»zc 5roject seizoenarbeid in impasse 'overnaIeI Nehalenniatempel opgeleverd Lentebode in de herfst College overweegt langer seizoen voor strandpaviljoens Terkgevers tonen nauwelijks belangstelling in deelname Kinderopvang ingewikkeld? Waterschap eist duidelijkheid Seksclub Hulst moet tijdje dicht Forse straf hardleerse drankrijder zeeuwse almanak Overval GROTE PARTIJ LEDIKANTEN, BOXSPRINGS MATRASSEN, LATTENBODEMS, DEKBEDDENEN unnel dicht lor storing actie: 0113-315649 v.pzc.nl iil:redactie@ pzc.nl bus 314460 AA Goes jrtentie-exploitatie: 'd-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iws-Vlaanderen: 0114-372770; onaal: 020-4562500. erdag 30 oktober 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Welnee, niet bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje. De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang. Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u met zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien wwwkinderopvangzeelandnl BERGWEG 16 GOES 0113 - 232739 MIDDELBURG - Zolang niet duidelijk is wat de finan ciële gevolgen zijn voor zijn organisatie wil het Water schap Zeeuwse Eilanden niet instemming met de Ontwik- kelingsschets 2010 Schelde-estuarium. In deze ontwikke- lingschets wordt vooral veel aandacht geschonken aan verbetering van de bereikbaarheid van de haven van Ant werpen door verdere verdieping van de vaargeul. „Dit is één van de weinige voorstellen waarvoor ook financiële middelen beschikbaar zijn", aldus het waterschap in een brief aan het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De fi nanciering van met name de natuurprojecten en reparatie van diverse gevolgen ontbreekt nog. Over de veiligheid van de Zeeuwse dijken wordt er in de Ontwikkelings- schets op gewezen dat er vooralsnog geen versterkings- werken noodzakelijk zijn. Volgens het waterschap is dat in strijd met de waarheid, pagina 15 gevolgen verdieping nog te vaag HULST - De gemeente Hulst mag seksboerderij Club 77 aan de Hulsterweg bij Kloosterzande tijdelijk sluiten. De Middelburgse bestuursrechter oordeelde gisteren in het nadeel van de uitbater van het bordeel. De sluiting geldt voor drie maanden en zal vandaag ingaan. Hulst stuurde aan op een tijdelijke sluiting van de seksboerderij omdat uit een controle bleek dat de uitbater vier buitenlandse vrouwen zonder werkvergunning in dienst had. Daar naast zouden ook enkele van deze prostitiuees illegaal in Nederland verblijven. De uitbater was het niet eens met het voornemen van de gemeente en stapte naar de Middel burgse bestuursrechter. Volgens de woordvoerster van de gemeente Hulst zijn er onlangs ook waarschuwingen gestuurd naar andere pol derbordelen. Daar zouden uitbaters eveneens de voor waarden gesteld in hun vergunning niet naleven. De eige naren worden eerst in de gelegenheid gesteld orde op za ken te stellen. Negeren zij de waarschuwing en de aan schrijvingen, dan lopen ze het risico dat ook hun seksclubs worden gesloten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een hardleerse drankrijder uit Hulst veroordeeld tot elf maanden rijontzegging en 1000 euro boete. De 37-jarige Hulstenaar zat nog in zijn proeftijd toen hij 23 april in Kuitaart met teveel alcohol op achter het stuur van zijn autowerd betrapt. De blaastest resulteerde in 575 microgram, bijna drie keer zo veel alcohol als is toege staan. De straf werd verhoogd in verband met een onge val en de recidive. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het college van burgemeester en wethouders van Schouwen-Duiveland gaat bekijken of het toeristisch sei zoen voor strandpaviljoens 'op gerekt' kan worden. Dat werd deze week toegezegd tijdens de gemeenteraadsvergadering. Nu is het nog zo dat strandpavil joens die geen vergunning heb ben voor jaarronde openstel ling, voor 1 november van het strand verdwenen moeten zijn. Zonde, vinden de raadsfracties van onder meer WD en PvdA, die daarmee inspeelden op de woorden van inspreker E. Troost van Recron Schou wen-Duiveland. Een week of meer extra voor de niet-perma- nente strandpaviljoens zou geen kwaad kunnen, zo werd be toogd. Wethouder A. Croné sprong er meteen op in met de opmerking dat hij best wil kijken wat er wat dat betreft mogelijk is. „Maar dan geef ik wel de voor keur aan het structureel oprek ken van het seizoen boven het steeds verschuiven van data. Ik denk dat dat handiger en duide lijker is." Het strandpaviljoenseizoen kwam ter sprake tijdens een dis cussie over het onlangs door het college gelanceerde actiepro gramma 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme'. Het plan kan rekenen op brede steun van de politieke fracties, hoewel er ook twijfels zijn. Het hoge ambi tieniveau doet nog wat wenk brauwen fronsen. De gemeente wil voor 2008 10 procent meer overnachtingen, een 10 procent hoger investeringsniveau én 10 procent stijging van de omzet in de recreatiesector, en dat is vol gens de critici behoorlijk hoog gegrepen. Integraliteit ChristenUnie-raadslid J. van den Berge drong er bij het dage lijks gemeentebestuur op aan bij de uitvoering van het actie programma te waken voor ver snippering. Het gaat, betoogde Van den Berge, om een integraal plan en daar kun je niet zomaar onderdelen uit schrappen om dat er op dat moment geen geld voor is. W. Stouten van Leefbaar Schou wen-Duiveland (LSD) maakte de kanttekening dat naar het idee van zijn fractie de gemeen te niet alleen op recreatie en toe risme moet mikken. „Er zijn ook andere bedrijfstakken. Dat mogen we niet uit het oog verlie zen." Stouten kreeg steun van het CDA, dat gewag maakte van de noodzaak van een 'meersporen beleid'. De kleine Vlaming besloot eer der deze week maar weer eens te gaan buurten bi] zijn vertrouwde bankier in Sas van Gent, waarmee hij sinds jaar en dag betere contacten onderhoudt dan met de belas tingambtenaar in eigen streek. Welgemoed reed hij de grens overnaar het statige bankge bouw waar hij zijn zuurver diende geld zo goed verstopt weet. Plots verstarde hij. De deur bleek gesloten. Een bank- employee wees hem op een ge schreven tekstje op een pa pier op de deur. 'Wegens om standigheden gesloten', luid de de tekst, wat meestal duidt op een zojuist gepleegde roofoverval of erger. De Vlaming zocht een etablis sement op, dronk er tivee kop pen koffie en keerde toen te rug naar 'zijn' bank. Daar leek alles weer in orde. Wat er aan de hand was, vroeg hij de bankbediende. Het antwoord verbijsterde hem: „Ach me neer, we hadden een compu terstoring. 1IDDELBURG -VEERSEWEG naast Super de Boer NU OOK IN VLISSINGEN 'ermesweg (t.o. Leen Bakker) (Advertentie) li inlevering van deze bon RATIS BEZORGD door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Daar staat het dan, mediterraan te wezen. Net of het in Colijnsplaat min der regenachtig is dan in de rest van Zeeland. Maar het gezel schap dat de Nehalenniatempel vanuit de Vismijn feestelijk gaat opleveren, steekt toch de para plu's maar op. Het tempeltje met zijn licht terra muren, don kergrijze pilaren en Toscaanse dakpannen kan je wel naar an dere tijden sturen, je in andere streken doen wanen, maar het kan niet voorkomen dat je nat wordt. Nog niet. want volgende zomer gaat het pas officieel open. Het is een soort wonder dat het tempeltje, een replica van een heiligdom zoals het bijna twee duizend jaar geleden iets ten noorden van Colijnsplaat ge staan kan hebben, er gekomen is. De club die het vierhonderd jarig bestaan van Colijnsplaat met festiviteiten omkleedde, vond vier jaar geleden dat het dorp nu eindelijk maar eens op de kaart moest worden gezet. In het verre oosten stond Colijn al op de kaart omdat Japanners het de geboorteplaats wisten van een van hun grootste water bouwers: Johannis de Rijke. Sinds Colijnsplaat het jubileum vierde, zijn voor hem al twee standbeelden opgericht. Tastba re herinneringen aan De Rijke liggen echter helemaal in Japan, en Colijnsplaat wilde ook graag iets waar je in kunt en omheen kunt lopen. Het werd een heiligdom voor Ne- halennia, de Gallo-Romeinse go din die de Noord-Bevelanders met goed recht konden annexe ren. Hoewel de eerste altaren die aan Nehalennia gewijd wa ren, in Domburg werden gevon den, spreken vooral de vondsten die sinds de jaren 70 tussen Co lijnsplaat en de Schaar van Vuil- baart zijn gedaan, tot de verbeel ding. Nog steeds halen vissers die met hun netten langs een kleiplateau in de Oosterschelde trekken af en toe een steentje bo ven. Niet meer zo veel als in het begin, helaas, maar af en toe toch wat. De plannen voor het tempeltje, waarin de stichting Nehalennia het liefst wat van de votiefste- nen zou zetten die in Leiden worden bewaard, leken aanvan kelijk te wild voor de werkelijk heid. Maar daar trok de stich ting zich niets van aan. Er werd onderzoek gedaan, er kwamen verantwoorde tekeningen en plotseling was er ook geld. Van de provincie, van sponsors, van de gemeente Noord-Beveland die ook een plekje beschikbaar stelde. Er kwam hulp van de leerlingen van de Nehalennia scholengemeenschap in Middel burg en aannemer Snoep kon gisteren het gebouwtje opleve ren. Ton Derks, die zich als archeo- Aanvankelijk leek het niet waarschijnlijk dat het tempeltje er ooit echt zou komen, met doorzettings vermogen en de nodige hulp hebben de initiatiefnemers het heiligdom in Colijnsplaat toch van de grond gekregen. foto Willem Mieras loog in Leiden dagelijks dicht in de buurt van de wonderlijke Co- lijnsplaatse bijvangst ophoudt, legde uit dat de verzonken tem pel op de bodem van de Ooster schelde het gebied rond Colijns plaat in Romeinse tijden ook al op de kaart had gezet. Nehalen nia was wel een regionale godin, maar ze was toch in een groot deel van West-Europa belang rijk. Rijke mensen uit Keulen, Rouen en Trier plaatsten de ste nen omdat de godin iets gedaan had waarvoor ze beloofd had den haar iets moois te offeren. Dat we uit de stenen weinig kun nen opmaken over de mensen die in de buurt van de tempel hebben geleefd, wil niet zeggen dat zij niet ook offers brachten. Ze hadden alleen niet de midde len om zandsteen vanuit de stre ken van de Moezel te laten aan slepen en te laten bewerken tot altaren met de godin erop, staand of zittend, met of zonder hondje en meestal met groente en fruit. Appels De Romeinse Zeeuwen brachten de godin waarschijnlijk minder duurzame offers: een paar prui men, een schaal appels of iets an ders van het veld. Derks leek het aannemelijk dat de brengers van dergelijke offers hun gaven en de achterliggende reden daar voor in de muren van de tempel hebben gekrast. In andere tem pels uit die tijd is Derks dergelij ke mededelingen dikwijls tegen gekomen. De stichting Nehalennia laat geen gelegenheid onbenut om met het tempeltje op de voor grond te treden. De eerste paal, het hoogste punt en nu de ople vering: telkens is het feest en tel kens wordt de stip van Colijns plaat op de kaart wat groter. Derks deed de stichting nog een tip aan de hand: laat buitenlan ders bijdragen aan het monu mentje. Dat deden ze bijna 2000 jaar geleden ook! ZIERIKZEE - Het schaap Wotje van Lenie Maas uit Zierikzee laat zich niks gele gen liggen aan de kalender. Op het moment dat de klok weer wordt teruggezet voor de wintertijd, loopt Wotje als trotse moeder rond met het lammetje dat zij deze week ter wereld bracht in de graasstrook tussen rijksweg N59 en het Sas in Zierikzee. Het dier brengt daarmee een lentebode midden in de herfst. Eerder al dit jaar eiste Wotje de aandacht op met een worp van vijf lammeren. „Het is een bijzonder schaap, en dat is het", zegt Maas. foto Marijke Folkertsma r Ali Pankow RIKZEE - Er is bij de werk ers op Schouwen-Duiveland i draagvlak voor het gemeen- k project seizoenarbeid. Het elijks gemeentebestuur ver- rdt die conclusie in de twee- bestuursrapportage over 1. Ondanks de slechte res- vanuit de brancheorganisa- wil het college van B en W acties ondernemen om sa- met de werkgevers de werk- genheid te verbeteren en de kloosheid terug te dringen. gemeentebestuur neemt mee het advies over van de iaal-Economische Raad R) Schouwen-Duiveland. college zal dit platform vra- met ideeën te komen om een gelijk project alsnog te laten ;en. arbeidsmarkt op Schou- i-Duiveland bestaat voor deel uit seizoenarbeid. Het reft dan voornamelijk banen het gebied van horeca, recrea- en detailhandel. Werkgevers leze branches gaven het ge- entebestuur het signaal pro- men te ondervinden bij het uilen van deze banen. In de ktijk wordt veel gewerkt met denten en scholieren die re- matig met moeite vanuit het e land moeten worden ge- ild. Met alle extra kosten van n inzienlijk i de andere kant heeft Schou- i-Duiveland te maken met [aanzienlijk aantal werkzoe- iden met een bijstandsuitke- g. De Federatie van Onderne- rs Schouwen-Duiveland )S) heeft de gemeente in het tNEUZEN - Door een techni- storing is gisteren een deel de dag een buis van de Wes- cheldetunnel geblokkeerd, dat de oorzaak van de sto- niet bekend was, werd het keer door de oostbuis slechts 150 auto's per keer doorgela- De storing ontstond om 30 uur en duurde tot in de induren. verleden al eens voorgesteld iets te doen aan deze problematiek. Het gemeentebestuur speelde daarop in met een projectvoor stel. Daardoor zouden toekom stige vacatures bij horeca, re creatie en detailhandel ade quaat kunnen worden ingevuld door lokale werkzoekenden met een bijstandsuitkering. Bij de presentatie van het pro ject in mei dit jaar toonde alleen de Recron als branche-organisa tie belangstelling. De overige brancheorganisaties werden schriftelijk benaderd met het verzoek bij hun achterban te in ventariseren welke werkgevers bereid waren tot deelname aan het project. Tevens dienden zij aan te geven welke vacatures be schikbaar waren en aan welke voorwaarden de werkzoekenden moesten voldoen. „Wij hebben helaas moeten vaststellen dat al leen de Recron haar achterban heeft benaderd. Uit de reacties blijkt dat er onvoldoende draag kracht is om de plannen uit te voeren. De Recronleden hebben kennelijk geen personele proble men meer", aldus de conclusie van het college. Vanuit de Koninklijke Horeca Nederland (KHN) is inmiddels alsnog belangstelling getoond voor het project seizoenarbeid. Omdraaien Deze organisatie wil echter eerst weten hoeveel kandidaten beschikbaar zijn. Volgens B en W wil de KHN daarmee de rou te omdraaien: eerst mensen, dan arbeidsplaatsen. Vanuit de ge meente en het Centrum voor Werk en Inkomen wordt echter geopteerd voor: eerst plaatsen, dan mensen. Ondanks de huidige impasse wil het college laten onderzoeken of het project alsnog van de grond kan komen. In het kader van dit onderzoek wordt nu eerst het ad vies van de SER afgewacht. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59