Telefoon wapen tegen criminelen Gelukkig is de oorlog hier voorbij PZC PZC Valse noten geen bezwaar Lintje voor schepen Knokke CLINTQUE LaBón 13 Winkeliersvereniging Hulst zetten belcirkel op Vogelwaarde wil echt dorpshart Wereldwinkels Oostburg en Breskens jarig Stapavondje loopt slecht af Nieuwe Hulstenaren onthaald Diefstal uit auto Ongeluk door hondenriem Diefstal autogrill Vernielingen aan bromscooter agenda maandag 8 november 2004 ^Harold de Puysseleijr HULST - Winkeliersvereniging Hulst Reynaertstad roept in sa menwerking met de Stichting Bezoekersmanagernent een tele fooncirkel van ondernemers in hei leven om criminelen uit de te weren. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaainidereim Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 «30 AC TERNEUZEN 1 Iel 0115-645769 [ex: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl i pmnyvan Gremberghe WoutBareman Raymond de Frel R®né Hoonhorst Rene van Stee Fnts Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 I «60 AB hulst Tel: (0114)372776 j Fax: 10114)372771 lE-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie I Stationspark 28 Postbus 31 4460AAGOES Te|; (0l13)3i55oo P Fax: (0113)315669 «redactie® pzc.nl 'nternet www.pzc.nl ma": web@pzc.nl procent van de ruim honderd le den van Hulst Reynaertstad er voorstander van is om de tele fooncirkel in te stellen. De antwoorden van de midden standers geven aan, dat eender de van de ondervraagden maxi maal tien keer per jaar te maken heeft met winkeldieven. Tien procent van de ondernemers heeft daar tot 25 keer last van, tien procent 25 keer of meer. Een opvallend ander resultaat uit het onderzoekje over de vei ligheid in Hulst is dat niet min der dan 84 procent van de onder nemers die aan de enquête heb ben meegedaan zich uitspreekt voor het instellen van een toe gangsverbod voor winkeldieven. Slechts vijftien procent is daar tegen, één procent sprak zich er niet over uit. „We willen met de telefooncir kel duidelijk maken dat winkel dieven en andere kwaadwillen den in Hulst niet welkom zijn", aldus De Bruijn. „Het gaat dan niet uitsluitend om winkeldie ven of inbrekers, maar bijvoor beeld ook om het aanbieden van vals geld in de winkels." Momenteel hebben zich al 58 on dernemers aangesloten bij de te lefooncirkel. Dat is besloten na overleg tus sen Hulst Reynaertstad, Bezoe- kersmanagement, de gemeente j de politie. Ook een enquête „eerde veiligheid in het winkel centrum van Hulst gaf aanlei ding om de telefooncirkel in ere te herstellen. is bezoekersmanager Mo nique de Bruijn functioneerde zo'n jaar of acht geleden ook al eens een telefooncirkel in Hulst. Die werd uiteindelijk na een stil bestaan opgedoekt. Het principe van de telefooncir- kei is. dat een middenstander die iets verdachts te melden die informatie doorspeelt een andere winkelier, die op zijn beurt een andere collega feil, totdat ieder bedrijf dat bij de telefooncirkel is aangesloten Uit de enquête die dit voorjaar is gehouden blijkt, dat tachtig VOGELWAARDE - De inwo ners van Vogelwaarde hebben zalerdag de overlast van vracht wagens aangekaart bij de leden van de Hulster PvdA, tijdens een werkbezoek van de partij aan de gemeentekern. De bevolking van Vogelwaarde vroeg verder om een echt dorps- hart rond het dorpshuis en de nieuwe basisschool, waar in het gemeenschapshuis onder meer «bibliotheek en de twee plaat selijke ouderenbonden onder dakzouden kunnen krijgen, een dhtmoetingsplek voor de jeugd op de plek van de oude school eo om sportvoorzieningen. In lart brengt de PvdA een be- toekaan Clinge. OOSTBURG - De Wereldwinkel B Oostburg bestaat twintig jaar. die in Breskens vijftien jaar Daarom wordt vrijdag leest gevierd in café-restaurant DeDrie Koningen in Groede. bchnjven voor een feestelijk Wiet met 'eerlijk voedsel' kan tïndaag nog bij de winkels in Oostburg en Breskens. Beide winkels hielden dit jaar al tteerdere activiteiten in ver- ad met het twintig- en vijf tienjarig bestaan. In Groede worden de festivitei ten gezamenlijk met een Fair Ne-buffet afgesloten. Daar bij worden producten van de Wereldwinkels geserveerd. Het buffet begint om 19.30 uur. Schoolkinderen leggen bloemen bij het monument in Eede. door Harold de Puysseleijr HOOFDPLAAT - Respect voor de Cana dese soldaten en verdriet om alle ge sneuvelden klinkt door in de twee minu ten stilte, die de ceremoniemeester zo juist heeft afgekondigd. De gedachten zijn bij de Tweede Wereldoorlog en bij de offers die gebracht werden bij de be vrijding van de Duitse bezetter, in 1945. De mensen zijn zaterdag doodstil bij het oorlogsmonument op de hoek met de Brieversweg in Eede. Het enige ge luid komt van de draaiende motoren van de auto's op de rijksweg tussen Ee de en Maldegem. waar een file groeit. Ook in de bloemenhulde, en in de toe spraak van Jaap Sala, de burgemeester van de gemeente Sluis, weerklinkt het respect voor de bevrijders en het ver driet over de gevallenen. Hier keerde op 13 maart 1945 onze landsvrouwe terug tot haar volkvertelt de tekst bij het mo nument. Enkele meters verderop houdt een plaquette de herinnering levend aan de veertig mannen, vrouwen en kin deren uit de streek die de bevrijding niet hebben mogen beleven. De leden van de pipes and drumsband The Seaforth Highlanders of Holland kijken strak voor zich uit, een inwoon ster van Eede richt haar blik op de grond. Misschien dringen de woorden uit de toespraak van burgemeester Sala op dit moment nog eens tot hen door. „We staan vandaag stil bij een daad van bijzondere inspanning en moed", memoreert hij tien minuten eerder. „Zestig jaar geleden hebben wij van on ze bevrijders een groot geschenk gekre gen: vrede en vrijheid. Een geschenk dat eigenlijk niet in een waarde uit te drukken is." Sala laat niet na te onderstrepen dat wij gelukkig kunnen spreken van een oorlogsverleden, iets dat ze in andere delen van de wereld niet kunnen zeggen en waar oorlog vandaag de dag nog bit tere realiteit is. Hoewel ook dichter bij huis lang niet alles tegenwoordig pais en vree is, zei de Sluise burgervader, verwijzend naar de recente moord op filmmaker Theo van Gogh. „Een triest voorbeeld, dat aantoont dat veiligheid en vrijheid van meningsuiting lang niet altijd zo vanzelfsprekend zijn als dat wel lijkt", zegt Sala. Daarom nep hij de aanwezigen op 'om na te denken over wat er in de wereld nog steeds aan af schuwelijke dingen gebeurt', File Andere jaren kon het verkeer ongehin derd door de herdenkingsplechtigheid van en naar de grens met België kon rij den. Dit jaar stonden verkeersregel aars op de rijksweg om het verkeer tegen te houden, zodat de plechtigheid niet ver stoord werd door lawaai van motoren en uitlaatgassen. Het betekende wel dat burgemeester Sa la zijn toespraak enkele minuten moest onderbreken, als de rij wachtenden te groot wordt, om de automobilisten de kans te geven verder te rijden. Na enke le minuten was de kleine file opgelost en konden de verkeersregelaars werk maken van de vorming van een nieuwe rij blik. Ook de herdenking wordt her vat. Aan het van de bijeenkomst wor den bloemenkransen gelegd. Ze zullen later, als het verkeer weer door kan rij den, getuigen dat hier zaterdag iets bij zonders werd herdacht: dat het zestig jaar geleden was dat Zeeuws-Vlaande- ren en Vlaanderen werden bevrijd, en dat daar zoals op veel andere plaatsen bij is stilgestaan. Van dat historisch besef geven een dag later lang niet alle deelnemers aan de Canadese Bevrijdingsmars blijk. Meer dan duizend wandelaars vertrekken zondagmorgen vanaf de gedenksteen in Hoofdplaat richting Knokke. In uitgele zen weer voor de 33 kilometer lange mars, die plaatsvindt om te gedenken dat de Canadezen in het najaar van 1944 West-Zeeuws-Vlaanderen en Knokke-Heist bevrijdden van de Duitse bezetter. Hun bevrijdingstocht van 33 kilometer duurde zo'n drie weken. De opmars door West-Zeeuws-Vlaanderen was geen eenvoudige taak voor de Cana dese infanterie-eenheden. Ze baanden zich een weg naar de Belgische grens. Tal van dorpen werden gebombardeerd. De bezettingsmacht bood hevige weer stand. Pas drie weken na de landing in Hoofdplaat werden Knokke en Heist be vrijd. Fanatieke wandelaars doen er zondag hooguit zes uur over. Halverwege leg- foto Peter Nicolai gen de deelnemers aan bij cultureel cen trum Den Hoekzak in Oostburg. Even uitrusten en de krachten weer op peil brengen met een kopje snert en een broodje. Adriënne Roofack-Luteijn uit Breskens geniet net als veel wandelaars buiten van het zonnetje en een bak soep. Ze viert vandaag haar 37e verjaar dag en loopt in een groepje dan van wandelen houdt. „Beweging is goed voor de gezondheid", zegt Adriënne, die elke week zo'n twintig kilometer wan delt en dit jaar ook de Nijmeegse vier daagse liep. „Het is meer voor de sport en de ontspanning dat we meelopen", vertelt Christof Haytant uit Gerardsber- gen, die de Canadamars vond op een wandelsportkalender. Hoge officier Zittend tegen een energiekast is ook ko lonel Rick Hatton van het Canadese le ger buiten in het zonnetje te vinden. Hij verontschuldigt zich ervoor, dat hij even van sokken wisselt. De uitbundig besnorde hoge officier vertelt dat hij bij de NAVO in Brussel is gelegerd en deel uitmaakt van de Canadese delegatie die de mars meeloopt. Hoewel hij wandel liefhebber is, speelt bij Hatton nadruk kelijk de historische achtergrond van de tocht mee. „Het is geweldig om als Canadese soldaat te ondervinden dat de mensen hier nog steeds erkennen wat onze soldaten toen hebben gedaan. Het zou gemakkelijk zijn om dat te verge ten. Het gaat mij niet alleen om de wan deling. Voor mij is het ook een eerbe toon aan de offers die de soldaten toen hebben gebracht. Het is mij een grote eer om mee te doen." door Edy de Witte WESTDORPE - Om kwaliteit ging het zaterdag niet, om de leut en ambiance des te meer. De acht dweilbands die het 22-jarig bestaan van Tandsjen Bei uit Westdorpe luister bijzet ten, deden feesttempel Het Oude Raedhuijs op zijn grond vesten schudden. Het talrijke publiek haakte in, deinde mee, luisterde, liep polo naises, zwaaide met de armen, danste de wals en genoot vooral met volle teugen. De muziek groep ontstond in 1982 uit de wagenbouwersvereniging De Zuipcilinders. Rond de praalwa gen pakten de feestneuzen enke le instrumenten ter hand. De valse noten werden op de koop toe genomen. De Zuipcilinders hadden wel meteen de smaak te maken. Het bouwen werd aan de kant geschoven, de muzikale ambities gevolgd. Nu, 22 jaar la ter, staat er een 22-koppige mu ziekgroep, aangevuld met één bierdrager, die als een begrip in de regio gemiddeld zo'n twintig keer per jaar uitrukt. Bij feesten, partijen, jubilea, braderieën en vooral het carnaval wordt er vro lijk op los getoeterd. Tandsjen Bei blies ook enkele keren de profvoetballers van het Bel gische A.A. Gent bij thuiswed strijden naar hogere sportieve prestaties. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan pakte de band voor het eerst uit met een eigen festival. Dat feest is in middels traditie geworden in Westdorpe. Huldiging Dj Bram praatte zaterdag het ge heel vakkundig aan elkaar. Spe ciaal voor het jubileum was het Oude Raedhuijs met een aan bouw een stuk uitgebreid, wat gezien de grote toeloop een juis te keuze was. Voordat de eerste noten klonken hield de band een receptie. Burgemeester J. Lo- nink van Temeuzen zette de mu zikanten F. van Vooren, F. van den Abbeele, E. van den Abbee- Tandsjen Bei uit Westdorpe zet de toon voor het jublieumfeest, ge kleed in de nieuwe, blauw-gele kostuums. foto Peter Nicolai HULST - Een avondje stappen is in de nacht van zater dag op zondag slecht afgelopen voor twee vriendinnen van 39 en 40 jaar uit Hulst. De veertigjarige kwam er na een avondje stappen achter dat ze te veel gedronken had om haar auto te besturen. Haar vriendin was niet in hfet bezit van een rijbewijs en had eveneens te veel gedron ken, maar wisselde desondanks met haar van plaats. In de Cloosterstraat, in Kloosterzande reed zij rond 6 uur te gen een verkeersgeleider aan, raakte de macht over het stuur kwijt en kwam, op het trottoir, tegen een lantaarn paal tot stilstand. De veertigjarige vrouw kreeg door de aanrijding een tand door haar lip. HULST - In Hulst is het een traditie om elk jaar een bij eenkomst te houden in het stadhuis, om nieuwe inwoners van de gemeente kennis te laten maken met het burge meester en wethouders. Zo'n honderd nieuwkomers gre pen deze kans om zich te laten informeren over hun nieu we woonplaats aan. Om 14.00 uur werd koffie geserveerd. Burgemeester en wethouders vertelden wat over de ge meente Hulst en daarna ging iedereen de bussen in voor een rondreisje. In de twee bussen reisde een VW-gids mee die alle weetjes van de gemeente, de dorpen en de na-- tuur uit de doeken deed. Na de busreis was er nog een af- scheidsdrankje in de hal van het stadhuis. TERNEUZEN - In de Breitnerstraat in Temeuzen werd in de nacht van vrijdag op zaterdag de radio uit een auto gestolen. De waarde van de autoradio bedraagt enkele, honderden euro's. HOEK - Een hond was de oorzaak van een ongeval dat zich gistermorgen rond tien voor tien voordeed op de Hoekseweg in Hoek. Een 59-jarige vrouw uit de gemeente Temeuzen liet haar hond uit op de Hoekseweg, die be stemd is voor fietsers. De hond liep op een gegeven mo ment naar de andere kant van het fietspad en bleef daar zitten. Een zestigjarige fietser uit Temeuzen merkte de hondenriem die over de weg gespannen stond te laat op, reed ertegenaan en verloor zijn evenwicht. Zowel de fiet ser als de vrouw kwamen ten val. De vrouw is overge bracht naar het ziekenhuis omdat zij gewond raakte. TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag werd van een auto die geparkeerd stond in de Diepen- brockstraat in Temeuzen de grill gestolen. De grill heeft een waarde van meer dan honderdvijftig euro. AXEL - Een bromscooter die geparkeerd stond in de. Walstraat in Axel is in de nacht van zaterdag op zondag* vernield. Er werd schade aangericht aan de kap, het zadel en de verlichting van de scooter. Het schadebedrag is nog onbekend. door Harold de Puysseleijr KNOKKE-HEIST - Schepen Danny Lannoy (51) van de ge meente Knokke-Heist heeft gis teren in het stadhuis van Oost burg een Nederlandse koninklij ke onderscheiding gekregen. Burgemeester Jaap Sala van de gemeente Sluis speldde Lannoy tijdens de plechtigheid de ver sierselen op die horen bij de be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Lannoy kreeg de onderschei ding omdat hij mede-oprichter, organisator en promotor is van de Canadese Bevrijdingsmars, de jaarlijkse wandeltocht tussen Hoofdplaat en Knokke-Heist ter herdenking van de bevrij ding van de Duitse bezetting in 1944. De Knokse schepen is in 1974 een van de eersten die het idee voor de mars - afkomstig van Gerard Adriaensens - omarmt en er voluit aan meewerkt om het te realiseren. De mars is georganiseerd in de schoot van de hemmkundige ver eniging 'Cnoc is ier'. Aan de al lereerste mars kon Lannoy he laas zelf niet deelnemen, omdat Schepen Danny Lannoy hij toen in militaire dienst zat en geen verlof kon krijgen. Hij was ook de man die het ini tiatief nam om contact op te ne-, men met de Canadese ambassa de. Dat resulteerde uiteindelijk in de deelname van Canadese soldaten vanaf de tweede mafs. De bevrijdingsmars is in de loop der jaren uitgegroeid tot een in ternationaal evenement dat dui zenden mensen op de been brengt. Ie, C. van den Abbeele, E. van Hecke, A. Kamoen en R. van Acker in het zonnetje. Zij bla zen al 22 jaar hun deuntje mee. Tandsjen Bei betrad daarna als eerste band het podium, in een geheel nieuwe, blauw-gele out fit met vernieuwd logo. Samen met zanger Piet van Puyvelde werd Een tandje bij gespeeld, dat twaalf jaar geleden op cd werd gezet. De sfeer zat er ge lijk in en zoals Tandsjen Bei ver taald wordt, ging en geregeld een schepje bovenop. De twee gelegenheidsbands de Doebie Brothers en the Beach Band toverden ondanks dat ze amper gerepeteerd hadden, een reper toire uit de hoed dat klonk als een bus. De 11-jarige Bowy van Leuven had als gastspeler bij de Doebie Brothers de dag van zijn leven. Zonder Klank Geen Drank uit Vogelwaarde, Te Zot uit Goes en de A.A. band uit Al- blasserdam bouwden het leutfes- tijn verder uit Rock en roll, film muziek, smartlappen, luister liedjes tot zelfs kerstnummers, maar allemaal in een feestelijk jasje, passeerden de revue. De Sjores Ambras uit Hulst en De Pink Panthers uit Goes zetten de boel verder op zijn kop. Na afloop, toen geconstateerd kon worden dat iedereen geheel vol gens plan ouderwets gezellig 'uit zijn dak gegaan was', kre gen alle bands een fles Worte- gemsen met een stapeltje glaas jes voor de napret. STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscenlrum 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bewe ging 55+: De Halle, 14.00 uur: Prijskaarten en bil jarten; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; De Boemerang, 20.00 uur: Kartonnage en kaartjes maken; CLINGE Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HEIKANT t Heike, 13.15 uur: Koers bal en biljarten, 19.30 uur: Line dance: 20.00 uur. Badminton; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten en kaarten; 13.30 uur: Bridge; HULST De Lieve, 9,00 uur: Kaartjes maken; 9.30 uur: Computeren, 10.30 uur: Yoga; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Jeu de boules, computeren, yoga; De Blaauwe Hoeve, 13.30 uur Kaarten; De Halve Maan, 20.00 uur: Lezing KVG Hulst over Farah Diba; KLOOSTERZANDE Hotel Van Leu ven, 19.30 uur: Kaarten; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.00 uur: Country line dansen voor ge vorderden; SAS VAN GENT - Sint Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Vlaanderen, 20.00 uur: Bingo, ST.JANSTEEN - Café De Kroon. 14.00 uur: Kaarten; De Warande, 9.30 uur: KVO volksdan sen, biljartles; 14.45 uur: Kookles senio ren, 15.30 uur: Kreatieve Vorming tech niekclub; 18.30 uur: Jeugdtoneel; 19 30 uur: Repetitie toneelclub, bijeenkomst Lotus; TERNEUZEN - De Veste, 13 30 uur Kaarten bieden en jokeren en biljarten, Sporthal 't Zwaantje, 13.00 uur: Koers bal en bowls; 't Schelpenhoekje, 15.00-18.00 uur- Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00 uur: Country line dansen voor beginners; 20.30 uur: Country line dansen voor ge vorderden; (Advertentie) PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken M I D 0 E l t R G

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41