hemel op mijn blote knieën: toen Simon zover was dat hij hulp accepteerde, kreeg hij het ook meteen. Hij kon bij Narconon in Zutphen terecht en inmiddels is hij alweer wie hij was. Narconon is een organisatie zonder winstoogmerk met twee doelstellingen. De eerste geldt voor de korte termijn. Het is mensen van hun drugsverslaving afhelpen, zodat ze, geestelijk en licha melijk gezond, weer een positieve bij drage kunnen leveren aan de maat schappij. Op de lange termijn streeft Narconon naar een drugsvrije samenle ving. Om de ene verslaving niet in te rui len voor een andere, worden bij Narco non geen middelen ingezet als metha don, anti-depressiva of andere psychop- harmaca. Met Simon ging het jaren geleden fout;. Jeanneke zag haar zoon in de proble men raken, zonder te weten wat er de oorzaak van was. „Hij maakte zijn havo niet af, begon over zelfmoord en kon zelfs de eenvoudigste baantjes niet vol houden. Ik miste soms geld uit mijn por temonnee. Een jongen die nooit agres sief was geweest, ging angstaanjagende taal uitslaan. Ik zag wel dat er veel ver driet, onmacht en boosheid was, maar ik kon er zelf niets aan doen. Als hij het bij mij weer verbruid had, ging hij naar zijn vader om na een poosje, als het daar weer misliep, terug te komen." Stemmen „Omdat ik het zelf niet meer wist, zocht ik hulp, maar die kon er alleen komen als hij er zelf om vroeg. Wat we niet wis ten, was dat de problemen - hij hoorde ook stemmen en had andere psychoti sche verschijnselen - door drugs veroor zaakt werden. Het is wettelijk niet mo gelijk om een kind van zeventien tot be handeling te dwingen. Als dat wel had gekund, was ons en zeker Simon een hoop ellende bespaard gebleven." De zoektocht naar hulp en hulpverle ners werd niet minder frustrerend toen Jeanneke eenmaal wist dat drugs haar zoon naar de ondergang trokken. Wachtlijsten en de voorwaarde van wij- willigheid maakten dat ze ook bij de be geleiding geen steun kon vinden. „De situatie was volkomen onhoudbaar en misschien is het dan verstandiger je kind op straat te zetten. Maar dat doe je eenvoudig niet. Gelukkig bleef het al tijd mogelijk van tijd tot tijd, tussen de buien door, te praten. Nog geen halfjaar geleden vroeg hij in zijn wanhoop om hulp. Goddank, nu kon ik wat doen. Ik kwam bij Narconon terecht, die vinden dat iemand die hulp vraagt, het ook a la minute moet krijgen. Hij kon bij Narco non in Zutphen komen en nu is hij al twee maanden clean. Hij krijgt weer lol in zijn leven, hoort geen stemmen meer, verzorgt zich weer en heeft weer sjans. Op scholen gaat hij vertellen hoe stom het is om aan drugs, ook softdrugs, te beginnen. Als je maar een béétje aanleg hebt voor psychische labiliteit, verme nigvuldigt drugsgebruik de kans op een psychose met tien." Simon en andere bewoners van het Nar- conon-huis in Zutphen bezoeken niet alleen scholen in het voortgezet onder wijs. Jeanneke: „Heel vaak begint het al op de basisschool. Daar krijgen kinde ren in de gevoeligste leeftijd al wiet aan geboden." Blij als ze is dat Simon weer een toekomst heeft, heeft Jeanneke be sloten zoveel mogelijk informatie rond te strooien over de risico's van drugs en over Narconon. „Ik vind dat mensen moeten beseffen dat niet alleen kinde ren uit asociale milieus aan de drugs kunnen raken. Dat er mensen zijn die op schoolpleinen laten dealen, ook op de basisschool. Bij Simon is het ook zo begonnen." In mailtjes en brieven probeert Jeanne ke verder de aandacht te vestigen op Narconon. „Er zijn wereldwijd van die huizen als in Zutphen, maar in Neder land is er maar weinig geld voor. Simon zit in een leuk, oud huis met goede, be trokken hulpverleners. Er zijn er alleen veel te weinig. Er is geld nodig om meer plaats te maken voor die honderden jon geren die nog met die ellende rondlopen en vooral voor de organisatie van de voorlichting door ex-verslaafden. Bij Narconon kun je op verschillende ma nieren helpen. Je kunt geld storten. Vrij willige hulp kan ook, met bouwen en klussen, administratie en boekhouding. Ikzelf probeer te lobbyen. Omdat ik weet dat er nog heel veel mensen zijn die meemaken wat wij hebben meege maakt." (Advertentie) Avensis Verso. Vanaf 27.690,-/€499,- p.mnd. Wil je 5, 6 of 7 zitplaatsen? De Avensis Verso heeft geweldig veel ruimte en ziet er fantastisch uit: de ideale MPV voor werk en privé. Nu tijdelijk een portable DVD-speler kado! Meer info: bel gratis 0800 - 0369 of ga naar www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Acte loopt varul I oktober t/m 31 december 20Q4 Mb gerevolteerd nee 1 f>'. 1005 leJiepnp (Toyoti lei re) o bv M operator*! lei*. 43 mnd. en 20000 km pi ent 3TW en IxmAlc' Cectculeerd met /S% no eUm Prii «vl BTW. e«l kotten ri^Uv miktn en wv^derrgtbijdnge. Srindttob vertxuk vmeeit van641/100km(15,4 fan/l) tot 8,912100km(I IJ knVU CO? 173 213 gr/km Mpgngen worbthoufcn Oolr touwmn Pnqu 8V door Ron Maqnée VROUWENPOLDER - De fei ten over de oorlog in Zeeland zijn in het verleden in een einde loze hoeveelheid werken ge boekstaafd. Maar de persoonlij ke herinneringen van mensen die de oorlog aan den lijve on dervonden, bleven tot dusverre vaak onderbelicht. Het nieuwe boek van Tiny Polderman en Jan-Willem Antheunisse brengt daar verandering in. Zeeland had het zwaar te verdu ren tijdens oorlog. Niet alleen in de meidagen van 1940, maar ook ten tijde van de bevrijding in 1944 toen heel Zeeland, met uitzondering van Schou- wen-Duiveland, bevrijd werd. Het einde van de bezetting bete kende allerminst het einde van de ellende. In het boek komt de moeder van schrijfster Tiny Pol derman aan het woord, Nel Pol derman-Geschiere. Ze vertelt dat de oorlogsjaren min of meer geruisloos voorbij gingen. Pas bij de bevrijding braken moeilij ke tijden aan en moest ze door de inundatie huis en haard verla ten en twee jaar op evacuatie adressen doorbrengen. Een aan grijpend, en soms aandoenlijk verhaal. „We kregen daar een maaltje peeën en juun. Maar dat was zo papperig en nat, er zat geen dingetje spek meer in, zo dat ik sindsdien van mijn leven nooit meer peeën en juun gege ten heb." De ontberingen tijdens en na de bevrijding vormden lange tijd een ondergeschikt punt in de ge schiedschrijving. In eerste in stantie overheerste de euforie van de bevrijding. Juist de laat ste jaren is er meer aandacht voor de keerzijde van de bevrij ding, zei journalist Kees Slager van de Stichting Ooggetuigen gisteren bij de presentatie van het boek. En daarom is het nog steeds belangrijk persoonlijke verhalen op te tekenen. Polder man en Antheunisse interview den twintig Zeeuwen. Zij spra ken vrij over wat hen persoon- MIDDELBURG - Een 21-jarige vrouw uit Vlissingen is gisteren in Middelburg voor cafégeweld veroordeeld tot 120 uur werkstraf, waarvan 30 uur voorwaardelijk. Haar 27-jarige vriend uit Vlissingen kreeg voor bedreiging en wapenbezit een boete van 500 euro. De vrouw ging op 5 september tijdens een ruzie in een Vlissingse uitgaansgele genheid een andere vrouw met een glas te lijf. Het slacht offer hield hieraan zeven hechtingen in haar voorhoofd en wondjes aan haar rechteroog over. De aanleiding zou sms-verkeer zijn geweest tussen de vriendin van het slachtoffer en de Vlissingse. Toen ze elkaar tegenkwamen liep het uit de hand. De verdachte zei dat ze werd uitge daagd. Ze draaide zich om en drukte het glas in het ge zicht van de bezoekster. „Het gebeurde in een reflex", zei ze. Ook de moeder van het slachtoffer bemoeide zich er mee en kwam buiten achter haar aan. Daar werd zij be dreigd door de 27-jarige Vlissinger, die zijn vriendin wil de beschermen. Hij had geroepen: „Blijf van de auto af, anders schiet ik je echt kapot." Bij de man werd thuis een luchtdrukpistool gevonden. Officier van justitie J. Zonder van eiste tegen beide verdachten 90 uur taakstraf. De poli tierechter nam het de verdachte kwalijk dat ze geen spijt had betuigd aan het slachtoffer. MIDDELBURG - Een 41-jarige inwoner van Tholen is gis teren in Middelburg voor mishandeling veroordeeld tot veertig uur voorwaardelijke werkstraf. Zowel de politie rechter als de officier van justitie hadden begrip voor de omstandigheden waarin de mishandeling plaats had ge vonden. De man hoorde 18 maart dit jaar bij zijn thuis komst van zijn vrouw dat zij hem verliet voor een ander. Ze had een relatie met een vrouw. „Die wil mij, maar niet jou", had ze gezegd. De verdachte gaf toe haar toen bij de strot te hebben gepakt. Ook had hij haar opgetild. „Maar het was niet de bedoeling haar te mishandelen", verzeker de hij. De officier sprak over een aangrijpend verhaal en de rechter repte over een echtelijk drama. De man en de vrouw zitten midden in een echtscheidingsprocedure, waarbij ook de omgangsregeling voor de drie kinderen van belang is. De vrouw vroeg 250 euro smartengeld, maar die werd niet-ontvankelijk verklaard. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 22-jarige Terneuzenaar voor buitensporig geweld in de relatiesfeer veroordeeld tot een maand cel. De man mishandelde op 27 juli in Ter- neuzen na een avondje stappen zijn vriendin. In de slaap kamer begon de verdachte haar in het gezicht te slaan en te schoppen. Toen ze vluchtte, werd ze aan haar haren te rug naar binnen gesleept. Buiten had de man ook een fiets tegen de auto van de moeder van zijn vriendin gesmeten. Het schadebedrag van 930 euro heeft hij vergoed. De Ter neuzenaar gaf zelf als reden voor het gedat hij de frustra ties over zijn gokschulden afreageerde op zijn vriendin. KAPELLE - Op de N289 bij Kapelle is gisterochtend tus sen 7.30 en 13.00 uur een snelheidcontrole gehouden. De politie bekeurde 124 hardrijders. In totaal werden 934 voertuigen gecontroleerd. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De Noorse scouts van de Mohawk II heb ben een werf gevonden waar ze hun gehavende zeilschip kun nen repareren. De helling in de buurt van Oslo is gespeciali seerd in de reparatie van oude schepen als de Mohawk II. Naar verwachting wordt binnen enkele weken het schip naar Noorwegen getransporteerd. Voor het vervoer van het schip is een zogeheten crib aange schaft waarmee het vaartuig vei lig naar Noorwegen kan worden vervoerd. Volgens het Vlissingse gemeente raadslid N. Peters zijn gesprek ken met een Noorse transpor teur bijna afgerond. Met een schip van deze onderneming vaart de Mohawk II naar Oslo te rug. Vervolgens gaan de scouts samen met personeel van de werf het schip herstellen. Inmiddels lopen de inzamelings acties voor bekostiging van ver voer en reparatie van het geha vende schip ten einde. Zaterdag houden de Lions club Vlissingen een bridgedrive waarbij het grootste deel van de opbrengst - een bedrag van 2000 euro - naar herstel en repatriëring van het schip gaat. De cheque wordt za terdagmiddag aan N. Peters overhandigd. Met de opbreng sten van eerdere inzamelingen loopt het totaalbedrag op tot zo'n 6000 euro. Boulevard De Mohawk II bevindt zich in middels bijna vier maanden bij Scheldepoort in Vlissin- gen-Oost. Het Noorse schip zonk in de nacht van 18 op 19 juli voor de boulevard van Vlis singen, na een aanvaring met de Arnemuidse vissersboot ARM 20. Dit schip had geringe scha de, maar de Mohawk II zonk bin nen enkele minuten. De twintig opvarenden konden allemaal worden gered. lijk overkwam. Toch merkte Pol derman dat zestig jaar na dato nog steeds taboes leven. Zo kon ze het verhaal van een vrouw die hopeloos verliefd werd op een Duitse soldaat en met hem kinderen kreeg, nog steeds niet in het boek opnemen. De vrouw had er geen moeite mee. Haar kinderen wilden echter onder geen beding dat de ware histo rie naar buiten kwam. En zo ont breekt deze geschiedenis in het boek. Neemt niet weg dat er met het werk van Polderman en Antheunisse twintig aangrijpen de, interessante en leuke getuige nissen voor het nageslacht be waard zijn. Leuk detail is dat bij het boek een cd hoort met fragmenten van de geïnterview den. Bevrijd, maar... Zeeuwen over de keerzijde van de bevrijding, door Tiny Polderman en Jan-Willem Antheunisse, uitge verij Den Boer/De Ruiter, prijs 17,50 euro. Verkrijgbaar in de Zeeuwse boekhandels. door Ron Maqnée VLISSINGEN - De stadstoe- zichthouders verrichten geen controles meer in het kader van het Politiekeurmerk Veilig Wo nen. De Stichting Stadstoezicht Vlis- singen-Middelburg is niet meer in staat de keuringen te verrich ten vanwege de reorganisatie van de stichting. Een deel van de toezichthouders krijgt een nieuwe baan als bijzonder op sporingsambtenaar bij de ge meente. Voor een ander deel van de toe zichthouders gaat een reïntegra- tiebedrijf op zoek naar ander werk. overhandigden honderden certi ficaten. Sinds 1 november worden geen nieuwe aanvragen tot het keu ren van huizen meer in behande ling genomen. Omdat de politie geen tijd heeft om de keuringen te verrichten, zullen voortaan bedrijven die zich gespeciali seerd hebben in inbraakpreven tie, de controles verrichten. Bij de Stichting Stadstoezicht Vli- singen-Middelburg is een lijst met deze bedrijven beschikbaar. (Advertentie) Verlichting Vijf jaar lang vervulden mede werkers van de stichting de rol van keurmeester voor het Po litiekeurmerk Veilig Wonen. Vier medewerkers waren belast met het bekijken van de wonin gen op onder meer inbraakpre ventiemiddelen, hang- en sluit werk en verlichting. In totaal controleerden zij duizenden wo ningen, deelden adviezen uit en Indien u geïnvesteerd heeft in een Dobson warmtepomp op uw gasrekening. Voor informatie: www.aeowarmte.nl tel. 06-22052598

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11