De aardappel van de armen Prei is een potige groente PZC W15 Croquettes des marrons Slaapzak MultiTalker Sieraden van Des Bouvrie zaterdag 6 november 2004 Soms kan het leven zo simpel zijn. Dan wor den de lekkerste hapjes je gewoon voor de voeten ge worpen. Neem bijvoorbeeld de tamme kastanjes. In de maanden oktober en novem ber liggen ze in het bos voor het oprapen. Klaar om zo te eten of om verwerkt te wor den in de heerlijkste win ter- en wildgerechten. Geen wonder dan ook dat bij het invallen van de herfst mas saal jacht wordt gemaakt op tamme kastanjes. Toch zal me nigeen zich bij het rapen wel eens -geprikkeld - afvragen waaraan de Castanea Sativa, zo als de tamme kastanje officieel heet, de toevoeging 'tam' ver dient. Want hij mag, in tegen stelling tot zijn wilde tegenhan ger, de paardekastanje (Aescu- lus Hippocastanu), dan eetbaar zijn, het blijft toch een behoor lijk onhandelbaar type. Zeker als-ie net uit de boom is geval len. De bolster, die zich rond de noten sluit, zit vol venijnige ste kels. Daarbij vergeleken is de wilde kastanje, met zijn veel gladdere bolster en afgeronde stekels, een stuk tammer. Beide kastanjesoorten hebben minder met elkaar gemeen dan je op het eerste gezicht zou den ken. De tamme kastanje behoort tot de beukenfamilie (Faga- ceae), terwijl de wilde kastanje uit de paardekastanjefamilie (Hippocastanaceae) stamt. Wie goed kijkt kan aan beide bomen de verschillen ook wel zien. Zo heeft de tamme kastanje bijvoor beeld slanke, getande bladeren, die wel dertig centimeter lang kunnen worden, terwijl zijn wil de broeder bladeren heeft met brede, spits toelopende 'vin gers'. En waar de doorgaans hoog oprijzende paardekastanje zich in april al tooit met kleuri ge kaarsen, bloeit de gedrongen tamme kastanje pas in juni met amper opvallende katjes. Gelijkenis Ook de gelijkenis tussen de no ten is bij nadere beschouwing maar oppervlakkig. De tamme kastanje heeft een scherp puntje en één vlakke kant, terwijl de wilde kastanje ronder en door gaans ook dikker is. Bovendien is deze laatste een echte eenling. In tegenstelling tot de tamme kastanjes, drie of vier in één bol ster, houdt de paardekastanje de bolster voor zich alleen. Ove rigens is-ie daarin niet helemaal de enige, want er zijn ook soli tair levende tamme kastanjes. Kastanjeverkoper in de buurt van Turijn. Tamme kastanjes kunnen zowel in een warme oven (ca. 200 graden Celsius) als in de hete as van een haardvuur (niet in de vlammen) worden gepoft. Om te voorkomen dat ze uit elkaar spatten wordt met een scherp mesje in de vlakke kant van de kastanje een kruis gekerfd. Zodra de schil van de noot is opengekruld is de kastanje gaar. Worden de kastanjes in heet water gekookt, dat kunnen ze eveneens worden ingekruist, maar het pellen wordt nog gemakkelijker, wanneer ze langs de hele zijkant zijn opengesneden. Voor het eten de bittere, stugge velletjes van de noot verwij deren. Gepofte of gekookte kastanjes kunnen op tal van manieren worden toegepast. Heel be kend is de verwerking tot puree of de combinatie van ge kookte kastanjes met spruitjes. Ook wordt gezoete kastan jecrème nogal eens toegepast in desserts. Maar je kunt er natuurlijk ook iets aparts mee bereiden. Zoals deze cro quettes des marrons, oftewel kastanjekroketten. 500 gr kastanjes, 3 eidooiers, 2 eieren, 40 gr boter, bloem, paneermeel, evt. zout en suiker. Kook de ingekerfde kastanjes enkele minuten in water, pel ze en kook ze daarna gedurende ongeveer een half uur tot ze gaar zijn. Druk de kastanjes door een zeef, zet de puree op zacht vuur en meng er de boter en de eidooiers door. Breng de massa op smaak met zout en suiker en roer tot een goed gebonden mengsel. De kastanjepuree op een vlakke onderkant storten, zoals een blik of een plank, en laten afkoelen. Strooi wat bloem op het aanrecht en ver deel de puree in gelijke porties. Maak van elke portie een rolletje en wentel dit door de bloem. Klop de eieren los in een bord en strooi het paneermeel in een tweede bord. Doop de kroketten eerst in het eimengsel en rol ze daarna door het paneermeel. Laat ze even in de koelkast opstij ven alvorens ze bij 175 graden te bakken in het frituurvet. Warm serveren. De marron bijvoorbeeld, een gro te variant die in Zuid-Europa wordt gekweekt en gebruikt wordt voor de fameuze marrons glacés (een delicatesse waarvoor de kastanjes langdurig in een va- nille-suikerstroop worden ge legd), zit eveneens alleen in de bolster. Grootste verschil tussen de tam me en de wilde kastanjes blijft natuurlijk de smaak. Zo bitter en zelfs licht giftig als de paarde kastanje is, zo geurig, nootach tig en zoet is de tamme. Boven dien is deze laatste zeer voed zaam en nog gezond op de koop toe. Want al worden kastanjes dan officieel tot de noten gere kend, ze bevatten veel minder vet dan andere noten (slechts twee tot drie procent). Daarente gen zijn ze rijk aan zetmeel en glucose, waardoor ze niet alleen zoet smaken, maar ook veel kool hydraten leveren. Volksvoedsel Vanwege deze grote voedings waarde golden tamme kastanjes in grote delen van Zuid-Europa, Noord-Afrika en West-Azië, waar de Castanae Sativa van oorsprong voorkomt, eeuwen lang als gemakkelijk, goedkoop en gezond volksvoedsel. De kas tanje werd wel de 'aardappel van de armen' genoemd. De tam me kastanje werd ooit geïmpor teerd in Noord-Europa, maar een overweldigend succes is het nooit geworden. Want de tamme kastanje mag inmiddels dan ook in Noord-Europa verwilderd zijn, echt thuis voelen doet-ie zich in ons klimaat nog altijd niet. Door gebrek aan zon en warmte blijven de noten, die toch al in korte tijd moeten rij pen, meestal klein en smaken ze wat waterig. Voor de consump tie zijn we doorgaans toch aan- foto Roland de Bruin gewezen op de invoer uit het bui tenland. Belangrijkste kastanjeleveran ciers zijn nog altijd de landen rond de Middellandse Zee. Italië is verreweg de grootste produ cent met een jaaropbrengst van zo'n 70.000 ton. Maar ook Span je met z'n 25.000 ton, Portugal (18.000 ton), Frankrijk (11.000 ton) en Griekenland (10.000 ton) dragen aan de totale wereldpro ductie van zo'n 500.000 ton aar dig hun steentje bij. Straatverkopers Veel van deze geurige noten wor den in de zuidelijke landen ge woon op straat gegeten. Wie in de herfstmaanden wel eens in zuidelijke streken verblijft, kent ongetwijfeld de sfeervolle stalle tjes in steden als Parijs, waar straatverkopers de hete kastan jes in een papieren puntzak aan bieden. Ook in Nederland zijn kastanjestalletjes niet helemaal een vreemd verschijnsel, al blijft het toch vooral beperkt tot enkele steden in het zuiden van het land. Nederland is jaarlijks goed voor de consumptie van en kele honderden tonnen, meren deels afkomstig uit Frankrijk, Spanje en Turkije. We eten ze meestal apart (met hooguit een snufje zout of een klontje boter), na ze eerst te hebben gekookt of in de oven of as van een haard vuur te hebben gepoft. Hoezeer de kastanje als lekker- nij-uit-het-vuistje echter ook wordt gewaardeerd, je zou hem tekort doen wanneer je hem niet een plaats zou geven in de maal tijd. Vanwege zijn specifieke smaak laat hij zich namelijk uit stekend met andere ingrediën ten combineren. Als begeleider van wildgerechten heeft-ie in middels geen aanbeveling meer nodig. Maar ook in andere ge rechten verdient hij een plaats. Is het niet als onderdeel van een groentenschotel of vleesgerecht, dan is het wel verwerkt tot een romige puree of crème. Want als er één gerecht is dat past bij het najaar, dan zijn het wel tamme kastanjes. Kitty van Gerven Veel groenten kun je prima voorgesneden kopen. Lek ker gemakkelijk als je niet al te veel tijd hebt. Op het bord proef je het verschil met vers amper, maar met prei ligt dat anders, vind ik. Zelf gesneden prei is zo veel krachtiger van smaak. De snijvlakken krijgen niet de kans in te drogen, waardoor de aro matische sappen rechtstreeks in het gerecht kunnen 'bloeden'. Klinkt misschien barbaars, maar laten we niet te sentimen teel doen, we praten hier over een groente. Overigens wel een bink van een groente. De winterpreien, die nu volop te koop zijn, hebben een stevig en stoer, iets gedrongen postuur. Hun korte wortels staan recht overeind, als kortge knipte stekelhaartjes (als je de stengel op z'n kop houdt, ten minste). De meeste zijn van het ras Malabar, wat 'bink' of 'poti ge' betekent in het Frans. Zijn schacht is lelieblank, zijn blade ren donkergroen. Wat me brengt bij het volgende grote voordeel van zelf snijden. Je kunt het iets zoet smakende wit van de prei gescheiden houden van het veel scherpere en harde re groen. Voor veel gerechten, zoals soepen, sauzen en hartige taarten, heb je alleen het zachte, verfijnde wit nodig. Kies altijd frisse, gladde, com pacte preistengels, met de wor teltjes er nog aan. De hoge groe ne bladeren mogen niet slap zijn. Bewaar ze tot gebruik in de groentenla van de koelkast. Om de prei mooi blank te hou den, legt de kweker vaak extra zand of aarde om de schacht, bij hun groene kuif en sla ze, als een kwast, een paar keer flink door het water. Probeer maar, er blijft op die manier geen kor reltje zand zitten. Daarna kan je het wit snijden, je hoeft het niet meer te spoelen. Ik maak er vandaag een heerlij ke klassieke preitaart van; Fla- miche aux Poireaux, een specia liteit van de Noord-Franse pro vincie Picardië, die overloopt in het Belgische Vlaanderen. Van daar Flamiche (Vlaamse taart). koken met Puck Kerkhoven waardoor er vaak kluitjes aarde of zandkorrels tussen de blade ren komen. Daarom moet je vers gesneden prei altijd heel gron dig wassen. In de horecakeuken leerde ik hoe je dat handig en snel kunt doen. Snijd het wortelige einde eraf, laat de groene bladeren zit ten. Snijd de prei van onder naar boven in de lengte door, maar stop bij het groen. Dikke preien snij je in vieren. Vul een grote wasbak of de gootsteen met koud water. Pak de preien In die streken zijn ze zo dol op preitaart en eten ze het zo vaak dat er zelfs een gezegde over be staat. Vrij vertaald betekent het: 'Preitaart is lekker, weer preitaart minder'. Vergelijk het met ons gezegde: 'Elke dag bief stuk gaat ook vervelen'. PICARDISCHE PREITAART (voor- of lunchgerecht voor 5 tot 6 personen) Ingrediënten: 50 gram roombo ter 1 kilo prei zout en peper 1 pakje bladerdeeg (450 gram) 4 eidooiers 2 dl crème fraïche 1 theelepel (versgeraspte) noot muskaat. Bereiding: Verwarm oven voor op 200 graden. Laat de plakjes bladerdeeg ontdooien. Verwij der de worteltjes van de prei. Was hem zorgvuldig (zand! zie tekst) en laat hem uitlekken. Snijd het witte gedeelte schuin in dunne reepjes. Smelt boter in een koekenpan met anti-aanbak laag. Bak de prei in ca. 5 minu ten tot ze goudgeel ziet, voeg dan zout en 2 eetlepels water toe. Laat hem op een heel laag vuurtje een half uur stoven. Neem van het vuur en laat afkoe len. Bevochtig een quichevorm (of vlaai vorm) met water en be kleed hem met bladerdeeg. Laat het deeg ca. 1 cm over de vorm heen hangen. Maak op het aan recht van de rest van het blader deeg een cirkel die binnen de quichevorm past. IGop 3 eidooiers in een kom, voeg nootmuskaat, peper, zout en crème fraïche toe. Meng de gestoofde prei erdoor. Stort de massa in de quichevorm, bedek met de deegcirkel, bevochtig de randen met water. Vouw de overhangende randen er over heen en druk vast met de tanden van een vork, zodat een mooie kartelrand ontstaat. Klop 1 ei dooier los met 1 eetlepel water. Bestrijk daarmee het deegdek sel. Snijd uit het midden een klein rondje en steek hierin een 'schoorsteentje' van losjes opge- rond bakpapier, zodat de stoom kan ontsnappen. Bak de taart in 40 a 45 minuten goudbruin. Ser veer de taart warm of lauw. Lek ker met een frisse salade van veldsla, stukjes rode paprika, walnoten en een dressing van 1 eetlepel citroensap, 3 eetlepels olie, peper, zout. 1 theelepel mosterd en 1 theelepel honing. Een glas vriendelijke Pinot Blanc, of een lichte Chardonnay smaakt hier het best bij. Tip: Gooi het groen van de prei niet weg, want daarin zitten de meeste gezonde mineralen en vi tamines. Gebruik het bijvoor beeld voor groentesoep. En maak een zoete soufflé als des sert. Daarin kunt u de overgeble ven eiwitten verwerken. Zalig om erin te slapen, spelen of gewoon heerlijk in weg te kruipen'. Lekker liggen in een dino, leeuw, konijn, piraat of een van de vele andere varian ten van de Snuggle Sac, zoals de ze warme fleece slaapzak heet. Hij is 1.70 of 1.90 lang, 70 cm breed en heeft een rits aan de zij kant. Ook is er een baby-for maat. Bij elke zak is een bijpas send kussen te koop. Praktisch puntje: de Snuggle Sac is te was sen op 40 graden. De prijs? De speelse slaapzak kost 59,95 eu ro, het kussen 29,95 euro. Het spul is te koop in de betere baby speciaalzaak. Spreek eens tegen je pols met de MultiTalker 1000 van Topcom. Met deze PMR kan je perfect ge heime opdrachten vervullen en in de huid van James Bond krui pen. PMR staat voor Private Mo bile Radio, zeg maar een wal kie-talkie. De MultiTalker 1000 is een zeer compacte variant. Hij kan niet alleen om de pols, maar evengoed om de nek aan de broek of op een fietsstuur. De prijs: 69 euro. Na zijn eerste legendarische kubusbank die in 1969 het levenslicht zag, blijft ontwerper Jan des Bouvrie trouw aan zijn favoriete vorm: het vierkant. Te lefoons, klokken en nu een siera- denlijn die overigens gebaseerd is op zijn eerste voltreffer: de maagdelijk witte vierkante bank. Ieder Des Bouvrie sieraad be staat uit één of meerdere ster ling zilveren vierkanten met daarin vierkant geslepen Swa- rovski kristallen die in strakke lijnen tegen elkaar gezet zijn in combinatie met zwart leer. Het was nog niet zo eenvoudig te maken, aldus Hans Plessers, directeur van Ancanthus Jewel ry. „Om zo'n groot zilveren vlak strak en mooi te krijgen, dat kunnen er maar heel weinig. Het is ook allemaal handwerk." Volgens Plessers is het de eerste keer dat er in een massief zilve ren sieraad Swarovski sieraden verwerkt zitten. „Meestal gaat het om goedkope stenen uit Chi na. De Swarovskisteen onder scheidt zich door de facettering. Het is natuurlijk geen diamant, maar de lichtreflectie komt toch aardig in de buurt." Estelle Gullit, boezemvriendin van Jan en Monique des Bouvrie nam in Het Arsenaal in Naar- den het eerste exemplaar in ont vangst. Zij is ook het gezicht van de nieuwe collectie omdat zij het type vrouw was dat Des Bouvrie voor ogen had toen hij aan het ontwerpen sloeg: jong, natuurlijk, sportief, opwindend en moeder. De collectie die Des Bouvrie zelf 'vernieuwend' noemt, bestaat uit een kleine, een middelgrote en een grote ring, oorbellen, een halsketting, een choker en een riem en is vanaf 15 november te koop bij trendy juweliers. De prijzen gaan van 85 euro voor een ring tot 295 euro voor een armband. Het duurste is de choker van 735 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41