Dracula doet goede zaken De Muynck in ban van wiegende wilg PZC Afrikaanse cultuur kleurt schilderijen van Alagie Badjie Kruibeke eist compensatie voor potpolder BPS ISteHT EUCHT Halloween Ideeën voor lanpak Japanse Hester gevraagd loete voor slaan I kunst Branieschoppers aangehouden Boete voor vernielen spiegel Cheque voor De Okkernoot Winkeldievegge krijgt werkstraf Sluis wil biblio-voorziening houden PZC Spaar met de PZC Diergaarde Blijdorp (Advertentie) door Wout Bareman Dracula en Eucalypta schoven niet aan, gisteravond in De Baeckermat in VVestdorpe. Ze zullen er achteraf spijt van hebben, want wat bood het me nu? Een keuze tussen Bange Schijtert, Bloedbaden, Gespleten tong en voor de kleine trollen Zombidel en Glimwor men. Het was smullen. Tientallen duis tere lieden schrokten hun bord leeg, hongerig geworden van een barre tocht door het griezelbos. Het zal duidelijk zijn: Halloween waart door de dreven. Na Valentijnsdag en an dere gedrochten een zoveelste uit Ameri ka overgewaaid feest, dat vooral de ge zamenlijke middenstand veel genoegen doet. De laatste jaren is er, stellen de 'commerciëlen' handenwrijvend vast, sprake van een snelle groei. Op scholen, in cafés en buurthuizen worden griezel bijeenkomsten belegd en verklede kin deren trekken in optocht door de stra ten, de meeste met attributen als een be- zemsteel of een lampion in de vorm van een pompoen in de hand. Directeur Sjaak Joziasse van Intratuin in Koudekerke belegt vanavond voor het derde achtereenvolgende jaar een Halloweenfeest. Vorig jaar trok het 2700 bezoekers. „We maken het niet te eng", verzekert hij, „want je moet klei ne kinderen natuurlijk geen angst aanja gen. Daarom doen we ook leuke dingen met sprookjes." Vleermuizen Zijn medewerker Pascal-van de Voorde spreekt echter met hoorbaar genoegen van 'heksenvangen, bezemwerpen, spin nenwebben, vleermuizen en spoken'. En wie daar niet tegen bestand is, kan ook heel gewoontjes aan de knutseltafel een pompoen uitsnijden of een masker ma ken. Natuurlijk komen er mensen op het evenement af die helemaal niet we !DDELBURG - De provincie •land en het Centrum voor lelpdieronderzoek (CSO) zoe- i ideeën voor een doelmatige ïpak van de Japanse oester, nsen met praktijkervaring rden uitgenodigd die aan te igen. opdracht van de provincie irt het in Yerseke gevestigde O momenteel een onderzoek it naar de aanwezigheid van de ipanse oester (creuse) in de del- iwateren. Aanleiding is de ex- losieve uitbreiding van dit oor oesterboeren geïmporteer- uitheemse schelpdier. Ie oester blijkt in de deltawate- ?n zo goed te gedijen, dat ande- schelpdieren als mossels en okkels erdoor verdrongen wor- en. Gevolg: er komen minder lossels en kokkels beschikbaar oor consumptie door mensen vogels. De messcherpe Japan- oesters zijn bovendien gevaar- jk voor recreanten. Iet onderzoek van het CSO loet duidelijk maken hoe het recies gesteld is met de Japan- oester in de Delta en op wel- e wijze er wat aan gedaan kan orden. Om een zo compleet mo- elijk beeld te krijgen van de be- eermogelijkheden, willen pro- incie en CSO graag zoveel mo- elijk suggesties krijgen, laarbij gaat het niet alleen om lanieren om de oesters uit het atuurlijke watersysteem te ver aderen, maar ook om mogelijk- eden voor hergebruik van de ^helpen en oestervlees en even- ueel natuurontwikkeling. De atuurwaarden mogen geen chade ondervinden van opruim- ctiviteiten. liet de plannen die goede voor- litzichten op een oplossing bie- len, wordt in 2005 een praktijk roef gehouden. Ideeën kunnen ot uiterlijk half november bij e provincie worden ingeleverd. ÖDDELBURG - De Middel- lurgse politierechter heeft giste- en een 20-jarige Vlissinger Oor de mishandeling van een ortier in een Vlissingse disco p 25 april dit jaar 400 euro boe- t opgelegd. zaterdag 30 oktober 2004 17 GOES - Op de Grote Markt in Goes zijn donderdagnacht twee inwoners uit de gemeente Kapelle aangehouden. Bei de mannen, achttien en 22 jaar oud, maakten deel uit van een groep die slaags dreigde te raken met andere cafégan gers. De twee weigerden na herhaaldelijk verzoek van de politie om weg te gaan. Voor de agenten genoeg reden om de twee mannen mee te nemen naar het bureau. MIDDELBURG - Een twintigjarige inwoner van Sint Jan steen is gisteren in Middelburg wegens vernieling veroorT deeld tot 100 euro boete. De man had op 3 april in Hulst, toen hij richting centrum liep, een buitenspiegel van een auto afgetrapt. Gisteren ontkende hij de dader te zijn ge weest, hoewel hij de schade aan de gedupeerde inmiddels al had vergoed. „Dan erkent u schuld", oordeelde politie rechter M. Klarenbeek. De verdachte zag het anders. „Ik heb betaald om er vanaf te zijn." De politierechter had voldoende bewijsmiddelen, want twee jongens die omke ken zagen hem in de buurt van de auto staan toen de spie gel bleek te zijn vernield. SCHOONDIJKE - Woonvoorziening De Okkernoot in Schoondijke heeft gisteren een cheque van vijfduizend eu ro gekregen van de Lions Club West Zeeuws-Vlaanderen. Het geld is bestemd voor de inrichting van de ontmoe tingsruimte 't Hoekske. De Lions Club houdt elke zomer een aantal bingo-avonden op campings in Zeeuws-Vlaan deren. De opbrengst gaat altijd naar een sociaal of cultu reel doel. 't Hoekske is een apparement waar cliënten van De Okkernoot gezellig kunnen samenkomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 38-jarige vrouw uit Terneuzen con form de eis voor een winkeldiefstal tot 25 uui' werkstraf. De vrouw nam op 29 november vorig jaar bij een Terneu- zense supermarkt twee pakken bami, een zakje pinda's en een reep chocola weg. De verdachte is al eerder voor win keldiefstallen veroordeeld. SLUIS - De gemeente Sluis gaat een onderzoek uitvoeren naar de mogelijkheden tot behoud van bibliotheekvoorzie ningen in de kleine kernen. PvdA-raadslid J. Wielakker diende donderdag tijdens de raadsvergadering een motie in, omdat het verdwijnen van de bibliobus per 1 januari 2006 voor nogal wat beroering heeft gezorgd. De PvdA wil weten of er een koppeling is te maken tussen de inrich ting van servicepunten in verschillende kernen en het beT houd van de bibliobus. Aanvankelijk wilden de overige partijen daarin niet meegaan, omdat het opheffen van de bibliobus een besluit was van het voormalige bestuur van de Bibliotheek West-Zeeuws-Vlaanderen. Wielakker zet te het woord 'bibliobus' vervolgens om in 'bibliotheek voorziening', zodat de mogelijkheid tot een combinatie van service- en bibliotheekpunten wordt onderzocht. Daarmee gingen alle fracties akkoord, met uitzondering van Nieuw West. oor Marianne van de Polder 10ES - Sierlijk hangen haar takken lis een sluier in het water; de wilg staat roor kunstenaar Reynier de Muynck it Goes voor het vrouwelijke. „De sym- oliek van die boom is meeleven, empa- hie", vertelt hij. lijn mythische schilderijen zijn de hele iaand november te zien in Kunstuit- sen De Bevelanden aan de Westwal 45 Goes. De wilg komt tijdens de ope- ing van de expositie vandaag om 6.00 uur helemaal tot leven als drie rouwen de energie van deze boom aan uitbeelden. )e Muynck: „Een wilg staat voor mij symbool voor het meelevende van e vrouw. En als je onder een wilg gaat laan, als het ware in die boom dus, an voelt dat heel beschermd, net een uis. Verder zijn wilgen elegant en lij ten het, zeker als het een beetje waait, iet allemaal lange rokken. Dat is wat r gebeurt als je schildert: dan ga je as- ociëren en ervaar je iets heel intens." Natuur )e natuur staat in het werk van de kun- tenaar momenteel centraal. Hij ver- elt: „Ik ben als schilder heel lang bezig eweest met het zoeken naar religies en ennis, de ideale symbiose van allerlei ulturen. Dat alles heeft me altijd al Werk van Reynier de Muynck in Kunstuitleen De Bevelanden. geïntrigeerd. Nu ben ik er nog wel in geïnteresseerd, maar wil ik me er niet meer mee identificeren. Ik wil het alle maal meer filosofisch gaan benaderen dan religieus." Deze omslag heeft van alles te maken foto Willem Mieras met een periode van ziekte die de kun stenaar heeft doorgemaakt. Een perio de waarin voor hem duidelijker is ge worden wat er nu eigenlijk echt belang rijk is in het leven. De Muynck: „Waar ik vroeger veel met religies had, laat ik het nu liever open. Ik ben nog wel religieus, maar ik wil het niet meer benoemen. Dat geeft veel rust, en die rust is wat ik nu het liefste weergeef in mijn schilderijen. En dan kom je toch snel bij de natuur uit. Daar in liggen geen antwoorden, maar ze roept ook geen vragen op. En natuur is natuurlijk ook heel tijdloos. Ik vind het heerlijk nu om bijvoorbeeld een schilde rij vol bloemen te schilderen. Ik ben wat dat betreft echt wel verslaafd aan dat smeren met verf. Het is toch de spanning van de vraag, of je wat je ziet en voelt, naar beeld weet te vertalen. Schilderen is uiteindelijk heel medita tief, je komt echt wel op het niveau van een soort leegte terecht. Het zijn bij mij vooral beelden die me inspireren. Ik heb de laatste tijd dan ook vaak een di gitaal cameraatje op zak. Ik heb ook wel heftiger geschilderd, bijvoorbeeld iets over de aanslagen van 11 septem ber, maar ik zou het niet trekken om dat elke dag te doen. Omdat ik toch wel erg geniet van de rust van bijvoorbeeld al die boomblaadjes nu." De kunstuitleen is geopend van woensdag tot en met zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur, en iedere eerste zondag van de maand. door Wout Bareman KRUIBEKE - Aanleg van een parkzone aan de Scheldeoever, voorzieningen voor watertoeris me en behoud van landbouwacti viteiten moeten het verlies van zeshonderd hectare hoogwaar dig natuurgebied bij Kruibeke compenseren. De politieke par tijen in het Scheldedorp hebben die eisen bij de Vlaamse rege ring op tafel gelegd. De aanleg van de omstreden ringdijk om het overstromings gebied is nagenoeg afgerond. Er is geen weg meer terug, beseft ook burgemeester A. Denert die jarenlang samen met een inmid dels uitgedund aantal actievoer ders poogde de aantasting van het natuurgebied tussen het dorp en de oever van de Schelde te voorkomen. Denert wierp zich begin vorig jaar met een aantal aanhangers voor de wie len van een graafmachine, trok naar Brussel en zette alle moge lijke ludieke acties op touw. Het haalde niets uit. Denert wil nu praten over com pensatie. Hij stelt het eisenpak ket binnenkort aan de orde tij dens overleg over de Ontwikke- lingsschets 2010 voor de Schel de. „Ik capituleer niet. Het ver zet blijft, maar we moeten red den wat er nog te redden valt", liet Denert de verraste gemeente raad gisteren weten. „Het dorp en de polder moeten één geheel blijven." Politiek Kruibeke mikt nu na drukkelijk op compenserende maatregelen. Het gaat om het be houd van wegen en paden in het gebied, ruimte voor volkstuin tjes, beheer van het gehele ge bied in nauw overleg met de be volking, garanties rond wa terkwaliteit en -kwantiteit, be houd van de landbouwactivitei ten, een goed uitgerust bezoe kerscentrum en de aankoop van het kasteelpark van Wissekerke ten behoeve van de Kruibeken- aren. door Anita Tournois TERNEUZEN - Alagie Badjie, een kunstenaar uit Gambia die tegenwoordig in Afferden bij Tiel woont, kan zijn roots niet verloochenen. De Afrikaanse cultuur en traditie waarmee hij opgroeide, blijft het hoofd aspect vormen in al zijn werk. Afgebeeld in kleurrijke olieverf schilderijen, die te bezichtigen zijn in de expositieruimte van ziekenhuis De Honte in Terneu zen. Badjie, geboren in 1972 in Ba- kau in Gambia, leeft voor de kunst. Dit vertrouwt hij de kij ker toe in een Engels geschreven bijlage. Kunst heeft volgens hem alles te maken met, de na tuur, die, net als voor vele ande re kunstenaars, ook voor hem een constante inspiratiebron vormt. Hierover en over tal van andere dingen wisselde hij met een groot aantal van hen van ge dachten en kwam tot het besef dat iedereen een missie heeft en hij zijn hele leven nooit zal op houden met leren. Badjie: „Be langrijk is jezelf niet te onder schatten, maar daarnaast ook je zwakheden te kennen. Vanuit die ervaring sta ik positief in dit leven, waarin gelijkheid en res pect voor de ander voor mij fac toren van wezenlijk belang zijn. Ik zie de wereld als één groot kunstwerk, waar we allemaal deel van uitmaken met het verle den als erfenis, het heden als ver antwoordelijkheid en de toe komst als nieuwe kans." Deze zaken vormen belangrijke drijf veren en helpen hem zijn kunst te beoefenen en uit te dragen. Hoofdthema vormt de Afrikaan se cultuur en traditie, verbeeld in tal van aspecten, op een vrolij ke manier en in een stilistische vormgeving met heldere spre kende kleuren, die vloeiend in el kaar overlopen tegen vaak don kere achtergronden. Warm aan doende werken, waarin hij te kens als stippen, boog-, golf- en zich kruisende lijnen telkens te rug laat keren; plaatselijke sym bolen, die refereren aan de tijd en de plek waar hij zijn jeugd doorbracht. Toegepaste vormen als cirkels en vierkanten of con touren van de menselijke figuur of een gelaat - figuurlijk naast abstract - worden merendeels af gebakend door opvallend dik- aangebrachte witte lijnen die de ze vormen sterk accentueren. Enkele voorbeelden zijn Kora Player, My child, Cooking Pot, Relaxing en Three kings. Onder werpen, waarin men het bonte leven ter plekke ervaart, net als in de afgebeelde beroepen van vissersman, timmerman, fruit- verkoper en boer of van muzi kanten en tovenaars. Werken die elk voor zich een verhaal ver beelden en gevoelens van bele vingen weergeven van een kun stenaar die met hart en ziel ver knocht is aan zijn geboorte grond, maar tegelijkertijd laat weten de wereld te omarmen in zijn zoektocht naar gelijkge stemde zielen en mensen die net als hij veel van kunst houden. Zowel nationaal als internatio naal nam Badjie deel aan talrij ke kunstzinnige activiteiten. Ter plekke exposeerde hij eer der in de Grote Kerk en in Bach- tendieke. Tentoonstelling t/m eind novem ber in de expositieruimte route 31 in ziekenhuis De Honte in Terneu zen. Openingstijden gedurende kantooruren. voor een gratis 2' entreebewijs Hierbij uw pootafdruk voor de spaaracrle van de PZC en Diergaarde Blijdorp. ten wat Halloween eigenlijk inhoudt. Voor hen ligt een A-viertje met uitleg klaar. De lezingen over de herkomst van Hallo- ween lopen uiteen. Laten we ons derhal ve houden aan de uitleg die het eerbied waardige Meertens Instituut in Amster dam erover geeft. Halloween, ook wel All Hallows' Eve(ning), is de Engelse be naming van AJlerheiligenavond, de avond voor Allerheiligen, op 31 oktober dus. Het christelijke feest van Allerheili gen, de dag waarop alle heiligen van de rooms-katholieke kerk gezamenlijk worden herdacht, werd door paus Gre- gorius IV in de negende eeuw vastge steld op 1 november. Een dag later viert de kerk het feest van Allerzielen ter her denking van alle gelovige gestorvenen. De voorbereidingen voor beide herden kingsfeesten werden getroffen op de avond voor Allerheiligen. Toen de refor matie de feesten afschafte, maakten de Engelsen er een 'werelds feest' van, dat zich later verder verspreidde. Bijvoor beeld via Engelse, Schotse en Ierse im migranten, die Halloween in de negen tiende eeuw in Amerika introduceer den. Een eeuw later maakten de Ameri kanen er een feest van voor de kinde ren, die als spoken verkleed en met uit gesneden pompoenen als lantaarn langs de huizen trokken om snoep te vragen. Toen het gebruik overwaaide naar Euro pa werd de nadruk gelegd op de heiden se achtergrond: een Keltisch feest van 2000 tot 5000 jaar oud. Onderzoekers spreken nog steeds van het Keltische nieuwjaarsfeest Samhain (einde van de zomer), dat ook op de 31ste werd gehou den. Die dag keerden de zielen van over ledenen terug en speelden bovennatuur lijke wezens tikkertje in de straat. Pompoen In Nederland stak Halloween in de ja ren tachtig de kop op. Meertens: „Bij de pogingen het feest ingang te doen vin den, speelt het aanbieden van accessoi res door de commercie een grote rol. Het belangrijkste attribuut is de uit Amerika overgenomen pompoenlan taarn, een pompoen uitgesneden in de vorm van een griezelgezicht." Het is dus handel. Gaetane Buijsse van feestar tikelenwinkel Partymax in Hulst be aamt het. „Onze winkel hangt vol met enge tandjes, spinnen, attributen voor heksen, lichtgevende skeletten, doods koppen... ach, we hebben alles!" Ze spreekt van een stijgende lijn in de ver koop. Er worden veel kledingstukken gekocht voor kinderen, die op school of op hun club een Halloweenfeest heb ben. Maar er is langzamerhand ook sprake van een verschuiving richting volwassenen. Ze hebben bijvoorbeeld een compleet café in Boekhoute, net over de grens bij Philippine, omgeto verd in een regelrechte hel, met doods kisten en doodskoppen-met-een-lichtje. Plastic pompoenen? Doen het ook goed. Nog even ter verduidelijking: zo grieze lig was dat menu van de Baeckermat in Westdorpe nu ook weer niet. Achter Bange Schijtert ging uiensoep schuil, Gespleten tong stond voor scholrolle tjes met puree, wie Bloedballen bestel de, at warme tomaat met gehakt, Zombi del was frikadel met friet en Glimwor men... gewoon spaghetti. foto Camile Schelstraete Alagie Badjie toont zijn werk in ziekenhuis De Honte in Terneuzen. foto Wim Kooyman Eric en Gaetane Buysse van Partymax in Hulst tonen een deel van de Halloweencollectie. Tot en met 5 november treft u elke dag een pootafdruk aan in de krant. Spaar de io verschillende pootafdrukken. Heeft g u een pootafdruk gemist? Twee keer treft u in plaats van een pootafdruk een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De zegelspaarkaart voor deze actie is op 23 oktober geplaatst. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Voor informatie over Diergaarde Blijdorp kijkt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 73