B Chaplin in de sneeuw tr Space Expo sneller, maar geen pretpark n BINDING Vraag antwoord Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie spzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 6 november 2004 Reizen Verkoop, verhuur en onder houd Snowboards v.a. half november ook in Goes, Grote Kade 40/42 Sneeuwschoen- wandelen is de nieuwste wintersporttrend. De debutant voelt zich Charlie Chaplin, met de voeten naar buiten wijzend en de benen iets uit elkaar. Al lijkt het onbedoeld kömisch, het is de houding die je automatisch aanneemt als je sneeuwschoenen onder je voeten bindt. Beieren is een goed en snel bereikbare, sneeuwzekere wintersportbestemming. Tus sen Garmisch-Partenkirchen en Oberstdorf ligt de grootste attractie van de streek, het sprookjes- slot Neuschwanstein. Het kasteel is 's winters open van 10.00-16.00 uur, entree 9 euro. Kaartverkoop in het dorpje Hohenschwangau, tel. 0049-8362-930 830. Zie ook www.neuschwanstein.com Wintersportoord Oberstdorf ligt op circa 200 kilometer van München, in de Allgau. Het dorp is vooral bekend vanwege de grootste bergschoen ter wereld (maat 480), die in het plaatselijke Heimatmuseum staat. Oberstdorf telt liefst 1100 accommodatieverschaffers, die samen 18 000 bedden aanbieden. Bijna driekwart is particulier, voor het overige pensions en hotels. Het centrum is geheel autovrij en de wagen blijft achter op een parkeerplaats Oberstdorf telt 44 km skipistes, 85 km loipes, 200 km wandelroutes en veel 'wellness' voor na het skiën. Er zijn tal van skischolen en skiverhuurbedrijven Sneeuwschoenwandelen kan onder meer met de or ganisatie Oase uit Oberstdorf, tel. 0049-8322-7538, www.oase-alpin.de Algemene informatie Duits Verkeersbureau, Postbus 12051, 1000 AB Amsterdam, tel. 020-697 80 66, www.duitsverkeersbureau.nl DUITSLAND -r Oberstdorf» Garmisch-" •Paiténkirchen t.c. Innsbruck» OOSTEN*11"- Slot Neuschwanstein is in de winter helemaal een sprookje. Foto's BAYERN TOURISMUS aan je voeten. Door ALICE PLEKKENPOL Nee, op van die tennis racketachtige din gen lijken ze beslist niet. 'Die hebben we al lang niet meer aan de voeten. Dat is toch niet van deze tijd,' zegt gids Thomas Dempfle iet wat verontwaardigd. 'Tegen woordig hebben we heel moder ne sneeuwschoenen van sterk, licht materiaal, met eenvoudige bindingen. Even je schoen erin zetten, dichtklikken en dan de riem strak aantrekken. Een kind kan de was doen.' De sneeuwschoenen lijken niet op schoeisel, maar op kleine bar- becueroosters van metaal en kunststof. Ze zijn er in diverse maten. Hoe meer sneeuw, hoe groter de schoen. De onze zijn bescheiden. Wij maken een wandeling in de Allgau, op circa 1800 meter hoogte. Onlangs is hier de eerste sneeuw gevallen en blijven liggen. Te weinig om te skiën, maar net genoeg om te sneeuwschoenwandelen. Sneeuwschoenwandelen heeft nog andere voordelen: nage noeg iedereen kan het, en je bent niet gebonden aan pistes of loipes. Vooral dat laatste aspect geeft bij de meeste wan delaars de doorslag. Dempfle: 'Sneeuwschoenwandelaars zijn bijvoorbeeld families die een leuk uitje willen hebben, maar ook natuurliefhebbers die de stilte en ongereptheid opzoe ken. Ze parkeren de auto aan de rand van een natuurgebied, ne men een rugzak met proviand mee en binden de schoenen on der voor een dagtocht.' Ook ja gers gebruiken ze, merken we al snel. Thomas wijst ons op pootafdrukken van een gems, de voetstappen van een jager, en vervolgens de plek waar ze sa menkomen. Een breed spoor geeft aan dat de jager zijn ge schoten buit door de sneeuw de berg heeft afgesleept. Geen capriolen Het lopen op de roosters gaat meteen goed. Thomas legt uit hoe de wandelstokken te gebrui ken en hoe we achter elkaar moeten stappen, waarbij de voorste wandelaar het 't zwaar ste heeft, vooral als er veel sneeuw ligt. Hij moet de eerste stappen zetten, de rest volgt in zijn afdrukken. Soms let ie mand even niet op en struikelt over de eigen schoenen. Met be hulp van de stok staat hij zo weer overeind. De kans op een gebroken ledemaat is miniem, daarvoor is de sneeuw te zacht en de val eigenlijk ook. Vandaar dat deze activiteit zeer geschikt is voor ongeoefende winterspor ters, of voor vakantiegangers die zich niet meer aan halsbre kende capriolen wilen wagen. Na twee uur ploeteren door de sneeuw is het lopen zo'n routi ne geworden, dat de lol er al een beetje af is. Als dan ook de zon nog achter de bergen verdwijnt, wordt het onaangenaam koud en donker. We besluiten terug te keren naar onze standplaats Oberstdorf. De sneeuwschoe nen gaan uit en worden schoon- geklopt. Dan loopt iedereen te rug naar de auto. Nog steeds in ganzenpas en met O-benen, net een rij Charlie Chaplins. Onze uitvalsbasis Oberstdorf heeft de grote pech dat Gar misch-Partenkirchen op een steenworp afstand ligt. En dus alle aandacht naar zich toe trekt. Zelfs wie nooit op winter sport gaat, kent Garmisch-Par tenkirchen van het skischans springen op nieuwjaarsdag. Te gen zo'n grote naamsbekend heid valt niet op te boksen, weet ook Rudi Holler van de plaatse lijke Organisatie Centrum Ski (OCS). Dus profileert het stief- zusje zich door juist te wijzen op de verschillen met Gar misch-Partenkirchen, in plaats Oberstdorf - van te wijzen op de overeen komsten. En verschillen, die zijn er genoeg. Zo is Oberstdorf vooral erg geliefd bij Duitse win tersporters die op zoek zijn naar gezelligheid en de drukte van het veel grotere Garmisch ontlo pen. Boven op de schans Van de achtduizend inwoners leeft zestig procent van het toe risme, dat zich vooral op de win ter concentreert, 's Zomers is het dorp een goede ovemach- tingsplek voor onder meer Ne derlanders, die op weg zijn naar het zuiden. Je kunt er dan wan delen en mountainbiken, en na tuurlijk een dagtocht maken naar het nabij gelegen slot Neu schwanstein. Ook kun je de nieuwe, 45 meter hoge skischans bekijken. Een bezoe- kerslift brengt de gasten naar boven voor een mooi uitzicht, 's Winters is het zelfs mogelijk om op het hoge platform vanaf enkele meters afstand de trai ningen bij te wonen. In Oberstdorf draait alles om sport. De plaats doet al sinds jaar en dag mee aan het befaam de vierschansentoernooi. Dit jaar zijn er worldcupwedstrij- den gehouden voor skischans springen, langlaufen en Noordse combina tie. Volgend jaar heeft het wereld kampioenschap Nordische ski plaats, met de onderdelen langlau fen. skischanssprin gen en Noordse combi natie. Eind vorig jaar is de nieuwe, grote schans gebouwd. Oberstdorf meldt trots de enige plaats te zijn waar vijf schansen op één piste uitkomen. Enkele hiervan zijn uitsluitend bedoeld om te oefenen. Dat doen de jon ge Oberstdorfers al vanaf een jaar of zes, zeven. Met rode ko nen glijden en springen ze naar beneden, steeds hoger want schansspringen wordt ze met de paplepel ingegoten. In Oberstdorf zijn ze opgetogen over het wereldkampioen schap. Nieuwe accommodaties, loipes, infrastructuur en derge lijke vergen een investering van ruim 23 miljoen euro, waarvan slechts een fractie door de plaats zelf wordt betaald. 'We zijn er inderdaad erg blij mee', zegt Rudi Holler. 'Niet al leen krijgen we de komende ja ren veel aandacht in de media, maar dankzij die betere voorzie ningen hebben we wintersport toeristen in de toekomst nog meer te bieden.' Geld moet rollen Nederlanders hebben een zuinige reputatie. Maar dat we voor een weekje wintersport vaak diep in de buidel moeten tasten houdt ons niet tegen toch te gaan. Hoeveel geeft u per persoon uit j - aan de wintersportvakantie? iksa Stem mee in de Graadmeter. Ga bJC naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen Reizen. Uit de vakantievraag van vorige week blijkt dat we de lange uren in het vlieg tuig richting winterzon doorkomen door zo lang mogeljjk slapen. Opgaan in een goed boek doet ons ook de tijd vergeten. De uitslag: Zo lang mogelijk slapen 23% 2jp Een roman lezen 21% Films kijken 17% Luisteren naar muziek 15% Reisgidsen lezen Praten met andere vakantiegangers Groot skigebied in Zillertal In het bij Nederlanders wintersporters vrij populaire Oostenrijkse Zillertal wordt 3 de cember een groot nieuw skigebied geopend. SKi-optimal is een samenvoeging van twee al bestaande gebieden, Höchfugen en Hochzil- lertal-Kaltenbach. Die samenvoeging wordt mogelijk gemaakt door een nieuwe zesper- soons stoeltjeslift (Wedelexpress) vanuit het Hochzillertal, die samenkomt met de acht- persoons gondelbaan (Zillertal Shuttle) van uit Höchfugen. SKi-optimal telt 145 km. pistes tot 2500 me ter hoogte, en omvat de plaatsen Höchfugen, Fügen, Udems, Ried, Kaltenbach, Aschau en Stumm. Meer informatie: tel. 0043-5283-2800, www.ski-optimal.at. Snel naar de zon Ik wil graag nog dit jaar op vakantie naar de win terzon, maar wil niet al te lang vliegen. Hoe kom ik erachter waar het nog lekker weer is? Nicole Rintjema van Meteo Consult: 'Op de nieuwe site www.vakantieweer.nl kan je door op een wereldkaart te klikken zien wat voor weer het waar is. Heb je een bestem ming gevonden die je wat lijkt, dan kan je on der het kopje 'klimatologie' zien wat de ge middelde temperatuur per maand is. Ook vind je daar informatie over de kans op neer slag, de hoeveelheid regen en het aantal zon- uren per dag. Een paar dagen voor vertrek geeft de site de precieze verwachtingen voor de komende dagen. Handig voor het plannen van uitstapjes.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Karin Husmann mag graag over maan lopen. Het liefst 's nachts. Als eerste vrouw na twaalf mannen. Wandelend tus- sen de rotsblokken vraagt ze ?di dan af hoe zij het verblijf toer hebben ervaren. Foto's als kwijs van die ruimtelijke uit stapjes kan ze helaas niet tonen. I iet alleen omdat ze er in haar I eentje op uit gaat, maar vooral I omdat dromen zich moeilijk la- BMnfotograferen. 'Bovendien n ik daar overdag niet mee be I Zio- Ik blijf liever met beide be- J^opdegrond.' s 'e nuchterheid tekent de direc- eu[van Space Expo in Noord- 1 meer dan de zweverigheid waaraan zij zich 's nachts wel eens wil overgeven. Het gevoel voor realisme kwam haar goed van pas toen zij in september 2003 in Noordwijk aan het werk ging. Haar voorganger, Arthur Eger, had enkele jaren aan een plan gewerkt voor een ingrijpen de vernieuwing van de ruimte vaarttentoonstelling. De in 1990 geopende expositie moest min der statisch worden. Moderner, meer hightech. Hij wilde bezoe kers meer in actie laten komen. 'Die ideeën spraken mij ook aan. Alleen niet de kosten die er aan verbonden waren: 2,6 mil joen euro. In de tijd van Eger reikten de bomen nog tot de he mel en leek alles mogelijk. Toen ik begon, was dat heel anders. Daarom ben ik met de bedrijfs leider alles gaan nalopen. Ons steeds afvragend waar we zou den kunnen besparen. We heb ben een soort sigarendoosbere kening gemaakt en vroegen het bestuur of het nog altijd zinvol was om de plannen uit te wer ken. Dat was het en dus gingen we verder.' De nu 34-jarige Haagse, die na tuurkunde heeft gestudeerd in Delft en in het verleden een ma nagementfunctie bij KPN had, keek niet alleen met eigen ogen naar de expositie. 'Ik verplaatste me ook in de gedachten van opa's en oma's met kleinkinde ren. Jongeren voor wie het flit- sender moest worden. Maar ook vroeg ik me af of hoe studenten van de Technische Universiteit het zouden beleven en perso neel van Estec, de ruimtevaartor ganisatie die hiernaast zit. Het moest aantrekkelijker en snel ler worden voor de jeugd, maar het mocht beslist geen pretpark worden. Niet zoiets als het we tenschapsmuseum NEMO in Am sterdam, dat vooral op kinderen is gericht.' De manier van presenteren is aangepast aan deze tijd. Geen fo to's met tekst erbij, maar een zo geheten audioguide-systeem. Astronaut André Kuipers ontvangt medio oktober de miljoenste bezoe ker in Space Expo. foto GPD Met behulp van cijfercombina ties op de wanden wordt toelich ting gegeven. Tot de nieuwe attracties behoren het zwaartekrachtplein met 'in teractieve' weegschalen en een donkere, mooi uitgelichte schat kamer met een heleboel schat ten uit de ruimte. 'Zoiets als de Tower in Londen waar de kroon juwelen liggen. Die vergelijking is niet helemaal juist, maar geeft aardig weer wat ik bedoel.' 'Hier komen dan bijvoorbeeld de overall en de slaapzak te liggen van Wubbo Ockels, de eerste Ne derlandse astronaut. Verder een maansteen en de koptelefoon die André Kuipers tijdens zijn vlucht heeft gebruikt. En we krij gen nog een stuk zonnepaneel van de Hubble-telescoop.' Inmid dels zijn de financiën bijna rond en wordt medio januari met de verbouwing begonnen. Vanaf 17 januari is Space Expo vijf weken gesloten. Tot die tijd kan het publiek er dagelijks behalve maan dag terecht van 10.00-17.00 uur, entree €7,80. Meer informatie: tel. 0900-87654321, www.spaceexpo.nl JAN PREENEN ilfi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33