PZC li De urgentieverklaring heeft voorrang De erker is voor de verrekijker WOON Leven aan de Vlissingse boulevard 0113-315680 wvfti*.pzc-nl E-mail:redactie s pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 6 november 2004 Het is ongetwijfeld een van de mooiste plaatsen om te wonen in Zeeland: de Vlissingse boulevard. Bou levardbewoners zien vanuit hun huiskamer de zeesche pen aan hun neus voorbijtrekken. Voorbijgangers die langs het water flaneren zorgen altijd voor levendig heid, om nog maar niet te spreken van de zee die geen dag hetzelfde is. Het echtpaar Naerebout 01 i ANTIEKHANDEL DE PAGTER Antiek Interieur l-.en indrukwekkende collectie llemolraat 9 Kaai 53 StjiieNRtal ft Vee re Middelburg h w.iititiekbaiidelde|ja jjter.nl - V ijfcaCfinèste -/ia Omdat er altijd wel iets te zien is, wordt het uitzicht vanuit de woonkamer van Hein (53) en Patricia (46) Naerebout niet belemmerd door gordijnen en ook het Hollandse plantje in de vensterbank ontbreekt. Daar over hebben Hein en Patricia ja ren geleden een compromis ge sloten; de erker was bestemd voor de verrekijker en het getij denboekje. Hier brengt het stel een groot deel van zijn vrije tijd door. Hein is een veiwoed sche- penspotter. De multomappen in zijn boekenkast tonen aan dat hij er al heel wat heeft zien ko men en gaan. „Ik heb me laten vertellen dat alleen in Montevideo de schepen zo dicht langs de kust varen als hier, daarom is de Vlissingse boulevard zo uniek", vertelt Hein. Hij en zijn vrouw kunnen zich geen leven zonder boulevard voorstellen. Beiden zijn er groot gebracht. Zij op Boulevard de Ruyter, hij op Boulevard Ban- kert. 's Zomers de hordes zwe tende toeristen, 's winters de sla gregens tegen de ramen; het is Hein en Patricia om het even. „Ieder seizoen heeft zijn char mes", aldus Hein. Voor een flin ke zuidwester zijn ze niet bang en een onweersbui komt wat n serie woonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied, van wonen centraal. De meest uiteenlopende personen komen aan bod: van stukadoor en architect tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: loofd afdeling verhuur- en bewonerszaken fotnMariikpFolkertsma hen betreft nergens beter tot zijn recht dan boven zee. De Naerebouts zijn boulevardbewo ners in hart en nieren. Ze geven toe dat het wonen aan de boule vard niet voor iedereen is wegge legd. „Als jong stel konden we het ons niet veroorloven. Toen woonden we in Souburg, maar we gingen minstens twee keer per week over de boulevard", al dus Hein. Later verhuisden het paar naar een appartement aan boulevard De Ruyter. Negen jaar geleden kochten ze hun hui dige woning aan Boulevard Ban- kert. Met deze aankoop ging een lang gekoesterde droom in ver vulling. „Als ik hier vroeger langs reed, zei ik al dat ik in dit huis wilde wonen. Ik vind de ge vel zo mooi. Op heel de boule vard zijn er maar twee huizen met tegeltjes in de gevel: dit huis én het huis waar ik vroeger met mijn ouders heb gewoond", vertelt Patricia. Diversiteit In tegenstelling tot veel andere huizen aan de boulevard, heeft de woning de oorlog redelijk goed doorstaan. „Kijk, daar zit ten nog sporen van granaat scherven", wijst Hein op een van de buitenmuren. Het huis dateert uit 1927 en leunt zwaar tegen de naastgelegen Zeevaart school. „Deze huizen steunen al lemaal tegen elkaar. Als ze er nog eens een pand van tussen ha len zorg ik wel dat ik buiten sta", aldus Patricia. Daar beschrijft zij meteen een onzeker punt aangaande de toe komst van de boulevard. De gemeente heeft hoogbouw in principe toegestaan aan de bou levard Bankert. Het zal nog niet zo'n vaart lopen, maar de kans bestaat dat ook het stekje van Hein en Patricia op een goede dag wordt weggekocht door een projectontwikkelaar. voor meer bedrijvigheid. Het echtpaar hoort tot de laatste groep. Maar ze benadrukken dat Vlissingen geen Schevenin- gen moet worden. „Het karakter van Zeeland blinkt uit in rust, dat hele massale past hier niet." Zoveel bewoners, zoveel menin gen. Aan boulevard Evertsen woont Michiel Snoek. Hij zet zich al jaren in voor meer leven digheid op de Vlissingse boule vard. „We kunnen er veel meer van maken", meent hij. Wat hem betreft moet Vlissingen zich wél kunnen meten met op het dressoir. Daarop zijn de pier en de twee duiktorens nog intact. De laatste duiktoren is een paar jaar geleden opge ruimd en daar kan Michiel nog steeds niet over uit. „Ik heb drie jaar lang de winter doorgezwom men. Ik ging altijd tot de duikto ren en weer terug, maar nu vind ik er niets meer aan." Michiel roemt burgemeester Van Woelderen die van 1919 tot 1945 de scepter over Vlissingen zwaaide. „Hij heeft veel goeds gedaan voor de stad. Zelfs in cri sistijd zag het hier zwart van de Beiden zijn niet pertinent tegen hoogbouw aan de boulevard, hoewel ze wel liever zien dat de diversiteit van de panden ge waarborgd blijft. Er moet hoog teverschil blijven bestaan. Wel mag er wat hen betreft veel meer levendigheid op de boule vard komen in de vorm van ter rasjes en evenementen. Het is een eeuwigdurend tweespalt tus sen de bewoners van de boule vard. Je hebt mensen die er puur voor hun rust wonen én je hebt mensen die juist pleiten Scheveningen en andere beken de badplaatsen. Snoek, geboren en getogen in Vlissingen, ver wijt zijn plaatsgenoten een veel te passieve houding. „Als je aan de boulevard woont moet je de zee kunnen horen, maar hier hoor je meestal alleen auto's en hondengeblaf," aldus Michiel. Hij stoort zich aan het verkeers beleid op de boulevard. „Dit zou een gezellige wandelboule vard moeten zijn zoals in de vooroorlogse jaren." Hij gebaart naar een grote zwart-wit foto mensen", aldus Michiel. Hij kan zich beroemen op het feit dat hij in het huis woont waar burge meester Van Woelderen jaren lang met vrouw en dochter heeft gewoond. Michiel slaat een boek open met een foto waar het ge zin Van Woelderen staat afge beeld voor de lambrisering van de voorkamer. Nog veel histori sche elementen van het huis zijn intact gebleven. „Ik heb de doch ter van Van Woelderen hier een keer uitgenodigd. Ze herkende nog heel veel", vertelt Michiel. Een dergelijk huis was vroeger alleen bestemd voor de elite en dat is eigenlijk nog steeds zo, meent Snoek. Hij kocht zijn huis dertien jaar geleden toen de huizenprijzen volgens hem nog niet schrikbarend hoog wa ren. „Dit huis heeft me in de loop der jaren miljonair ge maakt", grapt hij. Ik vond het meteen een gouden plek, maar in die tijd zag niet iedereen de schoonheid er van in." Hoogbouw Een blik in de etalage van Make laar Sinke Komejan, even ver derop aan de boulevard, maakt wel duidelijk dat het wonen aan de boulevard niet voor jan en al leman is weggelegd. „De huizen gaan hier vanaf zo'n 260.000 eu ro", aldus makelaar A. Sinke. De gemiddelde huizenprijs op de boulevai'd schommelt rond de drie en halve ton. „Een luxe penthouse in een van de woonto rens kost al snel 850.000 euro", aldus Sinke. Op het moment staan op de boulevard zo'n twin tig appartementen te koop en die zijn volgens Sinke binnen een mum van tijd verkocht. „Er zijn in Zeeland maar een paar locaties waar je echt aan het wa ter kunt wonen, terwijl dat erg gewild is", vertelt de makelaar. Vooral mensen die van buiten de provincie komen zijn bereid daar een flinke duit voor te beta len. Over het algemeen wonen op de boulevard vooral mensen die door middel van overwaarde op een vorig huis, pas op latere leeftijd de overstap naar de bou levard hebben gemaakt. „De vraag naar appartementen wordt groter, daardoor zal ook de druk op de ontwikkeling van de boulevard toenemen", meent Sinke. De Gemeente Vlissingen heeft een toekomstplan opgesteld voor de boulevard waarin Boule vard de Ruyter en Boulevard Evertsen het stempel consolida tie hebben gekregen. Dat wil zeggen dat de huidige bebou wing als uitgangspunt wordt ge nomen en kleinschalige ver fraaiing wordt nagestreefd. Voor Boulevard Bankert liggen de kaarten anders. Naast de hui dige Zeevaartschool en op de hoek van Boulevard Bankert/Coosje Buskenstraat mogen torens komen van respec tievelijk 78, 63 en 51 meter. Gaandeweg zal de Vlissingse boulevard meer hoogbouw krij gen en dus meer appartementen. Maar het blijft boffen als je een plaatsje op de boulevard kunt bemachtigen. Anita Janse Naam: Adrie Tange Woonplaats: Zierikzee Beroep: hoofd afdeling verhuur- en bewo nerszaken woningbouwcorporatie Belangrijkste gereedschap: brieven Mensen die buiten hun schuld om dakloos dreigen te worden, kunnen bij woningcorpo ratie Zeeuwland in Zierikzee een aanvraag indie nen voor een urgentieverklaring. Adrie Tange, hoofd van de afdeling Verhuur- en Bewonersza ken, en sociaal staffunctionaris Bert van der Lee beoordelen samen de aanvragen. „We leggen een bewijslast op bij de mensen die denken dat ze voor een urgentieverklaring in aanmerking ko men", legt Tange uit. „Als er een echtscheiding in Vlpt fTorlinrt ie on rlnt io in Vint cTrnq Vfln Hp PPVflllpn de aanleiding, dan hebben we een uitspraak van de rechter of een notariële akte nodig. Gaat het om een medische reden, dan willen we behalve een doktersverklaring ook een gemeentelijke be schikking zien, die aangeeft dat de huidige wo ning niet aangepast kan worden." Als mensen door bijvoorbeeld werkloosheid niet in staat zijn hun hypotheek of hoge huur te voldoen, en dus hun huis moeten verlaten, moeten zij dit bewijzen met brieven van een bank of een vonnis van de rechtbank. Alle eisen zijn in een folder uitgelegd. Zeeuwland stelt daar tegenover dat zij een inspanningsver plichting aangaat. Binnen een halfjaar, de termijn waarvoor een urgentieverklaring geldig is, biedt zij woonruimte aan. Die termijn kan zonodig met een halfjaar verlengd worden. Noodopvang heeft Zeeuwland niet. Tange schat dat hij met Van der Lee zo'n vijftig aanvragen per jaar krijgt. Dat aantal groeit door de druk op de woningmarkt. Beroep tegen een af wijzing is mogelijk bij de directie van Zeeuwland. In laatste instantie beslist het bestuur maar dat komt zelden voor. Waren er vroeger bijvoorbeeld medische of socia le urgenties, tegenwoordig wordt een urgentiever klaring gekoppeld aan een bepaald woningtype (afhankelijk van leeftijd en gezinssamenstelling) en voor een beperkt aantal kernen. De wensen en voorkeuren van de woningzoekende zijn van on dergeschikt belang, er is immers sprake van haast. De woningzoekende moet zelf reageren op het aanbod. De toewijzing gebeurt volgens alge mene criteria, waarbij de urgentieverklaring voor rang heeft. Behalve urgenties kent Zeeuwland ook indicaties. Zo krijgen mensen die mantelzorg nodig hebben of die mantelzorg verlenen, voorrang op anderen als de woning die mantelzorg mogelijk maakt. Ook kandidaten die een huurwoning van Zeeuw land achterlaten, krijgen voorrang De andere cri teria zijn; hoogste leeftijd binnen de leeftijdscate gorie, het langst op zoek en het aantal eerdere reacties. „Per 1 januari gaat ook gelden dat mensen die so ciale binding hebben met een dorp of Brouwersha ven, voorrang krijgen op andere kandidaten", ver telt Tange. „Die regel is met name bedoeld voor jongeren die zelfstandig willen gaan wonen maar wel op het dorp willen blijven omdat ze er hun vrienden en verenigingsleven hebben. We denken dat die regel in een behoefte gaat voorzien." Inee Heuff Boulevard de Ruyter in Vlissingen. foto's Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27