Koeman denkt na over toekomst PZC De Nijs leert van blessuregolf RBC Lopen in New York is een avontuur Uytdehaage laat zijn tranen de vrije loop Trainer van Ajax wil in winterstop de balans opmaken FC Dordrecht is nieuwe koploper in eerste divisie Staal Hamilton is verkeerd ingevroren Red Bull koopt renstal Jaguar Jol vandaag hoofdcoach Spurs ADO wijst schikkingsvoorstel af RBC verslaat De Graafschap Titels Van Velde en Timmer zaterdag 6 november 2004 door Peter van Duyl AMSTERDAM - Ronald Koe man zal zich in de winterstop be raden op zijn positie als trainer van Ajax. De oefenmeester staat de laatste weken zwaar onder druk door de tegenvallende re sultaten en het slechte spel van zijn ploeg. Koeman zegt nog al tijd strijdbaar te zijn, maar wil in de winter wel kijken hoe het verder moet. VENLO - FC Dordrecht heeft op de twaalfde speeldag van de eerste divisie de leiding geno men. De Zuid-Hollanders, met Gérard de Nooijer in de basis, wonnen de uitwedstrijd bij VW met 1-0. Monteiro maakte het winnende doelpunt al in de zes de minuut. VW is de kampioen van de eer- ste-periodetitel. De ploeg van trainer Adrie Koster leed tegen FC Dordrecht de eerste neder laag van het seizoen. Gisteren speelden de topvier van de eerste divisie tegen el kaar. Bij FC Volendam tegen Heracles vielen geen doelpun ten. Beide ploegen speelden afge lopen zomer in de nacompetitie nog twee keer tegen elkaar. Ko mende week ontmoeten zij el kaar nog een keer voor de Am- stel Cup, ook dan in het paling dorp. Opvallend was gisteren de enor me winst van Sparta bij rode- lantaarndrager FC Eindhoven. Bij de rust stond het al 5-0 voor de Rotterdammers door Mustap- ha (2x), Van den Bergh (2x) en Schenkel. Na de pauze werd het 7-1 door treffers van Kalisse en nog eentje van Van den Bergh. Achami scoorde tegen. FC Zwolle leed thuis een verras sende 2-0-nederlaag tegen Vèen- dam. Een andere opmerkelijke uitslag was de 4-0-zege van Go Ahead Eagles bij Haarlem, dat is weggezakt uit de top. ANP TORONTO - De bloedstaal die bedoeld was voor de contra-expertise van de po sitieve dopingcontrole van wielrenner Tyler Hamilton op de Olympische Spelen, is in het Atheense doping- lab verkeerd ingevroren. Daardoor waren er te wei nig bloedcellen over om een goede test uit te voeren en kon het IOC Hamilton zijn gouden medaille die hij veroverde op de tijdrit, met afpakken. Dat is de conclusie van het dopingbu- reau Wada na uitgebreid onderzoek van de doping- zaak. „In de zaak Hamilton zijn overduidelijk fouten gemaakt en die hebben er toe geleid dat een atleet zijn olympische medaille kon behouden, terwijl dat waarschijnlijk niet terecht is", zei directeur Howman van Wada. Hamilton reageerde bij de eerste dopingtest in Athene positief en alles wees erop dat de tijdritkampioen een prestatieverhogende bloed transfusie had ondergaan. Later in de Ronde van Spanje werd Hamilton (33) nogmaals betrapt op dope gebruik. Na de achtste etap pe werd vastgesteld dat zijn bloed een meer dan normale hoeveelheid rode bloedlichaampjes bevatte, die alleen veroorzaakt kon zijn door een transfusie. ANP/RTR Daarmee geeft de oefenmeester blijk van een gezonde dosis reali teitszin. Ajax is in de competitie al een straatlengte achterop ge raakt bij PSV en bungelt in Eu ropa aan een laatste strohalm. Er wordt dan ook al langer ge speculeerd over de positie van Koeman. De trainer loopt niet weg voor dit soort automatis men in het voetbal. „Je moet be seffen dat er een moment kan ko men dat het niet meer gaat", zei Koeman gisteren. Zover, benadrukte hij ook, is het op dit moment nog niet. „On geacht wat mensen zeggen of schrijven: ik ga door. En nog strijdbaar ook. Als ik als trainer het gevoel zou hebben 'dit is niet meer te veranderen", ben ik de eerste om te zeggen: ik stop ermee. Zover ben ik nog niet. De winterstop zou wél een goed mo ment zijn om daarover na te den ken. Er is de afgelopen tijd na tuurlijk ook een hoop gebeurd." Of Koeman ook in januari nog op de bank zit bij Ajax, hangt af van een aantal factoren. In de eerste plaats van de resultaten en het vertoonde spel. Het zal voor de oefenmeester ook van belang zijn welke spelers Ajax in de winter kan bewegen tot een transfer naar Amsterdam. De club is op zoek naar een nieu we spits en een middenvelder die fysiek een duit in het zakje doet. Respect De oud-international, een van de Europese kampioenen van 1988, erkent ruiterlijk dat hij momenteel niet de leukste perio de uit zijn voetballeven door maakt. Dat wordt mede veroor zaakt door de mening van ande ren. „Ik mis wel eens het respect naar mijn persoon toe", zegt hij. „Ik vind het wel heel makkelijk om vanuit een luie stoel dingen op tv te roepen, waaruit een be paald beeld ontstaat." Op weg naar de winterstop zal ook de spelersgroep van Ajax te maken krijgen met een andere Ronald Koeman. De tijd van pra ten is in de Arena voorbij. De trainer van Ajax zei het niet met zoveel woorden, maar met de wanprestatie van woensdag te gen Maccabi Tel Aviv („dat was net een knock-out en die duurde langer dan tien seconden") heb ben de meeste spelers elk recht van spreken verspeeld. „Bepaal de mensen die zondag niet spe len, zal ik wel uitleg geven. Maar verder is er wel genoeg ge sproken." Ajax zal morgen tegen Willem II - het eerste duel in een serie met onder meer ook Feyenoord, Ju- ventus en Bayem München - dus een ander uiterlijk hebben dan de afgelopen weken. Het krediet van verschillende spe lers is op, ze zullen moeten ac cepteren dat anderen een kans krijgen. De oefenmeester zal te gen Willem II zoveel mogelijk een beroep doen op meer erva ren spelers. „We hebben de laat ste weken spelers laten staan om vertrouwen te creëren. Dat heeft niet het beoogde resultaat gehad. Er gaat wel wat verande ren. Morgen zal het elftal spelen dat hier het beste mee om kan gaan." Heitinga Koeman wilde gisteren nog geen namen noemen, maar internatio nal John Heitinga lijkt het voor naamste slachtoffer te worden van zijn matige spel van de afge lopen tijd. Koeman noemde de manier waarop Ajax woensdag in Tel Aviv de doelpunten tegen kreeg - Heitinga ging tweemaal in de fout - de druppel die de em mer deed overlopen. Het is zelfs niet ondenkbaar dat Ajax in Tilburg met een heel nieuw verdedigingscentrum zal beginnen. Op de training van gisteren werd het defensieve hart van de basisploeg steeds ge vormd door Zdenek Grygera en Julien Escudé. Dat zou beteke nen dat Nigel de Jong, ook een Oranjeklant, zijn plek eveneens zou kwijtraken. John O'Brien, terug van een slepende blessure, is kandidaat voor de linksback positie als blijkt dat Maxwell nog niet voldoende is hersteld van de liesblessure die hem woensdag ook al belette te spe len. Yannis Anastasiou keert terug in de basis als spits, Rafael van der Vaart zakt een plaatsje en wordt aanvallende middenvel der. Vandaag zal Ajax bekijken of Tomas Galasek fit genoeg is om al in actie te komen. GPD Erwin de Nijs: „Topvoetbal lijkt professioneel georganiseerd, maar er liggen nog heel wat terreinen braak." door Koen de Vries ROOSENDAAL - Het zijn druk ke tijden voor Erwin de Nijs. De 34-jarige inwoner van Tholen- stad verzorgt onder meer de her steltrainingen bij RBC Roosen daal en heeft de laatste maan den meer dan de helft van de se lectie geblesseerd voorbij zien komen. Door alle ellende bivak keert de voetbalclub, die vorig seizoen trots als elfde eindigde, nu in de krochten van de eredivi sie. Ja, ze kunnen er nog grapjes over maken bij RBC, al zal dat niet lang meer duren als de re sultaten niet snel verbeteren. Er win de Nijs waande zich kortge leden niet herstel- en looptrai ner van RBC, maar hoofdtrai ner. „Mijn groep is sterker dan die van jou", riep hij hoofdtrai ner Jan van Dijk lachend toe op het veld. Die moest als een boer met kiespijn bekennen dat De Nijs gelijk had. Dit seizoen heeft De Nijs al meer dan tien spelers van de twintig man tellende eerste se lectie onder zijn hoede gehad. In Roosendaal waart een blessure virus van ongekende omvang. ,,En een ongeluk komt nooit al leen", weet De Nijs, die bij Tho- lense Boys alle elftallen door liep, bij Halsteren in de hoofd klasse als spits vele doelpunten maakte en ook de gouden jaren van Veere meemaakte. „Volgens mij heeft het meeste te maken met domme pech. We hebben te maken met lullige blessures en krijgen in de competitie vaak ra re doelpunten tegen." Blessures lopen de laatste jaren als een rode draad door het le ven van De Nijs. Hij moest op zijn dertigste met voetballen stoppen, toen hij bij zijn toenma lige club Nieuwmoer (België) een hernia opliep. De operatie slaagde en ook de revalidatie verliep volgens plan, maar toen hij zich weer bij zijn club meld de, was rondjes lopen de enige manier waarmee de trainersstaf hem verder kon helpen. Dat moest anders (lees: beter) kunnen, dacht De Nijs toen. Hij vroeg links en rechts om advies, maar niemand wist raad. Ook de KNVB kon hem niet aan een degelijk programma helpen om de vorm van vroeger terug te kunnen vinden. De interesse van de Tholenaar werd er alleen maar groter door. Uiteindelijk kwam hij terecht bij het IAPF, een particuliere instelling die op Papendal onder meer cursussen looptraining en hersteltraining geeft. Mede dankzij zijn toenma lige werkgever Philip Morris kon De Nijs daar drie jaar lang een parttime opleiding volgen. Via via kwam hij vijf jaar gele den bij RBC terecht. De Nijs, in middels ook in het bezit van di verse trainersdiploma's en een diploma fysiotherapie, begon er als coördinator sportverzorging voor de jeugd en groeide door tot de functie die hij nu heeft. Naast de loop- en hersteltrainin gen neemt hij ook massages voor zijn rekening. Al die kennis komt hem nu goed van pas. Hij is een volwaardig discussiegenoot als het onder werp blessures weer eens ter sprake komt. „We hebben veel gepraat over de oorzaak van de blessuregolf. We stellen ons al lerlei vragen. Je weet natuurlijk nooit zeker of we fouten hebben gemaakt, maar we denken niet dat we veel schuld hebben. Er raakten geen spelers gebles seerd aan het begin van een trai ning. Het heeft dus niets met een slechte warming-up te ma ken. Er waren geen ongelukken tijdens duels op de training. Er vielen geen blessures tijdens sprinttrainingen. Wat wel zo is: er is altijd een verband tussen mentale weerbaarheid en blessu res. En door alle tegenslag is de mentale weerbaarheid bij RBC op dit moment niet al te groot." De herstel trainer laat enkele blessures de revue passeren. Mei vin Fleur kreeg vorig seizoen een rotschop van Barry van Ga len. Na een revalidatie van een halfjaar keerde hij deze week te rug in de eerste selectie. Pius Ikedia verstapte zich tijdens een wedstrijd na een sprintje of vier en raakte gekwetst aan de ham string. Ramon Luijten kwam na een luchtduel verkeerd neer en ook hij raakte geblesseerd aan de hamstring. Misschien heeft de blessuregolf te maken met de arbeidsrust- verhouding, denkt De Nijs. „Sporters die zes dagen per week intensief bezig zijn, moe ten hun lichaam op gezette tij den rust gunnen. Dat betekent dat ze op een vrije middag mis schien niet met hun vrouw naar de stad moeten, maar gewoon thuis moeten blijven. Misschien wel om wat bij te slapen." Witte kadetjes Daarnaast neemt de Tholenaar de voeding onder de loep. „In het verleden gingen na een uit wedstrijd witte kadetjes met veel boter mee in de bus. Als dat de voeding is die je lichaam weer op peil moet brengen na een zware inspanning... Dat ge beurt dus niet meer. Ik ben be zig spelers bewust te maken dat je als topsporter andere voeding nodig hebt. Daarmee maak je je niet populair, maar het begint wel resultaten af te werpen. Ja, topvoetbal lijkt professioneel ge organiseerd, maar er liggen nog heel wat terreinen braak." Afgelopen week stroomde de zie kenboeg bij RBC aardig leeg. Langzaam maar zeker kan De Nijs weer één op één gaan trai nen, een werkwijze waarbij hij zweert, maar die door de om standigheden onmogelijk was. Hij bleef met veel plezier naar zijn werk gaan, al voelde hij zich wel eens machteloos. Voor al tijdens wedstrijden, als hij niets kon doen. „Toen ik zelf nog voetbalde, had ik vat op de zaken. Nu heb ik wel eens het gevoel dat ik mijn voetbalschoenen moet aantrek ken om iets recht te zetten. Maar dat kan natuurlijk niet. Die tijden zijn voorbij." Alle ellende leverde De Nijs één voordeel op. De afgelopen perio de was enorm leerzaam. „Je be kijkt dingen van alle kanten, denkt over dingen waarover je nooit gedacht hebt. Zo groei je verder in je vak. Ik wil alles we ten van mijn vakgebied. Als je ziet wat er de laatste jaren alle maal veranderd is en wat er nog allemaal te gebeuren staat. Ik hoop dit nog lang vol te hou den." Ze wordt de moeder van alle mara thons genoemd. De New York City Marathon wordt gezien als de grootste, de mooiste, de beste en de opwindend ste marathon van het jaar. Morgen gaan in de Big Apple maar liefst 36.000 sportievelingen de uitdaging aan over 42 kilometer en 195 meter. De marathon van New York is door de jaren heen een megaspektakel gewor den. De New York Road Runners, een club met 40.000 leden, neemt de organi satie voor zijn rekening. In de aanloop naar de wedstrijddag worden vele acti viteiten in New York op touw gezet: van clinics tot exposities, van wedstrij den tot een massale pastamaaltijd op de avond voor de marathon. De organi satie heeft berekend dat de lokale eco nomie er wel bij vaart: een weekje ma rathon brengt al snel 150 miljoen euro in het laatje. Het begon ooit, in 1970, met een budget van een kleine 1000 euro, maar tegen woordig gaan er miljoenen in om en brengt het gigantisch veel mensen in be weging. De cijfers spreken voor zich: 36.000 deelnemers (er waren 78.000 aanvragen), 12.000 vrijwilligers, dui zenden officials, twee miljoen toeschou wers langs het parkoers en tien miljoen televisiekijkers over de hele wereld. Waren er in 1970 bij de eerste editie 55 mannelijke atleten die de finish haal den, vorig jaar waren er 34.729 mensen die de eindstreep haalden. Onder hen bevonden zich 11.715 vrouwen en bijna 1100 Nederlanders. Ko van der Weijden en Gerard Menting waren ooit de eerste landgenoten die naar New York trokken, inmiddels heb ben velen hun voorbeeld gevolgd. New York heeft iets magisch. Het is de sfeer, de stad en de drukte die het 'm doen. En dus wordt er grif 100 tot 200 euro voor een startbewijs betaald. Morgen staan er meer dan 2000 landgenoten aan de start. 'Lopen in New York is avontuurlijk', zei Gerard Nijboer, de bondscoach van de wegatletiek, on langs in Sport International. Hij liep de marathon zes keer. Eén keer ging hij voor een toptijd (2.14,27), de overige edities liep hij vooral om te genieten. 'Je rent door vijf verschillende wijken met allemaal andere culturen. In de Bronx zie je negers met grote gettoblas ters en ergens anders joden, die de han den nauwelijks van elkaar krijgen. Prachtig om die contrasten mee te ma ken.' De marathon van New York is ook de marathon van de goede doelen. De top pers spannen zich in voor één van de stadsdelen, waar ze doorheen komen: Staten Island, Brooklyn, Queens, The Bronx en Manhattan. Van de opbrengst MUNCHEN - Energiedrankenfirma Red Bull gaatde^ mule-1-renstal van Jaguar kopen. Dit kan gebeuren vj een relatief laag bedrag, omdat de liquidatie met onté voor driehonderd werknemers in het Engelse Milton nes veel duurder zou uitvallen. Jaguar kan dan onder de naam Red Buil deelnemen i het WK 2005 in de formule 1. Jaguar besloot onlangs; kostenoverwegingen niet verder te gaan in de hoogste- ceklasse. Red Bull was al een van de grootste spons; voor tientallen miljoen euro's per jaar. ANP LONDEN - Martin Jol fungeert vandaag in de wedstii tegen Charlton Athletic als hoofdtrainer van Tottenlu Hotspur. Gisteren trad de coach Fransman Jacques San ni om persoonlijke redenen terug bij de Londensecli De clubleiding zei maandag uitleg te geveft over de nif we situatie. Martin Jol, ex-coach van Roda JC en R( Waalwijk, was de assistent van de voormalige Fran bondscoach. Vandaag draagt hij de verantwoordelijk!)! voor het A-elftal. Tottenham staat na elf wedstrijdeno der Santini op de elfde plaats. ANP/RTR DEN HAAG - ADO Den Haag gaat niet akkoord met! schikkingsvoorstel naar aanleiding van het gestaai duel met PSV op 16 oktober. De Hagenaars kregen van aanklager betaald voetbal een voorstel van twee du zonder publiek, waarvan één voorwaardelijk. De zaak; nu worden behandeld door de tuchtcommissie van KNVB. ADO Den Haag ging eerder deze week al in roep tegen de uitspraak van de tuchtcomissie inzake wedstrijd tegen Ajax. Wegens de kwetsende spreekk® van de aanhang tijdens deze ontmoeting in septemberis de de commissie ADO een boete op van 25.000 euro] club vindt deze geldstraf veel te hoog. ANP ROOSENDAAL - RBC heeft de laatste plaats op de ra: lijst van de eredivisie na zeven dagen alweer terugb zorgd bij De Graafschap. Het sleutelduel tussen ba ploegen eindigde gisteravond in Roosendaal in Braby voordeel: 3-0. Bij de thuisclub kon trainer Van Dijksi putten uit een rijk arsenaal aanvallers. Ikedia en Haky son waren hersteld van hun blessures en uitgerekendd duo zorgde na 155 seconden voor de 1-0, de eerste alsaa gever, de tweede als afmaker. Op slag van rust verdubt* de verdediger Molenaar de marge: 2-0. De 3-0 van Ikei maakte een kwartier na rust aan alle twijfels een vroegï dig einde. ANP ASSEN - Gerard van Velde heeft bij de nationale i standskampioenschappen in Assen verrassend zijn tit op de 500 meter geprolongeerd. De olympisch kampioen op de 1000 meter profiteerdegi teravond in de tweede race van een slechte start vanE ben Wennemars. Van Velde won de tweede 500 meter 36,19 seconden. Beorn Nijenhuis pakte zilver, Wenn mars brons. Bij de vrouwen ging de titel naar Marian Timmer, voor Frouke Oonk. ANP foto Peter van Trijen door Martijn van Beeten ASSEN - Jochem Uytdehaage en schaatsbaan De Smelt in As sen, dat is altijd een tranendal. De man die op 28 september een ernstig auto-ongeluk overleef de, stapte gisteravond op het NK afstanden over een drempel. En liet geëmotioneerd zijn tra nen de vrije loop. Nee, Uytdehaage plaatste zich niet voor de wereldbekerwed strijden in Hamar en Berlijn. Bij lange na niet. Toch was hij tevre den. Met 6.50,59 minuten was hij vijftien seconden langzamer dan winnaar Bob de Jong. Het is zijn startpunt, ruim vijf weken na het auto-ongeluk op snelweg A27. Met nog altijd overblijfsels van de brandwonden op zijn lijf. Uytdehaage deed mee, niet voor spek en bonen, en kon in de laat ste rondjes het uiterste uit zich zelf halen. Op een bankje huilde hij, met de coaches Gerard Kem- kers en Geert Kuiper in zijn buurt. Het beeld was hetzelfde als in december 2002. Ook toen huilde Uytdehaage in Assen. De reden was destijds anders. Als olympisch kampioen faalde de Utrechter op het NK allround. De man die zijn status zo graag wilde waarmaken, kon het nau welijks vatten. Nu wilde Uytdehaage het waar om van zijn tranen voor zichzelf houden. „Het lijkt me dat ik de laatste tijd heel wat heb meege maakt, Dan mag dit toch even?" Uytdehaage had een bijrol, dat kon ook niet anders. Bob de Jong onttroonde Carl Verheijen als nationaal kampioen, door met 6.35,32 de snelste bjo klokken. Ruim twee secoM voor nummer twee Verheijeai ruim drie seconden voor nis mer drie Gianni Romme. i stayer die het allroundender heeft toegekeerd. Grote verrassing was de nc mer vier, Sven Kramer. De» van ex-topper Yep Kramer, sa tien jaar oud pas, plaatste ook voor de eerste twee Wee Cups. Trots stond zijn vader-, te kijken in Assen. Zoonlieic de laatste weken door velen? noemd als de topper voor de komst. En Sven Kramer maai het waar, met rondjes van rc 29 seconden in de beginfase Friese hoop Door het stoppen van Ids Pof ma en het naderende einden Rintje Ritsma is Kramer de ma we Friese hoop. Sneller 4 mannen als Tom Prinsen, Ma Tuitert en Uytdehaage. Vor jaar tweede op het WK voor) nioren, bij de jeugd ook were!; recordhouder op de vijf kiloffi ter. Of Kramer ook start op World Cups is overigens nog: vraag. De jeugdige schaats twijfelt. „Ik ben nog maar éi jaar junior, schaatsen bi] des nioren kan ik nog heel lang. Wat dat betreft lijkt Kramer» zijn vriendin Annette Gerritse die zich op de 500 meter plas te voor de wereldbekerwedstn den in het Japanse Nagano! het Chinese Harbin. Zij geeft- ker de voorkeur aan de juniors wedstrijden. De Jong, Verheijen en Ron-- gaan in elk geval naar de W® Cups, net als nummer vijfT" Prinsen. GPD worden parken en speelplaatsen opge knapt. Vorig jaar leverde dat een kleine 150.000 euro op. De marathon van New York wordt ook de marathon van Kris tin Armstrong. Ze heeft de scheiding met Lance achter zich gelaten en zich op de atletiek gestort. Het wordt haar tweede marathon in minder dan een jaar. Ze hoopt net onder de vier uur te kunnen lopen, maar dat is voor Kristin niet het belangrijkste. De moeder van drie kinderen wil de wereld laten zien dat mensen meer kunnen dan ze den ken. Daarnaast hoopt ze geld in te za melen voor een instelling, die zich inzet voor kankerpatiënten. Jan Dagevos Jochcm Uytdehaage in actie op de 5000 meter in Assen. foto Vincent JanninP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 66