Nog geen diagnose Arafat Zware straffen in tweede Belgische terrorismeproces lfotioii1flgrytrrwarmingsweken.nl Explosieven na Amerikaanse inval in Irak verdwenen Europese islam ivordt liberaler ederlander in ak gewond bij bietoefening Palestijnse leider heeft mogelijk leukemie Cambodja's nieuwe koning Norodom Sihanomi beëdigd Turkse leger doodt vijf Koerden Celstraffen misbruik Pitcairn Openbaar vervoer Brussel plat Eenden verspreiden vogelgriep Conducteur stempelt kaartje dode ijzelaar Japan :dood in Irak Lubbers mogelijk voor de Amerikaanse rechter SB verwijt Nederland rroristen te herbergen Weer doden bij bomaanslagen in Zuid-Thailand ESSEN - De islam ontwik kelt zich in Europa in een jberale richting. Dat con- tludeert het Centrum voor rurkije-studies in het Duit se Essen in een gisteren ge presenteerd onderzoek, faoral onder jonge, hoog- ipgeleide Europese mos lims winnen moderne reli gieuze opvattingen terrein. fan een groeiende radi caal-islamitische stroming 5 volgens de studie geen prake. De jonge, meest soogopgeleide betrokke- sen bij de aanslagen van 11 september 2001 zifln niet epresentatief voor de gods- lienstige opvattingen van slamitische migranten in luitsland. !en duidelijke meerder- ieid van de Europese mos- ims ziet volgens de studie iet dragen van een hoofd- ioek door moslimvrouwen liet als een religieuze ilicht. Met gezamenlijke ymnastieklessen en school- eisjes van jongens en meis- es hebben ze geen moeite. iVel is de keuze voor een net-moslim als huwelijks- lartner voor een meerder- leid nog problematisch. \NP/DPA N HAAG - Een Nederlandse itair in Irak is gisteren ge- nd geraakt bij een schietoefe- g. Dat heeft Defensie bekend maakt. 1 ongeval vond plaats tijdens i oefening op de schietbaan het Iraakse As Samawah, ar ongeveer zevenhonderd ierlandse militairen zijn gele- d. Een kogel ketste af en ver- ndde de rechter bovenarm ide militair. is geopereerd in het militai- reldhospitaal op Camp Smit- in heeft inmiddels contact ge lmet zijn familie. De Konink- e Marechaussee is een onder la begonnen. ANP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Het zal enkele dagen duren voordat de artsen die de Palestijnse leider Jasser Arafat onderzoeken, een diag nose hebben gesteld. Dat heeft de gezant in Frankrijk van de Palestijnse Autoriteit gistermid dag gezegd. Gistermorgen vroeg was de zie ke Arafat vanuit Ramallah op de Westelijke Jordaanoever per helikopter naar de Jordaanse hoofdstad Amman gevlogen. Daar stond een Frans presiden tieel vliegtuig klaar om hem naar Parijs te brengen. Sinds de gezondheidstoestand van de 75-jarige Arafat woen- dagavond plotseling sterk ver slechterde, hebben diverse art sen hem in zijn hoofdkwartier onderzocht. Zij constateerden een bloedaf wij king en adviseer den opname in een ziekenhuis in het buitenland voor verder on derzoek en behandeling. De gezant in Frankrijk, Leila Shahid, zei dat de Palestijnse premier Ahmed Qurei de Franse consul in Jeruzalem heeft ge waagd Arafat voor medische be handeling te ontvangen. Presi dent Jacques Chirac had daarop persoonlijk laten weten dat de Palestijnse leider welkom was. Frankrijk heeft altijd een hech te band gehad met Arafat en be schouwt hem als een sleutel voor vrede in het Midden-Oos ten. Arafat ligt in hel militair hospitaal Percy, dat is gespecia liseerd in bloedziekten en kan ker. Volgens het Franse ministe rie van Defensie is Percy het best toegerust voor de behande ling van Arafat, die mogelijk leu kemie heeft. Het toch al streng beveiligde ziekenhuis heeft extra veiligheidsmaatregelen ge nomen voor de komst van de Pa lestijnse president. Macht Zolang Arafat in Frankrijk ver blijft, is de macht overgedragen aan premier Ahmed Koerei en diens voorganger Mahmud Ab bas. Die machtsoverdracht geldt totdat Arafat terugkeert of overlijdt, zo maakten Pales tijnse functionarissen gisteren bekend. Koerei heeft de dagelijkse lei ding van de Palestijnse Autori teit, terwijl Abbas zich bezig houdt met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO), die ver antwoordelijk is voor onderhan delingen met Israël. Volgens de Palestijnse grondwet wordt de president na diens overlijden vervangen door de parlementsvoorzitter voor maxi maal zestig dagen. In die perio de moeten verkiezingen worden gehouden. President Arafat wilde pas ver trekken nadat de Israëlische re gering had beloofd dat hij naar Ramallah mag terugkeren. Tot dan toe had Israël steeds gezegd dat als Arafat zijn hoofdkwar tier zou verlaten, zijn veilige te rugkeer niet was gegarandeerd. Sommige Palestij nen hebben geen vertrouwen in de belofte van Jeruzalem. Terminaal Israëlische media meldden dat de ministers van Defensie en van Buitenlandse Zaken niet achter de belofte van de Israëli sche regering staan. De meeste Israëlische functionarissen be schouwen Arafat echter als een terminale patiënt en denken dat zijn terugkeer nooit aan de orde zal komen. Veel Israëliërs hopen daarop. In een enquête zei 47 procent te willen dat de Pales tijnse leider doodgaat. ANP zaterdag 30 oktober 2004 ANKARA - Het Turkse leger heeft gisteren vijf Koerdi sche rebellen gedood bij gevechten in het zuidoosten van Turkije. Dat heeft het Turkse persbureau Anatolia ge meld. Vier Koerden kwamen om bij schotenwisselingen in een bergachtig gebied in de provincie Sirnak. In de aangren zende provincie Diyarbakir werd een vijfde Kodrdische rebel gedood. Ook zouden grote voorraden wapen, muni tie en voedsel zijn buitgemaakt. In deze regio is het Turkse leger een offensief gestart te gen strijders van Kongra-Gel, de vroegere Koerdische Ar beiderspartij PKK. ANP/AFP SYDNEY - Een Britse rechtbank op het eiland Pitcairn in de Stille Oceaan heeft vier eilandbewoners veroordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot zes jaar wegens de verkrachting van minderjarige meisjes. Twee andere man nen hebben een taakstraf gekregen. Rechtbankvoorzitter Blackie zei donderdag rekening te houden met de unieke omstandigheden. Op het eiland, een Britse kolonie, wonen 47 mensen, afstammelingen van de muiters van het Engelse schip de Bounty. Volgens de rechter zouden zwaardere straffen een nadelige invloed hebben op de gemeenschap. De mannen kunnen eigenlijk niet gemist worden. GPD/RTR/ANP/AFP BRUSSEL - Een staking van personeel van de Brusselse vervoersmaatschappij MIVB heeft er gisteren voor ge zorgd dat in de Belgische hoofdstad nauwelijks nog me tro's en trams reden. Op de toegangswegen ontstonden fi les van tientallen kilometers lang. De transportwerknemers voeren actie voor meer perso neel en betere veiligheidsmaatregelen. ANP GENEVE - Het agressieve vogelgriepvirus (H5N1) kan zich snel verspreiden via tamme eenden, zonder dat de2e (huis)dieren direct zichtbare verschijnselen vertonen van een ziekte. Daarvoor waarschuwde de wereldgezondheidsorganisa tie WHO gisteren op basis van Amerikaans onderzoek. Zegslieden bij de WHO in Genève onderstreepten het po tentiële gevaar dat mensen de ziekte kunnen oplopen door eenden. De ontdekking dat de ziekte tot meer dan twee weken onzichtbaar kan blijven bij tamme eenden is reden tot grote zorg. Verscheidene Aziatische landen kampen momenteel met uitbraken van de vogelgriep. ANP/AFP/DPA LONDEN - Een Britse conducteur heeft in de trein het vervoerbewijs van een man gestempeld zonder te beseffen dat hij dood was. De conducteur dacht dat de man sliep en stempelde voorzichtig het kaartje dat hij naast zich had liggen. Pas later ontdekten passagiers dat de man dood was, meldde het blad van de Britse spoorwegpolitie gisteren. ANP/RTR KIO - De Japanse burger die der deze week werd ontvoerd rak, is gedood. Dat berichtte Japanse persbureau Kyodo eravond. van onze redactie binnenland WASHINGTON - Beelden die de Amerkaanse tv-zender ABC donderdag uitzond, lijken te be wijzen dat de bijna 380 ton krachtige explosieven die in Irak zijn verdwenen, zoek raak ten nadat de Verenigde Staten het Qaqaa-complex hadden be zet. De beelden ontkrachtten uitla tingen van onder meer de Ameri kaanse vice-president Cheney en minister van Defensie Rumsfeld die het tegenoverge stelde suggereerden. De woord voerder van het Witte Huis zei gisteravond dat 'het inderdaad een reële mogelijkheid is' dat Amerikanen zelf verantwoorde lijk waren voor verdwijning en dat er geen sprake was van plun dering door Irakezen, zoals eer der gesuggereerd, maar van ver nietiging. ABC vertoonde donderdag een video uit het Qaqaa-complex met vaten die het zeer explosie ve HMX bevatten. De beelden zijn gemaakt door journalisten van een zusterstation van de zen der die samen met het Ameri kaanse leger optrokken. Ze zijn gemaakt op 18 april, negen da gen na de val van Bagdad. Op de vaten zijn volgens experts nog duidelijk de merken van de Verenigde Naties te zien. Het materiaal werd gevonden in bun kers die enkele dagen voor het begin van de oorlog door inspec teurs van het internationaal Atoomenergie Agenschap LAEA waren afgesloten. Nadat de bunkers waren ge opend, kreeg de eenheid geen op dracht om het complex te bewa ken. Een hoge officier zei tegen ABC dat de 101ste Airborne Di visie, die het gebied bezette, daar ook niet genoeg militairen voor had. De kwestie is tijdens de laatste dagen van de campagne voor de Amerikaanse presidentsverkie zingen een van de belangrijkste strijdpunten geworden tussen president Bush en diens uitda ger Kerry. De Democraat noemt de verdwij ning een voorbeeld van de klun gelige manier waarop Bush de oorlog voert, terwijl de Republi keinse president zijn tegenstre ver 'wilde beschuldigingen' ver wijt. ANP door Bob Kroon NEW YORK - Als de Hoge Com missaris voor de Vluchtelingen Ruud Lubbers door het interne rechtssysteem van de Verenigde Naties niet alsnog ter verant woording wordt geroepen voor zijn vermeende seksuele intimi datie van een vrouwelijk staflid, dan zullen haar raadslieden de zaak aanhangig maken bij het Amerikaanse Hooggerechtshof. Dat zegt Edward Flaherty, de advocaat van de 51-jarige vrouw die dit voorjaar de klacht indiende tegen Lubbers. De klacht, die vervolgens door Kofi Annan werd geseponeerd, is vol gens de interne recherche van de VN wel degelijk gegrond. Voordat Lubbers door het Ame rikaanse Supreme Court kan worden gedagvaard, zal eerst zijn diplomatieke onschendbaar heid moeten worden opgeheven, volgens onafhankelijke juristen geen gemakkelijke zaak. De openbaarmaking gisteren van het negatieve resultaat van het onderzoek naar Lubbers' handelingen, heeft in het hoofd kwartier van de VN in New York en het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen in Genève voor de nodige commo tie gezorgd. Lubbers houdt vol dat het hele incident berust op een 'verkeerd uitgelegd vriend schappelijk gebaar'. De reden dat onder-secreta- ris-generaal Dileep Nair, het hoofd van het Bureau voor In tern Toezicht, zijn voor Lubbers belastende bevindingen nu open baar heeft gemaakt heeft alles te maken met het jaarverslag, dat iedere VN instantie moet overleggen aan de Algemene Vergadering van de VN, die mo menteel in zitting is. GPD sei Koda (24), wiens lichaam ij de stad Tikrit werd gevon- ,werd ontvoerd door een mi- mte islamitische groep, die dat Tokio zijn troepen uit zou weghalen. De Japanse mier Koizumi zei direct niet le eis te zullen ingaan. De ra- ile groepering van Abu Mu- al Zarqawi verklaarde dins- verantwoordelijk te zijn r de gijzeling. Tokio kreeg uur om de troepen terug te iken. De Japanners zijn ac- in dezelfde Iraakse regio als Nederlanders. ANP PHNOM PENH - Cambodja's nieuwe koning Norodom Sihanomi (1) wordt door zijn moeder, koningin Monineath, en zijn vader, de voormalige koning Norodom Siha nouk, gedoopt met heilig water uit Angkor Wat. „Ik beloof trouw aan de grondwet en andere wetten van het koninkrijk Cambodja om de belangen van de natie en het volk te dienen", verklaarde de nieuwe vorst. Conform de boeddhistische traditie sprak de 51-jarige Sihamoni de belofte driemaal uit tijdens een uitbundige ceremonie in het koninklijk paleis in de hoofdstad Phnom Penh. Oud-vorst Norodom Sihanouk trad eerder deze maand plotseling terug. De nieuwe vorst, een voormalig balletdanser, ver bleef lange tijd in het buitenland en studeerde onder meer in Praag en Parijs. Door zijn verblijf in het buitenland geniet hij onder de eigen bevolking weinig bekendheid. Sihamoni's zieke vader Sihanouk, die zondag 82 jaar wordt, verbleef de afgelopen acht maanden in China voor een medische behandeling. foto Ad rees Latif/RTR onze redactie buitenland N' HAAG - Nederland han- rt een dubbele moraal bij de Irijding van terrorisme. Van ene kant wordt er een an- errorismebeleid gevoerd, van mdere kant wordt aan terro- en politiek asiel gegeven. heeft de topman van de Rus- he geheime dienst FSB, Ni- 3] Patroesjev, in het Russi- parlement gezegd, noemde Nederland in het rij- Verenigde Staten, et-Brittannië, Turkije en De- aarken. Concrete Nederland- gevallen noemde de 1-voorman niet. Hij deed dat inzake de VS (die de Tsjetsj- krijgsheer Achmadov hebben verleend) en wt-Brittannië (waar de etsjeense gezant Zakajev en aangeklaagde zakenman Be- uvski de status van politiek chteling hebben), roesjev onthulde dat de rebel die verantwoordelijk waren - de gijzeling in Beslan gs gebruikten. Het ging om famine, morfine en heroi- De gijzeling, die 330 slachtof fers eiste, is uitgevoerd door 32 terroristen. Die zitten gevangen of zijn gedood. Van een groot deel van hen (achttien) is de identiteit nog steeds niet vastge steld. De gijzelnemers in Beslan kre gen steun uit landen in het Mid den-Oosten en Zuidwest-Azië, zo gaf Patroesjev te kennen. Daarbij waren religieuze en se- mi-religieuze organisaties be trokken. Het staat voor de FSB vast dat de Tsjetsjeense leider Basajev de operatie in Beslan organiseer de. Hij herhaalde een eerdere waarschuwing dat in het buiten land tientallen terroristen klaar staan voor nieuwe aanslagen in Rusland. Van de 330 slachtoffers zijn er vijf nog niet geïdentificeerd: een man, twee jongens en twee meis jes. Er zijn duizend mensen ver hoord. De materiële schade van de gijzeling wordt op 24 miljoen roebel berekend (650.000 euro). Inmiddels is begonnen met het versterking van de 640 kilome ter lange grens met Tsjetsjenië. Dat werk duurt nog tot 2007. Wel zijn er al 4500 extra grens bewakers actief. GPD door Pascale Thewissen BRUSSEL - Negen moslimfun damentalisten zijn gisteren door de Brusselse rechtbank veroor deeld tot gevangenisstraffen van maximaal vijf jaar wegens banden met Al Qaeda. Eén van de beklaagden was de al eerder veroordeelde terrorist Tarek Maaroufi. Hij wordt gezien als een spilfiguur in het Europese terreurnetwerk van Osama bin Laden. Volgens de rechtbank in Brussel werkte Maaroufi aan het bunde len van de krachten van Al Qae da in Italië, Groot-Brittannië, Duitsland, Spanje, Frankrijk en Tunesië. Het bewijs vormen af geluisterde telefoongesprekken tussen diverse aanhangers van Al Qaeda. Ook de twee andere hoofd verdachten, Driss Elatellah en de Iraakse vluchteling Moham med Saber hadden regelmatig contact met belangrijke leden van Al Qaeda in Pakistan en aan Al Qaeda gelieerde organisa ties in Milaan en Madrid. Bei den kregen vijf jaar gevangenis straf. De drie stonden in contact met zeven jonge allochtonen uit Brussel. Die zouden onder meer een aanslag hebben beraamd op de Philips-toren in Brussel, maar dat achtte de rechtbank niet bewezen. Wel werden bij huiszoekingen kalasjnikovs, gra naten en cocaïne gevonden, naast een verzameling funda mentalistische propaganda als toespraken van Osama bin La den en de Tsjetsjeense krijgs heer Sjamil Basajev. Volgens de rechter sloeg het fun damentalistische gedachtegoed duidelijk aan bij de in zijn ogen labiele jongeren. Hoewel de openbare aanklager drie jaar te gen hen had geëist, kregen twee van hen de maximumstraf van vijf jaar cel. De anderen werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen tot dertig maanden. Een van hen kreeg vrijspraak. De rechtbank besloot Maaroufi geen nieuwe straf op te leggen. De Tunesiër heeft nog zeven jaar gevangenis te gaan, na zijn veroordeling vorig jaar tijdens het eerste grote terrorismepro ces in België. Maaroufi stond toen samen met de aan lager wal geraakte voet baller Nisar Trabelsi terecht. Die bereidde naar eigen zeggen in opdracht van Osama bin La den, een bomaanslag voor op de luchtmachtbasis van Kleine Bro- gel, vlakbij de Nederlandse grens. BANGKOK - In het zuiden van Thailand zijn gis terochtend bij twee bomontploffingen drie doden en zeker 37 gewonden gevallen. De aanslagen had den kort na elkaar plaats. De spanningen zijn hier hoog opgelopen, nadat eerder deze week tientallen moslimdemonstran ten waren omgekomen in politiehechtenis. De eerste bom ging af bij een eetstalletje. Hier door kwamen twee mensen om en raakten zeker 22 mensen gewond. Nog geen anderhalf uur later ging op dezelfde plaats een tweede bom af. Een do de viel en vijftien mensen, onder wie enkele leden van een explosievenopruimingscommando, raak ten gewond. De bommen gingen af in Yala, hoofd stad van de gelijknamige provincie. De aanslagen volgen op de dood van 85 demonstranten maan dag in het naburige Narathiwat 85 demonstran ten, nadat zij door de politie waren opgepakt. De meesten stikten in overvolle vrachtwagens. Donderdag kwamen al twee mensen om bij een bomaanslag in de Zuid-Thaise stad Ko-Lok ANP/AFP/DPA (advertentie) Profiteer nu van de actie én van CV-plus met unieke garantie van 5, 10 of 15 jaar bij uw ATAG SelectDealer. Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-2824 2824

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5