\kkoord WAO en vut ophanden PZC Buttiglione wilde al eerder vertrekken HL PvdA wil ministerie Onderwijs halveren Bevrijding Breda wordt stijlvol herdacht TARTERS Overeenkomst tussen kabinet en bonden mogelijk morgen al gesloten Speculaties over ziekte Arafat Nieuwe normen bedijking AZ wijst Feyenoord terug 17 Bill m Sensationele zege Forthomme rotestanten illen de biecht aan invoeren Koerds protest tegen uitzetting 1 WELtSfttur ZEELAND, 12° NO 4 Veel wolken Droog weer met wolkenvelden. Meest matige noordoostenwind. Middag- temperatuur omstreeks 12 graden. 46e jaargang no. 258 laandag 1 november 2004 is nummer 1,25 PZC jor Hans van Soest i Maurice Wilbrink EN HAAG - Een sociaal ikoord over prepensioen i de toekomst van de WAO binnen handbereik. Een »al is binnen enkele dagen ogelijk, wellicht zelfs mor- in al. stort het hele bouwwerk weer in elkaar", aldus een ingewijde. Afgelopen weekeinde is er op nieuw op het hoogste niveau on derhandeld tussen vakcentrales en het kabinet. Het overleg vindt plaats onder grote druk en wordt voortdurend onder gehei me omstandigheden gehouden. Het kabinet wil nu een snel ein de aan de sociale onrust, maar van grote concessies van de kant van de regering lijkt geen sprake. Details over de onderhandelin gen komen spaarzaam naar bui ten, maar het is duidelijk dat het overleg afgelopen weekein de in een eindfase is beland. Dat kwam door een doorbraak op het dossier van de WAO. Het ka binet is alsnog bereid de plan nen voor het nieuwe stelsel (dat per 1 januari 2006 moet ingaan) te versoepelen. Zo zouden zieke werknemers van wie niet duide lijk is of ze duurzaam arbeidson geschikt zijn, toch toegelaten worden tot de nieuwe WAO. Op het terrein van vut/prepensioen lijken de partijen elkaar te kun nen vinden in een verruiming van de nog in te voeren levens loopregeling (waarbij werkne mers belastingvrij geld opzij kunnen zetten voor betaald ver lof). Ook wordt de bestaande pensioenwetgeving aangepast, zodat mensen in slijtende beroe pen niet per se tot hun 65ste hoe ven door te werken. Op deze ma nier blijft het mogelijk om eer der te stoppen met werken, ook al wordt per 1 januari 2006 voor iedereen onder de 56 jaar de pre mie voor vut of prepensioen be last. Daarnaast kunnen pensioen fondsen via een omweg straks een rol spelen bij de uitvoering van de levensloopregeling. Daar voor dienen ze een aparte stich ting of werkeenheid op te zet ten, die speciaal voor deze spaar regeling is bedoeld. De vakbon den willen dat de pensioenfond sen deze nieuwe regeling mogen uitvoeren, omdat veel werkne mers deze voor prepensioen wil len gebruiken. GPD De Palestijnse Autoriteit vindt berichten dat president Jasser Arafat aan een fatale ziekte zou lijden voorbarig. Speculaties over Arafats ziekte gaan echter gewoon door Volgens berichten in de Israëlische media functioneert de Palestijnse leider lichamelijk en geestelijk nog maar gedeeltelijk, mogelijk als gevolg van een beroerte. Hoewel de zeeweringen sterker zijn dan ooit tevoren zijn de economische risico's bij een overstroming sterk toege nomen. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu pleit daarom om niet langer te bouwen in laaggele gen gebieden en om grote gebieden die maar door één dijk worden beschermd onder te verde len met compartimenteringsdijken. AZ blijft in het spoor van koploper PSV en nummer twee Feyenoord. De ploeg van trainer Co Adriaanse won gistermiddag met 4-1 van de Rotterdammers en verkleinde daarmee het gat naar Feyenoord tot één punt. De Alkmaarders staan op de derde plaats in de eredivisie, vier punten achter PSV. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 en 26. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De PvdA denkt dat het ministerie van Onder wijs met de helft minder ambte naren af kan. Ze zijn niet meer nodig als het departement zich voortaan concentreert op het globale beleid en geen gedetail leerde regels meer opstelt. De ruim duizend ambtenaren die afvloeien, kunnen terecht in het onderwijs zelf, waar bin nen enkele jaren weer een personeelstekort ontstaat. De PvdA-fractie zal dat komen de week voorstellen tijdens de behandeling van de begroting van Onderwijs voor het komen de jaar. Tweede-Kamerlid Ha mer vindt dat er een omslag no dig is in het onderwijs. „Ieder een praat wel steeds over meer autonomie voor scholen en ge meenten en over deregulering, maar tot nu toe komt er niet veel van terecht. De ambtenaren lijken zichzelf in stand te hou den en zo blijft de bureaucratie bestaan." Hamer wijst erop dat het onder wijsveld veel moeite heeft met de talrijke regels en met de nieu we regels die er steeds bijko men. Scholen en docenten zijn volgens haar de dwingende re gelgeving zat en willen meer ruimte om zelf te kunnen inzet ten op de behoeften van de kin deren. „Nu zien de scholen zich gedwongen zich te richten op het gemiddelde kind, niks meer en niks minder." Verantwoording De PvdA meent dat scholen zelf de verantwoordelijkheid aan kunnen. Zij moeten dan verant woording afleggen over de kwa liteit en de prestaties aan de ouders en de gemeenten. De overheid stelt alleen nog het glo bale beleidskader vast en de in spectie controleert dat, aldus Hamer. ANP (Advertentie) KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 ■BPPH Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postlbankrekenmgnummer FT PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens 711688"555530" l_ Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen res maanden) Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,95). O per kwartaal met automa tische incasso 58,00). CD per |aar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 Voor jezelf be Kom naar de ?t kabinet wil eerst een verge- k met de vakcentrales, zodat stakingen worden beëindigd. ?t is onduidelijk of het kabi- <t nu al streeft naar een ak- «ord. waar behalve bonden k de werkgevers in zijn be- )kken. Of de onderhandelin- n snel kunnen worden afge- nd, hangt af van het compro- |s dat de leiders van de drie ikcentrales vanmiddag kun- h voorleggen aan hun eigen indsbestuurders. Daar wordt iidelijk hoeveel de bonden wil- a slikken. Zijn de bestuurders sitief, dan kan het snel gaan, verwachten mensen die deel- men aan de onderhandelin- h. Itrokkenen spraken gister- ond van een 'broze' situatie. !r zijn op alle dossiers nog be- ngnjke verschillen te over liggen. Maar er is ook bereid- id om op belangrijke punten bewegen", aldus een bron. ?n waarschuwt voor te veel op- fiisme: „In deze onderhande lgen hangt alles aan elkaar st. Als we het over een ogen- nijnlijk minder belangrijk nt alsnog niet eens worden, EN HAAG - De Protestantse :rk in Nederland (PKN) is van in de biecht in te voeren. In t tweede deel van het Dienst- pk, dat de PKN half decem- r wil presenteren, worden 34 gina's gewijd aan de geschie- nis van de biecht. k zal het Dienstboek voor pre- canten een handleiding voor H protestants biechtritueel be tten. Dit wordt vanmiddag thuld in het NCRV-tel evisie- tigramma Schepper Co, dat i 17.10 uur op Nederland 1 irdt uitgezonden. Dominee 1 van der Eijk van de Amers- irtse Bergkerk bevestigt in programma dat het gaat om herwaardering van de icht binnen de protestantse fk. „Ik vind het belangrijk, omdat we leven in een tijd lann mensen steeds meer plek- (i nodig hebben om hun ver- al kwijt te kunnen", aldus p der Eijk. Hij benadrukt ech- dat met de biecht spaarzaam »et worden omgegaan, anders salueert ze. „We kunnen veel en van het falen van de jchtpraktijk in de katholieke rk. Als we er niet spaarzaam se omgaan, verliest het zijn icht, dus alsjeblieft niet een- lal per week ter biecht." GPD De uit Vlissingen afkomstige Poolse veteraan Jan Lipowski (86 jaar) salueert tijdens een tocht met oude legervoertuigen. door Peter de Leeuw BREDA - Tachtig namen leest Jan Nowinski, veteraan van de Eerste Poolse Pantserdivisie, voor op de begraafplaats aan de Vogelenzanglaan in Breda. Het zijn de namen van de Poolse mi litairen die daar liggen begra ven. Ze zijn gesneuveld in de Tweede Wereldoorlog. Na elke naam die Nowinski noemt, zeggen de andere oud-strijders op de begraaf plaats in koor: „Wij gedenken hem." Even daarvoor hebben ko ningin Beatrix en de Poolse pre sident Aleksander Kwasniewski gezamenlijk een krans gelegd op de begraafplaats, waar drie rijen kruisen staan met het em bleem van de pantserdivisie. Na mens de divisie leggen drie vete ranen er een krans. Leerlingen van basisschool Laurentius leg gen bij elk graf witte en rode bloemen, de kleuren van de Pool se vlag. Koningin en president zijn in Breda om te herdenken dat de stad zestig jaar geleden dooi de Poolse divisie, onder bevel van generaal Stanislaw Maczek, is bevrijd van de Duitse bezet ters. Ze beginnen de laatste zon dag van oktober met het bijwo nen van een mis in de Maria- kerk. „De toenmalige pastoor tekende in de annalen van de kerk op: 'Op 29 oktober 1944 zat mijn Advertentie Zaterdag 6 november startersdog van de Kamer van Koophandel. kerk tijdens de plechtige heilige mis vol met Polen'. Hier is God voor het eerst bedankt voor de bevrijding van Breda", zegt pas tor Jaap Witteveen. Ed Cuber, zoon van een Poolse bevrijder, leest een lange lijst met namen voor van Nederland se steden en dorpen waar in to taal meer dan vierhonderd Pool se militairen liggen begraven. Bisschop Tiny Muskens is een van de geestelijken die de eucha ristieviering leidt. Maar de mis wordt in zijn moedertaal gele zen door de Poolse priester Obiedzinski. In de kerk zijn ook veel jonge Polen, onder anderen de scouts van de Generaal Mac zek Groep uit Poznan. Stukje Polen Als koningin en president van de begraafplaats zijn vertrok ken naar het Pools Militair Ere- veld, maakt Andrzej Maczek, zoon van de generaal, op straat een praatje met een aantal ve teranen. „Door mijn vader ben ik altijd met Breda verbonden foto Vincent Jannink/ANP geweest", zegt Maczek. „Hij kon niet terug naar zijn vaderland. Lwow, waar mijn vader vandaan kwam, is na de oorlog door de Sovjet-Unie ingelijfd. Breda beschouwde hij als een stukje van Polen. Hier was hij thuis. De zestigste viering en herdenking van de bevrijding is mooi en waardig. Mijn vader zou blij zijn geweest dat Polen nu lid is van de Europese Unie en dat bij de herdenking in Bre da ook militairen uit Polen zijn." GPD ®6rtÏÏeer infomiatis op jjwwjeeeland.hfk.t4 door Hetty van Rooij ROME - De Christen-Demo cratische leider in het Euro pees parlement heeft vorige week een oplossing voor de kwestie-Buttiglione geblok keerd. De omstreden Italiaan se kandidaat-commissaris had zich willen terugtrekken, maar onder druk van fractielei der Hans-Gert Pottering zag hij daarvan af. Nu Buttiglione zijn kandida tuur alsnog ongedaan heeft ge maakt, eist Pottering dat er in de nieuwe Commissie nog meer koppen rollen Meer wijzigingen Tijdens een persconferentie in Rome kondigde Buttiglione za terdag aan dat hij geen kandi daat-commissaris voor Italië meer is. ..Niet alle problemen zijn daarmee opgelost. Het is noodzakelijk om nog meer wij zigingen in de nieuwe Commis sie aan te brengen", reageerde Pottering. Buttiglione onthulde dat hij vorige week, voor de stem ming in het Europees Parle ment. een ontslagbrief klaar had. Zijn vertrek had waarschijn- lijk in het parlement de weg vrijgemaakt voor de nieuwe Commissie. Buttiglione kreeg echter een te lefoontje van de Duitser Pottering, die hem meedeelde dat de Christen-Democraten in het parlement een veto zou den uitspreken over de nieuwe Commissie als hij vertrok. Dat was voor Buttiglione reden om te zwijgen. Om een nederlaag in het parle ment te vermijden, moest Bar- roso daarop zijn hele ploeg - inclusief Buttiglione - terug- ti-ekken. Onder vuur Sindsdien ligt een aantal kan didaat-Commissarissen onder vuur, onder wie Neelie Kroes. Een Italiaanse diplomaat zei gistei-en in Rome: ..Voor presi dent Berlusconi is het uitgeslo ten dat zijn kandidaat Buttig lione het enige slachtoffer is." Bei'lusconi verwacht dat Bar- roso eind deze week met nieu we voorstellen komt. Premier Balkenende (CDA) wilde gisteren niet reageren op het feit dat Buttiglione zich terugtrekt. De socialisten in het parle ment wachten met hun oor deel tot Barroso met een nieuw voorstel komt. GPD 6 Tussen de 2500 en 3000 Koerden hebben zaterdag in Den Haag betoogd tegen de uitzetting van Nuriye Kesbir. Kesbir wordt gezien als een van de kopstukken van de Koerdi sche partij PKK die strijdt tegen de Turkse overheer sing van Koerdistan, waar van een deel in Oost-Turkije ligt. O Ondernemers zijn:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1