ZEELAND CREATIEF >zc W addeninteresse n toeristenpas Levensverhalen in Oosterpolderflat Scholen niet brand- en inbraakveilig Loodsen willen vaarbewijs voor Westerschelde 'iet Spruit ïemorialloop Musical over psalmen van nu WCT geen financieel risico Borsele Marina Veere kan niet naar elders Echtgenoot krijgt nog een kans Kom t'r us ni kiek'n speelt nieuwe klucht VRIJDAG 12 NOV. ZATERDAG 13 NOV. ZONDAG 14 NOV. tiezen bekijken Schouwse plannen (Advertentie) aterdag 20 november 14.30 uurl 'ir.-iii-.i J iBOT€ K€RK V€€R€ 10RIA - ANTONIO VIVALDI REQUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent oegang 35 p.p.; 4 kaarten 120 ioiro 5600435 Info: 0118-623650 0EK - De jaarlijkse Piet iruit Memorialloop in Hoek ordt dit jaar op zaterdag 6 no- mbergehouden. i t memorialloop vindt plaats t j de Braakman, aan de N61 I ssen Hoek en Biervliet. Deel- imers kunnen kiezen uit drie Istanden, namelijk 3,5 km, 7 of 1 Vooraf is er een loop voor nderen. e netto opbrengst is bestemd »r kankeronderzoek. Spruit ierleed aan deze ziekte. Tij- ins zijn leven was hij behalve j sport op verschillende manie- n betrokken bij Axelarando, n muziekgroep van mensen et een verstandelijke handi- ip. Deze muziekgroep zet de op luister bij. eloop begint om 15.00 uur. Regisseur Lies Hanse (rechts) last een moment van bezinning in tijdens de vaak hectische repetities voor 'Oosterpolderflat'. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hoe behoud je als indivi du je stem binnen een mensenmassa? Vecht je alleen voor je eigen plekje, of kijk je iets verder en houd je ook de be langen van anderen in de gaten? Kun je tolerant zijn ten opzichte van die ande ren? Voor regisseur Lies Hanse uit Brou wershaven zijn dat de belangrijkste vra gen waar het om draait in de musical Oosterpolderflat. die zaterdag 6 novem ber in de Gereformeerde Kerk in Zierik- zee in première gaat. Trend is misschien een te groot woord, maar een vertrouwd gegeven mag het produceren van een kerkmusical op Schouwen-Duiveland toch wel ge noemd worden. Zowel de Jacobuskerk in Renesse als de Gereformeerde Kerk in Zierikzee kan wat aanbod betreft in middels bogen op een jonge traditie. Voor beide groeperingen geldt als be langrijke doelstelling het bindend ele ment dat het maken van zo'n productie oplevert. Daarnaast biedt een musical een goede mogelijkheid als kerk een bre der publiek binnen te krijgen. Voor de Gereformeerde Kerk is Ooster polderflat de derde voorstelling die in 'eigen huis' wordt gemaakt. Eerdere producties waren Micha en Nehemia, gebaseerd op de verhalen in de gelijkna mige bijbelboeken. De nieuwe musical is iets anders van opzet. Het is een ver haal over hoe mensen wonen in een groot flatgebouw in de Randstad. De tekst is geschreven door predikant Michiel de Zeeuw, de composities voor de liederen zijn van musicus Mar van der Veer. „Toch is er ook hier een duidelijke rela tie met een bijbelboek, dat van de psal men. De liederen in deze musical liggen makkelijk in het gehoor met hedendaag se teksten, maar verwijzen naar die oude psalmen", zegt Lies Hanse. Zij is zelf niet kerkelijk gebonden, maar voert wel al voor de derde keer de regie bij deze kerkprodueties. Hanse is opge leid als middenkader-regisseur binnen het amateurtoneel. Hoewel haar werk wijze binnen deze groep verschilt van het regisseren binnen een toneelvereni ging, zet ze zich bijzonder graag in voor deze specifieke voorstellingen in de kerk. Rolverdieping en regisseren op de millimeter is er niet bij met zo'n grote groep. Vooral belangrijk zijn spelregie en het aanbrengen van een mise-en-scè- ne. Discipline „In feite ben ik er ook wel een beetje trots op dat ze hier een middenkader-re gisseur voor vragen en het spel niet be schouwen als ondergeschoven kindje", zegt Hanse. Verschil met het amateurto neel is volgens haar de discipline bij het repetitieproces. Het verbaast haar dat ruim veertig mensen zich heel enthou siast aanmelden voor de cast, maar ve len talloze keren verstek laten gaan bij de repetities. „Wat dat betreft heb ik me dit keer weieens zorgen gemaakt of het wel goed zou komen", erkent de re- foto Dirk-Jan Gjeltema gisseur. Volgens haar heeft het zomer reces als onderbreking ertoe bijge dragen dat die uitvoering voor velen lan ge tijd 'nog een heel eind weg was'. Sinds de premièredatum dichterbij komt, worden de repetities serieuzer ge nomen. Hanse werkt met een gemêleerde cast, waar ook veel kinderen deel van uitma ken. „Ik kies bij voorkeur voor typecas ting, maar de meeste kinderen willen 'punky' of 'aso' zijn. Dat is natuurlijk ook het leukste van toneel. Lekker ie mand zijn die je normaal niet bent." De regisseur weet zich gesteund door een creatieve decorploeg onder leiding van Jaap Lodders en Jan de Graaf. Ver der zijn er profs ingehuurd voor licht en geluid, want er komt heel wat voor kij ken om de kerk als tijdelijk theater dienst te laten doen. Na de première op zaterdag 6 november is Oosterpolderflat nogmaals te zien op zondag 7 en vrijdag 12 november, aan vang 19.30 uur. De laatste voorstelling op zaterdag 13 november begint om 20.00 uur. Toegangskaarten zijn af te halen bij Delta Disc aan de Mol in Zie rikzee. zaterdag 30 oktober 2004 s 13 HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele hoeft niet bang te zijn dat zich in het Sloegebied Rotterdamse haventaferelen gaan afspelen Het fiananciële risico van een Westerschelde Container Terminal (WCT) is voldoen de afgedekt. De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Bor sele had daar bezorgde vragen over gesteld. Als grootaandeelhouder in Zeeland Seaports moet Borse le zeker weten of de gemeente niet de kop op het hakblok legt. Met een investering van 50 miljoen in een WCT en een lening aan de Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) van 400 miljoen euro, loopt de gemeente volgens de PvdA-fractie kans met Zeeland Seaports mee failliet te gaan, mocht er iets fout lopen. Het Borselse college ziet die risico's niet. Weliswaar ver strekt Zeeland Seaports een lening maar daar staat een ondeipand tegenover. Dat Zeeland Seaports niet de enige is die in het project gelooft, blijkt volgens het college wel uit de bereidheid van HessenNatie, dat zich heeft ver plicht 250 miljoen euro in de containerkade te stoppen. VEERE - Er is geen alternatieve locatie voor het nieuwe complex van Marina Veere. Dat vinden de eigenaren van- de jachthaven. Zij reageren daarmee op een voorstel van actiecomité 'Een alternatief voor Marina Veere'. De ondernemers willen bij de jachthaven aan het Kanaal door Walcheren een gebouw neerzetten met appartemen ten, een restaurant, een winkel in watersportbenodigdhe den en een kantoor. Het actiecomité vindt het complex te groot en te modern voor die plek en wil dat de eigenaren van Marina Veere met de gemeente gaan praten over een andere locatie. De tegenstanders hebben een alternatieve locatie op het oog, maar houden die nog even geheim. „Dat is het Oranjeplein", zegt F. Vroom van Marina Veere. „Maar onze doelstelling is primair het behoud van de jachthaven en watersport in Veere. Op het Oranjeplein hebben wij dus niks te zoeken." Wethouder J. Bostelaar wil best over een andere locatie praten, maar dan wel op initiatief van Marina Veere óf in opdracht van de gemeenteraad. „Ook wij hechten aan de relatie tussen het complex en de watersport. Daar komt bij dat de gemeente een schadeclaim van maximaal vier miljoen euro kan krijgen als het plan niet doorgaat." MIDDELBURG - Geweld achter de voordeur valt niet te tolereren, zei officier van justitie R. Rammeloo gisteren in Middelburg tegen een 54-jarige inwoner van die stad. De officier dacht in eerste instantie aan een gevangenisstraf, maar gaf hem nog een kans en eiste 240 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke celstraf. Daarnaast eiste hij voor dronken rijden een jaar rijontzegging. Politierechter M. Klarenbeek veroordeelde de man tot 200 uur werk straf en twee maanden voorwaardelijke celstraf plus een jaar rijverbod. Het huiselijk geweld gebeurde op 15 sep tember in de woning van het stel. De Middelburger was kwaad geworden omdat hij dacht dat zijn vrouw vreemd ging. Hij sloeg zijn vrouw met zijn vuist op de ogen, schop te haar tegen de borst en hield haar daarna op de grond met zijn knie in bedwang. De dochter, die getuige was, belde de politie. Het slachtoffer was blij met de komst van de politie, omdat ze zelf geen aangifte durfde te doen. Eind juli, was de man in Middelburg aangehouden voor dronken rijden en na een doorrijden na een botsing. door Wout Bareman TERNEUZEN - Binnenvaart schippers op de Westerschelde zouden moeten beschikken over een Scheldepatent. Een derge lijk 'vaarbewijs' biedt de garan tie dat alleen nog schippers met een gedegen kennis van het ge bied van de vaarweg gebruik maken. Voor de binnenvaart op de Rijn is al jaren een Rijnpa tent verplicht. De Belgische Beroepsvereniging van Loodsen (BBvL) vindt invoe ring van een soortgelijk patent voor de Westerschelde het over wegen waard. „De binnensche pen worden dan eindelijk be mand door mensen die een dege lijke kennis hebben van de Wes terschelde en haar problema tiek." De BBvL schrijft dat in een brief aan de schippersvereni ging Koninklijke Schuttevaer, als reactie op het voorstel van de schippersorganisatie de vaar- snelheid voor de zeevaart op de Westerschelde aan banden te leggen. De maximumsnelheid zou moeten worden bepaald op twaalf mijl. De Belgische lood sen wijzen die suggestie reso luut van de hand en volgen daar mee hun Nederlandse collega's, die al eerder stelling namen te gen beperkende maatregelen. Schuttevaer en ook verschillen de schippersbonden zwengelden de discussie over de vaarsnel- heid op de Westerschelde eerder dit jaar aan, nadat schippers zich voor de zoveelste maal be klaagden over de hinder die ze ondervonden van te snel passe rende zeeschepen. Dat zou lei den tot hoge golfslag, die schade aanricht aan binnenschepen. Minister K. Peijs van Verkeer en Waterstaat reageerde prompt met de suggestie de vaarwegen voor zee- en binnenvaart op de Westerschelde te scheiden, maar dat leidde enkel tot fellere discussies. De Belgische loodsen hebben nu als laatste - verongelijkt, want niet eerder door de binnenvaart- organisaties bij de discussie be trokken - hun standpunt ken baar gemaakt. In een 'bozige' brief wijzen ze erop dat de zee vaart niet de enige boosdoener is, maar dat ook kleinere vaar tuigen (sleepboten, zandsche- pen) hoge boeg- en hekgolven kunnen veroorzaken. Volgens de loodsen moet de binnenvaart ook naar zichzelf kijken. Want. „Worden de ongemakken niet ook veroorzaakt door onvoldoen de bemanning op de binnensche pen. Misschien moeten we nieu we standaardeisen voor de mini- mum-bemanning op binnensche pen implementeren, zodat een binnenschip op een zeewaardige manier op een estuarium kan va ren. En misschien moeten we wel toe naar een minimumsnel heid voor binnenschepen." Want de loodsen vragen zich af of een te hoge snelheid niet net zo gevaarlijk is als een te langza me. Binnenkort vindt overleg plaats tussen Schuttevaer en de loodsen. YERSEKE - Toneelvereniging kom t'r us ni kiek'n uit Yerseke voert zaterdag 13 november, za terdag 20 november en zaterdag 27 november vier ex-psychiatri sche patiënten ten tonele in de klucht Gewoon te gek. De vier patiënten proberen met hulp van hun sociotherapeute een plaatsje in de normale maat schappij te heroveren. En dat valt nog niet mee. Zaterdag 13 november wordt het stuk opge voerd in dorpshuis De Wemel in Wemeldinge. De avond begint dan om 20.00 uur. De overige twee voorstellingen vinden plaats in dorpshuis De Zaete in Yerseke. Kom t'r us ni kiek'n treedt dan om 19.30 uur op. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 ■|4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans - Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Veel onderwijsge bouwen op Schouwen-Duive land voldoen niet aan de wet en regelgeving op het gebied van veiligheidsaspecten. Onder zoek van de gemeentelijke brandweer wijst uit dat bij enke le scholen een ontruimingsinstal latie, rookmelders en noodver lichting ontbreken. Het dage lijks bestuur van de gemeente Schouwen-Duiveland wil dan ook betere preventie binnen de scholen ten aanzien van brand en inbraak. Volgens het college van B en W kan de gemeente ertoe bijdra gen de veiligheid binnen de scho len te verhogen door het onder houd van de brandmeld- en in braakinstallaties voor haar reke ning te nemen. Aanbrengen van beveiliging zal tevens een aan zienlijke reductie van de verze keringspremies tot gevolg heb ben. Nu betaalt de gemeente jaarlijks 195.000 euro aan pre mies. Dat zou uiteindelijk ver laagd kunnen worden tot 37.000 euro. Daar is wel een fikse inves tering in beveiligingsappara tuur van 90.000 euro in de ko mende vijf jaar voor nodig. Het onderhoud van brandmeld- en inbraakinstallaties dient in het algemeen te worden betaald door de schoolbesturen, die daar een vergoeding voor ont vangen ingevolge de onderwijs- wetgeving. Die vergoeding is veelal niet toereikend, zeker niet in gebouwen die voor de ja ren 90 van de vorige eeuw zijn gebouwd. De gemeente heeft geen rechts middelen de scholen te verplich ten tot aanschaf en onderhou den van brandmeld- en inbraak installaties. Anderzijds heeft de gemeente er wel financieel voor deel van als deze voorzieningen zijn aangebracht. In goed overleg met de schoolbe sturen stelt het dagelijks ge meentebestuur nu voor de kos ten van het onderhoud van de betreffende installaties voor re kening van de gemeente te laten komen. Voor de schoolbesturen resteren dan de kosten van ener- gielasten, telecommunicatie en alarmopvolging. Die alarmop volging houdt in: het inroepen van een sleutelbeheerder die wordt gebeld door de alarmcen trale om het gebouw te openen voor brandweer, politie of bewa kingsdienst. Sommige schoolbe sturen ervaren die alarmopvol ging als belastend voor hun schoolteams en achten het zin voller dit onderdeel over te dra gen aan een particuliere bewa kingsdienst. Het voorstel betreffende de fi nanciering van de kosten voor onderhoud van brandmeld- en inbraakinstallaties komt aan de orde binnen de Commissie Sa menleving en Bestuur, die dins dag 2 november vanaf 19.30 uur vergadert in het gemeentehuis in Zierikzee. (advertentie) 13.00-21.00 UUR 10.00-18.00 UUR 10.00-18.00 UUR Een delegatie van de Friese waddeneilanden nam een kijkje in de proeftuin voor de toeristenpas. foto Marijke Folkertsma Fryslan. Wat niet wegneemt dat hij net als Caspers zeker moge lijkheden ziet voor een toeristen pas op de Friese waddeneilan den. „Op Terschelling zijn ze ooit be zig geweest met de ontwikke ling van een smartcard, maar dat was eigenlijk nog te vroeg. Nu zijn er veel meer gebruiksmo gelijkheden. De toevoeging van een leeftijdscode spreekt mij aan en de mogelijkheid de toeris tenbelasting via de kaart te in nen is ook erg aantrekkelijk." Mochten de Friese waddeneilan den het idee voor invoering van een toeristenpas overnemen, dan levert dat de gemeente Schouwen-Duiveland niet meer dan de eer op. De toeristenpas is, stelt wethou der Croné, geen product dat ver handeld kan worden. De ge meente heeft de plicht haar ken nis op dit gebied te delen met an dere gemeenten. ior Piet Kleemans ERIKZEE - De Schou- tn-Duivelandse plannen voor roering van een toeristenpas - n soort super-chipknip waar- :e betaald kan worden, maar e ook kan dienen als sleutel - bben de aandacht getrokken n de Friese waddeneilanden. n delegatie uit het noorden is gisteren te gast in Zierik- i e, waar ze werd voorgelicht er de mogelijkheden van de s. ;t idee voor de toeristenpas mm in 2001 van toenmalig ithouder G. van der Salm. Hij ilde een speciale multifunctio- Je pas. Een pas waarmee par- ergeld betaald kan worden, e de houder recht geeft op be- alde kortingen en die ge rikt kan worden in het open- lar vervoer. Dit in navolging a de 'entdeckerkarte' waar- ee in het Duitse Bremen al el positieve ervaringen zijn op- daan. Inmiddels zijn de ge- uiksmogelijkheden van een irgelijke elektronische kaart Meen maar toegenomen, stelt ethouder A. Croné van de ge- eente Schouwen-Duiveland. kunt met een toeristenpas jiren openen, slagbomen om- iog laten gaan en machines be- enen, maar ook toeristenbelas- ig innen en - door een leeftijds- ide aan de pas toe te voegen - voorkomen dat minderjarigen gokken of alcohol en sigaretten kopen. Croné: „Dat laatste bij voorbeeld is erg handig voor kroegbazen. Die mogen geen al cohol schenken aan minderjari gen en met zo'n pas met leeftijds code is dat heel makkelijk te controleren." Invoering van de toeristenpas is alleen haalbaar als deze breed gedragen wordt. Dat nu. heeft onderzoek geleerd, lukt alleen als de kaart een veelzijdige kaart is. Er moet véél mee kun nen en er moeten véél mensen voordeel van hebben. Hoe meer partners eraan meewerken, hoe beter. Projectleider toeristenpas E. Caspers: „'Meer samen, sa men meer' is wat dat betreft het motto." In de visie van Caspers is de toe ristenpas een goed middel om toerist en recreant te 'sturen'. „Door ze via de pas bepaalde voordelen te bieden, kun je ze bijvoorbeeld stimuleren om te gaan wandelen of fietsen op het eiland. Wij willen mensen een andere vakantie bieden. Een bij zondere vakantie. Eentje die zo goed bevalt, dat ze terug komen omdat ze het hier zo naar hun zin hebben gehad." Caspers is enthousiast over de toeristen pas, maar verheelt niet dat on der ondernemers, bevolking én politiek nog verdeeld wordt ge reageerd op het plan. Mogelijkheden Dat zal op de Friese waddenei landen niet anders zijn, weet W. Meerdink, coördinator platte landsprojecten van de provincie DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLANDngt^Het handvuerkpaviljoen ZEELANDHALLEN- GOES Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobby- UB"1 Nobelweg 6 - 4462 GK Goes isten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en Kinderopvang aanwezig tel. 0113-221020 - Fax 0113-221536 klaar cadeautjes, demonstraties en workshops, waarvoor ter Toegang volwassenen 7,- p.p. www.zeelandhallen.nl plaatse kan worden ingeschreven. Kinderen 6-12 jaar 3.50,- e-mail: zeelandhal@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61