Suizen door Savognin Reis boeken roetanchamon in Bonn zaterdag 30 oktober 2004 Wil In Savognln zijn drie stoeltjesliften en tien sleepliften. Er is 80 km afdaling, waarvan 32,5 km blauw, 37,5 km rood en 10 km zwart. Er ligt 53 km langlaufloipes, voorts kun je er (sneeuwschoen)wandelen. Een 6-daagse pas kost 162 euro, voor kinderen tot 16 jaar 96 euro, voor jeugd 16-20 jaar 146 euro. Huur air board ruim 33 euro per dag. Savognin heeft een bijzonder overzichtelijk skigebied met extreem brede en overwegend gemakkelijke pistes. Ideaal voor families, beginners en skiërs die ontspan nen hun baantjes willen trekken. Voor ervaren skiërs die elke dag nieuwe afdalingen willen, biedt het gebied on voldoende. Meer informatie: Savognin Tourismus, tel. 0041-81 659 16 16, www.savoqnin.ch. Algemene informatie: Zwitserland Toerisme, Postbus 75387,1070 AJ Amsterdam, tel. 00800-100 200 30, www.MvSwitzerland.com groevenspoor dat mijnheer de directeur in de sneeuw achter laat. Zo lang die niet uit de bocht vliegt, suizen wij veilig omlaag. Stom toevallig kijken we even op en zien dan tot onze ontzetting een trein opdoemen. Een trein op de berg? Oh ja, dat is de Snowliner, een toeristen treintje dat wandelaars en slee tjesvolk over het bergpad ver voert. Net voor de frontale bot sing sturen we ons luchtbed op tijd aan de kant. Daar hadden ze wel eens voor mogen waarschu wen. Zou wel een mooie mop zijn geweest: terug met de gips- vlucht wegens een treinonge luk. Of sleetjesongeval? Want dat blijft het. Bijna beneden gooien we alle trossen los. Weg met het flauwe bergpad, over het laatste stuk piste, keilen we onder aanvoe ring van directeur Coray knal hard naar beneden. Dit is air- boarden op zijn leukst. En zeker als we dat rotsblok van rechts nog net kunnen ontwijken. Na drie races is het tijd voor de uitslag. Wat snelheid betreft gaat er niets boven een paar lek kere ski's. Maar als het om de lol gaat is het sleetje, oud en mo dem, niet te versmaden. Ook al blijft het gevaar van een gips- vlucht altijd op de loer liggen. GERARD CHEL en houten sleetje, moderne carveski's of het ypermoderne airboard. Wat kies je als je zo iel mogelijk van de berg af wilt denderen? De nerpende sneeuw en brede pistes van het ivitserse Savognin vormen een ideaal terrein oor een avontuurlijke glijtest. Op zoek naar et antwoord en bijna geplet door een trein. Genieten van de brede pistes in Savognin. NS-paraplu voor treinreizigers Voor alle treinreizigers die worden overvallen door de nattigheid, hebben de Nederlandse Spoorwegen paraplu's beschikbaar. Op 32 gro te stations kunnen treinreizigers sedert ander halve week aan de balie een stevige, felgele NS-paraplu lenen. Er moet 2,50 euro borg be taald worden, wie de paraplu inlevert krijgt dat bedrag terug. De paraplu houden voor dat bescheiden bedrag mag echter ook. Naast de paraplu-actie hebben de NS deze herfst nog enkele leuke verrassingen in petto voor klanten. Zo kan men extra voordelig eer ste klas reizen. Tot en met 21 november is er de Herfsttoer a 35 euro: op zaterdag of zondag een hele dag onbeperkt eerste klas reizen met twee personen. oor HANS VAN ALEBEEK oeveel gipsvluchten I zouden er elk jaar 1 gevuld zijn met slee- L. -JL tjesslachtoffers? Toe sten dus die hun wintersport (vrolijken met een gezellig ichtje op zo'n ouderwets hou- n sleetje. Liefst 's avonds, in et pikdonker op een ultrasmal ergpad. En zeker niet nadat de laag eerst gevuld is met een alve gesmolten Zwitserse kaas de nodige flessen wijn. Zo'n imbinatie van spijs, drank en ad zorgt voor een altijd vrolij- e maar even zo gevaarlijke af- iling. Soms erger nog dan de eselijkste zwarte piste, toch trappen we er elke keer eer in. Ook in het Zwitserse ivognin waar de grote vergelij- ende snelheidstest begint met !t alleroudste glijtransport- iddel: het houten sleetje. Ach- r een snowscooter worden er sleetjes zwaan-kleef-aan lar boven gesleurd voor race 1 Is er iets gebeurt, schreeuw je inokkio!', roept de chauffeur, jordat hij vol gas naar boven luit. Slaat natuurlijk nergens p, maar dit avondtochtje is nu enmaal vernoemd naar de be- lemde houten pop. Voordat e in de berghut arriveren is Pi- okkio een keer of drie aange- lepen. De een na de ander iegt van zijn sleetje af, met ank aan de man op kop die eel erg zijn best doet om zijn ersoonlijk kegelrecord te ver eteren. ergie-af is het al niet veel be- r. De zwaartekracht en wijn jen hun werk en onvervaard ïizen we naar beneden. Mijn- mp op de kop voor het zicht i sneeuwbril tegen de opspat- nde sneeuw. Maar zelfs met en volle maan zien we door de aorme snelheid geen moer. et meer geluk dan wijsheid en echts twee Jos Verstappen-uit- apjes in de bocht komen we onder boven wonder - alweer - ageschonden beneden. Maar e begrijpen ook waarom voor le geparkeerde auto's daar een ad matras is neergezet. Want zo lang er nog geen sleetje met airbag is uitgevonden, kan dat de redding betekenen. Grote genieten De volgende morgen klikken we bijna nagelnieuwe carves ki's onder de voeten. Kijken hoe snel die gaan op de superbrede pistes van dit Zwitserse skioord in het kanton Graubünden. Van uit het dorp ligt het overzichte lijke skigebied, alles bij elkaar zo'n tachtig kilometer piste, als een grote tong tegen Savognin aan. Verdwalen is hier onmoge lijk, alle winterpret begint en eindigt bij het dalstation. Maar voordat de vlag voor race 2 kan vallen, moeten we eerst drie stoeltjesliften ronden om de top, de Piz Martegnas op 2670 meter, te bereiken. Maar dan kan het grote genieten ook echt beginnen. De pistes - veel rood, een paar zwart en enkele blauwe - zijn relatief makkelijk en vaak zo breed als de Polder- baan op Schiphol. Ideaal dus om heel hard te speren of enorme S'jes te trekken in de knerpende sneeuw. En het voelt een stuk veiliger dan op zo'n sleetje. Op ski's kunnen we sturen, op een sleetje is het maar afwachten wat er gebeurt. Eigenlijk is er maar één min- Op de ski's, de slee en het airboard in de Zwitserse sneeuw punt, en een niet onbelangrijke: Savognin loopt wat achter met zijn liften. In de meeste skigebie den is geen sleeplift meer te be kennen maar hier draaien ze nog met bosjes tegelijk. Wie bij voorbeeld van het allerhoogste punt, de Piz Cartas (2713 me ter), naar Radons op 1890 meter knalt, moet vervolgens een dik kwartier in de sleeplift hangen om weer boven te komen. En dan is de verhouding tussen 'ra cen' en de noodzakelijke 'pitss tops' toch een beetje zoek. Het probleem moet binnen enkele jaren overigens verholpen zijn als de slepers eindelijk vervan gen worden door moderner spul. Maar dat kan pas als Savognin zijn beddencapaciteit fiks heeft uitgebreid met onder andere zestig nieuwe vakantie huizen (300-350 bedden) en een budget-familiejeugdherberg (200-300 bedden). Want voordat er in liften geïnvesteerd wordt, moet er extra volk zijn. Dan, dag 3, race 3. Een afdaling op het allernieuwste speeltje voor de wintersporter: het air board. Eigenlijk gewoon sleetje rijden maar dan op een mi ni-luchtbed. En dan niet op je kont maar liggend op je buik. De plaatselijke VW-directeur Vendelin Coray begeleidt ons bij deze vrij nieuwe bergsport. Ook hij beleeft zijn airboard- doop. Maar niet nadat we bene den in het dal eerst onze bord jes hebben opgehaald: een soort afgehakte opblaasbootjes met dik güj profiel aan de onderkant en bovenop twee handvatten. Helaas geen stuur want richting geven doe je, net als bij het hou ten sleetje, door je gewicht te verplaatsen en eventueel de voe ten in de sneeuw te haken. Vanwege die stuurloosheid is de piste verboden terrein voor air- boarders. Veel te gevaarlijk. Bij de eerste afdaling op de wandel en sleetjesweg begrijpen we ook waarom. Als je dit op een echt steil stuk doet, kun je on deraan beter meteen de zieken auto klaarzetten want sturen, en stoppen hele maal, is gruwelijk lastig, zeg maar onmogelijk. Maar het air- board is wel hip. Of misschien is cool een beter woord want van wege de buikligging hang je met je neus maar een paar centi meter boven de grond. Waarschijnlijk daarom ook lijkt het alsof je gruwelijk hard naar beneden dendert. Maar de eer lijkheid gebiedt te zeggen dat we op sommige stukken ge woon ingehaald werden door een mama met kind op een hou ten sleetje of een schoolklas vol makkers van drie turven hoog op hun skietjes. Op steile stukken daarentegen is het airboard geweldig. Meer malen gaan we met de neus langs het randje van een haakse bocht en botsen we op colle ga-buikschuivers, maar dat maakt het avontuur alleen maar leuker. Minder prettig is het dat je steeds je hoofd moet optillen om te zien waar je naar toe glijdt. Op den duur krijgt ie dereen daar enorme pijn van in zijn nek. Maar de oplossing voor dat probleem is ■ÉSÊÊiï simpel. We leg- x ëen eenvoudig het hoofd op a het kussen te ruste en volgen simpelweg het Eén van de twee hoogste toppen in het skigebied is Piz Martegnas. Het Zwitserse Savognin (1200 meter hoog) ligt op onge veer 930 kilometer afstand van Utrecht. Bereikbaar per auto via Bazel, Zürich, Chur, Thusis en Tiefencastel; per trein naar station Tiefencastel op 10 km van Savognin. De internationale trein stopt in Chur op circa 35 km. Vlie gen kan via Zürich, maar dan is het nog ruim 160 km. Tiefencastel -v Savognin* (A../ f V- Goede gids Noord-Brabant De buitenlandse reisgidsen in de Capitool- reeks van uitgeverij Unieboek baseren hun goede reputatie onder meer op de toegankelijk heid en overzichtelijke manier waarop toeris tische en praktische tips zijn gerangschikt. Zonder diep in te gaan op stad of streek, bie den ze de reiziger meer dan voldoende aanknopingspunten ter oriëntatie. Het is daarom een interes sant initiatief dat on langs een eerste Capi- toolgids over een Ne derlandse provincie uitkwam. Noord-Bra bant bijt het spits af en volgend jaar staat Friesland op het pro gramma. Op de manier die we van Capitool gewend zijn - veel kaders, opengewerkte tekeningen, sche matische afbeeldingen, plattegronden - neemt historicus en oud-geschiedenisleraar Jan Lee mans ons mee door het land van Dommel, Aa, Donge en Dintel, om enkele typisch Brabantse riviertjes te noemen. De auteur beschrijft zijn provincie aan de hand van negen regio's, ter wijl hoofdstad Den Bosch een eigen hoofdstuk krijgt. Hierdoor heeft Leemans zichzelf veel ruimte geschapen op vele details in te gaan. Een voortreffelijke gids. NOORD Noord-Brabant, uitgeverij Unieboek, 25,90 euro, IS BN 9041026746, www.unieboek.nl Franse lekkerbekken Een mooie titel voor een mooi boek, 'La France Gourmande'. Waar veel zorg aan is besteed. Gourmande staat onder meer voor smulpaap en het boek is dan ook een gastronomische reis door het Franse land. Gedurende vijfjaar bezocht samenstelster Marolyn Charpentier, auteur van reisgidsen en kookboeken, vele markten en festivals met het doel regionale en lokale delicatessen op te sporen. Daar is ze wonderwel in geslaagd. Of het nu om truffels gaat, kastanjes, geitenkaas, eendenlever of olij ven, elke streek heeft zo z'n eigen lekkernijen. Marolyn schrijft daar zeer aanstekelijk over en ze doet dat in de vorm van minireis- reportages. Neem bij voorbeeld haar bezoek aan de kalkoenmarkt in Varaignes, dat leest lekker weg en en pas sant kom je van alles te weten over deze 'foi- re aux Dindes'. Achterin het boek is onder meer een opsomming gegeven van alle gastronomische jaarmarkten, staan er recep ten in (van truffelomelet en boekweitflensjes tot bonensalade met waterkers), worden per maand drie bijzondere gerechten besproken en is zelfs gedacht aan zeer praktische zaken als routebeschrijvingen, adressen en dergelij ke. In alle opzichten een lekker boek. La France Gourmande, uitgeverij Kosmos, 24,99 eu ro, ISBN 9021540851, www.boekenwereld.com nder de titel 'Toetanchamon - de gou- en overkant' zijn het komende halfjaar de Bundeskunsthalle te Bonn veel Dorwerpen te zien, afkomstig uit gra- en uit het Dal der Koningen nabij uxor. De tentoonstelling biedt een over- icht van schatten van dynastieën die in f veertiende- en vijftiende eeuw voor hristus regeerden over het rijk aan de ijl. Het is ruim twintig jaar geleden dat en dergelijk grote Egyptische expositie lar Europa kwam. De tentoonstelling is anaf 4 november tot 1 mei volgend jaar zien in de Bundeskunsthalle. Het mu- eurn aan de Museumsmeile, net buiten et centrum van de stad, heeft vanwege verwachte grote toeloop de openings- jden verruimd: maandag van 10.00 tot 9.00 uur, dinsdag tot en met zondag an 10.00-21.00 uur, entree 12 euro. verband met de expositie kan een ho- ïlarrangement geboekt worden, dat een Minachting met ontbijt in een driester- inhotel omvat, alsmede de entree voor et museum en een rondleiding, leer informatie over het arrangement: Tourismus Congress GmbH, Region Bonn/Rhein-Sieg/Ahrweiler, Adenaueral- lee 131, 53113 Bonn, Duitsland, tel. 0049 -228 910 44 44, www.bonn-reqion.de. Meer informatie over de expositie: tel. 0049-228 91712 00, www.bundeskunsthalle.de. Sportieve senioren aan de slag Senioren worden in novem ber in het zonnetje gezet in Sportiom. Sportiom is een groot sport- en vrijetijdscen trum in Den Bosch, met on der meer schaatsbanen, zwembaden, een sporthal, een fitnessafdeling met sau na, squashbanen en diverse horecagelegenheden. Oude ren kunnen er de komende maand gratis kennismaken met diverse zwemmogelijk- heden zoals 50+ aquajog- ging en 50+ trimzwemmen, of het fitness-seniorenplan. Bovendien zijn er speciale Opa- en Omaweekenden in subtropisch zwemparadijs Paradise Bay. Kleinkinderen mogen hun grootouders dan trakteren op een gratis en treebewijs. Meer informatie: tel. 073 - 646 46 46, www.sportiom.nl. Op de fiets door de Himalaya Liefhebbers van avontuurlij ke fietsreizen kunnen 7 no vember binnenlopen bij Bi ke Tracks. Deze organisatie, die fietsreizen aanbiedt in bekende Europese landen, maar ook in Mongolië, Thai land/Laos, Bali, de Himalaya, Polen en de Baltische Sta ten, houdt die zondag van 14.00-17.00 uur open huis in Sportcentrum De Pijp, Lizzy Ansinghstraat 88 te Amster dam. Deskundigen geven uitleg over de reizen en fiets tochten, er liggen kaarten, boeken en reisverhalen ter inzage en er zijn diashows. Gratis entree. Pepernotenboot door grachten Net als in voorgaande jaren zijn er ook dit jaar rondvaar ten door de Amsterdamse grachten met de Pepemoten- boot. Vanaf 14 november, als Sinterklaas in Nederland arriveert, varen op de boten van Holland International twee zwarte pieten mee en wordt er gezorgd voor koffie en thee, chocolademelk en limonade. Natuurlijk ontbre ken ook pepemoten en an dere lekkernijen niet. De Pe pernotenboot vertrekt tegen over het Centraal Station en vaart ook nog op 21 en 28 november en 5 december. Reserveren is noodzakelijk: tel. 020-625 30 35. Prijs voor volwassenen 12,50 euro en voor kinderen 5 euro. Spotlicht op boerderijen Op 11 november begint in het Zuid-Hollandse Crom- strijen de eerste verlichte boerderijenroute. Tot 25 no vember worden op acht avonden (11.12,16,17,18, 23, 24 en 25) tussen 19.30 en 22.30 uur veertig karakteris tieke boerderijen in de schijnwerpers geplaatst. Doel is de bezoekers kennis te laten maken met het agra risch erfgoed in de Hoek- sche Waard. De 35 kilome ter lange route begint bij het gemeentehuis in Nu- mansdorp. Hier kan men op de bewuste avonden tussen 19.00 en 21.00 uur a 2 euro een routeboekje kopen. Alle poppen en beren verzamelen Vele duizenden liefhebbers en verzamelaars van pop pen en beren trekken 5 en 6 november naar Ahoy' in Rot terdam. Daar wordt een van 's werelds grootste beurzen op dit gebied gehouden. Het evenement kent tal van de monstraties en workshops. Ook zijn er stands met boe ken en magazines over pop pen en beren, houdt de be ren- en poppendokter spreekuur en taxeren ex perts de waarde van uw oude pop of beer. Meene men dus, die oude knuffels. Nieuw is de afdeling Russi sche poppen en beren. De beurs is beide dagen open van 10.00-17.00 uur, entree volwassenen 8 euro, kinde ren 1 euro. Meer informatie: tel. 0578 - 62 05 02, e-mail info@niesiewolters.nl. Glamour op KreaDoe 2004 KreaDoe, het creatieve hob by doe-het-zelf festijn, wordt dit jaar van 2 tot en met 7 november gehouden in de Utrechtse Jaarbeurs hal. Nieuw is het blitse Gla mour Paviljoen vol zelf- maakmode, beauty en acces soires. Op de beurs demonstreren 280 exposanten aan zo'n 75.000 bezoekers de nieuw ste materialen over scrap- booking, poppen, keramiek, stempels, papier en kaarten. Ook is er van alles te leren. Zo zijn er workshops en de monstraties in het maken van kerstdecoraties, kera miek beschilderen, wol en handwerk, kaarten maken, en mozaïek. De beurs is alle dagen van 10.00-17.00 uur open, en tree 10 euro. Meer informa tie: www.kreadoe.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39