PZC Burgerwacht wil uitbreiding Wilgen knotten en struiken rooien Stilstaan bij Kunstuitleen in Terneuzen Zeeuws-Vlaamse fokkers doen het goed Jongeren trekken nuchtere conclusies na ritjes met slok op Nieuwe vrijwilligers gezocht voor oogje op Koewacht Middelburgers aangehouden VM ledereen zijn solo tijdens de slagwerkfinale 15 Gewelddadige beroving Drankrijders betrapt Inbrekers achterhaald Tweede bij COC-songfestival zeeuwse almanak Aardige man tie: 0113-315649 Mwv.pzc.nl Kallnedactie Spzc.nl Mbui 31.4460 AA Goes Hvsrtentie-explo'latie: Zri-en Midden-Zeeland: 0113-315520: jurtwvs-Vlaanderen: 0114-372770: Nationaal: 020-4562500. maandag 8 november 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen Schade aan wegen in Hoek HOEK - Door de recon structie van het kruispunt van de rijksweg 61 met de Hoekseweg in Hoek is scha de ontstaan aan wegen die in eigendom en beheer van de gemeente Terneuzen zijn. Dat zegt gemeenteraadslid Giel van Boom (Terneuzen- se Onafhankelijke Partij) in schriftelijke vragen aan college van burgemeester en wethouders. De gemeen te moet de schade zien te verhalen op Rijkswater staat, opdrachtgever voor de reconstructie van het kruispunt, of de aannemer die dat werk heeft uitge voerd, zo vindt Van Boom. Het kruispunt op de rijks weg 61 is de laatste vier da gen van oktober geheel af gesloten geweest voor ver nieuwing van de asfalt- laag. Daarbij zijn door Rijkswaterstaat omlei dingsroutes aangegeven, die volgens het gemeente raadslid 'erg gebrekkig en onverlicht' waren aangege ven „Hierdoor zijn onover zichtelijke situaties ont staan, waardoor zelfs een ernstig ongeval heeft plaatsgevonden", weet Van Boom. Bovendien is er schade ont staan aan gemeentelijke wegen, beweert hij. „Er is veel sluipverkeer geweest via de Hasjesweg, Noord elijk en de Markt in Hoek naar de Hoekseweg. Dat heeft het wegdek van deze wegen ernstige schade toe gebracht, Door zware vrachtwagens richting Dow zijn diepe putten langs de wegverharding ontstaan." door Harold de Puysseleijr KOEWACHT - De burgerwacht in Koewacht zoekt vijf tot tien extra vrijwilligers om een wa kend oogje in het zeil te houden in het dorp en de buitengebie den daarvan. De burgerwacht wil meer gaan observeren. De club is sinds twee jaar actief en sinds kort ook formeel een feit, via de Stichting Burger wacht Koewacht. De burger wacht telt momenteel twintig le den en kan daar volgens het be stuur goed mee uit de voeten. „Maar we zouden graag nog meer mensen hebben die mee willen helpen met de observa ties in het dorp. Niet alleen kun nen we dan wat vaker surveille ren, maar we kunnen dan ook de lasten wat meer spreiden. Het valt namelijk niet mee om 's nachts actief te zijn voor de bur gerwacht en 's ochtend weer ge woon naar je werk te gaan", al dus het bestuur. De burgerwacht werd twee jaar geleden opgericht na een inbra- kengolf in en om het vlassers dorp. De vrijwilligers werken nauw samen met de politie. Voor aanvang van de surveillan ces wordt contact opgenomen met de meldkamer van de poli tie. Na afloop melden de burger wachten zich daar ook weer af. Bij verdachte omstandigheden waarbij direct politie-ingrijpen niet vereist is, maken de leden van de burgerwacht rapport op. „Het is ons opgevallen dat het rustiger is in het dorp. Er rijden 's avonds en 's nachts minder 'vreemde' auto's door het dorp. Uit de reacties blijkt, dat veel ouderen zich dankzij onze in spanningen een stuk veiliger voelen. Bij veel mensen die wat ouder zijn, is de angst vermin- MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zaterdag ;op zondag twee Middelburgers aangehouden en geverbaliseerd voor vernieling en bedreiging. Agenten wilden een zeventienja- 'nge jongen aanhouden, omdat h] een bushalte vex-nielde. Een achttienjarige plaatsgenoot was bet klaarblijkelijk niet eens met ée aanhouding en bemoeide zich ermee. Hij werd eveneens ingehouden, voor bedreiging van de politie. Na verhoor mocht de zeventienjarige naar huis. De achttienjarige werd in gesloten in het Huis van Bewa- nng- Hij werd gisteren na ver loor wijgelaten. i m Voordat de vrijwilligers het bos ingaan om vogelkers te rooien, wordt hun uitgelegd waaraan ze deze struik kunnen herkennen. foto Peter Nicolai door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Wat je niet alle maal kunt doen op zo'n eerste zaterdag in november: winkelen of gewoon op bed blijven liggen. Je vervelen is echt niet nodig. Je kunt ook nog de handen uit de mouwen steken op de natuur werkdag. Bijvoorbeeld wilgen knotten, hakhout afzetten en hooien. Op vier verschillende locaties, in Hulst, Clinge, Hoek en Cadzand komen ongeveer vierhonderd deelnemers op de verschillende projecten af. Aan de Liniedijk in Hulst heb ben dertig mensen gehoor gege ven aan de oproep om te komen helpen. Zij rooien één hectare Amerikaanse vogelkers. De vogelkers is de afgelopen ja ren fors in omvang toegenomen en dreigt zelfs de andere soorten bomen en planten te overwoeke ren. In een tent geeft Eddy Tael- man namens natuurclub De Steltkluut aan belangstellenden uitleg over de flora en fauna op de Liniedijk. Tevens is er een tentoonstelling te zien. Aan de Sterredreef in Clinge doen'vijftien mensen een poging om het wat saaie dennenbosje van stichting Tragel te ver fraaien. Zo komt er wat ruimte voor bloemx-anden, open plekjes en inheemse bomen en struiken. Aan de Voorste Kreek in Hoek zijn jong en oud bijeen gekomen om bomen te snoeien. Zij laten zich niet onbetuigd: 83 knotwil gen worden gesnoeid. Daarnaast is er ook een vaarex- cursie met plaatselijk beroeps visser Rudi Vos. Hij geeft uitleg over het onderwaterleven op de kreek. Scouting Eos Hubertus en De Steltkluut zorgen voor extra activiteiten, zoals bomen joorGino van Den Broecke TERNEUZEN - Aansluitend op ae landelijke Dag van de Kun stuitleen had de vestiging in Ter gen ook diverse activiteiten. Op wijdag en zaterdag kwamen Nun honderd bezoekers een wjkje nemen bij de Kunstuit- en aan de Oostkant in Terneu- ,We zijn ontzettend tevreden het resultaat. We hebben dertien nieuwe abonnees mogen Venvelkomen en dat is voor ons eeuenorm aantal", aldus F. Ke- ?e's van Kunstuitleen Teineu- Samen met nog dxie vrijwil- ugers was hij twee dagen conti nue in de weer om de bezoekers vanuit heel Zeeuws-Vlaande- fen naar Terneuzen waren geko- men te interesseren voor het le- Jen van kunst. ieuwe abonnees betaalden °e€n inschrijfgeld en mogen tot januari gratis lenen. De vijf eer- inschrijvers kregen een hou- n -d'tschaal van de vormge- er Piet Hein Eek, onder het ®°tto op is op. collectie van de Kunstuit- vsn 'SLer£ §evarieerd en gaat an aJulderijen en beelden tot kim tDe totale collectie leen- CVLan on8eveer 2500 stuks beheerd door de Stich ting Kunstuitleen Zeeland. De ze stichting heeft binnen Zee land vier vestigingen: in Vlissin- gen, Goes, Middelburg en Ter- neuzen. Elke abonnee in Zee land kan putten uit de totale col lectie, die momenteel al gedeelte lijk op www.kunstuitleenzee- land.nl te raadplegen is. Bij de vestiging in Terneuzen gaan zo'n vijfhonderd kunstwer ken constant van huis tot huis. ,,Het leuke is dat steeds iets an ders de wand van je woning, be drijf of school siert. De kunst werken maken discussies los en je hoort steeds weer andere ver halen over de werken. Dat maakt het voor velen interes sant om te lenen", verklaart Ke gels. Het thema van de dag was 'onthaasten'. Onder het motto 'sta even stil' kon elke bezoeker een i'ondgang maken, waarbij over zes geselecteerde werken in formatie werd gegeven op een geluidsband. Via een koptele foon kreeg men informatie over de kunstenaar, het kunstwerk en hoe en waarom het ontstaan is. „We wilden de mensen een andere kijk bieden op kunst, ze infoiTneren en in figuurlijke zin iets meegeven. Gezien de reac ties is dat ook gelukt. Wij zijn na deze twee dx*ukke dagen dan ook meer dan tevreden met het resultaat", besluit Kegels. door Lucien Roelandt HEIKANT - Het niveau van de paardensport wordt steeds ho ger en dat de fokkerij daar ge lijke tred mee houdt, bewees zaterdag de 21e Internationale Fokdag van het district Zeeuws-Vlaanderen van het KWPN. In Manege Heikant wisten de fokkers de jury en het in groten getale toege stroomde publiek te overtui gen met een groot aantal hoog waardige nakomelingen. Dat ook de Zeeuws-Vlaamse fokkers in deze Benelux inter land - er waren ook fokkers uit Luxemburg die de weg naar het Hulsterse kerkdorp wisten te vinden - een vooraanstaan de rol opeisten, is volgens voor zitter T. Picavet van het fokdis- trict een bewijs dat het fokdis- trict op de goede weg is. Moeders mooiste, dat werd het memeveulen van Zelusiena van fokster en eigenai'esse Car- la Meijer-Haak uit Hoek. De zes maanden oude dochter, met als vader de hengst Lupi- cor, werd uitgeroepen als alge meen veulenkampioen. De jury: „Zelusiena is een mer rie met veel vrouwelijke uit straling, die ook in beweging weet te overtuigen." Jas Haak, al jarenlang een gepassioneerd fokker, lijkt hiermee met suc ces het rietje aan dochter Carla te hebben doorgegeven. Bij de exterieurkeuring eindig de Jan Willem de Feijter uit Axel bij de enters met Wilanda De tweejarige Valotti van fokster Susan Malcorps uit Sluis loopt z'n rondje in de ring. foto Peter Nicolai fraai als tweede en nam Wuro- na van fokker/eigenaar Chris tina de Feiter en Piet Riemens, eveneens uit Axel, de derde plaats in. Zilver was er ook voor de Feijter-Riemens bij de tweejarigen met de merrie Varuno. En fokker van Leuven uit Vo gelwaarde legde in deze catego rie beslag op het brons. Hoogte punt was het vrij springen voor de twee- en driejarige merries. En ook daarin lieten de Zeeuws-Vlaamse fokkers zich niet onbetuigd. Bij de tweejarigen eindigde Sancho Voermans uit Heikant met de de fraaie score van 35.5 punten, met de met veel vermo gen en techniek springende Va- lentien van de Riethoeve, op een gedeelde eerste plaats met Chiara van Heiste van fokker Patrick Gilles uit het Belgische Nevele. Bij de driejarigen eiste Fons de Vetter uxt Heikant met de Voltaire schimmel-dochter Urania een fraaie vierde plaats voor zich op. - - derd of verdwenen." Het be stuur van de burgerwacht wijst er nogmaals met klem op, dat de taak van de leden alleen bestaat uit observeren in het dorp Koe wacht en de buitengebieden. „Het is geen wild-west verhaal zoals wel eens wordt gedacht. We spelen alleen infoirnatie door aan de politie en dan zit on ze taak ex'op. Het is verder aan de politie wat die met de aange reikte informatie doet." MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag vijf Middelburgers aangehouden. Zij worden verdacht van de beroving van een 21-jarigê plaatsgenoot. Bij het incident vielen enkele pistoolschoten. Niemand raakte daarbij gewond. De Middelbui'ger liep vrij dagnacht rond 01.10 uur over de Langevieleweg toen er een auto stopte. De vijf inzittenden dwongen de man in te stappen. Zij reden met hem naar de Mei-wedestraat. On der bedreiging van een vuui-wapen moest het slachtoffer een mobiele telefoon, geld en sieraden afgeven. Daarbij vielen enkele schoten. Later die nacht kon de politie dank zij het signalement de vijf vei'dachten aanhouden. Zij zijn ingesloten in het politiecellencomplex in het Huis van Be waring. De politie is nog op zoek naar getuigen van de be roving. Zij kunnen zich melden via 0900-8844. TERNEUZEN - Bij alcoholcontroles in de nacht van vrij dag op zaterdag in Hulst, Kapellebrug, Vogelwaarde en Terneuzen zijn zes weggebruikei's betrapt op rijden onder invloed. De controles vonden plaats op de Absdaalseweg in Hulst, de Gentsevaai't in Kapellebi-ug, de Pi'ovinciale- weg in Vogelwaarde en de Buitenhaven in Tei'neuzen. Bij 226 bestuui'ders werd een blaastest afgenomen. De over treders kregen rijverboden variërend van een tot drie uur. KLOOSTERZANDE - De politie heeft eind vorige week drie mannen aangehouden op verdenking van inbraak in de sportkantine aan de Emmastraat in Kloosterzan- de. De inbraak vond plaats in de nacht van dinsdag 3 op woensdag 4 november. Twee mannen van 35 en 37 jaar uit de gemeente Hulst en een 28-jarige man uit Terneuzen zijn aangehouden en ingesloten. De politie ondex-zoekt, in verband met de aanhouding van het di'ietal momenteel nog enkele andere inbx-aken in de omgeving. GOES - De Goesenaar Peter Reinders is zaterdag tweede geworden tijdens het COC-songfestival in Utrecht. Rein ders, die uitkwam voor de COC-afdeling Bergen op Zoom, werd vorig jaar ook al tweede, toen voor de afde ling Midden-Zeeland. Dennis Kleijn, die dit jaar voor Midden-Zeeland zong, werd zesde. Volgens Jurre Joosse, motor achter de songfes tivals in Zeeland, heeft de afdeling Midden-Gelderland te recht gewonnen. „De kwaliteit was in het algemeen heel goed. De liedjes waren beter dan vorig jaar, toen er bijna aHeen ballades werden gebracht. Onze kandidaten deden het heel goed. klimmen, een kabelbaan en ex cursies in het Tooi'enbos. In het Erasmusbos aan de Knok- kertweg in Cadzand nemen tien deelnemei's enkele knotbomen onder handen. Luciën Calle van De Steltkluut is aan het eind van de dag een te vreden mens. „Veel belangstellenden zijn van daag op de activiteiten afgeko men. Er is dan ook het nodige werk verzet." door Frank Gijsel NIEUWVLIET- BAD - De gevol gen van enkele glazen bier wa ren zaterdag duidelijk waar neembaar tijdens een verkeers- proef voor jongeren. Zeven jon geren werden in de ochtenduren in hotel Nieuwvliet-Bad aan een theoriegedeelte onderwor pen. Na de lunch mochten ze zich te goed doen aan de alcohol en kropen ze achter het stuur om te ontdekken wat de invloed op het rijgedrag was. Na een blaastest, een nuchtere rit en een computei*test kwamen de flesjes bier op tafel. Een half uurtje later werd een uitgestip peld parcours afgelegd. Direct werd duidelijk dat coördinatie en reactiesnelheid flink achter uit waren gegaan. Sommigen hadden moeite met het nemen van de bochten. Een ander gevolg van de alcohol consumptie was de zogenoemde tunnelblik: wat links en rechts van de bestuurder gebeurt, wordt niet meer helder waarge nomen. Paul Himschoot, lid van de groep vrijwilligers, weet voor dat hij in de auto stapt te mel den dat voor hem de invloed van de drank nog niet duidelijk is. „Ik wil het wel eens zien. Als student diink ik wel eens een glaasje." Voor hem, net als voor Tessie Haverbeke. het enige meisje in het gezelschap, is alco hol in het vei'keer taboe. „Als je een ongeluk veroorzaakt omdat je zat achter het stuur zat, ach tervolgt dat je je hele leven. Je houdt altijd een schuldgevoel en in een dorp wox'dt je met de nek aangekeken." Voor rij-instructeur Peter de Koeyer van rijschool Hinneman uit IJzendijke zijn de ervai'ingen erg nuttig. „In het theoriegedeelte van de opleiding voor het rijbewijs zit wel een stukje over alcohol in het verkeer. Dit praktijkgedeel te spreekt de jeugd echter veel meer aan en je ziet direct resul taat. Jammer dat er geen geld meer is om dit volgend jaar weer te doen." (Advertentie) Uitgeverij Den Boer/ De Ruiter Grafisch Bedrijf Pitman feliciteren Francisca van Vloten met het winnen van de Zeeuwse Boekenprijs 2004 voor haar boek Moeii, tussen Toorop en Mondriaan Hij is acht jaar, die Vlissingse jongeman, maar geloofde tot vorige week nog altijd in Sin terklaas: hoe kon anders elk jaar weer een berg cadeaus zo maar voor de deur opduiken? Toch vonden zijn ouders het tijd hun telg de harde waar heid mee te delen: „Sinter klaas bestaat niet. „Maar hoe kan het dan dat hij elk jaar op school komt en dat hij op de televisie te zien is?", luidde de logische vraag. „Nou, dat is gewoon een man die zich als Sinterklaas ver kleedt", werd hem botweg meegedeeld. Een diepe frons verscheen op het gelaal van de jonge Vlis- singer, maar maakte al snel plaats voor een verheugde glimlach. „Dat moet wel een héél aardige man zijn!" Uhhh, jawel, meestal wel ja, maar waarom denk je dat?" „Nou, hij koopt elk jaar voor heel Nederland cadeautjes!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39