PZC Eland in het vizier Stenen van Schokland vertellen hun verhaal Vraag tkantwoord Q Klaas Werkman luistert via een praatpaal laar hetgeen zijn collega-vrijwilliger Klaas Tillema verderop te vertellen heeft. Iets meer of iets minder grijs was vaak het enige verschil dat de bezoekers konden ontdekken aan de hopen ste nen in het Schokkerbos. Meestal hep men snel voorbij aan deze stille getuigen van het geologisch en cultureel bijzondere gebied, in 1996 door de Unesco op de lijst van Werelderfgoederen geplaatst. Mooi, maar niet iedereen is een kei in de geologie of blinkt uit in cultuurhistorische kennis en kan het land schap op haar waarde schatten. Beheerder Het Fle- vo-landschap besloot daarom de educatieve en recreatie ve functie te verbeteren en inmiddels ligt er nu een uit gebreide folder over Schokland en de Gesteentetuin klaar in het bezoekerscentrum in het Schokkerbos. Hier ook begint de wandelroute van een klein uur. On derweg informeren 25 panelen de wandelaar over her komst, geschiedenis en toepassingsmogeüjkheden van de stenen. In de prehistorie voornamelijk gebruikt als ge reedschap. Voor de vissers uit de 16e eeuw waren de 'zware jongens' een handige middel hun boot in balans te houden. Nog steeds worden op de drooggevallen zeebodem ste nen van bijzondere waarde gevonden. Aangezien de bui tenkant weinig verklapt over hun herkomst, zijn de ste nen doorgezaagd. Het Flevo-landschap leidde ook vrijwilligers op om be zoekers te begeleiden, de openingstijden van het bezoe kerscentrum uit te breiden en het aantal excursies op te voeren. Bij al die vernieuwingen is ook aan het jonge pu bhek gedacht. De vrijwilligers mochten ideeën aandra gen en hebben een begin gemaakt met een doe-pad door het Schokkerbos. In de 'Stenen Sprong' komen onder weg de zintuigen aan bod. Afgezaagde bomen zijn omge toverd in praatpalen. Het geluid via buizen overbrugt makkelijk een afstand van 25 meter en op het houten ca rillon van uitgeholde boomstammen kunnen jonge mu zikanten zich uitleven. De natuur deed er ook zelf nog een schepje bovenop door overal langs de route allerlei soorten paddestoelen neer te strooien. De schimmels gedijen goed in de kalk- rijke en vette kleigrond van de voormalige zee. Om ze een handje te helpen wordt de drooggelegde bodem de laatste jaren steeds meer vemat om meer variatie in de flora en fauna te krijgen. Het verhogen van het grondwa ter werpt zijn vruchten af en inmiddels zijn er al meer dan 350 soorten paddestoelen ontdekt. Dertig ervan zijn zeer zeldzaam zoals de aardster, de rid- derzwam en het fluweelpootje. Maar ook bijzondere mossen, varens en kruiden zijn aan komen waaien in het 25 hectare aangelegde bos. Libelles, kikkers, vlin ders en padden hebben ervoor gezorgd dat kunstmatig aangelegde groene tunnel aan de westkant van het ei land tot leven is gekomen. Bezoekerscentrum de Gesteentetuin, Oud Emmeloorderweg 22, Nagele is iedere zondag open van 13.00-17.00 uur, tijdens schoolvakanties dinsdag tot en met zondag van 13.00-17 00 uur. Tel. 0320-28 83 85 of 0320-28 61 30, www.flevolandschap.nl Zie ook www.schokland.nl JANNY BOS Informatieborden die de mensen wijzer moeten maken. Foto's SACHAWUNDERINK Reizen Uitgaanstip In de Pieterskerk te Leiden wordt het International Whisky Festival gehouden met Keltische muziek, reizen, hapjes en natuurlijk drank. Geopend 5 (19-23 uur), 6 (13-17 en 19-23 uur) en 7 novem ber (13-17 uur), entree €40. Meer info: tel. 055-505 25 00, www.whiskvfestival.nl. Vakantie in de lucht Wie in de winter wilt genieten van zon en hoge temperaturen komt niet onder een lange vlucht «W uit. Een uur of tien in het vliegtuig is zeker geen uitzondering. Wat doet u om die tijd zo aangenaam morgelijk door te komen? I Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Hartverwarmertje Vorige week vroegen wij u wat u het liefst drinkt tijdens de après-ski. Door zijn verwarmende werking en typisch winterse smaak is Glühwein favoriet. De uitslag: Glühwein 27% Bier 24% Warme chocomel met rum 11% 9 Frisdrank 10% Anders 28% Tweede (vakantie)huis steeds meer in trek Eén op de twintig huishoudens in Nederland wil, ondanks economisch mindere tijden, een tweede huis kopen. Ruim 300.000 huishou dens, onder wie veel gezinnen met jonge kin deren en senioren, overwegen namelijk se rieus om in de komende drie jaar een tweede onderkomen voor vakantie of recreatie aan te schaffen. Dit blijkt uit recent, representatief onderzoek van het ContinuVakantieOnder- zoek (CVO), waarbij 15.000 mensen werden on dervraagd. Het meest populair is daarbij een bungalow/zomerhuisje (46%), gevolgd door een stacaravan (36%) en een appartement (18%). Potentiële kopers van een tweede huisje ko men relatief veel uit sterk stedelijke gebieden. Voor hen vormt het tweede huisje blijkbaar een toevluchtsoord om regelmatig even te ont snappen aan de hectiek van alle dag. Zij gaan het liefst naar het buitenland (55%). Vooral Frankrijk is populair (20%), op ruime afstand gevolgd door Spanje (5%) en België (4%). Ski's staan klaar Ik wil graag van tevoren mijn skihuur regelen en niet pas ter plekke. Hoe doe ik dat? Emile Poeisz van Intersport: 'Het is mogeüjk om al in Nederland je wintersportuitrusting te huren zodat die in elk gewenst groot winter sportgebied voor je klaarstaat. Bij alle Inter- sportfilialen kun je doorgeven wat je niveau is en of je standaard materiaal wilt of datje speci fieke wensen hebt. De verkoper helpt je vervol gens het juiste materiaal uit te zoeken. Samen met je maten en gewicht voor een veilige af stelling van de ski's of het snowboard wordt je keuze doorgegeven aan het buitenlandse fili aal. Je kan er dus zeker van zijn dat alles voor je klaarstaat op de afgesproken datum. Ook hoor je meteen wat het gaat kosten. Heb je er varing met huren en weetje wat voor materi aal je wilt en in welke maat, dan kan je even eens bellen.' De filialen en telefoonnummers staan op www.intersport.nl. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Redactie bijlagen: 0113-315680 ivww.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Pidvertentie-exploitatie: Moord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 feeuws-Vlaanderen: 0114-372770 fiationaal: 020-4562500 zaterdag 30 oktober 2004 n Zweden geniet je vooral an het buiten zijn. )obberen op een riviervlot, e hengel uitwerpen in een 'an de tienduizenden neren en 's avonds eland iten; die je misschien wel :elf geschoten hebt, want lat, zo vinden ze in iweden, hoort ook bij de latuur. Reizen )oor JAN VAN ZUILEN Deze eland is de Zweedse jager nog even te slim af. Foto OVE KALLSTROM/ NORRLANDIA En eeuwig zingen de bossen. Op Zweedse platteland is elandjacht heel gebruikelijk treerd te luisteren, maar een eland heb ben we nooit meer gezien. Ja, 's avonds bij het diner in onze herrgard, een tot hotel verbouwde, eeuwenoude heren- boerderij, waar we gestoofd elanden vlees te eten krijgen. Persoonlijk geven we de voorkeur aan een gestoofd run derlapje, maar met een sausje van wil de bessen en andere bosvruchten was de eland best wel lekker. Onze fotojacht was georganiseerd door Herman Herr. Een Nederlander, afkom stig uit Hengelo, die een paar jaar gele den zijn baan en huis in Twente opgaf om in Zweden een nieuw bestaan op te bouwen, samen met zijn vrouw en twee jonge kinderen. 'We gingen altijd al met vakantie naar Zweden. Op een gegeven moment zagen we een huis te koop staan op een mooie plek in het bos. En ineens wisten we het. Dit wordt ons huis. Dat huis zeifis het niet gewor den, dat vonden we wat te afgelegen, vooral met het oog op onze kinderen. Daarom zijn we in een dorp gaan wo nen, maar het was wel net het zetje wat we nodig hadden om te besluiten om naar Zweden te emigreren', vertelt Herr. Naast een baan, die daar volgens hem voor Nederlanders vrij gemakke lijk te krijgen was, heeft hij een bedrijf je opgezet, Swehunting, dat bemiddelt bij jacht- en visreizen en bij het verhu ren van blokhutten (stuga's) in de vrije natuur. 'Altijd op plekjes waar je in Ne derland nog niet eens van durft te dro men, zo mooi'. Verder heeft Herr ook al een paar keer bemiddeld voor Neder landers die zich net als hij permanent in Zweden willen vestigen. 'En dat zijn er best veel, want om dezelfde reden waarom je hier graag met vakantie naar toe gaat, de rust, de ruimte en de Daar staan we dan, boven op een heuvel in een bos in de provincie Varmland in Zwe den. Op jacht naar een :land. Om u maar meteen gerust te stel en: we gaan niet schieten. Niet met >en echt geweer althans. Wij zijn al- een maar op fotojacht. Maar de man lie ons hier gedropt heeft, John Chris- ler Brynteson, is wel degelijk een echte ager. Die schiet met scherp. Brynteson cent precies de plekjes waar we de neeste kans hebben om een eland in ie kijker te krijgen. Zegt hij. De heuvel raar we nu staan is een plek waar elan- len kunnen passeren. Stil zijn en goed uisteren, heeft Brynteson gezegd. On- lertussen zijn twee collega's van hem net speciaal getrainde honden op an- iere plekken het bos ingegaan om de ïlanden op te drijven. We moeten, leeft Brynteson uitgelegd, vooral let- en op het geblaf van de honden. Als ze ilafïën hebben ze een eland gezien, als e ophouden met blaffen is de eland in «weging gekomen, en als het goed is ;omt hij dan onze kant uit. toorlopig horen we niets. Het enige lat de stilte in het bos verstoord is het jeknisper van dood hout onder onze ichoenen. Niet te veel lopen dus, maar il gauw gaat het stilstaan vervelen. Zo- reel is er nu ook weer niet te zien in iet bos. De bomen zijn allemaal het- elfde, sparren en dennen en een enkel rit berkenboompje ertussen. Zweden taat er vol mee. We doden de tijd met iet fotograferen van zoveel mogelijk lerschillende paddestoelen. Tot ook lat begint te vervelen. Ongemerkt zijn ve ook wat harder gaan praten, maar iet als we de moed willen opgeven ho en we een hond blaffen. Toch maar ven stil zijn nu. Het blaffen stopt. We ijken elkaar aan. Nu moeten we goed rasteren. Waarachtig, we horen ge raak. Het komt dichterbij. En jawel, rader aan de heuvel waar het bos wat lunner is komen een grote en twee leine elanden tevoorschijn. In rustige red lopen ze onze kant uit en blijven lan staan. Dit is het moment voor een Jger om aan te leggen. ilandjacht populair U hebben we geen geweer in de hand, ven goed kunnen we ons iets voorstel en van de kick die het moet geven als en jager zo'n prooi in het vizier krijgt, i'oor een foto zijn de elanden op te gro- afstand. Na even rondgekeken te lebben, waarbij het leek of de voorste rote elandstier ons recht in de ogen ;eek, verdwijnen de dieren weer in het »s. De rest van de tijd staan we, met Ie camera in de aanslag, heel geconcen- u-MQ| Geliefde vakantiestreek Naast de kusten en de hoofdstad Stockholm is de provincie Varmland een popu-| laire vakantiebestemming in Zweden. Het biedt op kleinere schaal hetzelfde als Zweden zelf: rust, ruimte, eindeloze bossen en ontelbaar veel meren, met als| grootste het Vanernmeer in het zuiden van de provincie, een van de grootste meren in Europa*/ Varmland is ook de geboortestreek van de bekende Zweedse schrijfster Selma Lager- löf Haar oudêrhj^TTuTs in Marbacka is tegenwoordig een museum, geheel gewijd aan de schrijfster en haar werk, zoals de 'Gosta Berlings Saga', dat zich ook afspeelt in Varm land, en natuurlijk de avonturen van Nils Holgersson. De provincie Varmland ligt ongeveer in het midden van Zweden, onder de poolcirkel maar noordelijk genoeg om in de zomer volop te profiteren van het lange daglicht. Om dat Varmland een landklimaat heeft is het 's zomers vaak aangenaam warm en regent het weinig. Vanuit Nederland is Varmland per auto op verschillende manieren te bereiken. De kort ste afstand is de verbinding via het Deense Jutland en dan varen van Frederikshaven naar Göteborg. Wie geen boottocht wil kan tegenwoordig via de bruggen over de Gro te Belt en de Sont naar Malmö rijden. Per vliegtuig is Varmland het snelste te bereiken via de Noorse hoofdstad Oslo. Algemene informatie: Zweeds Bureau voor Toerisme, Flevolaan 4, 1382 Weesp, tel. 0294-41 66 50, www.visit-sweden.com •P Varmland Göteborg Stockhojijt i C'J natuur, wil je hier ook graag wonen.' In Zweden is jagen nauwelijks omstre den en op het dunbevolkte platteland al helemaal niet. De jacht op elanden is zelfs populair. Herr schat dat zo'n 200.000 tot 250.000 Zweden op eland- jacht gaan. 'De elandenpopulatie in Zweden bedraagt rond de 400.000, daarvan worden er zo'n 100.000 afge schoten. Het is noodzakelijk dat er op elanden wordt gejaagd. Vooral om wild- schade in de bossen te beperken, maar ook vanwege de verkeersveiligheid. Er verongelukken hier jaarlijks tientallen mensen door een aanrijding met een eland.' Bruine beer Het zijn overigens niet alleen de men sen die in Zweden op wild jagen, in de bossen huizen ook nog een paar grote roofdieren. De Grote Vier, zeggen de Zweden liefkozend. Het zijn de wolf, de bruine beer, de lynx en de veelvraat. Ondanks de concurrentie die ze de ja gers aandoen, zijn het alle vier be schermde dieren. Dat is ook wel nodig want in aantallen stellen ze niet veel meer voor. Het aantal wolven in Noor wegen en Zweden samen wordt ge schat op slechts ruim honderd, het aan tal beren op ongeveer duizend. De veel vraat, die behoort tot de familie van de marterachtigen, komt op iets grotere schaal voor. Hun aantal wordt in Zweden geschat op tussen de 280 en 370 en in Noorwe gen op tussen de 240 en 300. Van de lynx, die behoort tot de familie van de katachtigen. lo pen er tweedui zend rond, waar van 1500 in Zwe den. Afgezien van het feit dat de kans op een ontmoeting in de vrije natuur met een van deze roofdieren uiterst klein is, hoeft een mens eigenlijk alleen maar beducht te zijn voor de bruine beer. Toch moetje bij een onverhoopte ontmoeting met een beer niet wegren nen. Afgezien van een feit dat een beer veel harder loopt dan een mens, acti veert dat juist zijn jachtinstinct. Gillen werkt ook averechts. Dat wakkert al leen maar zijn agressie aan. De meeste kans om te overle ven heb je door te proberen rustig weg te lopen en op nor male toonhoogte te praten. Overigens is de jacht door men sen wel aan regels gebonden. Zo moe ten jagers een proe ve van hun schot- vaardigheid afleg gen, en is het vol gens Herr een ongeschreven wet dat de jager de trekker pas overhaalt als hij er echt zeker van is dat hij de eland die hij in het vizier heeft, dodelijk zal treffen. 'Bij twijfel schiet je niet.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35