>zc revolgen verdieping nog te vaag Neergang van pot- en pintpolitiek g Lokaio's zoeken toenadering Hogeschool positief over nieuwe opzet betaling onderwijs ME 1 0 GA-MEUBEL -DAAGSE 15 Vaterschap Zeeuwse Eilanden wil eerst duidelijkheid over financiering lenermeisjes ishandelen lissingse (90) ennepkwekerij 1 Terneuzen ntdekt na brand 4) 'tenik 11 op nbraakpoging Veel reacties op Scheldeschets Zestien banen weg bij Amac Agressieve passagier opgepakt Inbraak in supermarkt pot zaterdag 30 oktober 2004 r Ab van der Sluis DDELBURG - Het Water- ap Zeeuwse Eilanden (YVZE) duidelijkheid over de finan- e gevolgen van de verdere dieping van de Westerschel- de. Het dagelijks bestuur ver wacht dat verdere versterking van de dijken noodzakelijk is. Zolang financiering daarvan op voorhand, dus vóór de uitvoe ring van de verdieping, niet is geregeld zal het waterschap niet instemmen met de Ontwikke- lingsschets 2010 Schelde-estua- rium. De Schel deschets richt zich vol gens WZE sterk op de verbete ring van de bereikbaarheid van de haven van Antwerpen. De vaargeul moet volgens de jong ste plannen zo ver uitgebaggerd worden dat schepen met een diepgang van 13.10 meter onaf hankelijk van het tij Antwerpen kunnen bereiken. „Dit is één van de weinige voorstellen waar voor ook financiële middelen be schikbaar zijn", aldus het water schap in een brief aan het mi nisterie van Verkeer en Water staat. Waarheid De financiering van met name de natuurprojecten en reparatie van diverse gevolgen ontbreekt nog. Over de veiligheid van de Zeeuwse dijken wordt er in de Ontwikkelingsschets op gewe zen dat er vooralsnog geen ver- sterkingswerken noodzakelijk zijn. Volgens het waterschap is dat in strijd met de waarheid. Sommige dijken langs de Wes- terschelde lijken nu al te laag. Het dagelijks bestuur van WZe denkt dat er zeker voor 2030 nieuwe versterkingswerken noodzakeÜjk zijn. Geld dat daar voor nodig is, moet opgenomen worden in de Ontwikkelings schets. Het waterschap is niet van plan de versteviging voor ei gen rekening te nemen. Zeeuwse Eilanden is ook geen voorstander van de plannen om getijdenatuur te ontwikkelen in de Bathse Polder. Als er een Overschelde wordt aangelegd (een verbinding tussen de Wes ter- en Oosterschelde langs het Bathse Spuikanaal) komt er vier honderd hectare nieuw getijden- gebied bij. Daarvoor wordt be- JSSINGEN - Een negentigja- e vrouw uit Vlissingen is don- rdagmiddag mishandeld door ee tienermeisjes. De vrouw akte daarbij gewond aan haar ofd. De meisjes, van zeven en achttien jaar oud en af- mstig uit Duitsland, zijn gear- iteerd. vrouw werd rond zes uur 's fldags aangesproken door de isjes op de Duinpoortweg in ssingen, bij de parkeerplaats de Spuikom. De vrouw liep r met haar fiets aan de hand. van de meisjes probeerde tseling de boodschappentas de vrouw uit haar handen te kken. De Vlissingse weigerde tas los te laten, viel voorover de grond en werd meegetrok- meisjes probeerden snel weg Ketsen toen er een auto langs d, maar de inzittenden van auto grepen in. De 63-jarige tuurder zette de achtervol- ig in, terwijl de 37-jarige pas tere zich over de vrouw ont- mde. De man slaagde erin de isjes klem te rijden. Ze ichtten de bosjes in, waar ze pr de politie zijn aangehou- slachtoffer is door de 37-ja- i vrouw naar de eerste hulp het ziekenhuis gebracht, ar werd geconstateerd dat ze iden in haar neus, een kneu- g boven haar linker oogkas, haafwonden aan haar benen mogelijk een scheurtje in lar schedel heeft. Na behande- ig is de vrouw naar huis ge acht. De meisjes zijn vastge- 1RNEUZEN - De politie heeft De plakploeg van Algemeen Belang in Heikant aan het werk tijdens de campagne voor de verkiezingen van 2002. stermiddag na een brandje in schuur bij een woning in de irneuzense wijk Lievenspolder n hennepkwekerij aangetrof- slag gelegd op de Eerste Bath- polder. Het dorpje Bath blijft door bedijking als 'schiereiland* gespaard. Verzilting Het dagelijks bestuur van het waterschap vreest dat de ont wikkeling van getijdenatuur ne gatieve gevolgen heeft voor de verzilting en de zoetwatervoor ziening voor de landbouw in het gebied. WZE wijst er ook op dat er in Zeeland nauweüjks enthou siasme is voor ontpoldering. Vanuit dat oogpunt is de ontwik keling van nieuwe getijdena tuur al ongewenst. „Realisatie op korte of lange termijn", al dus het bestuur, „lijkt alleen al om die reden daarmee uiterst on zeker." Wat het effect is van de verdie ping op water en bodem in de Westerschelde is onduidelijk. Een wetenschappelijke onder bouwing ontbreekt. Er is nauwe lijks iets bekend van de lange termijneffecten. Uit een studie van Rijkswaterstaat van drie jaar geleden kwam naar voren dat het zeker 10 tot 25 jaar duurt om conclusies te verbin den aan verdieping van de ri vier. Het waterschap vindt dat in de Ontwikkelingsschets moet ko men te staan dat bij tegenvallen de effecten de hele verdieping niet door zou moeten gaan. foto Wim Kooyman politie telde ongeveer 445 anten in de schuur. De appara- ur werd door het brandje ver- eld. Alle hennepplanten zijn beslag genomen en daarna mietigd. verband met deze zaak is een •jarige man uit Terneuzen tor de politie gehoord. NT-ANNALAND - Tussen inderdagmiddag en gistermor- n is geprobeerd in te breken het gebouw van een sportver- uging in Sint-Annaland. De hade bedraagt volgens de poli honderden euro's. door Conny van Gremberqhe LAMSWAARDE - Piet Mang- nus, voorman van de gelijknami ge, lokale politieke beweging in Kloosterzande zei in 1986 bij de zoveelste dans om het raads- pluche dat 'de naamlijsten nooit zouden verdwijnen'. Nu, amper twee decennia later, is er weinig meer van de typische lokale lijsten over. Bestuurlijke schaalvergroting en het onomko- melijk lot der mensheid eisen hun tol. Deze week overleed - vrij onver wacht - Jan Joossen uit Lams- waarde op 73-jarige leeftijd. (Advertentie) Jori NOG Leolux o deSede Hülsta Rolf Benz w DAGEN Machalke HF-Style Auping i i Label i t Quattro 2-zitsbank én 3-zitsbank Rotf Benz special, in leder vwcaoso;- nu 2.995,- Joossen was een echte 'lokaio', een man die een kwart eeuw be stuurlijk en maatschappelijk ac tief was in zijn dorp en omme landen. Als politicus, maar ook als bankbestuurder, verenigings man, voorman van het plaatselij ke muziekkorps, boerenleider en waterschapsbestuurder. In de jaren tachtig vergaarde Joos sen in Lamswaarde 98 procent van de stemmen bij de verkiezin gen. Meer vielen er haast niet te halen. Reden voor Joossen om samen met Fons Roctus - de lijst trekker van Algemeen Belang - een truc te bedenken om bij de volgende verkiezing nog meer stemmen te trekken. De twee be sloten Algemeen Belang te split sen in Algemeen Belang en Ge meentebelang, waarbij Roctus het gemeentelijk deel zou trek ken en Joossen naar voren ge schoven zou worden als de leids man van Gemeentebelang. Pro grammatisch waren er tussen de twee belangengroepen geen ver schillen, maar naar buiten toe werd de indruk gewekt van wel. Hoe het ook zij, de truc werkte. De gesplitste lijsten leverden uit eindelijk meer stemmen op, maar geen extra zetel. Tot te leurstelling van het tweetal. Joossen was een politicus die niet wars was van enig cliëntilisme, die politiek bedreef bij pot en pint. Iemand van de oude stempel. Bovenaardse Net als de Roctussen in Klooster zande en de Mangnussen in het buurtdorp Vogelwaarde. Net als Piet Stevens, Willy de Brouwer en Rob Eeman in Sint-Jansteen. Net als George Staal en Arnold Bruggeman in Graauw. En, ja ren voor hen, Honoré Colsen in Sluiskil. Het gros van bovenge noemde lieden heeft inmiddels het benedenmaanse verruild voor het eeuwige bovenaardse. Andere naamlijsters hebben de laatste verkiezingsronde, bij de herindeling, niet afgewacht. Eugène Rammelaere trad in 1998 uit de politieke arena, zijn partij nam een paar jaar later niet meer deel aan de verkiezin gen voor het grote, nieuwe Sluis. Ook Peter Snoodijk uit Axel liet zijn naamlijst bij de herindeling ter ziele gaan. Op dit moment zetelen er in de drie Zeeuws-Vlaamse gemeente raden, naast de reguliere politie ke partijen, nog verschillende lo kale partijen, maar die verschil len wezenlijk van de aloude naam- of persoonslijsten. Een deel bestaat uit zogenaamde ran cune-partijen, afsplitsingen van plaatselijke afdelingen van lan delijke partijen, zoals Nieuw West (ex-WD) in Sluis en Pro gressief Hulst (ex-PvdA). Het an dere deel betreft lokale fusiepar tijtjes (Groot-Hulst, Groot-Hon- tenisse, Gemeentebelangen Ka naalzone). Alleen de Temeuzen- se Onafhankelijke Partij mag zich nog een echte lokale lijst noemen, hoewel deze club voor de herindeling vergeefse pogin gen ondernam om toch te kun nen fuseren. Voor-wat-hoort-wat Met het verdwijnen van de ech te lokaio's verdwijnt - zeker in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en de West-Zeeuws-Vlaamse grens streek - een stuk politiek-be- stuurlijke cultuur. De voor- wat-hoort-wat-politiek op plaat selijke schaal. „Wilde gij betere verlichting in de straat, dan zorg ik daarvoor, agge mee de verkiezingen maar een kruisken bij mijn naom zet..." Landelijke partij en volgers gruw den immer van deze aanpak, om dat het algemeen belang altijd ondergeschikt werd gemaakt aan het individuele. Neemt niet weg dat toen de lokaio's in Hon- BERGEN OP ZOOM - Op de ontwikkelingsschets 2010 voor het Scheldebekken zijn ruim 220 inspraakreacties in gediend. De meeste, honderd veertig, komen uit Vlaande ren; vanuit Nederland zijn ruim tachtig zienswijzen inge leverd. In veel reacties wordt twijfel uitgesproken aan de uitvoer baarheid van de voorstellen uit de ontwikkelingsschets, waaronder verdere verdieping van de vaargeul in de Wes terschelde. De voorstellen ter versterking van de natuur worden door een aantal partijen als te zwak beschouwd. In Vlaanderen richten de reacties zich vooral op de plannen voor aanleg van overstromingsgebieden, gecombineerd met natuuront wikkeling, langs de Zeeschelde. Daarover heerst ongenoe gen en ongerustheid. De inbreng van de burgers wordt voorgelegd aan verschillende organen en commissies. In hoeverre de inspraak effect heeft op de inhoud van de ont wikkelingsschets, waarover de Nederlandse en Vlaamse regeringen in december een standpunt bepalen, zal pas la ter blijken. 's-HEERENHOEK - Bij landbouwmachineproducent Amac B.V. in 's-Heerenhoek verdwijnen zestien van de in totaal bijna honderd banen. Gedwongen ontslagen zijn volgens het bedrijf niet te voor komen. Ook worden enkele aflopende contracten niet ver lengd. Door de toenemende schaalvergroting in de akkerbouw, de relatief lage opbrengsten en de groter wordende capaci teit van de machines, krijgt het bedrijf steeds minder or ders binnen. De directie van het bedrijf heeft de vakbonden en de on dernemingsraad ingelicht over de ontslagen. De drie partijen voeren volgende week overleg over de ontstane situatie. Amac B.V. produceert in 's-Heerenhoek landbouwmachines voor de oogst en verwerking van aard appels, uien en aanverwante gewassen. RENESSE - Op het transferium bij Renesse heeft de poli tie donderdgavond een 29-jarige Duitser aangehouden we gens bedreiging van de chauffeur. De man was volgens de politie in Hellevoetsluis in een lijndienstbus richting Zee land gestapt. Onderweg was de beschonken man in slaap gevallen, had zijn halte gemist en was vervolgens woedend op de chauf feur afgestapt en eiste dat deze hem alsnog naar zijn be stemming zou brengen. De chauffeur had onderweg de noodknop ingedrukt zo dat de centrale mee kon luisteren en de politie waarschu wen. De dronken Duitser werd door de politie afgevoerd naar het bureau. YERSEKE - In de nacht van donderdag op vrijdag is er in gebroken in een supermarkt in Yerseke. Uit de winkel zijn genotmiddelen weggenomen. De toegang tot het pand werd opengebroken. Over het totale schadebedrag en de totale waarde van de buit kondem gisteren nog geen mededelingen worden gedaan. De inbraak is tussen kwart over drie en half vier gepleegd. tenisse, in Aardenburg en in mindere mate in Hulst nog de dienst uitmaakten, de publieke tribunes bij raadsvergaderingen altijd bomvol zaten en de verga deringen zelf vaak stukken ver makelijker waren dan tegen woordig. Kanttekening Overigens moet hierbij de kant tekening worden gemaakt dat in het Zeeuws-Vlaanderen van voor de herindeling de politieke besluitvorming vaak zaken be trof die veel dichter bij de bur ger lagen dan nu. Door de bestuurlijke opschaling is het bestuur verder van de bur gers af komen te staan. Op de stadhuizen, maar ook in de dor pen en wijken, wordt dit gege ven onderkend. Niet voor niets is er na de herindeling sprake ge weest van een ware wildgroei van dorps- en stadsraden, wijk- tafels, buurtverenigingen en an dere burgerbelangenclubs. Wet houders mogen zich sinds kort nadrukkelijk gaan bezighouden met de wensen en noden in speci fieke dorpen en wijken, in hun rol als heuse wijkwethouders. Waarmee feitelijk de weg vrijge maakt wordt voor de opkomst van een nieuw soort 'lokaio'. TOT 5 0 KORTING Meer dan 10O modellen van 'toonaangevende meubelmerken. ,Fabrieksnieuwe puntgave tafels, zitmeubelen, kasten en slaapkamers. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur Duizenden euro's korting, uitsluitend bij Pot Interieur in Axel. qflp 100 A X E L [zr za doorMaurits Sep MIDDELBURG - Lokale en regionale par tijen in Zeeland overwegen hun krachten te bundelen. Ze willen vaker met elkaar gaan praten en eventueel met gezamenlijke stand punten komen over problemen die in meer gemeenten spelen. Aansluiting zoeken bij een regionale partij gaat hen vooralsnog te ver. Zes lokale partijen waren gisteravond aan wezig op een bijeenkomst in Middelburg die was georganiseerd door de regionale partij Zeeuws Belang: Algemeen Belang Tholen, Dorpsbelangen en Toerisme Veere, Dorpsbe langen en Toerisme Sluis, Lokale Partij Vlis singen, Alert (Schouwen-Duiveland) en Be woners Belangen Reimerswaal. Het is H. Smits, lid van Provinciale Staten voor de door opgerichte partij Zeeuws Be lang, opgevallen dat de zogenoemde 'lok aio's' zich nooit gezamenlijk presenteren. „Ik pleit ervoor dat wel te doen. Een geza menlijk geluid klinkt veel sterker dan een in dividueel geluid. We hoeven niet altijd alles samen te gaan doen. Maar wel bij grensover schrijdende kwesties, zoals de Westerschel de Container Terminal." Het pleidooi van Smits werd verwelkomd door de vertegenwoordigers van de lokale partijen. „Het kan zeker nuttig zijn om meer contacten te leggen", reageerde W. Gij- sel van Dorpsbelangen en Toerisme Sluis. „Ik ben al twintig jaar raadslid, maar zoiets als dit is nog nooit georganiseerd. In Sluis hebben we nog twee lokale partijen, Nieuw West en Gemeentebelangen, maar we zijn nog nooit bij elkaar geweest. We hebben ver schillende belangen en zijn eigenlijk concur renten. Bovendien horen zij bij de coalitie en zitten wij in de oppositie." De gelijknamige lokale partij in Veere heeft een paar jaar geleden één keer contact ge had met de naamgenoten in Sluis, vertelde W. Bartels desgevraagd. „Daarna nooit meer. Het is altijd zinvol om je oor bij ande ren te luisteren te leggen." Overigens zijn de lijnen vanuit Dorpsbelan gen en Toerisme Veere met de onafhankelij ke regionalen al vrij kort, merkte Bartels op. „Statenlid Rinus Stoffels van de Partij voor Zeeland woont in Veere en is voorzit ter van onze lokale partij." Van daadwerke lijke aansluiting bij een regionale partij als Zeeuws Belang of de Partij voor Zeeland wil Bartels niks weten. Dat geldt op dit mo ment ook nog voor andere lokalen. Verder dan praten wil Bewoners Belangen Reimers waal nu niet gaan. K. van Elburg van Lokale Partij Vlissingen: „Ik ben bang dat we door te nauwe sa menwerking net zo'n blok gaan vormen als de bestaande landelijke partijen." De loka len hechten juist aan hun 'onafhankelijk heid'. door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Studenten kun nen vanaf 2007 zelf hun onder wijs inkopen. Dat betekent dat hogescholen en universiteiten meer moeite moeten doen om hen te behouden. Als studenten overstappen of delen van hun opleiding elders volgen, merken zij dat onmiddellijk in hun in komsten. Dat is het gevolg van de nieuwe financieringsopzet van het ho ger onderwijs, waarmee de mi nisterraad gisteren heeft inge stemd. Het kabinet sluit daar mee aan op de behoefte aan vraaggestuurd onderwijs: stu denten willen zelf hun studie sa menstellen. Het streven is ook instellingen efficiënter te laten werken en de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Ook worden de 'weeffouten' in het bestaande systeem hersteld. Dat werkt misbruik van rijksbij dragen in de hand, wat heeft ge leid tot de hbo-fraude, met de Hogeschool Zeeland (HZ) als hoofdrolspeler. Die kreeg, met de inschrijving van buitenland se studenten, veel inkomsten ter wijl daar soms weinig of hele maal geen onderwijsinspannin gen tegenover stonden. Leerrechten In het nieuwe stelsel telt vooral wat de student daadwerkelijk doet. Die krijgt 'leerrechten' in de vorm van een 'studietegoed'. Daarmee kan hij onderwijs 'in kopen' waar hij wil. Als iemand afstudeert, krijgt de instelling een extra bijdrage, afhankelijk van het studietegoed dat daar is verbruikt. Het geld dat hogescholen en uni versiteiten krijgen, wordt daar mee voor een belangrijk deel af hankelijk van de onderwijspres taties. Het ministerie gaat de kwaliteit van de opleidingen ook nauwkeurig bewaken. De HZ staat positief tegenover de plannen. „Wij zijn groot voor stander van een systeem dat uit gaat van vraagsturing", zegt A. de Buck, lid van het college van bestuur. Dat de kans op schommelingen in studentenaantallen en daar mee de financiële onzekerheid groter wordt, ziet de HZ niet somber in. „Als studenten gaan shoppen, is dat een extra prik kel om ons te profileren op spe cifieke thema's. Als je je op kwa liteit onderscheidt, gaat daar een sterke wervingskracht van uit." Doordrenkt De kabinetsplannen sluiten aan op het nieuwe onderwijsconcept dat de HZ, mede naar aanlei ding van de hbo-fraude, momen teel invoert. „Dat is doordrenkt van vraagsturing. Bovendien stroomt het geld voortaan met de student mee, ook als die naar een ander department gaat. In tern hanteren we dus al hetzelf de mechanisme als nu op lande lijk niveau gaat gebeuren." De Buck ziet voordelen in de kleinschaligheid van de Zeeuw se hogeschool. „Bij zo'n nieuw onderwijsconcept komt organis- torisch heel wat kijken. Als rela tief klein instituut ben je echter wendbaarder en kun je beter an ticiperen op nieuwe ontwikke lingen." Het kabinet wil ook het gemid delde tempo van studenten ver hogen. Wie te lang over zijn stu die doet, gaat meer collegegeld betalen. Instellingen bepalen de de hoogte ervan zelf, met een nog vast te stellen maximum. De studiefinanciering blijft on gewijzigd. Er komt wel een mo gelijkheid om het collegegeld te lenen. De aflossing ervan, na af loop van de studie, wordt afhan kelijk van het inkomen. Landelijke studentenorgani saties en universiteiten hebben grote moeite met de plannen. Zij vrezen dat studenten pretpakketten gaan samen stellen, om maar vooral binnen vijf jaar af te studeren. De kwali teit van hoger onderwijs komt daardoor juist in gevaar, vrezen zij. De HBO-raad is wel posi tief. Pot Interieur. Mieuwendijk 89 Axel Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (01 15) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1 e verdieping. Bezoek ons ook op internet, www.pot-axel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 71