>zc Niets moet, alles mag W9 i JT et dank aan de zo V /I verschillende bair- I ros (wijken) is Lis- L w JL.sabon een stad lor iedereen. Hou je van slente- in door kronkelstegen en trap raatjes die soms ineens ophou- =n, dan zit je goed in Alfama. lil je op zoek naar een restau- int met de melancholieke klan- >n van de fado. dan moet je iar Bairro Alto. Gaat je voor- iur uit naar chique of design- inkeltjes, dan is Chiado jouw ijk. Of kom je speciaal voor de pisch Portugese bouwstijl, in kun je in Belém goed te- cht. En dan zijn er natuurlijk Dg de talloze zandstranden en avens in de directe omgeving aar het goed toeven is. Reis in 5 clicks 4aanraket Blijdorp aast op reuzenpanda-paar zaterdag 30 oktober 2004 I Ben je voor het eerst in Parijs, dan moetje op zijn minst naar de Eiffeltoren n mag je de Mona Lisa niet missen. Ook in Londen, Athene en Rome heb je 'musts'. Maar juist het 'niets moeten' maakt een bezoek aan Lissabon zo prettig. Het Zeevaardersmonument herinnert aan het glorieuze verleden van Portugal. De toren van Belém aan de Taag. jor JAN VLOET (divers is Lissabon. De kleurrij- stad aan de Taag is gebouwd en rondom maar liefst zeven- n heuvels en heeft voor ieder- n wel iets te bieden. De inwo- rs (de Lisboes) zijn hartelijk, ker niet opdringerig, en altijd reid de toerist iets uit te leg- n. Je voelt je dan ook snel op gemakt in deze mediterrane ofdstad met zijn uitbundig oeiende roze en witte olean- rs, de mimosa en de weelderi- ibougainvilleas. fje nou Lissabon nadert van- t de lucht, de zee of met de au- i; altijd word je ontvangen met open armen van 'Christo rei', it imposante 28 meter hoge eld dat op een sokkel staat n 82 meter lijkt een soort wa- r over de bruisende stad. Met n beetje fantasie zie je deze orme Christusfiguur glimla- len over de vreemde mengel- oes van Europese, Afrikaanse i Oosterse cultuurelementen e kenmerkend is voor de Por- gese hoofdstad, iem nou de wijk Alfama. Wie langs de witgekalkte smalle lisjes loopt, in de wirwar van raatjes, kan de oorspronkelijk oorse invloeden, met de ken- erkende binnenplaatsjes, niet itgaan. Tussen het wapperend isgoed, de smeedijzeren bal ms en de overal opduikende luwwitte tegeltableaus, heb altijd een schitterend uitzicht er de rode daken met op de htergrond de blauwgrijze iag. Verdwalen is er onmoge- k. Zolang je maar naar bene- n slentert kom je telkens bij de rivier. In deze wijk zijn ook nog veel oude bouwwerken uit de zestiende eeuw te vinden. Doordat alle panden zo dicht op elkaar staan, is veel gespaard ge bleven tijdens de grote aardbe ving van 1755. Die aardbeving veroorzaakte een breuklijn door de hele stad. Bij ieder bouwwerk dat je bezoekt, hoor of lees je wel iets over het ver woestende natuurgeweld dat destijds het leven kostte aan tienduizenden Lisboes. De kaar sen die toen in alle kerken brandden vanwege de dag van Allerheiligen, vielen door de schok om en veroorzaakten overal grote branden. De bene denstad (Baixa) en de haven wer den destijds overspoeld door enorme vloedgolven. Honder den kerken, paleizen en openba re gebouwen werden in puin ge legd, evenals tienduizenderrhüi: zen. Dus als een gids in Lissabon iets uitlegt bij een van de vele oude gebouwen, valt altijd wel het woord aardbeving. Stappen en shoppen Het oude uitgaanshart van Lissa bon is de Bairro Alto (hoge wijk). Dit stadsdeel is oorspron kelijk in de zestiende eeuw op gezet voor de rijkere Lisboes. Ik geef toe, het is een heetje steil om er naar toe te lopen maar voor de Portugezen is het kenne lijk veel te steil. Want sinds het begin van deze eeuw kun je van uit de Baixa (het lage gedeelte) met de inmiddels beroemde lift, de Elevador de Santa Justa, naar de Bairro Alto. Misschien nog leuker is het om met een van de drie overgebleven kabeltrams naar het hoger gelegen stads deel te gaan. Ze zijn al meer dan honderd jaar oud en vormen een karakteristiek vervoermid del in de stad. In Bairro Alto wemelt het van de restaurants en barretjes, zo wel duur als goedkoop. Met na me in de weekeinden is het er een gekrioel van mensen die, omdat het van mei tot begin no vember altijd goed weer is, vaak buiten zitten. In de wijk kun je ook exclusief shoppen. Het aan bod varieert van de meest extra vagante schoenwinkels en hip pe sieradenshops tot designmeu bels en lampen. Ook het stadsdeel Chiado leent zich prima voor liefhebbers van warenhuizen en exclusief shop pen. Deze wijk heeft altijd een Overal fado, zelfs op tegeltableaus. Portugal is een visland bij uitstek. Foto's WEGENER grote aantrekkingskracht ge had op schrijvers en kunste naars. Daarom staat het nog steeds bekend als het centrum van het intellectuele en culture le leven. Stille getuigen daarvan zijn de standbeelden van Portu gese schrijvers. Heel Lissabon is trouwens verge ven van de meest mooie en gro te bronzen beelden die verwij zen naar de invloed die de uitge beelde personen ooit hebben ge had op de stad. Of het nou de be kende schrijver Luis de Camoes is die de Portugese ontdekkings reizen in dichtvorm opschreef, of markies De Pombal die voor een groot deel verantwoordelijk was voor de wederopbouw van het centrum na de aardbeving. Er zijn nog meer kerken dan standbeelden in Lissabon. Op ie dere straathoek is er wel een te vinden die het bezichtigen waard is. Maar de kroon spant nog altijd het Mosteiro dos Jeró- nimos in het stadsdeel Belém. Dit klooster heeft weinig te lij den gehad van de aardbeving omdat het breekpunt in de ze ven kilometer verderop gelegen binnenstad lag. Als er een hoog tepunt moet zijn van een be zoek aan Lissabon is het wel dit prachtige witgrijze klooster, waarvan de bouw in 1502 be gon. Het imposante bouwwerk met zijn rijk versierde klooster gangen is opgenomen op de we- relderfgoedlijst van de Unesco en ademt nog steeds de karakte ristieke sfeer van weleer. Het klooster is gebouwd in een ty- Weemoedig verlangen ip! fitJ 1* l Lissabon is qua klimaat het hele jaar door te bezoeken. Diverse luchtvaartmaatschappij en verzorgen dagelijkse lijn- en charter vluchten naar Lissabon, terwijl tal van touroperators korte stedentrips aanbieden. In Lissabon kun je niet heen om de fado. Het woord laat zich nauwe lijks vertalen, maar betekent zo veel als een weemoedig verlangen naar iets dat voorbij of onbereik baar is. Inmiddels is er een groot com mercieel circuit gebouwd om de fadomu- ziek in Lissabon. Vaak moeten forse prijzen betaald worden in restaurants en barretjes om ook maar één live-klank te kunnen opvangen. Laat in de avond is het nog mogelijk om in de kleinste kroegen van Alfama en Bairro Alto getuige te zijn van spontane fado-sessies, zoals in het kleine restau rant Baiuca. Wat betreft eten en drinken: Portugal is een echt visland. De populairste gerech ten zijn variaties met stokvis en sardientjes. De nagerechten zijn zeer zoet. Een be roemd 'tussendoortje' zijn de pastels, hartige gebakjes gevuld met ei en kaas. Te koop voor 75 eurocent en goed te combineren met koffie. Beste adres: café Pas tels de Belém, in de gelijknamige wijk. Neem ook eens in een bar een glas Ginja, de plaatselijke kersenlikeur. De kwaliteit kan erg verschillen en de prijs ook, die varieert van een halve tot een hele euro. Algemene informatie: Portugees Verkeersbureau, Haagse Bluf 63, 2511 CP Den Haag, tel. 0900-76 78 84 25, www.portuqalinsite.com. pisch Portugese bouwstijl: de estilo manuelino (manuelstijl). Deze decoratiestijl is tot ontwik keling gekomen tijdens het be wind van koning Manuel I (1495-1521) en kenmerkt zich door uitbundige versieringen met als grootste inspiratiebron de zee en de ontdekkingsreizen. Naar het strand Maar Lissabon is meer dan al leen stad. De vele stranden en haventjes aan de Taag en de At lantische Oceaan vormen een prima rustpunt voor de toerist. Het is het gemakkelijkst om de trein te nemen voor een bezoek aan de kuststrook ten westen van Lissabon. Elke twintig minu ten vertrekt er een vanuit het centrum naar de zogenoemde Portugese rivièra met plaatsjes als Oeiras, Estoril en Cascais. Ook daar heerst een zacht en aangenaam klimaat met veel zon tot ver in de herfst. Wie meer geeft om natuur kan niet om Sintra heen. Dit paradijselij ke oord op twintig kilometer af stand van Lissabon werd al in de vijftiende eeuw ontdekt door de adel van heel Europa. Het kli maat is er aangenaam koel. Daarom zijn er in de loop van de eeuwen talloze paleizen, land huizen en parken aangelegd voor de adel van Europa en zelfs India. Ten zuiden van Lissabon, vlak bij de monding van de rivier de Sado, ligt de havenstad Setübal. Sinds een paar jaar is er een nieuwe toeristische attractie, de dolfijnen. Een groep van zo'n dertig tuimelaars (zes families) heeft de Sado uitgekozen tot leefgebied omdat er veel vis zit. Met een snel bootje zijn ze te gen betaling op te sporen. Er zijn diverse bedrijfjes aan de ka de die dolfijnentochten organi seren. In ons geval duurt het an derhalf uur voordat we ze in het zicht krijgen. Zelfs de ervaren schipper is ze een aantal keren voorbij gevaren omdat ze soms diep duiken en wel een kwar tier onder water blijven. Maar het wachten wordt ruimschoots beloond. In de verte zien we de zwarte rugvinnen en staalgrijze ruggen. Eenmaal dichterbij wor den we omringd door de overal opduikende en spuitende zoog dieren met hun korte stompe snuiten. Alle passagiers aan boord wijzen en zijn enthou siast over dit fantastische schouwspel. Helaas komen, net als elders in de wereld, ook op de Sado men sen en dolfijnen in eikaars vaar water. Niet alleen vanwege de visserij maar vooral door de vele waterscooters die de kust onvei lig maken. Misschien klinkt over enkele jaren wel ergens in een café in Lissabon een trieste fado over het verlangen naar de tijd dat dolfijnen nog graag de Portugese kusten bezochten... Nieuw webreisbureau vooral naar de zon Het half oktober geopende webreisbureau Sun- market.nl specialiseert zich in voordelige, snel te boeken pakketreizen naar de zon. Sunmar- ket presenteert zich als een intemettouropera- tor met de adviesfunctie van een reisbureau. Er wordt met bekende Nederlandse reisorgani saties samengewerkt. De nieuwe reisaanbieder verkoopt vliegvakanties naar zowel Europese als intercontinentale bestemmingen. Later wordt het aanbod uitgebreid met sneeuwva- kanties, stedentrips, cruises, losse vliegtickets, hotelboekingen, auto- en busvakanties en eve- nementsreizen. Ook zijn er plannen om op ter mijn 'intemetachtige stenen webwinkels' te openen. De organisatie is aangesloten bij de ANVR, het Calamiteitenfonds en de Stichting Garantiefonds Reisgelden. Brabantse natuur verkennen op cd-rom De VW in Zuidoost-Brabant heeft een cd-rom gemaakt voor wandelaars, fietsers en ruiters. Deze digitale gids beschrijft achttien natuurge bieden in de regio en geeft een overzicht van alle (bewegwijzerde) wandel-, fiets-, mountain bike- en ruiterroutes. Wandelaars vinden op de cd-rom per natuurgebied maximaal drie rou tes, inclusief informatie over het aantal kilome ters, startpunten, picknickplaatsen, horeca en achtergrond informatie over wat er onderweg te zien is. Ook de busverbindingen en NS-sta- tions worden op de Padvinder aangegeven. Fiet sers en ruiters kunnen met behulp van het schijfje hun eigen route samenstellen. Voor mountainbikers staan op de cd-rom diverse be wegwijzerde routes. De Padvinder is voor 7,50 euro te koop bij alle VW-kantoren in Zuid oost-Brabant en via www.vweindhoven.nl. Korte vakanties in de Lorraine Hoteliers in de Lorraine (Noord-Frankrijk) heb ben voor deze herfst en winter tientallen arran gementen samengesteld met voldoende ingre diënten voor een korte vakantie. Speerpunten zijn ontspannen en culinair genieten. De ac commodaties lopen uiteen van een eenvoudig hotel tot een kasteel. De arrangementen staan beschreven in de brochure 'Even weg naar Lor raine', verkrijgbaar bij Comité Régional du Tourisme de Lorraine, tel. 0033 - 383 80 01 80, crt@crt-lorraine.fr. Steeds meer Nederlanders maken hun droom waar en verhuizen naar het buitenland. Soms om daar een hotel of bed breakfast te begin nen. Als gast is het best een beetje vreemd om na een lange reis gewoon Nederlands te kun nen spreken. Daardoor maak je echter wel snel ler contact, 's Morgens word je direct ingeücht over de mooiste routes naar de beste beziens waardigheden en dit keer verdwaal je eens een keer niet omdat je links verstond waar het rechts had moeten zijn. Voor je het weet zijn de kinderen met elkaar aan het spelen en 's avonds eet je in goede restaurants, wantje gast heer verblijft al langer in deze contreien en weet dus feilloos de beste plekjes te vinden. Kortom, gewoon een keertje doen. We selec teerden alvast vijf leuke adressen. Italië: www.imaqnoni.com en www.il-tulipa- no.it: Frankrijk: www.moulinducoupied.com; Spanje: www.villapico.com en Canada: www.yellowpointbb.com. ronden is duur, maar als je net doet alsof het Engelse pond een euro is heb je daar minder last fvan. En verder kun je natuurlijk p sublieme wijze wraak nemen voor die )ge prijzen door zoveel mogelijk tijd in lusea door te brengen. In veel gevallen Dst dat niets. Je hoeft geen cent toegang betalen en je kunt rustig nog eens te- igkomen, want er staat niemand bij de 'ur die je fronsend aankijkt en 'bent u ier nu alwéér?' zegt. avendien pakken de Britten het niet inderachtig aan met hun musea. Ze chten ze over het algemeen zo in dat er leer te bekijken valt dan je menselijker- ijs in één bezoek kunt zien. En als je ïn tijdje later terugkomt hebben ze de oei weer helemaal omgegooid, waar- Dor je toch het gevoel hebt datje iets ieuws meemaakt. )ms zijn er naast de vaste collectie apar- tijdelijke tentoonstellingen waar je el voor moet betalen. Maar dan heb je imiddels al zoveel entreegeld uitge hard datje daar niet moeilijk over loet doen. t passen niet allemaal in een weekend dus eigenlijk was ik van plan om de V A over te slaan. Als je een man of Door DIRK MULDER vrouw van de wereld bent heb je het na tuurlijk nooit over The Victoria Albert Museum, maar over 'de Vie en Ee\ Die ochtend ging ik voor een boodschap je naar warenhuis Harvey Nichols ('Har vey Nicks' voor ingewijden). Na afloop wilde ik op Knightsbridge de Under ground ('Tube') nemen. Door een pech- trein op de Piccadilly Line moest ik uit wijken naar een ander station, South Kensington ('South Ken' voor de ken ner). Na zo'n tien minuten wandelen lonkten aan mijn rechterhand de vertrouwde toe gangsdeuren van de V A. Naar Queen Victoria is een druk treinstation ver noemd. Haar echtgenoot Albert heeft zijn eigen concerthal met pal daarvoor een wel buitengewoon uitbundig monu ment, versierd met oogverblindend veel bladgoud. Omgeven door dramatische beeldengroepen torent hij hoog boven ons uit. Albert zit in een stoel onder een puntig afdakje. Het geheel in ogen schouw nemend wordt al snel duidelijk waarom de Londenaren dit trotse ge denkteken ook wel De Eerste Britse Maanraket noemen. Dat Victoria en Albert behalve hun eigen dingetjes ook nog samen een museum hebben, gun ik ze van harte. Wat me minder beviel was dat de tijd begon te dringen. Ik was net klaar met het bekijken van de collectie Aziatische kunst en ik had nog vijf verdiepingen vol plannen. Mijn trein, de Eurostar, vertrok om 16.39 uur van station Waterloo. Wilde ik daar voor het sluiten van de incheckbalie arrive ren, dan moest ik nu toch echt haast ma ken. Gelukkig werkte de Underground voorbeeldig mee en het lukte. Licht hij gend kwam ik bij de douane. De me vrouw in het glazen hokje bekeek mijn paspoort. 'Was u hier nu alwéér?' vroeg ze niet onvriendelijk. De komende jaren zijn steeds meer dieren in Diergaarde Blijdorp in Rotterdam 'achter glas en onder water' te zien, dit onder meer wegens het succes van het Oceanium. Er ko men nieuwe verblijven voor krokodillen, nijlpaarden en ijsberen waarbij via grote ruiten de dieren in hun natuurlijke omge ving onder water kunnen worden bekeken. Maar wellicht het meest spectaculair is de komst van een reuzenpanda-paar. Het stel moet de nieuwe bewoners worden van het huidige roofdierenverblijf. Sinds bijna een jaar wordt er achter de schermen met de Chinese autoriteiten onderhandeld over een reuzenpanda-stel. Op dit moment zijn er in Europa twee panda-paren, in de dieren tuinen van Wenen en Berlijn. Diergaarde Blijdorp investeert de komende jaren vele tientallen miljoenen euro's in ver nieuwingen en verbeteringen van de dieren tuin. Dat begint al bij de bouw van een nieuw tijgerverblijf, waarmee reeds is be gonnen, en loopt tot en met de herbouw van de historische uitkijktoren bij de Ri- vièrahal. Een van de grote projecten in de komende jaren is de bouw van een nieuwe grote kas als onderkomen voor de nijlkroko- dillen en nijlpaarden. Het project maakt deel uit van de herinrichting van de Affi- ka-biotoop met onder meer een geheel nieu we savanne waar ook de giraffen een nieuw verblijf krijgen. De krokodillen- en nijlpaar- denkas wordt spectaculair, belooft dieren tuindirecteur Ton Dorresteijn. Het onderwa terbeeld van 'dansende nijlpaarden' leidt, belooft hij, tot een compleet andere kijk op deze logge reuzen. In het Affika-continent wordt komend voor jaar al het eerste grote project opgeleverd: het nieuwe tijgerverblijf. Hiervoor wordt het oude ijsberen- en zeehondenverblijf compleet verbouwd. Ook dit deel krijgt een glazen tunnel van waaruit de tijgers van een geheel andere kant worden bekeken. Volgend jaar komen er ook een nieuwe speeltuin, een nieuw restaurant en een gro te weidevogelvolière, alle in Afrikaanse sfeer. Daarna wordt een begin gemaakt met het 'inpakken' van het spoorviaduct van de hogesnelheidslijn. Aan de Oceaniumkant van de tuin zal de betonnen spoorbak op pa len aan het oog worden ontrokken door een moerasgebied met snel groeiende planten. Door het gebied komen verlaagde wandel paden met. uiteraard, slootkanten van glas. Als Blijdorp in 2007 honderdvijftig jaar be staat moet de savanne worden gecomple teerd met een savannehuis als onderkomen voor giraffen, neushoornvogels, Mhorr-ga- zellen en diverse reptielen. In dezelfde pe riode staat de restauratie en herinrichting van de Rivièrahal op het programma. Tegenover het Oceanium komt een nieuwe ijsberenverblijf. Het 'zwembad' van de be ren krijgt grote glazen wanden. Aanslui tend komt een toendralandschap waar pool vossen, sneeuwuilen en lemmingen de be woners worden. Na 2007 hoopt Blijdorp te kunnen beginnen met de herbouw van de uitkijktoren bij de Rivièrahal. Na 2010 res ten de aanleg van een Andes- en Rocky Mountains-gebied een nieuw verblijf voor de orang oetans, afronding van de savanne, de aanleg van het Australië-deel en het af maken van het Europa-continent. ALEXANDER BAKKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37