OURAN Opluchting over sociaal akkoord PZC te Franse troepen slaan terug in Ivoorkust Schip lekt benzine in sluis ^rees voor meer moorden Brand in woning eist leven Oostburger Koeman grijpt in ]os spreekt van overwinning vakbonden 'alestijnse top lezoekt Arafat Donald Jones (72) overleden Politie Zeeland verjongt korps Record voor Bob de Jong k Regenachtig Bewolkten enige tijd regen. Matige naar zuidoost draaiende wind. fdiridagtemperatuur 9 graden. we jaargang no. 264 iaandag 8 november 2004 nummer 1,25 PZC oor James McGonigal i Hans van Soest EN HAAG - De fracties in Tweede Kamer hebben it weekeinde opgelucht ge ageerd op het akkoord at kabinet, werkgevers en akbeweging in de nacht vrijdag op zaterdag heb- bereikt over de ingre- len in de sociale zekerheid. andaag zullen de besturen van iwel de vakcentrales als de erkgeversorganisaties naar iwachting het akkoord for- ïeel goedkeuren. Dat betekent lat de.stakingen en andere ac- ils morgen in de Rotter- amse haven) van de baan zijn. je werknemers in het bedrijf sle- èn kunnen volgend jaar in de leeste gevallen een loonsverho- hg tegemoet zien. Deze zal wel waar bescheiden zijn, rond de ,25 procent, maar bevriezing de lonen is van de baan. mbtenaren en uitkeringsge- ligden hebben pech, hun in- Dmen gaat niet omhoog. Eepartijen zeiden dit weekein- blij te zijn met het herstel vertrouwen. Daarmee is het bllandse poldermodel terug: rvormingen worden geaccep- jerd, maar daar moet eerst er worden gesproken. Pre- erBalkenende sprak van 'her- el van vertrouwen'. ïdA-leider Bos noemde het ak- oord 'een overwinning van de lbonden', Zijn collega Ver- ïrg (CDA) wilde niet verder in dan te spreken over een IRUS - De Palestijnse voor- Qurei, Abbas en Shaath an vandaag naar Parijs om n president Arafat in het zie- ihuis te bezoeken. De Franse uister van Buitenlandse Za- i Barnier heeft dit gisteren ge- amier zei dat de tien dagen ge inen in het ziekenhuis opgeno- en Arafat 'in leven is' en 'in bijzonder gecompliceerde, üge en stabiele toestand' geert. prei en Abbas zijn Arafats latsvervangers in respectieve- jk het Palestijnse bestuur en ipolitieke organen, PLO en Fa- Shaath is de Palestijnse mi- ster van Buitenlandse Zaken, pt bezoek betekent niet dat toe- tod van de Palestijnse leider grvoor onmiddellijke aanlei- n2 geeft. Sommige bronnen i de Palestijnse Bevrijdingsor- tosatie (PLO) stellen dat de ie juist naar Parijs gaan, om- ze menen dat ze onvoldoen- weten over Arafats gezond- idstoestand. igt in een militair zieken- ■is bij Parijs. De enige Pales- Den die hem in de afgelopen iD dagen daar bezochten zijn jjn echtgenote Suha, zijn neef tor al Kidwa en de Palestijnse in Parijs, Shahid. ftlAFP 'mooi, breed pakket'. De Vries (WD) vindt het akkoord 'niet zo schokkend'. Halsema van GroenLinks vindt ook dat de vakbeweging een 'eclatant suc ces' heeft behaald. Het kabinet houdt vast aan het plan vanaf 1 januari 2006 de pre mies voor vut en prepensioen te belasten voor iedereen die op dat moment jonger is dan 56 jaar, In plaats daarvan komt er een levensloopregeling, waar mee werknemers een deel van hun brutoloon belastingvrij op zij kunnen zetten voor vrije tijd, al dan niet voorafgaand aan hun pensioen. De pensioenfondsen hebben ver heugd gereageerd. Zij zijn blij dat hun rol ook behouden blijft in de levensloopregeling, al dan niet als een vorm van prepen sioen of onderdeel van een flexi bel ouderdomspensioen. Zij zien wel problemen in de uitvoering. De Vereniging van Bedrijfspen sioenfondsen en PGGM (welzijn en zorg) willen minstens een jaar uitstel. Onderdeel van het sociaal akkoord is voorts dat de verdere bezuinigingen op de WW worden uitgesteld. De ver scherping van maatregelen in de WAO is afgezwakt en werkne mers gaan mee betalen aan de premie. GPD pagina 4 van hard naar soepel akkoord in vogelvlucht Zanger, danser en acteur Donald Jones is overleden. Hierdoor is een fenomeen van het toneel verdwenen. Jones was in de Nederland se amusementswereld de eerste zwarte met een ster renstatus, een reputatie die hij dankte aan zijn hartver- overende charme, bruisen de vitaliteit en grote talen ten. Hij kwam in 1954 naar Ne derland. De politie Zeeland laat het korps de komende jaren een flinke verjonging doormaken. Een flink aantal oudere, en dus duurdere, politiemensen treedt de komende jaren uit; voor hun vervanging werft het korps vooral beginnende, dus goedkopere, agenten. Dat is onderdeel van een plan van aanpak dat de politie Zeeland financieel weer gezond moet maken; het korps heeft dat afgesproken met de mi nister van Binnenlandse Zaken. De Zeeuwse po litie verkeert al jaren in een zorgwekkende fi nanciële toestand en wil dat tij nu keren. Bob de Jong reed gisteren op het NK schaatsen in As sen een officieus wereldre cord op buitenijs. Met een tijd van 13.35.11 greep de stayer de titel op de tien ki lometer. De 20-jarige Beom Nij en- huis zorgde voor een stunt op de 1000 en de 1500 me ter. Hij liet onder meer Er- ben Wennemars en Gerard van Velde achter zich. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezondheid: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 1113, 14 en 15; Sport: 17,18, 19, 20, 2122, 23, 24, 25 en 26 Een straat in de hoofdstad Yamoussoukro van Ivoorkust ligt bezaaid met papier na de plundering van de Franse bibliotheek. foto Luc Gnago/RTR van onze regioredactie door Henk Glimmerveen ABIDJAN - Een golf van an ti-Frans geweld heeft het afgelo pen weekeinde het West-Afri kaanse land, en voormalige Franse kolonie, Ivoorkust over spoeld. Tienduizenden betogers trokken plunderend en brand stichtend door onder meer de economische hoofdstad Abid- jan. Bij gevechten met Franse eenhe den zijn volgens parlementsvoor zitter M. Koulibaly dertig beto gers gedood en liepen ruim hon derd mensen verwondingen op. De gewelddadigheden begonnen zaterdag toen twee straaljagers van de regering het vuur open den op een Franse basis in Bouaké. Daarbij kwamen negen Franse militairen om het leven. Volgens de regering van Ivoor kust was de beschieting 'een ver gissing'. De piloten zouden het op een kamp van rebellen heb ben voorzien, maar ze misten hun doel. De Franse president Chirac gaf de Franse militairen onmiddel lijk opdracht de twee straalja gers te vernietigen. Behalve de beide toestellen gin gen ook een aantal gevechtsheli kopters in vlammen op, waar door de luchtmacht van Ivoor kust vrijwel is uitgeschakeld. Voor de aanhangers van presi dent Gbagbo was de Franse re presaille het sein de straat op te gaan. Franse scholen en win kels, alsmede huizen waarin Fransen wonen, waren het doel wit. In Ivoorkust woedt al een paar jaar een burgeroorlog. In janua ri 2003 sloten de regering en de rebellen - voornamelijk moslim immigranten - een wapenstil stand. Handhaven Tienduizend militairen, zesdui zend van de Verenigde Naties en vierduizend Fransen, zien toe op handhaving van dat bestand, dat de afgelopen dagen evenwel herhaaldelijk werd geschonden. De beschieting van de Franse ba sis in Bouaké deed zaterdag de vlam in de pan slaan. Nog diezelfde nacht besloot de regering in Parijs zeshonderd extra militairen naar Ivoorkust te sturen, mede ter bescherming van vijftienduizend Franse inge zetenen. De extra troepen worden vooral ingezet op en rond het interna tionale vliegveld van Abidjan, dat gisteren overigens de gehele dag gesloten bleef. Franse helikopters vlogen giste ren boven Abidjan, terwijl mili- taii'en belangrijke kruispunten bezetten. Zaterdagnacht hielpen de Fran sen tal van buitenlanders het ge weld te ontvluchten, nadat een met machetes en stokken zwaaiende menigte hun huizen had belaagd. „Ik heb schoenen, een broek en een hemd, mijn horloge en mijn trouwring, en dat is alles. De rest is weg", zei de Brit Charles Sugden, nadat hij door Franse militairen in een helikopter was gered. De VN-Veiligheidsraad nam unaniem een verklaring aan waarin de regering van Ivoor kust werd veroordeeld voor het geweld en de strijdende partijen worden opgeroepen het bestand in acht te nemen. Frankrijk houdt president Gbag bo persoonlijk verantwoordelijk voor het handhaven van de open bare orde in zijn land. GPD ÜLggze redactie binnenland EN HAAG - Van de Neder- wse bevolking denkt 93 pro- nl «at er meer moorden ge- zullen worden door mos- tofxtremisme. een enquête van RTL Uws blijkt dat 63 procent vrijuit durft te spreken; 31 °cent houdt liever zijn mond. 'Procent voelt zich minder to- f en opzichte van moslims. •Politie in Amsterdam heeft $avond een 23-jarige man J Marokkaanse afkomst aan- °uden in het onderzoek naar Moord op Theo van Gogh. De Due verdenkt hem van deelna- aan een 'criminele organisa- raet terroristisch oogmerk'. e verdachte van de r °P van Gogh. zitten nu 'Mensen vast. E Nationale Recherche heeft twee mannen gearresteerd op verdenking van bedreiging van het conservatief Tweede-Kamer lid Wilders op internet en deel neming aan een terroristische or ganisatie. De verdachten (20 en 23 jaar) hebben de Nederlandse nationaliteit. Enkele honderden mensen de monstreerden zaterdag in Den Haag tegen geweld en voor vreedzaam samenleven in Neder land. Zij kwamen bij elkaar naar aanleiding van de moord op Van Gogh. De betoging was georganiseerd door Marokkaanse organisaties in Den Haag. Moeders De Amsterdamse wethouder Aboutaleb heeft gisteren een be roep gedaan op Marokkaanse moeders om meer van zich te la ten horen. Hij wees er op dat de moeders een belangrijke taak te vervullen hebben bij het opvoe den van toekomstige generaties. De regio-omroepen RTV Noord-Holland en RTV Utrecht zien af van de uitzending van de controversiële film 'Submission' van Van Gogh en WD-Kamer- lid Hirsi Ali. Ze kwamen zater dag 'na intensief overleg' terug op het besluit de film morgen uit te zenden. Volgens RTV Noord-Holland had het produc tiebedrijf van Van Gogh de don derdag verleende toestemming ingetrokken. ANP pagina 3 moskeeën doelwit van brandstichters vrienden Van Gogh schrijven open brief Wilders trekt sympathiestemmen pagina 4 negen stappen tegen moslimextremisme OOSTBURG - De 22-jarige Ru ben de Ridder uit Oostburg is gistermiddag in een ziekenhuis in Brugge overleden aan de ge volgen van een keukenbrand in zijn ouderlijk huis aan de Schor pioen. De brand werd rond kwart over zes 's ochtends ontdekt door zijn moeder. Die werd wakker van de rooklucht. De vuurhaard is volgens de politie mogelijk ontstaan nadat de Oostburger een frituurpan op het fornuis had laten staan en in slaap was gevallen. De vader en moeder van het slachtoffer en diens jongere broer konden de woning verla ten. De 22-jarige man is vervol gens door zijn moeder en ie mand anders die ter plaatse was uit de woning gehaald. Hij was toen al buiten bewustzijn. Na re animatie door het ter plaatse ge komen traumateam van het zie kenhuis in Brugge leek zijn le ven nog te redden. Hij werd overgebracht naar het zieken huis in Brugge. Daar is hij gister middag rond drie uur overleden, vermoedelijk aan de gevolgen van rookvergiftiging. Voetbalvereniging Oostburg schrapte gistermiddag de wed strijd van het eerste elftal tegen Noormannen en ook van het tweede tegen Terneuzen. De in Tilburg studerende De Schipper speelde in het tweede, maar was regelmatig reserve bij het eerste elftal. „Omdat de toestand van Ruben rond het middaguur zeer kritiek was gaven veel van zijn vrien den uit het eerste en tweede elf tal aan te zeer geroerd te zijn om in actie te komen", aldus Oostburg-voorzitter Walter van Duyse. Gisteravond kwamen de Oostburg-spelers in de kantine bijeen om hun teamgenoot te ge denken. (Advertentie) BRUINISSE - Een lekkend tankschip met benzi ne heeft de hulpdiensten zaterdag handenvol werk bezorgd. In de Krammersluizen lekte de He- dy Jeager een klein deel van de lading. Ongeveer 200 liter benzine is in het water terechtgekomen. De lekkage werd ontdekt rond tien uur 's och tends. Op dat moment lag het schip samen met drie ande re schepen in een kolk om geschut te worden. Om dat benzine vluchtig is en licht ontvlambaar, is het schip rondom in de schuim gelegd. De scheep vaart is direct stilgelegd. Direct ontploffingsge vaar is er volgens de hulpdiensten niet geweest.Te- gen twaalf uur was de situatie onder controle en kwam het scheepvaartverkeer weer op gang via de tweede sluiskolk. Pas rond zeven uur in de avond waren de benzine en het schuim opgeruimd en is de Hedy Jeager op eigen kracht verder geva ren. Wat de oorzaak van de lekkkage is, blijft on duidelijk. foto Eric Noordermeer pagina 15 brandweer hele dag bezig KRANT VOOR 7 Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso stem ik loe in afschrijving van mijn Ipostjbankrekeningnummei PZC bv gaat zorgvuldig om met p treft u nadere informatie aan Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.95 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,95) D per kwartaal met automa tische incasso 58,00) D per jaar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis Si 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1