PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ederland wil keiharde aanpak i 1 Bom vernielt voorkant school Eindhoven Troepen VS en Irak vallen Fallujah aan 1 r i strijd tegen terreur vindt bevolking wetten niet langer heilig lans Hillen wil rijftigers zelf aten sparen rinsessen in öienst van VN Inferno in raffinaderij Wilders voorlopig niet in Kamer Geruzie rond Arafat houdt aan Provincie grijpt niet in bij AZZ Eerbetoon aan Knetemann Ook België treedt op tegen extremistische moslims mm Zon fa] veel zon en tot vanavond droog. Zwakke tot matige oostelijke wind en vrij koud met maxima rond 6 graden. 46e jaargang no. 265 nsdag 9 november 2004 snummer 1,25 Yumi Yumi Japa-noise in Zierikzee internet: www.pzc.nl jjtinnze redactie binnenland |EN HAAG - Na de moord Theo van Gogh vindt de Nederlandse bevolking alle jddelen geoorloofd om ösliraextremisten aan te ikken. Nederlanders ge in daanoor zonder mor- inhun privacy op. [overheid mag hierbij eigen eiten overtreden. Veertig pro nt hoopt dat moslims zich niet eer thuis voelen in Nederland, jaan Hirsi Ali moet haar toon jênover moslims niet matigen, !dt een meerderheid (56 pro- blijkt uit een enquête van lerzoeksbureau Motivaction opdracht van de GPD, waar- ook de PZC is aangesloten, n het representatieve onder- ek deden 1857 mensen tussen ien 80 jaar mee. )evlam is in de pan geslagen", idudeert directeur Frits angenberg van Motivaction. jen hoop gevoelens die voor- en onder de oppervlakte za- ikomen nu naar boven." lit de antwoorden rijst het eldop van een enorme verhar en polarisatie. De onder den verwachten meer on- jheid op straat. Negentig ocent denkt dat mensen min- r verdraagzaam zullen wor- Een bijna even groot per- ptage verwacht dat mensen va- voor eigen rechter zullen «pelen. fe tachtig procent van de he rig hoopt dat de moord tot een harder integratiebeleid zal leiden. De woede richt zich vrijwel uit sluitend op moslims. Bijna der tig procent van de Nederlanders houdt de gehele moslimgemeen schap verantwoordelijk voor de gruweldaad. De Nederlander denkt dat onge veer een op de drie moslims de moord op Van Gogh gerecht vaardigd vindt. Slechts een klein deel van de bevolking (14,5 procent) verwacht dat mos lims en autochtonen nu nader tot elkaar zullen komen. Een grote minderheid lijkt regel recht op een confrontatie aan te sturen. Een groep van twintig tot dertig procent denkt niet al leen dat de polarisatie toeneemt en mensen minder verdraag zaam worden, maar hoopt dat ook. 23 procent van de onder vraagden hoopt dat mensen va ker het recht in eigen hand ne men. Spangenberg noemt de onrust in de samenleving nu 'concreter' dan na de moord op Pim For- tuyn. „Toen was er wel een 'scheiding', maar menig politi cus draaide zich nog eens om en alles bleef zoals het was. Nu is een grens overschreden." Meer doden De onderzoeker voorspelt meer doden in de komende jaren. „Het is evident dat dat gebeurt. De spanning is zó hoog opgelo pen." De enquête-uitkomsten laten een ongekend harde roep om overheidsingrijpen zien. Onge veer negentig procent van de Ne derlanders pleit voor meer vrij heden voor politie en opspo ringsdiensten, ook als dat ten koste gaat van henzelf. Cameratoezicht, telefoon- en in- temettaps, huiszoekingen en in vallen in kerken en moskeeën zijn volgens de overgrote meer derheid van de bevolking geen enkel probleem. Ruim zestig pro cent vindt dat de overheid eigen wetten mag overtreden in de strijd tegen moslimextremisme. Ruim tweederde van de bevol king vindt dat verdachten van moslimextremisme langer mo gen worden vastgehouden dan wettelijk is toegestaan. „De voorvechters van privacy heb ben de strijd verloren", conclu deert Spangenberg. GPD pagina 4 verbroedering ver weg BEN - Kapitaalkrachtige ftigers moeten zelf geld opzij «tien om zorg op hun oude dag betalen. it zegt Hans Hillen, voorzitter het College van Zorgverze- jingen (CVZ). Hij vindt dat grijze golf nu te veel consu lt en te weinig investeert in ireigen toekomst, e reizen erop los, maar gaan teveel van uit dat de zorgkos- idoor de samenleving worden taald", aldus Hillen. Z adviseert de minister van Iksgezondheid en beheert ovendien de ziekenfonds- en WBZ-gelden. Hillen pleit voor ivoering van een gezondheids- tol waarbij alleen de hoogst fodzakelijke (onverzekerbare) [rg nog door de AWBZ wordt Burgers die meer of xere zorg willen, moeten dat P betalen. „Een klassensys- [mindezorg." De eigen beta len zijn nodig om de gezond- adszorg betaalbaar te houden, ndt Hillen. Minister Hooger- Rt waarschuwt al langere tijd tols hij niet ingrijpt het sys- zichzelf opblaast en er uit- tedelijk voor niemand meer zorg is. ®len wil daarom dat in de sa- bnleving een discussie los- over de inrichting van de De beslissingen worden "'gons hem te veel overgelaten ""depolitiek. GPD tN HAAG - Prinses Maxima EJ«de Verenigde Naties aan- jteldals adviseur. t komende jaar gaat de prin- Btafj 'nze^en voor het Inter- onale Jaar van het Micro tot - het geven van kleine le- 1!Laan on<dernemers in kelingslanden. Zij heeft ft ervaring in de bank ed - in New York werkte ze e Deutsche Bank - en ook |if,van to economie. Haar ?sche 'collega' prinses ïfa 'S ^00r voor friu 4 §evraagd om we- I jT1]d °P te treden als 'ambas- rirnrr J-3n microfinancie- 2'"Maxima heeft deuitnodi- «maGPDn8enomen"'aldus Omwonenden staan bij de islamitische school aan de Frankrijkstraat in Eindhoven. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Het onderzoek naar de bomaanslag gisteren op de islamitische school Tarieq Ib- noe Ziyad in Eindhoven heeft nog geen resultaat opgeleverd. Het onderzoeksteam heeft nog geen specifieke verdachten op het oog. Officier van justitie C. van der Voort wilde niet zeg gen of de verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist. Bij de school aan de Frankrijk- straat was rond drie uur in de ochtend een enorme explosie, waardoor de ingang van de school werd vernield. Niemand raakte gewond. Premier Balkenende veroordeel de de aanslag. Hij riep iedereen op om met elkaar de spiraal van het geweld van de afgelopen da gen terug te dringen, en tegelij kertijd begrip op te brengen voor eikaars standpunten. Het afgelopen weekeinde waren moskeeën in Groningen, IJssel- stein, Huizen, Breda en Rotter dam doelwit van aanslagen. Het kabinet heeft gemeenten ge vraagd om na de moord op ci neast Theo van Gogh zeer alert te zijn op incidenten bij islamiti sche gebedshuizen. Volgens de Eindhovense burge meester A. Sakkers is het nog volstrekt onduidelijk of de aan slag op de islamschool een inci dent is, of dat er veel meer ach ter steekt. Het onderzoeksteam houdt zich bezig met de opspo ring van de dader(s) en maakt ook een dreigingsanalyse voor de komende dagen. Sakkers ziet wel een verband tussen de explo sie en de moord op Van Gogh. Sindsdien is in Eindhoven spra ke van verscherpt toezicht op is lamitische gebouwen in de stad. Na de aanslag bewaakt de poli tie in Eindhoven inmiddels zes islamitische objecten, waaron der enkele moskeeën. J. van der Looy, de directeur van de school, is zeer verontrust door de aanslag. „Dit is te gek voor woorden. Wij zijn op school helemaal niet met poli tiek bezig." Wanneer de school weer opengaat, is niet duidelijk. Groningen heeft het toezicht op gebouwen van moslimorganisa ties verscherpt na een aanslag met een molotovcocktail op een moskee zaterdag. In Huizen hield de politie drie verdachten (19, 25 en 26 jaar) aan, die brand wilden stichten bij een moskee. Verbijsterd Het Contact Orgaan Moslims is verbijsterd over de aanslagen op moskeeën en islamitische gebou wen en heeft de overheid om per manente bewaking van alle her kenbare islamitische gebouwen en instituten gevraagd. ANP REICHSTETT - Vlammen van zo'n dertig meter door onbekende oorzaak in een van de kra- hoog slaan uit de olieraffinaderij van Shell in kers was uitgebroken onder controle krijgen. Er Reichstett, vlakbij Straatsburg. zijn geen gewonden gemeld. Brandweerlieden konden het vuur dat 's nachts Vincent Kessler/RTR van onze redactie buitenland FALLUJAH - Tien- tot vijftien duizend Amerikaanse en Iraakse troepen zijn gisteravond Fallu jah binnengevallen in een groot offensief om de stad te herove ren op Iraakse verzetsstrijders. Het Amerikaanse leger opende de aanval met een bombarde ment op het treinstation, om de weg vrij te maken voor een op mars naar het centrum. Het vuur werd meteen door de strij ders beantwoord. De Iraakse premier Ayad Allawi zei vastberaden te zijn de stad 'te zuiveren van terroristen'. Hij gaf vanuit Bagdad het groene licht voor het grote offensief, operatie 'Phantom Fury', tegen de rebellen in Fallujah. Naar schatting zitten er zo'n drieduizend strijders in Fallu jah. Eerder gisteren bracht Alla wi een bezoek aan de Ameri kaanse en Iraakse troepen die snel oprukten naar de stad. Generaal George Casey ver klaarde dat enkele strijders de stad al hadden verlaten voordat het offensief begon. Hij zei niet Kleine dingen jj O maken het landschap leuk Het debat over de moord op Van Gogh en de bijeenkomsten waar gestemd wordt, woont hij nog bij. Maar voor het overige mijdt Geert Wilders de Tweede Kamer. Hij zit ook ondergedo ken. Reden hiervan is een 'ernstige drei ging' aan zijn adres. O Aan het geruzie rond Arafat komt geen eind. Gisteren ver bood Arafats vrouw Suha een bezoek van een aantal Palestijnse leiders aan haar man. Eerder was er al ruzie over de begrafenis van Arafat. Het provinciebestuur grijpt zelf niet in in het arbeidscon flict bij de stichting Agogische Zorg Zeeland. Wel wil het een onderzoek laten verrichten naar JÊ de kwaliteit van de jeugdzorg in de provincie. Ruim 2000 wielerliefhebbers, prominenten uit de sportwe reld, vrienden en familieleden namen gisteren in het Sport paleis van Alkmaar afscheid van Gerrie Knetemann. Hij overleed vorige week op 53- jarige leeftijd aan een hartstil- "4 stand. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7 en 8; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 12, 13, 14 en 15; Sport: 16 en 17; Buitengebied: 19, 20,21 en 22 door Pascale Thewissen BRUSSEL - Ook België gaat hard optreden tegen extremis tische moslims. Minister van Binnenlandse Za ken, Patrick Dewael, wil radica le imams de toegang tot het land weigeren. Arabische radiozen ders en websites die haatdragen de en antisemitische teksten ver spreiden, wil Dewael opdoeken. De maatregelen staan in een 'verscherpt actieplan' dat deze week door de regering wordt be sproken. Dewael spreekt tegen dat de maatregelen zijn ingegeven door de moord op Van Gogh. Di recte aanleiding voor het ondei'- zoek naar het moslimfundamen talisme vormden volgens hem de aanslagen in Madrid. Toch klinkt na de moord op Van Gogh ook in België steeds luider de roep om een harde aanpak van moslimfundamentalisme. Bart Somers, waarnemend voor zitter van de Vlaamse Liberalen en Democraten pleitte afgelo pen weekend voor strenge maat regelen naar aanleiding van de oorlogsverklaring van de Neder landse regering aan het moslim terrorisme. De nieuwe terroris mewet, die het mogelijk maakt moslimterrorisme zwaar te be straffen, gaat volgens hem niet ver genoeg. Dewael kreeg bijval van de voor zitter van de Vlaamse socialis ten. Steve Stevaert. Hij wil on der meer de soepele naturalisa tiewetgeving - in België de snel-Belg-wet genoemd - aan passen. Wel roept Stevaert op tot voorzichtigheid. „Je kunt niet streng genoeg zijn tegen din gen die ontoelaatbaar zijn, maar met oorlogstaal zet je geen stap pen vooruit. Als heethoofden domme dingen doen, moeten po litici koelbloedig blijven." Ook de Franstalige socialisten leider Elio di Ripo waarschuwt voor overhaaste beslissingen. Zo is hij er niet voor om mensen de Belgische nationaliteit af te nemen. (Advertentie) te weten welke rebellenleiders nog wel in de stad zouden zit ten. De generaal verwacht dat de strijders zich nu terug trekken van hun posities aan de rand van de stad en een grote aanval beramen in het centrum. Volgens Ahmed Ghanim, een zie kenhuisarts in Fallujah zijn gis termiddag al vijftien mensen ge dood en twintig gewond geraakt in de gevechten. In Irak worden op 27 januari verkiezingen gehouden. De Ame rikanen willen Fallujah herove ren vóór deze datum. Ondertussen rijst twijfel of het wel lukt de verkiezingen al in ja nuari te houden. Javier Solana, de buitenlandcoördinator van de Europese Unie, liet gisteren weten daar weinig vertrouwen in te hebben. De Jordaanse terroristenleider Abu Musab al Zarqawi - die banden zou hebben met Al Qae- da en al lange tijd door de Ame rikanen wordt gezocht - zou zich schuilhouden in Fallujah. Al Zarqawi riep gisteren mos lims op de strijd tegen Amerika aan te gaan. GPD/RTR KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de •- Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 (postlbankrekemngnummer PZC bv gaal zorgvuldig om troft u nadere informatie aa 8 "711688 555530 Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestem- mmg voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) O Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,95) per kwartaal met automa tische incasso 58,00). per jaar met automatische incasso 222,50) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 - HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1