Bagdad kondigt noodtoestand af Actie tegen pro-Albanese wet in Macedonië mislukt PZC Zes doden door treinongeluk in Engeland Trein kerntransport rijdt over betoger heen Vlaams Blok haalt scherpe kantjes weg I Glimmerveen Irak beleeft met meer dan zestig doden bloedig weekeinde Europa en Iran eens over kernprogram Akkoord demilitarisering Georgië President Peru kwaad op rechters Boeddhisten gedood in Thailand N-Zeeland in trek bij Amerikanen Veel banen weg in telecom VS Moordzuchtige sfeer rond Brits verbod vossenjacht Veel doden bij ongeluk Egypte Muppets-zegels maandag 8 november 2004 PARUS - Een betoger tegen transporten van kernafval is gis termiddag in Frankrijk om het leven gekomen. Een goederentrein met twaalf containers nucleair materiaal reed in de Elzas over de benen van de 23-jarige demonstrant. De man verloor beide benen en is kort nadien in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overle den. Het slachtoffer maakte deel uit van een kleine groep betogers die op de rails waren gaan zit ten. Eerder op de dag hadden an dere demonstranten de trein al enkele malen tot stoppen ge dwongen. Het drama speelde zich af in een bosrijk gebied, op de plek waar de spoorlijn een bocht maakt. De machinist zou volgens een woordvoerder van de Franse spoorwegen een noodstop heb ben gemaakt toen hij 'ineens' een aantal mensen op de rails zag. Het slachtoffer zou niet op tijd zijn weggesprongen, zo werd gezegd. Een woordvoerder van de actie groep zei dat behalve het dode lijk slachtoffer nog twee andere betogers zwaar gewond raak ten. De trein was op weg naar de op slagplaats voor kernafval in het Duitse Gorleben. In de containers zat afval van het Franse elektriciteitsbedrijf Cogema. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - Na een weekeinde waarin bij aanslagen en gevech ten meer dan zestig mensen zijn gedood, heeft de Iraakse interim regering gisteren in bijna het he le land de noodtoestand afgekon digd. Alleen in het Koerdische noorden geldt die niet. De noodtoestand blijft voorlo pig zestig dagen van kracht, in een poging orde te scheppen voorafgaand aan de eerste vrije verkiezingen die op 27 januari moeten worden gehouden. De Iraakse premier Allawi zei dat zijn regering haar speciale be- voegdheden zal gebruiken 'waar en wanneer dat nodig is'. Hij zei jalles te zullen doen om te zorgen dat het vrije verkiezingen wor- jden' 'zonder intimidatie door jterroristen of door krachten die [proberen het politieke proces in kak te vernietigen'. De noodtoestand geeft de rege ring het recht uitgaansverboden af te kondigen en mensen te ar resteren, overigens wel op voor waarde dat die binnen 24 uur voor een rechter worden ge bracht. Vandaag geeft Allawi een toelichting. De maatregel kwam na en ui terst bloedig weekeinde. Zater dag werden bij aanslagen in Sa- marra en enkele andere steden in de 'soennitische driehoek' ten noorden van de hoofdstad Bag dad in totaal 34 mensen gedood door de veiligheidstroepen. Gewapende strijders bestorm den daarop gisterochtend vroeg enkele politiebureaus in het wes ten van het land. In Haditha werd een post met raketgrana ten beschoten. Toen de agenten zich overgaven werden zestien politiemensen in koelen bloede doodgeschoten door de aanval lers. Daarna trokken zij naar Haqlaniyah waar de politiecom- mandant werd gedood. Daarna werden negen agenten tegen de muur gezet en met vuurwapens geëxecuteerd. In Haditha werden vorige maand 49 ongewapende Iraakse rekruten geëxecuteerd. Die ac tie werd opgeëist door de organi satie van rebellenleider Al Zarqawi, die gisteren verklaar de ook achter de acties van dit weekeinde te zitten. Bolwerk Het geweld vond plaats aan de vooravond van wat een groot of fensief van Amerikaanse eenhe den en het Iraakse leger dreigt te worden tegen opstandige soennitische eenheden in de ste den Fallujah en Ramadi. In deze bolwerken van het verzet tegen de buitenlandse bezetting zitten volgens de Amerikanen veel aan hangers van ex-dictator Sad dam Hoessein. Zij zouden gehol pen worden door buitenlandse militanten. De invloedrijke orga nisatie van moslimgeestelijken zei zaterdag te zullen oproepen tot een boycot van de verkiezin gen als de aanvallen op deze ste den niet ophouden. De Amerikanen en hun Iraakse bondgenoten zijn al dagen bezig met de voorbereidingen voor het offensief. Fallujah is al dagen lang gebombardeerd. Vrijdag werden alle vrouwen, kinderen en ouderen opgeroepen om de stad te verlaten. Vernacht wordt dat Amerikaanse vliegtui gen de komende dagen hun bom bardementen op de stad zullen verhevigen. Ook in Bagdad blijft het onrus tig. Daar werden gisteren drie regeringsfunctionarissen dood geschoten. GPD/RTR j TEHERAN - Iran en de drie grootmachten van de Europese Unie hebben een 'voorlopig ak koord' bereikt over het omstre den nucleaire programma van de islamitische republiek. De on dertekening van de overeen komst wordt binnen enkele da gen verwacht, zo meldde het hoofd van de Iraanse onderhan delingsdelegatie gisteren. Volgens H. Mousavian is tijdens de gesprekken in Parijs, vrijdag en zaterdag, het kader gescha pen waarin de hoofdpunten van de partijen zijn verwerkt. De on derhandelaars uit Iran en Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland namens de EU leggen het resultaat nu voor aan hun ei gen regering. Het is niet bekend ffat de inhoud van de overeen komst is. De EU eiste tot nu toe dat Iran met het verrijken van uranium zou stoppen, omdat die activi teit onderdeel kan zijn van de ontwikkeling van atoomwa- lens. Met name de Verenigde Staten verdenken Iran ervan in het ge heim aan een kernbom te wer- ken. Teheran heeft tot nu toe steeds geweigerd zijn verrij kingsprogramma op te geven en zegt alleen vreedzame doelein den te hebben met zijn nucleai- De locomotief en wagons van de verongelukte trein liggen gekanteld naast de baan. MOSKOU - Rusland en Georgië hebben zaterdag voorlo pige afspraken gemaakt over de demilitarisering van een grensgebied tussen Georgië en de afvallige regio Zuid-Ossetië. Militaire eenheden en illegale groepen moeten het gebied binnen twee weken verlaten. Alleen een officiële vredes macht, bestaande uit militairen uit Rusland, Georgië en Zuid-Ossetië, mag in het gebied blijven. Zuid-Ossetië verklaarde zich tien jaar geleden met steun van Rusland onafhankelijk. Sindsdien verblijven er enke le honderden Russische militairen. Georgië beschuldigt Moskou ervan de separatisten te steunen. ANP/AFP LIMA - De Peruaanse president Toledo heeft zaterdag ge zegd dat hij andere rechters wil in het proces tegen rebel lenleider Guzman. Als reden noemde hij de 'beschamende vertoning' op de openingsdag van het proces, toen Guz man en zijn medeverdachten amok maakten in de rechts zaal. Daarop besloot de rechter het proces te schorsen. Guzman en zijn aanhangers riepen vrijdag in de rechts zaal leuzen waarin zij het communisme en de gewapende strijd verheerlijkten. Toledo verweet de rechters 'een ge brek aan autoriteit'. Guzman (69) is de oprichter van de linkse terreurbeweging Lichtend Pad. ANP/RTR BANGKOK - In de onrustige moslimregio in het zuiden van Thailand zijn opnieuw twee boeddhistische mannen doodgeschoten. Dat gebeurde vlak voor het bezoek van de Thaise premier Thaskin gisteren aan Tak Bai. waar twee weken geleden tientallen moslims om het leven kwamen. Volgens de Thaise politie werd gisteren een 63-jarige win kelier met zes kogels om het leven gebracht in de zuidelij ke provincie Narathiwat. Zaterdagavond werd in dezelf de provincie een bezoeker van een boeddhistische tempel doodgeschoten. ANP/AFP/RTR WELLINGTON - De Nieuw-Zeelandse immigratiedienst wordt, sinds de herverkiezing van George Bush als presi dent van de Verenigde Staten, platgebeld door Amerika nen die willen emigreren. De internetsite van de immigratiedienst wordt normaal gesproken 2500 keer per dag bezocht vanuit de VS. Sinds afgelopen dinsdag is dat gestegen naar gemiddeld 10.300 keer. Ook heeft de dienst sindsdien dagelijks driehonderd aanvragen per post en telefoon binnengekregen. Voor de verkiezingen waren dat er zes tot acht per dag. ANP/AFP SAN ANTONIO - SBC Communications, een van de groot ste telecomaanbieders in de Verenigde Staten, wil tot eind 2005 meer dan tienduizend banen schrappen. Een deel kan worden opgevangen door natuurlijk verloop, maar er zullen ook mensen ontslagen worden. De afgelopen twaalf maanden heeft SBC al zevenduizend banen geschrapt. Bij het bedrijf werken ruim 165.500 mensen. Amerikaanse telefoonmaatschappijen voeren een harde prijzenslag. DP A foto Tim Ockenden/RTR van onze redactie buitenland door Esther Gotink LONDEN - Een treinongeluk in het zuiden van Engeland heeft zaterdagavond aan zes mensen het leven gekost. Zeker honderd reizigers raakten gewond, van wie vijf kritiek. Het ongeluk gebeurde toen de hogesnelheidstrein van Londen naar Plymouth op een overweg in het dorpje Ufton Nervet ten zuidwesten van Reading tegen een auto botste. Zowel de machi nist als de bestuurder van de au to, die stilstond op de overweg, overleden ter plaatse. In de trein zaten driehonderd passa giers. Alle acht treinstellen schoten uit de rails en twee sloegen om en schoven op hun kant door. Hulpdiensten en bewoners wa ren de hele nacht bezig met het bevrijden en verplegen van de reizigers. De spoorwegovergang zou goed hebben gefunctio neerd. Het vermoeden bestaat dat de autobestuurder via de an dere weghelft om de slagboom De spoorwegpolitie is een onder zoek begonnen. Zij weigert te reageren op speculaties dat het een zelfmoordactie van de auto mobilist betrof. Een agent buiten dienst zag het ongeluk gebeuren. Hij zag de au to op de overweg staan, terwijl de slagbomen omlaag kwamen. Hij rende naar een praatpaal maar voordat hij antwoord kreeg, botste de trein op de au- Het EU-trio heeft Iran tot 25 no vember de tijd gegeven om aan W eisen te voldoen. Dan buigt iet Internationaal Atoomener- Agentschap zich over de Gestie. Deze nucleaire 'waak- van de VN kan de zaak doorverwijzen naar de Veilig heidsraad. die sancties kan op alen aan Iran. ANP/RTR/AFP Advertentie Koop ze nti! door Cees van Zweeden SKOPJE - Een poging in Mace donië om een pro-Albanese wet te torpederen, is mislukt. Het re ferendum over de wet was ongel dig omdat minder dan de helft van de kiesgerechtigden giste ren kwam opdagen. Het mislukken van het referen dum was een opluchting voor de Europese Unie en de Verenigde Staten. Als de wet was wegge stemd, dan hadden etnische Al banezen naar verwachting hun gewapende opstand hervat. In een dorp bij de hoofdstad Skop je verschenen gisteren al twee voormalige rebellen op straat, gekleed in camouflagepakken en gewapend met automatische geweren. De nieuwe wet lijkt voldoende om de Albanezen, die in het land een minderheid van twin tig procent vormen, op het vre- despad te houden. Het aantal ge meenten zal van 123 tot 84 wor den verminderd. Daardoor krijgen twee steden, Struga en Kicevo, een Albanese meerderheid en burgemeester. In Skopje groeit de Albanese minderheid tot ruim twintig pro cent van de bevolking, omdat en kele Albanese dorpen bij de stad worden gevoegd. Dat is ge noeg om Skopje formeel tweeta lig temaken. Het referendum werd afgedwon gen door etnische Macedoniërs die legen de decentralisatie wet waren. De boycot ervan werd ge leid door de regering, die be staat uit een coalitie van Mace donische sociaal-democraten en Albanese ex-rebellen. De actie tegen het referendum werd ge steund door de Europese Unie, de Navo en de Verenigde Sta ten. Om twijfelaars te paaien thuis te blijven besloot Amerika vorige week Macedonië ook te erkennen onder de naam 'Mace donië', een dramatisch gebaar naar Slavisch- Macedonische na tionalisten. Daarmee was de Amerikaanse regering de eerste die de oude naam Fyrom (For mer Yugoslav Republic of Mace donia) afzwoer. Maar hoewel de boycot slaagde, is Macedonië niet uit de gevaren zone. Buurland Griekenland rea geerde woedend op het onver wachte gebaar uit Washington. Regeringswoordvoerder Anta- naros dreigde dat Griekenland nu de Macedonische toetreding tot de Europese Unie en de Na vo zal dwarsbomen. Macedonië, zei Athene, bestond al als provincie in noord-Grie kenland. Als er een land komt met dezelfde naam, zo was de re denering, dan zou dat vroeg of laat de Griekse provincie willen inlijven. Voorts bestaat nog altijd het risi co van een etnisch Macedoni sche opstand. In Struga heeft de burgemeester gedreigd de onaf hankelijkheid uit te roepen. De stad was afgelopen zomer al to neel van rellen, waarbij twintig politiemannen gewondraakten. De minister van Defensie, die de stad aandeed, moest per helikop ter worden geëvacueerd. Het Macedonische Wereld Con gres, dat het referendum had af gedwongen, betichtte de rege ring gisteren van stembusfrau de. Leider Todor Petrov zei dat in twintig procent van het land de stembureaus niet eens waren geopend. GPD Een lid van een stembureau in Skopje wacht op kiezers. foto Petar Kujundzic/RTR to. Een politiewoordvoerder noemde het een wonder dat er niet meer doden zijn gevallen. Pub Slachtoffers werden opgevan gen in een pub twee kilometer verderop. Ufton Nervet, een hechte gemeenschap van enkele honderden inwoners, kwam met een in actie. De telefoon in de pub stond roodgloeiend door bel lende mensen die hulp wilden bieden. Volgens brandweercom mandant I. Cox kwamen uit alle treinstellen gewonden: „Het hing er maar net vanaf welk stuk metaal naar welke kant boog. ik kan niet zeggen dat het voorin erger was dan achterin." GPD CAIRO - Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een bus zijn gisteren in Egypte 33 mensen om het leven gekomen en veer tien gewondgeraakl. Het onge luk gebeurde op een woestijn weg in het zuiden van het land. Alle dodelijke slachtoffers en ge wonden zaten in de bus. Het wa ren arbeiders die naar huis gin gen om daar de laatste dagen van de vastenmaand Ramadan te vieren. De oorzaak van het ongeluk, dat vlak na zonsondergang gebeur de. is nog onduidelijk. Egypte behoort tot de landen met het hoogste aantal verkeersongeluk ken en -doden in de wereld, vooral door het harde rijden en de zeer slechte wegen. GPD/RTR LONDEN - Kermit de Kikker, Miss Piggy en een aantal andere Muppets verschijnen volgend jaar op Amerikaanse postzegels. De Amerikaanse posterijen bren gen postzegels uit met de beelte nissen van tien verschillende fi guren uit de wereldberoemde poppenserie. Ook geestelijk va der Jim Henson krijgt een eigen postzegel. Volgens de posterijen is hen die eer te beurt gevallen omdat zij de Amerikaanse cul tuur helpen uitdragen. ANP LONDEN - Een vooraanstaand lid van de lobby tegen een Brits verbod op de vossenjacht, vreest dat de rel die rond die kwestie is ontstaan kan leiden tot moord. Dat zei hij gisteren in een vraag gesprek met de zondagskrant The Observer. De 21-jarige Otis Ferry vreest dat ook staatssecretaris Alun Mi chael van Landbouw gevaar zou kunnen lopen. „De gemoederen lopen hoog op. Mensen begin nen zich te realiseren dat er daadwerkelijk een verbod kan komen en er zouden wel eens mensen vermoord kunnen wor den." Ferry behoort tot de groep jacht liefhebbers die in september het Britse parlement in Londen be stormde. Hij werd gearresteerd en is op borgtocht vrij. Volgens hem zijn de actievoerders bezig een nieuwe stunt te bedenken. Uit een onderzoek van The Ob server blijkt dat de strijd rond de vossenjacht zich de afgelo pen weken heeft verhard. Der tien leden van het Lagerhuis die voor een jachtverbod zijn, zeg gen dat zij en hun familie het slachtoffer zijn geweest van inti midatie en pesterijen door fana tieke jachtliefhebbers. Sommige van de parlementa riërs houden geen spreekuren meer en durven 's avonds niet meer alleen over straat. Staatsse cretaris Michael is bij publieke optredens herhaaldelijk met eie ren bekogeld en lastiggevallen. Het Britse Lagerhuis buigt zich op 15 november opnieuw over het wetsvoorstel dat een einde moet maken aan het vossen jacht. Vorig jaar stemde het al voor een verbod van traditione le Britse tijdsverdrijf in Enge land en Wales. Het Hogerhuis verwees dat ontwerp echter naar de prullenmand. Traditie Veel plattelandsbewoners zien de vossenjacht als een uiting van de traditionele Britse ma nier van leven. Tegenstanders vinden het een bloederig en bar baars verschijnsel uit vervlogen tijden. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Het Vlaams Blok heeft zaterdag een nieuwe, ge matigder grondslag aangeno men. Zo stelt de extreemrechtse partij zich niet langer op het standpunt dat alle niet-Europe- se buitenlanders België moeten verlaten. Wel krijgen migranten de ver plichting zich te integreren. Vol gens partijkopstuk Dewinter is het dragen van een hoofddoek overigens een teken dat een mi grantenvrouw zich niet wil inte greren. Met het aannemen van de nieu we beginselverklaring laat de partij het omstreden zeventig puntenplan definitief achter zich. Ook verouderde of achter haalde standpunten zijn ge schrapt. zoals steun aan het Zuid-Afrikaanse apartheidsregi me. Ook is het Blok met langer voorstander van verplichte le gerdienst. De aanpassing van het program ma komt enkele dagen voor het Hof van Cassatie, de hoogste rechtsinstantie in België, zich uitspreekt over een eerdere ver oordeling van de partij voor ra cisme door de beroepsrechter in Gent. Als het hof de veroorde ling morgen bevestigt, dan zal de partij onmiddellijk een nieu we naam aannemen. ANP Advertentie Jackpot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5