Anonieme kritiek krenkt AZZ PZC Muzeeum weer in financiële nood Leerlingen Pontes Zierikzee willen meer inspraak Leren op afstand biedt kansen voor maritieme sector Tholen overweegt centrale locatie voor sportvelden Directeur noemt beschuldigingen van mismanagement laf en onwaar agenda Statencommissie houdt crisisberaad Nieuwe rondweg Koudekerke gaat eerder open Tryfosa houdt markt in Goes Korenconcert in Kapelle weekenddiensten Puzzelrit vrijdag 5 november 2004 door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Niet waar en laf, vindt directeur Gert Schaart van de stichting Agogi sche Zorgcentra Zeeland in Mid delburg de beschuldigingen in een anonieme brief die deze krant gisteren ontving. De brief, ondertekend met 'Medewerkers van de Stichting AZZ' beticht Schaart ervan kritiserende le den van het middenkader bij AZZ te ontslaan, medewerkers te intimideren en de zorg te scha den. De brief rept van een verkrach ting van een kind op het Ortho pedagogisch centrum De Veerse- singel in Middelburg. Daar wo nen kinderen en jongeren met ernstige leer- en gedragsproble men. De briefschrijver sugge reert dat de verkrachting, waar van de Zeeuwse politie geen aan gifte in de bestanden heeft, kon gebeuren omdat groepsleiders tussen 9.00 en 12.00 uur niet aanwezig zijn. Volgens Schaart kan van een verkrachting geen sprake zijn geweest. ,.We krijgen daar ook jongeren met seksuele problemen. Als er iets gebeurt, staat daar een pro tocol voor. Ik vind het ernstig dat medewerkers nu schrijven dat ze die protocollen niet uit voeren. Als de kinderen naar school of dagbesteding zijn, is er geen groepsleiding nodig. Op plaatsen waar kinderen 24 uur zijn, is 24 uur groepsleiding. We hebben de laatste tijd zelfs extra mensen ingezet in groepen met cliënten met ernstiger pro blemen." Geen klachten De brief meldt ook de inzet van ongediplomeerde mensen. „On waar", zegt Schaart. „Er kan een stagiaire rondlopen. In druk ke perioden kunnen er mbo-mensen ingezet worden waar we liever hbo-mensen heb ben. Maar we hebben geen onge kwalificeerd personeel." De In spectie voor de Gezondheids zorg meldt, geen klachten over de zorgverlening van AZZ te kennen. Al eerder kreeg de PZC anonieme schrijven waarin de vorm van de huidige reorganisa tie bij AZZ werd bekritiseerd. Schaart zette na zijn opvolging van oud-directeur R. Holl eind 2002 een grote reorganisatie in die de instelling financieel ge zond moet maken en moet in richten op de nieuwe taken vol gens de Wet op de Jeugdzorg. AZZ bleek grote financiële te korten te hebben. Een managementlaag van zeven tien sectordirecteuren ging te rug naar zeven mensen. In over leg met de vakbonden AbvaKa bo FNV werd een sociaal plan overeengekomen. Een aantal mensen nam ontslag, kreeg ont slag of zit thuis. Volgens Schaart horen de kri tiek en onrust bij AZZ bij het ge wone patroon van reorganisa ties. Het is geen reguliere reorganisa tie, vindt echter Frida Kas, voor malig medewerkend coördina tor bij het arbeidseentrum van AZZ en één van de vertrokken medewerkers die de brief met name noemt. Zij nam dit voor jaar ontslag. Ze zegt de brief niet te kennen, maar staat er wel achter. Uitgekafferd „Ik wilde de manier waarop de reorganisatie werd aangepakt bijsturen. Het hele middenka der werd uitgerangeerd. Er zijn 24 mensen met ervaring van tientallen jaren weggegaan in een half jaar. Er is geen sturing meer, dus de zorg gaat eronder lijden. Ik heb in maart de Raad van Toezicht mijn bezorgdheid gemeld over het functioneren van de Raad van Bestuur (Schaart - red.). Zonder resul taat. Ik heb mijn consequenties getrokken. Er heerst een sterk repressief klimaat. Mensen wor den uitgekafferd, incompetent genoemd of weggestuurd." Schaart noemt de brief een 'heel door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Staten commissie voor de zorg houdt maandag crisisberaad met ge deputeerde G. van Heukelom over problemen bij de Stich ting Agogische Zorgcentra. De commissie wil weten op grond waarvan Van Heukelom denkt te kunnen bemiddelen tussen personeel en directie van AZZ. De gedeputeerde deed dat aan bod gistermiddag. Het initiatief voor het beraad komt van commissievoorzitter M. Ie Roy (PvdA). „Ik voorzag een stroom aan schriftelijke vragen van Statenleden. Dit is een betere manier voor de gede puteerde om actief aan zijn in formatieplicht aan de Staten te voldoen." Le Roy en fractiegenoot E. Ha- geman willen weten over welke extra informatie de gedeputeer de beschikt waarmee hij bemid deling kan ondernemen. Vol gens Le Roy bleven berichten over misstanden bij AZZ onvol doende gefundeerd. „Als Van Heukelom niet meer weet dan wij, kan er beter eerst een ex tern onderzoek naar de proble men komen. Dat kan heel snel gebeuren." AZZ geeft hulp thuis en in in stellingen aan probleemkinde ren, licht verstandelijk gehandi capten, beheert de pleegzorg en verzorgt maatschappelijke op vang. Dinsdag al stelde de Sta tencommissie Sociale en Be stuurlijke zaken vragen over de reorganisatie bij AZZ tijdens een besloten studiebijeenkomst in Goes over de jeugdzorg. AZZ heeft de provincie om een overbruggingskrediet van drie miljoen euro gevraagd om bin nen vijf jaar een financieel ge zonde zorgorganisatie te wor den. Volgens directeur G. Schaart heeft AZZ de laatste ja ren structureel meer zorg ver leend dan het budget toestond en is dat budget ook niet vol doende meegegroeid met de zorgvraag. Provinciale Staten moet volgende maand beslissen of het daarmee akkoord gaat. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Centrum voor de kunsten, 20.15 uur: Toneelgroep Pre mière speelt 'Geboren vrienden'; COC-café De Soos, 20.00 - 22.00 uur: Dubbel Apart, soos voor mensen met een verstandelijke beperking; 22.00 uur; Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, Leliestraat 24, 9.00 - 12.00 uur: Verkoop kleding en meubelen tbv maatschappelijke dienst verlening; Binnenplein van zorgcentrum Randhof, 10.00 - 12.00 uur en 13.30 - 16.00 uur: Grote boekenmarkt; Kantine ZLM. 13.30 - 16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; 's-HEER HENDRIKSKINDEREN 20.00 uur: Toneelvereniging Heer Hen drik speelt 'Dwazen', KAMPERLAND Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - De Vroone, 13.30 uur So ciëteit; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 19.00 uur: Vogeltentoonstelling; LEWEDORP - Café-pension De Goede Verwachting, 18.30 uur: Avondruilbeurs van munten, oude ansichten, postze gels en andere objecten; OOSTDIJK Gebouw Apeldoorn, 19.30 uur: Presentatie over werk Woord en Daad in Haiti; THOLEN - Meulvliet, 20.15 uur: Root Blues Champagne Charlie; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit; YERSEKE - Het Trefpunt. 13.00 - 17.00 uur: Biljarten. KOUDEKERKE - De nieuwe weg van Vlissingen naar Koude kerke wordt donderdag 16 de cember geopend. Dat is ander halve maand eerder dan ge pland. Het doorgaande verkeer hoeft vanaf dan niet langer door de Gerbrandystraat in Vlissin gen en door het centrum van Koudekerke te rijden. Het nieuwe tracé, dat ook be kend staat als de wegen S14 en SI5. is zo goed als klaar. „Hij ligt er wel bij als een streep door het landschap, maar we gaan de bermen nog in orde ma ken", zegt projectleider C. Steur van de provincie. „En bij de Bos- senburgweg wordt nog een ge luidswal gemaakt. Die hebben we voor 16 december wel ge reed." Het fietstunneltje bij de Middel burgsestraat in Koudekerke is nog niet aangelegd. Daarover worden nog procedures ge voerd. Steur verwacht dat die in het voorjaar van 2005 afgerond zijn. Tot het tunneltje er is, moe ten fietsers het doen met een tij delijke oversteekplaats vlak bij de rotonde. De fietsers of voet gangers kunnen de weg daar in twee fasen oversteken. Leerlingen van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee zijn het oneens met het beleid op hun school en voerden daarom op ludieke wijze actie. foto Marijke Folkertsma door Marcel Modde ZIERIKZEE - Leerlingen van de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee zijn gisteren een protestactie begonnen tegen nieuwe regels op school. Het stoort de initiatief nemers vooral dat er geen ruimte zou zijn voor overleg en inspraak, aldus hun woordvoerder J. Midavaine. Om hun onvrede over de gang van zaken duidelijk te maken, heeft de actiegroep honderd zwarte T-shirts laten drukken en uitgedeeld. De barcode voorop en de opdruk 'Pieters Prison' verwijzen onder meer naar plannen het terrein af te slui ten met hekken. Ook vinden de initiatief nemers de aangescherpte tijd (van 5 naar 2 minuten), die hen wordt gegund bij de wisseling tussen klaslokalen, te krap en hekelen ze in het algemeen de houding van de schoolleiding tegenover leerlin gen. In een brief die gisteren aan rector C. van Dalen werd overhandigd, schrijven ze: „Als u leerlingen probeert te bestrij den met regels in plaats van gewoon aar dig tegen ze te doen, zal de sfeer niet ver beteren. Dit is een actie tegen hekken, strenge regels, cijfersystemen. vierkante roosters, schreeuwende leraren, idiote di rectieleden die op de gang staan te schreeuwen," Volgens Midavaine zit de pijn vooral in het feit dat geen overleg wordt gevoerd over aanpassingen. „Als er iets staat te gebeuren, laat dat dan weten. Misschien kunnen wij uit onze praktijk dan nog iets zinnigs inbrengen!" In de brief wordt ver wezen naar strengere regels, 'alleen maar bedoeld om leerlingen nog meer op te ja gen. „Deze regels werden ons opgelegd, zonder inspraak, zonder overleg. Regels zijn regels. Over regels kun je niet pra ten, over het maken van regels wel." De actie is begonnen door derdeklassers havo-vwo. Volgens Midavaine 'gaat de onvrede door de hele school'. Bij wijze van ludieke tegenactie trok een aantal docenten gisteren een wit T-shirt met opschrift 'Pontes Paradise, Under construction' uit de kast, verwijzend naar het 'veranderingsproces' en de inter ne verbouwingen die nog volop aan de gang zijn. Rector Van Dalen gaf aan de actie van de leerlingen op zichzelf 'wel te kunnen waarderen'. Hun argumenten vindt hij echter minder sterk. Zo wordt het hek niet drie maar hooguit 'een metertje' hoog en is dat met name be doeld om in de avonduren vandalisme buiten de deur te houden, aldus Van Da len. De skatebaan, het basketbalveld en het amfitheater in het - nu nog - openba re Hatfieldpark worden regelmatig be zocht door jeugd met auto's en scooters. De speelvoorzieningen worden in overleg met de gemeente op een andere locatie in de omgeving teruggezet. De kortere tijd tussen de lessen is vol gens de dit schooljaar aangetreden rector ingevoerd, omdat de Pieter Zeeman in de praktijk niet aan de voorgeschreven 50 minuten per les kwam. „Dat was effectief 45 minuten. Op een week kom je dan al snel 2,5 klokuur te kort. Dat kan gewoon niet! Wij worden wél geacht te doen waarvoor we zijn inge huurd: lesgeven! Dus daar ga ik echt geen inspraak in geven. Wanneer kinde ren van lokaal 137 naar 138 lopen, heb ben ze geen vijf minuten nodig om te wis selen. En als ze van de andere kant van het gebouw moeten komen, wordt daar heus rekening mee gehouden door de do centen." Van Dale erkent dat het overleg tussen schoolleiding en leerlingen beter kan, maar vindt tevens dat de scholieren de hand in eigen boezem moeten steken. Zijn pogingen om een leerlingenraad van de grond te krijgen, waren tot dusver vruchteloos. „Dan is het ook wat moei lijk discussiëren over dit soort zaken." De rector hoopt dan ook dat de actie de opmaat is voor structureel overleg. Diakonie van Protestantse kerk leent stichting twee ton door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Maritiem Muzeeum Zeeland in Vlissingen heeft direct geld nodig om de deuren open te houden. Rekenin gen kunnen niet meer betaald worden. De stichting Maritiem Muzeeum (MAR) heeft daarom een noodoplossing bedacht. Met de Diakonie van de Protestantse Kerk Vlissingen is de stichting een lening van 200.000 euro overeengekomen. De gemeente Vlissingen moet daarvoor een gemeentegarantie verlenen. Dat blijkt uit een raadsvoorstel van het college van B en W. Het voorstel wordt in de commissie Samenleving van dinsdag 9 november behan deld. In het voorstel wordt over een tijdelijk financieel knelpunt van het Muzeeum gesproken. De MAR zal binnen twaalf maan den de lening terugbetalen aan de Diakonie. Het Muzeeum wordt achter volgd door financiële perikelen. Vanaf 1994 is de gemeente be trokken bij de ontwikkeling van het museum. Vanaf dat moment werd er toegewerkt naar een ver huizing van het stedelijk mu seum aan het Bellamypark naai de Nieuwendijk. Het Muzeeum zou in het nieuwe gebouw meer allure krijgen en een bredere col lectie kunnen tentoonstellen. Er werd toen afgesproken dat de gemeente jaarlijks 272.000 eu ro beschikbaar zou stellen. Nu blijkt dat vanaf aanvang be kend was bij de gemeente dat het Muzeeum nooit met dat be drag rond zou komen. Het Mu zeeum zou ongeveer 445.000 eu ro jaarlijks nodig hebben. „In die tijd ging de stichting MAR er nog van uit dat ze zelf ook sponsorgelden konden krijgen. Maar daarna stortte de econo mie in", zegt C. Luteijn, ambte naar van de gemeente Vlissin gen. „En vielen de inkomsten uit die hoek weg." Hoog Hij bevestigt dat de gemeente raad in 1997 de subsidiëring van 272.000 euro al behoorlijk hoog vond. De bereidheid van de raad om met meer geld over de brug te komen voor het Mu zeeum leek niet aanwezig. „We hebben toen alleen nog een infla tiecorrectie toegevoegd", zegt Luteijn. Hij merkt op dat de stichting MAR nog eens 91.000 euro jaarlijks bij zou dragen. „Dat was toen de afspraak, maar dat gebeurt niet. Met de stichting hebben we daarover nog een appeltje te schillen." Uit het raadsvoorstel blijkt dat het college van B en W vindt dat het Muzeeum open moet blijven. Het juicht toe dat de Diakonie van de Protestantse kerk geld leent aan de MAR. „We hebben nu twaalf maanden de tijd om een structurele oplossing te vin den", merkt Luteijn op. Voortbestaan De gemeente en de stichting heb ben voor het voortbestaan hun naar middel'. „Ik roep de men sen achter deze brief op om te komen praten. Ik kan hier niets mee, behalve zeggen dat het niet waar is. Dit moet komen van mensen die erg in nood zitten. We hebben een klachtenrege ling in huis, we hebben half dit jaar een keurig sociaal plan afge sproken met de vakbonden en we zitten nu middenin de uitvoe ring daarvan. Onze klachten commissie hebben geen klach ten bereikt." door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Elektronische lesmethoden kunnen een verrij king zijn voor zowel de maritie me industrie als het onderwijs. Er is echter nog een lange weg te gaan voordat het zover is. Bij maritiem instituut De Ruy- ter in Vlissingen werd gisteren, na tweeënhalf jaar, een project afgesloten waarin de mogelijk heden van elektronisch leren e-learningin de maritieme sec tor zijn onderzocht. Onderwijs (Hogeschool Zeeland, Hoge school van Arnhem en Nijme gen, Deltion College in Zwolle) en industrie (Holland America Line, Vroon in Breskens, Bore Shipowners) hebben daarin sa mengewerkt. Het project werd financieel ondersteund door de ministeries van Economische Za ken en Verkeer Waterstaat. Het voornaamste doel was de re latie tussen onderwijs en indus trie te versterken. Dat zou er on der meer toe moeten leiden dat de instroom van maritiem offi cieren, die de laatste jaren af neemt, weer aantrekt. Elektronische lesmethoden zijn een mogelijke oplossing. Het ide aal is een centrale server waar op allerlei lessen staan en die kunnen worden gebruikt door studenten én door maritiem per soneel dat zich wil bijscholen, kennis wil opfrissen of verder wil leren. Via internetverbindin gen of materialen zoals cd-roms en dvd's kan iedereen zelf bepa len wanneer en waar, dus desge wenst ook aan boord, hij stu deert. Door de beste cursussen cen traal toegankelijk te maken staat meteen een soort maritiem kenniscentrum, waarvan onder wijs en industrie allebei kunnen profiteren. In het project is een aantal elek tronische cursussen ontwikkeld en getest door studenten op het vasteland en maritiem perso neel aan boord. De ervaringen waren redelijk positief, al wer den het persoonlijke contact met een docent en een directe reactie op de prestaties s wel gemist. Vooral de mers aan boord waren te over de mogelijkheden tot es scholing tijdens hun werk.D- delijk werd dat zij over het als meen zeer gemotiveerd zijne zichzelf verder te ontwikkel^ Voordat Teren op afstand' voi in de praktijk kan worde bruikt, moet er nog veel g ren. Een centrale server ve flinke investeringen, er m«( goede afspraken worden maakt om lesmethoden zon< problemen te kunnen uitwis len en de vraag is hoe h met zaken zoals auteursrecht) Verder is een cultuuromslag t dig bij zowel de scholen als industrie. Het onderwijs moet) voor zorgen dat de lesinhoud een goede manier wordt taald in elektronische pakfe ten, aangezien zelfstandig Ie nu eenmaal anders is dan in? klas. In de bedrijven d Terende cultuur' te ontsti waarbij het personeel volop kans krijgt zich verder te a wikkelen. GOES - Vrouwen verenig Tryfosa houdt morgen een vei ping ten bate van de 2 van de gereformeerde gems in de Sionkerk in Goes. 1 9.00 tot 13.00 uur worden® en nieuwe spullen verb planten, bloemen, handwai en lekkernijen. Ook worden demonstraties ge ven van verschillende creaL hobby's. KAPELLE - Het ThoolseB nenkoor Rehoboth en het g mengde koor Met Hart en Sa geven morgen een korenconct in de hervormde kerk aan 1 Kerkplein in Kapelle. Aanvii 19.30 uur. zaterdag 6 en zondag 7 november 2004 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's-Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tijdens feest dagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogel straat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Philipsland vrij. 17.00- ma. 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland G.J. de Witte, Schoolstraat 16, 's-Gra- venpolder, 06-53257131 Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel.(0113)259882. Voor geheel Tholen: zat. 08.00-zon. 24.00 uur: P. Verkouteren, Voorstraat 19. Sint An- naland, tel. 0166 653366. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 uur. Apotheken De Zeeuwse Apotheek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: W. L. Verboom, tel. (0113) 342486 of (0113)228866. Goes, Heinkenszand en Noordse land: H. van Dijk, Simonswei 2, Heinkens zand, tel. (0113)561290. Praktijk voor gezelschapsdier Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoa Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10uur.' Tholen W. Brons, tel. (0166) 612596. Watt spreekuur op Kalfsdamseweg2tefti vliet. Zat. van 8.30-9.00 uurenmTM van 11.00-12.00 uur op Botermarkt Wijkverpleging Allévo. tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelander tel.(0113)218290 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Go» vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. YERSEKE - In Yerseke w morgen een puzzelrit voor l to's en motoren gehouden i het teken staat van zeevruclj Inschrijven kan tussen 13.3I 14.30 uur bij Pekaar Bestraft] materialen in Vlake. hoop gevestigd op een extra pro vinciale bijdrage. Daarover neemt de provincie binnenkort een beslissing. „En als dan ook de stichting MAR zich houdt aan de afspraak om 91.000 euro bij te dragen, dan hoeft na twaalf maanden de deur niet op slot." De gemeente past zelf 60.000 euro bij. Daarmee komt de jaarlijkse gemeentelijke sub sidie op circa 340.000 euro. Het Muzeeum kreeg twee jaar geleden, bij de opening, een schenking van de verantwoorde lijk wethouder L. Poppe-de Looff van 340.000 euro. Vanaf het begin heeft het Muzeeum geldnood. In het jongste raads voorstel staat dat tijdelijke slui ting van het Muzeeum te allen tijde moet worden voorkomen. door Freek Janssen SINT-MAARTENSDIJK - Om wat lucht te krijgen in finan cieel krappe tijden, wil de ge meenteraad van Tholen laten on derzoeken of de sportvelden cen traler kunnen worden onderge bracht. Nu liggen ze verspreid over het eiland en sommige wor den nauwelijks gebruikt. Het voorstel werd gedaan dooi de WD, die gisteren een motie indiende tijdens de begrotings- raad. „Sportvelden worden in sommige kernen nauwelijks be nut", vertelde G. Hoek. Ook an dere voorzieningen, zoals dorps huizen, mogen wat de WD be treft onder de loep genomen worden. De motie werd gesteund door de fracties van de SGP, PvdA en D66 - een krappe meerderheid. Volgens M. Klippel van de SGP kan het centraliseren van sport- voorzieningen de gemeente veel overige ij „Een spi geld besparen. De overige t| ties waren tegen. „Een veld hoort bij een kern", fractieleider M. van der Lj van de PvdA. Volgens P. vanl zen van de ChristenUnie a de Thoolse raad uitkijkend! niet weer de bevolking 1 zich in het harnas jaagt. Ee dit jaar werd besloten luchtzwembad De Spelts Tholen-stad te sluiten, on$ gemeente moest bezuinigd; leverde een storm van kritw vanuit de inwoners van meente. „Onze geloofwa® heid staat op het spel", schuwde Van Belzen. Hij werd bijgestaan door ba meester W. Nuis. „De kwam terug op het besluit3 korten op het zwembad entf bliotheek nadat maatschap ke beroering was ontstaan-; is niet verstandig iets te tó ten en daarna terugtrekfl bewegingen te maken w*® er weerstand komt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34