APK 38 KIJK.JMNZEN! PZC Met biechtcaravan het land in op zoek naar geestelijke nood 00* Gaat u ook iets doen voor de Zonnebloem? lezers schrijven Ooglaseren II Van Gogh IV Van Gogh V Van Gogh VI Van Gogh VII Van Gogh VIII Delta XI Boetes II Vandaag 6 november 2004 10.00- 17.00 uur. Mensa Campus De Ruyter keuring pers. auto Bosch Car Service Daar kom je graag terug meld onveilig verkeer Lilianer zaterdag 6 november 2004 door Jelmer Oskam MIDDELBURG - 'Een luiste rend oor voor verborgen gehei men'. Dat staat geschreven op de biechtcaravan van dominee Sietze van der Veen en zijn vrouw Trijnie uit het Groningse Mussel. Met de caravan doen ze elke provincie in Nederland aan. Gisteren stond de caravan van het tweetal geparkeerd bij de Nieuwe Kerk in Middelburg. Op massaal bezoek kon de biechtcaravan in Middelburg niet rekenen. Maar daar is het de dominee en zijn vrouw dan ook niet om te doen. „Daar heb ben we onze biechtsite op inter net voor", zegt Sietze. En daar mee is meteen de tweede ver nieuwende biechtmethode van het echtpaar Van der Veen ge noemd. Naast de caravan behe ren ze namelijk een internetsite www.debiechtsite.nl waar bezoe kers geheel anoniem hun ver haal kunnen vertellen. Het loopt storm, aldus de dominee. „Er is voor veel mensen een bepaalde drempel om te biechten in de kerk. Zeker voor diegenen die er nooit komen. Via de internetsite heb je geen directe confrontatie met de dominee, waardoor er ei genlijk geen drempel meer is." Maar waar is de caravan dan ei genlijk voor bedoeld? „Dit is een signaal naar de kerken om Het domineesechtpaar Van der Veen luistert naar een man in de biechtcaravan in Middelburg. foto Ruben Oreel meer naar buiten te treden", zegt de dominee. „De kerken lo pen leeg, terwijl er veel nood on der de mensen is. Daarom beslo ten mijn vrouw en ik om die nood tegemoet te komen, ook in de hoop dat de we de kerk wak ker schudden. Er is veel te doen buiten de muren van de kerk." Hoge bezoekersaantallen ver wacht hij voor de caravan dan ook nog niet direct. „Misschien komt dat later, maar het is niet ons hoofddoel. Als de kerken ons voorbeeld volgen, zijn we te vreden." Geen topdrukte Het echtpaar kijkt uit over de Nieuwe Burg, waar een gering aantal mensen doorheen loopt. Vandaag geen topdrukte, zo lijkt het. Maar Sietze van der Veen weet dat het morgen weer anders kan zijn, als hij met Trij nie in Ommen staat. Hij krijgt Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Wanneer iemand besluit zijn ogen te laten laseren (PZC 25-10) speelt geld een grote rol omdat er zoveel prijsverschillen zijn bij de klinieken. Meestal zijn ze in het buitenland het goedkoopst en daar gaan veel mensen naar toe. Maar ik vind dat je je moet oriënteren op deze markt. Zoiets beslis je niet in een dag en al kost het in Neder land een paar honderd euro meer, het zijn toch je ogen. Ik heb het zelf ook laten doen. Het kostte mij 2000 euro per oog. Ik heb eerst de consumentengids er bij gepakt, waar een heel groot stuk over ooglaseren in stond met een vergelijking van klinie ken in het buiten- en binnen land. Ik heb de beste daarvan uitgezocht en daarna heb ik die opgebeld en een vooronderzoek gehad. Ik kreeg veel informatie over hoe en wat er ging gebeu ren. Op de dag van het laseren heb ik gezien dat ze alles aan het testen waren voor ze begon nen. Daarna heb ik al veel con troles gehad. Je krijgt ook veel oogdruppels en zalf mee naar huis. Ik heb geen nare ervarin gen met de kliniek. Ook bij de mensen in de wachtkamer, die op controle kwamen en met wie ik praatte, is alles goed gegaan. Laat dat keurmerk er komen. Zo weet je waar je aan gaat be ginnen en denk maar: als je in Nederland een kliniek bezoekt dan weet je dat ze aan strenge regels moeten voldoen. Rianne Gecaj W. de Goedestraat 23 's-Gravenpolder Met groeiende verbijstering las en herlas ik donderdag 4 novem ber de ingezonden brief van de heer Haselhoef uit Krabbendij- ke over de moord op Theo van Gogh. Aanvankelijk leek het mij een terechte bijdrage uit de mos limgemeenschap aan de veroor deling van deze moord. Bij ver der lezen blijkt het de heer Ha selhoef om iets anders te gaan. In mijn ogen verwordt zijn brief daarmee bijna tot het tegendeel van die veroordeling. De heer Haselhoef gebruikt de gelegen heid om het moslimgeloof vrij te pleiten door het neer te zetten als geloof 'vervuld van mild heid, vergevingsgezindheid en mededogen'. Vervolgens plaatst hij kritische kanttekeningen bij de vrijheid van meningsuiting. Bij leven van Van Gogh waren deze kanttekeningen op hun plaats geweest, maar wanneer hij als moslim ze plaatst in een reactie op de moord op Van Gogh, verschaft hij extremisten een legitimatie. Na deze ver schrikkelijke gebeurtenis lijkt mij alleen publiekelijke veroor deling van de moord op zijn plaats. Zeker door prominente mensen uit de moslimgemeen schap als de heer Haselhoef. Waar er klaarblijkelijk een ver band is tussen de moord en be paalde uitingen van de islam, zou een publiekelijke oproep tot kritische zelfreflectie op haar plaats zijn. In ieder geval niet een schoonpraten van de islam. Het past niet-moslims om pu bliekelijk op te roepen tot terug houdendheid in het oordeel over de islam en haar aanhangers en om te streven naar beter begrip. Ik kan de brief van de heer Ha selhoef niet anders zien dan als een subtiel bommetje onder een moderne vreedzame multicultu rele samenleving, die wij hier graag willen. Marten Knevel Brouwerijstraat 4 Koudekerke Mijnheer Haselhoef zit er in zijn ingezonden stuk in de PZC van donderdag volgens mij volko men naast. Afgezien van de in druk die hij wekt het meer te doen te hebben met de verdach te dan met Van Gogh en zijn na bestaanden, schrijft hij leugen taal. Hij schrijft: 'De islam is één en vervuld van mildheid, vergevingsgezindheid en mede dogen'. Dat is niet waar. Even min als het christendom is de is lam één. De islam kent, ook in Nederland, een fundamentalisti sche vleugel. Laat de heer Hasel hoef dat erkennen en publieke lijk afstand nemen van de stand punten van die factie binnen de islam. Dan zet hij werkelijk een stap in de richting van de zo no dige integratie waaraan alle wel denkende Nederlanders behoef te hebben. Dat hij dat klaarblij kelijk niet durft, staat haaks op het tweede deel van zijn stelling over de islam, dat over mild heid, vergevingsgezindheid en mededogen. Kennelijk heeft, de heer Haselhoef er geen zin in de rest van zijn leven met een kogel vrij vest of halsbescherming te lopen. Dat kan ik hem niet kwa lijk nemen. Wel dat hij als gezag hebbend vertegenwoordiger van de islam, wanneer hij de moed heeft een stukje in de krant te schrijven, niet verder komt dan zielig gewauwel over martelaar schap. Henk van de Berg Kerkdreef 17 Axel Jarenlang praten, overleggen, polderen en beraadslagen dwingt ons nu tot zwijgen. Nu is Nederland sprakeloos omdat je mening kan worden afgestraft met een gruwelijke schietpartij op een parkeerplaats of een Mid deleeuwse slachting midden op straat in Amsterdam. De terreur- censuur knijpt onze stemban den dicht. Vrijuit spreken kan alleen nog wanneer je lijfwach ten hebt. Het vrije woord is ver moord, neergestoken en ritueel geslacht. Nu is het stil in Neder land: doodstil. Versteend en zwijgend weent de dokwerker bitteren tranen en herinnert Co- hen aan de tijd toen Nederlan ders durfden te spreken in een tijd van onderdrukking. Neder land heeft haar hoogste demo cratisch recht verspeeld door te veel te praten en te weinig te doen. Daarom is er nu geen Pim meer, geen Theo meer. Maar van uit de hemelgewelven klinkt hun engelengezang onder lei ding van André Hazes: 'Amster dam huilt waar het eens heeft ge lachen'. Het verzoeknummer van Remkens en Donner: 'Neder land oh Nederland jij bent mijn kampioen' werd niet gehono reerd. Hedwig Smits Eikenlaan 13 Kamperland In de nacht van 9 op 10 novem ber 1938 vond de Kristallnacht plaats. In heel Duitsland wer den joden aangevallen, winkels vernield, synagogen aangeval len. De Kristallnacht begon met een rede van J. Goebbels op een NSDAP-bijeenkomst in Mün- chen. Aanleiding was de moord in Parijs op de Duitse diplomaat E. E. vom Rath, secretaris van de Duitse ambassade, door de 17-jarige H. Grynszpan, een Duitse jood die naar Frankrijk was gevlucht uit woede over de erbarmelijke omstandigheden waarin zijn familie diende te le ven. Goebbels greep de moord aan voor een tirade tegen de jo den. De gebeurtenissen tijdens de Kristallnacht kwamen zelfs als een verrassing voor de Gesta po en R. Heydrich die een af keur hadden voor wanorde. Na deze enigszins impulsieve ge beurtenissen in die nacht, gin gen de nazi's verder met een meer geplande vervolging en ver nietiging van de joden in Duits land. Het is van belang om ook nu bezorgd te worden over de verscherping van de verhoudin gen tussen verschillende bevol kingsgroepen en te leren van de geschiedenis voor het te laat is. De politici van allerlei strekkin gen moeten opgeroepen worden om met behoud van alle vrijheid van meningsuiting ook hun ver antwoordelijkheid te nemen en niet verder bij te dragen aan een verdere verscherping van de ver houdingen tussen de verschillen de bevolkingsgroepen. Ook de media hebben in deze een zeer belangrijke verantwoordelijk heid. Verscherping van de tegen stellingen zal enkel leiden tot verlies voor alle betrokken be volkingsgroepen op enkele profi teurs na, die zich er nog zullen willen aan verrijken. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart Abdullah Haselhoef moet zich schamen. Zelfs de dood van Theo van Gogh wordt aangegre pen om terroristen te verheerlij ken (PZC 4-11). Hij plaatst vraagtekens bij hun daden. Mar telaren bestaan niet in een land waar godsdienstvrijheid heerst en vraagtekens plaatsen bij hun daden kan al helemaal niet. Hij begint zijn ingezonden brief goed. Veroordeelt degenen die onverdraagzaam zijn. Maar dan haalt hij de moordenaar via de achterdeur in zijn geloofsgroep naar binnen door hem voor te schotelen als martelaar. De is lam is een religie van mildheid, vergevingsgezindheid en mede dogen, volgens hem. Daar mer ken we dan weinig van. Ont- Het vervolg van de familieberichten van pagina 12 Voor het medeleven dat wij, zowel persoonlijk als schrif telijk, hebben ontvangen na het overlijden van onze lieve zorgzame vader, grootvader en overgrootvader COVERT SIMONS willen wij u onze dank betuigen. Temeuzen, november 2004 M.S. Houg-Simons R. Simons C.A.J. Simons-Bockweg Voor uw medeleven tijdens de ziekte en na het overlijden van HEINE WOUTERSE willen wij u van harte danken. Margriet, Janny en Ella Wouterse doorgaans zelfs opvallend veel niet-gelovigen op bezoek. „Ik vind het mooi dat ze ons weten te vinden. In dat geval kan het gesprek ook gewoon een neu traal karakter hebben hoor. Ik zal nooit iemand met de bijbel om de oren slaan. Als iemand er gens mee zit, die verder niets met het geloof van doen heeft, dan zal ik hem niet constant met de neus op de bijbel druk ken." Lieve MONIQUE Tien jaar later. de pijn is minder scherp het doet iets minder zeer alleen het missen werd niet minder, maar wordt steeds een beetje meer. Pa en Ma hoofdingen, moordaanslagen, zelfmoordidioten, alles in de naam van Allah. Die moet onder tussen ontzettend blij zijn met zo'n toegewijde schare volgelin gen. Gelovige islamieten zijn over Theo van Gogh en Ayaan Hirsi Ali gevallen om het feit dat 'heilige' koranteksten op de blote huid van mishandelde isla mitische vrouwen werden ge toond. Grote opwinding, maar niet vanwege die mishandelde vrouwen. Ik bedoel maar. Vuil nisman, kunnen al die zakken ook nog mee? 't Zijn er voorlo pig iets meer dan 150. P.A. Heuff Sardijngeullaan 4 Dishoek De aandelen van Delta zijn in het bezit van de provincie en de Zeeuwse gemeenten. De provin cie wordt bestuurd door de le den van provinciale staten, die door ons zijn gekozen. De ge meenten worden bestuurd door de gemeenteraadsleden die ook door ons zijn gekozen met de verkiezingen. Zij zien er dus na mens ons op toe dat de mana gers van Delta hun werk goed doen. Al deze gekozen volksver tegenwoordigers keuren echter de praktijken van Delta goed en staan er blijkbaar volledig ach ter dat de klanten van Delta worden belazerd. Want geen en kele volksvertegenwoordiger of zijn politieke partij heeft ken baar gemaakt dat dat gedonder jaag eens afgelopen moet zijn. P. Boone W. v.d. Veldelaan 35 Vlissingen De Zeeuwse politie moet in no vember en december nog 75.000 bekeuringen uitdelen aan te hard rijdende automobilisten. Volgens de korpschef van de po litie is dat hard nodig omdat Zeeland volgens hem de meest verkeersonveilige provicie is (PZC 30-10). Deze uitspraak is echter onzin. Het tegendeel is waar. Over 2003 had Zeeland in absolute aantallen verreweg het minste aantal dodelijke slachtof fers en op twee provincies na het minste aantal gewonden. Ie dereen kan dat zelf na enig zoe ken bekijken op de website van het Centraal Bureau voor de Sa- tistiek (www.cbs.nl). Uiteraard varieert per provincie het aantal kilometers openbare weg (ook te vinden op de CBS-site). Als je daarna het aantal doden respec tievelijk gewonden berekent per 100 km weglengte, krijg je pre cies hetzelfde beeld, namelijk: Zeeland is de veiligste provincie voor wat betreft het aantal do den en op twee provincies na het veiligst als je uitgaat van het aantal gewonden. Als je dan nog eens mee weegt dat een dodelijk ongeval zwaarder telt dan een zwaargewonde (de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid gaat uit van een verhouding van 1:7) is Zeeland voor de verkeersdeelnemers, na Friesland de veiligste provincie. De politie zal dus op zoek moe ten naar andere argumenten om hun jacht op snelheidsovertre ders te rechtvaardigen. Dick van Houwelingen D. Koddelaan 12 Zoutelande VL/SS/NGSE FILATELISTEN VERENIGING Postzegels, poststukken, ansichtkaarten Informatie over de vereniging en over de jeugdafdeling; 's morgens taxaties (zie aankondiging bij de VFV-stand); 's middags verenigingsveiling van Hogendorpweg 58a, Vlissingen Buslijn 56 excl. afmeldkosten excl. 4-gas- en dieselroetmeting BORSSELE, Autobedrijf de Muvnck Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 KOUDEKERKE, Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 Gerbrandystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 ROUWENPOLDER, Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 Oostvoorstraat 23, Telefoon 0113 - 37 12 10 www.boschcarservice.nl IBOVAG^ Voor de zeer vele blijken van medeleven, die wij zowel persoonlijk als schriftelijk mochten ontvangen, na het zo plotseling overlijden van mijn! alles en onze allerliefste papa NICO SNATERSEN betuigen wij u onze hartelijke dank. Lenie Snatersen-Olto Sharon Kelly Onze dankbaarheid gaat uit naar U die uw medeleven heeft betoond door uw aanwezigheid, kaarten en telefoontjes - na het overlijden en bij dei crematie van mijn lieve man, vader en schoonvader JOHANKOK Barbara Kok-Oles Anna en Maciek Het heeft ons getroffen te ondervinden dat zij bij zovelen een plekje in het hart hebben. Dit biedt ons troost en geeft ons kracht verder te gaan. Middelburg, november 2004 0800 - VERKEER (0800 - 8375337) is het GRATIS nummer van het MELDPUNT VERKEERSONVEILIGHEID ZEELAND Ruim i op de 3 Nederlanders krijgt kanker Ganzen zijn fascinerende vogels. En ze overwinteren graag in ons land. Vogelbescherming Nederland nodigt u uit: ga eens ganzen kijken! Waar? Ontdek het op www.vogelbescherming.nl. V Vogelbescherming TOUR DE GANS geefl"0nC! om Havensingel 26 fijt 5211 TX 's-Hertogenbosch W 1 T 0800 7 800 800 (gratis) voorlichting@lilianefonds.nl gro 7800800 Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Maak uw donatie over op giro 145. Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro. Alleen samen kunnen we dit schip bouwenI Doe mee! www.ietsdoenvoordezonnebloem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 62