Lokale partijen vrezen SGP'er ZEELfiND CREfiTIEF Godin zet Colijnsplaat op de kaart PZC Gemeente Goes en waterschap baggeren sloten en vijvers uit Interland Fokdag in Heikant QlROT€ K€RK V€€R€ Nehalenniatempel opgeleverd om t'r us ni ek'n speelt euwe klucht Seksclub Hulst moet tijdje dicht Forse straf hardleerse drankrijder Man neergestoken in Vlissingen Echtgenoot krijgt nog een kans VRIJDAG 12 NOV. ZATERDAG 13 NOV. ZONDAG 14 NOV. emorialloop ssen Hoek i Biervliet Panna is gewoon stoer BR en LR toch in vertrouwenscommissie benoeming burgemeester door Lucas Boot GOES - De gemeente Goes en waterschap Zeeuwse Eilanden beginnen dinsdag met een om vangrijk baggerproject. Vijvers en sloten binnen de bebouwde kom van 's-Heer Arendskerke, 's-Heer Hendrikskinderen, Ein- dewege. Goese Polder en Goes-Oost worden uitgebag gerd. Ook wordt volgende week be gonnen met de aanleg van een slibdepot op industrieterrein De Poel II in Goes. In dat depot HEIKANT - In Heikant wordt zaterdag 6 november voor de 21e keer de Interland Fokdag ge houden. De keuringen beginnen om 9.30 uur. De dag wordt gehouden door het Fokdistrict Zeeuwsch-Vlaan deren van het KWPN. Om het fokbeleid in de praktijk te toet sen werd in 1983 besloten om de districtskeuring een internatio naal tintje te geven. Sindsdien is de belangstelling groot, zowel uit Nederland als uit België. Na de vorige editie is het evene ment verhuisd naar Manege Hei kant, die met twee hallen en een perfecte bodem tot de top van Nederland wordt gerekend. Dit biedt fokkers en eigenaren de mogelijkheid om de paarden optimaal te presenteren,zowel op het gebied van uiterlijk, als van het vrij springen. De keuringen worden afgewis seld met shows van de hengsten Skydancer en Sir Lui. Om alle paarden in alle rust te kunnen presenteren, is een li miet gesteld van circa 140 deel nemers. komt baggerspecie terecht die niet op de oever gestort mag worden, maar ook niet sterk vervuild is. Zwaar verontrei nigd slib wordt naar speciale de pots buiten de gemeente afge voerd. In totaal wordt tot eind februari 2008 zo'n 100.000 kubieke me ter baggerslib naar boven ge haald. Het project kost ongeveer 3,4 miljoen euro. Het Rijk draagt daaraan 1,1 miljoen euro subsidie bij. Het baggerwerk is onder meer nodig om stankover last in vijvers te bestrijden en te voorkomen dat sloten dichtslib ben en daardoor minder water afvoeren. Door het baggerwerk in vier jaar te concentreren ho pen Goes en het waterschap ach terstallig onderhoud aan te pak ken. Als eerste zijn de locaties aan de beurt waar de bagger op de kant gestort kan worden. Als de specie droog genoeg is, wordt die op de grond verwerkt en eventueel ingezaaid met gras. Volgend jaar september begint het baggeren in Wolphaartsdijk, Oud-Sabbinge en Goes-Zuid. Een jaar later zijn Kloetinge en Goes-Zuidoost aan de beurt, in 2007 gevolgd door Kattendijke, Noordhoek en De Poel. Sloten en vijvers die na 2000 zijn uitge baggerd, worden niet aange pakt. Bartels BV uit Moerstraten neemt de uivoering van het pro ject op zich. Advertentie zaterdag 20 november 14.30 uur I CLORIA - ANTONIO VIVALDI REQUIEM - W.A. MOZART Holland Boys Choir, Bach Collegium, solisten o.l.v. Pieter Jan Leusink dirigent Toegang 35 p.p.; 4 kaarten 120 Giro 5600435 info: 0118 623650 Met doorzettingsvermogen en de nodige door Mieke van der Jaqt COLIJNSPLAAT - Daar staat het dan, mediterraan te wezen. Net of het in Co- lijnsplaat minder regenachtig is dan in de rest van Zeeland. Maar het gezel schap dat de Nehalenniatempel vanuit de Vismijn feestelijk gaat opleveren, steekt toch de paraplu's maar op. Het tempeltje met zijn licht terra muren, donkergrijze pilaren en Toscaanse dak pannen kan je wel naar andere tijden sturen, je in andere streken doen wa nen, maar het kan niet voorkomen dat je nat wordt. Nog niet, want volgende zomer gaat het pas officieel open. Het is een soort wonder dat het tempel tje, een replica van een heiligdom zoals het bijna tweeduizend jaar geleden iets ten noorden van Colijnsplaat gestaan kan hebben, er gekomen is. De club die het vierhonderd jarig bestaan van Co lijnsplaat met festiviteiten omkleedde, vond vier jaar geleden dat het dorp nu eindelijk maar eens op de kaart moest worden gezet. In het verre oosten stond Colijn al op de kaart omdat Japanners het de geboorteplaats wisten van een van hun grootste waterbouwers: Johan- nis de Rijke. Sinds Colijnsplaat het jubileum vierde, zijn voor hem al twee standbeelden op gericht. Tastbare herinneringen aan De Rijke liggen echter helemaal in Japan, en Colijnsplaat wilde ook graag iets hebben de initiatiefnemers de tempel waar je in kunt en omheen kunt lopen. Het werd een heiligdom voor Nehalen- nia, de Gallo-Romeinse godin die de Noord-Bevelanders met goed recht kon den annexeren. Hoewel de eerste alta ren die aan Nehalennia gewijd waren, in Domburg werden gevonden, spreken vooral de vondsten die sinds de jaren 70 tussen Colijnsplaat en de Schaar van Vuilbaart zijn gedaan, tot de verbeel ding. Nog steeds halen vissers die met hun netten langs een kleiplateau in de Oosterschelde trekken af en toe een steentje boven. Niet meer zo veel als in het begin, helaas, maar af en toe toch wat. De plannen voor het tempeltje, waarin de stichting Nehalennia het liefst wat van de votief stenen zou zetten die in Leiden worden bewaard, leken aanvan kelijk te wild voor de werkelijkheid. Maar daar trok de stichting zich niets van aan. Er werd onderzoek gedaan, er kwamen verantwoorde tekeningen en plotseling was er ook geld. Van de pro vincie, van sponsors, van de gemeente Noord-Beveland die ook een plekje be schikbaar stelde. Er kwam hulp van de leerlingen van de Nehalennia scholenge meenschap in Middelburg en aannemer Snoep kon gisteren het gebouwtje ople- Colijnsplaat toch van de grond gekregen. veren. Wel zijn er nog meer dan dui zend dakpannen te koop. Voor 45 euro kunnen kopers het project op die ma nier sponsoren. Want helemaal klaar is het nog steeds niet. Van binnen moet het worden geschilderd met originele verf volgens een Romeins recept op ba sis van melkzuur. De omgeving moet nog in orde worden gebracht en de in formatie heeft ook nog geen plaats. Belangrijk Ton Derks, die zich als archeoloog in Leiden dagelijks dicht in de buurt van de wonderlijke Colijnsplaatse bijvangst ophoudt, legde uit dat de verzonken tempel op de bodem van de Oosterschel de het gebied rond Colijnsplaat in Ro meinse tijden ook al op de kaart had ge zet. Nehalennia was wel een regionale godin, maar ze was toch in een groot deel van West-Europa belangrijk. Rijke mensen uit Keulen, Rouen en Trier plaatsten de stenen omdat de godin iets gedaan had waarvoor ze beloofd had den haar iets moois te offeren. Volgens Derks is het een fout om Nehalennia, hoewel ze door de Romeinen met de nek werd aangekeken, te verslijten als een voor-Romeinse godin. Ze verkeert name lijk in goed gezelschap. Andere, beken- foto Willem Mieras de Romeinse goden als Jupiter, Mercu- rius, Victoria en Hercules, werden, ge tuige de inscripties, ook vereerd in het heiligdom dat aan Nehalennia gewijd moet zijn geweest. Dat we uit de stenen weinig kunnen op maken over de mensen die in de buurt van de tempel hebben geleefd, wil niet zeggen dat zij niet ook offers brachten. Ze hadden alleen niet de middelen om zandsteen vanuit de streken van de Moe zel te laten aanslepen en te laten bewer ken tot altaren met de godin erop, staand of zittend, met of zonder hondje en meestal met groente en fruit. De Ro meinse Zeeuwen brachten de godin waarschijnlijk minder duurzame offers: een paar pruimen, een schaal appels of iets anders van het veld. Derks leek het aannemelijk dat de brengers van derge lijke offers hun gaven en de achterlig gende reden daarvoor in de muren van de tempel hebben gekrast. In andere tempels uit die tijd is Derks dergelijke mededelingen dikwijls tegengekomen. De stichting Nehalennia laat geen gele genheid onbenut om met het tempeltje op de voorgrond te treden. De eerste paal, het hoogste punt en nu de opleve ring: telkens is het feest en telkens wordt de stip van Colijnsplaat op de kaart wat groter. Derks deed de stich ting nog een tip aan de hand: laat bui tenlanders bijdragen aan het monumen tje. Dat deden ze bijna 2000 jaar gele den ook! zaterdag 30 oktober 2004 RSEKE - Toneelvereniging 1 t'r us ni kiek'n uit Yerseke rt zaterdag 13 november, za- lag 20 november en zaterdag november vier ex-psychiatri- e patiënten ten tonele in de cht Gewoon te gek. vier patiënten proberen met p van hun sociotherapeute plaatsje in de normale rnaat- appij te heroveren. En dat nog niet mee. Zaterdag 13 ember wordt het stuk opge- rd in dorpshuis De Wemel in meldinge. De avond begint i om 20.00 uur. De overige e voorstellingen vinden ats in dorpshuis De Zaete in seke. Kom t'r us ni kiek'n dt dan om 19.30 uur op. ezorgklachten: 800-0231231 p maandag t/m vrijdag pdurende de openingstij- len.zaterdags tot 12.00 uur IEDACTIE IEVELANDEN/THOLEN tationspark 28 'ostbus31 460 AA GOES il: 0113-315670 ix: 0113-315669 •mail: redgoes@pzc.nl rank Balkenende (chef) igrid Huibers lieke van der Jagt reek Janssen lob Paardekam loen de Vries (sport) larmen van der Werf IENTRALE REDACTIE itationspark 28 'ostbus 31 1460 AA GOES fel: (0113)315500 ax: (0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl NTERNET Vww.pzc.nl -mail: web@pzc.nl HULST - De gemeente Hulst mag seksboerderij Club 77 aan de Hulsterweg bij Kloosterzande tijdelijk sluiten. De Middelburgse bestuursrechter oordeelde gisteren in het nadeel van de uitbater van het bordeel. De sluiting geldt voor drie maanden en zal vandaag ingaan. Hulst stuurde aan op een tijdelijke sluiting van de seksboerderij omdat uit een controle bleek dat de uitbater vier buitenlandse vrouwen zonder werkvergunning in dienst had. Daar naast zouden ook enkele van deze prostitiuees illegaal in Nederland verblijven. De uitbater was het met eens met het voornemen van de gemeente en stapte naar de Middel burgse bestuursrechter. Volgens de woordvoerster van de gemeente Hulst zijn er onlangs ook waarschuwingen ge stuurd naar andere polderbordelen. Daar zouden uitba ters eveneens de voorwaarden gesteld in hun vergunning niet naleven. De eigenaren worden eerst m de gelegen heid gesteld orde op zaken te stellen. Negeren zij de waar schuwing en de aanschrijvingen, dan lopen ze het risico dat ook hun seksclubs worden gesloten. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Kla- renbeek heeft gisteren een hardleerse drankrijder uit Hulst veroordeeld tot elf maanden rijontzegging en 1000 euro boete. De 37-jarige Hulstenaar zat nog in zijn proef tijd toen hij 23 april in Kuitaart met teveel alcohol op ach ter het stuur van zijn autowerd betrapt. De blaastest re sulteerde in 575 microgram, bijna drie keer zoveel alcohol als is toegestaan. De straf werd verhoogd in verband met een ongeval en de recidive. VLISSINGEN - Een 19-jarige Iraniër is in de nacht van donderdag op vrijdag neergestoken en beroofd bij het sta tion in Vlissingen. Het slachtoffer is met steekwonden overgebracht naar het ziekenhuis. Een aantal verdachten is diezelfde nacht nog aangehouden. De politie wil niet zeggen om hoeveel mensen het gaat en waar zij vandaan komen. De steekpartij volgde op een ruzie tussen twee groepjes personen. MIDDELBURG - Geweld achter de voordeur valt niet te tolereren, zei officier van justitie R. Rammeloo gisteren in Middelburg tegen een 54-jarige inwoner van die stad. De officier dacht in eerste instantie aan een gevangenisstraf, maar gaf hem nog een kans en eiste 240 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke celstraf. Daarnaast eiste hij voor dronken rijden een jaar rijontzegging. Politierechter M. Klarenbeek veroordeelde de man tot 200 uur werk straf en twee maanden voorwaardelijke celstraf plus een jaar rijverbod. Het huiselijk geweld gebeurde op 15 sep tember in de woning van het stel. De Middelburger was kwaad geworden omdat hij dacht dat zijn vrouw vreemd ging. Hij had zichzelf niet meer in de hand. Hij sloeg zijn vrouw onder meer met zijn vuist op de ogen, schopte haar tegen de borst en hield haar daarna op de grond met zijn knie in bedwang. De dochter, die getuige was, belde de po litie. Het slachtoffer was blij met de komst van de politie, omdat ze zelf geen aangifte durfde te doen. Eind juli, was de man in Middelburg aangehouden voor dronken rijden en na een doorrijden na een botsing. (advertentie) 13.00-21.00 UUR 10.00-18.00 OOR 10.00-18.00 OOR EK - De jaarlijkse Piet uit Memorialloop wordt op erdag 6 november gehouden, ziekgroep Axelarando zet evenement luister bij. memorialloop vindt plaats de Braakman, aan de N61 sen Hoek en Biervliet. De (nemers kunnen kiezen uit i afstanden, namelijk drieën- re, zeven of veertien kilome- Vooraf is er een loop voor deren. netto opbrengst is bestemd r kankeronderzoek. Spruit rleed aan deze ziekte memorialloop begint om 10 uur. door Jelmer Oskam VLISSINGEN - In Vlissingen is gisteren de finale van het panna knock-out toernooi gehouden. Dit is een initiatief van de pro jectgroep 'Vlissingen in bewe ging'. Twaalf tweetallen die zich eind oktober door de voor rondes van het straatvoetbal toernooi wisten te werken, mochten gisteren onderling gaan uitmaken wie zich de pan- nakoning mag noemen. Panna is Surinaams voor 'poort je', ofwel de tegenstander door de benen spelen. In het straat voetbal is dat een mooiere pres tatie dan het maken van een doelpunt. Het gaat om techniek en onnavolgbare trucjes. Door dat er niet te fysiek gespeeld mag worden, krijgen de voetbal lers genoeg de mogelijkheid om hun trucendoos open te gooien. De spelers laten hun tegenstan der een beetje hun gang gaan. want het gaat om de schoonheid van het spelletje. De partijtjes duren twee minuten, tenzij een panna er vroegtijdig een einde aan maakt. Want wie een panna weet te maken, kan zich meteen winnaar van de wedstrijd noe men. In de categorie van dertien jaar en ouder won het team van Angelo en Kenny. De winnaars in de leeftijd van acht tot twaalf jaar waren Yessin en Nasir. Wat deze twee kampioenen zo leuk vinden aan sti-aatvoetbal? „Een panna is gewoon stoer." De Bossies in actie tegen de Ajax Arena. foto Lex de Meester ir Rob Paardekam UININGEN - Bewoners Be- gen Reimerswaal (BBR) en fbaar Reimerswaal (LR) zijn s over de manier waarop de rzitter van de vertrouwens- imissie voor de aanstelling een nieuwe burgemeester is oemd. Ze hebben overwogen helemaal geen zitting in de imissie te nemen, maar doen bij nader inzien toch wel. reden: voorkomen dat er een P-burgemeester komt. gemeester Verbree van Rei- iswaal legt over vier maan- i zijn functie neer. Daarom is en veitrouwenscommissie in leid, die zich straks moet bui- over de sollicitanten. In de dsverga dering van vorige ik werd SGP-raadslid V. szen benoemd tot onafhanke- voorzitter van de commis- maar de manier waai-op dat egaan stuit BBR en LR tegen torst. Kortlever (BBR) en M. West- ite (LR) stelden zich vroegtij- kandidaat voor de functie, ir die laatste zegt dat hij op avond van de vergadering Is hoorde dat ook Janszen (SGP) kandidaat was. „Ik vond dat op zich geen probleem", zegt Weststrate. „Maar toen gebeurde er iets. Tij dens de vergadering zag ik SGP-fractievoorzitter Van Stee naar de CDA'ers Koeman en Eversdijk lopen. Ik heb geen woord gehoord van wat ze zei den, maar ik zag aan hun lippen dat het over die benoeming ging. Waarschijnlijk heeft Van Stee gevraagd of het CDA de kandidaat van de SGP wilde steunen. Toen hij weer opstond, zag ik dat hij een knipoog rich ting Janszen gaf. Zo van: het zit goed." Kansloos Het stoort Weststrate dat de twee partijen, nog voor het tot stemming kwam, al hebben uit gemaakt dat Janszen voorzitter van de vertrouwenscommissie zou worden en andere kandida ten daarmee bij voorbaat kans loos lieten. In eerste instantie riep hij dan maar helemaal geen zitting te nemen in de commis sie, maar achteraf lijkt hem dat toch niet verstandig. Weststra- te: „SGP, CDA en ChristenUnie zouden weieens kunnen kiezen voor een burgemeester uit de SGP-hoek. Dan is het aan Leefbaar Reimei'swaal, BBR, WD en PvdA om dat te voorko men. Wij zijn dan met vier stemmen in de meerderheid, want in dit geval heeft iedere fractie één stem. Niet meedoen. zou onverstandig zijn." Dat vindt ook BBR-fi'actievooi,zitter J. Kramer, die ook heeft overwo gen om niet mee te praten. „Het lijkt me echter niet slim onze stem verloren te laten gaan, want we moeten er alles aan doen om te voorkomen dat Rei merswaal een burgemeester van de SGP krijgt." P. Koeman (CDA) zegt dat SGP en CDA, samen met coalitiepart ner PvdA, inderdaad vooraf con tact hebben gehad over de kwes tie. Janszen was him gezamenlij ke kandidaat. Volgens Koeman moet zoiets kunnen. „Ik besef dat andere kandidaten op deze manier al bij voorbaat geen kans maken, maar aan de ande re kant ging het in dit geval niet om een heel gewichtige functie. Het is maar een technisch voor zitter." Het gesprek tijdens de raadsvergadering, waar West strate op doelt, ging volgens Koeman slechts zijdelings over de benoeming. DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLANDgjrtJJJlHet hanUwerhpauiljoen ZEELANDHALLEN- GOES Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobby- Nobelweg 6 - 4462 GK Goes isten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en Kinderopvang aanwezig tel. 0113-221020 - Fax 0113-221536 klaar cadeautjes, demonstraties en workshops, waarvoor ter Toegang volwassenen 7,- p.p. www.zeelandhallen.nl plaatse kan worden ingeschreven. Kinderen 6-12 jaar 3.50,- e-mail: zeelandhal@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55