Een roman voor in de auto Wind en water blijven boeien Coles en Vincent vormen een duo, spelen als complete band Palingvissers mogen weer n beschermd latuurgebied ÜDA-Kamerlid in Goes Audioboeken Uitwisseling ROC's met China Tholenaar moet rijbewijs inleveren Geen geld voor tv-programmaTros Minister Van der Hoeven in Goes Poëzie tijdens kunstroute C? Klaverblad ENHAAG/THOLEN - Vijf pa- ngvissers kunnen de komende is jaar op aal vissen in de be- hermde natuurmonumenten rammer-Volkerak en Zoom- ieer-Eendracht. Dit volgt uit uitspraak van de Raad van state. Pwee weken geleden vroeg de hereniging van Beroepsvissers p het Zoommeer de Raad van tate toestemming om de aan jaar verleende natuurbescher- üngsvergunning te mogen ge- piken. De vergunning was tot omdat de Fau- ïabescherming en de Zeeuwse Milieufederatie beroep hebben ingesteld. Deze zaak wordt vol enti jaar gewoon behandeld, laar de Raad van State heeft auwel de schorsende werking jpgeheven die uitging van het beroep van de milieuorganisa- Ües. Dat betekent dat de vergun- pggebruikt mag worden. Ie hoogste bestuursrechtbank nndt dat met de verleende ver- wning de natuur amper wordt ■rstoord. De fuiken worden echts eens per twee weken ge- en komen dan op een ande- e plek te liggen, zo motiveert Ie Raad van State de uitspraak, faunabescherming vindt dat et palingvissen moet ophouden inwege de slechte visstand. Pa is bovendien voer voor aal- hólvers. Faunabescherming ijft erbij dat de vijf vissers iepen de rust van vogels ver oren. Het ministerie van LNV rkent de lage palingstand maar rit dat die in internationaal erband moet worden opgelost, let leegvissen gebeurt volgens et ministerie niet in de Neder- indse wateren. !0ES - Tweede-Kamerlid Siem luijs (CDA) komt donderdag laar theater de Mythe in Goes, ianaf 20.00 uur is iedereen wel- i om met Buijs van gedach- en te wisselen over onder meer iet kabinetsbeleid. ïuijs i kunst Audioboeken zijn een uitkomst voor mensen die graag lezen, maar daar door tijdgebrek nauwelijks aan toekomen. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel Voor hoeveel ouders is het nog geen redmiddel geweest? Na uren geklier en gezeur op de achterbank zorgde een cd'tje of cassettebandje met een hoor spel of een spannend verhaal er even voor dat de kleintjes hun gemak hielden tijdens een lange autorit naar zonnig va kantieoord. En stiekem raakten ook pa en ma geboeid door het verbale lawaai uit de luidsprekers. Misschien is het daarom wel dat de zo genoemde audioboeken in Nederland in opkomst zijn. Of zou het zijn omdat veel mensen geen tijd of zin hebben om thuis een boek te pakken en zich daar om maar op de snelweg laten voorlezen? Natuurlijk, het voorgelezen boek op cas sette of cd is al jaren een hulpmiddel voor blinde en slechtziende mensen, die zo toch letters tot zich kunnen nemen. Maar audioboeken zijn anders dan de geluidsdragers uit de blindenbiblio theek. Op die schijfjes worden boeken tot op de letter nauwkeurig voorgele zen, vaak door vrijwilligers. Voor audio boeken wordt de originele tekst vaak in gekort en meer in spreek- dan schrijf taal gebracht. In de Verenigde Staten zijn luisterboe- ken al jaren een vanzelfsprekendheid. Romans, kranten, tijdschriften, het is in Amerika allemaal in gesproken vorm verkrijgbaar. Ook in Duitsland groeit de literaire luistermarkt snel. Het Duit se bedrijf Hörbuchverlag meldt dat in middels zeven procent van de totale boe kenmarkt bij onze oosterburen uit au- diowerk bestaat. Gek genoeg worden de luisterhoeken in Duitsland niet veel in de boekhandels verkocht. Muziekzaken en warenhuizen springen wél in op de toenemende behoefte. De meeste Nederlandse boekhandels hebben inmiddels wel een aantal audio boeken in hun schappen staan, al werkt het gros nog met bestellijsten. „Ik heb af en toe een klant die er om vraagt, maar ik kan niet zeggen dat de waag enorm is. Opvallend is wel dat de be langstelling voor deze cd's toeneemt naarmate de schoolvakantie dichterbij komt. Want het is natuurlijk ideaal voor een beetje afleiding tijdens een lan ge autorit naar Zuid-Frankrijk", vertelt Hans van de Sande van de gelijknamige boekhandel in Temeuzen. Hij heeft slechts drie gesproken boeken in voor raad. Harry Potter en de orde van de fe niks is op twintig cd's te koop voor 59,50 euro, Harry Potter en de vuurbe ker gaat voor dezelfde prijs over de toonbank en Tolkiens In de ban van de ring, De twee torens omvat zestien schijfjes, kosten 47,50 euro. „Voor zes tien cd's is dat best te doen, vind ik. De ze dingen bestaan al lange tijd, maar sinds de opkomst van Harry Potter ver koop ik er wel Steeds meer. Het is ideaal -voorkinderen die nog niet goed kunnen lezen, maar Harry Potter wel heel span nend vinden. En in de nachtelijke uren kan een audioboek ook best ontspan nend werken. Persoonlijk kies ik toch voor het gedrukte woord, want het ech te lezen verliest op deze manier zijn charme. Hoewel ik moet toegeven dat ik thuis ook twee boeken op cd heb. Van Gerard Reve, want zijn stem kan nie mand evenaren", zegt Van de Sande. Uitgeverij Rubinstein is een van de wei nige uitgeverijen in Nederland die zich heeft toegelegd op luisterhoeken. Eerst richtte het bedrijf zich alleen op kinder boeken, maar Harry Potter bracht daar verandering in. Het bebrilde mannetje op zijn bezemsteel spreekt namelijk zo wel kinderen als volwassenen aan. En dus lezen veel auteurs nu zelf hun eigen werk voor. Bedrijfsleidster Marianne Contant van boekhandel Basting in Oostburg lepelt zo een rijtje schrijvers op, als haar wordt gevraagd van wie ze cd's in haar winkel heeft. „Gerrit Komrij, Hella Haasse, Adriaan van Dis, maar ook Freek de Jonge en Baantjer zijn op cd verschenen. Ik koop dit soort dingen ze ker in, al merk ik tot nu toe weinig van alle wilde verhalen uit de rest van Ne derland. Daar schijnt het al heel goed te verkopen, maar hier zijn we altijd net iets later dan elders." Contant vindt dat de audioboeken ze ker een toegevoegde waarde voor de lite ratuur zijn, al pleit zij voor een mix van luisteren en lezen. „Deze trend is een reactie op de haast-maatschappij. Ik kan mij ook best voorstellen dat het lek ker is om in de file een boek te horen, maar het komt je eigen beeld van een boek niet ten goede. De intonatie van de voorlezer vervormt namelijk je eigen gedachten, je eigen beeld van de inhoud van het boek." Bij de evangelische boekwinkel Oase in Terneuzen zijn nog geen schrijfsels op cd verkrijgbaar. Verkoper M. Heeringa: „Ik heb wel wat op dvd en video, maar naar gesproken religieuze boeken heb ik nog geen vraag gehad. Wij verkopen natuurlijk ook niet zomaar romans. De boeken die wij hebben moet je echt le zen. En eventueel bespreken." zaterdag 6 november 2004 17 TERNEUZEN - De Hogeschool Zeeland, ROC Zeeland en ROC Westerschelde willen komen tot een kennisuitwisse ling met leerlingen en docenten van medische oplei dingsinstituten in Shanghai. Die uitwisseling van kennis moet begin 2005 gestalte krijgen. Een delegatie van de Zeeuwse scholen bracht eind juli al een bezoek aan Chi na. Volgende week komt een Chinese delegatie twee da gen, op 12 en 13 november, naar Zeeland voor een tegen bezoek. De eerste dag wordt een bezoek gebracht aan de nieuwe vestiging van ROC Zeeland in Goes. Verder staat een stadswandeling door Middelburg op het programma en vervolgens een ontvangst op de Abdij door gedeputeer de G. van Heukelom. De tweede dag brengen de Chinese gasten een bezoek aan ziekenhuis De Honte in Terneuzen, is er een ontvangst op het gemeentehuis in Terneuzen en bezoeken ze de Blaauwe Hoeve in Hulst. Ook daar is weer een stadswandeling. De zes bezoekers werken in de medi sche sector als docent, coördinator of directeur aan art sen- en verpleegstersopleidingen van de medische univer siteit in Shanghai. THOLEN - Het rijbewijs van een 23-jarige automobilist uit de gemeente Tholen is donderdagnacht bij een alcohol controle op de Postweg in Tholen afgenomen. Uit een blaastest bleek dat de man viermaal de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethou ders is niet bereid te betalen voor het televisieprogramma Te Land, Ter Zee en in de Lucht van de Tros. De produ cent van het programma had om een bijdrage van 20.000 euro exclusief btw gevraagd om het programma vanuit Zierikzee uit te zenden. „Ik vind dit nogal brutaal. Je biedt jezelf aan en vraagt vervolgens nogal wat van de gastheer", zegt wethouder T. Croné. Naast een financiële bijdrage wil de producent ook gratis logistieke en admini stratieve ondersteuning door gemeentepersoneel en poli tie. „Bovendien zou het centrum van Zierikzee dan een he le week afgesloten zijn. Dat heeft gevolgen voor bedrijven en de weekmarkt. We hebben als gemeente wel oog voor promotie, maar niet ten koste van alles. De afwijzing heeft volgens Croné niets te maken met de commotie over een eerdere bijdrage aan het tv-programma Nautic Vis ion. Daarover zijn vragen gesteld door de fractie van Alert!. „Nautic Vision hebben wij niet zelf betaald, dat is door sponsors gedaan." GOES - Minister Van der Hoeven van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen komt op woensdag 1 december naar Goes. Haar komst maakt deel uit van een landelijke tour nee van CDA-bewindslieden. Ministers en staatssecreta rissen van het CDA bezoeken tien provincies, alleen Dren the en Utrecht worden overgeslagen. De tournee heeft als titel: Omdat de toekomst vandaag begint - Het CDA komt naar u toe. De bewindslieden lichten het kabinetsbeleid toe en gaan daarover in debat. Minister Van der Hoeven is de enige CDA'er die naar Zeeland komt. Zij zal spreken op een partijbijeenkomst in Hotel Goes. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. AvW m ra van Anneke van Santen genaamd Varen. Het materiaal dat ze gebruikt heeft vrijwel altijd te ma- ""met zee, strand en scheepvaart. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De titel Zes zeemeerminnen slaat niet op het werk dat vanaf morgen te zien is in de Middelburgse Gallery Maritime. Met enige fantasie kan alleen van Marieke Peters gezegd worden dat op enkele van haar schilderijen een zee meermin te zien is. De titel verwijst naar zes kunstenaresen die allemaal iets met de zee heb ben. Overigens is morgen, als burge meester Schouwenaar de exposi tie opent, nog geen werk te zien van Christina Delia Giustina. Zij verzorgt zondag 5 december een audiovisuele performance getiteld 'De geboorte van een vis'. Van vijf kunstenaressen is tot en met 31 december perma nent werk te zien. Naast Marie ke Peters gaat het om Joyce van Panhuis, Gitte Christensen, Ca rina Canton en Anneke van San ten. Laatstgenoemde heeft in Middel burg gewoond. In de jaren zes tig volgde ze hier de middelbare school, daarna ging ze studeren in Rotterdam en Utrecht. Voor ze haar Middelburgse echtge noot volgde naar Friesland, heeft ze haar werk een aantal ke ren op Walcheren geëxposeerd. In 1979 en 1980 in het toenmali ge Zeeuwse kunstenaarscen trum en de Kloveniersdoelen in SSE - in de zomer treedt het rins/Engelse duo Bellyfull elke avond op Muid-Franse cafés en campings, 's win- is het zoeken naar optredens. Vandaar wordt uitgeweken naar het buitenland, "avond treedt Bellyfull op in de Zeeuwse "men in Renesse, volgend weekeinde ee eer in het Goese café Baarends. Pyfull bestaat uit Trevor Coles en Di- P "meent. Coles speelt twaalf- en zes- gitaren en een beetje ohne. Vincent bespeelt de akoesti- dektrische gitaar, mandoline en ppwnica. Beiden zingen en met de oeren ze ook een bassdrum en a*- ..Hoewel we met zijn tweeën vertellen mensen ons vaak dat we klinken als een complete band", zegt Coles. De uit het Engelse Newcastle afkomstige Co- les is de ritmegitarist. Fransman Vincent zorgt voor de solo's. „Hij speelt nooit dezelf de solo", vertelt Coles. „Hij improviseert voortdurend. Zij solopartijen ontstaan van uit zijn gevoel." De twee hebben elkaar zeven jaar geleden in Zuid-Frankrijk ontmoet. Vanaf het mo ment dat ze een keer samenspeelden in een bar, zijn ze een duo. „Ik heb altijd alleen ge speeld, de troubadour met zijn gitaar", al dus Coles. „Didier speelt nog steeds in een aantal rockbands. Hij komt uit de heavyme- talhoek." In Bellyfull komen hun verschillende achter gronden samen. Het duo kan uitstekend uit de voeten met ballads, maar op het repertoi re staan ook snellere dansnummers. Coles: „We kunnen uit de voeten voor een luister- Middelburg, en ook in de Kapel van Hoogelande. „Ik vind liet bijzonder hier weer terug te zijn", zegt Van Santen. „Ik denk dat veel mensen in Middelburg mijn werk nog kennen." Destijds liet Van Santen colla ges zien van maritieme materia len. 'Een tweede leven voor zeil', kopte de PZC destijds. Ook nu zou dat een prima aan duiding zijn voor haar werk. Niet 'nog steeds' maar 'weer'. Tussendoor heeft Van Santen na melijk geruime tijd vogels in be weging geschilderd. Ze is weer teruggekeerd naar haar oude werkwijze. Ze maakt wat ze noemt materialencollages. Het materiaal heeft vrijwel altijd te maken met zee, strand en scheepvaart. Hout dat ze aan het strand heeft gevonden, frag menten van gebruikte scheeps- zeilen, stenen. „Ik vertrek van uit de materie", vertelt Van San ten. „Ik kan gefascineerd raken door de structuur van iets en daar wil ik dan wat mee doen. Ik probeer er zo min mogelijk aan te veranderen. Ik werk met de beperkingen die het materi aal mij oplegt. Wel probeer ik met bestaande materialen en verf een geheel nieuwe composi tie te maken." Robuust Van Santen valt op de stoerheid en de robuustheid van maritie me materialen. Er moet leven in zitten. Vandaar dat ze oud zeil doek gebruikt dat er verweerd uitziet. Is dat niet voorhanden, dan bewerkt ze nieuwe materia len met verf, zodat ze er toch ge leefd uitzien. „Met de stoere ma terialen wil ik de poëtische kracht van de zee, het wad of de wind uitdrukken. Het is een krachtenveld van tegenstellin gen dat ik opzoek." In Gallery Maritime laat Van Santen kleine panelen zien. Op de groepstentoonstelling is geen plaats voor de grote werken die publiek, maar ook op een feest. Meestal bou wen we het op van rustig naar uitbundig." Bellyfull speelt blues, folk en akoestische Britpop, aldus Coles. Op het erepertoire staat zelfs een nummer van Acda en De Munnik. Gevraagd naar een vergelijking noemt Coles de naam Simon and Garfunkel. „We besteden ontzettend veel aandacht aan de vocale harmonieën." De naam is gekozen, omdat hij in Frankrijk goed klinkt. Bellyfull betekent dat je ergens de buik van vol hebt. Dat gevoel van frustra tie is muzikanten niet onbekend, maar Co- les wijst erop dat het woord ook een stuk po sitiever kan worden geïnterpreteerd. „We hebben allebei ook twee volle buiken." Concerten Bellyfull: vanavond tijdens het diner in hotel/restaurant de Zeeuwse Stromen in Re- nesse, aanvang: 18 uur en vrijdag (21 uur) en zondag (15 uur) in café Baarends in Goes. ze doorgaans maakt. Ze hoopt dat de huidige expositie een in troductie is op een latere solo tentoonstelling in Zeeland. „Mijn werk is Zeeuws van oor sprong. Hier heb ik de liefde voor de zee opgedaan. Ik vind het inspirerend te exposeren in een galerie waar uitsluitend ma ritieme werken te zien zijn. Het is een belangrijk thema. Water is essentieel, ook in de kunst. Geef een kind water en zand en er gebeurt iets. Het spel van wa ter en wind is iets wat mij altijd blijft boeien." Net als Van Santen is bij de Deense Gitte Christensen de structuur van het werk van be lang, zij het dat ze geen collages maakt. Zij maakt haar eigen dra ger van papier en vezels. Nadat het water daaruit is verdwenen blijven de zeedieren op het dro ge achter. Joyce van Panhuis toont foto's van het strand. Om dat zij gedetailleerde uitsnedes maakt, draait het in veel van haar werken ook om structuur. Marieke Peters maakt helgele schilderijen van zwemmers van uit een onderwaterpersectief. Alsof ze gevangen zijn in de schijnwerper van een duiker. Ze laat ook een kastje ziet waarin het licht achter het schilderij schijnt. Van Carina Canton zijn sculpturen te zien in tal van ma terialen. Daarin zijn herinnerin gen aan haar jeugd als schip perskind gestold. De expositie Zes zeemeerminnen in Gallery Maritime in Middelburg wordt morgen om 15 uur geopend. Daarna t/m 31 dec van don t/m zo van 12-18 uur. MIDDELBURG - Tijdens de maandelijkse kunstroute in Middelburg beginnen niet al leen nieuwe exposities, meest al staan ook activiteiten ge pland rond een bepaald the ma. Morgen is dat kunst en poëzie. In het kader daarvan vindt een eendaagse expositie met fotografie, schilderijen, poë zie en grafiek plaats bij bloe- menzaak Tina, aan de Dam 21 in Middelburg. Er is onder meer grafiek te zien van dichter/performer Jules Deel- der. een bijzondere uitgave van het boekwerk Seven dead ly sins van William S. Bur roughs. Dichter Nagi No Ka- bayaki heeft gedichten ge maakt waarin bloemen een hoofdrol spelen. In samenwer king met A. Christoffel heeft dat ook het kunstenaarsboek Erorial opgeleverd. Open van 13-17 uur. De Werkgroep Poëzie van de kunst- en cultuurroute Mid delburg organiseert in samen werking met de Roosevelt Academy een poëziesalon in restaurant Paso Doble in het hofje Onder de Toren. Daar dragen Laurens Geerse, Jo hanna Kruyt, Guus Spruyt, Chawwa Wijnberg, Marcel Koopman, Zofia Pazitna, Mi- chaela Sazeckova, Jens van 't Klooster en Paula van Strien verzen voor. Docent Christoph Buchwald van de Roosevalt Academy reikt het publiek handvat ten aan om naar poëzie te luis teren. Van 13.30 tot 17.00 (Advertentie) Het Frans/Engelse duo Bellyfull bestaat uit Didier Vincent (rechts) en Trevor Coles. (V* IAIHt vl ft/lfvVl Manifestatie RUIM BAAN VOOR ZEEUWS TALENT Week chronisch zieken en gehandicapten 5 november: 13.00 - 17.00 uur 6 november: 10.00 - 21.30 uur Zie voor programma: www.klaverbladzeeland.nl Alle activiteiten vinden plaats in ROC gebouw Bessestraat 4 te Goes (en niet zoals in de hm.- - i Naden is vermeld in De Mythe te Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17