»zc remeente wil af van dualisme PZC Hulst blijft bij bezuinigingen ZEELfSND CREATIEF Wethouder doet zijn best om Hoenderweg open te houden 13 racties Sluis hebben heimwee naar commissievergadering 1 okdag in eikant Boete wegens bedreiging Parkeerplaatsen onder de loep Hekwerk rond skatebaan moet weg Forse straf hardleerse drankrijder Vragen over leegstand in Triniteit Politie gaat meer controleren op 60-km-wegen VRIJDAG 12 NOV. ZATERDAG 13 NOV. ZONDAG 14 NOV. zaterdag 30 oktober 2004 ir Raymond de Frel UIS - Een ruime meerder- van de Sluisse gemeente- d vindt dat de huidige verga- structuur veel te wensen rlaat. Twee jaar na de invoe- van het dualisme in de ge uite Sluis vinden zij het daar- tijd voor verandering. 1 de invoering van het dualis- koos de gemeente Sluis er- r om de vergaderstructuur raadscommissies - zoals die de voormalige gemeenten itburg en Sluis-Aardenburg tond - niet voort te zetten, nieuwe vorm van besturen, arbij de raad beleidskaders (stelt en controleert en de [houders een uitvoerende k hebben, zou gestalte krij- met informatieve en besluit- mende raadsvergaderingen opiniërende discussiebijeen- nsten. Logischerwijs werd ir in de beginfase onwennig omgegaan, maar inmiddels den veel raadsleden dat het niet langer kan. Vragenhalf- rtjes, die steevast uitliepen vragenuren, werden al eer- in de ban gedaan. Raadsle- moesten hun vragen voor- n schriftelijk indienen, zodat wethouders tijdens de besluit- mende vergadering voor een tte afhandeling konden zor- orstelen sondanks was het tijdens idsvergaderingen meer dan is worstelen met informatie reglementen van orde. Verga- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 ;E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl 'E-mail: web@pzc.nl deringen die voor middernacht werden afgesloten, werden daar door uitzonderlijk. Het CDA diende donderdaga vond tijdens de raadsvergade ring een initiatiefvoorstel in. Fractievoorzitter L. Flikweert gaf aan vast te willen houden aan de huidige vergader- en dis cussiebijeenkomsten, maar door de invoering van raadscommis sies zou de besluitvorming voor taan veel soepeler kunnen verlo pen. „De behoefte aan achtergrondin formatie is bij onze raadsleden groot, maar die wordt onvol doende gevoed. Wij hebben nu vaak het gevoel dat we achter de feiten aan hollen. Denk maar aan de gemeentelijke huisves ting (het plan voor vernieuw bouw van het gemeentehuis dat op het laatste moment door de raad werd afgeschoten - red.) en het project Groede Podium. Tel kens hebben we te maken met een herhaling van zetten", zei Flikweert. Over dat project werd donder dag een uur gebakkeleid, omdat een aantal aspecten van het pro ject bij Nieuw West vraagtekens opriep. Flikweert vindt dat een zorgvul dige voorbereiding voor de mees te beleidsvelden nu in het ge drang komt. „We moeten de komende tijd over te veel belangrijke zaken beslissen om op deze manier ver der te gaan." Zij signaleert dat informatie die het college inwint bij ambtena ren, interne en externe advi seurs vaak via grote omwegen bij de raad terechtkomt. Flikweert; „Het invoeren van raadscommissies zal dan ook een zorgvuldige voorbereiding van de raadsleden ten goede ko men." De PvdA keerde zich tegen de in voering van commissies. „Wij zijn best bereid tot veranderin gen. Maar dit is een zwaktebod van onszelf, een blamage van ons werk in de afgelopen twee jaar. Onze taak is besturen op hoofdlijnen, maar dat kunnen we kennelijk niet opbrengen", aldus PvdA-fractievoorzitter J. Boogaard. WD/Gemeentebelangen, Dorps belangen Toerisme en Nieuw West schaarden zich echter ach ter het CDA. Het college van B en W wordt daarom verzocht om voor de raadsvergadering van 16 december een voorstel tot het invoeren van de commis sies en de samenstelling ervan te doen. Het nieuwe vergadersysteem kan dan in 2005 ingaan. (Advertentie) rdag 20 november 14.30 uurl >CUvr:,.. JÊ3ÊÊÊM J tfOT<E K<ERK V<E€R€ LORIA - ANTONIO VIVALDI REQUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach Collegium, solisten o.l.v. 'ieter Jan Leusink dirigent legang 35 p.p.; 4 kaarten 120 iro 5600435" Info: 0118-623650 IKANT - In Heikant wordt lerdag 6 november voor de keer de Interland Fokdag ge lden. De keuringen beginnen 9.30 uur. fokdag wordt gehouden door Fokdistrict Zeeuwsch-Vlaan- ■en van het KWPN. Na de vo- e editie is het evenement ver- isd naar Manege Heikant, die twee hallen en een perfecte )em tot de top van Nederland irdt gerekend. Dit biedt fok- rs en eigenaren de mogelij k- id om de paarden optimaal te senteren. De keuringen wor- afgewisseld met shows van hengsten Skydancer en Sir alle paarden rustig voor te nnen brengen, is een limiet ge- van circa 140 deelnemers. De Sint Willibrord, de glorie van het volk. door Sheila van Doorsselaer HULST - Deze week is het 75 jaar gele den dat de katholieken de Sint Willi- brordusbasiliek in Hulst, toen nog kerk. 'heroverden' op de protestanten. Het ju bileum gaat in stilte voorbij. De paap- sen mogen de protestanten echter wel een beetje dankbaar zijn, want zonder protestantse 'bezetting' zou de Willi brordus het nooit tot basiliek hebben geschopt. „Het 75-jarig jubileum? Was dat deze week? Hmm, daar hebben we niet bij stilgestaan", zegt diaken Wim Tobé uit Hulst. „Nee, we zijn niet van plan dit feit alsnog te gedenken in de basiliek. Moet dat, kun je je afvragen. Achteraf gezien was de 'herovering' van de Willi- brordus op de protestanten een verve lende kwestie. Het is dan wel goedgeko- men, maar of je dat moet vieren? De Sint Willibrord, de glorie van het volk. Zo wordt het godshuis liefkozend genoemd op een bronzen gedenkplaat aan de noordwestelijke vieringpijler. De bouw van de kerk in het hart van Hulst werd omstreeks 1200 begonnen en de voltooiing duurde enkele eeuwen. Na de inname van Hulst door Frederik Hendrik in 1645 werd de kerk van de ka tholieken afgenomen en aan de protes tanten gegeven. „In droefheid verla ten", zo meldt de gedenkplaat. Na herhaald verzoek van de Hulster ka tholieken schonk keizer Napoleon in 1806 de koorkerk terug aan de katholie ken. Zij moesten de Willibrordus echter delen met de protestanten en zo werd de Willibrordus ruim een eeuw gebruikt als simultaankerk. Op de plaats in de basiliek waar nu een prachtig smeedij zeren hek staat, stond in de simultaan- periode een zware muur; het schip was voor de protestanten, de koorkerk voor de katholieken. Tobé: „Dat kun je nu nog goed zien hoor. Het koorkerk-gedeelte ziet er veel katholieker uit met al die gebrandschil derde ramen en beelden." Tot op de dag van vandaag is er bewijs van het protes tantse aanwezigheid. In het schip van de basiliek is aan de linkerkant nog steeds de zogenaamde ouderlingenbank te zien. Tobé: „Die hoort niet in een ka tholiek godshuis, maar we laten 'm lek ker staan." In de tijd dat de basiliek simultaankerk was deed de vroegere librije, waarin de boeken in eigendom van de kerk wer den bewaard, dienst als sacristie. Op 25 oktober 1929 kochten de katholie ken van Hulst de basiliek terug. Tobé: „Dat zal destijds best als een overwin ning hebben gevoeld. Maar als je het goed bekijkt, kochten we toen gestolen goed! De kerk was van ons en werd ons afgepakt en nadien moesten we er nog voor betalen ook, om hem terug te krij gen! Eigenlijk waren we dus helers... Helers van onze eigen spullen! Waren we nog strafbaar ook! De kerk, die in verval was geraakt, werd liefdevol gerestaureerd en op 22 juni 1935 werd de 'overwinning' op de protestanten pas echt gevierd toen de Willibrordus door Paus Pius XI tot basi liek werd verheven. De ultieme eretitel als blijk van erkenning en waardering foto Camile Schelstraete voor het feit dat de katholieken hun glo rie van het volk nooit definitief hebben opgegeven. Het predikaat basiliek, eigenlijk Basili ca Minor, mag enkel en alleen door de Paus worden verleend. Als bewijs dat de Heilige Willibrordus een echte basiliek is, staan links en rechts naast het altaar in de koorkerk het conopeum (de rood-gele parasol) en het tintinnabulum (het klokje). Een vrijwilligster die al jarenlang de bloemen in haar basiliek komt verzor gen, heeft geen idee dat ze haar kaarsje bij het Mariabeeld brandt naast de ouderlingenbank „Ik weet dat-ie oud is, maar dat-ie pro testant is? Dat hoor ik nou voor het eerst. Goh..." Een oecumenische dienst („de protestanten zijn natuurlijk van harte welkom") om de herovering te vie ren, hoeft voor haar niet zo. „We vieren al genoeg." Ook Tobé wil de religieuze rimpeling niet benadrukken. „Het belangrijkste is dat we nu goed met elkaar kunnen op schieten. Dit onderdeel van de geschie denis herdenken, is niet nodig. Daarbij, bidden we niet allebei tot dezelfde God?" door Frank van Cooten HULST - Ondanks protest van ondernemers en de meeste poli tieke partijen, houdt het dage lijks gemeentebestuur van Hulst vast aan het bezuinigingspakket en verhoging van een aantal ta rieven. Het college wil de parkeertarie- vern verhogen en het betaald parkeren uitbreiden, wil de on- roerendezaakbelasting (ozb) voor bedrijven verhogen met 25 procent en wil een ton bezuini gen op de subisidies aan vereni gingen en instellingen. Dat zijn de meest ingrijpende maatregelen om een tekort van bijna vier ton in de begroting 2005 te dichten. Als de maatre gelen zijn doorgevoerd, heeft Hulst volgend jaar een over schot van 38.000 euro. De plannen van het dagelijks ge meentebestuur brengen een storm van protest teweeg in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Een ozb-stijging met 25 procent is volgens landbouworganisatie ZLTO funest voor de boeren. Ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad en MKB Hulst wij zen het nieuwe parkeerbeleid re soluut van de hand. Slecht voor de promotie van Hulst en slecht voor de eigen inwoners, vinden beide instanties. Ook een ruime meerderheid van de partijen wijst de maatregelen af. Volgens wethouder P. Weemaes houdt het college echter vast aan de plannen. „We beseffen dat de maatregelen pijnlijk en ingrij pend zijn, maar de gemeente Hulst kan niet anders. Als we nu geen maatregelen treffen, dan kunnen we de komende ja ren in de gemeente geen nieuw beleid maken. Dat is onverant woord. Dat kunnen we onze in woners en onze stad niet aan doen. We moeten nu de laatste grote slag maken. Dat geldt voor het parkeren, de subsidies en de ozb." Naar aanleiding van de kritiek heeft het college wel de knelpun ten op een rij gezet en doorgere kend. „Als we bijvoorbeeld de ozb-verhoging voor bedrijven met tien procent verlagen, dan kost ons dat 55.000 euro. Dan is ervan dat overschot van 38.000 euro niets meer over. Ik geef hiermee aan dat de kleinste in greep al gevolgen heeft voor on ze begroting 2005. Daarom hou den we ons aan de financiële doelstellingen. Een sluitende be groting 2005." Ontzien Het staat de raad volgens Wee maes uiteraard vrij zelf invul ling te geven aan de bezuini gingsopdracht. „Zo heb ik de raad opgeroepen het belang van uitbreiding van MIDDELBURG - Een 25-jarige inwoner van Terneuzen moet 150 euro boete betalen voor bedreiging van de poli tie. „Ik weet je collega's te vinden. Ik maak ze kapot", had hij op het politiebureau in Terneuzen geroepen. De verdachte was aangehouden omdat de politie in Hulst meende dat hij op een gestolen fiets reed. Die bleek echter van de man zelf te zijn. De man ging verhaal halen in Ter neuzen. OOSTBURG - De parkeervakken in de Nieuwstraat in Oostburg worden wellicht breder gemaakt. Raadslid W. Gijsel van WD/Gemeentebelangen merkte donderdag tij dens de raadsvergadering van de gemeente Sluis op dat veel automobilisten genoodzaakt zijn om met twee wielen op het trottoir te parkeren. Wethouder L. Wille was van het probleem op de hoogte. „We hebben de weg daar smal ler gemaakt, om zo de gemiddelde snelheid te verminde ren. We gaan nu zeker niet de weg opnieuw verbreden, maar ik wil nagaan of een verruiming van de parkeervak ken mogelijk is. En zo ja, wat het kost." OOSTBURG - Het nieuwe hekwerk rond de skatebaan bij het Zwincollege in Oostburg moet worden verwijderd. CDA-raadslid L. Dekker merkte donderdag tijdens de raadsvergadering van de gemeente Sluis op dat de skate baan vorig weekend en in de herfstvakantie niet open baar toegankelijk was. Wethouder L. Wille gaat na de va kantie in overleg met de school. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een hardleerse drankrijder uit Hulst veroordeeld tot elf maanden rijontzegging en 1000 euro boete. De 37-jarige Hulstenaar zat nog in zijn proef tijd toen hij 23 april in Kuitaart met teveel alcohol op ach ter het stuur van zijn auto werd betrapt. De blaastest re sulteerde in 575 microgram, bijna drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. De straf werd verhoogd in verband met een ongeval en de recidive. TERNEUZEN - De fractie GroenLinks in de gemeente raad van Terneuzen heeft bij burgemeester en wethou ders aangedrongen op een snelle evaluatie van het plaatse lijke woningbouwbeleid. Met name de nagenoeg perma nente leegstand van 30 procent van de flats in Triniteit roept bij de partij vragen op. GroenLinks heeft in het ver leden al kritiek geuit op het wat zij noemen eenzijdige wo- ningbeleid in de gemeente. Aanhakend op het landelijk beleid van GroenLinks stelt fractievoorzitter Peter Clijsen dat ook arme huurders in dure wijken moeten kunnen wonen. GroenLinks is voor stander van gemengde wijken en grote keuzevrijheid voor alle groepen mensen. Omdat veel wijken niet toegankelijk zijn voor mensen met een minimuminkomen, moeten wo ningcorporaties in dure wijken huizen opkopen en deze verhuren aan mensen met een laag inkomen, stelt Groen Links. de parkeergebieden tijdens het weekeinde in te zien om onze ei gen inwoners zo veel mogelijk te ontzien." Het college wil betaald parke ren invoeren tijdens het week einde op de bolwerken, het Ha venfort, de Statie en het Sta tionsplein. Dat zijn de parkeer terreinen waar in het weekeinde de meeste bezoekers hun auto parkeren. De maatregelen worden maan dag besproken tijdens extra ver gaderingen van de raadscommis sies ruimte en middelen. Ondernemersvereniging Hulst Reynaertstad roept onderne mers op massaal deze vergade ringen bij te wonen. door Raymond de Frel SLUIS - Wethouder L. Wille van de gemeente Sluis wil zich sterk maken voor het openhou den van de aansluiting van de Hoenderweg op de N675 tussen Nieuwvliet en Groede. De provincie Zeeland wil de aan sluiting afsluiten in het kader van het proefproject Duurzaam Veilig Verkeer West Zeeuws-Vlaanderen. De familie De Hullu voorziet daardoor ech ter flinke problemen voor haar akkerbouwbedrijf aan de Cats- weg in Groede en diende daar om een bezwaarschrift in. Dat werd ongegrond verklaard, waarna het gezin bij de recht bank in Middelburg beroep aan tekende. „Door de afsluiting van de Hoen derweg met de provinciale weg zijn wij voor onze bedrijfsont- sluiting en het onderlinge ver keer tussen onze beide be drijfslocaties volledig afhanke lijk geworden van een kantel- Iweg. Die zal dus ook worden ge bruikt door vrachtverkeer, wat de verkeersveiligheid niet ten ^oede komt", hield S. de Hul- lu-Palmen de gemeenteraad van Sluis donderdagavond voor. In een gesprek met wethouder L. Wille kwam de familie met twee alternatieven op de prop pen: de kantel weg verwijderen of de aansluiting met de Hoen derweg gewoon openhouden. Het eerste bleek voor Wille onbe spreekbaar, maar over het twee de plan wil hij nadenken. Alle raadsfracties zetten het ver zoek van de familie De Hullu nog eens kracht bij. WD/Gemeentebelangen-fractie- voorzitter F. Maenhout: „Duur zaam Veilig is een voorbeeldpro ject. Dus moeten we ook het lef hebben om iets weer in de oude staat te brengen, omdat een aan passing niet blijkt te werken." Wille, ook lid van het bestuur lijk overleg van Duurzaam Vei lig, beloofde zich sterk te maken voor het openhouden van de aan sluiting Hoenderweg met de N675. „Het besluit om de weg af te sluiten is al genomen, dus dat is niet meer terug te draaien, Toch wil ik naar een oplossing zoeken. En daarbij ga ik tot het gaatje." door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - De poli tie gaat intensievere snelheids controles uitvoeren op de Zeeuws-Vlaamse polderwegen. Dat is afgesproken in een ver- keersveiligheidsconvenant tus sen waterschap Zeeuws-Vlaan- deren, Openbaar Ministerie en de politie. In het hele poldergebied gaat een maximum snelheid gelden van zestig kilometer per uur. Het Waterschap Zeeuws-Vlaan deren past de wegen hierop aan. Het schap is op 18 oktober be gonnen met werken aan diverse wegen in het gebied Campen, het poldergebied tussen Terneu zen en Kloosterzande. Veertien schijnplateaus worden aange legd om de snelheid uit het ver keer te halen. Een aantal hier van is inmiddels voltooid. Op twee kruispunten worden echte plateaus gemaakt, Op de krui sing in Zeedorp en op de Zuidweg/Polderweg. Uitgere den bochten worden hersteld met speciale stenen en voorzien van reflectorpaaltjes. „Zodra we klaar zijn met deze aanpassingen, gaat de politie vijftien procent meer controles uitoefenen op de polderwegen zegt Ruud van de Runstraat van het waterschap. De werkzaamheden in het ge bied Campen zijn waarschijn lijk half november afgerond. (advertentie) 13.00-21.00 UUR 10.00-18.00 UUR 10.00-18.0U UUR DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLAND~g0Het handwerkpauiljoen ZEELANDHALLEN- GOES Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobby- U-1 Nobelweg 6 - 4462 GK Goes isten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en Kinderopvang aanwezig tel. 0113-221020 - Fax 0113-221536 klaar cadeautjes, demonstraties en workshops, waarvoor ter Toegang volwassenen 7,- p.p. www.zeelandhallen.nl plaatse kan worden ingeschreven. Kinderen 6-12 jaar 3.50,- e-mail: zeelandhal@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69