Ierse mosselen mogen verzaaid ZEELfiND CREATIEF PZC PZC Het moet niet te braaf worden Surplus helpt dagverblijf Oekraïne FILM BYTHE Raad van State ziet geen risico 's voor Oosterschelde lOgelexpositie nKrabbendijke Boekenbeurs Rommelmarkt inAagtekerke Straffen voor hulp bij drugshandel Jubilarissen CNV gehuldigd Voorwaardelijk voor stelen gsm Politie bekeurt 59 hardrijders Gehandicapte sporters in middelpunt op ROC VRIJDAG 12 NOV. ZONDAG 14 NOV. "Vriendschap is meestal onbetaalbaar, behalve nu". zaterdag 6 november 2004 bl3 jfrnrHarmen van der Werf j pEN HAAG - De mosselsector heeft een overwinning behaald voor de Raad van State. Het j gaagse rechtscollege besliste gisteren dat er Ierse mosselen in de Oosterschelde mogen worden verzaaid. Vogelbescherming, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en stich ting De Faunabescherming had den bezwaren ingediend tegen de vergunningen voor het ver- zaaien van Ierse mosselen. Met de mosselen kunnen volgens de organisaties vreemde organis men meekomen, die gevaarlijk kunnen zijn voor in de Ooster schelde levende, inheemse orga nismen. Oordeel Zeeuwse mosselbedrijven - on der meer Prins en Dingemanse, Delta Mossel en Barbé - vroegen de Raad van State een voorlopig Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDENfTHOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Sprid Huibers Miekevander Jagt Ffeek Janssen RobPaardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie j Stationspark 28 t, G0ES Ie|: (0113)315500 (0113)315669 E"riail: redactie@pzc.nl oordeel te vellen over de bezwa ren, omdat zij snel aan de slag willen. Grote economische be langen staan op het spel. De Zeeuwse mosselsector heeft de laatste jaren veel geïnves teerd in Ierland, omdat er in Ne derland een groot tekort bestaat aan mosselzaad, de basis voor het opkweken van consumptie mosselen. Van gevaar is geen sprake, aldus de ondernemers. Zij zouden anders zichzelf ook in de vingers snijden. In het ver leden zijn er bovendien vaker Ierse mosselen aangevoerd in Yerseke zonder dat dit gevolgen heeft gehad voor het milieu van de Oosterschelde. De Raad van State heeft de uit zaaivergunningen onder meer bekeken aan de hand van de Eu ropese Vogelrichtlijn. Of het uit zaaien van de Ierse mosselen 'significante nadelige gevolgen' kan hebben voor de Oosterschel de, dat een Vogelrichtlijngebied is. Dat is volgens het rechtscolle ge niet het geval. Het baseert zich daarbij op een onafhanke lijk deskundigenrapport van het ministerie van Landbouw. Ierse mosselen hebben, zo staat in dat rapport, dezelfde ecologische ei genschappen als Oosteschelde- mosselen. Voor risico's voor de natuurwaarden in de Ooster schelde hoeft dan ook niet te worden gevreest, aldus de Raad van State. Ierse mosselen die worden opge kweekt in de Oosterschelde, gaan de markt op als Zeeuwse mosselen. De herkomst is niet zo van belang. Zeker voor Belgische consumenten, de belangrijkste afnemers van mosselen uit Zee land, gaat het vooral om de grootte. KABBENDIJKi: - De Vogel- ienden uit Krabbendijke hou- vandaag hun veertigste vo- 'Itentoonstelling in dorpshuis «Meiboom. zijn ongeveer 350 vogels te wonderen, waaronder pos- lurkanaries, zebravinken en te parkieten. De tentoonstel- ig duurt van 14.00 tot 22.00 20 november 14.30 uurl |GROT€ K€RK V€ÉR€ {GLORIA -antonio vivaldi REQUIEM - w.a. mozart Holland Boys Choir, Bach Collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent S Toegang 6 35 p.p.; 4 kaarten 6 120 Giro 5600435 Info: 0118 623650 IHOLEN - In de aula van het Calvijncollege in Tholen wordt iterdag 13 november een boe- rabeurs gehouden. Behalve informatieboeken zijn er ook literaire werken te vin- da Oude boeken kunnen gratis wrden getaxeerd. Belangstel- aden zijn tussen 10.00 en 1.00 uur welkom. AAGTEKERKE - De Dorcas- werkgroep Walcheren houdt za- Urdag 13 november een rommel markt op de Pekelingseweg 9 in Ijlagtekerke. |e opbrengst gaat naar een ba- adiuis in Kantembo in Tanza nia De rommelmarkt duurt van S 30 tot 12.30 uur. Ans van den Berg uit Yerseke met haar eerste boek Verdronken schelp. door Rob Paardekam YERSEKE - Je bent lerares Nederlands op een middelbare school en herschrijft af en toe een bijbelverhaal om het zo te verduidelijken voor kinderen. Op een dag besluit je een kinderboek te gaan schrijven; niet eens met het idee om het uit te geven. Dan stuur je het toch maar op naar een uitgeverij. En ja hoor, een half jaar later ligt je eerste boek in de winkel. Het overkwam Ans van den Berg (40) uit Yerseke. Het boek heet Verdronken schelp en gaat over een meisje, Anna, dat met haar ouders op vakantie gaat naar een camping in Frankrijk. Daar ontmoet ze Joris met wie ze een soort survival langs een beek maakt, om te ontdekken waar de schelp, die ze in het water heb ben gevonden, vandaan komt. Onder weg vinden ze een tas met spullen die, zo merken ze later, van een jongen is. Bernard, want zo heet hij, blijkt zijn va der te zijn verloren. De spullen in de tas, waaronder schelpen, vormen zijn herinnering aan hem. Dan breekt plots een enorm noodweer los. De tas gaat verloren en Bernard komt in de proble men. Het is aan Anna en Joris om hem te helpen. Anna is een meisje dat net iets anders is dat de andere kinderen in haar klas. Zeg maar: meer dan gemiddeld be gaafd. „Met dat idee ben ik aan mijn boek begonnen: een verhaal maken over een kind dat afwijkt van zijn of haar leeftijdsgenoten", zegt de schrijfster. „Als onderwijzeres maak ik dat zelf mee. Het boeit me." Computer Zonder het verhaal al helemaal uitge dacht te hebben, ging Van den Berg on geveer een jaar geleden achter de com puter zitten. Het verhaal ontwikkelde zich gaandeweg. Daarbij was niet alles wat ze schreef pure fantasie. „Dat nood weer, bijvoorbeeld, heb ik zelf ook mee gemaakt. Verschrikkelijk was het, één kolkende massa." Rond Hemelvaart stuurde de Yersekse haar boek naar uitgeverij Callenbach, waar ze al vrij snel lieten weten dat ze enthousiast waren. Er werd een redac teur op het boek gezet, die de nodige aanpassingen voorstelde. Van den Berg: „Hij vond bijvoorbeeld dat ik de cam pingbaas, die niet zo sympathiek is, te positief had neergezet door hem vloeiend te laten vertellen. Dat roept sympathie op. Ik heb het veranderd en nu komt hij norser over." Ook op Anna, die voor een kind dat net naar de brugklas gaat wel heel diep gaande gedachten had, kwam kritiek. Toch heeft de schrijfster op dat gebied niet altijd toegegeven. „Kijk, dat soort gedachten horen nou eenmaal bij een uitzonderlijk kind als Anna", stelt Van den Berg. „Daarom heb ik op een gege ven moment gezegd: nu verander ik niets meer, want dan is het mijn boek niet meer." Imago Verdronken schelp ligt sinds enkele da gen in de meeste boekwinkels, al heeft niet iedereen het besteld. „Dat komt hierdoor", zegt Van den Berg, terwijl ze naar de naam Callenbach op het boek wijst. Deze uitgeverij geeft veelal chris telijke boeken uit en daar kleeft volgens haar een negatief imago aan. „Omdat het vaak moraliserend en prekerig is", foto Willem Mieras verklaart Van den Berg. „Maar tegen woordig is dat ook heel vaak niet het ge val." In Verloren schelp speelt het geloof een niet al te grote rol. Het is subtiel door het verhaal geweven, zonder prominent aanwezig te zijn. „Er zijn zelfs passages die de lezer niet eens als zodanig zal her kennen", zegt de schrijfster. „Zoals op het laatst, als Philippe met het brood binnen komt. Wie het Oude Testament goed kent, weet dat daar ook vaak brood wordt gegeven aan mensen die het nodig hebben. Ik vind het helemaal niet erg, als mensen die link niet leggen, maar vond het wel mooi om het in mijn verhaal te laten terugkomen." Sommige mensen in haar omgeving vroegen zich af of Van den Berg de ru zie tussen vader en moeder, al in het eer ste hoofdstuk, niet beter weg kon laten. Ze vond van niet. „Het moet niet te braaf worden. Ruzie komt bovendien toch in elk gezin voor? Het is een boek geworden met een bepaald waardenpa troon: geen grof taalgebruik en respect voor je ouders. Maar niet te braaf, want het moet wel realistisch zijn." Ans van den Berg: Verdronken schelp. Uitgeverij Callenbach, 104 bladzijden, 8,90 euro. ISBN: 9026612575. Voorkin deren vanaf 10 jaar. door Mieke van der Jagt WOLPHAARTSDIJK - Als je hoort wat de mensen van Sur plus in Oekraïne allemaal mee maken, snap je niet dat ze zich nog zo uitsloven. Overheden, po litie, douane, priesters: je moet wel heel veel geluk hebben wil daartussen figuren tegenkomen die niet corrupt zijn. Toch heeft Surplus opnieuw een project op gepakt: een school annex kinder dagverblijf, dat door overstro mingen totaal verwoest is. Geert Jan Stevens van Surplus: „Je kunt kinderen niet in zo'n situa tie zien zitten en vervolgens niets doen." Surplus brengt al jaren hulp en hulpgoederen in Korolevo, een plaatsje in Oekraïne, waar grote werkloosheid heerst, waar ne gentig procent van de bevolking ver onder de armoedegrens leeft en waar een kind van geluk mag spreken als het nog één ouder heeft, die voor hem zorgt. Het pleegouderproject van Sur plus loopt goed. Voor 20 euro in de maand hebben Zeeuwen een weeskind geadopteerd. Bij ver schillende pleegouders wonen 28 weesjes, die van de bijdrage van Surplus kunnen leven en naar school kunnen. „Er zouden er best wel bij kunnen, want de man die het systeem voor ons in Oekraïne controleert, kan in on- veer dezelfde tijd die hij nu kwijt is, het dubbele aantal doen." Stevens laat een paar fo to's zien: pleegouders, die met de bijdragen van vier kinderen een klein inkomentje hebben, met een stel stralende kinderen. „Voordat wij ze uit hun koude natte bedden in het weeshuis haalden, waren dat gewoon klei ne wrakjes. We hebben ze hele maal zien opbloeien." Ook dat is natuurlijk een reden voor de vrijwilligers van Sur plus om door te gaan. „We zijn al eens bestolen van een hele boel hulpgoederen die we voor veel geld naar Oekraïne hadden gebracht, douane, politie en bur gemeesters proberen je telkens weer uit te kleden maar we zien ook dat onze inspanningen hel pen", aldus Stevens. Transportkosten De organisatie heeft de doelstel lingen moeten veranderen, want de transportkosten zijn nauwe lijks nog op te brengen. Boven dien wil Surplus liever werken volgens de moderne opvattingen van ontwikkelingssamenwer king. „Wij zamelen geld in en Oekraïners voeren het werk uit met materialen die ze daar ko pen. De economie is een ramp, maar je moet ergens beginnen." Het dagverblijf waaraan de bouwvakkers in Korolevo inmid dels begonnen zijn, kun je vol gens Stevens vergelijken met de school die in Beslan getroffen werd door een aanslag. „Er zit ten kinderen van anderhalf tot dertien jaar, de hele dag vanaf zes uur 's ochtend. Ze krijgen on derwijs en voedsel en de staat betaalt daarvoor 65 cent per kind. Daar komen ze al euro's op tekort, laat staan dat ze het gebouw kunnen opknappen. Een regelrechte ramp is het: de waterleidingen zijn lek, de rio len werken niet meer, de kachel is kapot, er zijn geen kranen, geen wc's, ze kunnen niet meer koken en alles is koud, klam en rot. Het goede nieuws is, dat al les voor 7000 euro kan worden opgeknapt, inclusief ar- MIDDELBURG - Politierechter J. Hopmans heeft giste ren zes mannen en een vrouw uit Bergen op Zoom en Goes voor het verlenen van hand- en spandiensten bij de handel in cocaïne en xtc-pillen veroordeeld tot werkstraf fen en voorwaardelijke gevangenisstraffen. De verdachten hadden met name in 2002 als koerier en chauffeur van de dealers een rol gespeeld bij het vervoer en het verstrekken van de harddrugs aan klanten in Goes, Middelburg, Yerseke, Hansweert en Kruiningen. De hoofdverdachten zijn door de rechtbank al veroordeeld tot celstraffen. Bij de vrouw werd speed en cocaïne in de vrieskist be waard. In de auto van de 23-jarige Goesenaar werd op 9 november 2002 in Rilland 12,5 gram speed, een halve gram cocaïne en 27 xtc-pillen gevonden. De 24-jarige Goe senaar had zich ingelaten met het afleveren van de verdo vende middelen. 's-GRAVENPOLDER - Zestig leden van de vakbond CNV uit Zuid-Beveland zijn gisteravond gehuldigd vanwege ja renlang lidmaatschap. Voor drie leden was er een oorkon de en een plaquette omdat ze al zestig jaar zijn aangeslo ten bij de christelijke vakvereniging. Piet Minnaard, die vroeger vakbondsbestuurder voor Zee land is geweest, kreeg zijn onderscheidingen thuis. Bram van Loenhout nam hem in ontvangst tijdens de feestelijke bijeenkomst in het dorpshuis in 's-Gravenpolder. Van Loenhout werkte altijd bij de belastingdienst en is al twintig jaar met pensioen. Zijn lidmaatschap heeft hij echter nooit opgezegd omdat hij solidair wil blijven met zijn oud-cohega's. Ook Daan de Bruin uit Nieuwdorp werkt niet meer, maar liet zich nooit als lid uitschrijven. Hij besefte al op de dag dat hij als landarbeider begon, dat je met z'n allen sterker staat. De Bruin was jarenlang secretaris van de afdeling Nieuwdorp. De leden die 25 jaar, 40 jaar of 50 jaar lid waren, kregen een speldje. Piet Brakman uit Breskens zorgde voor mu ziek en zang. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een dertigjarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor de diefstal van een gsm-telefoon tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Twee getuigen zagen de verdachte op 26 januari in Mid delburg het mobieltje uit een bestelwagen wegnemen. Een van hen herkende de Middelburger als de krantenbe zorger in zijn wijk. Ook de fiets waarop de man vluchtte voldeed aan de be schrijving van de getuigen. De man ontkende de diefstal, maar de politierechter was overtuigd van de bewijsmidde len. GOES - Bij een snelheidscontrole op de Goesestraatweg in 's-Gravenpolder en de Sloeweg in Heinkenszand zijn in de nacht van donderdag op vrijdag 59 bestuurders be keurd wegens te hard rijden. In totaal passeerden 515 voertuigen het controlepunt van de politie. door Lucas Boot GOES - „Een beperking is geen reden om niet in actie te komen. Kom in beweging!" Daartoe riep paralympische sporter Mi- cha Janse alle gehandicapte op. Dat deed hij gisteren tijdens de opening van de manifestatie 'Ruim baan voor Zeeuws talent' op het ROC Zeeland in Goes. De manifestatie maakt deel uit van de week voor chronisch zie ken en gehandicapten. Deze week loopt van 5 tot en met 11 november. De aandacht gaat uit naar het stimuleren van verbor gen talenten van gehandicapten en mensen met een chronische of psychische ziekte. In het gebouw van de school hin gen gisteren tientallen foto's van sporters met een handicap. Van een skiër met één been en een speerwerpster in een rol stoel bijvoorbeeld. Maar ook schilderijen, gemaakt door ge handicapten, die in de moderne kunstwereld niet misstaan. Vandaag komen de thema's beel dende vorming, literatuur en theater aan bod. Door de dag heen vinden er in het ROC-ge- bouw verschillende activiteiten plaats. Vanmorgen om half elf worden onder meer workshops beelden de vorming en gedichten maken gegeven. Tegen vier uur is er een rondetafelgesprek over alle fa cetten van toegankelijkheid van Zeeuwse voorzieningen voor mensen met een functiebepe- king en chronisch zieken. Gede puteerde G. van Heukelom en di recteur van stichting Arduin, P. van der Beemt, nemen aan het gesprek deel. Om acht uur van avond geeft de theatergroep van Arduin, Duinart, een voorstel- ling. Schulp Volgens Janse blijven gehandi capten te vaak in hun schulp zit ten, maar ze moeten er volgens hem juist uitkomen. Hij liep tij dens de afgelopen paralympi sche spelen in Athene de 800 en 1500 meter en eindigde als vijf de. Hij is dan ook een goed voor beeld dat je niet bij de pakken neer moet gaan zitten. Advertentie beidsloon. Dat is zó weinig voor iets dat zó veel uitmaakt, daar konden we eenvoudig geen nee tegen zeggen." Surplus moet dat geld nu wel bij elkaar moet zien te sprokke len. „We zoeken natuurlijk al tijd sponsors en de protestantse kerk in Noord-Beveland steunt ons trouw. Toch proberen we particulieren te interesseren voor een gift. Ze kunnen die kwijt op banknummer 320578720 ten name van Sur plus in Wolphaartsdijk." Stevens zoekt ook nog vrijwilli gers die willen helpen met de be stuurstaken of die mee willen om in Korolevo de handen uit de mouwen te steken. „In het voorjaar gaan we weer. Wie mee wil, betaalt zijn visum en zijn reiskosten zelf, voor de rest zorgt Surplus samen met de gastheren in Oekraïne." (advertentie) 13.00-21.00 UUR 10.00-18.00 UUR Connie Palmen zet zich in voor actie: Vrienden van Film by the Sea zie: www.filmbythesea.nl of bel 01 18-412437 DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLAND-jjajSjHet handwerkpaviljoen Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobby- isten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en Kinderopvang aanwezig klaar cadeautjes, demonstraties en workshops, waarvoor ter Toegang volwassenen 7,- p.p. plaatse kan worden ingeschreven. Kinderen 6-12 jaar 3.50,- ZEELANDHALLEN- GOES Nobelweg 6 4462 GK Goes tel. 0113-221020 - Fax 0113-221536 www.zeelandhallen.nl e-mail: zeelandhal@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55