PZC \nnan laakt aanval op Fallujah Getuige zag 13 overvallers ontsnappen uit school Beslan F Madrid ruziet over standbeeld van Franco Vetorecht EU-staten over justitiezaken verdwijnt in 2005 Washington is woedend over kritiek van VN-secretaris-generaal [ulporganisaties :rlaten Darfoer letin zegt >p met EU in Jen Haag af m VN schorten hulp in Ivoorkust op na oplaaien geweld 5rag Computer in Ohio gaf Bush extra stemmen Geen nieuwe mensensoort Flores Vrouw ziet verkrachter op tv China verbiedt operatie verslaafde Onderzoek slachting zeehonden Gebedsgenezers zouden afpersen Jongen schiet ouders dood bij ruzie over school Kerstexcursie reizen Kerstshoppen en Citytrips Reizen Daar moet je naar toe. zaterdag 6 november 2004 iofMpnk van den Boom rtCELONA - In Madrid is o hooglopend conflict ont- m over het laatste stand- #|d van dictator Franco dat Spaanse hoofdstad nog Bt)siert. nmel iedereen is het er over bs dat het beeld moet verdwij- h, maar de vraag is wie het fet weghalen. Burgemeester Ruiz-Gallardon wil er zijn vin gers niet aan branden en heeft bedacht dat het beeld geen ei gendom is van Madrid. Daarom moet volgens hem het ministerie van Openbare Wer ken deze klus klaren. Daar zien ze het echter heel anders en wij zen de gemeente aan als witwas ser van het donkere verleden. Hoog gezeten op zijn paard over heerst de dictator sinds 1959 de Plaza de San Juan de la Cruz, dichtbij het ministerie van Mi lieu. Het besluit om alle standbeel den van de caudillo (de grote lei der regeerde van 1936 tot 1975) uit de stad te verwijderen is een paar jaar geleden al genomen, maar nooit helemaal uitge voerd. Toen het congres deze week een nieuw besluit nam om alle sym bolen uit de Francotijd uit te bannen, brandde de strijd over het standbeeld opnieuw los. Het monument, waar de oude Franquisten nog jaarlijks hun eerbetoon brengen aan de dicta tor, is nu dus het voorwerp ge worden van juridisch gekisse bis. In werkelijkheid heeft het te ma ken met de politieke gevoelighe den uit het verleden. De burge meester behoort tot de conserva tieve Partido Popular, de partij van Aznar, die vaak verweten wordt dicht bij het gedachte goed van Franco te staan. Ook de vorige burgemeester (eveneens Partido Popular) wei gerde het beeld af te breken met als argument. 'Geschiedenis is geschiedenis'. En zo bewijst de dictator op nieuw dat hij zich niet gauw ge wonnen geeft. GPD Ln» redactie buitenland I' gWYORK - VN- secretaris-ge- sraal Annan heeft in een brief |e kritiek geuit op de Ameri- ianse aanvallen op de Iraakse fd Fallujah. fee stad ten westen van Bag- Ed wordt volgens de Iraakse Lier Allawi spoedig 'be- gjd'. Amerikaanse troepen heb- de stad omsingeld en afge leid. Fallujah wordt al ge- ie tijd vanuit de lucht en 'artillerie bestookt. BRTOEM - Internationale ^organisaties hebben in de- ivan de Soedanese regio Dar- kr hun activiteiten opge- ort.Uit vrees voor een verde- iiscalatie van het geweld zijn tientallen hulpverleners geë- ueerd naar relatief veiliger tden. or het besluit van de organi- es zitten zeker 160.000 vluch ten voorlopig zonder hulp. woordvoerder van wereld- Iselorganisatie WFP zei dat nog wel mondjesmaat hulp rd; verleend, maar alleen ór een klein aantal medewer- die 's ochtends worden inge- avonds weer ver- :ciale VN-gezant voor Soe- H'ex-minister Pronk, zei eer- te vrezen voor de 'totale X'hie' in Darfoer. ANP/RTR KHAAG - In Den Haag is en woede gerea- ttd op het besluit van de Rus- the president Poetin om de ontmoeting met de Europese donderdag te schrappen. fcn wil niet praten met een gatie van Europees Commis- ssen die feitelijk demissio- r s Hij wil wachten tot de h«e Europese Commissie on- ieiding an de Portugees foso is aangetreden. v. Poetin nu pas laat weten hi] de top wil afzeggen, in verzoek aan premier Balken- f als voorzitter van de EU, dtinDen Haag als een bele- ng opgevat. Poetin zou na- ijk ook bij koningin Beatrix L"~ gaan en dat wordt SCHOONMAAKBEDRIJF bleijenberg ^"^aakbednil Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98. Postbus ?30.4380 AE Vlissmgen 01 '8-417500. Fax 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Jwtbus 150,4870 AD Etten-Leur Fax: 076-5083501 infoQbleijenbergbv.nl wv/w.bleijenbergbv nl Bronnen bij de VN in New York meldden gisteren dat de Verenig de Staten razend zijn over An nans kritiek. Hij stelde in per soonlijke brieven aan de Ameri kaanse president Bush, de Brit se premier Blair en aan de door de VS geïnstalleerde Allawi dat 'het aanhoudende militaire ge weld dat de Amerikaanse troe pen gebruiken bij de Irakese be volking de overtuiging versterkt dat hun land door een militaire bezettingsmacht wordt be heerst'. Een bestorming van Fallujah kan de voor januari geplande verkiezingen in gevaar brengen, zo waarschuwde Annan. De VN hebben als volkerenorganisatie geen commentaar op Annans brieven, omdat hij die niet na mens de VN zou hebben geschre ven. Fallujah is een bolwerk van radicale en overwegend soenniti sche strijders, die zich fel verzet ten tegen de Amerikaanse vero vering van Irak. De Iraakse verkiezingen hebben op 27 januari plaats, zo bevestig de de Iraakse vice-president Al Jaafari gisteren. Hij verwacht dat het kabinet met deze datum instemt, Allawi kon gisteren tijdens een bezoek aan de Navo in Brussel nog geen datum bevestigen. Hij zei wel dat de Baath-partij van de verdreven dictator Saddam Hoessein niet mag meedoen aan de verkiezingen voor een natio nale vergadering. Hij tekende aan dat leden van de Baath-par- tij zich wel kandidaat mogen stellen, maar niet onder de vlag van hun groepering. De nationale vergadering die ge kozen moet worden, telt 275 ze tels. Het gaat om een overgangs parlement dat vooral tot taak zal hebben een grondwet op te stellen en een nieuw kabinet aan te wijzen. Eind volgend jaar moeten er volgens plan een nieuw parlement en een presi dent worden gekozen. Terugtrekking Allawi zei gisteren in Brussel te betreuren dat enkele landen hun troepen uit Irak terugtrek ken. De premier zei dat naar aanleiding van de besluiten van Nederland en Hongarije om hun missies niet te verlengen. Japan en Polen overwegen hetzelfde. „Vermindering van de troepen verslechtert de situatie in Irak. Het zal terroristen aanmoedi gen. Niemand wil dat", zei Alla wi. „Wij willen dat de multina tionale troepenmacht blijft voor, tijdens en na de verkiezin gen, totdat onze eigen Iraaks le ger sterk genoeg is." De Iraakse premier dankte de EU voor de steun. Hij zei dat die niet alleen effect heeft op Irak, maar de he le regio stabieler maakt. ANP/AFP/DPA een kant-en-klaar han- akkoord tussen de EU en land dat in Den Haag zou den getekend. Dat voorziet 'er meer in een makkelijker 'ang van Russische produc ts de EU-markt en een bete- eschermmg van westerse in gingen in Rusland. Daar- fst zouden afspraken worden naakt over EU-hulp voor on teer het transportsysteem iusland en samenwerking bij aanpak van georganiseerde teaad en terrorisme. EU wilde praten over de Rus- bemoeienis met 'tsjeniè, Moldavië, Georgië, ■Rusland en Oekraïne. Dit tanks het feit dat Poetin dat [nteme aangelegenheden be- ouwt GPD IAdvertentie :;4i Een vrouw loopt langs patrouillerende Marokkaanse VN-militairen in Tiebissou in centraal-Ivoorkust. van onze redactie buitenland GENEVE - De Verenigde Na ties hebben de hulpverlening in Ivoorkust opgeschort. Het besluit viel na de opleving van het geweld tussen regering en rebellen, aldus een woordvoer ster gisteren. Vliegtuigen van de regering voerden gisteren luchtaanval len uit op posities van rebellen in het noorden van het land. Donderdagavond laaiden de ge welddadigheden in de hoofd stad Abidjan op. Gebouwen van de oppositie waren het doelwit. Bovendien bestookte het regeringsleger de guerrilla strijders donderdag in de noor delijke stad Korhogo en Bouaké in het midden van het Afrikaanse land. Volgens een medewerker van Artsen zonder Grenzen kwamen bij de gevech ten van donderdag drie mensen om het leven. Zeker veertig raakten gewond. Het is al lang onrustig in Ivoorkust. De bur geroorlog begon met een coup poging in september 2002. Sinds in januari 2003 een vre desakkoord werd getekend, is het land verdeeld tussen de re bellen, in het noorden, en de regering Gbagbo, die het zui- foto Luc Gnago/RTR den beheerst. Ondanks een vre desregeling blijven de spannin gen en het wederzijds wantrou wen tussen de strijdende par tijen groot. Volgens de VN zijn duizenden mensen in Ivoorkust afhanke lijk van hulp, vooral in het noorden. ANP/AFP/DPA/RTR WASHINGTON - Een probleem met een stemcomputer in de staat Ohio heeft president Bush duizenden niet bestaande stem men opgeleverd. Dat meldde gis teren de Amerikaanse krant The Columbus Dispatch. In een van de kiesdistricten waar 638 mensen hun stem had den uitgebracht, sleepte de De mocraat John Kerry 260 stem men in de wacht en George Bush maar liefst 4258. In werkelijkheid kreeg de presi dent daar echter slechts 365 stemmen, zo maakte de voorzit ter van de gemeentelijke verkie- zingsraad bekend. Dertien kie zers hadden voorkeur voor Ralph Nader de derde kandi daat. Winst in de staat Ohio bleek van doorslaggevend belang bij de verkiezingen van afgelopen dins dag. AFP/ANP door Remco Reidinq MOSKOU - De Russische autori teiten verdoezelen de waarheid over de tragedie in Beslan. Dat zeggen getuigen van het school drama in het zuiden van Rus land. Zij beweren dat er veel meer gijzelnemers waren dan of ficieel wordt toegegeven en dat een aantal rebellen is ontsnapt. De Russische krant Komsomols- kaja Pravda publiceerde giste ren een interview met Vasili K., die zegt een commando van de speciale troepen te zijn. Volgens hem vonden tijdens de bestor ming van de school op 3 septem ber niet 31, maar 49 gijzelne mers de dood. Drie rebellen wer den gevangengenomen en der tien slaagden erin te vluchten. Gijzelaars die de bestorming overleefden, vertellen dat de meeste terroristen burgerkle ding droegen in de hoop dat ze zich konden verbergen tussen vluchtende scholieren, leraren en ouders. Ook zij zeggen meer gijzelnemers te hebben geteld. Direct na de bestorming waren er al geluiden dat terroristen wa ren gevlucht. Op de dag van het drama waren elders in Beslan tot laat in de avond schoten en explosies te horen. Ruslands voornaamste openba re aanklager zei eerder dat hij er sterk aan twijfelt dat gijzelne mers wisten te ontsnappen. Er zou maar één overvaller zijn ge arresteerd. Volgens commando Vasili K. na men de speciale troepen nog twee gijzelnemers gevangen: Vladimir Chodov en een vrouwe lijke zelfmoordterroriste. De be trokkenheid van Chodov bij het schooldrama ligt gevoelig, om dat hij in een Noord-Ossetisch dorpje bij Beslan woonde. Volgens de commando wordt be wust niet gezegd dat Chodov nog in leven is, omdat hij één van de meesterbreinen achter de gijzelingsactie is en nauw sa menwerkt met Sjamil Basajev. de meest gevreesde Tsjetsjeense krijgsheer. „Ik zag dat Chodov werd verhoord", zegt K. „Op een gegeven moment liet hij een biljet van vijftig roebel (1,5 eu ro) zien en zei: „Dankzij dit stuk je papier ben ik alle controlepos ten doorgekomen en dankzij dit briefje ben ik over twee jaar weer een vrij man, zodat ik weer kan doden voor geld." JOGJAKARTA - Indonesische wetenschappers hebben gisteren een streep gezet door de vermeende vondst van een nieuwe mensensoort op het eiland Flores. In tegenstel ling tot wat vooral Australische paleontologen beweer den, is de gevonden 'dwergmens' geen nieuwe mensen soort (Homo Floresiensis), maar een ondersoort van de Ho mo sapiens. De Indonesische deskundige Teuku Jacob, van de univer siteit van Jogjakarta, zei gisteren dat het gaat om een on dersoort die door een 'proces van verkleining' is gegaan. Dit fenomeen heeft zich volgens hem ook voorgedaan in Papoea en Atjeh. ANP LOS ANGELES - Het was even schrikken. Een 35-jarige vrouw uit Ventura in de Amerikaanse staat Californië volgde tijdens het stofzuigen met een half oog een dating- programma op televisie, toen ze een stem hoorde die ze meteen herkende. Een van de kandidaten was de man die haar een jaar eer der had verkracht. Meteen schakelde de vrouw haar video recorder in, waarna ze de band naar de politie bracht. Die arresteerde enkele dagen later de 31-jarige man, meldde de Los Angeles Times. GPD PEKING - Het Chinese ministerie van Gezondheid heeft omstreden hersenoperaties die patiënten van een drugs verslaving moeten afhelpen, in de ban gedaan. Het minis terie nam het besluit, omdat er nog onvoldoende duidelijk heid is over de risico's. Bovendien vindt het ministerie dat het effect van de hersenoperaties wetenschappelijk nog niet is bewezen. Russische wetenschappers introduceerden de hersenope raties in 1999. Bij de ingreep wordt een deel van de herse nen verwijderd, dat bij de patiënt het verlangen naar drugs zou aanwakkeren. ANP/AFP DUBLIN - Het Ierse ministerie van Milieu onderzoekt de slachting van zestig grijze zeehonden op de Blasket Eilan den in het zuidwesten van het land. Minister Roche zei gis teren dat hij is geschokt door de wreedheid waarmee de dieren zijn omgebracht. Ierse zeehondenbeschermers hebben laten weten dat on der de doodgeknuppelde en doodgeschoten zeehonden veel jonge dieren waren. Sinds 1976 is het in Ierland ver boden op zeehonden te jagen. ANP/AFP LOMMEL - Justitie in het Belgische Hasselt overweegt een onderzoek in te stellen naar een Nederlands echtpaar van gebedsgenezers. Het stel zou leden van het Christelijk Centrum Alphame- ga in grensgemeente Lommei grote bedragen hebben afge troggeld. Kritische leden van de organisatie zeggen dat het echtpaar leden vraagt om eentiende van al hun inkom sten aan het centrum af te staan. De Hasseltse officier van justitie zegt informatie te verza melen over mogelijke strafbare feiten. ANP Eén van de andere rebellen was een etnische Ossetiër uit Beslan, meent K. Een leraar die hem her kende, zou de keel zijn doorge sneden. Bomen Commando K. zegt dat in de zo mer bomen rond de school wer den gekapt, waarschijnlijk om een geschikt schootsveld te creë ren De plaatselijke politie rea geerde niet op telefoontjes van burgers die verdachte mensen aan het werk hadden gezien Het hoofd van een parlementai re onderzoekscommissie van Noord-Ossetië zegt eveneens te beschikken over bewijs dat het aantal rebellen hoger ligt dan of ficieel is bekendgemaakt. Tijdens het schooldrama kwa men zeker 320 mensen om, GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Europese rege ringsleiders hebben gisteren be sloten om het vetorecht op het gebied van justitie op te geven. Daardoor kan de besluitvor ming sneller verlopen via stem ming bij meerderheid. Alleen voor migratie blijft op verzoek van Duitsland het veto de komende jaren wel bestaan. Dat heeft premier Balkenende gisteren als EU-voorzitter mee gedeeld. De regeling gaat in vanaf april volgend jaar. Daarna is alleen een meerderheid van stemmen nodig voor besluiten over zaken als familierecht en wijziging van paspoorten. De uitzonde ring voor migratie-onderwerpen blijft bestaan totdat de EU-grondwet is ingevoerd, te gen 2007. De EU-leiders kwamen op hun driemaandelijkse top in Brussel ook overeen om in 2010 te ko men tot een gezamenlijk asiel systeem voor de hele unie. Natio nale wetten moeten zo op elkaar worden afgestemd dat voor asiel aanvragers in alle lidstaten de zelfde procedure geldt. Ook zou den asielzoekers na erkenning in alle 25 EU-landen dezelfde status krijgen. Niet op orde Het jaar 2010 is een streef datum. De verwachting is dat veel lidstaten de zaak dan ech ter nog niet op orde hebben. Op termijn moet een Europees asiel kantoor de lidstaten helpen bij de informatie-uitwisseling over migratiestromen In april volgend jaar gaat een Europees agentschap open voor de gezamenlijke grensbewa king. Teams van douaniers kun nen dan lidstaten helpen bij be waking van de gezamenlijke bui tengrenzen. Ook is het de bedoe ling buiten de EU gemeenschap pelijke kantoren in te richten voor de aanvraag van visa voor Europa. De maatregelen maken deel uit van een meerjarenprogramma voor justitie en asiel, het zogehe ten Den Haag-programma, dat er ook in voorziet dat het Euro pees Parlement meer medezeg genschap krijgt op dit terrein. Verder gaat het programma uit van meer uitwisseling van infor matie over terrorisme tussen lid staten. ANP BRAUNSCHWEIG - Een 12-ja- rige jongen in het Duitse Braun schweig heeft zijn ouders dood geschoten, omdat die hadden ge dreigd hem naar een kostschool te sturen als zijn schoolpresta ties niet zouden verbeterden. De jongen probeerde na het dra ma vergeefs zichzelf te doden. Hij raakte zwaar gewond, maar hij is inmiddels buiten levensge vaar, aldus de politie. Een twee jaar oudere broer van de schutter ontdekte het drama donderdagavond. De politie vond in het huis twee pistolen. ANP/DPA (Advertentie) Kijk voor deze topaanbiedingen snel in het reizenkatern PETER LANGHOUT REIZEN Elke week in de zaterdagkrant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5