laad kan niet veel met begroting MORGEN OPEN ,v Nieuwdorp vreest meer lichthinder in Sloegebied Kinderopvang ingewikkeld? )nduidelijkheid over bezuinigingsmaatregelen door ontbreken van plannen Joorwaardelijke f voor stelen ian mobieltje Oud-strijders onthullen informatiebord Slag om Sloedam _r.. 1^' Bouw Biggekerke mag van rechter College: onderzoek naar Veere Kerken doelwit van inbrekers Holiday on Ice Collecte dactie: 0113-315649 «wpzc.nl nailredactie@pzc.nl öfejs 31 4460 AA Goes lertentie-exploitatie: Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; Iiws-Vlaanderen: 0114-372770; jonaal: 020-4562500. 6 november 2004 Welnee, niet bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang. Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien. wwwkinderopvangzeelandnl BERGWEG 16 GOES 0113 - 232739 editie Walcheren Friith Ramakers SSINGEN - De Vlissingse eenteraad vindt dat er in de roling voor volgend jaar en meerjarenbegroting j-2008 nog te veel onduide- icden schuilen. Daardoor de raad zijn controlerende niet optimaal uitvoeren, bleek gisteren uit de begro- jsraad. e van het CDA, die in- i\ op dit probleem, werd vrij- raadsbreed gesteund. De ge nie geeft aan dat er volgend circa 700.000 euro bezui- jmoet worden door een bete- jedrijfsvoering te realiseren, opgave is noodzakelijk en ikt de personeelskosten, jar over hoeveel personeelsle- ten we?", wilde M. de arte van het CDA weten, i wanneer drukken die perso- Isleden niet meer op het ge- atelijke budget?" Wethou- P. van der Maden (WD) kon oldoende duidelijkheid ver schaffen over het aantal perso neelsleden dat tegenover die 700.000 euro stond. Ook lag er geen plan aan ten grondslag wanneer het personeel zou in krimpen. De raad oordeelde dat dit beleidsvoornemen te vaag was uitgewerkt. Raadsleden mopperden; De begroting is door de bezuinigingsmaatregel van 700.000 euro wel sluitend gemaakt, maar de manier waar op had veel weg van een boek houdkundige truc. Doordat de motie van het CDA werd aangenomen moet het col lege in de raadsvergadering van 23 december aangeven hoe de bezuiniging gerealiseerd wordt. „En welke plannen eraan ten grondslag liggen", legde De Zwarte uit. Verband De gemeenteraad vond ook dat er te weinig verband bestaat tus sen de begroting en de plannen voor de grondexploitatie. Ge volg daarvan is dat het moeilijk is om de financiële huishouding van de gemeente te doorgron den. Van der Maden zegde toe dat de grondexploitatie in de be groting van 2006 wordt ver werkt. „We werken daar in fa sen naar toe", merkte hij op. De raad dwong ook af dat het college jaarlijks een lijst aan biedt, waarop de projecten staan vermeld die niet zijn uitge voerd. De winst daarvan is dat raadsleden inzicht krijgen in wat er nog te doen staat en aan welke projecten of werkzaamhe den de raad geld beschikbaar kan stellen. In de begroting wordt gewerkt met zogenaamde stelposten. Dat zijn projecten waarvoor geld is gereserveerd, maar die nog niet zijn uitge voerd. Ook is een aantal Pro Me morie (PM)-posten opgenomen. Voor die projecten is géén geld apart gelegd, maar die wil het college wel uitvoeren als de tijd rijp is. Sportboulevard De Sportboulevard heeft ook het stempel PM in de begroting gekregen. Het is een gezamen lijk project van de gemeente Vlissingen en Middelburg. Om aan te geven dat de gemeente Vlissingen de Sportboulevard se rieus neemt, zei wethouder L. Poppe-de Looff gisteren: „Dins dag behandelen we in de com missie Samenleving een voorstel van de Sportboulevard om het bestemmingsplan te wijzigen. We hebben daarvoor samen met Middelburg een voorstel voorbe reid." De Sportboulevard komt op het terrein bij Vrijburg. Daar wil Vlissingen in elk geval hock eyvelden en een atletiekbaan vestigen. Ook zijn er mogelijkhe den voor recreatieve voorzienin gen. (Advertentie) u ook? lorgen koopzondag uw wintersportspecialist. Sporthuis 1Z Jan Jongepier Middelburg Kom langs voor verse aanbiedingen en proef de Glühwein. ..viele 33-37 Tel. 0118-612514 1DELBURG - De Middel- Se politierechter veroordeel- ren een 30-jarige inwo- S van de Zeeuwse hoofdstad Orde diefstal van een gsm-te- )t een maand voorwaar- ijke gevangenisstraf. Twee Igen zagen in Middelburg m het mobieltje uit een be- agen wegnemen. Een van I herkende de Middelburger 1de krantenbezorger in zijn |k. Ook de fiets, waarop de B vluchtte, voldeed aan de be- Bjving van de getuigen. De a ontkende de diefstal, maar politierechter was overtuigd 'debewijsmiddelen. Advertentie y' P Art (ngtit). fort on t ARNEMUIDEN - Schotse oud-strijders hebben giste ren bij de oorlogsmonumenten op de Sloedam bij Ar- nemuiden een informatiebord onthuld over de slag om de dam. Het bord is een initiatief van René Hoebeke uit Nieuw- en Sint-Joosland. Hij publiceerde in 2002 een boek over de gevechten tussen de Duitse bezetter en de geallieerde troepen. De destijds zeer smalle dam tussen Walcheren en Zuid-Beveland was in de Tweede Wereldoorlog twee maal het strijdtoneel van militaire schermutselingen. Op 17 mei 1940 woedde er een felle strijd tussen de Franse militairen en de Duitsers. Veel heftiger ging het eraan toe in september en oktober 1944 toen de Ca nadezen, Schotten en Britten tegenover de Duitsers kwamen te staan. Wethouder L. Luitwieler van de gemeente Middel burg memoreerde in een korte toespraak de hevige strijd om de Sloedam. Op 2 november 1944 wist de 52e Lowland Divisie een doorbraak te forceren, waar na het eiland Walcheren werd bevrijd. Een monument met een tekst op de Sloedam herinnert aan de slag. De wethouder zei de bevrijders dankbaar te zijn voor het offer dat zij brachten voor de vrijheid van Zee land. „De bevrijding leeft niet alleen onder de oudere generatie, maar ook onder de jongeren. Zij hebben volop belangstelling voor wat zich hier heeft afge speeld." Op initiatief van Hoebeke werd een informatiebord vervaardigd. Het is vooral bedoeld voor passanten en bezoekers van de Sloedam. Op het bord is in woord en beeld (kaarten met troepenbewegingen) de slag om de Sloedam afgebeeld. De tekst is in het Nederlands en in het Engels. foto Ruben Oreel door Harmen van der Werf NIEUWDORP - De lichthinder rond het Sloegebied neemt toe, signaleert de dorpsraad Nieuw dorp, omdat bedrijfsterreinen steeds vaker volledig worden verlicht. De dorpsraad maakt zich daar druk over, staat in een notitie die vooral gewijd is aan ver keerslawaai, omdat 'de bedrijfs- verlichting tot ver in de omtrek te zien is'. „Wij hebben dit punt opgenomen", licht secretaris P. Michielsen toe, „niet omdat de overlast al groot is, maar omdat wij er wel alert op zijn. Als wij dan een keer in het geweer ko men, hoeft dat niemand te ver rassen." Tegen een uitbreiding van Flus hing Marine Terminal (FMT) in Vlissingen-Oost, dat naast het aluminiumbedrijf Pechiney is gevestigd, heeft de dorpsraad overigens al eens 'lichthinder' als bezwaar opgevoerd. Uit de ontwerp-vergunning van de pro vincie bleek, volgens de dorps raad, onvoldoende welke maat regelen het bedrijf zou moeten nemen om lichtvervuiling tegen te gaan. Dat er op de verlichting van bedrijventerreinen wordt ge let, is vrij nieuw. Het is ook een lastig onderwerp, want, stelt de Borselse milieuambtenaar J. Huijsman, een bedrijf als olieraf finaderij Total heeft verlichting nodig om aan de wetgeving voor arbeidsomstandigheden te kun nen voldoen. S. Temmerman, directeur van de Cobelfret-autoterminal in Vlissingen-Oost, voert dat ook aan als één van de redenen waar om zijn terrein onder de rook van Nieuw- en Sint-Joosland zo goed verlicht is. ,,'t Liefst zou ik helemaal geen lichten aanzet ten, want de verlichting is voor ons een enorme kostenpost, maar het is nodig om veilig te kunnen werken." Cobelfret Lichtvervuiling in het Sloegebied. heeft de verlichting geplaatst op basis van een uitvoerig tech nisch plan, wat volgens Temmer man landelijk ook bij een milieu vereniging positieve aandacht heeft getrokken. Toch zijn er na de ingebruikname van de licht masten nog enkele aanpassin gen doorgevoerd. De masten langs het spoor schenen te veel op de weg. Dat is veranderd. Temmerman kan zich voorstel len dat omwonenden alert zijn op wat in Vlissingen-Oost aan lichten wordt bijgeplaatst. „Maar", stelt hij, „verlichting hoort eenmaal bij een havenge bied." Donker Vorig jaar nam een meerderheid in Provinciale Staten nog een motie van de ChristenUnie aan, waarin het dagelijks provincie bestuur werd opgeroepen iets te MIDDELBURG - De rechter heeft het verzoek tot stilleg ging van de bouw van twee nieuwe woningen in Biggeker ke afgewezen. Een inwoner van het dorp had daarom ver zocht maar kreeg nul op rekest. De drie partijen - de Big- gekerkenaar R. van Sliedregt, de gemeente Veere en de projectontwikkelaar Marsaki - troffen elkaar donderdag bij rechter G. van Unnik van de rechtbank van Middel burg. Van Sliedregt trachtte de bouw stil te leggen van twee woningen aan de Martinus Nijhoffstraat in Biggeker ke. Volgens Van Sliedregt worden de woningen dichter bij zijn eigen huis gebouwd dan wettelijk is toegestaan. De gemeente Veere en de projectontwikkelaar Marsaki verwierpen de klacht. Gisteren wees rechter Van Unnik het verzoek tot voorlopige opschorting van de bouwver gunning af. VEERE - B en W van Veere willen een onderzoek laten uitvoeren naar de planologische en economische mogelijk heden in het stadje Veere. Het college heeft bij het minis terie van Economische Zaken een subsidieverzoek inge diend. „Veere moet niet op slot", licht wethouder J. Bostelaar het plan toe. „Dat vinden wij als college niet al leen. Ook de inwoners hebben dat tijdens een informatie bijeenkomst in Veere nog eens duidelijk laten weten. Veere moet in ontwikkeling blijven, maar de cultuurhisto rie moet behouden blijven. Het gedachtegoed van het ex pertteam Belvedere past daar precies in. Daarom willen we graag dat deze experts het onderzoek uitvoeren. Daar in moet niet alleen gekeken worden naar het Oranjeplein, dat als ontwikkelingslocatie voor de hand ligt. Heel de kern moet er in worden meegenomen." Kenmerkend van Belvedere is dat dit team zich richt op de kloof tussen ver leden en toekomst. Bostelaar hoopt voor het einde van het jaar te horen of er subsidie vrijkomt voor de opdracht. GOES - Een serie kerkinbraken in Goes en omgeving is mogelijk het werk geweest van dezelfde groep inbrekers. De afgelopen maand werd in vijf kerken ingebroken. De kerk van de gereformeerde gemeente in Kortgene werd zelfs in brand gestoken. In drie kerken in Goes werd in de zelfde nacht ingebroken, van 1 op 2 oktober. Het weekein de daarop werd de kerk in Kortgene in brand gestoken tij dens een inbraak. De volgende nacht waren er sporen van inbraak in de Westerkerk in Goes. Twee weken later for ceerden inbrekers de toegang tot een kerkgebouw in 's-Heer Hendrikskinderen. De politie heeft nog niemand opgepakt, maar het ligt voor de hand dat het om dezelfde inbrekers gaat, aldus politiewoordvoerder Don. (Advertentie) Breda Delft Den Helder Groningen Heerlen Helmond I Hoofddorp Hoorn Hulst Lelystad Utrecht Zutphen de voorwaarden. Acties zijn geldig t/m 30 november 2004 (Advertentie) ABONNEEVOORDEEL Wegens overweldigend succes van de Holiday on Ice abonneevoordeelactie, kunnen helaas niet alle aanvragen worden gehonoreerd. De abonnees die van de show 'Hollywood' kunnen gaan genieten, hebben de kaarten inmiddels thuis ontvangen. zeeuwse almanak foto Willem Mieras doen tegen lichtvervuiling. „Want", verklaart CU-fractie- voorzitter J. van Ginkel, „Zee land is één van de weinige gebie den in Nederland, waar het 's nachts nog donker wordt. Dat moeten we zo houden." In nieuw beleid heeft de CU-motie nog niet geresulteerd, maar de provincie werkt eraan. Bij de vergunningverlening wordt vol gens een provincie-ambtenaar al meer op lichthinder gelet. De zevenjarige Dion uit Ter- neuzen vond het maar wat spannend om zijn moeder te helpen met de jaarlijkse col lecte voor de Brandwonden- stichting. Na elk belletje een nieuw gezicht en een ander postuur. Lang, dun, klein... wat zijn er toch veel verschil lende mensen. Daar had Dion nog nooit bij stilgestaan, hoewel hij op tv toch al heel wat excessen voorbij had zien komen. Dat bleek eens te meer toen hij na een gift van een nogal gezette man zijn moeder een opmerkelijke vraag stelde: „Mama, ivas dat nou een Tok- kie?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11