Onvoldoende voor burgemeesters Breed front tegen Scheldeschets PZC Fietsende burgemeesters sluiten estafette af oldtimer vrachtwagen gestolen Sluimerend in Slik houdt mensen scherp FINALE MEGA-MEUBEL 1 0 - D A A G S E 15 Stichting beoordeelt kwaliteit jaarverslagen Drie bonnen ber agent per dag Personeel Delta voert actie Gewonde bij ongeval Kloetinge Werkstraf voor geweldpleging pot zaterdag 6 november 2004 Lfnnr Maurits Sep LdDELBURG - Een 3,3 voor K. Schouwenaar en A. van Pok-Van Weele doet het niet veel beter: een 3,8. De burge meesters van Middelburg en Vlissingen zijn zwaar gezakt (voor het schrijven van een jaar verslag over de dienstverlening |van de gemeente aan de bur- Dedikke onvoldoendes zijn uit- edeeld door de stichting Reken- chap. Deze stichting bevordert dat overheden beter verantwoor- ling afleggen over wat ze doen in hoe ze presteren en krijgt laarvoor subsidie van het minis erie van Binnenlandse Zaken. Zo heeft Rekenschap de kwali- eit van de burgerjaarverslagen fan de honderd grootste gemeen- n onderzocht. En daar is de ichtmg niet vrolijk van gewor- »n. Slechts een kwart van de lurgemeesters verdiende een jes of meer. )e Middelburgse burgervader (chouwenaar schreef één van le tien slechtste verslagen. Bur- ermoeder van Vlissingen Van jok-Yan Weele deed het een ractie beter. Zij had aandacht voor veel meer vormen van lenstverlening door de gemeen- edan andere burgemeesters, leiden kregen overigens al met een 0,3 punt aftrek omdat ze pas na het tweede verzoek meede- len aan het onderzoek. Stich- iing Rekenschap vindt dat 'een lecht voorbeeld van dienstverle- ling'- één brief moet voldoende bjn om antwoord te krijgen. lelachelijk Belachelijk", reageert Schou- renaar, die hevig in zijn wiek [eschoten is over de puntenaf trek. „Ze gaan daar uit van hun Éigen onfeilbaarheid. Wij stre ven er wel degelijk naar prompt e reageren." Ook de rest van de kritiek wijst hij resoluut van de hand. Burge- oeesters weten te weinig over impele zaken, stelt Reken schap. Ze weten, blijkens hun lurgerjaarverslagen, niet hoe snel brieven worden beant- door Emile Calon woord, hoe lang het duurt voor dat een bezwaarschrift is behan deld en hoe goed of slecht de ge meentereiniging werkt. „Ik ben geen archiefmedewer ker. Ik doe ook geen voortgangs controle op elke brief", sneert de burgemeester. „Maar natuur lijk weet ik veel meer dan wat ik in het burger jaarverslag heb opgeschreven. We hebben er juist bewust voor gekozen dat beperkt te houden, zodat het leesbaar blijft. En die keuze vind ik niet slecht." Bovendien, zegt Schouwenaar, weigert hij mee te doen aan egotripperij door een ellenlange lijst in het verslag te zetten met wat hij alle maal heeft gedaan. „Ik zie ook burgerjaarverslagen waarvan ik denk: voor elke foto waarop de burgemeester staat, één punt af trek!" Burgemeester J. Lonink van Ter- neuzen heeft geen cijfer gekre gen. Hij heeft zijn burgerjaarver slag niet ingestuurd. Ondanks twee schriftelijke verzoeken. Geen cijfer dus, maar wel een oordeel van de stichting: Reken schap bestempelt het niet reage ren op brieven als 'onfatsoen lijk'. En gelijk hebben ze, erkent burgemeester Lonink ruiterlijk. Het is niet netjes om niet te rea geren. „We proberen dat altijd wel te doen." In dit geval had Terneuzen even moeten laten weten dat ze helemaal geen bur gerjaarverslag heeft. Dat komt door de herindeling. Maar fe bruari volgend jaar is er wel zo'n verslag, en dan meteen over twee jaar, belooft Lonink. DEN HAAG - Werknemers van Delta protesteren vrijdag 12 november in Den Haag tegen de plannen van minister Brinkhorst om de energiebedrijven te splitsen. De bedrij ven vrezen dat dat landelijk drieduizend banen kost. Om aan Brinkhorst te laten zien hoeveel mensen hij treft met zijn maatregel, willen zij ook met drieduizend mensen in Den Haag opkomen. Hoevel Zeeuwen daarbij zullen zijn, weet H. de Feijter van de Centrale Ondernemingsraad van Delta nog met. De directies van de energiebedrijven protesteerden onlangs al schriftelijk tegen het plan van de minister van Economische Zaken. Brinkhorst wil dat de netwerken in handen komen van afzonderlijke bedrij ven. De energieleveranciers die ook netwerken bezitten, zouden concurrenten zonder netwerk kunnen benadelen door hoge prijzen te vragen voor het doorgeven van stroom via hun netwerk, vreest Brinkhorst. Twee teamchefs van de politie in Middelburg, C. Remijnse en R. van den Hoven, leggen bij de afsluiting van de fietsverlichtingsactie een behendigheidsproef af waarbij ze vanuit een emmer op hun helm tennisballen in een emmer op de grond moeten mikken. foto Lex de Meester iOES - De hoofdofficier van uslilie noch de korpsbeheerder Celt klachten ontvangen van de Zeeuwse burgemeesters over e inzet van de politie. Korpsbe- eerder - en burgemeester van liddelburg - K. Schouwenaar n hoofdofficier van justitie i.van der Burg zijn daar zeer iuidelijk in. leiden wensen nu niet te discu- eren over kwantiteit en kwali- van de politie-inzet. Dat i ze aanstaande woensdag' dens het overleg met de suwse burgemeesters en de 'litietop over het jaarplan or 2005. urgemeester J. Lonink (Temeu- F 'iet gisteren weten dat het »kplan te veel vanachter het iddelburgse bureau is be- Hij vindt dat de inzet d gericht moet zijn op zoveel iegelijk uitschrijven van bon en maar op de lokale behoefte in dienstverlening. De kritiek in Lonink wordt gedeeld door eel wat Haagse politici. Een ink deel van de Tweede Kamer ïtte deze week vraagtekens bij e prestatiecontracten voor de lolitie. let moet Schouwenaar van het de politiek om de con- reden heeft gevraagd. En als kritiek is wordt direct naar gi P°l't|e gewezen. Persoonlijk p™ hij dat er meer agenten 'eten komen. Hij weet dat zijn ega-burgemeesters dat ook Hen. Zolang die extra man- 'appen er niet komen moeten keuzen worden gemaakt. Vol ts hem doet de Zeeuwse poli- goed werk. De provincie is, «et om criminaliteit gaat, de 'gste van Nederland. Als ech- gekeken wordt naar het ver- is Zeeland het onveiligst, [at hem betreft worden er dan n°gheel wat verkeerscontro- r gehouden om op die manier veiligheid te bevorderen, ritenlid D. Visser (Christen- Ze^ ^at een aantal van lil! ^keuringen voor ver- overtredingen feitelijk niet 2',, -00gis. Hij rekent voor dat iïft Wse politie welgeteld ^agenten telt. Als elk n en Per werkdag drie bon- n uitdeelt aan verkeerszon- wordt dat aantal van "00 al gehaald. „Drie per daar praten we door Miriam van den Broek en Ali Pankow MIDDELBURG - De fietsver lichtingsactie waaraan alle Zeeuwse burgemeesters de afge lopen drie weken hebben meege daan, is gistermiddag in Middel burg afgerond. Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg gaf als laatste de verlichte esta- fettestok over aan gedeputeerde G. de Kok. Het Regionaal Orgaan Verkeers veiligheid Zeeland dat de esta fette had georganiseerd, noemt de actie een succes en spreekt over een 'mogelijk vervolg vol gend jaar'. Doel van de estafette is om aan iedereen - en scholieren in het bijzonder- duidelijk te maken dat onverlicht fietsen gevaarlijk is. In totaal deden dertien burge meesters, achttien politiefunctio narissen en negenhonderd leer lingen aan de actie mee. De laatste actiedag begon gister ochtend in Zierikzee. F. Ferdma- dusse van de Christelijke Scho lengemeenschap Walcheren nam daar samen met zijn brug klasleerlingen de estafettelamp over van burgemeester J. Assel- bergs van Schouwen-Duiveland en scholieren van de Pontes- groep. „Moet je zien. Drieëntwintig eu ro boete als je geen achterlicht hebt. Vorig jaar was dat nog maar negen euro", zei een van de scholieren die in de aula van Pontes de bijbehorende folder las. Politieman J. Visser gaf glashel der het motief aan voor het uit delen van bekeuringen: „Soms gebeuren er ongelukken met do delijke afloop als gevolg van fiet sen zonder licht. Ik schrijf liever een bekeuring uit dan dat ik naar jullie ouders moet om te vertellen dat het dit keer slecht is afgelopen met hun kind." Bij de afsluiting van de campag ne in Middelburg somde project coördinator J. van Velzen nog wat opmerkelijke feiten op. Zo heeft burgemeester De Bruijn van de gemeente Veere de mees te keren gefietst (twee keer), Lo nink van Terneuzen fietste de meeste kilometers (15), Schou wenaar de minste (3,5) en Van Liere van Noord-Beveland had het makkelijk. Hij werd als eni ge thuis opgehaald door scholie ren. Burgemeester Mulder van Hulst gaat volgens Van Velzen de boe ken in als de grootste pocher. Hij fietste vijf kilometer maar sprak met de kinderen af dat ze zouden zeggen dat ze er 35 had den gereden. De meest luidruch tige scholieren waren die van scholengemeenschap Schelde- mond in Vlissingen. Die gingen 's ochtends met fluitjes op stap. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Er tekent zich een breed Zeeuws front af tegen de ontwikkelingsschets voor het Scheldebekken en daarmee te gen nieuwe verdieping van de Westerschelde. Overheden en be langenorganisaties zitten op één lijn, zij het dat de overwegingen voor de afwijzing niet alle gelijk zijn. Centraal staat dat aan uitvoe ring van de schets, met inbegrip van een derde verruiming van de vaargeul, vele onzekerheden kleven. Zeeland wordt opgeza deld met nadelige gevolgen en voordelen staan er niet tegen over. In het door de provincie gediri geerde koor van 'nee-zeggers' schaarde zich gisteren tijdens een vergadering in Middelburg COR DE JONGE ook de Provinciale Commissie Omgevingsbeleid (PCO). De rijksvertegenwoordigers in de commissie onthielden zich van een stellingname. De toonzetting was wel verschil lend. J. van Seters (Brabants Zeeuwse Werkgevers) stelde dat de economische belangen van Zeeland te weinig aandacht krij gen in de schets. M. van Mierlo (Zeeuwse Milieu Federatie) con stateerde dat de natuur hele maal niet terug te vinden is in de belangenafweging met veilig heid en verdiepen. W. Wegman (recreatieonderne mers) merkte op dat de afgelo pen tweede verdieping zorgt voor hogere stroomsnelheden en afkalving van stranden. Met de economische positie van de re creatie is in de ontwikkelings schets geen rekening gehouden, betoogde hij. J. Bruurs (Kamer van Koophandel) noemde een nieuwe verdieping een bedrei ging voor de Zeeuwse economie. Hij vreesde dat de natuurmaat- regelen die in de schets staan, verdere economische ontwikke ling langs de Westerschelde on mogelijk maken. A. Kalkhoven (ZLTO) gaf aan dat er onder agrariërs geen draagvlak is voor de schets. „Natuurcompensatie mag alleen buitendijks gebeu ren. De Braakman onder ge tij-invloed brengen is een brug te ver", meende hij. Gedeputeerde M. Kramer (Pv dA, natuur en water) achtte het zeer de vraag of de ontwikke lingsschets 'besluitrijp' is. Hij zei dat Vlaanderen echter falie kant tegen uitstel van een be sluit over de schets (en dus van nieuwe verdieping) is. „Daarom moeten we een standpunt inne men, anders wordt óver Zee land, zónder Zeeland beslist." pagina 21 Westerschelde blijft een open zenuw ACHTHUIZEN - In het Flakkeese Achthuizen is een old timer gestolen. De 24-jarige eigenaar merkte gisteren dat de witte Daf vrachtwagen met hijskraan was verdwenen. In Stellendam gingen autodieven er vandoor met een gele Volkswagen pick-up. De 51-jarige eigenaresse had de wa gen donderdagavond op het woonerf geparkeerd. KLOETINGE - Een 38-jarige automobilist uit Kloetinge is gisterochtend rond kwart voor zeven gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Kapelseweg-Patijnweg. Hij kwam van de Kapelseweg en verleende geen voorrang aan een lijnbus die over de Patijnweg naar Goes reed. De autobestuurder raakte bekneld, is door de brandweer uit zijn wagen gehaald en met een hoofdwond en kneuzingen op de plek waar zijn autogordel zat, per ambulance naar het ziekenhuis in Goes gebracht. In de bus zat alleen de chauffeur (47) uit Kapelle. Hij raakte niet gewond, even min als een 56-jarige automobiliste uit Goes die achter de bus reed en die de auto van de Kloetingenaar niet meer kon ontwijken na de botsing met de lijnbus. MIDDELBURG - Dat zijn levensomstandigheden zijn ver beterd, betekende gisteren in Middelburg de redding voor een 36-jarige Axelaar. Politierechter J. Hopmans was van plan de verdachte een forse gevangenisstraf op te leggen voor het zoveelste geweldsdelict. Hij zag er vanaf: het werd tachtig uur werkstraf en drie maanden voorwaarde lijke gevangenisstraf, omdat de politierechter de toe komst van de man geen geweld wilde aandoen. Zo heeft de man net een nieuwe baan gevonden en zei hij zijn alcoholprobleem onder controle te hebben. Dat laat ste was nog niet het geval op Koninginnedag toen hij ste vig had gedronken en zich niet kon beheersen. Hij gooide in een plaatselijk café een vol flesje bier naar het hoofd van de uitbaatster. Zij kon het flesje maar net ontwijken. Voor officier van justitie L. Boogert stond het vast dat de man de caféhoudster ook had geslagen en in haar zaak vernielingen had aangebracht aan een vaatwasser en een fiets. Verder had hij een andere vrouw een duw gegeven. „Uw strafblad heeft een lange geschiedenis van geweld, doorspekt met drank. U heeft al heel veel kansen gehad", stelde de officier vast. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het project Verdronken Dorpen geeft uitleg aan het omgaan met water dooi de mensen in de Delta. Het moet ertoe bijdragen dat de mensen minder met de rug en meer met het gezicht naar het water gaan staan. Het boek Sluimerend in Slik is hiervoor een eerste aanzet. Vol gend jaar, 475 jaar na de ver woestende Sint-Felixvloed, moet onthulling van een monu ment voor de verdronken (Zeeuwse) dorpen een volgende stap zijn. Dit kwam gisteren naar voren tijdens de presenta tie van Sluimerend in Slik. Het eerste exemplaar was voor jour nalist K. Slager, die vier jaar ge leden het idee voor een monu ment verdronken dorpen lan ceerde. Dat werd razendsnel door Provinciale Staten om armd en ter uitvoering opgedra gen aan de SCEZ. Het vervolg liet lang op zich wachten, maar Slager constateerde dat na bijna vier jaar dan toch allerlei initia tieven loskomen. „Voor het mo nument is nu een prijsvraag on der beeldend kunstenaars uitge schreven, die als de wiedeweer ga iets moeten verzinnen dat over één jaar klaar moet zijn." Slager was blij met de verschij ning van het boek. „Het is een monument dat iedereen mee naar huis kan nemen." Volgens hem biedt het project Verdron ken Dorpen 'meer inzicht in de wordingsgeschiedenis van dit bijzondere stukje aarde.' Het boek verschijnt als deel drie in de historische reeks van uitge verij Den Boer/De Ruiter te Mid delburg (prijs 19,50 euro). (Advertentie) Jori Leolux deSede Hülsta Rolf Benz S Eetkamerstoel Matt van Jess in pilotenleder vanjtag-- nu 245.- Machalke HF-Style Auping b Label Quattro Fauteuil Rolf Benz special 418 in teder vimJ_39S^' nu 999.- 2- én S-zitsfoank Meretungd van Cassina in stof Veliuto. stecMs 5 sets ....-UUiSWT-nuS.OSO,- TOT 5 0 K O R T 1 N G Meer dan 100 modellen van toonaangevende meubelmerken, Fabrieksnieuwe puntgave tafels, zitmeubelen, kasten en slaapkamers. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot Interieur in Axel. Interieur A X E L Pot Interieur. Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-Vlaanderen Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio Ie verdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15