Je moet toeslaan zodra je kunt Zwalkende engerds belagen een bar PZC Als je denkt aan wie je lief vindt GEBOEKT Nijntje naar Madurodam zaterdag 30 oktober 2004 illustraties Goeie Dewanckel, uit het Mooie meisje Hét symbool van de liefde - het valentijnshart - vind je als alledaags snoepgoed, in de schors van bomen gekerfd, op muren getekend, in een tafel blad gesneden en natuurlijk in tal van prentenboeken. Met 'Ik wed dat dat niet lukt' daagt een meisje in Het hart van Torn van Carl Norac haar broer tje uit een hart te tekenen. Zo iets is makkelijk zat voor wie een beroep kan doen op de te kenkunst van een gelauwerde illustrator, maar ook zonder Carl Cneut zou het Tom gelukt zijn, want: „Ik doe het met mijn ogen dicht. Ik denk aan wie ik lief vind, en dan gaat het van zelf. In één, twee, drie." Tom kan aan niemand - te druk, geen interesse - zijn hart kwijt. Dan rukt de wind het hem uit de handen. Op paginagrote vier kante prenten zien we het stuk papier door de lucht dwarrelen tot het in de bek van een hond eindigt. Pesterig neemt het beest de benen, een overvolle bus in naar het park waar het in de hoge hoed van een gooche laar verdwijnt. Maar eind goed al goed, want Tom mag dan zijn hart verspeeld hebben, hij heeft wel een vriendje gevonden. Het hart van Tom is een alleraar digst verhaal bij prenten die met al die wonderlijk aangekle de personages voor veel kijkple- zier zorgen. En meesterlijk is de suggestie van ruimte en bewe ging. Elke illustratie lijkt een uitsnede uit de werkelijkheid, maar als je met aandacht kijkt ontdek je hoe eenvoudig en tege lijkertijd verbazingwekkend ge raffineerd het 'kunstje' van Carl Cneut is. Nergens valt zelfs maar een vage lijn te zien die van de egaal gekleurde achter gronden een kamer maakt of een straat. Fraai voorbeeld van hoeveel vaart hij in een tafereel kan stoppen is de illustratie met Tom in de linkerbovenhoek op een holletje achter de hond aan die rechtsonder van de nage noeg lege pagina loopt. Dat de hedendaagse Vlaamse prentenboekkunst van een ja- loersmakend niveau is, bleek on langs weer eens toen de voorzit ter van de Penseeljury bij de uit reiking van de Griffels en Pense len opmerkte dat 'het goed (zou) zijn voor het niveau van de kin derboekillustratie als (Neder landse) uitgeverijen iets zouden overnemen van de waaghalzerig heid die je in Vlaanderen aan kunt treffen'. Het zal wel ver beelding geweest zijn, maar het leek of de aanwezige Vlamingen bij die lof met stoel en al even los van de grond kwamen. Net als Carl Cneut behoort Goe ie Dewanckel tot de gezichtsbe palende prentenboekkunste naars uit Vlaanderen. Met Pie- ter van Oudheusden maakte ze twee jaar na het opmerkelijke 'Ik verveel me nooit' nu het Mooie meisje. Het is het verhaal over een jonge vrouw 'mooi als de eerste bloemen in het voor jaar, als zonlicht op het water, als een open plek in het bos'. Maar haar schoonheid is ook haar noodlot. Geen man haalt het in zijn hoofd verliefd op haar te worden. Totdat een dom oor een kansje waagt: 'Hij nam een dag vrij, kamde zijn haar en trok de stoute schoenen aan. In bloemrijke, gloedvolle bewoor dingen verklaarde hij het mooie meisje zijn liefde. Ze lachte hem vierkant uit. „Jij, jij hebt geen hart", zei de jongen bitter.' Dat is het moment waarop het meisje zich ervan bewust wordt dat ware schoonheid van binnen zit. Wanhopig en vol spijt over het blauwtje dat ze de jonge brugwachter liet lopen gaat ze op zoek naar iemand die een hart voor haar kan maken. Hoe het verhaal als een sprookje eindigt? Met de belofte van het meisje aan de jonge brugwach ter dat ze hem graag wil terug zien. Waarna ze op de bank voor het huisje van de oude vrouw, op wie ze zo gesteld is geraakt, luis tert naar de geluiden om haar heen en dan in de stilte van de avond voor het eerst van haar leven een geluid hoort dat niet van buiten komt: 'Het zat er gens binnen in haar.' Alles in dit boek draagt bij tot de dramatiek van het verhaal: het formaat van 25,8 x 34 cm, het vlammende rood in de mees te illustraties en de afstandelij ke kleuren in enkele andere, de forse penseelstreken, het onge naakbare zwart hier en daar, de opzichtige contourlijnen, het ge durfde afsnijden, de witte tekst pagina's met het verhaal in een karaktervolle letter... kijken is in dit boek een belevenis. Jan Smeekens Carl Norac en Carl Cneut: Het hart van Tom - De Eenhoorn, €13,95. Pieter van Oudheusden en Goe ie Dewanckel: het Mooie meisje - De Eenhoorn; €14,95. Eén minuut en dertig se conden. Toen ging voor de Belgische bokser Tom Wuyts het licht uit. Geen stroomstoring, maar een rechtse directe, gevolgd door een linkse hoek vol op de milt lieten het lampje voor de jeugdige Tom even doven. Acht tellen rust, de handdoek in de ring en het was over en uit voor de bok ser uit het Belgische Licht- aart. De Zeeuwse bokser Danny Roelofs (18) maakte ook in z'n zesde partij al in de eerste ronde korte met ten met z'n directe tegen stander. Na bijna twee jaar boksen wordt het Danny's handels merk: toeslaan zodra je kunt. „Niet te lang 'snuffelen' aan je tegenstander, dat schiet niet op", lacht Danny. „Gelijk laten zien wie je bent en zorgen voor die ene onverwachte stoot." De bokser uit Meliskerke kreeg de eerste bokslessen van Lam bert Busby. „Hij legde sterk het accent op het voetenwerk. Dat is de basis van de bokssport. Die Cubaanse stijl van boksen ligt me prima: snel en beweeglijk 'dansen' door de ring en je tegen stander van alle kanten besto ken. Kijk, ik ben ruim twee me ter lang, 91 kilo zwaar, dus niet echt een lichtgewicht. Momen teel kom ik uit in de C-klasse zwaargewicht en dan krijg je echt zware jongens voor je neus. Neem nou Thomas Lenkkeit, een Duitse bokser van 103 kilo. Bokste ik in september tegen in Duitsland. Zo'n klein vierkant propje, je weet wel, zo'n hout hakkerstype. Taai manneke, maar met m'n lange reach kon ik hem redelijk goed met m'n rechtse directe bestoken. Ik ben namelijk linkshandig. Dat is voor je tegenstander knap las tig, want ze draaien naar je stoothand toe." Bokser Ali Ibrahim kan het bea men. Tijdens een boksgala in Den Haag ging hij als een blok neer toen de rechtsvoorstaande Danny vol een linkse hoek op z'n kaak gaf. Z'n trainer gooide de handdoek en Ali kon door de zijdeur af en in de kleedkamer tanden gaan tellen. Eén keer per week traint Danny in Breda bij z'n boksclub de Bre dase Ring. „Een paar uur voluit er tegenaan. Touwtjespringen schijnboksen, het 'stof uit de Danny Roelofs (1) deelt een rechtse directe uit aan zijn trainer. bokszak slaan' en sparren. Pure krachttraining of iets dergelijk doe ik niet echt. Alles draait om je basisconditie en je techniek. Advies van m'n trainer Lambert Busby is dan ook: verzorg je voorhand en maak series, een linkse directe op het hoofd en een bodypunch op de milt. Van af de eerste minuut er flink in- knallen en je tegenstander impo- Die opvatting blijkt zeer succes vol. Z'n oren en neus zijn - tot genoegen van vriendin Femke - nog in originele staat. Veel rake klappen heeft hij nog niet moe ten incasseren. Met handen als bankschroeven en stoten als mokerslagen smeedt de Zeeuwse metaalbe werker de ene na de andere zege als een ketting aan elkaar. Dan ny: „Ik wil graag promoveren naar de B-klasse. Nog twee winstpartijen en dan is dat doel bereikt." Of hij ooit als profbokser de ring zal instappen is nog maar de vraag. „Weet je, als ik als goeie amateur mee kan komen in het bokswereldje, dan ben ik al heel tevreden", aldus Danny. 'Dangerous Danny' wordt hij door bokskenners nu al ge noemd. „Maar pas op hé, die bij foto Mechteld Jansen naam moet ik nog helemaal waarmaken hoor", klinkt het be scheiden. „Natuurlijk, ik droom ook m'n dromen. Sjanghai 2008? Zou ik best bij willen zijn. Be langrijkste is, dat m'n trainer vertrouwen in me heeft en ik denk, dat ik karakter en inzet genoeg heb om geen eendags vlieg te worden. Daar ga ik voor." Hans Segboer illustratie van omslag Resident Evil: Outbreak Het computerspel Resident Evil: Outbreak is de nieuw ste opvolger van het originele Resident Evil, dat destijds de grondlegger was voor het horror/overleving-computer- spel. Kunnen Japanse en Amerikaan se spelers in Outbreak via inter net lekker samen griezelen, in Europa ontbreekt de net werk-optie en moet je het alleen tegen een horde gemuteerde zombies opnemen. Een enorme domper voor Resident Evil-fans, maar dat betekent niet dat er van Resident Evil: Outbreak niets overblijft. Voor wie onbekend is met Resi dent Evil even een korte uitleg. De Umbrella Corporation expe rimenteert met een nieuw biolo gisch wapen dat mensen veran dert in moorddadige zombies. Tijdens de proeven gaat er nog al eens wat mis en in de eerdere delen werden de zombies vervol gens tegengehouden door agen ten van het speciale S.T.A.R.S. (Special Tactics And Rescue Squad) -politieteam. Outbreak wijkt hiervan af door de speler te laten kiezen tussen acht verschillende overleven den, onder wie een agent, maar ook een serveerster en loodgie ter. Elk spelfiguur heeft zijn ei gen sterktes en zwaktes en daar zul je gebruik van moeten ma ken om te kunnen overleven. Je begint samen met de zeven ande re karakters in een bar, die in eens belaagd wordt door hordes zwalkende engerds. Hoe het ver der gaat is aan de speler. De zombies zitten je constant op de hielen, dus veel tijd is er niet. Fans die zaten te wachten op de online-versie van Resident Evil zijn waarschijnlijk niet blij met deze opzet, maar Outbreak is een mooie kennismaking met de serie. Jasper Wigleven Resident Evil: Outbreak voor Playstation 2 - Capcom, prijs: 67,9. Zie ook: www.residenteviloutbreak.co.uk Nijntje komt naar Maduro dam. Van donderdag 24 fe bruari tot en met dinsdag 31 mei 2005 is in Madurodam een expositie te zien over Nijntje, de bekendste creatie van schrijver en illustrator Dick Bruna. Aan leiding voor de expositie is de vijftigste verjaardag van Nijn tje. Nijntje geniet al een halve eeuw bekendheid over de hele wereld, van Europa tot in Japan. Bijna 85 miljoen exemplaren van Nijn tje en Bruna's andere kinderboe ken zijn sinds de jaren '50 over de hele wereld verkocht en de boekjes zijn in ruim veertig ta len vertaald. De expositie in Madurodam ver telt het verhaal van Nijntje door de jaren heen aan de hand van vele boeken, tekeningen en ande re materialen, maar is ook voor al interactief: kinderen kunnen zelf Bruna-figuren tekenen en ermee spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 44