PSV moet elk puntje koesteren PZC Sven Nys glorieert op Koppenberg Ajax geschrokken maar vastberaden Ricardo is net zijn vader Van Maldegem sna] er zelf ook niets van 1 Ploeg bijna in tweede ronde Periodetitel VVV Paralympische sporters bekender Booij geblesseerd naar Argentinii Afmelding Agassi voor Parijs Weer betaald voetbal in Australii Tafeltennisster Li Jiao krijgt zware straf Vogts weg als bondscoach topscorer dinsdag 2 november 2004 door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Hinkend op twee gedachten staat PSV van avond aan de aftrap voor de vier de wedstrijd in het Champions League-toernooi. De eerste doel stelling is Europese overwinte ring. Een overwinning op Rosen borg is daarvoor toereikend, want de nummer drie van elke groep gaat verder in het Uefa Cup-toernooi. In het achterhoofd weet coach Guus Hiddink ook dat er reken werk verricht moet worden. Elk puntje wordt gekoesterd, opdat het grote doel, plaatsing voor de tweede ronde van de Champions League, binnen handbereik blijft. De grootste valkuil op die weg is een onzuiver zelfbeeld, zo benadrukte Hiddink giste ren. Docerend: „Elke training, elke wedstrijd moeten we ons realiseren waarom we staan waar we staan. Alle wedstrijden in de Champions League lijken op elkaar. Dat bewustzijn brengt verantwoordelijkheid voor een bepaalde manier van spelen. De groep herkent dat, on derling spreken we elkaar daar veel meer op aan dan in het ver leden." LEEUWARDEN - VW heeft gis teren de eerste periodetitel ge pakt. De club uit Venlo, waar Adri Koster trainer is, boekte tij dens de uitwedstrijd tegen Cam- buur Leeuwarden een nipte overwinning (1-0) en mag daar om op het einde van dit seizoen strijden voor promotie. Van Loenhout maakte negen minu ten voor tijd de enige treffer. ANP De komst van Cocu is in dat pro ces fundamenteel, net zoals de snelle ontwikkeling van de nieu welingen Gomes, Alex en Farfan. Diep in zijn hart wil Hiddink meer dan wat PSV nu laat zien. Meer spektakel. Maar dat is voor later. „Leuk, mooi, frivool en prachtig; dat willen we allemaal. Intern zijn we er ook mee bezig om continu ster ker te worden." De Europese realiteit van van daag is evenwel anders. „Het is slecht te denken dat we er nu al zijn, dat we ons zomaar even meer kunnen permitteren dan we de afgelopen maanden heb ben laten zien. Dat is een gevaar lijke valkuil." PSV verwacht een opportunis tisch en fris Rosenborg. Hid dink: „Het zit niet in hun aard om berekenend te spelen." Meer ervaring Saillant is dat de Noren per sal do veel meer ervaring hebben in het Europese topvoetbal. Is Co cu met zijn 98 wedstrijden de meest gelouterde PSV'er van al lemaal, in de categorie 'vijftig topduels of meer' is Rosenborg met zeven spelers vertegenwoor digd en PSV slechts met twee. Johann Vogel (66) is de andere. Anderzijds verkeert Rosenborg op de keper beschouwd nog steeds in een sportieve crisis, hoewel de club afgelopen week einde weer Noors kampioen werd. Van de laatste tien wed strijden verloor Rosenborg er zes. Opmerkelijk is de Europese balans van PSV over de laatste vijftig jaar. Van de 108 wed strijden in de Europa Cup wer den 41 wedstrijden gewonnen en 41 verloren. Dat evenwicht kan vanavond eindelijk in po sitieve zin doorbroken worden. GPD De Ajax-spelers Nigel de Jong, Steven Pienaar en Rosales worden op de luchthaven van Tel Aviv opgevangen door een Israëlische official. foto Olaf Kraak/ANP door Peter van Duyl en André Hoogeboom TEL AVIV - Geschrokken maar niet uit evenwicht gebracht rea geerde Ajax gisteren bij aan komst in Israël op het nieuws van de zelfmoordaanslag in Tel Aviv, waarbij vier mensen om het leven kwamen. De Amster dammers zien in elk geval geen aanleiding om af te zien van het Champions League-duel met Maccabi Tel Aviv, dat morgen wordt gespeeld. De aanslag op een markt in Tel Aviv had plaats op het moment dat Ajax vanaf Schiphol het luchtruim koos. Ergens boven Duitsland werd algemeen direc teur Arie van Eijden in de cock pit ingelicht over het incident. „Ik kreeg een telefoontje van de Uefa dat er een aanslag was ge weest", zei Van Eijden bij aan komst op de luchthaven van Tel Aviv. „Maar er werd meteen bij verteld dat de wedstrijd gewoon door zou gaan en dat er niets verandert aan het protocol. Dat is een besluit van de Uefa, daar gaan wij verder niet aan tor nen." Dat de wedstrijd van morgen niet ter discussie staat, is geen verrassing. De Europese voetbal bond trekt zich in de regel wei nig aan van terroristische aan slagen, hoe ernstig ze ook zijn. Nadat in maart in Madrid een aantal bommen was ontploft, moest er gewoon worden gevoet bald en zelfs op de avond van 11 september 2001, de aanslag op de Twin Towers in New York, bleek de Uefa onvermurwbaar. Pas een dag later werd het Euro pese voetbalprogramma ge schrapt. Ondanks de aanslag ziet men in het Ajax-kamp geen aanleiding voor extra veiligheidsmaatrege len tijdens het driedaagse ver blijf in Tel Aviv. „Die zijn name lijk al genomen", verklaarde voorzitter John Jaakke. „Na tuurlijk zijn we geschrokken. Er is contact geweest met Bayem München, dat hier heeft ge speeld. Dat was vol lof, die men sen hebben zich hier geen mo ment onveilig gevoeld. Maar hier is niet zo heel veel aan te doen. Het is onmogelijk om het oncontroleerbare te controle ren." Ook Jaakke stelde zich op het standpunt dat Ajax morgen in actie moet komen. „De Uefa zegt dat we moeten spelen. Als we dat niet doen, zijn we uitge schakeld, zo simpel ligt dat." De meeste spelers en de techni sche staf van Ajax wisten bij de landing nog niets van de aan slag. Wesley Sneijder was één van de weinigen die heel snel op de hoogte was. „Maar wat moet ik er verder van zeggen?", vroeg de middenvelder zich af. „We zijn hier om te voetballen, dat zal toch moeten gebeuren. We moeten ons concentreren op de wedstrijd." Daniel de Ridder, de enige joodse speler in de selectie van Ajax, reageerde rustig en weloverwogen op de aanslag. Hij wees erop dat mensen in Is raël hebben leren leven met bloe dige incidenten. Op de plaats des onheils was gistermiddag bijvoorbeeld al niets opmerke lijks meer te zien, er wandelden mensen alsof er niets was ge beurd. „Ik ga elk jaar naar dit land op vakantie en na een aanslag heb je de eerste twee dagen iets van een schokeffect", vertelde De Ridder. „Na twee dagen ben je eraan gewend. Dat klinkt mis schien gek, maar zo is het hier nu eenmaal. Het leven gaat door." GPD ARNHEM - De bekendheid van de Nederlanse paralya sche sporters is behoorlijk gestegen door de uitgebre media-aandacht tijdens de Paralympische Spelen, j blijkt uit een enquête die sportkoepel NOCNSF voor tweede achtereenvolgende jaar heeft laten uitvoeren d marktonderzoekbureau Blauw. Eenderde van de Nederlandse bevolking weet inmidi wie rolstoeltennisster Esther Vergeer is. Een jaar gele had slechts negen procent van haar gehoord. De beke heid van andere paralympische sporters was vorig j bijna nihil. Een op de tien weet nu dat de blinde wieb ner Jan Mulder deel uitmaakte van het Nederlands ti in Athene. Rolstoeltennis is met 62 procent de bekem paralympische sport. Andere bekende sporten zijn zwemmen (57), rolstoell ketbal (52) en zitvolleybal (45). In 2003 had een var tien Nederlanders in de media iets vernomen over het ralympische team. Dat is gestegen naar zeven op I ANP UTRECHT - Bondscoach Mare Lammers vertrekt t daag met een nagenoeg fitte hockeyselectie naar de Ar| tijnse stad Rosario, waar zaterdag het toernooi on Champions Trophy begint. Alleen verdedigster M: Booij is licht geblesseerd aan een kuitbeen. „Misscl dat zij de eerste wedstrijd nog niet kan spelen, maar- stig is het verder niet", aldus Lammers. Booij miste vorig jaar de Champions Trophy in Austr Toen was de routinier geveld door een gebroken neu een beschadigd jukbeen. De speelster van Den Bosch is voor het verjongde Oranje belangrijk, zowel spelt nisch als voor wat betreft haar coachende kwalite ANP PARIJS - Tennissers Andre Agassi en David Nalban hebben zich allebei op het laatste moment terugget ken voor het masterstoemooi in Parijs, dat gisteren gon. Zowel de Amerikaan als de Argentijn voerde heupblessure aan als reden voor de afzegging. De org satie maakte de afmeldingen met grote ergernis beü Agassi tenniste zondag nog de finale in Stockholm, t hij verloor van de Zweed Thomas Johansson. Nalban was op dezelfde dag verliezend finalist in Basel tege Tsjech Jiri Novak. ANP/RTR/AFP SYDNEY - Australië brengt betaald voetbal weer tc ven en gaat eveneens proberen de sport populair te ken op het continent. In augustus 2005 begint de A- gue, een competitie van acht teams met een begroting 50 miljoen Australische dollars (30 miljoen euro). Twee jaar geleden ging het betaald voetbal ten on dei schulden, ruzies en gebrek aan toeschouwers. De 1 pakt het ambitieus aan. Een grote sponsor (Hyundai) aan de haak geslagen, nu nog internationale beken den binnenhalen. Terry Venables is de eerste grote n De voormalig bondscoach van Engeland en oud-ta van clubs als Leeds, Tottenham en Barcelona, won coach van een van de acht clubs: Newcastle Ui ANP/RTR/AFP ZOETERMEER - De internatio nale tafeltennisbond ITTF heeft de Nederlandse tafeltennisster Li Jiao zwaar gestraft voor haar opgave tijdens de Open Deense kampioenschappen, eerder deze maand in Aarhus. Li Jiao (32) mag een halfjaar niet meedoen aan ITTF-evene- menten en moet haar prijzen geld (2500 dollar) inleveren. De Nederlandse tafeltennisbond krijgt een waarschuwing. Li Jiao, nog maar net in het be zit van een Nederlands pas poort, haalde in Aarhus verras send de halve finale en vertrok vervolgens naar Nederland om dat haar club Den Helder haar opeiste voor een competitiewed strijd. Haar coach Peter Boon meldde Li bij de organisatie af, met als reden dat ze in Neder land competitie moest spelen. Desondanks meldde de organisa tie de ITTF dat Li Jiao met een blessure had opgegeven. Toen de bond constateerde dat de Chi nese Nederlandse een dag later een wedstrijd speelde, werd ze van leugens beticht. De schorsing is een lelijke streep door de rekening van Li Jiao. De speelster van Den Hel der rukte binnen een maand uit het niets op naar de 41e plaats op de wereldranglijst. Ze ziet door de schorsing niet alleen be langrijke toernooien voor de we reldranglijst aan haar neus voor bij gaan, ook het WK in Shang- hang loopt ze mis. Het is nog de vraag of de Euro pese bond de schorsing over neemt. Op de Europese ranglijst staat Li Jiao tiende en dat geeft recht op deelname aan de top- twaalf, in februari in Rennes (Frankrijk). De NTTB zal tegen de schorsing in beroep gaan, LONDEN - De Schotse voetbal bond heeft gisteren het vertrek van Berti Vogts als bondscoach van Schotland bevestigd. Er werd zondag in de Engelse media al melding gemaakt van zijn vertrek. De Duitse trainer had de Schotse ploeg 2,5 jaar on der zijn hoede. Na de teleurstel lende start van Schotland in de kwahficatiereeks voor het WK in 2006 kwam de positie van Vogts onder druk te staan. In de eerste drie wedstrijden pakte de ploeg slechts twee punten. ANP Groenendaal maakt Rabofeestje compleet in klimcross door Frits Bakker MELDEN - De meest gevreesde heuvel van Vlaanderen fungeerde als scherp rechter voor de veldrijders. Sven Nys gaf gisteren op de Koppenberg een onbe rispelijk staaltje crossen weg en glun derde na afloop dat het misschien wel de beste dag uit zijn carrière was. Dat deed de Vlamingen, massaal uitgerukt op hun vrije dag, weer eens goed. Want zo verwend als andere jaren zijn ze in de aanloop naar de winter nog niet in het land met zijn rijke crosstraditie. Bart Wellens, de wereldkampioen, zoekt hopeloos naar zijn vorm van vorig jaar, Mario de Clercq is nu toch echt op zijn retour, maar gelukkig is Sven Nys er nog. De Rabocrosser stak op de Kop penberg ver boven al zijn rivalen uit. De enige die nog heel even kon aanklam pen was Richard Groenendaal. Het duurde evenwel niet langer dan twee van de tien rondjes op het glooiende par koers. De wedstrijd kreeg er een uitermate saai karakter door. Sven Nys bekende na de koers zelfs: „Ik begin verdorie Bart Wellens nog te missen. Hij is ten minste ook een renner die durft aanval len als hij goed is. De rest hangt als een magneet aan mijn wiel." Maar Wellens is zijn jeugdige bravoure kwijt en rijdt zijn rondjes met vierkante wielen. De kwelling staat op zijn gezicht te lezen. Zeker toen hij op de Koppenberg zo ver achterop was geraakt, dat Nys hem bijna kon dubbelen. Koudvuur Het regent excuses in zijn omgeving. De onzekerheid over een nieuwe sponsor heeft te lang geduurd en tijdens een trai ningsstage in Sankt Moritz werd Wel lens ook nog geveld door een vorm van koudvuur. Kortom: hij heeft een slechte voorbereiding gehad en komt tot nu toe nog niet in de buurt van de renners over wie hij vorig jaar een waar schrikbe wind voerde. In de Belgische crossen, waar anders een hevige supportersvete woedt, gaat het er nu veel rustiger aan toe. De Kop- door Frits Bakker Sven Nys was gisteren ongenaakbaar, alleen Richard Groenendaal kon de Belg nog een beetje volgen. foto Benoit Doppagne/EPA penberg reageerde vrij gelaten op de su prematie van Nys. Het kamp van Wel lens droop al heel vroeg af en Mario de Clercq heeft sinds de aanhoudende do- pinggeruchten niet veel trouwe aanhan gers meer over. „Het komt wel weer los onder de supporters", verzekerde Nys gisteren. „Ik denk dat Wellens straks weer beter zal worden. Dat zou alleen maar goed zijn voor onze sport, Ik ben al in topvorm, de rest komt ook wel." Zoals Richard Groenendaal liet zien in de klimcross. De Brabander dook na de eerste vlucht van Nys met een explosief sprintje terug in het wiel, maar moest even later weer lossen. „Ik had het ge voel dat Nys vooral bergop vijf kilome ter per uur harder reed", bekende Groe nendaal. Voor Nys was het op de Kop penberg de vijfde overwinning. Hij leidt in de superprestige door zijn winst in Ruddervoorde en de tweede plaats in Sint Michielsgestel. Wat de Belgen nog het meest steekt, is de dubbele Tsjechi sche winst in de twee wedstrijden voor de wereldbeker. De onbekende Zdeniek Mlynar klopte de Vlamingen zelfs in hun eigen Wortegem-Petegem. „Het ech te werk moet nog komen", sprak Nys zichzelf moed in na zijn overwinning op de Koppenberg. „Hoe zwaarder de cros sen, hoe beter ik ga rijden. Ik heb in de zomer heel veel aan looptraining ge daan, maar heb het nog niet kunnen la ten zien." Op de Koppenberg was hij fietsend niettemin een klasse beter dan de rest. En over het tanende rijk van de Belgen gesproken: naast Sven Nys stond gisteren behalve Richard Groe nendaal ook de Franse kampioen John Gadret. Als dat geen revolutie in de MELDEN - Heeft het Zeeuwse wielrennen plotseling weer een enorm talent? Ja en nee. Ricar- do van der Velde won gisteren op de licentie van Zeeuws Vlaanderen met grote over macht de Koppenbergcross voor junioren. Maar Ricardo is Brabander, geen Zeeuw. Hij njdt voor de ploeg die sinds vorig jaar een samenwerkingsverband heeft met de WV Zeeuws Vlaande ren. Dat geldt ook voor Rik van IJzendoorn, die tiende werd op de Koppenberg. De Zeeuwse connectie komt voort uit een handigheidje van Teun van Vliet, die zijn juniorenploeg na het verdwijnen van een spon sors bij de Zeeuwse club onder bracht. Ricardo van der Velde, de ze ventienjarige zoon van oud-kampioen Johan van der Velde, heeft het in zich als cros ser de top te halen. „Hij heeft mijn mentaliteit", zei Johan in de wisselzone van de Koppen berg vol trots. „Ricardo is een vechter, een bijter, die het zo wel op de weg als in het veldrij den ver kan schoppen." De overwinning op de Koppen berg was de vijfde van dit jaar op een totaal van zeven wed strijden. Johan: „Toen ik zeventien was, was ik lang nog niet zo goed als hij nu is. Maar de weg naar de top is nog lang. Ik zit hem flink achter zijn kont aan. Hij leert voor schilder en fietst nu elke morgen twintig kilometer naar zijn stageplaats. Soms komt hij zijn bed uit en zegt: het is wel koud, pa. Dan zeg ik: opsode mieteren. Ge wilt toch coureur worden? Mooi is dat, hè. En luisteren dat hij doet." Ricardo van der Velde won de cross voor junioren op de Kop penberg in een veld van 58 deel nemers. De Belg Quentin Bertholet ein digde op een halve minuut als tweede, voor de Tsjech Lukes Kloucek. door Euqène de Kok GAPINGE - „Pfoeh, dan moet ik echt diep nadenken", zegt André van Maldegem. De voet baller van zaterdag-derdeklas ser Veere probeert te achterha len wanneer hij voor het laatst een goal maakte die niet voort kwam uit een vrije trap of straf schop. „Ik zou het echt niet meer weten", zegt Van Malde gem, die zaterdag tegen Yerseke goed was voor vier doelpunten, na een lange stilte. „Het is in ieder geval meer dan twee jaar geleden", is het beste antwoord dat de 24-jarige rechtshalf kan verzinnen. Van Maldegem scoorde tegen Yerse ke drie keer uit een vrije trap en benutte één penalty. Eerder dit seizoen schoot hij al vrije trap pen raak tegen Duiveland en ZSC'62. „Ik sta nu op zes goals", zegt Van Maldegem te vreden. „Vorig jaar had ik er over het hele seizoen zeven." En ja, van die zeven treffers volgden er zes uit een vrije trap. De zevende was een strafschop. „Voor de training oefen ik altijd even, maar dit weekeinde gin gen ze er wel erg lekker in", blikt de timmerman van een aan nemersbedrijf uit Vrouwenpol der nog eens terug. „Het is onge lofelijk, vier goals. En ik ben ei genlijk een verdediger. Ik snap er eigenlijk niets van." 'Van Hooijdonk!' hoorde hij za terdag regelmatig uit het pu bliek schallen. Platini noemden ze hem zelfs. „Dat zeggen ze niet elk weekeinde, nee. Maar, ze vergelijken maar. Van mij mo gen ze, maar het hoeft allemaal niet", zegt de Walchenaar nuch ter. Bar slecht Aan het begin van het duel leek het er nog niet op dat het Van Maldegems wedstrijd zou wor den. „Het eerste kwartier was echt bar slecht van onze kant. We hadden al een tijd niet meer in Yerseke gewonnen. Ik dacht op een gegeven moment dat het weer die kant op zou gaan." De eerste benutte vrije trap van Van Maldegem brak de ban en Veere freewheelde naar een 5-0-winst op de nummer van de derde klasse A. De ploeg van trainer Ke Rooij kon de drie punten gebruiken. Het team pre wisselvallig en bivakkeert middenmoot. „We hebbel erg jonge groep. Onze li man is wat op leeftijd", Van Maldegem schertsend 44-jarige Henk de Nood. „i ik denk dat de gemiddelde tijd rond de 23 ligt. Iederef erg graag, maar de ene kee het wel, de andere keer nie Bergafwaarts De relativerende toon wa; Van Maldegem over de re: ten praat, kenmerkt hen zijn zeventiende speelde h eerste wedstrijd voor Veei toen nog in de eerste 1 speelde. Daarna ging hel bergafwaarts. Het deerde Maldegem nauwelijks. „E deren is natuurlijk nooit maar je kunt er weinij doen. Nee, aan een anden heb ik niet gedacht. Dat nc Het topscorersklassement 2 als volgt uit: 1. Robbie van de Wijnckel kens) 14 doelpunten, 2. Ba Slevenïnck (Amemuiden) 12, gilio Pinas (GPC Vhssingi Mark Minderhoud (De Not nen) beiden 10, 5. David De: (Hoek), Wilco de Valk (Kloe Daan van Damme (Hulsten Dominique Verlinde (Ooi allen S, 9. Christophe Deioü re (Hoek), Esad Osmanovski kens), Robin van de Velde wendaele), Ronald Zwager land), Patrick Ketting (Gc Kana da Rosa Bernardo (ti allen 7. 15. Christiaan (SSV'65), Joep Frusch (AZV jen Oostdijk (Temeuzense Dennie le Comté (Duiv Niels Paardelcooper René-Michel Gerritsen, Ann Maldegem (beiden Veere), Sambi (Vlissingen), Arjen (Aardenburg), Levi Waisan Ambon) allen 6', 25. Michel (Rillandia), Pim Bruins (S, Jacco Koekoek (AZVV), Ha hoek (Kapelle), Lex Zwang Steenpoorte (beiden Duiv Leo de Groot (GPC Vliss Wilco de Keuning, Frank (beiden Serooskerke), Gert-1 rie, Christiaan van Vossen SKNWK), Martin Kal (Spui), Reinier de Groen (Tl Boys), Hans Leune, Egbert land (beiden WHS), Alberto Morgado (Zeelandia Middt Kim van Veen, Martin Kiel (beiden ZSC'62), Martin W (Jong Ambon), Peter van de Jury en Dhoore (beiden Oo en Jam.es Beije (Zeeland allen 5 doelpunten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 48