Onderzoek naar steun Muzeeum APK 38 Ib PZC 00* Zeeland Airport is tevreden over nieuM springlocaties para' Partijen willen duidelijkheid Man rijdt onder invloed Turken willen moskee aan Stromen weg lezers schrijven Ooglaseren II Van Gogh IV Van Gogh V Van Gogh VI Van Gogh VII Van Gogh VIII Delta XI Boetes II Bosch Car Service Daar kom je graag terug Auto gestolen Man krijgt werkstraf voor oplicht! Q Integreren doe je same zaterdag 6 november 2004 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse raad heeft gisteren het college van B en W opdracht gegeven om een onderzoek in te stellen naar de hoogte van de gemeente lijke bijdrage voor het Maritiem Muzeeum Zeeland in Vlissin- gen. Dat gebeurde tijdens de be handeling van de begroting. De fractie van de PvdA diende daar voor een motie in die werd aan genomen. VLISSINGEN - Een 31-jarige automobilist uit Vlissingen is gisteren op de Nieuwe Vlissing- seweg in Vlissingen gecontro leerd op het rijden onder in vloed van alcohol. De man werd aan de kant gezet, omdat hij door rood licht reed. Uit ademanalyse bleek dat hij 2,5 maal teveel had gedronken. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van zes uur. Ook kreeg de man een bekeuring voor het rijden door rood licht. „We moeten helder krijgen hoe veel subsidie het museum nodig heeft om te overleven", zei raadslid T. Verhage-van der Ent (PvdA). „We kunnen niet telkens maar geld bijleggen." Wethouder L. Poppe-de Looff adviseerde de raad om de motie over te nemen. „Want een kort onderzoek kan inderdaad duidelijkheid ver schaffen", vond ze. Het Muzeeum kampt met finan ciële problemen. In 1997 stelde de gemeenteraad vast om jaar lijks 272.000 euro subsidie te verstrekken met een indexering. Wethouder L. Poppe-de Looff zei gisteren dat tijdens de bouw en verbouwing van het museum aan de Nieuwendijk de kosten hoger uitvielen dan voorzien. „Daardoor werd direct een zwakke financiële basis gelegd. De veiligheidsmaatregelen wa ren door de gebeurtenissen in Volendam aangescherpt. De ver bouwing werd duurder." Ook toezeggingen van sponsors vie len weg. „Maar", zei ze, en wees op het belang van het museum voor Vlissingen, „als het museum niet verhuisd was van het Bel- lamypark naar de Nieuwendijk, dan zouden er nu op die plek verpauperde gebouwen hebben gestaan." Het college van burgemeester en wethouders heeft in de begro ting een bedrag van jaarlijks 60.000 euro extra voor het mu seum gereserveerd. Het onder zoek dat door het besluit giste ren binnenkort uitgevoerd zal worden, moet uitwijzen of daar mee alle financiële perikelen voor het museum voorbij zijn. Tegelijkertijd zullen ook de mo gelijkheden in kaart gebracht moeten worden om een sluiten de exploitatie van het museum te krijgen. Geldschieters De gemeente kijkt ook naar an dere geldschieters en de provin cie Zeeland. Het museum heeft een bovenregionale uitstraling. De provincie heeft inmiddels een eenmalige bijdrage van 35.000 euro beschikbaar ge steld. „Met de gedeputeerde heb ik on langs overleg gehad", zei Pop pe-de Looff. „De provincie vindt dat dit probleem opgelost moet worden." De moskee in Middelburg nodigde gisteren raadsleden uil om gezamenlijk te eten. foto Ruben Oreel door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De nieuwe moskee van de Turkse gemeen schap in Middelburg en Vlissin gen moet komen naast de nieu we brandweerkazerne aan de Stromenweg in Middelburg. De huidige Yilderim Beyazit Mos kee aan het Oostkerkplein is te klein. Vertegenwoordigers van de Turkse gemeenschap hebben eind deze maand een gesprek met het gemeentebestuur over Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Wanneer iemand besluit zijn ogen te laten laseren (PZC 25-10) speelt geld een grote rol omdat er zoveel prijsverschillen zijn bij de klinieken. Meestal zijn ze in het buitenland het goedkoopst en daar gaan veel mensen naar toe. Maar ik vind dat je je moet oriënteren op deze markt. Zoiets beslis je niet in een dag en al kost het in Neder land een paar honderd euro meer, het zijn toch je ogen. Ik heb het zelf ook laten doen. Het kostte mij 2000 euro per oog. Ik heb eerst de consumentengids er bij gepakt, waar een heel groot stuk over ooglaseren in stond met een vergelijking van klinie ken in het buiten- en binnen land. Ik heb de beste daarvan uitgezocht en daarna heb ik die opgebeld en een vooronderzoek gehad. Ik kreeg veel informatie over hoe en wat er ging gebeu ren. Op de dag van het laseren heb ik gezien dat ze alles aan het testen waren voor ze begon nen. Daarna heb ik al veel con troles gehad. Je krijgt ook veel oogdruppels en zalf mee naar huis. Ik heb geen nare ervarin gen met de kliniek. Ook bij de mensen in de wachtkamer, die op controle kwamen en met wie ik praatte, is alles goed gegaan. Laat dat keurmerk er komen. Zo weet je waar je aan gaat be ginnen en denk maar: als je in Nederland een kliniek bezoekt dan weet je dat ze aan strenge regels moeten voldoen. Rianne Gecaj W. de Goedestraat 23 's-Gravenpolder Met groeiende verbijstering las en herlas ik donderdag 4 novem ber de ingezonden brief van de heer Haselhoef uit Krabbendij- ke over de moord op Theo van Gogh. Aanvankelijk leek het mij een terechte bijdrage uit de mos limgemeenschap aan de veroor deling van deze moord. Bij ver der lezen blijkt het de heer Ha selhoef om iets anders te gaan. In mijn ogen verwordt zijn brief daarmee bijna tot het tegendeel van die veroordeling. De heer Haselhoef gebruikt de gelegen heid om het moslimgeloof vrij te pleiten door het neer te zetten als geloof 'vervuld van mild heid, vergevingsgezindheid en mededogen'. Vervolgens plaatst hij kritische kanttekeningen bij de vrijheid van meningsuiting. Bij leven van Van Gogh waren deze kanttekeningen op hun plaats geweest, maar wanneer hij als moslim ze plaatst in een reactie op de moord op Van Gogh, verschaft hij extremisten een legitimatie. Na deze ver schrikkelijke gebeurtenis lijkt mij alleen publiekelijke veroor deling van de moord op zijn plaats. Zeker door prominente mensen uit de moslimgemeen schap als de heer Haselhoef. Waar er klaarblijkelijk een ver band is tussen de moord en be paalde uitingen van de islam, zou een publiekelijke oproep tot kritische zelfreflectie op haar plaats zijn. In ieder geval niet een schoonpraten van de islam. Het past niet-moslims om pu bliekelijk op te roepen tot terug houdendheid in het oordeel over de islam en haar aanhangers en om te streven naar beter begrip. Ik kan de brief van de heer Ha selhoef niet anders zien dan als een subtiel bommetje onder een moderne vreedzame multicultu rele samenleving, die wij hier graag willen. Marten Knevel Brouwerijstraat 4 Koudekerke Mijnheer Haselhoef zit er in zijn ingezonden stuk in de PZC van donderdag volgens mij volko men naast. Afgezien van de in druk die hij wekt het meer te doen te hebben met de verdach te dan met Van Gogh en zijn na bestaanden, schrijft hij leugen taal. Hij schrijft: 'De islam is één en vervuld van mildheid, vergevingsgezindheid en mede dogen'. Dat is niet waar. Even min als het christendom is de is lam één. De islam kent, ook in Nederland, een fundamentalisti sche vleugel. Laat de heer Hasel hoef dat erkennen en publieke lijk afstand nemen van de stand punten van die factie binnen de islam. Dan zet hij werkelijk een stap in de richting van de zo no dige integratie waaraan alle wel denkende Nederlanders behoef te hebben. Dat hij dat klaarblij kelijk niet durft, staat haaks op het tweede deel van zijn stelling over de islam, dat over mild heid, vergevingsgezindheid en mededogen. Kennelijk heeft de heer Haselhoef er geen zin in de rest van zijn leven met een kogel vrij vest of halsbescherming te lopen. Dat kan ik hem niet kwa lijk nemen. Wel dat hij als gezag hebbend vertegenwoordiger van de islam, wanneer hij de moed heeft een stukje in de krant te schrijven, niet verder komt dan zielig gewauwel over martelaar schap. Henk van de Berg Kerkdreef 17 Axel Jarenlang praten, overleggen, polderen en beraadslagen dwingt ons nu tot zwijgen. Nu is Nederland sprakeloos omdat je mening kan worden afgestraft met een gruwelijke schietpartij op een parkeerplaats of een Mid deleeuwse slachting midden op straat in Amsterdam. De terreur- censuur knijpt onze stemban den dicht. Vrijuit spreken kan alleen nog wanneer je lijfwach ten hebt. Het vrije woord is ver moord, neergestoken en ritueel geslacht. Nu is het stil in Neder land: doodstil. Versteend en zwijgend weent de dokwerker bitteren tranen en herinnert Co- hen aan de tijd toen Nederlan ders durfden te spreken in een tijd van onderdrukking. Neder land heeft haar hoogste demo cratisch recht verspeeld door te veel te praten en te weinig te doen. Daarom is er nu geen Pim meer, geen Theo meer. Maar van uit de hemelgewelven klinkt hun engelengezang onder lei ding van André Hazes: 'Amster dam huilt waar het eens heeft ge lachen'. Het verzoeknummer van Remkens en Donner: 'Neder land oh Nederland jij bent mijn kampioen' werd niet gehono reerd. Hedwig Smits Eikenlaan 13 Kamperland In de nacht van 9 op 10 novem ber 1938 vond de Kristallnacht plaats. In heel Duitsland wer den joden aangevallen, winkels vernield, synagogen aangeval len. De Kristallnacht begon met een rede van J. Goebbels op een NSDAP-bijeenkomst in Mün- chen. Aanleiding was de moord in Parijs op de Duitse diplomaat E. E. vom Rath, secretaris van de Duitse ambassade, door de 17-jarige H. Grynszpan, een Duitse jood die naar Frankrijk was gevlucht uit woede over de erbarmelijke omstandigheden waarin zijn familie diende te le ven. Goebbels greep de moord aan voor een tirade tegen de jo den. De gebeurtenissen tijdens de Kristallnacht kwamen zelfs als een verrassing voor de Gesta po en R. Heydrich die een af keur hadden voor wanorde. Na deze enigszins impulsieve ge beurtenissen in die nacht, gin gen de nazi's verder met een meer geplande vervolging en ver nietiging van de joden in Duits land. Het is van belang om ook nu bezorgd te worden over de verscherping van de verhoudin gen tussen verschillende bevol kingsgroepen en te leren van de geschiedenis voor het te laat is. De politici van allerlei strekkin gen moeten opgeroepen worden om met behoud van alle vrijheid van meningsuiting ook hun ver antwoordelijkheid te nemen en niet verder bij te dragen aan een verdere verscherping van de ver houdingen tussen de verschillen de bevolkingsgroepen. Ook de media hebben in deze een zeer belangrijke verantwoordelijk heid. Verscherping van de tegen stellingen zal enkel leiden tot verhes voor alle betrokken be volkingsgroepen op enkele profi teurs na, die zich er nog zullen willen aan verrijken. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11 Kuitaart Abdullah Haselhoef moet zich schamen. Zelfs de dood van Theo van Gogh wordt aangegre pen om terroristen te verheerlij ken (PZC 4-11). Hij plaatst vraagtekens bij hun daden. Mar telaren bestaan niet in een land waar godsdienstvrijheid heerst en vraagtekens plaatsen bij hun daden kan al helemaal niet. Hij begint zijn ingezonden brief goed. Veroordeelt degenen die onverdraagzaam zijn. Maar dan haalt hij de moordenaar via de achterdeur in zijn geloofsgroep naar binnen door hem voor te schotelen als martelaar. De is lam is een religie van mildheid, vergevingsgezindheid en mede dogen, volgens hem. Daar mer ken we dan weinig van. Ont hoofdingen, moordaanslagen, zelfmoordidioten, alles in de naam van Allah. Die moet onder tussen ontzettend blij zijn met zo'n toegewijde schare volgelin gen. Gelovige islamieten zijn over Theo van Gogh en Ayaan Hirsi Ali gevallen om het feit dat 'heilige' koranteksten op de blote huid van mishandelde isla mitische vrouwen werden ge toond. Grote opwinding, maar niet vanwege die mishandelde vrouwen. Ik bedoel maar. Vuil nisman, kunnen al die zakken ook nog mee? 't Zijn er voorlo pig iets meer dan 150. P.A. Heuff Sardijngeuilaan 4 Dishoek De aandelen van Delta zijn in het bezit van de provincie en de Zeeuwse gemeenten. De provin cie wordt bestuurd door de le den van provinciale staten, die door ons zijn gekozen. De ge meenten worden bestuurd door de gemeenteraadsleden die ook door ons zijn gekozen met de verkiezingen. Zij zien er dus na mens ons op toe dat de mana gers van Delta hun werk goed doen. Al deze gekozen volksver tegenwoordigers keuren echter de praktijken van Delta goed en staan er blijkbaar volledig ach ter dat de klanten van Delta worden belazerd. Want geen en kele volksvertegenwoordiger of zijn politieke partij heeft ken baar gemaakt dat dat gedonder jaag eens afgelopen moet zijn. P. Boone W. v.d. Veldelaan 35 Vlissingen de plannen, Volgens Y. Coban is de huidige moskee in het monu mentale Demerary te klein voor alle activiteiten. Daar komt nog bij dat er nauwelijks parkeer plaatsen zijn. De gebedsruimte op de eerste verdieping heeft een beperkte oppervlakte van 230 vierkante meter. „Deze mos kee", aldus Coban, „is niet ge schikt voor de kinderen. In het weekend zijn er hier 120 kinde ren. Als ze binnen zijn gaat het prima, maar je kunt ze niet bui ten laten want dan is er kans op overlast." De Turkse gemeenschap zit sinds 1986 aan het Oostkerk plein. De nieuwe moskee moet naast de nieuwe brandweerka zerne komen, schuin tegenover LétE. Het pand moet onder meer een koepel en minaret krij gen. Reacties uit de directe buurt verwacht Coban niet. „We hebben dat geïnventari seerd." De eerste woningen staan een flink eind af van de nieuw te bouwen moskee. Het nieuwe gebouw moet op de begane grond zeshonderd vier kante meter opppervlakte krij gen voor culturele activiteiten voor vrouwen en kinderen in al le leeftijdscategorieën. Op de eerste verdieping is een gebeds ruimte van 650 vierkante meter gepland. De Turke gemeenschap heeft een optie genomen op een stuk grond van drieduizend vierkan te meter. De investering be draagt anderhalf tot twee mil joen euro. Als de plannen door gaan. wordt de huidige moskee verkocht. Over twee jaar moet het nieuwe gebouw er staan, al dus Coban. Hij lichtte de plan nen gisteren toe tijdens een geza menlijke maaltijd met Middel burgse en Vlissingse raadsleden. De moskee nodigt elk jaar tij dens Ramadan mensen uit om samen het avondeten te nutti gen. Wethouder A. de Vries van Mid delburg zei blij te zijn met het initiatief van de gezamenlijke maaltijd. Hij noemde het een goede en belangrijke zaak dat de Middelburgse Turken aan dacht besteden aan integratie, participatie en inburgering van migranten. „Door die verschrik kelijke moord van deze week is dat nog weer extra nodig. De Vries zei zich te ergeren aan mensen die alle moslims in de hoek van het fundamentalisme of extremisme duwen. „Natuur lijk zijn er moslimfundamenta listen, zoals er ook fundamenta listen met een christelijke of an dere achtergrond zijn. Gelukkig zijn dat er maar weinig. We moe ten wel erg alert zijn." De Zeeuwse politie moet in no vember en december nog 75.000 bekeuringen uitdelen aan te hard rijdende automobilisten. Volgens de korpschef van de po litie is dat hard nodig omdat Zeeland volgens hem de meest verkeersonveilige provicie is (PZC 30-10). Deze uitspraak is echter onzin. Het tegendeel is waar. Over 2003 had Zeeland in absolute aantallen verreweg het minste aantal dodelijke slachtof fers en op twee provincies na het minste aantal gewonden. Ie dereen kan dat zelf na enig zoe ken bekijken op de website van het Centraal Bureau voor de Sa- tistiek (www.cbs.nl). Uiteraard varieert per provincie het aantal kilometers openbare weg (ook te vinden op de CBS-site). Als je daarna het aantal doden respec tievelijk gewonden berekent per 100 km weglengte, krijg je pre cies hetzelfde beeld, namelijk: Zeeland is de veiligste provincie voor wat betreft het aantal do den en op twee provincies na het veiligst als je uitgaat van het aantal gewonden. Als je dan nog eens mee weegt dat een dodelijk ongeval zwaarder telt dan een zwaargewonde (de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid gaat uit van een verhouding van 1:7) is Zeeland voor de verkeersdeelnemers, na Friesland de veiligste provincie. De politie zal dus op zoek moe ten naar andere argumenten om hun jacht op snelheidsovertre ders te rechtvaardigen. Dick van Houwelingen D. Koddelaan 12 Zoutelande keuring pers. auto excl. afmeldkosten excl. 4-gas- en dieselroetmeting BORSSELE, Autobedrijf de Muvnck Quistenburg 8, Telefoon 0113 35 15 51 Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 VLISSINGEN, Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4, Telefoon 0118 - 46 46 44 Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 Oostvoorstraat 23, Telefoon 0113 - 37 12 10 MAX HAVELAAR BANANEN. BETER VAN SMAAK. BETER NOOR BE BOER. BETEI VOOR HET MUIEU. DAT IS OBSMAXIMAAI GENIETEN! door Maurits Sep ARNEMUIDEN - De nieuwe springlocaties voor parachutis ten bij Eindeweg en Oud-Sab- binge voldoen aan de wensen van zowel vliegveld Zeeland Air- port als het Paracentrum Zee land, en ze zorgen voor minder overlast voor omwonenden. Daarom worden de tijdelijke vergunningen, die voor dit jaar waren afgegeven door de ge meente Goes, waarschijnlijk met een jaar verlengd. Directeur P. Geysen van Zee land Airport heeft dat gisteren in Middelburg bekendgemaakt in de vergadering van de com missie 28 voor de luchtvaart. „De ervaringen met beide loca ties zijn positief", zei Geysen. „Ook het Paracentrum Zeeland is tevreden. Wij zullen de ge meente daarom vragen volgend jaar weer de mogelijkheid te krijgen op deze plaatsen te springen." Deze springlocaties zorgen ook voor minder overlast dan de vorige landingsplaatsen bij onder meer Amemuiden en Sinoutskerke. Het vliegveld heeft nauwelijks klachten gekre gen over para's sinds de nieuwe locaties worden gebruikt. Gey sen hoopt daarom dat de tijdelij ke vergunningen uiteindelijk kunnen worden omgezet in een definitieve. Hij gaat daarover overleggen met wethouder S. van 't Westeinde van Goes. W. Marteijn, de nieuwe woord voerder voor de omwonenden van het vliegveld in de gemeen te Middelburg (inclusief Arne- muiden), wilde duidelijkheid over de status van de vergunnin gen voor volgend jaar: „Zijn die MIDDELBURG - Vanaf de Kruitmolenlaan in Middelburg is in de nacht van donderdag op vrijdag een grijze Fiat Cinque- cento gestolen. Het kenteken van de auto is JX-PL-83. De waarde van de wagen bedraagt enkele duizenden euro's. tijdelijk of al definitief?" sen en Van 't Westeinde l drukten dat het om tijdi springlocaties gaat en dusoi delijke vergunningen. Van 't Westeinde verklaard de gemeente bezig is met hf stellen van voorwaarden! aan definitieve locaties nu voldoen. „De parachutisten ten zelf uitzoeken welke p sen binnen die voorwaarden sen. Daarna moeten ze een zoek indienen voor een vei ning. Wij zullen toetsen o verleend kan worden." MIDDELBURG - De Mi burgse politierechter J. mans heeft gisteren een 25 ge inwoner van Budel «i oplichting conform de eis ve deeld tot tachtig uur werk: Aan de verzekeringsmaat» pij Unigarant moet de 1.892 euro schadevergoedij talen. Bij die verzekering hij in 2002 onterecht schad claimd en het bedrag uitgek gekregen. Zo had hij verteld 4 august Milaan van een fototoestel horloge en een mobieltje ti beroofd, terwijl dit in stnjc de waarheid was. Vorig jat tober meldde hij aan A Schadeverzekering dat hij zijn digitale camera was roofd. Ook dit keer hadhij; gen, maar wist hij wel de 52 ro schade van de verzeketi incasseren. Dit jaar deed li 20 februari in Goes valseaa te bij de politie. Hij verteld gen beter weten in dat hi dag eerder was afgeperst a laptop had moeten afs Waarom had hij dit allemat daan? „Het ging zo gerat lijk", zei hij. Zowel de oil van justitie als de politiere nam de zaak ernstig op. NIE RSTICHTINC Ze kennen elkaar door en door. Nederland is wat we er samen van maken Vluchtelingenwerk Nederland werkt al 25 jaar aan integratie van vluch telingen. In bijna elke gemeente is een VluchtelingenWerkgroep actief. De lokale medewerkers van Vluch telingenwerk introduceren vluchte lingen bij uiteenlopende instanties. Ze helpen hen bij het vinden van woonruimte. Ze ondersteunen hen bij de aanvraag voor gezinshereni ging. Ze organiseren huiswerkbege leiding en conversatielessen. Ook geven onze medewerkers voorlich ting, onder meer op scholen, om bij kinderen meer begrip te kweken voor vluchtelingen die in hun ge meente komen wonen. Wij informeren u graag ove (ontmoetings)activiteiten dieVi* telingenwerkgroepen organise in uw gemeente. Kijk ook eens www.vluchtelingenwerk.nl. Uw bijdrage aan integratie is broodnodig. Vraag informatie Postbus 2894,1000 CW Amste*; Tel. 020 - 346 72 00 campagnetgvluchtelingenwefkJ1 www.vluchtelingenwerk.nl Giro 123488 Vluchtelingenwerk Nederland Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14