Huizen staan langer leeg Een tuinplant hoort niet in een mandje w Enkele tips voor de verkoper Waterwet Antiekbeurs Buitenbad Houder Lamp zaterdag 30 oktober 2004 Verhuisdozen zijn uit den boze als het huis getoond wordt aan potentiële kopers. Een opgeruimd huis en een bloemetje geven een goede indruk tijdens een bezichtiging Een huis verkopen doe je in deze tijd niet meer tussen de soep en de aardap pelen door. Verkopers moe ten er heel wat voor doen om een goede prijs voor hun woning te krijgen. Maar wat is wijsheid? Tips voor huizenbezitters die hun huis snel en goed willen ver kopen. e stemming op de Neder- landse woningmarkt is somber. Huizen staan langer te koop, volgens de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) gemiddeld zo'n 90 da gen. Momenteel staan er zo'n 100.000 woningen te koop; twee keer zoveel als twee jaar gele den. Omgerekend kan elke ko per nu uit zeven huizen kiezen, in 2000 waren dat er nog maar drie. Als gevolg van deze ontwikkelin gen stabiliseren de woningprij zen. Steeg de vraagprijs van een gemiddelde woning in het top jaar 2000 nog met achttien pro cent, het derde kwartaal van 2004 lag dit op een procent. Ondanks die ontwikkeling merkt Hans de la Porte van de Vereniging Eigen Huis geen on rust bij huizenbezitters. Wel con stateert hij dat er meer vragen binnen komen van woningverko pers. 'Bezint eer ge begint', is zijn belangrijkste tip. „Mensen twijfelen vaak tussen verhuizen of verbouwen; in deze onzekere situatie is het vaak verstandiger om te verbouwen." Ook de afweging 'eerst verko pen en dan kopen' of andersom wordt volgens De la Porte vaker voorgelegd. „Daar is geen eens luidend advies over te geven, want iedere situatie is anders. Kun je nu je droomhuis kopen, bezit je een courante woning in een gunstige regio en heb je wat reservekapitaal achter de hand? Dan kun je de gok wel wagen. Maar meestal is het slimmer om eerst je oude huis te verkopen. Je hoeft niet bang te zijn om zon der woning te zitten, want er is genoeg te koop." Ook de vraag wel of geen makelaar inschake len, is actueel. „Een goede make laar kent de markt door en door en kan adviseren over een reële vraagprijs en passende marke tingstrategie. Juist in deze tijd is dat van belang. Bovendien moet je tijd hebben om je eigen huis te verkopen en je moet er echt zin in hebben. Er komt veel bij kijken." De la Porte stelt dat huizen verkopen een bewust pro ces is geworden. „Het gaat niet meer vanzelf; de verkoper moet er meer voor doen." Hij stelt dat huiseigenaren niet langer voor de hoofdprijs moe ten gaan, maar direct een realis tische prijs moeten vragen. Ook wijst hij op het belang van goed onderhoud. „Een goed onder houden woning met een helder overzicht van wat er in de loop der jaren is gedaan, geeft ver trouwen. De koper weet dan exact wat hij koopt. Dat kan hem over de drempel helpen." Volgens Ger Hukker, voorzitter van de vakgroep wonen van de NVM, is vooral een reële vraag prijs doorslaggevend. „Vaak blij ven mensen te lang vasthouden aan de vraagprijs die ze in hun hoofd hebben. Dat vertraagt de verkoop. In zo'n geval zal de ma kelaar adviseren om tot een aan vaardbare prijs te zakken." En wat als de koper dan nog niet komt? „Dan is het tijd om op nieuw iets aan de presentatie en de marketing van de woning te doen; opknap werkzaamheden verrichten en onderhoud ple gen. Maar ook andere foto's ge bruiken en zorgen dat het huis er tijdens open dagen op en top uitziet." Volgens hem moet nage noeg elke woning verkocht kun nen worden als de verkoper de tips opvolgt die makelaars vaak schriftelijk verstrekken. Hij stelt dat hooguit twee procent van het huizenaanbod moeilijk verkoopbaar is. „Meestal is er Bekijk uw huis van binnen en van buiten en noteer per kamer de mogelijke verbeteringen. De eerste indruk telt. Is de voor deur netjes geschilderd? Is de tuin verzorgd? Zet de vuilnisbak uit het zicht. Doe de kleine klussen die zijn uitgesteld. Schilder lekkagevlekken, werk afbladderende muren bij, ver vang kale peertjes. Soms is het verstandig om te in vesteren in een opknapbeurt waarbij de belangrijkste manke menten van het huis worden De huizenverkoop gaat niet meer zo gemakkelijk. dan iets met de locatie, het on derhoud of met de uitstraling. En dat in combinatie met de prijs."" Toch adviseert hij om niet bij de pakken neer te gaan zitten. „Geduldig afwachten, raak niet in paniek en doe geen gekke dingen." Daarmee doelt hij op praktijkgevallen die hij kent. „Er zijn mensen die hun woning ver onder de taxatie waarde verkopen aan malafide makelaars of handelaars." Eén alternatief wil hij nog wel voor leggen. „Het tijdelijk verhuren van een woning kan een optie zijn. Dat drukt de dubbele las ten nog enigszins." Ger Hukker ziet het beroep van makelaar in deze tijd als een uit daging. „In deze tijd komen de goede makelaars bovendrijven; wij moeten inventief zijn om wo ningen fatsoenlijk te verkopen." Directeur Arthur Matien van Garantiemakelaars Nederland bevestigt dit. Ruim 85 van de 4000 NVM-makelaars mag zich zelf 'garantiemakelaar' noemen, omdat ze garantie bieden op hun dienstverlening. Zo bieden ze woningverkopers een 'verkoopzekerplan', waarin is vastgelegd wat de makelaar gaat ondernemen om de woning te verkopen. Een aantal zaken is standaard opgenomen. „Wij ver zorgen een compleet dossier van de woning. Erg belangrijk is het onafhankelijk keuringsrapport, foto Dirk Jan Gjeltema een soort APK voor woningen. Omdat we veel tijd hebben be steed aan het onderzoek rondom de woning, staat de verkoper sterk tijdens de onderhandelin gen." Daarnaast adviseert de ga rantiemakelaar in de verkoop prijs en maakt hij een media- plan. „Wij stemmen het adver tentiebeleid af op doelgroep. We zetten niet zomaar elk huis in elke krant." Ook een rechtsbij- standsverzekering hoort bij de service. „Als een koper uiteinde lijk niet kan of wil betalen, kun je daar als makelaar weinig aan doen. Maar je kunt wel de gevol gen voor de verkoper verzach ten." Anja Sparidaans Verfbeurt Een verfbeurt loont de moeite. Zorg ervoor dat alle muren egaal zijn geschilderd in lichte, natuurlijke kleuren. Ziet de keuken er niet mooi meer uit? Keukenkastdeurtjes zijn goed koop en gemakkelijk te vervan gen. Let op details als deurknop pen en handgrepen. Zorg dat de garage netjes aan kant is en leeg. Wek niet de indruk dat u al een huis heeft gekocht. Zet geen sta pels verhuisdozen in huis. Bent u al verhuisd? Laat wat meubels in het oude huis staan en laat gordijnen en vitrages hangen. Een schoon en opgeruimd huis is veel aantrekkelijker voor ko pers dan een rommelig huis. Laat het lekker ruiken in huis en lucht de kamers. Zet een bos verse bloemen op de tafel en een schaal met fruit. Verlichting Wordt het huis bezichtigd, doe dan verlichting aan. Dit ver hoogt de sfeer, zelfs overdag. Zorg dat de kamers een comfor tabele temperatuur hebben. Zorg dat er niemand thuis is tij dens een bezichtiging. Bron: Funda Laatst kwam ik hem op een rommelmarkt weer eens te gen: de krokuspot - een bolle, aardewerken pot vol ronde ga ten. Achter zo'n gat kon een kro kusknol worden geplant en in het voorjaar bloeide dan uit ie der gat een krokus. Vroeger zag je ze wel op de vensterbank, die krokuspotten, maar ik heb ze al in geen jaren meer gezien. Eigenlijk zijn het ondingen, om dat planten nu eenmaal omhoog willen groeien en niet zijwaarts uit een gat of schuin naar bene den. Vandaar waarschijnlijk ook dat je die potten alleen nog op rommelmarkten tegenkomt. De paar geperforeerde potten die wel nut hebben, zijn de roodstenen aardbeienpotten, want aardbeiranken weten als enigen bevallig uit gaten te han gen. De rol van dergelijke potten is overgenomen door de 'hanging baskets'. Als je het mij vraagt ook al geen briljante uitvinding. Om te beginnen hangen die mandjes vaak zo laag dat je er je hoofd aan openhaalt en daar naast is het lastig om planten die boven je hoofd hangen wa ter te geven. En als je daarin - na het uithalen van de meest acrobatische toeren - geslaagd bent, loopt het water er weer even hard uit als je het erin gego ten hebt. Dat kun je voorkomen door het mandje van een plastic luier te voorzien, maar mooi is anders. Planten horen gewoon niet in mandjes. Je eet toch ook geen soep uit een mandje? En toch was het zo'n mandje dat mij onlangs de adem bijna deed stokken. Het was gevuld met rankende grijsbladige He- lichrysum petiolare, waaruit tientallen parelgrijze bloemen staken van wat bij nadere be schouwing Crocus pulchellus 'Zephyr' bleek te zijn. Dat had ik nog nooit gezien - een hanging crocus. Zo zie je maar weer: als een plant mooi genoeg is dan maakt het niet uit waar hij groeit; zoals sommige vrouwen mooi blijven in een hobbezak, zo behoudt 'Zephyr' zijn charme zelfs in een hanging basket. Crocus pulchellus behoort tot een groep van ongeveer 25 kro kussen die niet in de lente, maar in de herfst bloeien - herfstkro- kussen worden ze genoemd. Een andere herfstkrokus waarnaar ik laatst vol bewondering heb staan te kijken was Crocus sero tinus ssp. clusii, in volle bloei in de Leidse Hortus. Het lage strijklicht van oktober lichtte de lila bloemen sprookjesachtig uit. Herfstbloeiende krokussen zijn relatief onbekend en daarom ook niet algemeen verkrijgbaar. Waar geen vraag is stokt het aanbod. Toch kun je ze op allerlei manie ren toepassen - niet alleen in hanging baskets, maar ook in standing baskets, en liever nog gewoon in lage aardewerken bol- lenschalen. Ze doen het goed in rotstuinen, in het grind en er zijn ook soor ten die verwilderen in een schraal grasveld. Er wordt vaak geklaagd over gras dat niet wil groeien, maar dat heeft ook zijn voordelen. Maak van de nood een deugd en vul de sleetse plekken in uw ga zon op met Crocus goulimyi, met kleine lavendelblauwe bloe men. In het wild vormt deze kro kus hele tapijten in oude olijf boomgaarden en waarom zou u niet proberen om die sfeer in uw eigen tuin te scheppen? Crocus goulimyi bloeit vanaf eind okto ber, een tijd waarop de gras maaier al in het schuurtje staat. Nog zo'n laatbloeier is Crocus Crocus serotinus ssp. clusii. laevigatus 'Fontenayi', die ook wel 'kerstkrokus' wordt ge noemd, hoewel de bloeitijd van deze krokus verpreid valt tussen oktober en maart. De bloem- kleur is lastig te beschrijven. In Vochtige kelders, een hoge grondwaterstand of een slechte afvoer van het regenwater. Wie er last van heeft kan tot 20 no vember terecht bij de Vereni ging Eigen Huis. Via een meld punt wil de vereniging inventari seren met welke waterproble men huiseigenaren te maken hebben. De vereniging loopt daarmee vooruit op de zoge naamde Waterwet. Daarin wor den straks de verantwoordelijk heden van huiseigenaren, ge meenten, bouwers en projectont wikkelaars met betrekking tot de waterproblematiek geregeld. Huiseigenaren die geregeld met wateroverlast te maken hebben, kunnen zich melden via inter net: www.eigenhuis.nl Antiek zitmeubilair staat cen traal tijdens de 28ste editie van Antica Namur. Deze antiek beurs vindt van 6 tot en met 14 november plaats in Namur Ex po, Avenue Sergent Vrithoff 2 in het Belgische Namen. Zo'n 150 antiquairs laten tijdens de beurs hun collecties zien. Naast zitmeubilair bestaan die uit zil verwerk, porselein, glaswerk en schilderkunst. Informatie: www.antica.be Volgens het bedrijf Starline is het een heuse trend aan het wor- i den: lekker badderen in de tuin. Ook in de winter, want het wa rier in de whirlpool is dan aange naam warm. Bovendien kunnen gemakkelijk drie of vier mensen j in het bad plaats nemen. Starli ne brengt de Whirlpool Sur round op de markt. Deze specia le ombouw met overkapping zorgt ervoor dat niet de hele buurt kan meekijken. Het uit de kluiten gewassen vogelhuisje is niet goedkoop. Het is bij de dealer verkrijgbaar vanaf 4.000 euro. Informatie: www.starline.nl Een handig nieuwtje van AEG. Vijf nieuwe stofzuigers van het bedrijf zijn uitgerust met de zo genaamde Viva Quickstop. Dit is een houder waarin de buis van de stofzuiger kan worden geplaatst. Op het moment dat dit gebeurt - bijvoorbeeld als de telefoon gaat - schakelt de stroom automatisch uit. Wordt de buis uit de houder genomen, dan kan de gebruiker direct ver der stofzuigen. De prijs van de vijf stofzuigers die met het sys teem zijn uitgerust loopt uiteen van 129,95 tot 179,95 euro. haar catalogus doet bollen- kweekster Rita van der Zalm een moedige poging: „Zachtlila met bruine veertjes en crème en zilveren streepjes." Daar sluit ik mij dankbaar bij aan. „Als u hem in huis haalt, geurt de hele kamer", voegt zij er nog aan toe. Dat wordt dan een hanging bas ket aan het plafond. Romke van de Kaa De schemerlampen van ontwerp ster Stefanie Hering zijn afgelo pen zomer opgenomen in de col lectie van lampenproducent Steng Licht. Dat op zich is niet bijzonder. Wel opmerkelijk is dat de lampen gemaakt zijn van porselein. De nieuwe collectie Tjao bestaat uit hang-, plafond en muurlampen. Ook is een kroonluchter verkrijgbaar. De kappen zijn handgemaakt, waar door ieder lamp uniek is. Ze zijn verkrijgbaar vanaf 140 euro. Informatie: www.steng.nl of tel. 020- 62 56 455. Brouwerij mokd"ors-tameilrs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32